Eindexamens in 1970 Petrus Wolfs luchtige op de dingen van alle LEERLINGEN BODEN PETITIE AAN Madurodam nog net in 1969 miljoen bezoekers Moeders brengen kind met auto naar school Eerst in het buitenland militair oefenen ONHYGIËNISCHE TOESTAND IN HAARLEMMERMEER-LYCEUM Hoe Leiderdorp gaat feesten J. Rolfes gaat LFC trainen Boeiende tentoonstelling bij Kunstsaal Heuff in Wassenaar H. Pors: democratie binnen de PvdA is droevig Palthe: geen fusie Van Waveren: verlies (3 ton) DIF: grotere liquiditeit NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAO 25 MAART 1970 HAARLEMMERMEER Onee reer 75 leerlingen van het Haarlem mermeer Lyceum gingen gister middag in optocht naar het ge meentehuis in Hoofddorp en boden een petitie aan om uiting te geven tan hun ontevredenheid over de toestand, waarin het schoolgebouw verkeert. Ondanks dat burgemeester mr. F. Tb. Dtyckmeester een bespreking roerde met lijn collega van Lei- muiden. was hij toch bereid de vertegenwoordigers van de school te ontvangen. In de hal van het stadhuis bood "Roel Hermanidas de petitie aan. Ook wethouder van onderwijs G. J. Jongelie en het hoofd van de afdeling onderwijs, Th. H. A. Spapé, voegden rich bij het gezelschap Intussen lieten de op het raadhuis- >lein wachtende jongeren zich niet inbetuigd. „In spin de school gaat n. uit spuit wij willen er uit", klonk laad Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Donder dag 2 april vergadert de raad van Haarlemmermeer. De agenda ver- neldt ongeveer veertig voorstellen. Voorgesteld wordt een krediet van 30.000 beschikbaar te stellen voor ie herdenking en viering van de be- mjdingsdag. Iedere woonkern krijgt H) cent per inwoner. Een krediet van f 18.500.- wordt ge vraagd voor het treffen van voorzie- ïingen in de voormalige St. Jozef- chool in Nieuw-Vennep. Daar de eugdsociëteit „Old Lake" al geruime ijd een goed onderkomen zoekt, me ien b. en w. aan het verzoek te moe- en voldoen om de sociëteit enkele okalen van het schoolgebouw ter be- ichikking te stellen. Een krediet van f 25.000,- wordt [evraagd voor uitbreiding van de ipenbare lagere school in Lisser- iroek met een noodlokaal. LEIDERDORP Het bestuur van le Oranjevereniging Leiderdorp heeft er gelegenheid van de verjaardag vjn H.M. Koningin Juliana en van le feestelijkheden ter viering van de levrijding, een uitgebreid programma ipgesteld. 30 april: Aubade voor het gemeen- ehuis. Morgens en 's middags filmvoor tellingen in gebouw Irene en het Jorpshuis voor leerlingen van de dassen 1, 2 en 3 van de lagere scho en. 't Morgens op de sportvelden aan le Hoogmadeseweg kinderspelen voor le leerlingen van de klassen 4, 5 en 6: n de gymnastieklokalen aan de Splin- ferlaan en de Hoogmadéseweg wordt 's morgens kleuterfeest gegeven voor de kinderen van de kleuterscholen, i Muzikale medewerking: Drumband an Leiderdorp en Harmoniekapel en humband „De Burcht". In het Dorpshuis wordt 's avonds •en klaverjaswedstrijd gehouden. 2 mei n.m. 8 uur in Irene en 3 mei m. 8 uur in het Dorpshuis vertoning lan de verzetsfilm „De Overval". 4 mei 7.30 uur in het Dorpshuis de ïerdenkingsbijeenkomst met medewer- ling van mevr. Hansje van Gent. roordrachtskunstenares te Breda en 'an van der Meer, piano, Leiderdorp. )e toegang tot deze bijeenkomst, geor- janiseerd door het Comité 4-mei. Lei- Ierdorp. is gratis. 5 mei 8 uur: Alle klokken beginnen e luiden. 8.15 uur: Koraalmuziek met volks- ang op het terras van de Scheppings- ;erk, m.m.v. koperblazers en het zang- ;oor Hart en Stem. Vlaggen hijsen loor de Leiderdorpse padvinders. 9 uur: Bevrijdingsdienst in de Schep- lingskerk, belegd door de Raad van lërken. 