"ERDUISTERING OVERAL Doden bij mislukte coup in Kongo-Brazzaville Zigeuners dringen in Limburg huizen binnen Tal van manifestaties, maar weinig uitschieters Kairos straatbeeld in teken van „heilige oorlog': Vakbonden niet tevreden over „formatie AKZO A Vragen in Kamer over bod Philips op aandelen NKF Rumor gaat kabinet samenstellen Vermiste vrouw dood gevonden Uit de Haagse hof geplukt Hoechst betaalde 34.297 uit aan landbouwers DINSDAG 24 WAART 1970 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) i KAlRO Mijn bagage werd slechts door één kruier gedragen, aar niet minder dan vier hielden hun hand op. toen ik af wilde ikenen. Zeker tien taxichauffeurs, of althans lieden, die verwoed iet hun autosleuteltjes voor in'n ogen zwaaiden, vochten om m'n landizie, hoewel ik steeds opnieuw te kennen gaf met de bus te ^rillen gaan. ia| „De bus! Die is al lang weg!" schamperde een man. die gekleed °flng als een diplomaat en een snorder van superklasse bleek te v jn. De bus was helemaal niet weg: er stonden er zelfs twee. Geen "ruier stak nog een hand uit naar m'n bagage, toen ik onder een g ortvloed van scheldwoorden op het voertuig afstevende, dat me ,^rtrouwder leek. king zijn in het lopende begrotings jaar 20 miljoen gulden uitgetrokken, heeft de Egyptische minister van bin nenlandse zaken, Shaarawy Moham med Gooma onlangs verklaard. De bouw van schuilkelders voor burgers zowel als voor regeringskantoren ge niet „alle prioriteit". De burgerverde- die. die ongetwijfeld de vernietiging van alle godshuizen ten gevolge zal hebben, wordt als volgt onder woor den gebracht: „Moskeeën en kerken moeten met de bom in de hand vero verd worden". De inwoner van Kaïro de stad diging moet gezien worden „als een j versterking van het thuisfront en ft maakt deel uit van de confrontatie- en bevrijdingscampagne Ook de Palestijns Fedajins. de commando's, die in een guerillastrijd ifutie Zwanenberg/Unox m JtNHEM De directies van Zwa- berg en Unox hebben de betrok- vakbonden ingelicht over de mo- jke bundeling van de activiteiten beide ondernemingen in de issector. Een communiqué zegt dat ïenvoeging door overdracht van anenberg. door AKZO aan Unile- wenselijk is. vakbondskringen is men teleur - eld over de door AKZO verstrek- informatie. Op grond van de strekte inlichtingen zijn de meeste bondsvertegenwoordigers niet j rtuigd van de noodzaak van de Ph. van Gorkum, voorzitter de Nederlandse Christelijke Ver dring van Hoger Personeel (aan- Joten bij het CNV) zei desge- agd: „We hebben niet veel meer horen gekregen dan we reeds n." Volgens de heer Van Gor- was de directie niet bereid in te ,xjj\ op de vraag onder -welke voor- irden de verkoop tot stand zal ko- e enige toezegging die Van Gor- kreeg was dat geen maatregelen -..1 worden genomen tegen de Jjoneelsleden van de centrale oneelsdiensten van Zwanenberg, vorige week in een verklaring in weten dat zij gezien de tot toe gevolgde gang van zaken langer verantwoordelijkheid nen dragen voor het personeels- id. Zo kwam ik midden in de nacht in Kaïro aan, de stad,waar de kern van de Arabischeoppositie zetelt tegen Arabisch gesteld. tegen Israël worden ingezet, en die bereid zijn zich voor ..de heilige zaak'" op te offeren (Fedajin betekent hij die zich wil opofferen") ook de Palestijnse Fedajins hebben een stempel gedrukt op hel straatbeeld van Kaïro. Hun zowel in woord als in beeld militante affiches zijn op vele plaatsen te zien en zijn alle in het Britse oud-international Jim- Hagan is maandagavond met de I tugese topclub Benfica tot. over stemming gekomen om de Brazi- én Otto Gloria, die eerder dit jaar 13* ontslagen, als manager-trainer nAe volgen. het bestaan van de staat Israël, tegen de blijvende bezetting ook van de Arabische gebieden, die in 1967, tij dens de Zesdaagse Oorlog, door Tel Aviv veroverd werden. Duisternis, verduistering. overal. Herinneringen uit de oorlog kwamen op, toen ik me naar m'n hotel aan de Xijl liet rijden. Weinig straatverlich