Raad ging na veel praten akkoord met N.-Z.-route I Huwelijksgoud I I in Groenhoven Directeur Groenoordhal ook directeur van veemarkt? jieuw sportcomplex voor Lugdunum RAAD LEIDEN LIET KANS VOORBIJGAAN Kleine partijen hebben vvipfunctie TRAMRAILS WEG UIT LEIDEN creatie vaart was een knelpunt DOKTER MUDDE PROMOVEERDE I J 3 DINSDAG 24 MAART 1970 LEIDEN Vorige week vrijdag besloot de Rotterdamse raad de veemarkt nog minstens vier jaar in de Maasstad te houden. Welke consequenties heeft dat voor de Leidse Groenoordhal? „Geen enkele", volgens de onlangs benoemde directeur, de heer J. Burgers (53), die 1 mei aanstaande het bewind van zijn voorganger-waarnemer T. C. Daey Ouwens overneemt. En nader verklarend: ,.Bij de oorspronkelijke opzet van de hal was er helemaal geen rekening mee gehouden, dat het aantal marktdagen zou worden uitgebreid. Nu kunnen we er hoogstens voor gaan zorgen, dat de evenementen-functie van de hal meer kansen krijgt. Ofschoon, de sport heeft de hal behoorlijk in bezit gekregen. Het zal moeilijk worden er nu nog behoorlijke evenementen in te krijgen". Wat ziet de heer Burgers het liefst in de hal, markt, sport of evenemen ten? De heer Burgers: „Dat zeg ik liever niet; dat krijgt men niet van mij te horen. Ik heb natuurlijk wel zo m'n ideeën over de hal, maar ik weet nog niet of die wel goed zijn". Het heeft lang geduurd voordat de benoeming van de heer Burgers af kwam. Naar hij zelf zegt, heeft hij de hele race, die bijna een jaar duur de, meegemaakt. Waarom werd de voordracht door het college van B. en W. van een kandidaat aan de raad zo lang uitgesteld? Waren er geen geschikte kandidaten of speelde een andere factor een rol? De heer Burgers: „Naar het schijnt heeft de Rotterdamse kwestie mee gespeeld. Het college wilde, denk ik, eerst afwachten of de Rotterdamse veemarkt nu wel of niet naar Leiden zou komen". lit één Inind De directeur van de Groenoordhal is niet vrij om te doen en te laten wat hij wil met de hal. Er bestaat een heel reglement waaraan hij zich moet houden. De directeur kan zich daardoor ook niet altijd geheel vrij tegenover het college van b. en w. opstellen. De heer Burgers: „Nou, en wat dan nog? Dat is in het be drijfsleven toch ook zo. Daarin moe ten de directies ook de richtlijnen volgen van de commissarissen. De personeelsbezetting van de Groenoordhal werd indertijd be- Directeur Burgers van de Groenoordhal met ingang van 1 mei). In het kader van de reorganisatie van twee gemeentelijke diensten is er de kans. dat hij ook directeur van de veemarkt wordl. raamd op tien. Nu. een half jaar na de opening, zijn nog niet alle vaca tures bezet. De heer Burgers: ..Ik denk. dat de ontwikkelingen rond de Markt- en Havendienst daar wat mee te maken t PANNEKOEKEN HUYSJE anno 1907 HOLLANDSE KEUKEN menus vanaf fl. 4.- Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel 33144* hebben. Er schjjnt een tendens to zijn. die erop wijst dat men er wel voor voelt de directeur van de Groenoordhal ook het marktwezen te laten beheren en de Havendiensten toe te voegen aan de reinigingsdienst. Ik zou daar geen tegenstander van zijn. want dan komt alles tenminste in één hand". (Zoals elders in dit blad is te lezen, heeft de gemeenteraad gisteravond op dringend verzoek van wethouder Harmsen een interpellatieverzoek over de reorganisatie van de Markt en Havendienst afgewezen. Vandaag /ou de zaak in B. en W. komen. Waarschijnlijk was het niet toevallig, dat ook de directeur van de Reini gingsdienst gisteravond de raadsver gadering bijwoonde. De mogelijkheid is er immers, dat hij tevens directeur wordt van de Havendienst, nadat deze is afgesplitst van de Markt- dienst Red.). CHU-kandidaten in Leiderdorp LEIDERDORP De CHU heeft voor de kandidatenlijst van de prot.