Uitbreiding Rotterdam naar zuiden biedt meeste kansen fliil Economische situatie dit jaar beter dan in 1969 MASSALE KOMST GASTARBEIDERS IS ONGEWENST Groenstrook scheidt huizen de '""'J'10"" van wegen en industrieën leschcrming tegen stank- en geluidshinder GS: Arbeidsreservoir Profijt van Antwerpen Discussie rapport Minder werk in Oók de auto de beste hekken 'komen uit Best1 nVFRI APPTNC Veel cijfers zijn er nog niet bekend 7 WOENSDAG 25 AAA ART 1970 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten schrijven in hun studie nota. dat het stedelijk gebied van ons land zich binnen enkele tientallen jaren vermoedelijk zal verdubbelen. Velerlei agglome- rerende effecten zijn oorzaak, dat de groei van de bevolking voor namelijk binnen een aantal stadsgewesten geschiedt. Tot nu toe kan alleen het stadsge west Amsterdam (IJ-mond, Haarlem, [aanstreek, agglomeratie Amsterdam het Gooi) een metropool worden enoemd. In Zuid-Holland bestaan wee elkaar enigszins overlappende tadsgewesten die geen van beide netropool genoemd kunnen worden. Het stadsgewest Den Haag (agglo- neratie Leiden, agglomeratie Den laag, Delft, Zoëtermeer) telt ruim •en miljoen inwoners, het stadsge west Rotterdam van Hoek van Hol- and tot en met Dordrecht) ruim 1.5, loch de city-vorming is achtergeble- door de eenzijdige industriële ontwikkeling van dit gewest. Zorgvuldig GS menen, dat een belangrijk deel iran de mogelijke agglomeratienade- en kunnen worden voorkomen door een zorgvuldige structurering van de stedelijke gebieden. De stadsgewesten Den Haag en Rotterdam moeten wor den gezien als ontwikkelingszones. De erm ontwikkeling slaat hier dan niet zozeer op uitbreiding van de bebou wing, maar heeft eveneensbetrek- ting op de verbetering van de struc tuur. Ten aanzien van de Rotterdamse industriële expansie wordt een voor behoud gemaakt.' „Inderdaad is hier sprake van agglomeratienadelen". In principe bestaan er in deze si tuatie drie keuzemogelijkheden; afleiden van de groei naar gebie- len waar een directe relatie met Rot- erdam niet meer aanwezig is, bij voorbeeld de stimuleringsgebieden; afleiden van de groei naar gebie- len in Nederland waar een aantal elaties met Rotterdam kan blijven estaan. In dit verband vinden G-S iflet nuttig te herinneren aan het feit, □at de Amsterdamse industriële orit- Gedeputeerde Staten stellen in hun studie vier ontivikkelingsmogelijkheden voor RoUerdam voor. De twee die hun voorkeur genieten zijn: 1. een as Rotterdam-Antwerpen via Dordrecht en Moerdijk en 2. een as Rotterdam-Antwerpen waarin de Zoom teeg centraal ligt. De dichte pijlen duiden de relaties aan die door een of meer autowegen resp. railverbindingen verwezenlijkt moeten wor den; de open pijlen zijn structuur bepalende vaartvegen. De rondjes stellen grote stedelijke kernen voor, de rechthoekige gearceerde afbeeldingen bedrijfsterreinen van meer dan regionale betekenis. De nota van Gedeputeerde Sta ten ter voorbereiding van een structuurschets voor Zuid-Hol land bevat uitgangspunten die volgens GS aan het planologisch beleid ten grondslag moeten lig gen. De vorm van de nota een studie is gekozen om de Pro vinciale Staten in de nieuwe sa menstelling in de gelegenheid tc stellen zich over de problematiek uit te spreken zonder reeds ge bonden te zijn aan een meer uit gewerkte nota en op basis daar van verrichte uitgebreide studies. Het was aanvankelijk de be doeling de nota vergezeld te doen gaan van een structuursche' voor het gebied Zuid-Holland- Zuid. GS willen echter eerst de algemene uitgangspunten van het ruimtelijk beleid aan de ord< stellen. Pas als daarover in prin cipe overeenstemming bestaat kunnen deze gedachten worden uitgewerkt in studies over een conreet streekplan. Onderzoek Een andere belangrijke reden voor dit besluit is dat de resulta ten van een onderzoek naar de sociaal-economische ontwikkeür in