Frontlijn loopt langs het Suezkanaal ordt Cambodja een republiek? Kruisinga overweegt inenten van kinderen tegen mazelen Bakker: Wegenbelasting omhoog Zuivere oorlogshandelingen Is Egyptische luchtmacht blijft zwakke stee Blokkeren wegen nieuwe vorm van protesteren et tï Zorgom bromfietsende jeugd Verzending kranten duurderrente op giro-tegoed 17 WOENSDAG 25 MAART 1970 Hoe is die Italiano nou? 't is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoetertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus alles? Ja, 't is een lekkertje! PHNOM PENH De nieuwe achthebbers in Phnom Penh rerwegen binnen enkele dagen imbodja tot een republiek uit roepen. Daarmee willen zij ins Norodom Sihanoek alle Mijn gebed" (2) Iet waardering las ik het ingezon- stukje van mevrouw D. Nieborg- gnalda. Ds. H. F. MEijer heeft het lurlijk (met zijn „Gebed der ge- ïte") goed bedoeld maar hij slaat geweldig de plank mis. ij wil iets, wat onbedacht toch écht looier maken door er een kerkelijk je aan te geven. Maar als we iets lier willen maken valt het echte erroepelijk weg. Iet zingen van D. C. Lewis doet mij ken aan de gelijkenis van de Fari- ir en de tollenaar. Het gebed van tollenaar was echt, maar de Fari- sprak met grote woorden surro- intsheul J. J. Vellekes Verkiezingen heer P. Jongeling schreef de st van het GPV toe aan, wat hij mde, de omstandigheid dat klare geschonken werd terwijl de an- christelijke partijen aan het ver eren zijn. Wij hebben, aldus de Jongeling, Gods woord zoveel iltj elijk gehandhaafd en dat is een ijdend scherp zwaard. T1 at laatste geloof ik ook, maar ik 7 me er ook dikwijls aan verwond. I k maar aan geloofsbeleving en ge- I sdaad. Aan theorie en praktijk, ook et sociale en politieke leven. Hoe- water moet er niet in de wijn om ag iets goeds van te brouwen, geloof ik wel dat de principiële van de heer Jongeling dikker is de lendenen van zijn oudere ARP, KVP en CHU. Toch zal ig wel eens aan de raad van de denken als zijn partij groter ?JÈht worden (hoe meer zielen, hoe JW zinnen!) en hij misschien nog minister wordt. Ook de heer Jon- 'g zou dan ervaren dat er wel eens bij de wijn moet. ider die verantwoordelijkheid is wijn schenken nogal eenvoudig, igens. klare wijn hebben we (na •richting der ARP) al genoeg ge- CHU. Herv. Geref. Staatspartij, en nu ook nog het GPV. Wie t) volgt? Of zouden we maar liever één christelijke partij zien te ko- Haag P. de Boer. Twee Jordaniërs in W.-Duitsland gepakt KARLSRUHE In West-Duits- land zijn afgelopen weekeind twee Jordaniërs gearresteerd in verband met de poging to* de aanslag op een toestel van El Al in München. Bij die aanval in februar werd op een auto bus geschoten waarmee de passagiers op het vliegveld München - Riem werden vervoerd Een van de passa giers werd gedood zeven anderen ge wond. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) KAIRO Terwijl de Grote Vier nu al bijna een jaar lang dok teren aan een vredesplan voor het Nabije Oosten kan aan de grenzen van Israël van een haast eindeloze oorlog worden ge sproken. De escalatie van de vijandelijkheden over en weer neemt alarmerende vormen aan. In de Jordaanvallei, op de aan Syrië grenzende hoogvlakte van Golan en aan het Suezkanaal: het geschonden levenswerk van Ferdinand de Lesseps, wordt da gelijks geschoten, terwijl de infiltraties niet meer te tellen zijn. Vooral langs het versperde, 175 kilometer lange Suezkanaal, waar de Egyptische en de Israëli sche troepen slechts door een 120 meter breed waterfront van el kaar gescheiden zijn, is de toe stand gespannen. wind uit de zeilen nemen by zyn pogingen de machtsovername van enkele dagen geleden weer ongedaan te maken. Intussen heeft het afgezette staats hoofd via radio Peking het Cambod jaanse volk opgeroepen verzet te ple gen tegen het nieuwe regiem. Hij be loofde wapens tc zullen sturen. „Landgenoten buiten Cambodja die het vaderland willen dienen in het kader van het bevrijdingsleger