ting, auto's met blauwe of groene lampen, zo goed als geen licht achter de vensters. Ontelbare blauw ge verfde ruiten, die in een wat warmer jaargetijde wel de nodige problemen zullen opleveren VOORBEREIDINGEN De weg. die de chauffeur moest kunnen dromen, ging langs de wijk, waar president Nasser woont. Enkele militaire voertuigen en een totaal af gesloten straat. Op trottoirs domme lende soldaten, het vuurwapen tussen de knieen of naast zich op de grond. Kaïro is een stad, die getracht heeft zich tegen eventuele Israëlische lucht aanvallen te beschermen. Dat ziet men niet alleen 's avonds en 's nachts maar ook overdag, als de straten van deze grootste metropool van het Afrikaanse continent telkens opnieuw door het verkeer verstopt ra ken en luid claxonnerende autombi- listen vogelvrije voetgangers voor zich uit lijken te jagen. Voor de ingang van bijna alle openbare gebouwen zijn schuilmuren gemetseld. Op strategische punten bruggen bijvoorbeeld zijn stellin gen gebouwd die overigens vaak ver laten zijn. omdat de wakende militai ren meer oog hebben voor de scha duw dan voor het dreigende gevaar. Voor enkele ramen van het Oud heidkundig Musetim, waar zich o.a. de gouden sarcofaag, het gouden masker en de gouden troon van Farao Toetankamon bevinden liggen zand zakken opgestapeld. In het gigantische Radio en Televi siegebouw aan de Nijl vindt men op elke verdieping slaperige soldaten achter een eigen hoop zand. IHetzelfde Steeds opnieuw blijkt dat op deze aanplakbiljetten de nadruk valt op de religieuze aspecten van de strijd. ..De Aksa-moskee (de moskee in Jeruza lem. die door een aangodsdienstwaan- zin lijdende Australiër in brand werd gestoken- L. v. B.) staat in vuur en vlam" leest er een. „Dooft het vuur met uw bloed en met uw lichaam". „Het wereldzionisme moet vernietigd worden", luidt een opschrift van een andere affiche. „Dit kan slechts als wij moskeeën en kerken ontdoen van al het vieze slijm". Een opwekking DEN HAAG Leden van drie Tweede-Kamerfracties hebben giste ren schriftelijk, vragen aan de rege ring gesteld over het bod van Philips op de aandelen van de Nederlandsche Kabelfabrieken. Mej. Barendregt en de heren Nederhorst en Vondeling (PvdA) willen weten of het waar is dat de raden van bestuur van de NKF en Philips overeenstemming hebben bereikt over dit bod van Phi lips. Ook vragen zij of de gang van za ken daarbij niet strijdig is met het SER-advies inzake gedragsregels, in acht te nemen bij het tot stand ko men van fusies. Voorts informeren zij of de rege ring de positie van de voorzitter van de SER niet geschaad acht. als deze in andere functies als commissaris van een onderneming onderwerp van kritiek is ten aanzien van de toepas sing van fusieregels, waartoe de SER met unanimiteit heeft besloten. De heer Aarden (Groep Aarden) heeft gevraagd of de directie of de raad van commissarissen van Philips zielen, of wel ruim één miljoen meer dan de hele staat Israël is inmid dels wel gewend geraakt aan de maatregelen, die ge troffen zijn om de „dreigende gevaren" af te wenden. De aanplakbiljetten met hun oproep tot „de heilige oorlog" ziet hij waar- I schijnlijk niet meer. De bezoekende buitenlander daarentegen ervaart de omstan- i digheden nog als nieuw. Als journalist heeft hij er bovendien last van. De hinderlijke censuur alleen de moderne talen j zomede Italiaans en Grieks, worden als schrijf- en spreektaal j aanvaard werkt belemmerend I op zijn werk en zeker op zijn i overzeese verbindingen. De Egyptische ambtenaar, bij wie hij zich heftig beklaagt, heeft er oog voor. Verontschul digend zegt deze dat het echt niet anders kan. „In feite bevinden we ons in een oorlogstoestand", luidt zijn commentaar. „We kunnen onze veiligheid niet door een onver antwoordelijke berichtgeving in de waagschaal stellen. Dat bete kent dat de goeden onder de kwaden moeten lijden." Bols neemt R'ctamse distilleerderij over AMSTERDAM/ROTTERDAM De NV Erven Lucas Bols te Amster- i dam heeft