jWILHELMINfl: DE OORLOG BE6INT PAS... Mentaliteit voor strijd ontbrak ZEELAND Weekend van 25 juli wordt het drukst CET ook in Nederland „Een visie moet uit t onderwijs zelf komen" VAKANTIE: KIND IN EIGEN PENSION Elf daagse9Bijna alles al vol Halt aan bemoeiing departement Leerlingschaal omlaag Elke woensdagavond in april voetbal op T.V. '7 9 ZATERDAG 28 MAART 1970 Dr. L. DE JONG HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG MEI '40 (door Pieter-Jan Dekkers) Aan Nederlandse zijde sneuvelden in mei 1940 bijna 2200 militairen. Het aantal burgers dat omkwam bedroeg 2159. De Duitse verliezen waren bijna even groot als de Nederlandse; exacte cijfers zijn niet bekend. Door de bezetting maakte Duitsland zich meester van het produktie-apparaat, dat vrijwel ongeschonden in hun handen viel. Ondanks het in brand steken van bijvoor beeld olietanks in Amsterdam en Pernis, kregen ze een grote hoeveelheid olie in handen. Men had verzuimd de Artillerie-inrichtingen bij de Hembrug te vernielen. Men had zich beperkt tot zuiver militaire doelen. Wat was nu volgens de doorsnee-Nederlander de oorzaak van de nederlaag? Verraad door NSB'ers en Vijfde Colonnisten. dacht men. meende men zeker te we ten. Dr. De Jong ontkent niet dat er hier en daar enkele Duitse agenten geweest kunnen zijn die de nodige verwarring hebben gesticht door het verspreiden van ge ruchten. Maar zijn conclusie laat geen twijfel; de Vijfde Colonne bestond niet in die mate zoals men zich voorstelde en verraad kan dan ook onmogelijk de oorzaak zijn geweest van de nederlaag. DR. L. DE JONG Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog door dr. L de Jong. Staatsuitgeverij Den Haag, deel drie „Mei '40", 488 blz., 18,50. De wetenschappelijke editie verscheen bij Martinus Nijhoff, Den Haag, 558 blz., f 45. De Vijfde Colonne was in hoofdzaak een projectie van Nederlandse angstge voelens. En wat de NSB'ers betreft, ve len van hen waren even verbijsterd over de Duitse aanval als de anderen Men zag die als een ..vreselijke vergissing Natuurlijk, aldus dr De Jong. verleenden enkele NSB'ers na de strijd de vijand hand- en spandiensten Blijven we zitten met de vraag: waar om dön toch een nederlaag? Die vraag heeft hij eigenlijk a in zijn eerste twee delen beantwoord. Het Nederlandse de fensie-apparaat was verwaarloosd. Het leger was onvoorbereid. Er bestonden geen concrete plarnen over de samen werking met de Geallieerden. De Geer had elk contact met Londen, Parijs en Brussel immers verboden zolang Duits land onze neutraliteit niet had geschon den. Voor een hardnekkige verdediging be zaten we noch de ruimte, noch het kader, noch de middelen noch de manschap pen. NOCH DE MENTALITEIT! Daarom: de strijd was al verloren in de jaren '20-'30, toen de krijgsmacht werd ver waarloosd. Dat onze troepen, met hun slechte be wapening, slechte training, gebrekkige mentale voorbereiding en veelal onbekwa me leiding een bepeikte gevechtswaarde hadden, is duidelijk Mede met de angst heeft dat ertoe bijgedragen, dat in tal van frontsectoren weinig weerstand is geboden Men werd door het geweld van de moderne oorlog overrompeld. Velen kon den er niet tegen op, verdroegen de oor verdovende explos'es niet en sloegen in stinctief op te vlucht. Het is waar: slechts één sergean» werd wegens deser tie gefusilleerd. In werkelijkheid had men wel duizenden op grond van hetzelfde In staat van beschuldiging kunnen stellen. De Commandant Veldleger heeft voor de Parlementaire Enquêtecommissie een opsomming gegeven van die korpsen, die zich volgens hem moedig hebben ge weerd: de cavalerie grenadiers en ja gers. de huzaren Lichte Divisie, genie mariniers, polltietroepen en de lucht macht Dr De long vult aan de marine. Vergeleken met België en Frankrijk hebben we