RAMAIN DE LUCHT CambodjaVietcong langs diplomatieke weg land uit Balanstotaal ABN steeg 30 procent Zwaarden flitsen in Boeing-cabine Klacht over zeewater ..zwaar overdreven" Tom Mix Gin Anders hulp bevriende naties inroepen Ale Algra (67) overleden Aanklacht tegen Arnhemse arts deze krant behoort tot Het Kwartet ANGSTIG AVONTUUR Studenten kapen Japans toestel Man sterft aan hartaanval na fikse vechtpartij Nationale Garde in Griekenland Sociale werkplaats veroordeeld in kort geding Vrijheid als rijke buit Fruittelers naar Utrecht o krr, 300 (Vervolg van pagina 1) TOKIO Boven de beroemde berg Foezji begon vannacht voor de bemanning en 131 passagiers van een Japanse Boeing-727 een angstig avontuur. Op het moment dat het toestel over de berg vloog trokken vijftien studenten dreigend een zwaard en gaven de gezag voerder bevél koers te zetten naar Noord-Korea. Vanmorgen om zeven uur landde het toestel na een aantal dramatische gebeurtenissen op de internationale luchthaven Kimpo in Seoel, Zuid- Korea. De kaping voltrok zich in enkele ogenblikken. Nadat de studenten met getrokken zwaarden verandering van koers hadden geëist, vertelde de BRUSSEL Wie in zee gaat wemmen bij Scheveningen of Vlissingen „speelt met zijn ge- v rondheid", beweert de Belgische verbruikersunie, zusterorganisa- a jlie van de Nederlandse Consu- di nentenbond, die een onderzoek heeft ingesteld naar de veront reiniging van 300 Europese bad- plaatsen. 151 De unie vindt dat beide stran- den gesloten moeten worden. ian Als gevolg van het baden in besmet it (aater noemt de unie in de eerste wa ilaats aandoeningen, die tamelyk fee goedaardig, maar tegelijk onaange- ïaam zyn, zoals oorontsteking, aman- lelontsteking, steenpuisten en inge- Handstoornissen. Een ernstiger gevolg is, volgens de unie, een besmettelijke leverontste- b king, die de dood als gevolg kan hebben, r RIZA: „Niet waar" Het Rijksinstituut voor de zuivering - van afvalwater heeft inmiddels laten weten, dat het water voor Scheve ningen en Vlissingen weliswaar niet al te schoon is, maar z.i. beslist on gevaarlijk. Directeur ir. K. C. Zijlstra vindt de conclusie van het Belgisch onderzoek „op zijn minst zwaar overdreven, of liever buiten alle proporties". De RIZA heeft vorig jaar nog een uitgebreid onderzoek laten instellen, zowel bij Scheveningen als bij Vlis singen. En hoewel dit onderzoek nog niet is afgerond kan volgens ir. Zijlstra op grond van wat er thans al van bekend is, wel worden gezegd, dat het woord gevaarlijk overdre ven is. „Ik ga zelf nog rustig zwemmen in Scheveningen," reageerde hij. Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft intussen gezegd geschrokken te zijn van de uitslag van het Belgisch onderzoek. Het wil vragen gaan stel len aan de RIZA. Ook andere Overigens kregen niet alleen de Nederlandse stranden een slechte waardering. De hele Belgische kust wordt door de unie verdacht genoemd. Nice en Genua waren zeer gevaarlijk en Monte Carlo gevaarlijk. Wanneer hier niet op korte termijn zuiveringsinstallaties voor afvalwater worden gebouwd, is het uitbreken van epidemieën niet uitgesloten, waar-, schuwt de unie. gezagvoerder dat hij niet genoeg ben zine aan boord had om naar Noord- Korea te vliegen. De studenten behorend tot de extreme Maoistische organisatie, die de laatste jaren de hand heeft gehad In de Japanse studentenrellen gin gen ermee akkoord dat een tussen landing werd gemaakt in ltazuke op Kioesjoe. Om twee uur in de nacht stond het vliegtuig daar. omringd door vele tientallen politiemannen, terwijl de leiding van het vliegveld onderhan delde over vrijlating van de passa giers en de Japanse regering in aller- Eindelijk is er... de ideale "tic" in longdrinks >net Irisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken Bij elke aankoop kans WBM op GRATIS FLES lissy ook puur dc borrel voor moderne mensen Bet weer in Enropa weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam geh. bewolkt 5 5 Brussel regen 4 Frankfort motregen 6 0.7 Genève regen 6 3 Innsbruck zwaar bew. 0 0 Kopenhagen regen 1 Locarno regen 7 3 Londen regen 3 l Luxemburg regen Madrid half bewolkt 4 Majorca licht bewolkt 6 MüncKc» zwaar bewolkt 0 Nice regen 9 1 Parijs regen 6 2 Rome zwaar bewolkt 11 0 i Wenen zwaar bewolkt 3 0 