Zonder ingrijpen gaan de gemeenten ten onder Consul en attaché ontvoerd SER-advies JAAR VAN JE LEVEN IN DIENST VAN DE ANDER Minder kerkelijk werk? vraagt Van Beusekom Paashaan: een irritant beest y Stichting Sociaal en Diakonaal Jaar e Lammens: protest EOfe berust op ketterij Een woord voor vandaag „Nieuwe aanpak drankbestrijding" Utrecht heeft schoolparlement REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN NPB weigert aanbod VPRO Dolle Mina wordt vorm i ngs leidster van de NPB Financiële nood steeds groter Rk en Protestanten samen WE LEI WOENSDAG 25 MAART 197 Op Golgothaaan de roet van de drie daar opgerichte kruisen, gaat het spektakel gewoon door. Twee moordenaars hangen er en daartussen Jezus. Op dè heuvel zelf zitten soldaten te dobbelen om Jezus' kleren. En een duizendkoppige nienigte, onder aanvoering van haar geestelijke leidslieden, tiert en raast.... Dat is in korte trekken het beeld van Golgotha. Het is alles begonnen om en gericht tegen Jezus.; Vit het feit van deze kruisiging leiden de toeschouwers af, dat zij een God welgevallig werk 'hebben ver richt. Als Jezus gelijk had, als Hij wérkelijk de Zoon van God was. zou Hij dan niet door Zijn Vader worden bevrijd, van dit kruis? Weet u wat Jezus zegt? Hij bidt tot de Vader: „Vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." Men zou zo spoedig geneigd zijn te zeggen: iaat de Vader nu ingrijpen, laat Hij een wonder verrichten en Jezus; verlossen van het kruis. Dan moeten de mensen toch wel geloven, dat Jezus gelijk heeft, dat .Hij is Die. Hij zegt te zijn. Denkt u dat werkelijk? Laten de mensen zich echt door wonderen overtuigen? Het kan niet: de wereld zou ten ondergang zijn gedoemd, ah dit kruis nu leeg zou zijn. God de Vader kan u en mij alleen accepteren door dit kruis. Dit kruis is het centrale punt in Gods plan van heil met de mensheid, mei u en met mij. Zonder het kruisoffer van Jezusis er geen enkele mogelijkheid van verzoening. We lezen vandaag; Marcns 14 vets 66 tot 72. BUENOS AIRES/SANTO DOMIN GO In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is gisteravond een con sul van Paraguay ontvoerd en eerder op de dag overkwam de Amerikaanse luchtvaart consul in de Dominicaanse republiek hetzelfde. De dadders van de ontvoering van consul Sanchez eisen in ruil voor hem de vrijlating van twee politieke ge vangenen. De man was gisteren naar Buenos Aires gekomen in verband met de aankomst van zijn president Alfredo Stroessner. In telefoontjes aan kranten werd meegedeeld dat men naar een café in het centrum van de stad moest gaan en daar achter een spiegel moest kij ken. De journalisten vonden er een boodschap, waarin stond dat Sanchez was ontvoerd. De daders zouden deel uitmaken van het Argentijnse bevrij dingsfront. Nog geen spoor is gevonden van luitenant-kolonel Crowley, die door guerrilla-strijders uit Santo Domingo werd ontvoerd. In dit geval eisen de ontvoerders de vrijlating van 21 po litieke gevangenen. Gebeurt dit niet, dan zal Crowley worden terechtge steld. De Amerikaanse regering heeft pre sident Balaguer van Santo Domingo intussen laten weten, dat de eisen van de ontvoerders moeten worden in gewilligd. Maar Balaguer deelde mee. dat er in zijn land geen politieke ge vangenen zijn. Vijf of zes in militaire uniformen geklede gewapende mensen namen de diplomaat gisteren mee toen hij zich op het poloveld van een hotel in Santo Domingo bevond. UTRECHT De drankbestrijding behoeft een grondige nieuwe aanpak. Er is In Nederland een hardnekkig alcoholprobleem en bovendien grijpt het gebruik van drugs om zich heen. Dit schrijft de