Zuid-West-Nederland niet tij dig ter beschikking kwamen. D' ze werkwijze maakt het volgens GS mogelijk bij de opstelling var. het streekplan Zuid-Holland-Zuid rekening te houden met de stu dies die al over dit gebied zijn jemaakt en met het door de ver :enomen standpunt. ;chillende organen daarover in- In de aprilvergadering zullen Provinciale Staten deze nota be spreken. wikkeling stagneert, dat vele hecta ren industrieterrein braakliggen en dat aan het gereedmaken van nog meer industrieterreinen wordt ge werkt; het tot ontwikkeling brengen van nieuwe industriegebieden op de „rand" van het stadsgewest (30 a 40 kilometer van de city) zodat niet van alle, maar toch nog van zeer vele ag glomeratievoordelen kan worden ge profiteerd. Uitstekende verbindingen kunnen bovendien de nadelen tot op zekere hoogte opheffen. „Om redenen van milieuhygiëne zullen voor een mogelijke verdere in dustriële expansie van betekenis van Rotterdam nieuwe wegen moeten worden gezocht. Een blik op de kaart van Nederland laat zien, dat een uit breiding in zuidelijke richting de meeste mogelijkheden biedt. Bovendien kunnen industriële be drijven bij een lokatie ten zuiden van Rotterdam wellicht niet alleen profi teren van wat Rotterdam te bieden heeft aan toeleverings- en hulpbe- drijven, maar ook van Antwerpen. Dit laatste kan vooral belangrijk zijn bij een verdere Europese integratie," menen GS. Expansie naar het zuiden sluit tenslotte aan bij het in West brabant aanwezige arbeidsreservoir. ln dit verband stellen GS vier ont wikkelingsmogelijkheden voor Rot terdam voor: een as Rotterdam-Ant- werpen via Dordrecht en Moerdijk, een as Rotterdam-Antwerpen waarin de Zoomweg centraal ligt en as Rotterdam-Gent-Antwerpen die rechtstreeks aansluit op de vaste oeververbinding bij Kruiningen en een as Rotterdam - Sloegebied (Gent). Na afweging van alle belan gen komen GS tot de eerste twee mo gelijkheden. (Zie kaartjes). Daarnaast ziet men een ontwikke ling van het stadsgewest Den Haag en de ontwikkeling van de landelijke gebieden. In de verdere toekomst kan worden overwogen de as Leiden-Al- phen verder tot ontwikkeling te bren gen. Deze ontwikkeling betekent ech ter een verdere aantasting van het open middengebied. De stadscentra kunnen ondanks alle mogelijke verbeteringen nimmer op algemeen autogebruik worden geba seerd. De auto beslaat een zo grote ruimte, dat alleen al daardoor een spreiding van de city-elementen ont staat. die in de weg staat aan een ideaal functioneren van de city. City's kunnen alleen functioneren op basis van een goed georganiseerd com fortabel openbaar vervoer op eigen baan. Niettemin: „Dat de auto in ver schillende opzichten een ideaal vervoer middel is, is zonneklaar. Speciale aan dacht verdienen de mogelijkheden om voor de auto's de toegankelijkheid van de city te vergroten. Met nadruk zij er op gewezen, dat zonder een goed openbaar vervoer, elke verbetering in de levensomstan digheden meer mensen ertoe zal brengen de auto te gaan gebruiken, met als gevolg een toestand van con gestie", zeggen Gedeputeerde Staten. IN de nota wordt gesteld, dat de werkgelegenheid in begin sel zodanig verscheiden dient te zijn, dat zij aansluit op de wen sen en capaciteiten van de be volking. Die maken een ontwik keling door. Zo zal de verhou ding rechtstreekse produktie- dienstverlening vermoedelijk sterk veranderen en zal het aan tal on- en half geschoolde werk nemers door verbetering van de onderwijsmogelijkheden voor alle groepen van de bevolking tot een minimum dalen. Toch zien Gedeputeerde Staten, dat de industrie bij de voortschrijdende techniek ook meestal oudere on geschoolden. halfgeschoolden en een zijdig geschoolden afstoot, die moei lijk elders een plaats vinden. Onder wijs, scholing en herscholing en het stimuleren van werkgelegenheid moeten dan ook voortdurend op el kaar worden afgestemd. Het