Ziiricb zwaar bewolkt 4 0 Iijl bijeenkwam om de situatie te bespreken. De Japanse minister van transport. Hasjinioto. zei op een persconferentie, dal men door de ruiten van het vliegtuig gezien had. dat de passa giers geboeid waren. Achter de gezag voerder stond een student met een zwaard. De politie liet de bemanningsleden heimelijk weten dat het bytanken zoveel mogelijk werd vertraagd. On dertussen moest de bemanning pro beren de explosieven in handen te krijgen, eventueel met medewerking van de stewardessen. Tevens werd de studenten ge vraagd of zjj de vrouwen en kinde ren wilden vrijlaten. Dit verzoek gold ook een 70-jarige man, die tij dens de kaping een hartaanval had gekregen. De studenten stemden hier in toe. Hoewel zij gedreigd hadden het toestel op te blazen als niet- snel genoeg het tanken was beëindigd, slaagde het vliegveldpersoneel er toch in de operatie te vertragen. Po litiemannen, verkleed als monteurs, trachtten de kaping te verijdelen door het laten leeglopen van de ban den wat niet gelukte. Toen het toestel eindelijk vertrok had het voldoende brandstof om naar de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong- jong te vliegen. Het vliegtuig zou zich op een gegeven moment boven Noord- Korea hebben bevonden, maar ver anderde toen van richting en vloog naar de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Volgens functionarissen van het vliegveld zou het toestel boven Noord-Korea door luchtafweergeschut zyn beschoten en daarom zyn uit geweken naar Zuid-Korea. LEEUWARDEN Op 67-jarige leeftijd is te Leeuwarden overleden de heer Ale Algra, bekend door zijn publicaties samen met zijn broer Hendrik Algra, met name de veertien- delige geschiedenis van Nederland onder de titel „Dispereert niet". De heer Algra heeft het middel baar onderwijs gediend, voornamelijk in Indonesië (19241952), het laatst als leraar aan de christelijke HBS te Djakarta. De laatste tien jaren was hij verbonden aan het christelijk ly ceum te Sneek. Van Djakarta uit publiceerde de heer Algra onder het pseudoniem Moe- thoen in hei Friesdh Dagblad. In 1960 werd hem de Joost Halbertsmaprijs toegekend voor zijn bijdrage tot de geschiedenis van kerk en school in Friesland in de negentiende en twin tigste eeuw, zoals di» is opgenomen in zijn zesdelig standaardwerk „De historie gaat door het eigen dorp". PNOM PENH Cambodja probeert langs allerlei diploma tieke kanalen te bereiken dat de oprukkende Vietcong het land verlaat. Als dit niet lukt, zal premier generaal Lon Nol een beroep doen op bevriende ,naties, zoals Amerika, Frankrijk en In donesië, om wapens te le veren. Lon Nol onderstreepte dat de bui tenlandse hulp in geen geval zou be- (Van onze correspondent) staan uit troepenzendingen, daar dit in strijd zou zijn met de neutraliteit van Cambodja. De nieuwe regering heeft de inter nationale controlecommissie, Enge land en Rusland, gevraagd om be scherming van de neutraliteit; op de Veiligheidsraad is een beroep gedaan zich over het probleem uit te spre ken; voorts vraagt men om VN-waar- nemers; aan Oe Thant zal worden verzocht de Noordvietnamese troepen en de Vietcong van Cambodjaans grondgebied weg te krijgen. Burgeroorlog Overigens noemde Lon Nol de pro blemen met de „geïnfiltreerde Viet- cong-agitatoren" niet ernstig en van voorbijgaande aard. Deze bewering lijkt volkomen in strijd met berichten dat er in Cambodja praktisch een burgeroorlog heerst en dat de Viet- cong tot op enkele tientallen kilome- j ters van de hoofdstad Pnom Penh is gevorderd. Volgens het Duitse persbureau DPA is het in minstens negen van de zeventien provincies tot bloedige bot singen gekomen tussen aanhangers van de afgezette prins Sihanoek en die van ;het nieuwe bewind. Er zou den honderden doden onder de bur gerszijn gevallen. Uit bijna alle districten langs de grens met Zuid-Vietnam worden zware gevechten tussen het kleine re geringsleger en de Vietcong gemeld. Amerika heeft toegegeven dat in Vietnam gelegerde troepen „af en toe de grens met Cambodja oversteken om terug te slaan na communistische aanvallen". In het Westen veruit grootste prof. chr. dagbladpers DINSDAG 31 MAART 1970 Passagiers en bemanning van een Japanse beleefden een angstig avontuur toen toestel door militante studenten werd