Algemene Neder landse Drankbestrijders Organisatie aan de afdelingen Gepleit wordt voor instelling van één instituut om de voorlichting over alcohol en drugs ter hand te nemen. De organisatie rekent op financiële steun van de overheid voor het voorlichtingsinstituut, dat in nauw contact zou moeten staan met universitaire instituten en voorlich tingsmedia. Het structuurvoorstel, waarmee de ANDO zichzelf in feite buiten spel zet maar als vereniging voor geheelont houders blijft bestaan, wordt bespro ken op de algemene ledenvergadering op 10 en 11 april. De traditionele drankbestrijding, die door het oproepen tot geheelont houding van alle alcoholhoudend'» dranken in het verleden een zekere weerstand heeft gewekt wordt ver oordeeld. De gedachte dat alleen dit de enige juiste voorlichting over alco holproblemen zou zijn, moet worden opgegeven, aldus dcnota. UTRECHT Het gemeentelijk atheneum in Utrecht heeft een schoolparlement, het eerste in Neder land dat niet alleen adviserende maar ook beslissingsbevoegdheid heeft. Het parlement, gisteren geïn stalleerd door wethouder van onder wijs Van der Vlisl, is samengesteld uit 12 leerlingen, vijf docenten, vier ouders en twee vertegenwoordigers van het niet docerend personeel. Beslissingsbevoegdheid bestaat uit het recht zelf algemene gedragsbepa lingen vast te stellen voor de gehele schoolbevolking en het recht sancties vast te stellen bij overtreding van die bepalingen. Het gemeentelijk atheneum kwam onlangs nog in het nieuws, toen de politie 300 leerlingen uit het schoolge bouw verwijderde. Er heerste daar •1 enige tijd een ernstig conflict tus- »en leerlingen, docenten en schoollei ding. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en j spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen,j verstuikingen, stijve nek en ledematen Iniets werkt sneller, niets werkt aangenamer; ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. I Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de I haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid tc| veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken' spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Bij eeuwfeest (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Nederlandse Pro testantenbond zal bij de viering van zijn eeuwfeest geen gebruik maken van de diensten van de VPRO. Het hoofdbestuur heeft het aanbod van de VPRO afgewezen. Als vrijzinnig protestantse groepe ring had de NPB tot voor kort nauwe relaties met de VPRO. De verande ringen in deze omroep waren echter voor de NPB aanleiding, vorig jaar eigen zendtijd aan te vragen. Het hoofdbestuur heeft goede hoop, dat de beslissing van minister Klompé gun stig zal zijn. In afwachting daarvan heeft het hoofdbestuur nog geen afspraken ge maakt met een andere omroep in verband met de jubileumviering. Voor het eeuwfeest, dat in novem ber in het Jaarbeurscongresgebouw wordt gevierd, zijn onder meer de Duitse theologe Dorothee Sölle en de Amerikaan Harvey Cox uitgenodigd. Ook is er overleg om een musical, die in Amerika al een paar jaar loopt, in première te brengen. Men denkt erover, deze musical in samenwer king met de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond en een theaterbureau in roulatie te brengen bij enkele NPB-afdelingen. LAGE VUURSCHE Tot staflid van het vormingscentrum Venwoude in de Lage Vuursche is benoemd mej. Connie M. van Nieuwkerk. Deze 25- jarige afgestudeerde sociologe is een van de leidsters van de Dolle Mina's. ROME GELOOFT IN LIJKW ADE ZÜRICH Naar aanleiding van het artikel in de Osservatore della Domen ica door ons