10 uur: Opening van het kermister- ein aan de Ockenrode/Loevestein. De ;ermis blijft de hele week open. Poppenkastvoorstellingen op diverse ilaatsen in het dorp van 9.30-12.30 uur. 10.30 uur: Parachutespringen door lentre Parachutisme Cornelis. Rotter- lam Er zullen 6 parachutisten sprin- ?n enige duizenden reclamefolders rorden uitgegooid. Dit wordt georganiseerd door de «eiderdorpse Middenstand. 11 uur: Eerste optreden van de Boe endansgroep „De Larense Schotsers", n het Zijlkwartier. 13 uur: Groot Pupillen-Jeugdvoetbal- oernooi up het RCL-terrein 13.30 uur: Versierde optocht 16.15 uur: Bevrijdingsmaaltijd op het Jurg. Brugplein met optreden van de PLarense Schotsers". Gondelvaart, op de Rijn van de Does- irug tot de Spanjaardsbrug door de eden van de watersportver. „Doesha- uur: Openlucht-beat-avond op het peelterrein hoek Ericalaan/Hoogma- ieseweg, georganiseerd door de jeugd- ociëteit „Kwart-Over". Bij slecht weer m Irene. 6 mei: Bejaardenmiddag met zang en ilm. Schaaksimultaanwedstrijd voor de eugd. 8 mei: Grote bridge-drive, geargani- eerd door de Leiderdorpse Bridgeclub. Openlucht-beat-avond op het terrein ïricalaan/hoek Hoogmadeseweg. mei: Sportdag met o.m. bevrij- lingsloop. wielerronde, zwemwedstrij- len. polsstokspringen, auto-puzzel- tocht. paardensport. hei in koor. Spandoeken, waarop ondermeer te lezen stond: ..Ons ge duld is uitgeput, wij willen niet meer in de hut" en „Wel plannen, géén school", ontbraken evenmin. De burgemeester onderhield zich geruime tijd met de leerlingen. Uiterste best Door middel van de petitie ves tigden de leerlingen de aandacht op de deplorabele toestand van het schoolgebouw. Er is een nijpend lokalentekort' men heeft er veel last van gehorigheid. lekkage en tocht, de verwarming is ongezond, intensief gebruik van het gym lokaal veroorzaakt onhygiënische toestanden, mede door gebrek aan ventilatie en douches, en er is geen ontspanni ngslokaal De leerlingen, in hun actie ge steund door de leraren, die ook hun handtekening onder de petitie hadden gezet verzochten met na druk de bouw van een definitief scholencomplex te bespoedigen. Burgemeester Dijokmieester Het weten het volledig met de jongeren eens te zijn. maar wees op de moei lijkheden. die de gemeente onder vindt bij de realisering van de plannen. Vooral de financiering is een probleem. Wethouder Jongelie beloofde de leerlingen z'n uiterste best te zullen doen om zo spoedig mogelijk een definitieve school te mogen bouwen. Het Haarlemmermeer Lyceum werd ongeveer tien jaar geleden ge sticht. Sindsdien beschikt men over een noodgebouw, dat inderdaad veel te wensen overlaat. LEIDEN LFC zal in het voet balseizoen 1970-1971 niet meer door de bekende ex-doelverdediger van het Nederlands Elftal Piet Kraak getraind worden. Met ingang van 1 augustus zullen de Kanaries door de heer J. Rolfes momenteel trainer bij het Haagse HBS on der handen worden genomen. De heer Rolfes (49 jaar) zette maan dagavond zijn handtekening onder het contract, dat hem voor twee jaar aan de Leidse tweedeklasser bindt. De nieuwe trainer is geen onbe kende voor de geelzwarten. Van 1955 tot 1960 was hij ook in dienst van LFC. In 1960 vertrok de heer Rolfes naar het Haagse ADO. waar hij de amateurafdeling trainde. Hierna werd Jan Rolfes achtereen volgens trainer van Blauw Zwart en HBS. Na tien jaar afwezigheid hoopt hij zijn vroegere vereniging opnieuw tot successen te brengen. De scheidende trainer. Piet Kraak, wiens contract 1 juli 1970 afloopt, heeft LFC twee jaar getraind. Bij de nogal spectaculaire entree van de heer Kraak waren de Leidenears juist naar de le klasse der amateurs gepromoveerd. Trainer Kraak kon echter niet verhinderen, dat zijn ploeg een retourtje tweede klas kreeg. Momenteel neemt LFC een bescheiden plaats in deze klasse in. Eindexamens gymnasium en afde ling gymnasium van lyca in 1970: Alphen aan de Rijn, Christelijk ly ceum 13, 14 en 