- chr. groepering de volgende perso nen kandidaat gesteld: 1. drs. J. Vlieger; 2. dr. W. J. Hekkelman: 3. P. van der Kwaak; 4. J. van den Oever; 5. L. A. Th. Vonk: 6. A. P. Heijdroop: 7. J. H. Soek; 8. H. Mark. Ingezonden Na een lange discussie is mijn con clusie, dat de gemeenteraad in meer derheid, inclusief de PvdA-fractie, een unieke kans voorbij heeft laten gaan om enig perspectief te bieden op een autovrij centrum, dat in som mige partijprogramma's wordt ge propageerd. De totstandkoming van de NZH-route via de Pelikaanstraat biedt nl. de mogelijkheid, het lokale personenautoverkeer via Breestraat en Marktroute te verleggen naar de cityring (Hooigracht en Langegracht) en het centrum te reserveren voor openbaar vervoer en besteldiensten. Dit laatste zou dan een pleister kun nen zijn op de wond, die in de „schil" van de binnenstad ontstaat door de voorgaande doorbraken. Het raadsbesluit in. zijn huidige vorm leidt echter tot een verdubbe ling van de autostroom in de stad binnen enige jaren, doordat er een- nieuwe route bij komt haast de oude. Dit gebrek aan perspectief Voor rust en ruimte in de binnenstad zal zich achteraf kunnen uiten in een protesthouding van de burgerij. Volgens „Trouw" van 14 maart 1970 wijst een representatieve steek proef van hel onderzoekbureau Pre view uit, dal van de Nederlanders van 18 jaar en ouder, die in gezins verband wonen, 54 pet vindt, dat er geen auto's meer in de binnenstad toegelaten moeten wórden en dat de binnenstad een stad voor voetgangers en openbaar vervoer moet zijn. Wil len de politieke partijen hel absen teïsme bij komende verkiezingen se rieus bestrijden, dan zijn zulke „signalen" van de publieke opinie belangrijk. Welke visie heeft ons ge- Sport-stuif-in in jeugddorp LEIDEN Tijdens de Paasva kantie organiseert de Leidse Jeugd Aktie in samenwerking met de Leidse sportleraar Leo de Vries een vijfdaagse „SPORT STUIF IN" voor de jeugd in het JEUGDDORP Zuid-West aan de Voorschoterweg. Deze ...sport stuif in" is bedoeld voor jongens en meisjes van 9 tlm 12 jaar en wordt gehouden 's morgens van 10 tot 12 uur op de navolgende da gen: 27 maart (goede vrijdag). 31 maart (dinsdag) lot en met 3 april (vrijdag). Afhankelijk van hel weer is er gelegenheid voor: voetbal (jongens), handbal (meisjes), athletiek (jongens en meisjes) gewichtheffen en boksen (jongens), judo (meisjes). meentebestuur? De gemeenteraad, uitgezonderd de PSP-fractie, heeft gisteren weer ja gezegd, zonder uitsluitsel te krijgen... W. M. van ROOÏJEN Marislaan 11, Leiden. LEIDEN De plaatselijke afde ling van de Staatkundig Gerefor meerde Partij, kwam gisteravond in het vergaderlokaal, van de Ge reformeerde Gemeente bijeen. Spre ker was de heer M. Golverdingen. die refereerde over het onderwerp: H o de n k t de S. G. P. o v e r volksi n v I o e d? De S.G.F. zegt met nadruk nee tegen de volkssoe vereiniteit. De ministers oefenen hun ambt uit als de overheid, die Gods dienaresse is. Zij ontvangen dit ambt niet van het volk, maar van God. Calvijn spreekt in dit verband over Gods officieren. De overheid wordt in haar ambt door God geoordeeld. Zij heeft verplich tingen, jegens God en de mensen. Zij oefent haar ambt uit onder en met medewerking van het volk. Het overwicht berust bij het par lement. Het is niet onbegrijpelijk waar om de prot.