geciteerd in het zondagsblad van zaterdag jl. dat het onderzoek van de „lijkwade van Turijn" vernietigend zou zijn geweest voor de fantastische veronderstellin gen van prof. Kurt Berna, bericht Berna ons, dat hij van een lid van de commissie van onderzoek een brief heeft ontvangen, die tot een andere conclusie komt. De commissie is eenstemmig van mening, aldus deze brief, dat de wade authentiek is. De exacte ouderdom is nog niet vastgesteld, maar de wade dateert volgens de commissie in ieder geval uit de tijd van Christus. De kleurenfoto's, die gemaakt zijn, geven een prachtige reproductie van de bloeddruppels. Zij zullen in de naaste toekomst gepubliceerd worden. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Als geen passende maatregelen worden genomen, dan zul len de financiële zorgen van hervormde kerkvoogdijen blijven toenemen. Wij zullen dan met open ogen moeten aanzien hoe de ene gemeente na de andere het niet meer kan bolwerken en afsterft. Dit zegt prof. dr. ir. H. G. van Beu sekom, erevoorzitter van de vereniging van kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk. En hij vervolgt: „Terwijl in de afgelopen jaren de welvaart met tientallen procenten is gestegen, zijn de zorgen van kerkvoogdijen (die verantwoordelijk zijn voor het financiële beheer van gemeenten red.) alleen maar groter geworden. Zowel in plattelands-, als grotere gemeenten. Het financiële draagvlak van gemeenten wordt steeds kleiner, zodat het niet meer mo gelijk is de stijgende uitgaven te bestrijden.. In de grotere gemeenten tracht men dan de begroting in evenwicht te houden door een aantal predikantsplaatsen op te heffen. Maar dit kan toch echt niet de oplossing zijn, wanneer men daar geen geheel nieuwe structuur tegenover stelt. Illustratie Ter illustratie geeft prof. Van Beusekom dan enkele cijfers waaruit het regelmatig terug lopen van het aantal hervormde kerkleden en ook het aantal belijdende leden blijkt. DEN hrikk (Vervolg van pag. L) Hieraan zijn echter moeilijkheden verbonden. De groepen met lage in komens —uitkeringsgerechtigden in gevolge bodemvoorzieningen zullen een structurele verhoging van deze inkomens vragen bij vermindering van de kinderbijslagen. De loontrek- kenden zullen voorts een compensatie vragen voor de inkomensverminde- ring als gevolg van lagere kinderbij slagen. Het beraad over het kinder- bijslagbeleid is nog niet afgesloten, zodat de SER geen definitieve aanbe veling heeft gedaan in dit eerste ad vies. Op het ogenblik krijgen de zelf standigen vanaf het derde kind en de loontrekkenden vanaf het eerste kind kinderbijslag. Alleen de laagste inko mensgroepen bij de zelfstandigen krijgen voor de eerste twee kinderen ook een toeslag. Een compromis zou kunnen zijn voor alle gezinnen de kinderbijslag bij het tweede kind te laten beginnen. Hierover moet de SER zich nog uitspreken. De meningen in de raad liepen uit een over de wenselijkheid te komen tot een duurzame wijziging in de in komensverhoudingen tussen onge- huwden, gehuwden zonder kinderen en gehuwden met kinderen. Het Zuidafrikaans bijbelgenoot schap viert deze maand zijn 150-jarig i bestaan. Thans wordt de Bijbel in I zuidelijk Afrika verspreid in 71 talen j en dialecten In Den Haag liep van midden 1963 het totaal aantal hervormden tot mid den 1969 terug van 168.078 tot 135.087 en het aantal belijdende leden van 43.688 tot 35.787. In Arnhem waren deze cijfers van 42.100 terug naar 38.953 en bij de lidmaten van 11.235 naar 10.742. In Hilversum van 30.468 naar 28.864 en bij de lidmaten van 8.089 naar 7.565. Steeds derhalve een kleiner aantal kerkleden