15 mei: Drs. S. Bree- mer, Utrecht, Dr. A. C. Crena de Iongh, Amsterdam, Drs. A. J. Bosch, Waalre, Dr. O. H. Blaauw, Utrecht, op 13, 14 en 15 mei. Leiden, Stedelijk gymnasium 12, 13, 15, 16, 17, 18 en 19 juni: Dr. W. J. den Duik, 's-Gravenhage, Dr. W. Blok, Arnhem, Dr. P. Ullersma, Driebergen, Dr. M. B. H. Visser, Utrecht, op 13, 15, 16, 17, 18 en 19 juni. Leiden, Rembrandt scholengemeen schap 20, 21, 22 en 23 mei: Prof. Dr. L. M. de Rijk, Warmond, Mevr. Mr. C. P. Heering-Moorman, Leiden, Dr. J. G. Nijenhuis, Huizen; Drs. P. H. Batelaan, Utrecht, op 21, 22 en 23 mei. Leiden, Scholengemeenschap Dr. W. A. Visser 't Hoofd 16, 17, 18, 19 en 20 juni: Mevr. Drs. Ch. D. M. Hek- ster-Zwiebel, Oegstgeest, Dr. G. A. van der Wal, De Meern, Prof. JDr. G- J. Leppink, Bunnik, Dr. J. J. A. Blek- kingh, Eindhoven, op 18, 19 en 20 juni. Leiden, Scholengemeenschap St. Agnes 8, 9. 10 en 11 juni: Mej. Drs. A. W. Kersbergen, 's-Gravenhage, Dr. W. Blok, Arnhem, Drs. A. F. Ves- ter, Haarlem, Drs. G. Z. Braun, Geldrop, op 9, 10 en 11 juni Leiden, St. Bonaventuracollege 1, 2, 3, 4, 5 en 6 juni, Mej. Drs. A. W. Kersbergen, 's-Gravenhage, Drs: W. J. Bartels. Bilthoven, Drs. E. Meelis, Leiden, Drs. P. H. Batelaan, Utrecht, op 1, 2. 3. 4, 5 en 6 juni. Noordwijkerhout, Diocesaan Colle ge, 11, 12. 13, 14 en 15 mei, Prof. Dr. L. M. de Rijk, Warmond, Mr. Dr. L. M. de Rijk, Warmond, Mr. H. J. F. van Iterson. 's-Gravenhage; Dr. Ir. .T. G. A. Hölscher, Nuenen, Dr. J. J. A. Blekkingh, Eindhoven op 13, 14 en 15 mei. Oegstgeest. Het Rijnlands lyceum, Dr. J. A. M. Pennock. 's-Gravenhage, op 25 26, 27. 28 en 29 mei, Mej. Drs. H. van der Vliet, Leiden, Dr. Ir. J. G. A. Hölscher. Nuenen, Drs. E. Wisse, Leiden, op 28 en 29 mei. Wassenaar. Het Rijnlands lyceum, 10, 11, 12 en 13 juni, Dr. M. J. Mulder, Badhoevedorp, Drs. C. A. Ch. Görts, Bunnik; Dr. A. C. Bellaart, Son, op 10, 11, 12 en 13 juni. Wassenaar, S. Adelbert college, 6, 8 en 9 juni: Dr. W. J. den Duik. 's-Gra venhage; Dr. F. B. M. Tangelder, 's-Gravenhage; Dr. P. Ullersma, Drie bergen, Drs. G. Wiegand, Delft, op 8 en 9 juni. Alphen a.d. Rijn. Christelijk ly ceum. 1. 2, 3, 4. 5 en 6 juni, Mr. P. J. C. Schipper, Rotterdam; Mr. Drs. S. J. Rademaker, 's-Gravenhage, Drs. P. H. Admiraal, Katwijk. Leiden, Rembrandt Scholengemeen schap Dr. W. A. Visser 't Hooft. 16, 17, 18, 19. 20 en 22 juni. Mevr. Drs. J. C. Muller-van Leeuwen, Wasse naar, Mevr. Drs. A. Boeke-van Rijn- bach, Noordwijk; Mr. Dr. F. C. Cre- mer. Amsterdam. Leiden, Scholengemeenschap Lei- den-Zuidwest, 11, 12, 13 en 14 mei, Dr. J. D. J. E. van den Berg, Heem stede, Mr. Drs. S. J. Rademaker, 's-Gravenhage, F. J. Beekman, 's-Gravenhage. LEIDEN. St. Bonaventuracollege, 30 mei en 1. 2, 3, 4 en 5 juni, Mr. J. J. Wentink, Voorburg, Ds. Mr. J. van Leuwen. Moordrecht, Mr. G. K. M. Geleen, 's-Gravenhage. Lisse, Fioretticollege, 11, 12, 13, 14 en 15 mei, Mr. J. J. Wentink. Voor burg, Dr. M. Ph. Meijer, Heemstede, Mr. J. Blanken, Katwijk. Oegstgeest, Het Rijnlands lyceum, 20, 21, 22 en 23 mei. Dr. J. D. J. E. van den Berg, Heemstede, Mr. H. E. Scheffer, Wassenaar, Prof. Dr. J. G. Knol, Katwijk. Wassenaar. Het Rijnlands lyceum, 5. 6, 8 en 9 juni, Dr. W. J. A. Visser 's-Gravenhage. Mevr. H. Coert, Hil versum, L. J. Stortenbeker, Katwijk. Wassenaar, St. Adelbertcollege, 6, 8, 9. 10, 11 en 12 juni, Drs. J. G. C. A. Briels. Soest. L. J. C. Hagemeijer, Leiden, Mr. G. N. Hovius, 's-Gra venhage. Eindexamens HBS b en afd. HBS b van lycea: Alphen a.d. Rijn, Christelijk lyceum 8. 9, 10. 