Een vertekend beeld wordt recht gezet OPTIMISME GEEN MISLEIDING Commentaar Sihanoek ontbindt regering Lon Nol wegens hoogverraad Ik heb een probleem. Ik heb geld nodig. Falende premier besluiteloos... Lenen? De Amro Bank is er voor. Leger berichten: Nederland populair in Osaka Prins vormt regering in ballingschap 9 DINSDAG 24 MAART 1970 Dr. L. DE JONG HET KONINKRIJK DER NEDERLANDEN IN DE TWEEDE WERELDOORLOG DR.L. DE JONG Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog door dr. L. de ong. Staatsuitgeverij Den Haag, deel drie „Mei '40", 488 blz.,f 18,50. De wetenschappelijke editie verscheen bij Martinus Nijhoff, Den Haag, 558 blz., f 45. (Door Pieter-Jan Dekkers) Vandaag is bij de Staatsuitgeverij het derde deel verschenen van dr. L. de Jongs Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede wereldoorlog. In dit deel, Mei '40, gaat De Jong uitvoerig in op het verloop van de strijd, die na vijf dagen werd gestaakt onder de dreiging van ver nietiging van de grote steden door Duit se bommenwerpers. De komende dagen zullen wij enkele gebeurtenissen van die vijf oorlogsdagen belichten. De nadruk komt te liggen op de conclusies van dr. De Jong en minder op het preciess verloop van de strijd. Voor al diegenen die de meidagen van 1940 niet bewust hebben meegemaakt, is dit derde deel een al even grote verras sing als de twee vorige. Met name jonge ren blijken nogal eens een vertekend beeld te hebben van wat er zich af speelde. Op school en ook wel thuis is hun geleerd hoe heldhaftig en manmoedig Nederland zich tegen de expansiedrift van Hitler-Duitsland verzette. Dr. De Jong rekent in Mei '40 met de mythe van de heldenstrijd af. Ongetwijfeld zullen zijn conclusies ook ouderen schokken. Want het Idee dat Nederland zich van die mei dagen vormde, is onwezenlijk. Nederland, zo meende men, was door Hitier onverhoeds en verraderlijk be sprongen. Daarbij hadden de Duitsers niet alleen een verpletterende militaire overmacht ingezet, zij hadden ook op grote schaal lafhartige strijdmethoden toegepast: hun luchtlandingstroepen in vermommingen gestoken, op grote schaal misbruik gemaakt van Nederlandse uni formen, een omvangrijke Vijfde kolonne opgericht, bewapend en geïnstrueerd, valse geruchten verspreid en hier en daar leden van de Nederlandse strijd macht vergiftigd. Niettemin hadden die Nederlandse strijdkrachten zich heldhaftig verweerd, „wonderen van dapperheid verricht", dui zenden en duizenden uit hun rijen zien sneuvelen. Bij Komwerderzand werden de Duitsers eenvoudig van de Afsluitdijk ge blazen. Bij de Grebbeberg waren de Mof fen er ten slotte we' doorgekomen, maar dat had hun tienduizenden doden gekost, die met karrevrachten naar het Rijnland werden gebracht om daar verbrand te worden. Speciaal in Rotterdam was een hero- ische strijd geleverd door geen formatie moediger dan de mariniers, de „zwarte duivels", die de Maasbruggen bestormd hadden met het mes tussen de tandep om er elke Duitser mee te lijf te gaan. Ook daar waren de Duitsers er niet doorgekomen. Daarom hadden ze Rotter dam platgegooid. Onder de ruïnes lager de lijken van meer dan 30.000 Rotterdam mers. Middelburg was al even moedwillig en nodeloos geteisterd, maar ook in Zee land hadden we van ons afgebeten. Prins Bernhard had in Zeeuws-Vlaanderen per soonlijk meegevochten. Hij had er een arm verloren. Dr. De Jong ontkent niet dat de ele menten waaruit dit beeld is samenge steld, iets met de werkelijkheid te maken hebben. Inderdaad was ons land onver hoeds en in strijd met plechtige beloften aangevallen. Inderdaad hebben de Duit sers misbruik gemaakt van Nederlandse uniformen. Inderdaaa zijn ze er bij Kom werderzand niet doorgekomen. Inderdaad zijn de mariniers de enigen geweest, die tot de Willemsbrug doordrongen. Inder daad had het bombardement van de Maasstad een terroristisch karakter, evenals dat van Middelburg. Inderdaad was prins Bernhard in Zeeuws-Vlaande ren verschenen. Toch vormde het beeld van die meida gen een belangrijke vertekening van de werkelijkheid. Daar gaan we de komende dagen dieper op in. Het beeld van de Nederlander Is een tegelijk dramatische en