de Rotterdamse distilleer- i derij NV Blankenheym en Nolet's j overgenomen. Het Rotterdamse bedrijf zal hoewel het van het Bols-concern deel zal uit maken, zijn eigen identiteit behou den. De overname geschiedt tegen uitgifte van nieuwe aandelen Bols. De werknemers zijn over de fusie inge licht. De werkgelegenheid wordt niet geschaad, aldus een gemeenschappe lijke verklaring. RADIOSTATION KORTE TIJD BEZET gaat op voor alle ander vitale gebou- de regering ingelicht heeft over het wen. Kaïro is voorbereid op elke I bod op de NKF. „Heeft de regering eventualiteit, of meent dit althans te i 7jCh op de hoogte gesteld van de rol ziJn. die de heer De Pous bij de voorberei ding van het bod heeft gespeeld?" aldus het radikale Kamerlid. Het WD-Kamerlid Rietkerk zou graag vernemen of de regering haar standpunt heeft bepaald over het door de SER uitgebracht advies om te komen tot een aantal gedragsre gels bij fusies. SCHUILKELDERS In een tempo en met middelen, waar een westerling nu niet bepaald van onder de indruk komt, wordt aan de civiele verdediging gewerkt. Ten behoeve van de bescherming bevol- Gisteren is in Athene een pro ces begonnen tegen twee Ara bische commando's. Links: prof. Munze Anactawy van de universiteit van Ammandie betoogde dat de commando's als krijgsgevangenen moeten worden beschouwd. Rechts: de orthodoxe priester Hanna Sakkac die beide commando's verdedigt en onthuldedat hij zelf lid was van het Palestijn se Bevrijdingsfront. KINSJASA Bij de mislukte staatsgreep in de nacht van zon dag op maandag in Kongo-Braz zaville, het voormalige Frans- Kongo. zijn 32 mensen om het leven gekomen. Onder hen zijn dertig opstandelingen en twee regeringsgezinde militairen. Dit is gisteren meegedeeld door president Marien Ngoeabi. Volgens hem waren de regeringstroepen de toestand weer meester, j De opstand werd geleid door ex- luitenant Pierre Kigenga. bijge naamd Sirocco, die met volgelingen over de rivier de Kongo Kongo-Braz zaville was binnengetrokken, het ra diostation had ingenomen en zich daar had verschanst. Bij een treffen met regeringstroepen zou hij om het leven zijn gebracht. Kigenga had al eerder deelgenomen aan een staatsgreep maar was in 1968 naar het naburige Kon°o-Kinsjasa (het voormalige Belgisch Kongo) ge- vlucht. Vorig jaar november werd hij bij verstek veroordeeld. President Ngouabi beschuldigde Kongo-Kinsjasa ervan de staatsgreep j te hebben gesteund. De betrekkingen tussen beide landen zijn al lange tijd bijzonder slecht. In 1968 verbrak j Brazzaville alle betrekkingen met het bewind van president Moboetoe- Ngouabi onderhoudt goede betrek- j kingen met de communistische lan- I den. in tegenstelling tot Moboetoe, die i Amerikaans gezind is. Aan het begin van dit jaar liet Ngouabi de volksdemocratie uitroe pen en nam het hamer- en hark-em- bleem (de sikkel is in Equatoriaal Afrika onbekend) in de nationale vlag op. In plaats van het oude i volkslied werd de Internationale geïntroduceerd, die zolang het volks lied van Kongo-Brazzaville zal blij ven tot men een eigen lied heeft ge- 1 vonden. ROME De Italiaanse regerings crisis die 44 dagen duurde Lijkt ten einde. Dg christen-democraat Maria no Rumor heeft gisteren van presi dent Saragat opdracht gekregen een nieuwe regering samen te stellen. Ru- mor heeft de opdracht aanvaard. In de vorming van een coalitierege ring schijnt thans niets meer in de weg te staan. Het door Rumor aan cte vier partijen voorgelegde document, dat als basis zou dienen voor een coa litie-regering van centrum-links, werd door alle betrokken partijen goedgekeurd. In Peking werd de El Fatah- leider Yasser Arafat feestelijk ingehaald. De Chinese vice- premier begeleidde hem. NAARDEN In de zogenaamde Diemerplas in Diemen bij Amsterdam is het stoffelijk overschot gevonden van de sinds 22 februari vermiste mejuffrouw H. P. Schra uit Bussum. Zij was op die zondag naar haar fa milie in Schiedam geweest. Mejuf frouw Schra is teruggekomen in Bus- sem zij