volgens De Jong geen slecht figuur geslagen, terwijl juist die landen In de Eerste Wereldoorlog de nodige erva ring hadden opgeoaan Wat het krijgsbeleid betreft heeft hij zich grote terughoudendheid opgelegd Het spreekt vanzel' dat ieder die zich achteraf in het krijgsbeleid verdiept, op tal van punten reageert met „had men dat maar gelaten" of „had men dat maar gedaan." Maar dat kan onbillijk zijn. Niet alleen is het moeilijk over het krijgsbeleid een duidelijk oordeel te funderen wegens het gebrek aan voldoende gegevens, men moet bovendien bedenken dat de onv standigheden achteraf bekend geworden zijn. Wat generaal Winkelman betreft erkent dr. De Jong dat niet alle reacties van de opperbevelhebber even gelukkig zijn ge weest. Hij had zijn tekortkomingen en was nog te veel de man van de oude stempel, die een gebrek aan de nodige fantasie had om de Duitse tactiek te kun nen doorzien. Uit zijn twijfel of de Duitsers inderdaad Rotterdam wilden vernietigen spreekt een gebrek aan begrip voor de demonie van het nazidom. Ondanks dat alles verdient de generaal bewondering voor zijn geest kracht. Zijn houding gedurende de oor logsdagen had het gehele volk ten voor beeld kunnen strekken Hij blonk uit bin nen de concepties die toen golden. Terwijl kolonel Scharroo in Rotterdam voordat het tweede Duitse ultimatum af liep. de overgave van de stad regelde, werd op het hoofdkwartier nog steeds gepraat over een algehele capitulatie. Niet het bombardement van Rotterdam was daar de directe aanleiding toe, maar wel de dreiging van de Duitsers dat Utrecht spoedig in het lot van Rotterdam zou delen. Goering had inmiddels opdracht gege ven Rotterdam voor de tweede maal te bombarderen omdat de overgave van de Maasstad nog steens niet was geregeld Dat was vooral te wijten aan het feit, dat kolonel Scharroo slechts langzaam door de brandende stad kon komen, op weg naar generaal Schmidt. Toen deze hoor de. dat de tweede golf bommenwerpers zou zijn opgestegen, zond hij bericht naar Duitsland, dat Rotterdam had geca- 75l pituleerd. Hoewel dat nog niet zo was, wilde de Duitser eer tweede catastrofe voorkomen. Hoe reageerden leger en volk op de proclamatie en radiotoespraak van Win kelman over de capitulatie? Er zijn vol gens dr. De Jong vele militairen geweest, die het bericht met grote opluchting ver namen. Die opluchtinc is nergens in do cumenten vastgelegd Daarentegen wordt wel veel gewag gemaakt van de tegenge stelde reacties: teleurstelling, veront waardiging, woede en een weigering de overgave te aanvaarden. Grote delen van het leger waren eigenlijk nog niet bi4 de strijd betrokken geweest. Voor de anderen was de oorlog na vijf dagen strijd iets „normaals" ge worden. Een deel van de woede ont laadde zich in de opdracht alle wapens te vernietigen. He' grootste deel van de marine kon naar Engeland ontkomen, al leverde dat wel de nodige moeilijkheden op. Sommige (belangrijke) marine-men sen wilden niet weg. De overgave had tot gevolg dat vele duizenden trachtten de vijftiende mei nog naar Engeland te ontkomen. Velen geluk te dat. velen ook met. In die uren van verbijstering en paniek maekten honder den Joodse Nederlanders een eind aan hun leven Ook niet-Joden, zoals de schrijver Menno ter Braak, die zo vaak en zo tevergeefs tegen het uit het oosten opdringende barbarendom had gewaar schuwd, sloegen os hand aan zichzelf. Diezelfde dag overleed zijn beste vriend en medestrijder E. du Perron aan een hartaanval. Velen, zeer velen, waren er in de bur gerij. die opgelucht waren dat de oorlog voorbij was. Men dacht dat het een kort intermezzo was geweest en dat het ge wone leven weer zijn gang zou gaan Anderen geloofden niet in de overgave Op vele plaatsen werden de Neder landse soldaten juichend ingehaald. Op