11, 12, 13 en 15 juni, Dr. G. von Racsfeld Meyer, 's-Gravenhage, Ir. A. J. van den Berg, Delft, H. J. I.ijfering, Baarn. Leiden, Louise de Coligny scholen gemeenschap, 11, 12, 13 en 14 mei, Ir. A. C. van den Bergen, Rotterdam, Mevr. Ir. A. W. C. Treffers-Overbeek, Wassenaar, G. van Veelo,-'s-Graven hage. Leiden. Rembrandt scholengemeen schap, 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 15 juni, M. G. Beumer. Pijnacker, Dr. M. J. Voorn, Leiderdorp, F. J. W. Sallé, 's-Gravenhage. Leiden, Scholengemeenschap Dr. W. A. Visser 't Hooft, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22 en 23 juni, Dr. C. de Vroedt, Oegstgeest, Dr. J. W. Schuijl, Amers foort, Dr. J. G. Loohuis, 's-Graven hage. Leiden. Scholengemeenschap Lei- den-Zuidwest, 1, 2. 3. 4, 5 en 6 juni, Drs. H. Zegelink, Odijk, Ir. A. J. van den Berg, Delft, Dr. J. A. van Ek, Bussum. Leiden, St. Bonaventuracollege, 30 mei en 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 8 juni, Drs. A. M. F. Engering, Wassenaar, Dr. J. F. Sirks, Voorschoten, Dr. M. J. Mul der, Badhoevedorp. Lisse, Fioretticollege, 27, 28, 29 en 30 mei en 1 en 2 juni, Ir. A. P. (ran der Meer, Rotterdam, Dr. W. N. Speckamp, Amstelveen, Drs. H. J. Brinkman, Amsterdam. Oegstgeest, Het Rijnlands lyceum, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29 en 30 mei, Ir. A. C. van den Bergen, Rot terdam, Ir. H. P. G. Baljet, Waterin gen. Mevr. Dr. A. C. T. van Heel- Kasteel, Laren. Wassenaar, Het Rijhlands lyceum, 27, 28, 29 en 30 mei en 1, 2 en 3 juni, Ir. G. Wilschut, 's-Gravenhage, Mevr. Drs. G. C. Zeven-de Haas, 's-Graven hage, Mevr. Mr. C. P. Heering-Moor man, Leiden. Wassenaar, St. Adelbertcollege, 10, 11, 12, 13 en 15 juni, Drs. B. W. Steg- gerda, Delft, Dr. J. A. A. Verlinden, 's-Gravenhage, Mevr. Dr. A. C. T. van Heel-Kasteel. Laren. VOORSCHOTEN Bij een onder linge dressuurwedstrijd van „De Post- ruiter" werd in drie groepen gere den: beginners, gevorderden en meer gevorderden. De jury beoordeelde als volgt: beginners'1. hr. v. d. Kooy met Bvoux; 2. hr. Schrama met Orsy; 3. mej. Kuipers met Byoux. Gevorderden: 1. mej. de Gruijter met Easy; 2. mej. v. d. Linden met Easy: 3. mevr. Heijnen met Orsy. Meer gevorderden 1. hr. Marinus met Orsy; 2. hr. Dekkinga met Na- tasja; 3. mej. Durivou met Nastasja. VOORSCHOTEN Geboren: Rem- co P, zv D Kipp en P J v Ettinger; Arthur, zv J v Es en J S H v d Burg: Mariëlle, dv J J ten Donkelaar en J H C Bosch; Maria Th B. dv Th van Leeuwen en B S P Zandvliet; Sander, zv J H v Veen en M P L Duiven voorde; Robert A, zv J F Moonen en Chr. L M Spanjaard. Ondertrouwd: René C A M Kuul- kers te 's-Gravenhage en Adriana J 't Hof; Maarten Lvd Steen te Oud- Beijerland en Antje van Klaveren. Gehuwd: Jacobus L A v Galen en Monica A J Schoonens. Overleden: Wilhelmus J C Vis, Leidseweg 375, 69 j. ZAALHANDBAL IN VLIETHORST VOORSCHOTEN Binnenkort wordt een zaalhandbalvereniging op gericht. Bondsoefenmeester H. Hoops heeft, nu de sporthal Vliethorst is ge opend, al een voorlopig schema opge steld. Van november tot 15 maart wordt binnen gespeeld en van maart tot juni en van september tot novem ber buiten. Er wordt gespeeld in de volgende categorieën: pupillen van 9 tot 12 jaar. adspiranten van 12 tot 15 jaar, junioren van 15 tot 18 jaar en senio ren van 17 jaar en ouder. Er wordt niet „gemengd" gespeeld dus geen jongens en meisjes in hetzelfde team. Inlichtingen verstrekken de heren Schelvis (Fr. Halsplantsoen 185, tel. 4561) en Hoops (Baron Schimmelpen- ninck van der Oyelaan 26, tel. 3978). <Van onze parlementsredaktiel DEN HAAG De heer H. Pors uit Capelle aan de IJssel heeft de Partij van de Arbeid definitief de rug toe gekeerd. Hij heeft zich aangesloten bij DS '70. De heer Pors heeft het bestuur van de PvdA laten weten, dat het met de democratie binnen de partij droevig is gesteld. De Partij van de Arbeid is af gedreven naar een conservatief socia lisme en bewandelt de van het heilloze marxisme Volgens de heer Pos. die een voor aanstaand lid was van de groep De