dat al zwaardere lasten moest gaan dragen. Kort geleden voerde het hoofdbe stuur van de vereniging van kerk voogdijen over de toenemende finan ciële zorgen een bespreking met het moderamen van de hervormde gene rale synode, de generale financiële raad en de algemene kerkvoogdijraad binnen de hervormde kerk. Vrag en In de laatste hoofdbestuursverga dering van de vereniging van kerk voogdijen zijn de volgende vragen ge steld. Moet op grond van de financiële nood in de hervormde kerk het kerkelijk werk aanzienlijk worden besnoeid? Zo ja, moet deze besnoeiing dan voornamelijk liggen op plaatselijk niveau (bijvoorbeeld opheffing van veel predikantsplaatsen), landelijk niveau (bijvoorbeeld door afschaf fing van een groot deel van uit collecten gefinancierd werk), dan wel op internationaal niveau bij voorbeeld (zending, ontwikkelings hulp)? Als het kerkelijk werk niet mag worden besnoeid, op welke wijze zou dan zijn te bereiken dat geld middelen worden gevonden waar door het werk kan worden voort gezet en waar nodig kan wo uitgebreid? Overleggen Prof. Van Beusekom schrijft in jongste nummer van De Kerkvoi dat het niet op zijn weg ligt op vragen het beslissende antwoor geven. Daardoor zal diepgaam" ernstig overleg met de leidende nen van de kerk nodig zijn. Hij concludeert ten slotte: activ ten op plaatselijk en landelijk nii zullen geducht moeten worden d gelicht, opdat passende maatreg kunnen worden genomen. Beroepingswerl» (Van onze kerkredactie) UTRECHT Niet meer door twee instanties: het protestantse „Diakonaal (Vaneen onzer verslaggeefsters) DRIEBERGEN een opvallende helblauwe haan van de tekenaar Bert Bouman op de omslag van het evan gelisatieblad De Open Deur/Onder weg symboliseert het thema van het Paasnummer. „Ieder feest heeft zijn beest in de bijbel. De haan hoort bij Pasen, zoals schapen bij de kerstnacht, de ezel op Palmzondag en de duif bij Pinksteren horen. Het is wel zeker, dat de haan die op de vroege vrijdagmorgen Pe trus tot bezinning gekraaid heeft in het proces om Jezus, twee dagen later de dag van de opstanding van Chris tus heeft aangekondigd als met een proclamatie bij het eerste licht: Hij is opgestaan", meent ds. G. P. Klijn. die evenals vorige keren het inlei dendartikel schreef. Irritant Hij ziet de haan van Pasen als eer irritant beest, die „ons wakker kraait uit de gezapigheid van onze onver schillige rust. ..Hij krijst en protes teert tegen de dooie-dieven-mentali- teit van mij niet gezien en het za1 mijn tijd wel uitdienen". Dr. J. J. Buskes vraagt zich o. waarom hij inde opstanding gelooft. „Omdat ik geloof, dat we met z'n allen verzieken, wanneer we niet dwars tegen alles in geloven in de verrezen Heer. wiens Rijk geen einde zal hebben. Er zijn er. die het evan gelie van de opstanding uitholler door te beweren, dat Jezus' opstan ding alleen betekent, dat Jezus' voor beeld aanstekelijk is geworden en wij door Hem gestimuleerd worden, Zijn voorbeeld te volgen. Dat betekent dan. dat wij de wereld moeten red den. Onthulling Er zijn ook mensen die geloven, dat Jezus waarlijk is opgestaan, maar Zijn opstanding uitsluitend zien als de onthulling van het geheim van Zijn dood aan het kruis. Dan wordt het uitzicht de hemel met de verge ving van onze zonde en de overwin ning van onze dood. Wij worden ge red. maar de wereld gaat verloren. Jaar" en het rk „Sociaal Jaar" zal in 1970 een beroep op jongeren wor den gedaan om vrijwilligerswerk ge durende een jaar te verrichten, maar door één organisatie. Beide diensten zyn samengevoegd tot een landelijke stichting Sociaal en Diakonaal Jaar. Men hoopt door