-chr. partijen pleiten voor een kiesdrempel. Er wordt, een onwaarachtig spel gespeeld. Het gaat om het verdelen van de kleine partijen ten gunste van de grote, aldus de inleider. Kleine paitijen nemen een wipfunctie in; zij laten de wip doorslaan. De S.G.P. wil een helder geluid doen horen; in de vijftig jaar van haar bestaan, iieeft zij een boodschap vooi ons volk gehad. De inleider betreurde het dat door het kabinet-De Jong geen vinger wordt uitgestoken, tegen de ontkerstening van ons volk. OEG.STGEEST Het huisvuil zal in plaats van Goede Vrijdag worden opgehaald op donderdag 26 maart. LEIDEN Momenteel worden (eindelijk) de tramrails verwijderd uit het Stationsplein. Dit gebeurt in het kader van de reconsti uctie van dit plein. (Foto NLC-Dirk Ketting) houder Harmsen verklaard, dat de reorganisatie van de Markt- en Havendienst, waarmee ook belang rijke persoonlijke problemen zijn gemoeid, juist deze dinsdag in B. en W. komt en dat de raad eerst in de commissies zo snel moge lijk wordt ingelicht. In de raad van beheer van de Sportstichting werden bendemd: G. W. M. Gussenhoven. E. Cancrinus, J Versloot. C. J. Prevoo J. van der Lelie. W. H. de Wit en J. D. Roodenburg. 5 LEIDEN Hel is een drukte van belang in de vol azalea's en bloem- slakken staande kamer van hel echtpaar Burger. En dat is geen wonder, l want de grote huldiging in de conversatiezaal van huize Groenhoven l aan de Witte Rozenstraat, die tot de laatste plaats was bezet, is juist i achter de rug en de familie en goede vrienden zijn mee naar boven ge- gaan om onder een lekker kopje thee nog wat verder te praten. I l De heer A. Burger en mevrouw N. Burger-Scheen zijn vandaag 50 jaar getrouwd. Zij willen best iets over hun leven vertellen. l De heer Burger werd tachtig jaar geleden in Monster geboren. Vanaf 5 zijn veertiende jaar was hij banketbakker. Eerst in Baambrugge bij Abcoude), later in Looscluinen. en ten slotte in Leiden. Leiden was ook. I de plaats waar hij zijn in Noordwijk geboren vrouw ontmoette. Dal was 5 in de tijd. dat hij in zijn militaire dienst in Leiden was gelegerd. Toe- l vallig gingen zij beiden op dezelfde zondag naar de kerk aan de Hooi- t l gracht. Een jaar later was het jonge stel verloofd. S Naast het bakkersberoep bracht de heer Burger ook kranten rond: de Nieuwe Leidse Courant en op vrijdag de gereformeerde Kerkbode. „Die Nieuwe Leidseja dat was wat. Ik liep drie maanden met de krant. l en toen had ik hel aantal abonnees in mijn wijk van 150 op 365 gebracht, j Ja, ik deed dat maar wal graag". Ook over het rondbrengen van de i Kerkbode weet hij nog wel mooie verhalen te vertellen, die worden aan- gevuld door de overige bezoekers. .,Het bakkersbedrijf is een zwaar leven, maar ik heb er altijd zin in gehad. Ik had nog eens een ongeluk, waarbij ik m'n been brak, en toen Z moest ik eigenlijk naar het ziekenhuis. Maar ik zei,Mks hoor. morgen om vijf uur moet ik in de bakkerij zijn". Door de pijn was ik gedwon- l gen, toch naar het ziekenhuis te gaan, hoor". Sinds vijf jaar woont het echtpaar, dat écu dochter en een kleinzoon heeft in huize Groenhoven. Mevrouw Burger vond het in het begin wel l moeilijk om er aan te wennen, maar nu waardeert ze het wel. J De heer Burger fietst nog altijd door de stad. Voor hem is geen puzzel S veilig, want het oplossen ervan is zijn grote hobby. ..Hij verdient er geld mee", zegt zijn dochter. 