mocratisch Appèl, heeft al die „Pak- onzin" allerlei spanningen verwekt. Na het Groningse congres kan een gewoon mens niet in de PvdA blijven, meent hij. ALMELO Palthe ontkent perti nent, dat er sprake is van fusie- onderhandelingen. Dit naar aanleiding van de koersontwikkeling van de aan delen 'in een maand gestegen van 47 tot 71). Het oplopen van de koers wijt de directie aan het uitlekken van de resultaten van Palthe over 1969. waar over men slechts wil zeggen, dat men „niet ontevreden" is. (Palthe heeft sinds 1961 het divi dend gepasseerd. De laatste uitkering bedroeg 10 procent over 1960. In 1968 werd een verlies geleden van f81.000. waardoor het saldo „verlies nieuwe rekening" steeg tot f2.6 miljoen - Red HAARLEM Het bestuur van Van Waveren's Kon. graanhandel N.V. deelt mee dat het boekjaar 1969 zal afslui ten met een verlies van ongeveer f 300.000. Dit is mede een gevolg van de hogere rentelast, waartegenover onvoldoende inkomsten stonden. (Over het boekjaar 1968 bedroeg het verlies f 603 000 en over 1967 was het nadelig saldo f 170.000 Red.). WASSENAAR Mentaliteits- verschillen tussen de kunst van Noord- en Zuid-Nederland wer den in de kunstgeschiedenis meestal terloops aangeroerd, maar weinig terzake besproken. Overigens wist men wel waar het om ging. Het Zuiden was los ser. vrolijker en vooral meer lyrisch dan de bovenmoerdijkse cultuurverschijnselen. Deze kwesties zijn nog al eens over trokken en bovendien doen ze nagenoeg geen opgeld meer, om dat het eigen karakter van onze gewesten afzwakt. Brabant is bijvoorbeeld helemaal niet meer zo „brabants" als vroeger in de dagen van Anton Cdolen en wie gelooft er nog in een afgesloten Noord-Holland van kaasboertjes en stijve afgemeten lieden zoals ze In de literatuur van vorige generaties af geschilderd werden. Maar soms komt het toch opeens weer aan de oppervlakte: de gezellige gemoedelijkheid, het vrolijke, de luchtige kijk op de gewone dingen van alle dag die „onder het mom van kunst" optreden en de toeschouwers aangenaam stemmen. Zo'n moment beleeft de bezoeker wanneer hij de kunstzaal Heuff te Wassenaar binnen komt waar de Limburgse schilder Pe trus Wolfs zijn doeken presenteert. Een debutant in onze contreien en een die niet alle dagen voorkomt. Wolfs dan schildert prettige gemoe delijke open en duidelijke schilderijen die zeker naïef van karakter zijn maar qua vorm 'n schilderkunstige de gelijkheid bezitten. Hij is een gema tigd expressionist die dicht bij de na tuur blijft, zijn vele mensen uitmun tend typeert zonder hun koppen in te tekenen terwijl je hun uitdrukking toch heel scherp kunt waarnemen. De schilder volgt de traditie van som mige oude meesters die gaarne het gewone leven van hun medemensen in beeld brachten. De leefwereld van Wolfs is het Lim burgse dorp: De fanfare trekt uit en oud en jong gaat er achteraan: er wordt een duivententoonstelling ge houden en het café is bomvol met belangstellenden. Er is een feest en traditiegetrouw wordt de hoofdstraat van het dorp versierd met paaltjes waaraan groene vlaggetjes; traag slen terende mensen. En tegen de avond gaat de kermis open. dan beconcurre ren het uitdovende daglicht en de schrille lanpenschijn van de mallemo len elkaar. Petrus Wolfs heeft alles eenvoudig maar boeiend in scène ge zet en preciés als de middeleeuwers deden, hij vindt wel ergens een open plaatsje om er zichzelf bij te zetten. Uitkeringen voor instellingen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Madurodam heeft in 1969 nog net een miljoen bezoe kers gehaald, om precies te zijn 1.00.022. Dit is een lichte teruggang ten opzichte van 1968. De stichting heeft als netto-resultaat van de ex ploitatie over 1968 f 146.700 uitge keerd aan veile instellingen. Zo kreeg de stichting Onderdak te