andere plaatsen daarentegen, waar de soldaten als krijgsgevangenen werden weggevoerd, „staan plukjes langs de weg. Ze gapen ons aan. Er zijn jonge kerels bij die grinniken. Ja ze grinniken," schreef een soldaat. „Daar heb je nu die jonge kerels die in het leger hadden moeten zitten In plaats van opgeroepen huisvaders van 35 jaar Verwaten jonge keels, die er niets van begrijpen, die een troep verslagen solda ten van eigen leger uitgeput en afgemat, in krijgsgevangenschap zien wegvoeren, en stompzinnig lachen .Eén hoor ik met een dreinstem zeg gen. „Kijk, ze worden opgebracht met de kapiteins voorop." Opgebracht, alsof we misdadigers waren Intussen had de Nederlandse regering in Londen uren nodio om op de capitula tie van Winkelman te reageren met een officieel communioué. Dat lag al lang klaar, maar men kon het niet zo snel over de preciese inhoud eens worden. Het was duidelijk, dat de regering zich van die overgave moest distantiëren, om dat de strijd in Zee'and werd voortgezet en de marine inmiddels in Engeland was gearriveerd. De opsteller van het commu niqué, voorlichter Pelt, was zo ontsteld over het gebrek aan besluitvaardigheid van de regering, dat hij later schreef „Ik ben nooit zo geschrokken van onze Ne derlandse regering als op die beruchte avond van de veertiende mei Voor koningin Wilhelmina was het geen vraag of Nederland zich bij Win kelmans capitulatie zou neerleggen. Voor haar begon de oorlog tegen het monster Hitier pas.. In Zeeland ging de strijd nog enkele dagen door. Zeeland werd beschermd door de Bath-stelling en de Zanddijkstelling op Zuid-Beveland. Deze stellingen werden door Nederlandse troepen bezet. De Fransen lagen achter Het Kanaal in geïmprovi seerde stellingen. Vanaf de Brabantse wal werd de Bath-stelling met artillerie beschoten (14 mei). Zwaar was die beschieting niet, maar ze leidde er wel toe dat het zuidelijk deel van de stelling onmiddellijk werd verlaten. Daarop volgde het bevel om op de Zanddijk-stelling terug te trekken. Maar ook hier werd de verdediging een fiasco, de Nederlandse commandant wist nauwelijks iets van de stelling en een deel van de artillerie was verplaatst naar de dijk aan de Oosterschelde. Men verwachtte dat daar Duitsers zouden oversteken. Toen enkele Duitse vliegtuigen de stelling de vijftiende mei bombardeerden, vlucht ten de Nederlandse verdedigers in paniek naar Walcheren. De Duitse troepen had den de stelling echter nauwelijks bereikt en waren, waar dat wel het geval was, zelfs teruggeslagen. De terugtrekkende Nederlanders werden door de achter Het Kanaal gelegen Fran sen beschoten, omdat die dachten dat het Duitsers waren. Dat alles vergrootte de paniek. De Franse generaal Deslaurens kon dan ook slechts verklaren: „Er is geen Mof te zien, er is alleen maar paniek." Op 17 mei stootten de Duitsers tot de Sloedam door en zette de aanval op Walcheren in. Die mislukte. Vandaar het intimidatiemiddel; bombardement van Middelburg als men zich niet snel zou overgeven. Toen de SS'ers kort na half twaalf een tweede aanval op de Sloedam inzetten, werd het centrum van Middelburg door de Luftwaffe gebombar deerd. Om half een slaagden de Duitsers erin door de Franse stejlingen bij Arne- muiden te breken. Ook Walcheren werd bezet. In grote paniek vluchtte alles wat vluchten kon naar Zeeuws-Vlaanderen. waar In middels prins Bernhard was gearriveerd. In vier dagen tijd hadden de Duitsers vier stellingen opgerold Stichting recreatie: Ook dit jaar juni neer beste vakantiemaand Wie zijn vakantie nog niet heeft vastgelegd, doet er het beste aan, er maar direct op 27 juni als de lagere scholen slui ten op uit te gaan. Want de periode van 27 juni tot en met 12 juli is waarschijnlijk de enige van het komend hoogsei zoen, waarin de vakantie- vierder