De gezagvoerder werd onder bedrei- gedwongen koers te zetten naar Noord- BESCHOTEN BOVEN NOORD-KOREA? VLUCHT EINDIGDE IN SEOEL Nettowinst groeide tot 75,7 miljoen AMSTERDAM De groei van het balanstotaal der Alge mene Bank Nederland heeft zich vorig jaar in versterkte mate voortgezet, zo staat in het jaarverslag. De stijging bedroeg niet minder dan dertig procent waardoor het balanstotaal op 15,9 miljard kwam. In deze geconsolideerde cyfers is verwerkt de balans van de Holland- sche Bank-Unie die een totaal aan wees van 2092 1605) miljoen. Voor het overgrote deel had de stij ging van de ABN betrekking op het binnenlandse bedrijf. De netto winst nam toe van ƒ71,2 tot ƒ75,7 miljoen. De betekenis van de inter nationale spreiding van de ABN werd ETTEN-LEUR Na een vecht partij, waartoe hij zelf aanleiding gaf, is de 64-jarige inwoner van Breda A. van Heerde aan een hartaanval over leden. Volgens getuigenverklaringen ging het slachtoffer in een als rustig be kend staand café in Etten-Leur de 27-jarige C. T. uit deze plaats met een bierglas te lijf, zonder dat daar toe aanleiding zou hebben bestaan. T. kreeg het glas in zijn gezicht, hij duwde Van H. van zich af, die het evenwicht verloor en op de grond viel. Van H. is in het ziekenhuis in Breda overleden. Uit de sectie bleek, dat hij weliswaar letsel aan het hoofd had opgelopen, maar dat dit letsel niet de dood kon hebben veroorzaakt. Wel constateerde men een hartge- brek. T. moest in het ziekenhuis wor den behandeld voor de snijwonden die hij in het gezicht had opgelopen. opnieuw bevestigd doordat verhou dingsgewijs de toeneming van de ren tebaten in het buitenlandse bedrijf die in het binnenland heeft overtrof fen. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 16 tot 17 per aandeel van 100. Deze verhoging houdt in dat aan het personeel een tantième zal worden uitgekeerd van elf procent van het in 1969 genoten salaris. Vestigingen De groei van de ABN komt onder andere tot uiting in de vergroting van het aantal vestigingen met 41 tot 474 in 1969. Het aantal personeelsleden nam met circa duizend toe tot 11.400 in Nederland. Het aantal medewer kers in het buitenland steeg met 350 tot 4050. De ABN ziet een daling van de ren testand op de kapitaalmarkt dit jaar niet direct tot stand komen. Of de Nederlandsche Bank in de komende maanden tot een verhoging van het disconto zal overgaan, valt niet te voorspellen, maar in handcls-bank- kringen hoopt men dit wel. ATHENE De Griekse kolonels hebben gisteren een Nationale Garde in het leven geroepen om het hoofd te bieden aan „binnenlandse commu nistische dreigingen of buitenlandse agressie en de rust en orde In Grie kenland te handhaven". De leden van de Nationale Garde zijn beroeps- of reserve-officieren en burgers die hun dienstplicht hebben vervuld en aanha ïgers zijn van het kolonelsbewind. De militaire eenheden worden op verscheidene plaatsen in het land ge legerd. De Nationale Garde wordt ge zien als een versterking van de mili taire regering door de aanhangers van het bewind te mobiliseren en hun een militaire status te verlenen. Onverzoenlijk* LJET pessimisme van minister Luns over het Nabije Oosten onder streept slechts de hopeloosheid en hulpeloosheid in kringen welke ern stig zoeken naar een aanknopings punt voor onderhandelingen. Als er al Arabische landen z(jn, die met Israël vrede willen sluiten zoals Jordanië en Libanon dan worden zy er door buurlanden en de Palestijnse commando's van weer houden. De onverzoeniyken geven de toon aan. De gematigden kunnen nog slechts voorkomen, dat hun landen weer rechtstreeks in een conflict met Is raël worden betrokken. Verder reikt hun invloed niet meer. Winnende partij IV OORD VIETNAMESE en Vietcong- trocpen gebruiken in Cambodja dankbaar de mogclykheden die het geschil tussen de afgezette prins No rodom Sihanoek en diens tegenstan ders biedt. De prins, die steeds op de winnende partij heeft gewed, is nog meer be zorgd over z(jn persoonlijke toekomst dan over die van zyn land. Aan de neutraliteit, die hjj voor Cam bodja zocht, heeft hjj zich zelf nooit gehouden. Nu hy de vyanden van zijn land ook nog als bevrijders begroet, vertelt hy opcnlyk aan welke kant hij staat. Nieuwe kans /"ANDER druk van politieke omstan digheden