Amsterdam 50.000. het Ned. Studenten Sanato rium f 25.000. de Ned. Blinden Bibli otheek te Den Haag f15.000. Over 1969 verwacht men via het beste dingsfonds een bedrag van f 190.000 te kunnen uitkeren. Vanmorgen heeft minister Bakker het miniatuurstadje voor het nieuwe sei zoen geopend. Het Schiphol-Maduro- dam vliegveld, dat zo'n f 100.000 heeft gekost, vormt de nieuwste trek pleister. Hel stadje wordt steeds zo actueel mogelijk gehouden. De Euro mast bijvoorbeeld zal worden ver hoogd van 4.16 naar 6.96 m. Er zullen in bet expositiegebouw weer diverse tentoonstellingen worden gehouden. Op 9 april wordt de exposi tie „Natuur in Nood" geopend, ge volgd door een tentoonstelling van moderne Afrikaanse sculpturen, eb benhouten werken van de Makonde stam in Tanzania. Prins Bernhard zal deze expositie op 20 mei openen. Madurodam zal in het nieuwe sei- Foute gewoonte in Leiderdorp: LEIDERDORP Op 11 april wordt op het terrein Persant Snoep- wegOckenrode een caravan-demonstratie met instructierijden ge houden. Iedereen die een auto en een caravan heeft, kan daar komen oefenen. Het is een initiatief van het Verbond voor Veilig Verkeer, afd. Leiderdorp-Zoeterwoude (die gisteravond de jaarvergadering hield). Er wordt bezien of aan Turken en Marokkanen, wonend in het kamp aan de Zijldijk. een ver- keerscursus kan worden gegeven. Ook in de Oranjewijk zijn moe ders bereid gevonden om het over steken op de Mauritssingel naar de kleuterschool dagelijks te regelen. Het gemeentebestuur heeft hier voor kleding beschikbaar gesteld. Vele moeders brengen, omdat het zo druk is, de kinderen per auto naar school. Daarbij wordt ver geten. dat ze op deze manier zelf meewerken aan de drukte, terwijl bovendien het kind niet met het verkeer vertrouwd raakt. Voorzitter J. H. A. Wessels vond het jammer, dat maar drie van de tweehonderd leden aanwezig wa ren. Financieel is de afdeling gezond; er is geen tekort, maar zonder een gemeentelijke subsidie, kan niet worden gewerkit. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Naast schriftelijke zullen dit jaar ook praktische verkeersexamens worden gehouden. Van de zijde van de schoolhoofden zijn hiertegen be zwaren ingekomen; het bestuur zal zich hierover nader beraden. zoen trachten het avondbezoek zoveel mogelijk te stimuleren. Slechts weini gen hebben het miniatuurstadje ge zien als het door zo'n 40.000 lampjes wordt verlicht. In het restaurant is het toeristenmenue ingevoerd om de bezoekers ertoe te bewegen na het middagbezoek te blijven om daarna ook 's avonds Madurodam te bekijken. Vit He RIJNSTREEK ALPHEN Ds. B. de Graaf te Meeuwen (N.B.) heeft voor het be roep, op hem uitgebracht door de Her vormde Gemeente wijk II van Ouds hoorn (komende vakature ds. H Koud- staal). bedankt. ALPHEN Maandagavond gaf een in de richting Herenweg rijdende auto mobilist. die met verblindend licht reed. geen gevolg aan een stopteken van de politie. Een achtervolging werd ingezet en in Rijnsaterwoude werd de auto tot stoppen gedwongen. Het bleek dat de man. een 28-jarige autobande laar uit Hillegom. uit was in een auto zonder kentekenplaten. Ook had hij geen kentekenbewijs en rijbewijs bij zich. Hij had dit alles wel thuis, maar door het niet opvolgen van het stop teken kwam dit hem toch op een pro- ces-verbaal te staan. BENTHUIZEN De zaterdag middag gehouden bliksemactie voor het nieuwe dorpshuis „De Tas" heeft ruim 2000 gulden opgebracht,. Feest in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Tijdens een zeer slecht bezochte vergadering stelde de Oranjevereniging het feestprogramma vast voor 3G april en 5 mei. Ook in de tussenliggende dagen hebben activiteiten plaats. Zo wordt waarschijnlijk op 1 mei een orgelconcert gegeven in de Her vormde kerk. Sport neemt ee i be langrijke plaats in het progiamma in. De heer A. C. van Benrekom volgde de heer Van den Berg op als penningmeester. Constante wisselkoersen AMSTERDAM. 