voor peuters UEFA-jeugdelftal tegen Israëli's niet overtuigend GROEP ZIGEUNERS HET LAND UIT? Mes in structuur gemeenten Ontslagen in textiel zonder vooroverlei Duurste postzegel geveild -opbrengst miljoen gulden -- - Vijftien Brielse moeders houden oogje in zeil ONDANKS 1-0 OVERWINNING Behandeling in polikliniek van acad. ziekenhuis niet gratis meer WOENSDAG 55 MAART 1970 7 BRIELLE Vijftien moeders hebben gistermorgen hun kind weer naar de Brielse ..peuterspeelgelegenheid ebracht. Sinds vorige week krijgen kinderen van een tot vier jaar elke dinsdag-' en vrijdagmorgen kans ..vrij te spelen en te kliederen" in bet Jeugdhonk van de nieuwbouwwijk Rugge. Peuterspeelgelegenheden zijn zeldzaam, maar dat moeders een team vormen met de bedoeling bij erbeurt een oogje te houden op hun spelende kinderen is uniek. Initiatiefneemster mevrouw Erna Dijksman (31) heeft de afgelopen drie weken haar plan ontwik- eld, hoewel ze nog maar drie maanden in Brielle woont. Vorige week begon de uitvoering, waarbij werd geassisteerd door mevrouw Hetty Jongsma (moeder van drie kinderen, voormalig kleuter- eidster) en mevrouw A. de Vogel (moeder van één kind en ex-maatschappelijk werkster). Vorige week was de leiding tg in handen van dit drietal, aar deze week is mevrouw jksman begonnen ook de diere moeders de teugels in mden te geven. Bij het uit- erken van haar plan vroeg Erna ijksman (kunstpedagoge, moe- er van drie kinderen) zich af toezicht moest houden in het .gdhonk. De oplossing: „Elke week doen ie andere moeders dat, zodat le moeders vier weken lang ij zijn." De toezichthoudende yeders zullen de kinderen sti kleren en behulpzaam zijn bij t kleuren, tekenen of met klei erken. In de speelruimte ligt schrift waarin notities wor- gemaakt over de gedragingen de peuters. crèche Huib Goudriaan ievrouw Dijksman: „Het is de be- eling dat de moeders eens in de ertien dagen bij elkaar komen om notities door te nemen. Ik vind het iel belangrijk dat moeders de pro- emen van de opvoeding met elkaar spreken en niet direct alles op des- ndigen afschuiven. Op den duur pen we een hechte groep moeders krijgen die het eens is over de eest essentiële punten van de op- eddng." Het gaat er dus niet om de kinde- n twee morgens in de week' „onder k" te hebben, zodat moeder vrij is? n wat zijn die essentiële punten? „U moet onze peuterspeelgelegen- d niet zien als een crèche, maar een poging om de kinderen al heel hg te leren met elkaar om te gaan 'elkaar te respecteren. Niet minder, ilangrijk is het de kinderen de kans geven hun creatieve vermogens te ttwikkelen." !rna Dijksman hoopt dat de moe- rs deze grondgedachten ook thuis niet alleen in het Jeugdhonk in praktijk zullen brengen. Ze verwacht dat de toeloop van ■loeders, die ook mee willen doen, oot zal zijn. De verplichting blijft liter dat elke moeder bij toerbeurt szicht moet blijven houden. De kos- zijn ƒ1,50 per morgen; de peu- spcelgelegenheid krijgt geen subsi- t. Erna Dijksman speelt met de ge- chte een stichting te vormen: „Als t eenmaal goed loopt." èrnieuwing Ofschoon de kinderen min of meer >rden begeleid kunnen ze rustig m gang gaan in hun speL Niet in i gezin kunnen peuters „raak klie ren", wat bevorderlijk is voor de sluimerende creatievë talenten, it kan wel in het Jeugdhonk van I- ielles Ruggewijk. Mevrouw Dijksman: „Maar we bben de kinderen slechts twee jaar. hoop dat de onderwijsvernieuwing el zal worden doorgevoerd". Wat rstaat zij onder vernieuwing? Ze laat een artikel uit „de Volkskrant" zien, waarin kritiek op de tegenwoor dige school wordt uitgeoefend: „Op scholen wordt het intel lect op uniforme wijze gevormd; aan gevoeligheid en geschikt heid tot samenwerken en elkaar aanvullen wordt althans^ systematisch en qua opzet en doelstelling niets gedaan „Kinderen zijn op hun zevende en achtste jaar al eikaars vijan dige concurrenten en verpest door de mentaliteit, die ze later in het bedrijfsleven nodig heb ben om zich, zoals dat heet, waar te maken „Kinderen leren hun ver mogens te gebruiken om de vol wassenen te behagen, niet omdat ze er zich gaandeweg van be wust zijn geworden,dat hun eigen natuur om verwerkelijking vraagt van het maken van mooie, goede en zinvolle dingen en in het fijn