VIJF JAAR VOOR NEDERLANDSE SPION IN ISRAËL Ondanks natte weer méér buitenlandse toeristen «.O* a Ontvoering Russische diplomaat mislukte Luns is somber over vrede Nabije Oosten n VS gingen 3750 vluchten niet door GEZELLIGEDRUKTE OP WEGEN oedsel tekort reigt in Biafra Benzinepompstation werd leeggeroofd Vrede centraal in toespraak paus Paulus Verzetspel voor gepensioneerden Nederlandse spinnerij in Griekenland Staatsgreep in Soedan mislukt Dineetje voor de Prins... Waarnemers geweigerd bij massa-proces PIANO Staatkundig-geref. studieverenigingen alles goesl en wel 7 DINSDAG 31 MAART 1970 .-. >rie TEL AVIV De Gl-jarige Neder lander W. R. is in Israël veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf wegens poging tot spionage voor dc Arabi sche landen. De uitspraak van de rechtbank, die adviseerde R. na beëindiging van zijn straf het land uit te zetten, werd na een geheimhouding van enkele we ken, het afgelopen weekeinde bekend gemaakt. Om veiligheidsredenen was Tijdens de Paasdagen meest al zonloos en somber geen sprake van drukte op de stran den. Dit kindje stevig winters ingepakt waande zich ten minste bijna verloren op het im mense lege strand NEW YORK Door de staking an Iuchtvaartcontroleurs op Ameri- aansc vliegvelden zijn gisteren 750 inncnlandse vluchten niet doorge- lan Op sommige luchthavens staan iegluigon al dagenlang aan de rond. Vaak wachten de passagiers ren aan cén in de toestëllen zonder weten of zij nog zullen vertrekken. Een federale rechter in New York eeft intussen de ruim 300 perso- eelsledep van de luchtvaartcontrole, ie sinds 23 maart zogenaamd ziek jn, voor de tweede maal bevolen an het werk te gaan. Een eerste be- el werd door de controleurs gene- eerd. Minister van transport Volpe zei dat egenen die nog langer „ziek" blijven venveel dagen alè zij zijn weggeble- zonder salaris zullen worden ge il orst. De controleurs eisen in feite geen lonsverhoging. Zij willen dat er leer personeel wordt aangenomen, at hun werktijd wordt verkort en at zij de beschikking krijgen over loderne apparatuur. Het gaat vol- :ns hen om de veiligheid van het ichtverkeer. Zolang deze eisen niet rorden ingewilligd blijven ze „ziek". ROTTERDAM Ondanks het sombere weer hebben het afge lopen Paasweekeinde circa tien duizend buitenlanders meer ons land, bezocht dan vorig jaar. Naar schatting 540.000 buiten landse toeristen trokken de va derlandse grenzen over. Op de Nederlandse wegen was sprake van een „gezellige" drukte. Bü het verkeerspunt Ouderün ont- ONITSJA Tenzij er genoeg geld ijeen gebracht wordt, zullen duizen- «n Ibo's in het vroegere Biafra bin- en de komende maand met een Iringond voedseltekort te kaïnpea Tijgen. Een functionaris van de rehabilita- ecommissie in Nigeria zei dat de rijzen van de nog te verkrijgen le smiddelen sterk zullen stijgen. „Er is nog genoeg voedsel verkrijg- aar, maar de meeste mensen hebben iet voldoende geld om het te kopen n het zal tenminste 48 dagen duren •rdat het nu geplante voedsel kan rarden geoogst", aldus de functiona- is. OSSENDRECHT Zondagmorgen intdekte de bedrijfsleider van een >enzinepompstation, dat 's nachts tvas ingebroken en voor een waarde van ƒ15 a 20.000 aan auto-acces- loires was gestolen. Geld was niet lanwezig. VATICAANSTAD Tot de twee honderdduizend mensen die voor hem op het Sint-Pietersplein verza meld waren en via radio en tv tot de hele wereld heeft paus Paulus op Eerste Paasdag opnieuw tot vrede opgeroepen. Hy legde de nadruk op de opstanding van Christus als een teken voor de mogelijkheid van vre de in de wereld. De kritische houding van veel jon geren tegenover de maatschappij zag hij als een positief punt. Over de ar beiders merkte hij onder meer op, dat deze nog steeds behoefte hebben aan sociale gelijkheid, die gevonden kan worden in het evenwicht van het al gemeen welzijn. .De paus sprak van de loggia van de Sint Pieter af en wenste zijn gehoor in veertien talen een gezegende Pa sen toe. Onder meer in het Russisch, Chinees en Vietnamees. POORTVLIET De Oranjevereni ging heeft in grote lijnen het pro gramma voor Koninginnedag en 4 en 5 mei