CJV actief in Doelen Ik Opstanding is appèl om aan 't werk te gaan Paasjeugddag Zuid-Holland Zeven werelclassemblees achter elkaar Feitelij ke opstanding en Thomas ongeloof We mógen genieten vai de dingen om ons heer Een rvoord voor vandaag Moderne mensen ventileren óók de woonkamer en natuurlijk met'n ithc <uS> ventilatoren DS. VERSCHOOR IN SCHEVENINGEN: Ds. J. Stienstra overleden Prof. J. Verkuyl in Zuid-Afrika Ds. Wilschut in Zwijndrecht: Drs. Van der Klis naar Celebes DINSDAG 31 MAART 19: Het verhaal van de tien melaatsen is bekend. Als Jezus op weg is naar Jeruzalem komen hem tien melaatse mannen tegemoet, die de Here om genezing vragen. Tien melaatse mannendie geloven, dat Hij hen kan beter maken. Luister maar naar hun vraag: "Jezus. Meester, heb medelijden met ons". Hierin ligt meer dan alleen de hoop, dat de Here, van Wie zij zo veel hebben gehoord, hen kan helpen. Tien melaatsen worden beter. Gereinigd, schrijft Lucas. En dan komt het merkwaardige. Van die tien is er slechts een. die terug keert en God verheerlijkt. Hij werpt zich voor het aangezicht van Jezus en dankt Hem. En dan vraagt de Here: "Zijn niet alle tien rein geworden? Waar zijn de negen anderen Waar zijn de negen? Die negen anderen hebben de genezing aan vaard als iets vanzelfsprekends. Zij hebben de Here gebeden. Hij heeft hun gebed verhoord en voor hen is het nu gebeurd. De zaak is af. Ze hebben wat ze hebben willen. Beeld van de mens. God bidden en smeken. God help mee. God wees me nabij. Here, gij weet. Here help... Maar als God het wonder heeft voltrokken, is de zaak af. Wc lezen vandaag: Genesis 29 vers 15 tot 35. ROTTERDAM Ruim 600 jongeren uit geheel Zuid-Holland hebben maandag deelgenomen aan de Paasjeugddag van het CJV, die „De Doelen" als centraal punt had. Van daaruit vertrokken 's morgens de volley- en voetbalteams; daar vonden eveneens 's morgens de tafeltennis- en jeux de boulestor- nooien en de kreatieve markt plaats. Dit laatste evenement, gehouden in de foyer, gaf vele mogelijkheden aan creatieve doe-het-zelvers, zoals pot tenbakken, bloemschikken, samen stellen van een krant, cabaret, uit beelden op muziek, make-uplessen. poppen maken en pantomime. Afgelast Na de lunchpauze, waarin de Rot terdamse beatgroup „Crime" optrad, werd het middagprogramma voortge zet in de kleine zaal. Hier konden de aanwezigen kijken en luisteren naar Peter Beekman (pantomime), het Mo luks Jongerenkoor AMGPMB. Maikel, de volksdansgroep ..Het Noorden", het duo „Simcha". de poppenspelers vanaf 53.90 (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „Laat je geen knollen voor paaseieren verkopen", was de op het eer ste gezicht nogal bizarre titel, die ds. D. N. Verschoor van Moordrecht voor zijn appèl op de honderden gereformeerde jongeren in het gisteren tot de laatste plaats bezette Paviljoen theater, had gekozen. Bij nader inzien was die titel heel zinvol en de predikant had hem ont leend aan het gedicht "Reiziger "doet" Golgotha" van Gerrit Achter berg. dat tevoren door Ineke Brak was gedeclameerd. De jongeren waren bijeen voor een bezianings- en ontspanningsprogram ma op de afdelingsdag en jaarverga dering van de bond van gereformeer de jeugdverenigingen Zuid-Holland noord. Aanhakend op het gedicht waarin een reiziger uit het begin van onze jaartelling ervan kennis neemt dat de opstanding en verschijningen van Jezus „van bevoegde zijde" wor den weersproken, trok de predikant een parallel naar nu: hebben we er nog steeds niet evenveel moeite mee? Opstanding: we hebben er zo vaak over gehoord, maar we vinden het toch maar vaak erg onvoorstelbaar. We kunnen er met ons verstand niet bij en zijn eerder geneigd in de we reld onrecht, foute structuren, discri