gezamenlijke krachtsinspanning te komen tot wer ving van een groter aantal vrijwilli- g(st)ers dan de enkele honderden, die tot nu toe jaarlijks deze zinvolle taak op zich nemen. Het beroep om een jaar van zijn leven beschikbaar te stellen als vrij willige hulpkracht in ziekenhuizen, verpleeginrichtingen, bejaardentehui zen en dergelijke wordt gedaan op jonge mensen zowel vrouwen als mannen van 17 tot 30 jaar. Met deze dienstverlening wordt zo enigszins tegemoet gekomen in het nijpende tekort aan personeel in zo wel de gezondheids- als de sociale zorg. Een bepaalde vooropleiding is voor deelname niet nodig. Het gaat uitsluitend om de bereidheid zich één vol jaar daadwerkelijk beschikbaar te stellen. Voorbereiding Het jaar in een ziekenhuis of in richting begint in augustus. Tevoren komen de deelnemers een week bij een om op hun taak te worden voor bereid. Daarna wordt men in groepjes van twee of drie geplaatst in een der bovengenoemde inrichtingen, of ook wel in een sanatorium, een kin dertehuis, een revalidatiecentrum of een gezinszorginstelling. Met persoon lijke voorkeur wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. In beginsel kunnen de deelnemers het hele jaar in hetzelfde domein Ibijven wonen en werken. In samen werking met de daar werkzame be roepskrachten verrichten zij allerlei lichte diensten op het gebied van ver-' pleging, huishoudelijk werk en ver zorging. Tijdens het jaar komen groepen deelnemers regelmatig bijeen om er- Dat betekent dan, dat wij de werela kunnen afschrijven. In de bijbel betekent de opstanding twee dingen. Ten eerste de opstan ding van Jezus betrokken op het ver leden: het kruis. Ten tweede de op standing van Jezus betrokken op de toekomst: de komst van het Konink rijk Gods. Dan is de opstanding van Jezus de grote daad van God in de geschiede nis: het voor goed begonnen begin! Het begin: het werk van God gaat ~jui, Mi, „c...K.n ten niemee aarde, waarop gerechtigheid woont. Geloven in de verrezen Heer bete kent, dat wij hoop mogen hebben, voor ons zelf en voor heel de wereld." Verder bevat het goed verzorgde blad onder andere een meditatie van de lutherse predikant ds. J. Blase, een gefingeerd telexbericht van de gereformeerde ds. E. Pijlman en een artikel over Columbia ran ds. A. II. ran den Heuvel, werkzaam bij de Wereldraad. Dr. Huijbregts bij Kerk en Wereld DRIEBERGEN Met ingang van 1 april is benoemd tot cursusleider aan Kerk en Wereld dr. J. N. M. Huij bregts (32). Dr. Huijbregts is thans leraar ge schiedenis, staatsinrichting en econo mie in Eindhoven. Hij zal in het con ferentieteam van Kerk en Wereld bijzonder zijn belast met onderwijs- vragen en het werk met groepen uit het onderwijs. varingen uit te wisselen. Functiona rissen van de stichting zorgen voor individuele begeleiding. De vrijwilligers krijgen kost, inwo ning, vakanties, de gebruikelijke so ciale voorzieningen, tweemaal per maand een reiskostenvergoeding en een maandelijks zakgeld van 95 gul den. Motieven Ook in het buitenland heeft het Sociaal en Diakonaal Jaar inmiddels vaste voet gekregen. De motieven kunnen verschillend zijn: er zijn scholieren bij, die net hun eindexa men hebben gedaan en nog niet pre cies weten wat ze nu zullen gaan doen. Anderen hebben toch een jaar „over" in verband met een nieuwe studie, voor ze gaan trouwen dan wel in militaire dienst moeten. Weer anderen willen desnoods wel een jaar „forceren" om op deze ma niet daadwerkelijk voor de ander bezig te kunnen zijn. Voor velen is deze periode ook waardevol omdat deze een maat schappelijke oriëntatie kan worden genoemd, dan wel zicht geeft