op de weg nog ruimte wordt gelaten. De drukste periode wordt waarschijnlijk die van 25 juli tot en niet 9 augustus. Dan gaat namelijk# behalve de bouw, de textielindustrie en de collectief sluitende bedrij ven in het noorden en oosten ook de Duitse deelstaat Nordrhein-YVestfalen met va kantie. Vooral aan de kust zal dit, zo verwacht de Stichting Recreatie, een grote drukte veroorzaken. In totaal duurt het hoogsei zoen ook dit jaar weer zes weken van 27 juni tot en 9 augustus. De eerste twee weken van 27 juni tot en met 12 juli krijgen Zee land. Limburg en Brabant vrijaf; op 13 juli en tot en met 26 juli volgt het westen, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland plus de metaalindustrie en in de laatste twee weken gaan de bouw- en textielindustrie plus het oosten en noorden met vakantie. Wie het helemaal rustig wil hebben kan het beste deze zes weken geheel mijden. De Stichting Recreatie beveelt hen die vrij zijn in het kiezen Op vakantie maar zonder de kinderen? Dat hóeft geen probleem te zijn. Veilig Thuis, de jeugdafdeling van de Nederlandse Kampeerraad in Amersfoort (Emmalaan 11, tel. 03490-16594) heeft een complete lijst van adressen, waar kin deren voor vakantie kunnen worden opgenomen. In veel gevallen zijn dat villa's met ruime speelgelegenheid, maar er zijn ook kampen, waar men kan ponyrijden of leren zeilen. Al deze ver blijven zijn door Veilig Thuis erkend en staan onder degelijk toezicht. De prijzen variëren. In de normale verblijven liggen ze tussen 12,50 en 20 per dag per kind, voor de kampen betaalt men meestal per week (van 150 tot f 200). Daarbij is dan alles inbegre pen. van hun vakantie en niet ge bonden zijn aan de schoolva kantie, vooral aan, er in juni al op uit te trekken. Campagne Evenals vorige jaren gaat de Stichting Recreatie weer een actie voeren ten behoeve van de vakantiespreiding. Een campagne, die elk jaar méér een noodzaak wordt omdat de groep die er in de zomer op uit trekt, steeds groter wordt. Volgens een recent Nipo-on- derzoek steeg het aantal Ne derlandse vakantiegangers in de laatste drie jaar zelfs met ongeveer één miljoen. De stichting heeft inmid dels 20.000 affiches met de slogan „Mijdt de piek" naar verschillende instanties gestuurd, die aan de spreiding kunnen bijdragen. Ook is een tv-spot vervaardigd, terwijl aan de besteed. i de radio'aandacht campagne wordt Ook Ité naar Sicilië Voor het eerst is het dit seizoen ook mogelijk charter- reizen naar Sicilië te maken. De reizen hebben als bestem ming Taormina en zijn geor ganiseerd door Eurotours in samenwerking met het reisbureau Groeneveld. Er wordt per KLM gevlogen. De eerste reis is op 14 mei. De unieke mogelijkheid, die 1970 biedt om met vier snip perdagen een vakantie van elf te maken 30 april tot ea met 10 mei, heeft de reislust al vroeg doen losbarsten. De reisbureaus hebben een ware rush ondergaan van mensen, die een voorproefje van de grote vakantie willen nemen. Vrijwel alle populaire bestemmingen zijn uitver kocht en slechts met zeer veel Dit jaar voor het eerst heeft naast de Club Méditer- rannéc du Tourisme CET zich péenne du Tourisme CET zich op de Nederlandse reismarkt begeven. Voorlopig nog als een zelfstandig opererende organisatie, maar verwacht wordt, dat de club binnenkort zal fuseren met de Club Mé- diterrannée. Een voor de hand liggende ontwikkeling, omdat beide Franse organisaties zich tot hetzelfde reispubliek richten en ook min of meer ge lijksoortige bestemmingen aanbieden: reizen, die vooral de op exclusiviteit en comfort gestelde toerist moeten trek ken. De CET wordt in Neder land vertegenwoordigd door de Rotterdamse touroperator Eurotours, die een tiental bestemmingen van CET in haar programma heeft opge nomen. Die bestemmingen betref fen in