vinden van activi- DEN HAAG Arie de Vroet en zijn UEFA-jeugdteam hebben T:g zeven weken de tijd. Dan half mei dus zal in Schotland ingetreden moeten worden voor het tornooi, dat is uitgeschreven >or Europese voetballers van zestien tot en met achttien jaar. Wil en daar de nederlaag-kous niet op de kop krijgen, dan zal in de tig resterende periode hard werken hoogst noodzakelijk zijn. De ilangrijkste conclusie, die gisteravond na de wedstrijd tegen Jong raël in het koude, zeer schaars bezette en dus uitermate ongezel- ge Haagse Zuiderpark kon worden getrokken. ze achttienjarige Israëli presteerde was van grote klasse. Hij passeerde op de meest vernuftige manieren te genstanders, deelde steeds weer goed geplaatste passes uit en bleek boven- oor \ATTY VERKAMMAN Goed, er werd gewonnen, niet hele- lal verdiend overigens. Maar dat is n al het verheugende. Belangrijker zijn geweest, wanneer de debute- »de amateur-internationals René en lly van der Kerkhof zouden heb- nldaan. Misschien niet helemaal n schuld we denken aan de uit bleven dieptepasses van hun me- ipelers maar feit is toch dat oral Willv en in mindere mate nc te weinig intelligentie in hun el legden, om als volwaardig jeugd- lernational te kunnen worden er- nd. Dat predikaat verdienden ichts drie spelers. Centrale verde ler Johan Neeskens, doelman Leen irth en de in de tweede helft ingc- 4 Hen Van Marwijk, een veelbelo- ud talent uit de Go Ahead-school. In de eerste helft was de Neder landse ploeg wel iets sterker. Ajacied Sjoerd Ruiter deed leuke dingen met de bal, hoewel door de bank genomen weinig effectief, rechtsback Hilde- brand ging af en toe goed naar voren maar wanneer de bal eenmaal was opgebracht bleek de machteloosheid van de Nederlandse jongens. Zelden zag je dan een vlotte combinatie, di< de defensie van de Israëlis moest doorklieven. Op die momenten kwair ook de zwakte van de gebroeders Var der Kerkhof aan het licht. Dikwijl; werd de bal dan in de voeten van een tegenstander gespeeld. Hun hog< voorzetten werden steeds weer door de atletische Israël-verdediging on derschept. waarbij ook de uitstekend optredende doelman Bejerano zijn ta lenten toonde. Veel gelijkenis met het Balkan voetbal vertonend, bouwde Israël zijn aanvallen omslachtig maar tech nisch vaak oogstrelend op. Sleutelfi guur was daarbij Kalderoen. Wat de- dien over een goed schot te beschik ken. Dat ondervond de Nederlandse ploeg kort voor tijd. Een vrije trap schoot hij toen rechtstreeks over het gevormde muurtje tegen de lat. Trai ner Lefkovitz was na afloop dan ook zeer tevreden over hem. Hij vertelde er echter wel bij, dat hij niet altijd over hem te spreken was. „Soms speelt hij geweldig goed, maar ook komt het voor, bij zijn club Hapul Tel Aviv bijvoorbeeld, dat hij er he lemaal niets van terecht brengt. Jam mer is ook, dat hij sterallures heeft. Hij heeft bijvoorbeeld nooit zin om te trainen. Maar een geweldig talent is hij beslist. Het is dan ook niet uitge sloten, dat hij met de nationale ploeg naar het wereldkampioenschap in Mexico gaat." Na de rust was er een iets beter Nederland te zien. Meteen vuurden de meegekomen Neeskens en Rijsbergen op het doel. Het offensief, dat door de Israëlis weer gepareerd leek te worden, leidde in de twintig ste minuut tot het enige doelpunt. Nadat de weinig beweeglijke Hans Blijenberg was gevallen, kreeg hij, terwijl hij nog drukdoende was op te staan, de bal aangespeeld van René van der Kerkhof. Juist op tijd stond hij en het schot dat toen volgde was doelman Bejerano te machtig, 10. Toch zette de steeds weer leuk combinerende Israël-ploeg de Hol landse defensie onder druk en het was dan ook voornamelijk de ver dienste van Johan Neeskens en doel man Leen Barth, dat het einde met 10 gehaald werd. Trainer Arie de Vroet was na af loop toch niet helemaal ontevreden. „Een nuttige oefenwedstrijd was het zeer zeker. Aan de aanval mankeerde nog het één en ander, maar misschien is dat een kwestie van wennen. Ten slotte is het ook pas de eerste keer dat René en Willy van der Kerkhof met deze jongens spelen". René van der Kerkhof was die mening ook toe gedaan. „Ik moest me wel aanpassen. Vooral viel het me op, dat alles erg snel ging. Ik dacht wel, dat