op een gerichte beroepskeuze. Wie meer wil weten over het So ciaal Diakonaal Jaar kan inlichtingen inwinnen bij het secretariaat van de landelijke stichting, Nieuwe Gracht 27. Utrecht, telefoon 030-11463. een *fv NED. HERV. KERK Beroepen te Marken: kand. eE<*S Teygeler te Uithoorn; te Burgh kand. J. v.d. Stouw te Utrecht; Goudswaard:, kand. W. G. J. Sluijs te Putten; te Voorst: J. Br le,e te Peize; te Vlissingen:-R. rv Ytsrr/com Colynsplaat; te Rotterdam-zuid t be< Blonet te Rotterdam-Overschie; intuin blasserdam: J. N. de Ruiter te B bergen. s Aangenomen naar Den Briel (tc£r d« D. J. Froentjes te Den Burg (Te? Bedankt vvoor Naaldwijk (buiL,g. gew. wijkgem. in wording toez* C. Vijzelaar te Veenendaal. GEREF. KERKEN he Aangenomen naar Alkmaar: unc>m; Firet te Eefde-Gorssel. Emeritaat verleend aan ds. R. Y te Hoogeveen. de g d« i ov ae e Na! GEREF KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Abbotsford (Can.-ljde e Can. Ref. Ch): J. D. Wielenga te i ar bany-W. Austr. (Free Ref. Ch). e ku GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-west: Alkin Weststrate te Meliskerke; te Enk >ner zen-Andijk: G. J. v. d. Noort tejend pelle a.d. IJssel. liet weer in Europ: 15 weer max. temp gisteren Amsterdam geh.bew. 5 Brussel mist 7' Frankfort zw.bew. 12 Genève mist S Innsbruck zw bew. 15 Kopenhagen sneeuw 2 Locarno regen 3 Londen zw.bew. 6 Luxemburg geh.bew. 9 Madrid I.bew. 12 Majorca h.bew. 16 München zw.bew. 11 Nice zw.bew. 10 Parijs geh.bew. Rome geh.bew. IS Wenen Lbew. 11 Zürich mist 11 !S «ide kir een ewe unn erki (1 bezi ren es fc ethc goe de 1 ;ezi< een Christus in film een onmogelijkheid? ers. en H (Van onze kerkredactie) HILVERSUM Het bestuur en de stiohtingsraad van de Evangelische Omroep hebben bij IKOR en CVK geprotesteerd tegen de uitzending van de film „Zoon des mensen". Dit protest berust volgens prof. dr. G. N. Lammens, de directeur van het CVK, op ketterij. Naast kritiek op de inhoud van de film (Christus wordt voorgesteld als een ziekelijk fanaticus e.d.) heeft EO vooral bezwaar tegen het feit, dat überhaupt Christus in een film is op- gevoerd. Volgens EO is het onmogelijk, „Christus waarheidsgetrouw in een film of toneelstuk op te voeren, daar niemand zich kan inleven in zijn zie- leleven. Hij is immers waarachtig mens, maar ook waarachtig God". „Wij menen dan ook, dat het een zonde van de kerken is geweest, dat zij haar goedkeuring hebben gegeven aan de uilzending van deze film, ter wijl het voor iedere gelovige christen al van tevoren moet vast staan, dat Christus hierin vertekend zou v den weergegeven," aldus de brief de Evangelische Omroep. Prof. Lammens zegt hiervanLgjj gaat nog verder dan de ketterij Apollinaris." bli Apollinaris, bisschop van Laodi we in Syrië in de vierde eeuw, leei dat Jezus wel een waarachtig lichf c en ook een ware menselijke ziel 1 r Sl maar geen menselijke geest. Daarv ^n( was in de plaats gekomen de god |^e lijke logos van Johannes 1. Op t w„ wijze dacht hij Jezus' zondeloosl te kunnen vasthouden. Schadelijk De oecumenische synode van stantinopel in 381 oordeelde, dat is visie te kort deed aan Christus' wa sidi achtig, volkomen menszijn en of .schadelijk voor onze verlossing d leid Christus" was. de Commentaar van prof. Lamrai „De EO gaat nog verder dan Apo naris: zelfs in het zicleleven van Je r0o_ kunnen wij ons al niet meer inle vanwege zijn goddelijke natuur. G jjjj gelukkig begin voor EO, deze ketle ,njll die bijna zestien eeuwen gcledenf^ door de kerk veroordeeld is." hie irge en ko tlaa1 idpu rstel tda,

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2