24 maart Contante prijzen: Londen 8.73"/«—8.74: New York 3 63%—3.631/.: Montreol 3 38 A—3.38 U. Parijs 65.51—64.56: Brussel 7.31%—7.31 Vu Frank fort 99.001,2 89.05"/!: Stockholm 69.87— 69.92: Zürlch 84.22—84.37: Milaan 57.73"/.— 57.78»/i; Kopenhagen 48.43—48.48: Oslo 50.861/,—60 91%: Wenen 14.03' V-14.04' Lis sabon 12.78'/j12.79Vi. B uiten lands ban k pa pier AMSTERDAM. 24 maart De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag zijn heden on veranderd gebleven. Zelfs in de enkele Evangelische ta ferelen blijft deze rustige gemoede lijkheid aanspreken. Het dochtertje van Jaïrus. de geschiedenis van de verloren zoon ook zij spelen in het Limburgs decor: zo wordt de terug keer van de laatste uitbundig gevierd met natuurlijk de fanfare, vele be langstellenden en erewijn. Maar ach ter de luchtige argeloosheid laat Wolfs toch iets van het mysterie proeven en daarom achten wij deze schilderijen te behoren tot echte religieuze kunst van deze tijd. Petrus Wolfs: „Kermis m Limburg" De keramiek van Lou Schwirt* dia bij deze doeken getoond wordt, valt onder de experimentele sector waarin sterke vorm verwantschappen bestaan. U kent ze wel, de vierkante en lang werpige bakjes en doosjes, de bollen en de driehoekjes, niet onaardig maar op de duur toch wel wat eentonig. Da expositie duurt tot de eerste april j. r. Raad van ruimtelijke ordening: (Van onze par lemen tsredactie) DEN HAAG Voor de uitbreiding en verplaatsing van militaire aktivitei- ten moeit men. het in eerste instantie zoeken in de minder verstedelijkte ge bieden van ons land en vooral in het noorden. Maar er mag geen enkele be slissing worden genomen over de oe fenterreinen zolang geen gebruik is gemaakt van de mogelijkheden in het buitenland. Dit is het standpunt van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, weergegeven in een ongevraagd advies aan de minister van volkshuisvesting en ruimelijke ordening. De raad spreekt zich uit voor een militaire bestémming van bepaalde landbouwgronden, maar dan moet wel een onderzoek worden ingesteld naar de economische gevolgen van de ont trekking van de cultuur gronden. De raad denkt speciaal het gebied bij Sellingen een militaire bestemming te geven en beveelt aan 't zogenaamde divisieprojekt—1Ter Apel te bestude ren. Verder wijst men op landbouwgron den in de Noordoostpolder en het nog niet ontgonnen deel van oostelijk Fle voland. Het Kuinrebos mag niet wor den aangetast en op de Veluwe moet zelfs meer terrein beschikbaar worden gesteld voor de recreatie. In het zuiden van het land is vol gens de raad geen plaat? voor een oefenterrein. De Lauwerszee wordt niet in het advies van de raad ge noemd. Kritiek heeft de raad op de regering. omdat men niet vooraf vertegenwoor digende organen en de bevolking van de betrokken gebieden heeft gehoord. De raad merkt op: vanuit een oog punt van inspraak bij de besluitvor ming is de procedure van de regering weinig gelukkig geweest. AMSTERDAM Het eigen ver mogen van Dutch Internationals Fund (DIF) is in de periode 15 september 1969 tot 13 maart 1970 afgenomen van f 54.9 min tot f 53.5 min. aldus een tussentijds bericht. Het aantal uitstaande aandelen steeg van 354.308 tot 367.527. De notering dei aandelen ter beurze is gezakt van f 166.- tot f 155.