planologisch beleid dient een zodanige spreiding van de werkgele genheid na te streven dat lange-af- standspendel kan worden voorkomen. Dit betekent, dat ook plaatselijk de werkgelegenheid voldoende gediffe rentieerd behoort te zijn. BESPARINGEN Ook massale immigratie van bui tenlandse arbeiders noemen Gedepu teerden een ongewenst verschijnsel. „Buitenlandse arbeidskrachten bren gen bijkomende kosten met zich mee, die bij de beoordeling van bepaalde plannen uit nationaal oogpunt veel aandacht dienen te krijgen. Deze ar beiders zullen op den duur hier met hun gezinnen willen wonen en nor male huisvesting en goede voorzie ningen willen hebben. Te hunnen dienste moet uit onze besparingen worden gefinancierd. Economisch bezien behoren deze kos ten aan ieder expansieproject te wor den toegerekend èn ter wille van de nationaal-economische rentabiliteits- besparing èn ter wille van de juiste kostprijscalculatie van overheid en bedrijfsleven." „Indien dc kosten van infrastruc tuurvoorzieningen ten laste van de overheid komen en dc kosten van ab normale voorzieningen als gevolg van lucht- en waterverontreiniging of van accumulaties voor dc bedrijven zelf. zal de groei van de werkgelegenheid zich meer gaan voltrekken in over eenstemming met de eisen, die aan het toekomstige leefmilieu moeten worden gesteld." „Wellicht resulteert dit tevens in een minder ver gaande uitbreiding van de Rotterdamse haven- en Indus triegebieden dan door sommigen wordt voorgestaan". VRIJHOUDEN De huidige bevolkingsverdeling over Nederland geeft voor wat Zuid- Holland betreft geen aanleiding tot het voeren van een beleid, waarbij de groei van de werkgelegenheid overal in de provincie zoveel mogelijk wordt afgestemd op de eigen natuurlijke aanwas. Een streven naar optimale werkgelegenheid betekent dan ook niet anders, dan dat ruimte vrij wordt gehouden voor zoveel en zoda nige bedrijfsvestigingen, als het alge mene belang van Nederland en zijn bevolking vraagt. Hierbij dient ernstig rekening te worden gehouden met kosten van factoren als lucht- en watervervui ling. extra verkeersvoorzieningen en bijzonder kostbare kunstwerken. Daarom moeten in Zuid-Holland al leen hoogwaardige bedrijven worden toegelaten. Een uitzondering moet worden ge maakt voor bedrijven die beslist aan zeer diep vaarwater moeten zijn gele gen en nog een plaats kunnen vinden binnen dp nu voorhanden zijnde pro jecten. dat wil zeggen op de toegesta ne uitbreiding van de Maasvlakte en de reserve binnen de reeds uitgege ven of in optie genomen industrieter reinen. B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen TOT de verschijnselen die een ongunstige invloed hebben op het wonen, behoren als be langrijkste de stank- en geluids hinder. Een drukke verkeers weg die te dicht langs een woon gebied ligt, doet het woongenot dalen. Datzelfde kan gelden wanneer de afstand van een woongebied tot een industriege bied te klein is. Ged. Staten constateren dat over de stankhindcr in Zuid-Holland veel wordt geklaagd. Deze hinder is in het algemeen afkomstig van de chemi sche industrie, speciaal in het Rijn mondgebied. Wanneer ervoor zal worden ge zorgd, dat de uitworp aan vaste, vloeibare en gasvormige bijmengselen tot een minimum wordt beperkt en de door de dan nog resterende bij mengselen af te leggen afstand van bron tot woon- en leefgebied vol doende groot wordt gehouden, zal het woon- en leefmilieu niet ongunstig worden beïnvloed. Activiteiten In de praktijk zöu men daarin re delijk kunnen slagen, indien men aan de industriële activiteiten de juiste eisenstelt en Wel: eisen omtrent een juiste keuze van de grondstoffen, het fabriekspro- ces en de zuivering van afvalgassen eisen ten aanzien van het bouwen van schoorstenen. Voor de luchtverontreiniging door het verkeer zijn wettelijke maatrege len geboden. Doordat steeds meer wo ningen en andere ruimten