vastgesteld. Op 30 april is er een bijeenkomst voor de bejaarden, waarbij een verzetsspel wordt opge voerd. Op 4 mei is er een herden kingsbijeenkomst in de hervormde kerk. Na afloop wordt in het gemeen tehuis gesproken over het thema Oor log en Vrede. Bevrijdingsdag wordt gevierd met een zanghulde, volksspe len voor kinderen van de lagere en kleuterschool, een historische optocht en gecostumeerde wedstrijden. De dag wordt besloten met een zeskamp. stonden enkele files die echter snel weer „oplosten". In vele plaatsen in het westen van Nederland waren de hotels en pen sions zeer goed bezet. In sommige steden moest de VVV zelfs particulie re reserve-adressen inschakelen. Afgezien van de vele Duitsers oe- zochten een opvallend aantal Fransen ons land, terwijl tevens de Belgische en Scandinavische toeristen in grote aantallen de vaderlandse grenzen overschreden. Het aantal Japanners dat bij Venlo de grens overkwam, was groter dan ooit tevoren. De belangstelling voor de Keuken hof bleef, zoals werd verwacht, uit. Vergeleken met de vijftigduizend be zoekers in 1969 vormen de dertien duizend bezoekers van dit jaar een schril contrast. Van een Engelse luchtbrug naar Rotterdam naar de bollenvelden was ook al geen sprake. Dit is voornamelijk te wijten aan het tijdstip waarop Pasen dit jaar viel; vroeger dan in de afgelopen zes jaar het geval is geweest. De Nederlandse Spoorwegen hadden het even druk als op een „normale" zaterdag. ALMELO. Dc NV Ilios Ten Cate, waarin de Nederlandse textielfabriek Nijverdal ten Cate voor de helft deel neemt, is met de bouw begonnen van een spinnerij op een industrieterrein in de buurt van Thessaloniki in Grie kenland In 1966 besloot Nijverdal-ten Cate tot samenwerking met een aantal Griekse industriëlen. De spinnerij wordt ingericht met ongeveer 10.000 spillen voor het spinnen van katoe nen garens, en zal vermoedelijk begin 1971 in productie gaan. Een der direc teuren van het bedrijf de heer Berto Doedes Breuning ten Cate zal op 16 april op eigen verzoek ontslag nemen. Hij is 30 jaar aan het bedrijf verbon den geweest. DAMASCUS De regering van Soedan heeft bekendgemaakt, dat een staatsgreep door de religieuze leider Imam El Mahdi is mislukt na bloe dige gevechten. De Imam is de geestelijke leider van de grootste religieuze secte in Soedan. Waarnemers geloven dat de regering vastbesloten is het verzet van de Imam te breken. Zij wil troe pen sturen naar zijn hoofdkwartier en hem laten arresteren. aPrtizanen van de Imam zouden hebben getracht de Soedanese leider, majoor-generaal Gaafer Nimeiri, te vermoorden. Bij gevechten zijn 36 Soedanese politiemannen om het le ven gekomen. (Van onze correspondent) SOESTERBERG Een 38-jarige pseudo-jonkheer heeft vrijdagmiddag in Soesterberg vergeefs geprobeerd in hotel-restaurant Het Zwaantje een di ner voor dertig personen, onder wie prins Claus en mr. Pieter van Vollen hoven, te bestellen. Kort nadat de man zijn bestelling voor tweede Paasdag had gedaan en zelf eerst uitgebreid met zijn chauf feur had zitten eten, hield de Soes- terbergse politie hem aan, onder meer op verdenkingg van oplichting en valsheid in geschrifte. De man, de 38-jarige manager Th. J. A. L. uit Hilversum, verklaarde zich de naam van de (bestaande) jonkheer uit Wassenaar te hebben aangemeten, omdat die hem ƒ20.000 schuldig zou zijn, maar dat niet zou willen betalen. Bij zijn arrestatie bleek de Hilver- sumse manager ook met zijn paspoort geknoeid te hebben. Het paspoort stond op naam van een Duitser, die was voorzien van een foto van L. Dit is de Mercedes van de Rus sische ambassade in Buenos Ai res, Argentinië, met lek gescho ten achterband en kapotte ach terruitnadat vermoedelijk recht se extremisten een (mislukte) poging hadden gedaan een Sow- jetdiplomaat te ontvoeren. het proces achter gesloten deuren be handeld. R. werd in september na aankomst uit Parijs op het vliegveld van Lydda gearresteerd. Hij gaf zich uit als ar cheoloog en verklaarde tevens dag bladuitgever te zijn. De officier van justitie, mevrouw Cohen, noemde hem een „wereldbur ger en internationaal avonturier". Ómdat verdachte