minatie dan verlossing te ontdekken. We kunnen zo gaan vragen: is die bijbel nu eigenlijk wel waar? BEGIN In onze onmacht worden we twijfe laars en willen we ons alleen nog maar bij de werkelijkheid, die we Huldiging bij gereformeerde jon geren in Scheveningen. Kees Tie- mens (links) overhandigt een en velop aan afdelingsvoorzitter An dre van der Pijl van Zuid-Holland noord. Rechts van André diens echtgenote. Nel. en helemaal rechts mejuffrouw Wil van den Bosch, die erelid werd. De heer Van der P\jl werd dat trouwens ook. zien. bepalen. Kortom: we zitten dan midden in het ongeloof. Maar moe ten we met ons „we weten het niet meer" dan juist niet naar de opstan ding toe, naar het "Heer, kom ons ongeloof te hulp"? En zouden we daar niet moeten beginnen? Hier wordt in het gedicht van Achterberg ook op gezinspeeld, als sprake is van een S.O.S. dat dwars door de ziel van de reiziger heengaat. Daarin komt iets over van het ..en toch..." Zoals dat bij Maria van Magdala het geval was, die door slechts één woord van haar Heer werd opgericht. Als we zo dwaas zijn (Buskes) om in het „en toch..." te geloven hebben we iets heel belangrijks in handen. Laten we hel een Paasei, noemen: d.w.z. nieuw leven, een levensbegin sel, waar iets mee moet worden ge daan. Een ei moet uitgebroed worden. ^\nder$ gezegd: ^we mpeten f.nel dat „en toch..." aan Bet werk. Christus is opgestaan, maar wij mógen, wij moeten Zijn handen zijn. Zoals met een Christusbeeld eens prachtig is gesymboliseerd: uit een gebombardeerde kerk kwam in de oorlog een Christusbeeld tevoorschijn, dat nog helemaal gaaf was. op de handen na. In de herbouwde kerk werd dat beeld ongewijzigd opnieuw geplaatst met een bord daaronder: onze opdracht is Zijn handen te zijn! Het gesprokene werd met samen zang en liederen van The Gospel Group omlijst, waarna een appel ge richt tot alle jongeren volgde. EKSEPTIONS Het middagprogramma was louter ontspannend met als favorieten The Ekseptions, de beatgroep, die jong Nederland stormenderhand veroverd heeft met zijn op klassieken geënt programma. Muzikaal, maar wel oor verdovend elektronisch geweld, dat nu eens „life" kon worden meege maakt. Daartussendoor wat cabaret van twee „Lauw Loene"-knapen met originele gereformeerde gelegenheids- conférences. Dan ook nog een huldiging. Voor zitter André van der Pijl maakte on der luide instemming van de zaal mejuffrouw Wil v. d. Bosch als eerste dame erelid, na tevoren haar activi teiten voor de afdeling te hebben ge schetst. Hijzelf werd op zijn beurt tot dezelfde waardigheid verheven door Kees Tiemens, die daar ook Van der Pijl's echtgenote in betrok: „Nel, die haar man acht dagen van de week voor het gereformeerde jeugdwerk moest missen". Bloemen waren het deel van de dames, André kreeg een „envelop", waarvoor hij, naar hij zei- de „echt iets van jullie voor ons zal kopen". De heer Van dei Pijl wordt voor zitter van de PGCJ, waarin, naar landelijk voorbeeld nu ook regionaal GJO (juniores) en GJV (seniores) gaan samenwerken. De Caluwé en The Freedom Singers. Het buitengebeuren op het Schouw- j burgplein werd wegens het slechte j weer afgelast. De Paasjeugddag werd 's avonds besloten met een bal, waar Rosita j Bloom, Ben Cramer en „The Spark- 1 lings" voor de muziek zorgden. MINNERTSGA Kort voor hij j met emeritaat zou gaan, is overleden ds. J. S. Tienstra, gereformeerd predi kant te Minnertsga. Hij werd 68 jaar. De begrafenis is woensdagmiddag na een rouwdienst in de gereformeer- I de kerk, die om een uur begint. Ds. Stienstra was, wat men vroeger noemde," een „dominee op artikel 8" (singuliere gaven). Hij was eerst ne gen jaar werkzaam in de de land bouw, vervolgens vele jaren onder wijzer, waarna hij