kun nen zich naar Moskou of Peking be geven om er mij te ontmoeten", aldus Sihanoek. Waarnemers menen dat de prins met zijn pogingen toch niet veel suc ces zal hebben. Zij wijzen er daarbij op dat de nieuwe leiders al van di verse zijden steun hebben toegezegd gekregen. Bovendien hebben Cam bodjaanse diplomatieke missies in dertien landen zich achter de nieuwe leiders geschaard. Een andere factor waarmee de machthebbers zelf hun posititie heb ben verstevigd ziet men in de twee dagen geleden uitgegeven regerings verklaring. waarbij prins Sihanoek en zijn familieleden het recht wordt ontzegd naar Cambodja terug te ke ren. Aangenomen wordt dat de prins gevangen zal worden genomen zodra hij voet op Cambodjaanse bodem zal zetten. De regering heeft ook bevolen alle portretten, borstbeelden en andere afbeeldingen van koningin Kossomak en zvan haar zoon Sihanoek weg te halen. Waarnemers voorspellen, dat wan neer Cambodja een republiek wordt de 63-jarige Sikm Var grote kans maakt president te worden. Hij heeft zich vooral de laatste jaren een van de felste tegenstanders getoond van Sihanoek. In Cambodja's buurland Laos heb ben de door de Amerikanen bewa pende en betaalde guerillastrijders van de laotiaanse stam der Meo's gisteren Noordvietnamese stellingen op een bergkam bestormd en de Noordvietnamese eenheden verdreven van het terrein dat uitzicht biedt op het dal van Long Tsjech, het hoofdkwartier van de Meo's Deze ac tie zou volgens militaire waarnemers de stootkracht van de Noordvietna mese troepen hebben verzwakt Kon in vroegere dagen nog gezegd worden dat het om grensincidenten ging of kleine schermutselingen, die eerder op laag dan op hoog niveau werden uitgelokt, tegenwoordig woe den er complete veld- en luchtslagen, die door generaals worden geleid. De snelste straaljagers worden ingèscha- keld, helikopters, "kanonnen, mortie ren, gevechtwagens en tanks. De hevige gevechten in en boven de Sinaï-woestijn, alsook aan de overwijze, tussen Port Said en Suez, hebben reeds tot de evacuatie geleid van alle bewoners van de Kanaalzo ne. De 500.000 burgers, die er tot voor kort leefden en werkten zijn thans over het hele land verspreid, en krij gen van de staat ongeveer een gulden per dag om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Verboden Tussen de Nijl en het Kanaal zijn enkele duizenden vierkante kilometer grond tot verboden gebied verklaard. Niemand mag daar zonder toestem ming van de betrokken autoriteiten rondreizen. „Het is daar veel te ge vaarlijk", zei een voorlichtingsfunc tionaris doch hij bedoelde ongetwij feld dat de militaire bedrijvigheid daar geen pottekijkers verdraagt. De propagandahetze, die de con frontatie met Israël begeleidt, wordt ook in andere talen dan de Arabische gevoerd. De buitenlander, die in Kai ro verblijft en vol wantrouwen beke ken en behandeld wordt, kan zichzelf verschillende malen per dag op front- nieuws vergasten, frontnieuws, dat in het Frans, Duits, Engels, Italiaans en Grieks de ether ingaat. Als men de naar nazi-recept sa mengestelde oorlogsberichten een tijdje heeft aangehoord, wordt men er zo verging het mij tenminste totaal immuun voor. Een analyse van de gebruikte termen „de vijand", „vijandelijke strijdkrachten", „vijan delijke vliegtuigen", „onze troepen", „ons tegenoffensief, enzovoorts blijft echter interessant. Steeds op nieuw leidt zij tot de conclusie dat er aan het Suezkanaal van geregelde, systematisch opgebouwde oorlogshan delingen sprake is, en dat het nog slechts zelden om incidentele ge vechtshandelingen of strafexpedities gaat. V ernietiging Waar het de Israëliërs kennelijk om te doen is, is de vernietiging van de militaire installaties (radar, raket ten, luchtafweergeschut), die in de kanaalzone zijn aangelegd. Dit om te voorkomen dat er aan de westelijke grenzen een offensief ontketend kan worden, als de nood voor de vierde maal tot de lippen stijgt Verschrikkelijke en