-. Wat de samenstel ling der portefeuille betreft, is het aantal aandelen Kon. Olie toegenomen van 70.000 tot 81500. Philip* van 182.000 tot 183.000. Akzo tot 111.500 was: 66.200 AKU en 37.000 KZO>. Uni lever' van 65.000 tot 68.000 en Hoog ovens van 68.400 to 75.000. Liquiditei ten vermeerderden van f 1,5 min tot f 2.2 min. In deze periode werden 2 particuliere beleggingsmaatschappijen overgenomen. De betaling vond gro tendeels in aandelen DIF plaats. VOORSCHOTEN Op vrijdag 3 april verzorgen de leden van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers weer een kinderkledingbeurs in „De Werf" De verkooptijden zijn 's mid dags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. De kleiding kan worden gebracht op donderdag 2 april 's avonds van 7 tot 9 uur. De kleding mag niet ver sleten, beschadigd of vuil zijn. Kle ding voor volwassenen kan niet wor den ingeleverd. Op zaterdag 4 april kunnen de overgebleven kleren worden opge haald van 10 tot 11 uur VOORSCHOTEN De weekmarkt is op Goede Vrijdag geopend van 13 tot 18 uur. De koopavond zal die dag niet doorgaan. Ook de openstelling van het postkantoor en de banken zal die avond niet van kracht zijn. Be ui>o verzicht AMSTERDAM, 24 maart Bij klei ne handel toonde de Amsterdamse effectenbeurs vandaag een gereser veerde stemming. De koersafwijkin gen bleven hierbij in het algemeen beperkt, althans wat betreft de actie ve fondsen. Van Wall Street gaat niet veel uit al wordt het stilstaande peil beschouwd als een teken dat de markt zoekt naar een aanleiding tot een her stel. De internationale fondsen ble ven dicht in de buurt van de oude prijzen met uitzondering echter van Philips, voor welk fonds een herstel doorbrak. De opening op 62.20 betekent een winst van circa f 1 (10 punten). Aan het einde van de eerste periode werd voor Philips 62.40 betaald. Ook Kon. Olie deed het niet kwaad op circa 135.70 of 60 cent beter. AKZO begon in de buurt van het oude slot op circa 96.80. maar zakte hierna snel in tot 96.30. Hoogovens moest circa 80 cent prijsgeven op 111 en Unilever enkele dubbeltjes op circa 103.10. Heineken verloor bij opening 30 cent op 198.50. Deli-Mij 70 cent op 53. ABN 50 oent op 240.50 en AMRO-bank 20 cent op 55.60. Cultures en rederij en waren nauwelijks veranderd, al moest v. Ommeren 1 punt afstaan en kon HAL bijna 1 punt oplopen. De staatsfondsenmarkt vertoonde nauwe lijks afwijkingen. In scherp contrast met de windstil te voor de actieve fondsen stond op nieuw de lokale markt. Fusiegeruchtên dreven de koersen soms flink op. Een ware sensatie vormde Scholten Honig in welk fonds zelfs in de le periode geen notering kon worden opgemaakt. Pas omstreeks 13.00 uur kwam een prijs tot stand van f 60 of f 4,20 hoger. Drukkerijen Elsevier en Wegener hadden een zonnige dag. Elsevier werd f 19 duurder op 800 en Wegener steeg f 5.50 (55 punten). Tilb. Waterleiding overschreed de brug van 300 en kwam 15 punten hoger' terecht op 305. Op vallend vast was Inventum. Voor dit fonds steeg de prijs plotseling 10 pun ten. Tabak Philips was opnieuw sterk gevraagd en ontving een 7 punten hogere bied koers. Ook Ngombezi kon 4 punten stijgen. Vredestem werd 8 punten duurder en de Meteoor 12. Verder waren nog vast Schuitema. ACF. Buttinger, Gelderland Tielens. Reesink, Billiton-2, Gist-Broc.. Holec en NKF. Lijempf werd verhandeld te gen 69 en was daarmee nog iets hoger Morgén' zal de directie belangrijke mededelingen doen over verbetering van de rentabiliteit. Bepaald flauw was Kluwer 'dis f 9 goedkoper werd. Ook Bols die een nieuwe distilleerderij heeft overgeno men was zwak en daalde f 4.50. Ass. Rotterdam was zeer flauw op een f 3.50 (35 punten) lagere prijs. Twent- sche Kabel was in reactie en wel 15 punten. Ook Naarden, Gerzon en Am- fas waren op retour. Op de incouran te markt ging Van MeUe evenals gis teren 10 punten omhoog en ook Eco- nosto werd 10 punten duurder De hoofdfondsen zijn in de 2e pe riode nauwelijks meer veranderd. HVA echter steeg tot 61. Kon. Bon*, tot 91 en Nat. Nederlanden tot 102.80. Vredesteirf steeg 12 punten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 21