5 Glunderend geeft hij haar gelijk. Op deze plaats tussen Oude Vest en Oude Singel komt de nieuwe vaste Pauwbrug. Links de oprit van de huidige be weegbare brug. Voor de bouw van de nieuwe brug zullen ook enige huizen aan de Oude Singel moeten worden ge sloopt. ken aart de recreatie vaart; B. en W. namen deze motie over, even als een (gewijzigd) amendtment van de heer Kret, waarin wordt ge steld, dat de doorvaarthoogte van de Pauwbrug nog nader zal werden bepaald. Een motie van de heer Ampl- meijer de werkzaamheden uit te stellen totdat een bestemmings plan voor het gebied Haarlemmer straatPelikaanstraatOude Vest is gemaakt, werd verworpen; al leen de PSP Was voor. Over het in de Kikkerpolder aan te leggen nieuwe sportcomplex voor Lugdunum was eerder in de ver gadering ook nog heel wat gezegd, onder anderen door de heren Ver snel (groep-Zunderman), Van Baa- ren (PvdA) en Driessen (KVP). B. en W. namen twee moties van de heer Van Baaren over, wat betekent, dat binnen een maand de onderhandse aanbesteding plaats heeft en dat er snel zal worden ge werkt, terwijl ook spoed zal wor den betracht met de aanleg van de speelgelegenheid bij liet woonwa genkamp. In zijn antwoord zei wet houder Sannes nog, dat er naar wordt gestreefd de velden al in september van dit jaar bespeelbaar te hebben. Interpellatie werd niet toegestaan Aan het begin van de vergade ring had de raad twee inter? ella- tieverzoeken op dringend advies van de voorzitter verworpen. Het betrof een verzoek van de heer Amptmeijer over de toekomst van het gemeentelijke voorlichtings- en public-relationswerk (verworpen met 20 tegen 15 stemmen) en een verzoek van de heren Van Aken en Den Dubbelden over de reorgani satie van de Markt- en Haven dienst; dit werd met 269 stemmen verworpen. De heer Amptmeijer zei deze afwijzing maar een droe vige vertoning te vinden. De voorzitter had over zijn ver zoek gezegd: waar blijven we als we dit gaan doen? We krijgen dan een hopeloze vergadertechniek. Over het andere verzoek had wet- LEIDEN Aan de rijksuniversiteit in Utrecht promoveerde vanmiddag de heer H. A. L. M. Mudde (41), vrou wenarts in het St. Elisabeth-Zieken- huis, tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift getiteld: „Aspec ten van de rhesus sensibilisatie in het bijzonder de betekenis van de sero- logie. In het eerste deel van het proef schrift wordt een historisch overzicht gegeven van het rhesus-vraagstuk. In het. tweede deel wordt het on derzoek van 316 vrouwen met rhesus- sensibilisatie vermeld. Vooral werd hierbij de betekenis van de serologic voor het voorspellen van de rhesus- factor en van de ziektegraad van het verwachte kind bestudeerd. De con clusie luidt, dat hiervoor gebruik moet worden gemaakt van vier ver schillende reacties. Promotor was prof. dr. W. P. Plate, emeritus-gewoon hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrouwen ziekten. IDEN - ISa een vijf uur durende vergadering (waar- tei gdunum een nieuw sportcomplex in de Kikker pel- p6, ireegbesloot vannacht een moegeprate raad ak- id iff gaan met de aanleg van de noord-zuid-verbin- n inclusief de bouw van een nieuwe vaste Pauwbrug &het water van de Oude Vest. Zoals bekendis het de he4eling nog dit jaar te beginnen met dit karwei van 2,5 miljoenterwijl men omstreeks juli 1971 de [toe verbinding al in gebruik hóópt te stellen. .Jn '«fd P. ;an een belangrijke ontlasting markt- en Breestraatroute idat al het verkeer dat niet temming het centrum heeft, ,-jten de binnenstad kan wor- ïouden en via de Hooigracht agegracht kan rijden, vice ïvo/lan wel te verstaan. In de ett; route worden alleen op de ka)g met de Haarlemmerstraat rslichten opgenomen. :ritiek van de raad betrof de doorvaarthoogte van de Pauwbrug ongeveer 1.35 j wat volgens verscheidene iden funest zal zijn vooi de jievaart. Alleen kleine zeil- s kunnen er dan nog maar :n uitvoerig betoog z?i de ".ret (prot.