onvergeeflijke vergissingen worden hierbij gemaakt. Het bombardement van de staalfa brieken te Abu Zabal bijna 100 doden en de bommen, die ver dwaalde Israëlische vliegtuigen op Madi, een voorstad van Kairo, heb ben laten vallen, brengen wraakak- ties in de vorm van luchtaanvallen op woonkernen steed? naderbij De wapenwedloop, waar Nasser op nieuw kafoenoogsten van jaren voor over heeft, maakt Egyptes afhanke lijkheid van de Sowjetnnie erotcr en groter. De luchtmacht, die tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 zware ver liezen leed, is, wat aantallen betreft althans, weer op sterkte gebracht. Hetzelfde kan gezegd worden van het legeren de marine Weinig waard Russische Migs, Russische tanks, Russische motortorpedoboten en on derzeeërs alles maakt opnieuw deel uit van de Egyptische strijd krachten, die al drie keer bewezen hebben weinig waard te zijn als het op een krachtmeting aankomt met Is raël. Telt men de schulden op van Kairo aan het Oostblok (ook Tsjecho- slowakije is een belangrijke wapenle verancier). dan benaderen deze de 3 miljard gulden. Voor het oog van de wereld vooral de Arabische poogt presi dent Nasser niettemin een onafhan kelijke rol te spelen. Hoewel er ontel bare experts uit de Sowjetunie in Egypte verblijven om op het gebied van wapengebruik de nodige kennis over te dragen, blijft Kairo verklaren dat de stem van Moskou alleen maar adviserend is. Op officieel niveau wordt categorisch ontkend dat het land door zijn enorme schuldenlast politieke verplichtingen aan Moskou heeft. „Zoals Vietnam en Laos Ameri kaanse adviseurs gebruiken, zo werd mij gezegd, „zo maken wij gebruik van Russische experts. In ideologi sche zin voelen we ons totaal niet gebonden. Integendeel, we doen slechts zaken. Als er Westerse landen waren ge-- weest, die als wapenleverancier had den willen optreden, dan hadden we daar waarschijnlijk aangeklopt. De pro-Israëlische en anti-Arabische we reldpolitiek heeft ons echter geen •keus gelaten In een conflictsituatie mag je opportunistisch zijn. je bent er toe verplicht Bij herhaling heeft president Nas ser verklaard dat de Russische advi seurs, die in Egypte verblijven, op geen enkele wijze actief betrokken zijn bij de confrontatie met Israël. Wat Israël betreft draait hij de rollen precies om dit om tegenover zijn volk een excuus te hebben voor de drie ronden, die in een knock-out geëindigd te ziin Daar, in Israël dus. zouden duizen den buitenlanders, voornamelijk Amerikanen, aan de Zesdaagse Oor log hebben deelgenomen en thans op nieuw klaar staan. Ondanks de nieuwe leveranties van moderne Russische gevechtsvliegtui- :M/QpgLLANDÈë 2ggS De zeehond, die in december voor de kust van Zandvoort aanspoelde en sindsdien in het Dolfinarium ver bleef, is gisteren Swiebertje gedoopt en overgedragen aan de directie van het Burgers Dierenpark in Arn hem. Foto: Echte Swiebertje (Joop Doderer) verricht de symbolische overhandiging door middel van een plastic opblaaszeehond. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mogelijk zullen de kinderen ook tegen mazelen worden ingeënt. Het zou de be doeling z-ijn de entstof in het DKPT-pakket op te nemen. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga deelde dit gisteren mee tijdens de openbare zitting van de vaste commissie voor volksgezondheid uit de Tweede Kamer. Inenting tegen rode hond zou ook de bedoeling zijn. Maar hierover moet nog een advies worden ontvangen van de gezondheidsraad. In antwoord op opmerkingen van drs. A. D. W Tilanus (c.h.) zei de staatssecretaris, dat het vaccinatiege middelde in ons land vergeleken met het buitenland hoog is. Drs. Tilanus had laten weten, dat het gemiddelde van pokkeninentingen in Nederland weliswaar 90 pet. was, maar dat er grote verschillen per gemeente be stonden. In de provincie Zuid-Holland is bijvoorbeeld 74 4 procent van de kin deren tegen de pokken ingeënt. Dat is toch wel verontrustend met het vele