romantische simplificatie met grondtoon, dat de Duitsers Nederland er alleen maar onder hadden gekregen met misdadige strijdmethoden. Die vertekening kan men zien als een aanwijzing voor diepe gekrenktheid. Daar was natuurlijk rede" toe. Maar nuchter denkende Nederlanders hadden aan de feiten genoeg om met felle verontwaardi ging op die meidagen terug te zien. Velen hadden niet voldoende aan die feiten, en schiepen zich een vertekend beeld. Overlaens. dat beeld zou late' voor velen van hen een extra inspiratie blijken te zijn in de worsteling om de vrijheid... In Zuid-Limburg wisten Duitse commando-groepen talloze brug gen over het Julianakanaal onbe schadigd in handen te krijgen. Met de bruggen over de Maas ging het minder vlot. Ze kregen wel de spoorbrug bij Gennep onbeschadigd in handen, maar de bruggen bij Roermond en Venlo vlogen tijdig in de lucht. Waar de bruggen vernield wa ren lieten de Duitsers zich echter niet weerhouden in groten getale de Maas over te steken, zoals op deze foto is te zien. Minister Van Kleffens van Buitenlandse Zaken belde di- reet na het bombardement op de Rotterdamse Waalhaven i premier De Geer uit zijn bed. Het leek de minister tijd, I onmiddellijk hulp te vragen aan Londen en Parijs, waar al geheime stukken klaar lagen met instructies voor de Geal- lieerden. „Maar de minister-president was daar nog niet aan toe", verklaarde Van Kleffens later. De Geer uitte bezwaren. Was hij van mening dat de Duitse agressie nog niet onomstotelijk vaststond? Vreesde hij dat Nederland de positie van neutra- f liteit, waaraan hij als premier zijn hart had verpand, ontijdig I zou prijsgeven? in het ministerie van economische zaken aan de Bezuiden- houtseweg bijeen. Daar hoorde men de ontstellende berich ten over de omsingeling van Den Haag. Daar barstte Dyx- hoorn los in een „Alles is verloren". Er was maar weinig contact tussen het kabinet en konin gin Wilhelmina. Zich min of meer opsluitend in het ministe rie isoleerden de meeste ministers zich niet alleen van hun departementen, zij isoleerden zich ook van het staatshoofd De Geer ging nog verder: innerlijk verlamd als hij was door de ramp die het land getroffen had, ontzonk hem meer en meer het vermogen, zich boven de moeilijkheden te verheffen en te doen wat passend, nuttig en noodzakelijk was. Ook de eerste oorlogsdagen faalde de minister-presi dent. Wat de feitelijke militaire ont wikkeling op de eerste oorlogsdag betreft, kunnen we kort zijn: de meeste feiten zijn bekend en het lijkt dan ook zinrijker de balans van die tiende mei op te maken. Daarbij springen drie dingen in het oog: de totale vernietiging van de luchtmacht op de grond, de bijna gelukte doorstoot van de Duitsers tot in het hart van Hol land en de ontstellende verwarring aan Nederlandse zijde. Als vierde zou men daaraan kunnen toevoe gen het onbegrensde optimisme van de Nederlandse legerleiding, wat duidelijk tot uiting komt in de legerberichten. DE LUCHTMACHT Groot is de overeenkomst tus sen de acties van de Duitse Luft waffe en van de Israëlische lucht macht tijdens de laatste Zes daagse oorlog, in beide gevallen werden de luchtstrijdkrachten van de vijand op de grond praktisch vernietigd. In beide gevallen kwa men de aanvallers niet rechts treeks van Duitsland naar Neder land en van Israel naar Egypte, maar via een omweg over zee, vanuit de tegenovergestelde rich ting. De verwarring was compleet! De doorstoot van de luchtlan dingstroepen naar het hart van Holland. Op de avond van de tien de mei bleek bij de luchtlandingen rond Den Haag veel mis te zijn gegaan. Maar op de as van hun voornaamste aanval (Rijnland Rotterdam), hadden de Duitssers de belangrijkste punten in handen: de bruggen bij Gennep, Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam. De aanslag op Den Haag mis lukte. Niet zozeer door het ingrij pen van de Nederlandse troepen, want het kwam die dag meermalen voor, dat de soldaten na het eer ste schot var de vijand aan de haal gingen. De Duitsers verlieten de vliegvelden Ockenburgh, Val kenburg en Ypenburg dan ook pas na een heftige beschieting door de Nederlandse artillerie. Teleurstellend