worden verwarmd met aardgas, is reeds enig succes geboekt. GS menen, dat er niet op mag wor den gerkend. dat de afgifte van stankstoffen bij de industriële proces sen zal verdwijnen; het moet als een voorlopig nog niet te vermijden bij verschijnsel van de industriële be drijvigheid en dan speciaal van de chemische industrie worden be schouwd. Op grond van onderzoekingen op dit terrein en rekening houdende met de toenemende eisen die aan het woonmilieu gesteld zullen worden, achten GS in het algemeen een af stand van tenminste vijf kilometer noodzakelijk tussen industriegebieden en de gebieden waarin men woont en leeft. Gedeputeerde Staten menen dat door de voorstellen van de Europese Com missie de werkgelegenheid in de landbouw in versneld tempo zal te ruglopen. De voorstellen van de Europese Commissie (minima voor akkerbouw 80 tot 120 ha. en voor de veehouderij 70 tot 90 melkkoeien) zullen binnen de randstad Holland worden toegepast. Vervangende werkgelegenheid is in de min of meer directe omgeving, in elk geval binnen forensen-afstand, aanwezig in de stadsgewesten en de regionale centra Alphen aan den Rijn, Gouda en Go- rinchem. Daarnaast zal ook door de recreatie nieuwe werkgelegenheid ontstaan. „Het probleem is dus niet zozeer dat er ter plaatse te weinig arbeidsplaat sen aanwezig zullen zijn, maar dat deze arbeidsplaatsen een geheel an dere opleiding en scholing vereisen dan waarover de agrarische bevol king beschikt." De werkgelegenheid in de tuinbouw wordt met de nu ter beschikking staande gegevens voor de toekomst stabiel geacht." Beveiliging Deze zone geeft niet alleen een be scherming tegen stankhinder. maar tevens een zekere mate van beveili ging tegen de gevaren van brand, ex plosie en ontsnapping van vergiftige gassen. Ook geluidshinder wordt er in aanzienlijke mate mee ondervangen. De zone is te beschouwen als een in ferieure zone, die niet geschikt ge maakt kan worden als woon- of ver- blijfmilieu voor langere duur. Tussen grote verkeerswegen en woonbebouwing zouden Gedeputeerde Staten een ruimte willen houden van enkele honderden meters en boven dien deze ruimte willen beplanten met veel groen. JJET Centraal Planbureau heeft nogal optimistische ver wachtingen geuit over de ont wikkeling van onze economie in de loop van dit jaar. Zo zal de koopkracht van de lonen gemid deld 3,2 procent groter worden. Dat betekent dus dat de lonen meer zullen stijgen dan de prij zen, waardoor de grootte van de marge groter wordt dan voriig jaar. Wel heeft het Centraal planbureau dc vinger opgestoken over de infla tiegevaren die in 1971 zullen dreigen, maar dat doet niets af aan het feit dat de economische situatie dit jaar beter wordt: de produktic stijgt, de consumptie wordt groter en de werk gelegenheid is bijzonder gunstig. J.I ïVJ over het verloop in het eerste kwar- Gedeputeerde Staten constateren een j wnVa" 2?° hmaar zaker 's de toenemende mate van overlapping n gehele "nJe van de invloedssferen van de stads gaa"' cao S"* gewesten. Vooral de stadsgewesten 5Xftn"laS 1?6®werd a'«e; Rolterdam en Den Haag rijn met el- 8old hier als richtsnoer: op 1 kaar vervlochten. Voorts heeft Den lanuan ls 4'75 »rocenl •>■16'*°™'!. Haag Delft al overvleugeld. Het Westland, vroeger verzorgingsrayon van Delft, oriënteert zich al tientallen jaren, wat dienstverlenende activitei ten betreft in toenemende mate op Den Haag. Er zijn symptomen die erop wijzen. nat dit proces zich tevens gaat voor- doen voor gedeelten van de verzor- gingsravons van Leiden ten opzichte i van Den Haag en van Dordrecht ten opzichte van Rotterdam. Met deze overlapping zal terdege 1 rekening moeten worden gehouden bij het opstellen van streekplannen Wellicht zal in de toekomst moeten worden gewerkt met elkaar overlap pende streekplangebieden. In het kader van de twee grote stadsgewesten blijven middelgrote steden als