werkt in het St. Gerar- dus Majella-ziekenhuis en heeft toen vanuit een telefooncel nog naar haar verloofde in Brabant opgebeld. Daarna had niemand meer iets van haar vernomen. Ze leed aan vallende ziekte en had die dag, dat is pas latc-r gebleken, haar medicijnen vergeten. Mogelijk is ze daardoor in een schemertoestand geraakt en gaan dwalen waarbij zij dan, zoals men nu aanneemt, te water is geraakt. Het stoffelijk overschot werd zondag gevonden door een Am sterdammer die langs de Diemerplas als natuurliefhebber aan het fotogra feren was. Er is sectie verricht, waar uit bleek dat mén niet aan een mis drijf hoeft te denken. Op 27 februari heeft de Bussumse politie met behulp van een groot aan tal militairen in de omgeving van het station Bussum-Zuid, waar mejuf frouw Schra voor het laatst gezien was, nog een grootscheepse opspo ringsactie ingezet. het laatste der tijden zul- de mensen het gehoor van de ^jirheid afwenden en meer liefheb- uj van hun wellust zijn dan van Dat is wel bewezen op de teach- •an de NVSH. De meest platvloer- perverse taal was er te horen en wil van de politieverordeningen daarmee tevens van Gods wetten [beschermd in ontucht te kunnen n. Dolle Mina's delen voorbehoed- urdelen uit aan meisjes op de seks- «4ijd van 13 jaar en ouder om daar- j opvoedingstekorten van ouders op /«langen en te onderstrepen. Waar zij de ouders die hen onbekend ongevraagd het recht ontnemen kinderen naar andere begrippen izichten grootte brengen. i mag niemand veroordelen vol de bijbel en uitspraken op de Welnu, God veroordeelt ook want hij heeft het door ons ende oordeel laten dragen door 'Zoon. God veroordeelde wel iets: |OI^lijk de zonden van elke soort! diijdie waarover op de teach-in werd broken [j'gjar men de remmende wetten wil v/ij deren om seksuele begeerten i te kunnen uitleven daar haalt e° de remmen weg van alle begeer- |~fen driften, want leugen, diefstal, ni en moord komen uit dezelfde L namelijk: de macht der zonden! is met recht: het hek van de dam ajn we op drift met onze driften! 'ij is de samenleving wrakhout ge- Jen! ""id heeft naakte mensen gekleed lesis 3)! God wil door Jezus Chris- oeeksueel gebondenen vrij maken, «(vandaag! Voorwaar: de wetteloze i l opmars! Het is een teken van de ,^tiige wederkomst des Heeren! gs (om christenenwaakten bidt! erdam K. J. Adelmund erlj Vreemd woord °|t was in de hoogste klas van de school, dat wij een taailesje :en maken, waar het vreemde 1 „Doleantie" boven stond, idat ons dorp slechts één kerk be- egreep ik het vreemde woord niet, d voor mezelf uitgemaakt dat dit tfriet dolen te maken moest hebben, 'nderwijzer die hierover weinig gaf, lachte fijntjes. Hij wijs. wij nader onderzoek weet ik thans, Doleantie" klagen, bezwaar ma- [*UJbetekent. Nu de hervormde domi- en zijn gereformeerde collega als en vrouw samen wonen en samen !n moet ik onwillekeurig aan een gezegde denken: „Twee geloven én kussen, daar slaapt de duivel in." Nu kan hij dus uitslapen, ben er nog niet zo heel zeker van het mis gehad heb. toen ik dacht •oleantie dolen betekende, indrccht G. v.d. Hoven-Borsje Vier vrouwen op diefstal betrapt VENLO Zigeunerinnen dringen Gisteravond is de vreemdelingenpol i- de afgelopen dagen woningen binnen tie naar het kamp gegaan om alle in Noord-Limburg Ze halen de boel leden van de zigcunergroep, waarover overhoop en doorzoeken de huizen op i ook uit omliggende dorpen klachten ogenblikken dat niemand aanwezig is. binnenkomen over binnendringen van De Venlose politie hield gistermorgen een auto aan, bestuurd door de 17-ja- rige zigeuner G. K van Bulgaarse af komst, waarin drie zigeunerinnen, de 13-jarige G. K., de 16-jarige Z. M., beiden van Bulgaarse afkomst, en de 18-jarige L. -P. van Italiaanse af komst, waren gezeten. De vrouwen varen even tevoren betrapt op het verlaten van de wo ning van de weduwe S. te Venlo, die even afwezig was Ze namen met de auto de vlucht De vrouw vermiste een geldkistje met haar pas ^beurde uitkering