was, dat de Duit sers zo snel door de drie noorde lijke provincies doorstootten naar de Wonsstelling bij de Afsluitdijk. Hoogst bedenkelijk was het, dat de bruggen bij Rotterdam, Dor drecht en Moerdijk niet werden heroverd. In Rotterdam stonden zevenduizend Nederlanders tegen over een paar honderd Duitsers, die zich op het Noordereiland en de opritten van de Willemsbrug hadden genesteld. Het gro9 van de Nederlanders werd echter de fensief ingezet, terwijl men juist die tiende mei nog een goede kans had om de kleine groepjes verspreide Duitse para's op te rol len. Elke Nederlandse aanval, in Rot terdam, Valkenburg, Dordrecht en Moerdijk zou na die tiende mei op een mislukking uitlopen. Oorzaken waren vooral de bijzonder slechte coördinatie, het ontbreken van ver bindingen en natuurlijk de uiter mate slechte bewapening en ge oefendheid van de Nederlandse soldaat. Zo kwam het nogal eens voor, dat commandanten hun hoofdkwar tier tot ver achter het front ver plaatsten, terwijl hun onderdelen nog aan dat front streden. Maar meestal wist men dat niet. Opvallend was bijvoorbeeld in De Peel dat een groot deel van de daar gelegerde strijdkrachten die tiende mei geen schot heeft ge lost. Wat ook frustrerend werkte, waren de toenemende geruchten over de Vijfde Colonne. Dat leidde ertoe dat veel troepen in de ste den werden vastgehouden om die dreiging het hoofd te bieden, ter wijl er feitelijk niets aan de hand was en men ze elders beter had kunnen gebruiken. Tenslotte de legerberichten. Veel maatregelen hadden tot effect dat men binnen de eigen woonplaats of wijk geiso- leerd raakte en door dat isolement werd de vatbaarheid voor berich ten en geruchten versterkt. Die eerste dag verschenen er drie legerberichten. Het eerste, 's morgens om half negen, meldde, dat de bruggen over de Maas en de IJssel vernield waren (die bij Gennep was in Duitse handen ge vallen), dat de Duitsers alleen bij Arnhem waren opgerukt en dat de Duitse parachutisten omsingeld waren en hun vernietiging tege moet gingen. Laat in de middag sprak het tweede legerbericht van een „ver bitterd weerstand" bieden aan de IJssel en de Maas (beide linies waren in werkelijkheid al doorbro ken), vier Duitse pantsertreinen buiten gevecht gesteld (in werke lijkheid twee), waarvan een tege lijk met de spoorbrug bij Venlo in de lucht vloog (hetgeen onjuist was). Latere berichten waren zo mo gelijk nog positiever. In deze ge brekkige berichtgeving mag men, volgens dr. De Jong geen poging zien tot misleiding van strijdkrach ten en burgerij. Het hoofdkwartier wès optimistisch. Minder hoopvol was de Commandant Veldleger: „Wanneer geen grotere weerstand wordt geboden dan thans, gaat da vijand erdoor". Hij zou gelijk krlj- Bij vijf besten OSAKA Sedert de opening van Expo '70 heeft het Nederlands pavil joen meer dan 150.000 bezoekers ge trokken. Dit aantal is bijzonder hoog, omdat het paviljoen de vorige week een dag was gesloten in verband met technische werkzaamheden. Volgens het Japanse tv-station FTV, dat ongeveer 20 plaatselijke zenders in het gehele land heeft, be hoort het Nederlandse paviljoen bij de vijf inzendingen die het meeste succes hebben. Voorop staan de pa viljoens van de Verenigde Staten en Rusland. Vooral technisch wordt de Nederlandse presentatie op de Expo door de internationale pers geroemd. Dr. L. de Jong heeft gisteren het derde deel van zijn boek ,Jiet koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log', getiteld „Mei '40", over handigd aan mevrouxo M. C. Nierstrasz-Sonnenberg, de we duwe van de in 1964 overleden generaal V. E. Nierstrasz. Macht pRIN'S Norodom Sihanoek van Cam bodja bewandelt de wonderlijk ste wegen om de persoonlijke macht, die hij zichzelf heeft toebedeeld, te behouden. Tot voor kort koos hij de weg van de minste weerstand, door Noord- Vietnam en de Vietcong toe te staan Cambodja als uitvalsbasis naar Zuid Vietnam te gebruiken. De communistische opmars in Laos bracht hem echter tot andere gcdach ten. En zo ging hij naar Parijs, Mos kou en Peking om het vertrek van de vreemde troepen te bepleiten. Na tijdens zijn verblijf te Moskou door het parlement afgezet te zijn, wil de prins nu diezelfde troepen ge bruiken tot herstel van zijn persoon Ujke macht. ïn Cambodja is een situatie ontstaan, die veel lijkt op die in Laos, waar Hanoi profiteert van het feit dat twee Partijen onverzoenlijk tegenover el kaar staan. Voor een kostbare studie? Voor 'n nieuwe auto? Mj Amro Lening. (Voorbeeld: f 4.500.