werd gearresteerd voordat hij zijn opdracht kon uitvoe ren, en rekening houdend met zijn slechte gezondheid en hoge leeftijd, legde de rechtbank „slechts" een ge vangenisstraf op van vijf jaar. Martelingen in Athene ATHENE. De acht internationale waarnemers, die gisteren officieel de toegang werden ontzegd tot het mas sa-proces dat wordt gevoerd tegen 34 leden van een Griekse verzetsorgani satie, zullen het land verlaten als zij niet meer in de zaal worden toegela ten. Vijf beklaagden zeiden, dat zij tij dens hun gevangenschap waren ge marteld. Twee verdachten verklaarden dat hun bekentenissen het resultaat wa ren van martelingen en geestelijke druk. Een getuige-deskundige de hoofd patholoog-anatoom in Athene, aan gewezen door het buitengewoon mili tair tribunaal, heeft gezegd geen spo ren van martelingen te hebben ge vonden op het lichaam van de hoog leraar Mangakis, die terecht staat in verband met enkele bomaanslagen in de Griekse hoofdstad. De verzetsorganisatie „Democrati sche Verdediging' heeft pamfletten verspreid waarin de bevolking wordt opgeroepen tot verzet tegen het kolo nelsbewind. Ook zouden bulletins zijn uitgegeven, waarin staat dat een van de verdachten ernstig ziek zou zijn door herhaaldelijke slagen op zijn hoofd door de politie. In Athene ontploften dit weekeind op drie verschillende plaatsen enkele bommen, Niemand werd.gewond. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Indonesië speelde prins Bernhard een partij golf met president Soeharto. Bij de zevende put werd het spel afgelast omdat het te warm werd. Als herinnering aan deze wedstrijd bood president Soeharto later de Prins een golfbal met diens handtekening. ARGENTIJNSE EXTREMISTEN IN ACTIE BUENOS AIRES Vier Ar gentijnse rechtse extremisten hebben zondag geprobeerd een Russische diplomaat te ontvoe ren. De veertigjarige Juri Pivo- garov werd bij de poging ge wond. Zaterdagmorgen werd de 56-jarige consul van Paraguay Waldemar San chez, vrijgelaten. Hï.j was vorige week dinsdag door een linkse organi satie ontvoerd. Het linkse Argentijnse be vrijdingsfront had gedreigd de Paraguese consul te zullen -doden als vergeldingsmaatregel voor de arresta tie van twee partijgenoten, van wie er een zou zijn doodgemarteld. Hoewel de consul werd vrijgelaten is de Argentijnse regering niet inge gaan op de eis om politieke gevange nen vrij te laten. Als wraakoefening op deze ontvoe ring organiseerde zondag de rechtse extremistische organisatie „Mano" de ontvoering van de Russische diplo maat, die met zijn vrouw en kinderen in een personenwagen op het ambas sadeterrein arriveerde. Klopjacht Dc terroristen gelasten de diplo maat in de auto te blijven. Zijn echt genote alarmeerde echter een poli tieagent, die onmiddellijk be} vuur opende op de ontvoerders. Bij een klopjacht door de straten van Buenos Aires kwam de wagen, nadat dc diplomaat uit de auto was gegooid, tot stilstand. Een van de ont voerders is nog voortvluchtig, de an deren konden worden gearresteerd. In een communiqué van ..Mano" wordt de politie bedreigd met vergel dingsmaatregelen tegen de martelin gen van politieke ge\'angenen. De Russische regering heeft giste ren een protest ingediend bij de Ar gentijnse regering tegen de in Ar- gentinieë gevoerde campagne \-an dreigementen tegen Ieden van de Russische diplomatieke vertege- woordiging." VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per kwartaal Als beloning voor mijn aktivlteït ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Wat doet men met het bankstel, dat plaats moet maken voor een nieuw? Met grootmoeders linnenkast en het overcompleet geworden bed? De Amsterdammers mikken der gelijke zaken in een gracht, maar wij Hagenaars kunnen ze alleen kwijt via een speciale ophaaldienst van de reiniging, wat dan iets kost. Daar zit het in. Toebetalen, terwijl men het gevoel heeft iets zeer bruikbaars af te staan; Daar heeft niemand zin in. Het is een soort belediging van het meubelstuk, dat ons toch eens dierr- baar is geweest. Geen opkoper die er interesse voor heeft, en de liefdadige instellingen hebben er ook nauwelijks belang