het bij de amateurs iets makkelijker was," be sloot de Brabander. Ontvoering Het is in Latijns-Amerikaanse lan den gewoonte geworden, vrijla ting van politieke gevangenen te ver krijgen door het ontvoeren van diplo maten. Tot dusver vielen er geen slachtoffers, omdat de regeringen der betrokken landen zo verstandig waren geen ri sico te nemen, ook wanneer het niet een diplomaat betrof. Het valt moeilijk sympathie op te brengen voor een dergelijke methode van politiek bedrijven, zelfs in lan den waar het met de vrijheid, ook die van meningsuiting, kwalijk is gesteld. Dreigen met moord om politieke eisen kracht bij te zetten blijft verwerpe lijk. Berlijn YfOOR het eerst sinds vele jaren ver gaderen de „grote vier" over Berlijn zonder dat een crisistoestand bestaat die uit de hand dreigt te lo pen. Het overleg geschiedt in het kader van toenaderingspogingen van beide delen van Duitsland, die overigens pas op 21 mei te Kassei officieel wor den voortgezet. Veel hoop op een aanvaardbaar resul taat is er niet, omdat de Russen wei geren Oost-Berlijn in het gesprek te betrekken. Zij willen alleen over West-Berlijn praten. Zelfs als het Westen daar genoegen mee neemt valt niet te verwachten, dat het isolement van dit stadsdeel opgeheven wordt. Kwaliteit PRESIDENT Nixon wil anderhalf miljard dollar bestemmen om opheffing van de rassenscheiding op scholen te bevorderen. Het geld wordt over twee jaar uitgesmeerd. Nixon wil dit doel bereiken door de kwaliteit van het onderwijs te verbe teren, met name daar waar de neger bevolking steeds meer leerlingen le vert. Met het ongedaan maken van de ras senscheiding, zoals in de jaren vijf tig al onder president Eisenhower ge schiedde, heeft Nixons stap minder te maken. De president voelt er nog altijd niets voor, evenals zijn voorgangers maat regelen te nemen om opheffing af te dwingen. Het probleem moet „plaat selijk" worden geregeld. Twee modellen uit de confectie-collectie van de Amsterdamse ont werper Frans Molenaar. Links een tailleur met midi-rok in zwart- witte visgraat en rechts een broekpak met lakgarnering, eveneens in een zwart-witte visgraat. (Van onze correspondent) VENLO Zonder slag of stoot verlieten gistermiddag de circa zestig zigeuners na een verblijf van vier dagen de pas santenplaats van het Venlose woonwagencentrum En de Ro mer. De politie had hun een ultimatum gesteld: er moesten drie van de acht woonwagens van de passentenplaats, omdat deze plaats biedt aan slechts vijf caravans. Eijn „legertje" van dertig agenten rukte wel uit maar behoefde niet in te grijpen: bij nadering van het Mevrouw Dijksman in het Jeugdhonk: ...kinderen leren niet elkaar om te gaan en fantasie te ontwikkelen teiten waarvoor je al je krachten nodig hebt Is mevrouw Dijksman (adres: Hoyerstraat 6, Brielle) het eens met de ideeënwereld achter de zogenaamde anti-autoritaire crèches? Ze zegt: „Ik ben voor het vrij ontwikkelen (van het kind) met respect voor anderen. Ik zou me met de anti-autori taire crèches kunnen verenigen als het gedisciplineerd-democra- tische crèches waren." DEN HAAG De Wiardi Beckmanstichhting is verdeeld over de vraag of een burgemees ter gekozen dan wel benoemd dient te worden. De meerderheid van de betreffende werkcommissie is van mening, dat de verkiezing van de burgemeester voor de vernieuwing van de gemeentelijke democratie essentieel is. Van deze zienswijze heeft de voorzitter van de commissie, mr. dr. A. A. H. Stolk, burgemeester van Zeist, zich gedis- tancieerd. „Men zij voorzichtig de voordelen van onafhankelijkheid en deskundig heid los te laten en zich de nadelen, die in het buitenland aan de verkie zing van min of meer vergelijkbare lokale functionarissen zijn verbonden, op de hals te halen. Waarborgen De verantwoordingsplicht en perio dieke herbenoeming kunnen waarbor gen zijn tegen ondemocratisch optre den, terwijl wat benoeming en optre den betreft toch ook de ministeriële verantwoordelijkheid geldt", aldus mr. Stolk. Ook het lid van de commissie de heer D. Houwaart hoofdredac teur van het Dagblad van het Oosten heeft bezwaren tegen het verkie zen van de burgemeester. De overige vijf leden zijn vóór. In het rapport wordt verder gesteld, dat indien de gemeentelijke