internationale verkeer. In Genemui- den is 21.9 pet ingeënt, in Bunschoten 23,9 en in's Gravendeel 24,4 pet. Drs. Tilanus, dip deze cijfers noem de, vroeg zich af of de inentingswst van 1939 wel wordt nageleefd. Afkeuringen Uitvoerig sprak drs. Tilanus over de gezondheidstoestand van de jeugd. Verontrustend is het groot aantal af keuringen voor de militaire dienst plicht. Een ander punt van zorg is de gezondheidstoestand van de jeugdige werknemers. Drs Tilanus pleitte daarom voor «n keuring door de schoolarts voor men de school ver laat. Gewenst is een gesloten keten tus sen de schoolartsen, de bedrijfsartsen en de militaire arisen Staatssecretaris Kruisinga sprak vooral zijn bezorgdheid uit over het groot aantal ongelukken met brom fietsen, waarvan de jeued van 15-18 jaar het slachtoffer wordt. De sterfte in deze leeftijdsgroei als gevolg van deze ongelukken is drie keer zo groot geworden. Bij de militaire keuringen viel het aantal niet genezen beender- breuken op. Hartinfarcten Dr. J. H. Lamberts van de PvdA sprak vooral over het toenemend aantal hartinfarcten. Hij noemde dit een beangstigend probleem en vroeg zich af of de voorzieningen in Neder land wel voldoende zijn. Naast een „abortus-toerisme" zou men in Ne derland ook doen aan een „hartchi- rurgie-toerisme" om zich elders te la ten helpen. Staatssecretaris Kruisinga ontkende echter dot de voorzieningen in Nederland achter zouden zijn ge bleven. Mevrouw mr. E. Veder-Smit (lib) sprak vooral over het probleem van de geluidshinder Zij vroeg of de po litie wel over de nodige apparatuur beschikt om het lawaai van de ver keersdeelnemers te meten. De staats secretaris beloofde deze kwestie te zullen bespreken met de ministeries van justitie en verkeer en waterstaat Kiezen Uitvoerig, sprak de commissie over de tandheelkundige verzorging. Dr Lamberts rekende voor, dat per jaar in Nederland 8.000 kilo aan tanden en kiezen wordt getrokken. Hij noemde dit «en ernstig probleem Evenals drs Tilanus wees hij op het belang van een goede voorlichting voor de tand- verzorging. Ir C. N. van Dis van SGP sprak weer zijn ernstig- bezwaren uit tegen de fluoridering van drinkwater. Des kundigen op medische gebied zijn het met hem eens. Hij vroeg zich af of I het waterleidingbedrijf van Tiel zich j niet aan een strafbaar feit had schul- dig gemaakt door op grote schaal me- j dicamenten (fluor) toe te dienen bui ten de apotheek om. Staatssecretaris Kruisinga voor spelde, dat de toekomst voor de tand heelkundige verzorging gunstiger zou zijn. Er komen meer tandartsen, die omgeven worden door een optimale assistentie. Er zou begonnen worden met de opleiding van mondhygiënis ten en ook wordt gedacht aan de op leiding van wat genoemd wordt de „meisjes met de boor". Dr Lambsrts bleef pessimistisch. „De gebitten zijn om radeloos van te worden", zei hij. Astmafonds Drs. Tilanus stelde nog de vraag wat het nut is van de subsidiëring aan de Stichting Nederlands Astma-* fonds. Volgens het jaarverslag bedra gen de inkomsten 1.2 miljoen en da uitgaven 562.000. Minister B. Roolvink deelde rnae, dat het van de ontwikkelingen af hangt ofhet gehele subsidiebedrag beschikbaar zal worden gesteld. Er bestaat namelijk een controverse tus sen de Vereniging tot steun aan het Astmafonds en de stichting. Over de geschillen is maandag 16 maart gesproken en, naar het zich laat aanzien, met resultaat Minister Roolvink dacht dat de steunvereni- gingen aan dergelijke fondsen nog wel nuttig waren. Het instituut van openbare collecten wilde hij beslist niet afschaffen. gen en bommenwerpers blijft de Egyptische luchtmacht een zwakke stee. In Kairo wordt dat openlijk toege geven. „Voor het met succes voeren van een volgende oorlog, verklaarde een hoge ambtenaar, „moeten we het luchtoverwicht zien te krijgen. Dat hebben we thans bepaald nog niet. Het is minder een kwestie van ma terieel dan van de opleiding van pilo ten. We zijn dan ook hard doende