heeft Italië dan toch een kabinet gekregen dat op een behoor lijke meerderheid in het parlement kan rekenen. De partijen hadden veel tijd nodig om onderlinge meningsverschillen wat minder zwaar te laten wegen. Zij schrokken echter terug voor ver- j vroegde verkiezingen. Nog drie jaar hebben zij nu tijd om te tonen dat Italië het communisme I niet nodig heeft, wil het de enorme sociale problemen aanpakken. Zjj moeten die benutten. ARNHEM Bij het medisch tucht college in Zwolle is een klacht inge- j diend tegen de Arnhemse huisarts dr. J. K. Hij zou niet voldoende aandacht aan een 72-jarige vrouw hebben be steed. De bejaarde mevrouw Baars woonde alleen in de Van Hasseltstraat te Arn hem. Zij was ziek en kreeg op een avond een aanval van benauwdheid. Zij strompelde naar de deur en slaag de erin voorbijgangers te waarschu wen, die een zoon van de vrouw alarmeerden. De arts, dr. K. stuurde even later de man met zetpillen naar zijn moeder terug. Hij meende dat de toestand niet ernstig was. Tweeëneenhalf uur later arriveerde de arts toch ten huize van de bejaarde. Twintig minuten later constateerde hij dat zij aan een hart verlamming was bezweken. Dit geval op zich zou voor de fa milie van de overleden vrouw niet tot een klacht hebben geleid. Zij hebben echter ook van andere mensen ge hoord dat de arts wel eens verstek laat gaan. Daar kwam nog de herin nering bij aan de vraag die dr. K. eens aan de vader van de familie zou heb ben gesteld toen deze ernstig ziek was: „Wilt u liever thuis sterven of in het ziekenhuis?" Als goed huisarts had hij deze vraag nooit mogen stel len, aldus de familie. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De president van de j Arnhemse rechtbank, mr. W. J. Bor- werkplaats te Arnhem in kort geding i veroordeeld wegens namaak van de zg. jackbox-kweekkasjes. Deze kasjes, die in de handel wor den gebracht door een zaadbedrijf te Wijdenes, zijn geschikt om bloemen, groenten en andere gewassen bin nenshuis op te kweken en later uit te poten in border, plantenbak of tuin. De hele (speciale) constructie werd door de sociale werkplaats tot in alle gerhoff Mulder, heeft een sociale details identiek nagemaakt en tegen een lagere prijs in de handel ge bracht. De rechter gelastte de sociale werkplaats, waar ca. 1500 mensen werkzaam zijn, de produktie onmid dellijk te stoppen en alle nog in de handel zijnde kweekkasjes terug te nemen, zulks onder een dwangsom van 100 per dag. De uitspraak was gebaseerd op het standpunt van de Hoge Raad. dat „slaafse nabootsing" ongeoorloofd is om verwarring bij het publiek te voorkomen. De Internationale Flying Dutchmanklasse by de Paaszeilwedstrijden op de Loosdrechtse plassen was met de harde wind het kijken best waard: met hoge snelheden gleden de bootjes door het water, en vooral de trapeze was een magnifiek schouwspel. Een Poolse familie van tien perso nen heeft in Denemarken asiel aan gevraagd na aankomst met een vis sersschip (rechts op de voorgrond). Tijdens de reis hadden ze twee be manningsleden, die hen niet wilden volgen, opgesloten. Vervolgens had den zij het vaartuig in volle zee overgeschilderd en een ander ken teken gegeven om het voor een Deens vaartuig te laten doorgaan. Ze hebben voorlopig onderdak ge kregen. Op de foto stopt een Pool se vluchteling zijn bagage in een auto. GOES De kring Zeeland en West Brabant van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie reist op donderdag 2 april naar Utrecht om daar de jaar vergadering van de organisatie te be zoeken. Het hoofdbestuur zal bij die gelegenheid uit de doeken doen wat er is gedaan en wat er nog moet ge beuren om de Nederlandse fruitteelt door de crisis te helpen waarin deze op het ogenblik verkeert. De verschil lende kringen zullen het bestuur om een duidelijke stellingname verzoe ken. Van verschillende zijden zijn de fruittelers erop gewezen dat er voor hen grote belangen op het spel staan en dat het onverantwoord is om deze vergadering niet te bezoeken. Nederlanders opgenakt RIJSSEL Aan de Franse grens zijn vrijdag en zaterdag veertien Ne derlandse jongelui aangehouden, die ieder in het bezit waren van vijf gram hasjiesj. De vijf auto's waarin de jongelui zaten, zijn in beslag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5