stelling voor. Dat alles is een van de begelei dende verschijnselen van de wel vaart, schijn of werkelijkheid, waar in we leven. Wisten we alles van elkaar, er zou altijd weL een adresje zijn, waar bankstel, kast en bed van harte wel kom zouden zijn. Laten we hem Pietje noemen. Pietje had dit alles ook zo over dacht. Hij had een wens. Een bran dende wens. Hij wilde pianospelen. Maar had geen piano. En geen geld om een piano, hoeveelste-hands ook te kopen. Maar hoe mismoediger hij werd omdat een aangeboden exemplaar alweer boven zijn draagkracht ging, des te vuriger verlangde hij naai het instrument. Het werd een neurose. Hij droom de, praatte en dacht alleen nog maar over piano's. Toen kwam de geniale hersen- kronkel. Hij moest iemand vinden, bij wie een piano hopeloos in de weg stond. Hij zette een heel eenvoudig ad vertentietje: ..Staat de piano u in de weg? Ik kom hem gratis weghalen. Br. onder nummer" Binnen drie dagen had hij tien aanbiedingen. Wat nu? Eén piano was zijn hértewens. tien piano's waren er negen te veel. Hij kon ze moeilijk eerst gaar. keuren, dat zou al te doorzichtig zijn. Dus klom hij op zijn fietsje en reed de adressen af. Van de tien stond er één op een zevende verdie ping. Drie op een derde etage, vijf in de randgemeenten en werkelijk één drie straten van zijn docimilie af, èn parterre. Het was nog een fijn instrument ook. Een beetje stroef in de tonen, maar dat zou onder zijn lenige vin gers wel bijtrekken. Hij charterde eèn paar vrienden, waarvan één met een vervoermiddel dat de piano kon torsen. Ze kregen allemaal koffie en koek en de beste wensen met de piano mee. Hij is nu dolgelukkig, en de men sen bij wie de piano weg is, hebben eindelijk het bergmeubel met inge bouwde bar kunnen plaatsen, dat al jaren hun illusie was. De enigen die zuchten zijn de bu ren van de nieuwbakken pianist. Maar öf zij wennen aan het volu- minieus geklank óf zijn piano-ener gie taant. Er moeten meer advertenties ge plaatst worden, dat is duidelijk! DEN HAAG Het landelijk ver band van Staatkundig gereformeerde studieverenigingen houdt zaterdag om 2.15 uur in het Jaarbeurscongrescen trum te Utrecht zijn jaarvergadering. Sprekers zijn ds. H. G. Abma en drs. C. S. L. Janse over „Hergroepe ring der partijen". Ds. Abma be spreekt de „linkse" en drs. Janse de „rechtse". Boroboedoer Prins Bernhard wil in Nederland geld inzamelen voor de in verval zijn de Javaanse Boroboedoer. Dit is echter een afgodentempel, dus christenen: waakt! De almachtige God, schepper van hemel en aarde, duldt geen andere goden naast zicht. A. G. v. Dieyen-v. Gemerdc Portugaal Mijn gebed (4) Wanneer de heer J. J. Vellekes ver band legt tussen de zanger van „Mijn gebed" (D. C. Lewis) en de schrijver van „Gebed der gemeente" (ds. H. F. Meijer) enerzijds en de farizeeër en de tollenaar anderzijds, vraag ik me af wie de farizeeër en wie de tollenaar is. Het gebed van Lewis is geen gebed met een gevoel van zonde, zoals de tollenaar had. Integendeel, in deze verzen komen klanken tot uiting die zelfs niet van het gebed willen weten. Ook is er geen behoefte aan bediening van het heilige Woord en kerkelijke gemeenschap. A. F. Kok Schoonhoven KAlRO Minister Luns acht de kansen op een vreedzame oplossing van de crisis in het Nabye Oosten kleiner dan 21 maanden geleden, toen hy ook een bezoek aan Egypte bracht. Hij was getroffen door het pessi misme van de gematigde elementen wat de positie van de extremen ver sterkt. „Hoewel de Arabische landen nog steeds verklaren de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 te aanvaarden en voorstander te zyn van een oplossing overeenkomstig de ze resolutie, valt te beluisteren dat deze toestand niet eeuwig kan duren. Er zal een tijd aanbreken, nu het be stand feitelijk heeft opgehouden te bestaan, dat deze resolutie niet lan ger bevredigend is", aldus de minis ter. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Machmoed Riad, noem de minister Luns een echte staats man, die zoekt naar een eervolle en rechtvaardige vrede. Hij vond hun besprekingen vruchtbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7