op 48-jarige leef tijd predikant werd te Rottevalle. Vervolgens stond hij te 't Zandt, te Langeslag en sinds 1967 te Minnerts ga. Per 1 juli zou hij met emeritaat zijn gegaan (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD Prof. dr. J. Verkuyl, fel tegenstander van de apartheidspo litiek, is in Zuid-Afrika aangekomen. Hij bezoekt het land op uitnodiging van de Raad van Kerken aldaar, zal er tal van ontmoetingen met theolo gen en anderen hebben en ook op conferenties spreken. Op zijn eerste persconferentie in Kaapstad heeft hij aangehaald wat in Uppsala op de Wereldraad van Kerken is gezegd, namelijk dat er gebieden in de wereld zijn, waar het christendom nog werkelijk structuurveranderingen kan helpen aanbrengen en dat een van die gebieden Zuid-Afrika is. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de synode van de Nederduits Gere formeerde Kerk in Zuid-Afrika in het najaar onomwonden antwoord zal geven op de fundamentele vragen, die aan deze kerken al op de Gerefor meerde Oecumenische Synode te Lun- teren gesteld zijn, vragen, die in feite op de laatstgehouden synodezitting van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, eveneens te Lunteren, zijn herhaald. Drukke tijd van juni tot oktober Ds. D. N. Verschoor Christus handen zijn (Van onze kerkredactie) GENÈVE In de maanden juni tot oktober gaan door een merkwaardige coïndidentie ze ven confessionele wereldorgani saties de ene wereldassemblee na de anöese houden. De adventisten zijn de eersten. Zij komen van 11 tot 20 juni in Atlantic Jongeren Gereformeerde Bond (Van onze kerkredactie) ZOETERMEER/BLESKENS- GRAAF In de krirtg van de hervormd-gereformeerde jeugd bond noteerden we twee paas- samenkomsten in Zuid-Holland: in Zoetermeer en in Bleskens- graaf. „Jezus leeft en wij met Hem" was het thema in Bleskensgraaf. waar een kleine honderd jongeren bijeen wa ren. Leden van de jeugdvereniging uit Papendrecht speelden het woord spel „Het duurt niet lang meer tot Anagram-puzzel Uit dc woorden van dc eerste rij moeten de woorden van de tweede rij worden gevormd. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vormen de naam van een vogel. I. zoutziederij - mijt; 2. plaats - kleur; 3. eenmaal - sne de; 4. rei - walm; 5. orgaan (meerv.) - romeins keizer; 6 wild. zwijn - pluim van een vogel; t. bevestigingsmiddel - vreemde munt. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Selene, 2. ellens. 3. snedig. 4 Na pels, 3. passie. 6. missie, 7. eindje. 8. erosie, 9. mentor. de tijd..." Terwijl jemand een refrein- lied zong, lieten anderen zich inter- viewen over de toekomst. Tenslotte gaf een verkondiger steeds de bijbel- i se feiten en woorden weer. Een en ander werd tegelijk met dia's in I beeld gebracht. Na samenzang, orgelbespeling en een lunch sprak ds. P. J. Mietes, vrij evangelisch predikant te Zeist, over „Pasen. Die dood was leeft!" Vanuit i de Bijbel sprak hij over de waarach- tigheid van het paaswonder en de echtheid vanhet evangelie. Ook nu zijn er bewijzen van de feitelijke opstanding, aldus ds. Mie tes: Gods Woord, dat geschreven is door apostelen die aanvankelijk niet geloofden, Gods kerk, die door de Geest van de opgestane Heiland in stand gehouden wordt, en Gods dag, de dag der verrijzenis, die over de hele aarde voor de gelovigen de dag der rust is. Naar aanleiding van dit boeiende referaat volgde nog een fijn gesprek. Voor de derde achtereenvolgende keer was in Zoetcrmeer een „Paas- halte" georganiseerd. Ongeveer 125 jongelui waren hier samengekomen, om allereerst naar ds. R. J. van der Hoef uit Papendrecht te luisteren, die een kerkdienst leidde en daarbij preekte over „Thomas" ongeloof doorbroken." In de volgende uitvoerige discussie