Leiden, Delft en Dordrecht (en nieuwe steden als Zoetermeer) i een belangrijke rol spelen als secun- j daire centra. Uitkering voor vissers DEN HAAG Vissers die in de Tweede Wereldoorlog dienst hebben gedaan bij de marine, komen alsnog in aanmerking voor een uitkering. De uitkering bedraagt ƒ150 per jaar (ƒ90 p.j. voor de weduwen). Belangheb benden kunnen tot 21 december 1971 hun aanvragen indienen bij de direc- teur van de visserij in Den Haag. j terwijl op 1 juli de lonen opnieuw bekeken worden met het oog op de I prijsstijging. I Die prijsstijging is slechts bekend tot en met 15 februari. Uit de cijfers i is te berekenen dat de prijzen gemid deld sedert 15 december 1,2 procent zijn gestegen. Met andere woorden, het leven is in die twee maanden goed een procent duurder geworden. Dat is in belangrijke mate aan de voeding te wijten, die twee procent in prijs is gestegen. De minister van Economische Za- I ken wil de prijsbeschikking van vo rig jaar zoveel mogelijk handhaven. 1 Ontheffingen zullen alleen worden I verleend als dp rentabiliteit van de be drijven tot op enkele percenten is gedaald. Het bedrijfsleven vraagt voortdurend om de kostenstijgingen De Amsterdamse mode-ont werpster Anne Molenaar heeft gistermiddag haar collectie kinderkleding voor voorjaar en zomer gepresenteerd. Op de foto v.l.n.r. een vistram mi- di-meisjesjas in bruin, een vistram franje jongenspakje in rood en een vistram franje hes met jumpsuit. in de prijzen te mogen doorbereke nen, maar de minister voelt hier niets voor. Anderzijds kan hij niet blijven weigeren, omdat er dan voor de be drijven geen verschil meer tussen kosten en prijzen overblijft en be drijfssluitingen zullen volgen. De werkloosheid blijft op een laag niveau. Eind februari waren er onge veer 64.500 werklozen, evenveel als vorig jaar. Hier stond tegenover een vraag naar 75.000 werknemers. De vraag is dus groter dan het aanbod. De werkloosheid is overigens nogal verspreid. Van de 64.500 werklozen wonen er bijna 11.000 In N. Brabant, 6.250, in Limburg, 6250 in Gelderland en bijna 6000 in Groningen. Onze in- en uitvoer liggen op een hoog niveau. In de eerste twee maan den van het jaar was de invoer 23 procent hoger dan een jaar geleden, terwijl de uitvoer 22procent steeg. Het verschil tussen in- en uitvoer was eind februari opgelopen tot ƒ830 miljoen: ƒ150 miljoen meer dan de- ze'fde neriode in 1969. Produktiecijfers over het nieuwe jaar zijn er nog niet; het Planbureau is ervan uitgegaan dat de produktie in de bedrijven met vijf procent zal oplopen. Hoge rente Er wordt nog steeds goed gespaard, zij het wat minder dan in 1969. Zo is er hij de Rijkspostspaarbank in de eerste twee maanden van dit jaar ƒ45 miljoen gespaard tegen ƒ66 miljoen een jaar geleden. Bij de bondsspaar banken was het nu in twee maanden ƒ89 miljoen en in 1969 ƒ138 miljoen. De verschillen lijken groot maar eind 1968 is er extra gekocht In verband met de Invoering van de BTW. Dc rente op de besparingen blijft hoog. Bij de spaarbank is een rente van zeven procent normaal, als het geld twee jaar onaangeroerd blijft. Koopt men een obligatie dan is de rente 8 procent en 8Vt procent al naar gelang: men een kortlopende of een langlopende obligatie neemt Die hoge rente, die voor beleggers na tuurlijk aantrekkelijk is,, heeft wel als schaduwzijde dat degene die le nen moet veel kosten moet betalen. En dat wreekt zich ook bij de wo ningbouw. De rentekosten zijn hoog en dat drijft de prijzen en de huren op. Het ziet ernaar uit dat 1970 voor aandeelhouders geen slecht jaar zal worden. Er zijn nog maar weinig di videndverlagingen bekend gemaakt. De dividenden blijven op zijn minst gelijk; in vele gevallen gaat het divi dend zelfs omhoog. Aandeelhouders zullen echter ook te maken krijgen met de verder gaande concentratie in ons bedrijfsleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7