grote aantallen vliegers te trainen, die de Israëlische straks de baas kun nen zijn. Akkoord Franse regering en vrachtwagenchauffeurs PARIJS De Franse regering en de vrachtwagenchauffeurs hebben een akkoord bereikt. Tij dens de Paas- en Pinksterdagen zullen de zware vrachtwagens niet rijden op zeven Franse auto wegen, de zogenaamde „routes". De zeven verboden trajecten zijn: „Parijs-Bayeux, Parijs-Nantes, Parijs-Bordeaux-Hendaye, Pa- rijs-Toulouse, de rijkswegen 6 en 7 (Parijs-Cote d'Azur) en Bor- deaux-Toulouse-Marseille. De Fransen, di-? voortdurend klagen over verkeersopstoppingen, hebben een methode gevonden om gebruik te maken van verkeersstremmingen: zij benutten deze voor protestdemonstra ties. Vorige week uitten vrachtwa genchauffeurs, die tijdens de week einden van zekere wegen waren ge bannen, hun gramschap door middel van een blokkade van de hoofdwe gen. Het denkbeeld auto's dwars over de wegen te zetten, is ontstaan na een betoging, die in het begin van deze maand in Parijs werd gehouden door 20.000 kleine zelfstandigen, die zich bedreigd voelen door supermarkten en grote bedrijven. Het Franse ministerie van binnen landse zaken kondigde gisteren aan dat de rijbewijzen van 246 nering doenden zijn ingetrokken Zij hadden tijdens het protest op maandag aan het blokkeren van de wegen meege daan; 759 personen zullen worden vervolgd wegens belemmering van het verkeer. DEN HAAG Minister Bak ker heeft gisteren in de Vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat het volgende voor gesteld: verhoging van de motorrijtuigen belasting met II a 12 procent; drastische verhoging van de ta rieven voor de verzending van druk werken, nieuwsbladen, periodieken enz.; houders van een giro-rekening een rentevergoeding te geven over hun tegoed. Tijdens begrotingsbesprekingen zei de bewindsman, dat verhoging van de motorrijteuigenbelasting nodig is om het rijkswegenfonds de dringend noodzakelijke financiële injectie te geven teneinde het uitvoeringspro gramma tot en met 1974 zeker te stel len. De bijstelling van het fonds zal niet uit de algemene middelen kunnen ge schieden, zodat de opcenten in de mo torrijtuigenbelasting met 30 procent omhoog gaan, resulterend in een ver hoging van 11 a 12 pet. verhoging voor de gebruikers van motorrijtui gen. Hij denkt op die manier voor 1971 het geraamde tekort van 75 min. gul den te dekken en in de jaren 1972 tot en met '74 resp. 85, 85 en 90 miljoen gulden. De totale kosten van het uit voeringsprogramma tot en met 1974 belopen, op kostenbasis 1970. voor het jaar 1971 740 miljoen gulden, voor 1972 810 min., voor 1973 870 miljoen en in 1974 920 miljoen gulden. Na 1974 belopen deze bedragen nog op tot 975 min. in 1975 en 1020 min in 1976. Periodieken Verhoging van de tarieven van pe riodieken acht drs. Bakker noodzake lijk. Een dergelijke verhoging zou, volgens hem, al in 1971 moeten wor den ingevoerd. De PTT kan niet lan ger het grote verlies op drukwerken dragen. Voor 1970 wordt dit geschat op 52 miljoen. Verhoging van brief- porto vindt de bewindsman niet no dig. Wat de rentevergoeding voor hou ders van giro-rekening betreft. De bewindsman zei dat de giro nu een maal attractief zal moeten blijven en een kans zal moeten hebben om met de markt mee te groeien. Hij maakte gewag" van de concur rentie door de grote handelsbanken, die de laatste jaren hun belangstel ling hebben verlegd naar de kleine particulieren De Giro zal de concurrentiestrijd op gezonde basis moeten voeren en niet in de rode cijfers mogen komen. Drs. Bakker zei er geen bezwaar te gen te hebben als in de nieuwe wet inzake het toezicht op het kredietwe zen de Giro onder gelijke controle wordt gesteld als de banken. Om de populariteit van de Giro nog wat meer leven in te blazen zal tege lijk met de invoering van deze rente vergoeding het blauwe boekje met gi rokaarten gratis worden verstrekt. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17