kwam zowel de moderne theologie ter sprake (men meende daar ook het Thomassiaanse „eerst zien en dan ge loven" in te zien), als een bepaalde tendens in eigen kring (eerst moet er dit en dat gebeurd zijn en dan kun je pas echt geloven). Na een voortreffelijke nassi-maal- tijd kostte het enige zelfoverwinning om in het stormachtige weer de ge programmeerde puzzeltocht te gaan lopen, maar al wandelend steeg het enthousiasme. Jammer genoeg konden allerlei buiten-activiteiten, die het Chris ten Jongeren Verbond op het Schouwburgplein in Rotterdam had voorbereid vanwege het weer niet doorgaan. Des te beter ging het binnen, waar onder meer volks dansen te zien waren. Hier de groep „Het Noorden" aan het werk. Too «dag IJmuiden )van onze kerkredactie) IJMUIDEN Ongeveer vijfln derd mensen woonden in IJmuid de toogdag bij, die de Onafhenkeli Baptisten gemeente te Amsterdam smaemveking met 4e Europees Chr tclijke Zending georganiseerd hs Het thema was „Van dc dood tot 1 leven." Ds. J. A. Malgo, voorvanger van Amsterdamse gemeente, sprak ov de openbaring van het ops r and in gsl ven: hoe kan het tot ontplooiing k men in het leven van de gelovig nu. Ds. J. A. Visser wees er op, dat dood is levend wordt, als Christus Y aanraakt. Daarom is een persoonlij aanraking met Christus nodig' om het ware leven te komen. Een bijzo dere indruk maakte mevrouw Le Ploeg, de blinde dirigente van koor van 45 kinderen, dat ook v« schillende liederen zong, die zij z< gemaakt had. De Europees Christelijke Zending een (voornamelijk Engelse) organ is tie die zich toelegt op hulp aan chr tenen in Oost-Europa. Donderdag vertrekt ds. Visser w« voor een toernee van drie maand naar Joegoslavië Hongarije Roenen en Tsjechoslowakije. City (VS) samen. Dan volgen tegelij kertijd de baptisten en de lutheranen. De Baptisten Wereldalliantie houdt haar assemblee van 12 tot 18 juli in Tokio, terwijl de Lutherse Wereldfe deratie van 14 tot 24 juli in Porto Alegre (Brazilië) bijeenkomt. Een week later richten de quakers hun schreden naar Sigtuna (Zweden) voor een achtdaagse samenkomst (1 tot 8 augustus). De Hervormde Wereldbond en de Internationale Congregationalistische Raad vergaderen gezamenlijk van 20 tot 30 augustus in Nairobi. Zij zullen dan een fusie aangaan. Tenslotte komt het Wereldconvent van Christelijke Kerken zo noe men de Discipelen van Christus hun wereldbond —van 20 tot 25 oktober in Adelaide, Australië samen. Deze toevalligheid doet de vraag rijzen naar de zin van deze confes sionele wereldorganisaties bij de huir dige stand van de oecumenische be weging. Aan de ene kant zijn ze door de feiten achterhaald, aan de andere kant spelen ze nog een zeer vitale rol in het oecumenisch gesprek. APELDOORN Drs. W. A. van der Klis. de eerste vrouwelijke theo loge in de Christelijke Gereformeerde kerken, heeft zich op verzoek van zendingsdeputaten beschikbaar ge steld voor de functie van Kerkelijk kadervormingsleidster in Toradjaland (Celebes). Mogelijk kan zij nog dit jaar vertrekken, om hulp te bieden aan ds. H. P. Brandsma bij zijn ar beid aan de bijbelschool te Mamasa. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Stellendam, kand. M. B. van den Akker te Mon ster, die bedankt voor Bruchem, Goe dereede, Kamerik, Stolwijk (wijkgem. 2), Tholen en voor Zegveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Echten (Fr.), kand. J. L. 't Hart te Rotterdam. Bedankt voor Almelo. J. D. te Win kel te Sassenheim; voor Krimpen aan den IJssel, M. V. J. de Craene te Sint-Laurens. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-Oost, J. Plantinga te Rozenburg. Aangenomen naar Rozenburg (vac. S. Wijnsma; industrie-pastoraat), T. Harder te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Almelo, J. C. van Ravenswaay te Arnhem. ZWIJNDRECHT Ruim 450 leden van Gereformeerde Jeugd verenigingen van de afdeling Zuidholland-Zuid waren op Tweede Paasdag te gast bij de jeugdverenigingen van Zwijn drecht in de Koningskerk. De dag bestond uit twee onderde len: een morgenprogramma waarin ds. Wilschut uit Dordrecht sprak over het onderwerp „Horizontaal verti kaal" en bestuurswisselingen plaats vonden en een middagprogramma met optreden van de Dordtse coun try- and westerngroup The Dickson- brothers, acteurs van het NRT en dc Cabaret-toneelgroep Impuls uit Rot terdam. Het programma werd vlot De morgenbijeenkomst werd muzi kaal opgeluisterd door het optreden van de uit vijf man bestaande „zang combo" -groep „De vier A'ssdie werkten met trompet, xylofoon, piano en gitaar. Ze lieten negrospirituals horen en begeleidden de samenzang, soms in combinatie met de organist, Leen van Breugel. De bijeenkomst werd geopend door de GJV-sectie- voorzitter Peter Groeneveld, die ge- digden en leden van de GJWs harte lijk verwelkomde. Ds. J. Wilschut belichtte de begrip pen „horizontaal" (de verhouding mens-medemens, wereld) en „verti kaal" (de verhouding mens-God). In elk tijdvak wordt aan een van beide verhoudingen wat (te) veel de nadruk gegeven. Hij was van mening dat dit vooral In het nabije verleden het ge val was geweest met het vericaal: „de wereld" was slecht, veel nadruk werd gelegd op het sterven („Kon je hel wel verantwoorden als je in een bio scoop kwam te sterven?". GJV-ers van Zuid-Holland-zuid walT ren bijeen in de Koningskerk t Zwijndrecht. Op deze eenzijdige visie moest e reactie komen. Nu is wel duideli dat wij macht mogen hebben op de (Ps. 8), dat we mogen genieten v de dingen om ons heen. Als voorbet noemde ds. Wilschut de verkeerd «1 -vergeestelijke-visie die velen op lfre< boek Hooglied hadden. Hl W aar schuwing Hij waarschuwde echter tegen i alleen volgen yan de horizontale li, !I'd wc moeten de vertikale lijn niet v«raa geten. We kunnen veel doen horizope taal, maar wc kunnen geen nieu- ;rd mensen maken, dat kan God allei rsJ Tot slot wees hij op het kruis, 1 T symbool van het horizontale en 1 vertikale dat daar wordt vereni don Christus. Tijdens het „huishoudelijk gedütISC te" werd afscheid genomen van tw trouwe bestuursleden die jarenla het afdelingsbestuur hebben gedier presidente Nel de Waard en voorz ter Peter Groeneveld. Tevens werd nieuwe voorzitter, Wout Nugteren i 5E H. I. Ambacht, voorgesteld. Als bli n van waardering kregen de aftreden est bestuursleden samen 23 anjers aangan. boden, omdat zij samen geteld 23 ja In het bestuur hebben gezeten. N mens alle afdelingen werd een blo< l8s aangeboden. Alleen de afdeling Dc ri' drechtliet aanvankelijk verstek gaai Toch werd Iemand gevonden die e aS< .Dordtse" bloem kon aanbieden na ilm vraag „Wil iemand voor Dordtena spelen?". LE Peter en Nel. die werd benoemd t ch erepresidente dankten hartelijk vofn de huldeblijk. Vertier Ds. J. Wilschut het mag Het middagprogramma bood Vi vertier. De Dc-rdtse Dicksonbrotht hadden overweldigend succes moesten verschillende keren opniei het podium in de kerk beklimmi voor applaus en toegift. De cabare groep impuls kwam met geestige zelfgemaakte teksten. Ook hi liedjes begeleid door een eigen coml kwamen goed ooor. Veel plezier b< leefde rtien ook aar» leden van de a delingen zelf die een improvisatiesp speelden onder leiding van de acteu Johan Ooms en Ad Hoeymans Nieuw Rotterdams Toneel. p- De afdelingsdag waarbij over r gens meer bezoek bij de midd4" dan in de morgenbijeenkomst tenslotte om half vijf besloten dot erepresidente Nel de Waard. fi acl K l'/i

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2