- lost u af in 18 maanden van f 278,91 of 24 maanden van f 216,30.) Amro Lening. (Voorbeeld: f 1.500,- lost u af in 18 maanden van f 93,89 of 24 maanden van f 73,52.) PEKING Hel afgezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek heeft giste ren de vorming van een regering in ballingschap, een raadgevende vergadering en een nationaal be vrijdingsleger aangekondigd. Vanuit Peking maakte hij verder bekend, de huidige Cambodjaanse regering van generaal Lon Nol, de Nationale Vergadering en de konink lijke raad zyn ontbonden wegens 'hoogverraad'. Er zal een nationaal bevrijdingsle ger worden gevormd voor de „bevrij ding en voor de strijd tegen de reactio naire imperialistische regering en voor de strijd tegen de imperialisti sche Amerikanen, hun meesters. De strijd zal worcfen gevoerd tezamen met de andere volksstrijdkrachten en anti-imperialistische broederlanden". Intussen heeft Noord-Vietnam steun toegezegd aan de prins. De Cambodjaanse ambassade in Peking heeft echter met Sihanoek ge broken en zich achter de nieuwe machthebbers in Phnom Penh ge schaard. Goed initiatief99 In Washington zei minister van buitenlandse zaken Rogers, dat Ame rika voorstander blijft van de neutra liteit van Cambodja. Hij wilde echter geen commentaar leveren over de af zetting van Sihanoek. De wens van het nieuwe bewind in Phnom Penh voor een nieuw optreden van de in ternationale commissie, noemde Ro gers een „goed initiatief". Canada heeft inmiddels gezegd, dat het be reid is opnieuw deel uit te maken van de commissie. Rogers zei, dat er „alle reden is om aan te nemen" dat Cambodja h*2t Amerikaanse munitieschip Columbia Eagle zal vrijgeven. Dit schip is zoals bekend ruim een week geleden ge kaapt. Maar tezelfdertijd deelde generaal Lon Nol mee dat het schip niet aan de VS zal worden teruggegeven. „Om misverstanden te voorkomen zullen we het schip laten waar het is", aldus Lon Nol. Over het lot van de resterende bemanningsleden liet hij zich niet uit. „Andere gebeurte nissen hebben ons meer in beslag genomen", verklaarde hij. Geen hulp VS Lon Nol ontkende in een interview dat de Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) hem bij het afzetten van Sihanoek behulpzaam was ge weest. De generaal wees voorts de gedachte van Amerikaanse hulp bij het verdrijven van de Noordvietna- mese en Vietcong-troepen van de hand. Zijn leger beschikte over vol doende wapens. Minister Rogers heeft het in zijn persconferentie ook gehad over Cam- bodja's buurland Laos. Hij zei dat Voor hoge rekeningen? Amro Lening. (Voorbeeld: f 3.500,- tost u af in 18 maanden van f 216,93 of 24 maanden van f 168,23.) Amro Lening. Elk bedrag lussen f 700,- en f 10.000,-. Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de Amro Bank) Voor grote uitgaven? Amro Lening. (Voorbeeld: f 6.006,- lost u af in 18 maanden van f 367,81 of 24 maanden van f 285,71.) president Nixon een nieuw beroep op de Russen heeft gedaan te helpen bij het herstel van de vrede in Laos. Ro gers ontkende de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in dat land. Hij noemde het uitgesloten dat de bom bardementen op de Ho Tsji Minh route zouden worden gestaakt De Hongaar Lajos Portisch en de Zuidslavier Borislav Ivkov hebben zich maandag geplaatst voor het in terzonaal tornooi om het wereldkam pioenschap Schaken. Portisch won in Praag een kwalificatietomooi met vier punten voor Ivkov, die een half punt achterstand had. Het bestuur van het Nederlands handbalverbond heeft besloten het contract met de Tsjechische trainer van het Nederlandse team, Jaroslav Mraz, te verlengen tot na de Olym pische Spelen van 1972. In Muenchen zal zaalhandbal voor het eerst in de Olympische geschiedenis op het pro gramma van de spelen Staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9