van (325 Verdacht van diefstal is het viertal opgesloten in het politiebureau van Venlo. Het geldkistje noch de inhoud werden gevondenwel droegen de vrouwen nieuwe blouses, die zij over elkaar hadden aangetrokken. Registratie Deze zigeuners behoren tot een vijftig leden tellende groep, die met acht caravans in het afgelopen week einde in het regionaal woonwagen kamp in Venlo is neergestreken. Di ie biljoen sigaretten gerookt WASHINGTON Vorig jaar zijn in de hele wereld drie biljoen sigaret ten gerookt, drie proeent meer dan In 1968. Dit ondanks de alarmerende be richten over kanker en prijsstijgin gen. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft deze cijfers bekend gemaakt. Na de Amerikanen zijn de Japanners de grootste sigarettenro kers van de niet-communistische lan den met 198 miljard. Engeland bezet de derde plaats. Daar werden in 1968 120 miljard sigaretten gerookt. woningen en diefstallen, te registre ren. De justitie overweegt maatregelen om de gehele zigeunergroep op korte termijn uit ons land te verwijderen. Op 22 april begint in Warschau de derde ronde van de besprekingen tussen West-Duitsland en Polen, die de weg moeten effenen voor een offi cieel overleg tussen beide landen. Holland Festival 1970 O Zo nu en dan lees ik De Wachter, het maandblad van de Nederlandse bond van gepensioneerden. Het is een zwaar brok lektuur en door een groot deel worstel ik me dan ook niet heen. Het gaat na melijk veelal over de berekening van de ambtelijke pensioenen. Nu ben ik wel een cryptogrammenoplos- ser maar dit gaat boven mijn puz- aelkunst. Maar waar ik altijd een hele tijd zoet mee ben, zijn de advertenties. Ruitertjes genaamd, omdat de bond in de Haagse Ruyterstraat gevestigd is. Vrijwel ieder nummer heeft zo'n twee pagina's met hartekreten. Een weduwe in Hilversum nodigt een heer van 66 of ouder uit bij haar de warme maaltijd te gebrui ken, en samen tv te kijken en samen de zondagen door te brengen. Een PTT-wedwe van 65 jaar wil gaarne briefwisseling vriendschap), geen huwelijk. Een weduwe van 60 jaar zoekt contact met alleenstaande dame of heer om samen uit te gaan. Woont omgeving Amsterdam. Een dame, 57 jaar, weduwe finan cieel onafhankelijk, zoekt vriend schap met beslist serieus heer om eenzaamheid op te heffen. Liefst in bezit van auto of rijbewijs. Een paar voorbeelden maar. Waar ik me zo over verbaas, is de leeftijd waarop deze hartekreten worden geslaakt. Ik kan me voorstellen dat iemand, op hoge Eenzaam leeftijd, misschien gehandicapt in bewegingsvrijheid, de dagen lang gaan vallen. Dat weinig dagelijks contact met de omgeving is. Maar hiér gaat het om vrouwen, die geen mens nog „oud" zou durven noemen naar de begrippen die we nu hebben. Die bij menige vereniging harte lijk welkom zijn. of dat nu gaat om louter gezelligheid of om een werk- programma waardoor iets nuttigs verricht kan worden. Hoeveel zitten niet te springen om vrijwilligsters, die een stukje van het werk op zich willen nemen? Ik denk ook aan alle mogelijke contacten die vitale vrouwen in eigen omgeving kunnen hebben. Door heel eenvoudig wat hulp te verlenen, waar het te pas komt. Hoeveel jonge gezinnen zitten niet te springen om een oppas zo nu en dan, hoeveel werkelijk bejaarden zouden niet gelukkig zijn met een buur vrouw, die eens een boodschap wilde doen Of gewoon eens een praatje ma ken, omdat ze zelf zo moeilijk meer buiten komen? Eenzaamheid is ook alweer zo'n betrekkelijk begrip. Het Is niet iets wat je thuis gebracht wordt, maar wat men zelf creëert of verbant. Of dat laatste met een advertentie kan, daar heb ik geen begrip van. Maar dat er honderd-en-een andere mogelijkheden zijn, daar ben ik wel zeker van. ROTTERDAM Ditmaal geen geruchtmakende gebeurte nissen zoals „Reconstructie in het Holland Festival 1969. Maar toch een aanvaardbare, ietwat tradi tionele manifestatie met enkele uitschieters. Zoals het feest voor Internationale Dichtkunst van 17 tot en met 21 juni in Rotter