-chr.), dat deze route, die ook voor de ont- 5 van de Merenwijk van Selang is. enerzijds is toe te i. Het besluit heeft echter Insequenties en het zou on- ijn alléén over dit voorstel ^n kruisingen verkeerstechnisch had hij Zo komen er in de nieuwe liefst negen kruisingen, vier „flinke", terwijl er door lichten zal worden Er zal hier te zijner tijd groene golf" moeten ko- hij. De heer Kret kwam :t tal van cijfers over e.d. en vroeg onder geen nadelen voor het zijn te verwachten, per schip is immers het toenemen, recreatievaart betrelt. zei ret, dat Leiden vele een- ijncomplex voor 'liers Zuidwest Mr. F. Portheine stelde ig officieel het gezamen- djnproject van de winke- ;ing De Luifelbaan aan de der Veenstraat in gebruik, juli had hij de eerste paal t nu mocht hij het gebouw j deed dit door de drie- jsen en was van mening, iets eenvoudiger was dan an de eerste paal. omvat 27 winkeliers. Er is een en een eerste verdie- oppervlakte bedraagt meter. De bouwkosten 540.000 gulden. trum-mogelijkheden heeft, mede door de vele binnenhaventje's en grachten. Wij kunnen slechts mee gaan met het voorstel als blijkt, dat het Leidse beleid is geïnte greerd in of overeenstemt met» het provinciale en landelijke beleid, aldus de heer Kret. Vernield Voor de heer Amptmeijer (PSP) betekende hel voorstel een .soort koppelverkoop. Wij zijn tegen dit verkeersbeleid, zei hij. De nieuwe route zal slechts tijdelijk ontlasting betekenen voor de binnenstad en afleen maar meer verkeer aantrek ken. Er wordt, als dit voorstel wordt aangenomen en uitgeroerd, weer een brede weg aangelegd en de binnenstad wordt verder ver nield, vond liij. „Daarom zijn wij tegen. Boyendien moeten goede woningen gesloopt". De heer Portheine (VVD) vond ook, dat de recreatievaart voor de binnenstad van grote betekenis is en dat de bouw van de nieuwe Pauwbrug een slag toebrengt aan de mogelijkheden. KVP-er Lan\bermont was het in grote lijnen eens met de heer Kret. De heex- Zupderman (eigen groep) wees erop, dat het eventueel omhoogbrengen van. de brug na delen kan hebben voor de directe omgeving. De heer Van Aken (PvdA) vond. dat de doorvaarthoogte vqn de nieuwe brug even groot moet zijn als die van de nog te bouwen brug in het verlengde van de Churchill- laan. Motorjachten In zijn antwoord ging wethouder Piena diep in op de doorvaarthoogte van de nieuwe Pauwbrug. Hij wees erop, dat, wil men hiermee de re creatievaart met motorjachten tege moetkomen, de doorvaarthoogte dan toch zeker 2.50 meter moet zijn. Alle bruggen zouden dan hoger moeten worden, er zouden vele huizen moeten worden gesloopt ter wille van de dan noodzakelijke lange op- en afritten. Er zouden #ook vele woningen achter hoge I keermuren komen. B. en W. over- wegen wel te zijner tijd eei» op- j vangmogelijklieid voor de retrea- tievaart te maken in de Haven en om en bij de Herengracht. De heer Kret diende een motie in teneinde te bereiken dat in het bestemmingsplan voor de binnen stad ook aandacht wordt gesdion-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3