veel gevallen dorpen van bungalows, die dit als pré hebben, dat ze een ruime ma te van comfort bieden. „Er wordt alles gedaan om de mensen het gevoel te geven dat zij thuis zijn", zegt men bij Eurotours. Ook op het gebied van de sportbeoefening beschikken de dorpen royaal over accom modatie. Zo kan men in de meeste dorpen vrijuit beschikken over zeilboten, men kan er duiken en vaak ook waterskiën. In sommige gevallen is dit in de reissom inbegrepen. Meest populaire bestem ming blijkt dit jaar Malabata aan de baai van Tanger (Ma rokko). moeite vindt men nog een plaatsje aan de Spaanse kust, in Parijs of in Londen. Zelfs de reizen naar Bulgarije, Tu nesië en Joegoslavië zitten in een groot aantal gevallen vol. Het zijn vooral de warme bestemmingen, waarnaar de belangstelling van de meesten uitgaat. Dicht-bij-huis-landen als België en Duitsland heb ben nog nauwelijks iels ge merkt van de vroege Neder landse voorvakantie. Wel wordt verwacht, dat het binnenlands toerisme een grote omvang zal hebben. Vooral Zeeland blijkt nogal in de belangstelling te staan. Wie hier een huisje wil heb ben, doet er dus goed aan di rect te reserveren. Nieuwe reizen per KLM De KLM heeft haar Ité-pro- gramma uitgebreid met vier bestemmingen: Pula in Istrië Joegoslavië, Helsinki, Con- stanza (Roemenië) en Catanië op Sicilië. (Van onze correspondent) HILVERSUM „Aan de al lesomvattende bemoeiingen van het departement met specifiek onderwijskundige aangelegen heden zal een halt moeten wor den toegeroepen. Een onderwijs kundige visie moet uit het onder wijs zelf voortkomen." I)it zei donderdag dc voorzitter van de Vereniging van docenten bij het christelijk voorbereidend weten schappelijk en hoger algemeen voort gezet onderwijs, de heer H. A. van den Bijlaardt op de jaarvergadering van de vereniging in Hilversum. Ook de relatie tussen school en ouders behoeft verbetering, volgens de heer Van den Bijlaardt. „Het zijn wel de ouders die de bijzondere scho len hebben gesticht, maar in de prak tijk is dit slechts van juridische en niet van praktische betekenis geble ken. Vaardigheid We zullen met besturen en leerlin gen over interne democratisering moeten gaan praten. We zullen de vaardigheid hiertoe moeten leren en onze angst en achterdocht moeten kwijtraken", aldus de heer Van den Bijlaardt. i „Verwarring en chaos dringen zich aan ons op. Radicalisering is een ver schijnsel geworden. „Tegen de revo lutie het evangelie" is in onze tijd vervangen door: „In naam van het evangelie de revolutie". Gezagsge- irouwheid is vervangen door paterna lisme en establishment is een strijd- objekt geworden. We kunnen en mogen hier niet aan voorbij gaan." De CVHO-voorzitter zei dat in 1970 ook de motivering van de christelijke school en de christelijke lerarenorga- l nisatie in discussie is gekomen. „Maar zolang we ervan overtuigd zijn dat j opvoeding en onderwijs niet te schei den zijn, heeft de christelijke school bestaansrecht." De heer Van den Bijlaardt wees een ombuiging van lerarenorganisa- de richting van een vakbond ties i DEN HAAG De ministerraad heeft het voorstel goedgekeurd de leerlingschaal bij het kleuteronder wijs per 1 augustus te verlagen tot 38. Met ingang van deze datum wordt ook het bouwbesluit lager onderwijs in deze zin veranderd, dat niet meer dan 40 leerlingen in een lokaal on derricht mogen ontvangen. Het toege stane aantal was 48. Dochter voor Far ah TEHERAN Keizerin Farah Di- bah van Perzie heeft gisteren het le ven geschonken aan een dochter. Het keizerlijk paar heeft nu twee zoons en twee dochters. van de hand. „We kunnen namelijk over onze rechtspositie alleen maar spreken vanuit het onderwijs en nooit los van dat onderwijs". nittvtrgetm- Mcceten

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9