dam, de in opdracht van het H.F. geschreven wereldpremière van „Voci Destroying Muros" j van de Venetiaanse, sterk poli- I t.iek bewogen componist Luigi Nono op 25 juni in Amsterdam, oude hofdansen en muziek van het keizerlijk hof van Japan. De groep die deze voorstellingen geeft komt hiervoor voor het eerst in de geschiedenis naar het westen met muziek uit Pakistan en „Orlando Fu- rioso" van Ariosto. bewerkt door Sanguineti door het Romeinse Teatro Libero. Op maandag 15 juni geeft het R. Ph. O. een groot openingsconcert in de Rotterdamse Doelen, wat zal uit- monden in een popfestival. Het slot feest wordt op 9 juli in het Amster damse Concertgebouw gegeven. Haydn In het kader van de muziek is het accent gelegd op Janacek en Haydn vooral Haydn's Parijse symfonieën zijn in het middelpunt gezet en over het geheel laat men vele jonge solisten aan bod komen. De drie grote i steden krijgen elk een promenade concert, de actuele concerten worden uitsluitend in Amsterdam gegeven en de diverse radio-orkesten werken in tensief mee aan het onderdeel „mu ziek" van het Holland Festival 1970. Van de Opera's noemen wij Jana- ceks „Ausflüge des Hernn Broucek" door de Praagse Nationale Opera. Smetana's „Verkochte bruid" door dezelfde opera, Debussy's „Pelleas et Mélisande" door de Nederlandse Ope ra, Cherubinl's „Medea" door het Ra- dio Koor en Orkest en Haydn's „La Fidelta Premiala" van Haydn. door de Nederlandse Opera. In Den Haag wordt de jeugdopera „The happy Prince" gegeven. Toneel In de sector toneel komt „The New Troupe" uit New York met een groepsproduktie en enkele éénakters van Shepard, het National Youth Theatre uit Londen met „Zigger-Zag- I ger" door P. Terson, het Theater in der Josephstad uit Wenen met „Das Wort," een weinig gespeeld stuk van Schnitzler en voorts wordt de reeds genoemde „Orlando Furioso" opge- i voerd. Het ballet is ditmaal nogal een moeilijke zaak, vooral wegens de re cente ontwikkelingen binnen het Ne derlands Danstheater. Ondanks de moeilijkheden echter, zal deze groep toch acte de presence geven. "Wat het Nationaal Ballet betreft, ook haar programma is tot nog toe niet vastge steld. Wel zeker is dat de bekende avant-garde groep van Merce Cun ningham uit New York komt optre den. Aan het populaire music-hall pro gramma met het Metropole-orkest wordt meegewerkt door Jenny Arean. Adèle Bloemendaal, Gerard Cox en Frans Halsema. Orgel In Haarlem wordt voor de twintig ste maal het Internationaal Orgelcon cours gehouden en in Hilversum is het Internationaal Carillonconcours. Het Holland Festival wordt op tal van plaatsen met beiaardmuziek ge opend. Het lük('erop dat het Holland Fes tival zich meer en meer gaat afspelen in de Randstad Holland, al kunnen dit jaar nog Haarlem, Alkmaar, Lel den. Gouda. Zwolle, Breda, Eindho ven. Arnhem en Middelburg van en kele manifestaties meegenieten. Volgens de leiding echter zou Ne derland meer en meer via de t.v. het Holland Festival moeten kunnen meebeleven. Wel. de televisie zal zich niet onbetuigd laten en diverse mani festaties uitzenden. Daarnaast zijn aan verscheidene toneelauteurs in Nederland in samenwerking met de televisie opdrachten gegeven. Maar of daar iets zinnigs uitkomt, valt nog niet te zeggen. MIDDELBURG Hoechst Vlissln- gen NV heeft het afgelopen jaar S 34.297 uitbetaald aan landbouwers, die door fluoruitstoot van Hoechst schade aan gewassen hadden gecon stateerd. Het betrof vijf schadegevallen bij de zogenaamde artikel 4-Iijn ten noorden en ten noordoosten van Hoechst. De schade werd in drie ge vallen geconstateerd aan gladiolen en in twee gevallen aan suikerbieten. De schade werd getaxeerd door een commissie, ingesteld door het land bouwschap. Voor het volgend jaar zal er naast de taxatiecommissie een technische commissie worden inge steld die de oorzaken van de schade zal vaststellen. De landbouwers krij gen de plicht geconstateerde schado binnen 24 uur te melden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5