democra tie vernieuwd is onder meer door een duidelijke politisering van het bestuur en het opstellen van alter natieve beleidsplannen dit conse quenties heeft voor de wethouders verkiezing. Dan dienen alleen zij tot wethouder gekozen te worden die het program ma geheel of grotendeels onderschrij ven en van wie de zekerheid bestaat dat zij het programma bekwaam uit voeren in vruchtbare samenwerking. Zolang niet aan de voorwaarden voor vernieuwing van de democratie is voldaan en zolang niet de alter natieve beleidsplannen fundamenteel van elkaar verschillen is het bezetten van alle wethouderszetels door de winnende partij of groep partijen on nodig en ongewenst, zo wordt DEN HAAG Met ingang van 1 april zal voor het verlenen van medische specialistische hulp in poli klinieken van academische zieken huizen, evenals bij andere ziekenhui zen, een vergoeding worden gevraagd. Deze zal in principe voor alle patiën- woonwagencentrum kwamen ze de uit negentien voertuigen bestaande karavaan tegen. DIEFSTALLEN De politie vertelde dat van de groep uit Zuid-Europa afkomstige zigeuners zo goed en kwaad als het ging de antecedenten waren opge nomen. Er waren enkele zigeuners van de groep wegens diefstallen ge arresteerd. De acht caravans en elf auto's kwamen gisteravond in Haarlem aan waar, evenmin als in Amsterdam, plaats voor hen was. Later op de avond keerde de colonne via Benne- broek naar de hoofdstad terug, waar zij op de Slikweg naast het woon wagenkamp in de tuinstad Osdorp hun wagens neerzetten. Het ministerie van justitie zou overwegen enkele leden van de groep of het gehele gezelschap het land uit te zetten. DEN BOSCH Bij het gewestelijk arbeidsbureau te 's Hertogenbosch is door de NV textielgroothandel vh fir ma I. de Winter een ontslagaanvraag ingediend voor 15 personeelsleden. Het gaat om een reorganisatie van het bedrijf, die bestaat uit een drasti sche inkrimping van het assortiment. •Er is geen afvloeiingsregeling ge troffen en met de betreffende vak bond is niet voorafgaand overlegd. Voor verscheidene van de door het ontslag getroffen werknemers, die reeds meer dan tien jaar bij de NV werken, zal het een probleem zijn weerwerk te vinden. ten gelijk zijn. Tot nu toe was de be- behandeling kosteloos. Hiertoe heeft minister Veringa besloten. De tarieven worden door de minis ter vastgesteld en door de zieken huizen bekendgemaakt. 'In de praktijk betekent de nieuwe regeling, dat fondspatiënten een ver wijzing van huisarts of specialist no dig hebben als zij voor fondsreke ning specialistische hulp willen ont vangen in de polikliniek van een aca demisch ziekenhuis. NEW YORK Dè kostbaar ste postzegel ter wereld, de één cent van Brits-Guyana, is gis teravond op een veiling in New York van de hand gegaan voor 280.000 dollar (ruim een miljoen gulden) Irwin Weinberg uit Wilkes-Barre (Pennsylvania) kocht de zegel voor een syndicaat van acht zakenlieden, na nauwelijks een minuut bieden. De beleggers zouden niet van plan zijn de zegel in de nabije toekomst te ver kopen. De One Cent 1856 van Brits-Guyana ontstond toen in dat jaar in deze voormalige Britse kolonie een tekort aan postzegels, in het bijzonder van 1 en 4 cent, dreigde te ontstaan. De drukker van de lokale krant, de Offi cial Gazetta, kreeg opdracht noodze- gels te drukken. Aan het loket werden de zegels voorzien van de initialen van de dienstdoende postambtenaar; de thans geveilde zegel heeft de geschreven letters E. D. W. Het is niet bekend hoe groot de oplaag is geweest Het op 4 april 1856 afgestempelde karmijnrode zegeltjè werd in 1873 ge vonden door een schooljongen in Georgetown. HU verkocht hem later voor 3,60 aan een buurman. Deze deed in 1878 zyn collectie voor een kleine tweeduizend gulden van de hand aan een Britse handelaar. Die verkocht de karmijnrode zegel aan een schatrijke Oostenrijks-Franse verzamelaar. Na de Eerste Wereldoorlog werd zijn collectie door de Franse regering in beslag genomen. De zegel ver dween voor 88.000 gulden naar de Verenigde Staten in de verzameling van Arthur Hind. Diens weduwe ver kocht in 1941 de zegel voor 180.000 gulden aan een onbekende Australiër die in Amerika woonde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13