Gereformeerde gezindte: eenheid of herverkaveling Deur onen houden naar Christelijk Instituut Reclassering van „Leger" fusie onmogelijk NA SPELDJESRAGli Nü MEDAILLES Een woord voor vandaag Chr. geref. studenten discussiëren over toekomst van hun kerk Uw probleem is het onze.... Brief geref. synode aan Zuid-Afrika BEROEPINGSWERK Bisschoppe kiezen ra Aantal uitgetreden priesters overschat Meeleven met Christelijk Instituut De woede van hel volk is nu tot het kookpunt gestegen, Zelfs stadhouder Pilatus schrikt ervan. Hij posteert zich in zijn rechterstoel, op de plaats Gabbatha in Jeruzalem en nog eenmaal wil ftij de Joden trachten tot rede te brengen. Wil hij hun medelijden opwekken? Of is het sarcasme, is het zijn bedoeling het volk nog meer op te hitsen? Pilatus zegt, wijzend op Jezus: „Zie, uw koning!" Als de Joden hem toeschreeuwen, dat Hij gekruisigd moet worden, vraagt Pilatus: Jdoet ik uw koning kruisigen?" En als in spreekkoor volgt het antwoord„Wij hebben geen'koning, alleen de keizer!" Het zal, in Rome, de keizer later wel zijn verteld, die hele geschiedenis met Jezus in Jeruza lem. Een godsdienstige kwestie, niet waard om zich er druk over te ma- ken, Geen koning, zeggen de Joden, ff iet omdat zij zo verguld zijn met de keizer^ wiens bezettende macht zij voortdurend rond zich heen zien. Maar dat is hun dan nog liever dan deze Jezus, Die niet dè opstand iegen de keizerheefi gepredikt maar Die hen heeft opgeroepen tot een radicale levensvernieuwing, tot een totale bekering van al hun boosheid. En dat wensen zij niet te accepteren. We lezen vandaag: Marcos 14 vers 43 tot 6 5. (Van een onzer medewerkers) APELDOORN Het corps van de christelijk gereformeerde theologische studenten heeft twee discussie-avonden gewijd aan het probleem van de eenheid in eigen kring en van de „herverkaveling" van de kerken van gereformeerde signatuur. Voor de laatste avond was drs. A. van der Meiden uitgenodigd om naar aanleiding van zijn publikaties De Zwarte Kousen Kerken en het zojuist verschenen AKV'70 vanuit de godsdienst-sociologische hoek een paar kanttekeningen te maken bij de probleemstelling. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan 1 gels te worden Ingesloten. Vraag: Heeft een verzameling hal ve centjes nog waarde? Antwoord: Dat hangt sterk af van kwaliteit en jaartal. Oude van 1820 kunnen in prachtige staat (ongeveer stempelnieuw) wellicht 10 opbren gen. in gebruikte staat een gedeelte. De munten van de laatste jaren zijn in den regel maar enkele dubbeltjes of kwartjes waard, mits in goede staat, anders niets. Bovendien zijn er nog zeldzame jaartallen, waarvan de halve centen duurder zijn. Vraag: Ik verblijf in een bejaar dentehuis. Begin december reikte het bestuur van de stichting een cir culaire uit, met de mededeling dat de pensionpiijzen, die sinds 1 april 1967 voor de laatste maal werden verhoogd, niet gehandhaafd kunnen worden. Daarom voerde het 1 janua ri 1970 een verhoging van 16 pet. in. Exploitatiecijfers komen nooit ter kennis van de bewoners, laat staan dat zij enigszins in de zaken gekend worden. De minister staat slechts een ver hoging van 4 pet. toe. In de verorde ning op bejaardenoorden in onze provincie staat, dat er een door de verzorgden te verkiezen commissie van overleg moet worden ingesteld, als het oord meer dan 20 verzorgden kan bevatten. Hoewel het huis al vier jaar bestaat en de bewoners erom verzocht hebben, geeft het be stuur geen antwoord. Het reglement van het huis staat niet toe fooien of cadeaus aan het personeel te geven. Toch moedigt de directrice het ge ven van verjaarcadeaus aan perso neel aan. Antwoord: Inzake de vraag of de tariefsverhoging juist is. kan u zich wenden tot de economische contro ledienst, Jan van Nassaustraat 50, Den Haag, met uw klacht inzake de commissie tot het provinciaal be stuur, met die over niet-naleving van het reglement van orde tot het stichtingsbestuur. U kan de klachten door zoveel mogelijk bewoners laten tekenen. Vraag: Kan u mij alle gegevens verstrekken om de procedure voor vrijstelling van militaire dienst zelf aan te vragen en te behandelen. Er zijn wel bureaus, maar deze vragen 300 tot 500 per geval. Het enige is dat ze de gegevens in een verzoek schrift omzetten en ze weten de gang van zaken. Maar bij de Raad van State moet men zelf pleiten en zitten ze er alleen maar bij. Antwoord: De minister kan vrij stelling verlenen wegens kostwin nerschap, persoonlijke onmisbaar heid. bekleding van een geestelijk of godsdienstig-menslievend ambt. op leiding tot zodanig ambt, broeder- dienst of aanwezigheid van een bij zonder geval. In dergelijke gevallen kan u inlichtingen vragen bij de ge meentesecretarie. afdeling militaire zaken. Ieder die in staat is zijn zaak goed te bepleiten, kan een aanvraag in dienen en zelf geheel afhandelen, al is het prettig de hulp van een des kundige te hebben die u attent kan maken op allerlei belangrijke pun ten, welke u vergeten heeft en de verzoekschriften behoorlijk kan op stellen. Van de ministeriële beslissing kan men zo nodig in beroep komen bij de Kroon. Is het om gewetensbezwa ren, dan kan men zich omdat de overheid niet lichtvaardig ontheffing verleent om hulp wenden tot het „Vredesbureau", p.a. C. Inja, Nic. Beetslaan in. Baarn. Vraag: Is het mogelijk van de we genbelasting af te komen daar ik als invalide een tweede-hands-wagentje gekocht heb, omdat het lopen mij zeer zwaar valt? Antwoord: Een verzoek kan men. richten tot het belastingkantoor voor invoerrechen accijnzen, afdeling motorrij tu igen belasting. Het ging hierom: moeten de Chris telijke Gereformeerde Kerken de na druk leggen op het versterken van de eenheid in eigen kring (die nogal eens in gevaar gebracht wordt door ver schillende opvattingen over bijbelver taling, psalmberijming, vrouw in het ambt en door wal genoemd wordt het verschil in ligging), of moeten zij meewerken aan een herverkaveling, dat wil zeggen contacten zoeken met groeperingen buiten de Chr. Geref. Kerken, zoals de Gereformeerde Bond, de verontrusten in de Gerefor meerde Kerken of de Gereformeerde Gemeenten, om te komen tot een nieuwe constellatie van bijbelgetrou- we kerken. Op die manier zou veel werk sa- men gedaan kunnen worden en min- PÏjMck&'het op de gereformeerde I ^r energie besteed behoeven te wor- synode zei, toen hij uit de Zuid- i den aan vruchteloze en frustrerende afrikaanse bijbel Prediker 9 vers 9 interne discussie. voorlas: Geniet van het leven met de vrouw die bij liefhebt Een andere houding ten opzichte van de rassenproblematiek in Zuid- Afrika betekent ook opheffing van het verbod dat zwart en blank hu wen. Zoals ds. D. N. Wouters vit Uit de stellingen, die drs. Van der Meiden ter discussie stelde kiezen we er enkele. SOCIOLOGIE 1. De problematiek van eenheid of herverkaveling moet niet alleen dooi de theologie bekeken worden. De op lossing van het vraagstuk dient mede door sociologie en sociale psychologie voorbereid te worden. Eenheid en ge scheidenheid zijn geen pure theologi sche verschijnselen. 2. Wanneer men kiest voor de een heid, voor de samenleving van uit eenlopende liggingen, moet men dit ook positief aan het kerkvolk presen teren en niet werken volgens de lijn van de negatieve tolerantie (we moe ten elkaar verdragen). Uitgangspunt moet dan zijn, dat verschillende ge loofsbelevingen positief gewaardeerd moeten worden en dat dulden plaats maakt voor erkennen en herkennen. 3. Deze positieve waardering zou in de Chr. Geref. Kerken de kanselruil kunnen bevorderen (Niet iederp chr. geref. predikant wordt nu toegelaten op alle chr. geref. kansels) Kennisma ken betekent de eerste stap op. weg naar de erkenning. FEDERATIE 4. Een federatieve samenwerking, waarbij meerdere kerkgroeperingen betrokken zijn, ligt goed in de markt. De maatschappij waarin we leven dwingt ons een federatief denken (eenheid en fusie met behoud van het eigene) op. Het is de vraag of we mogen volstaan met eerst de eenheid in eigen huis te zoeken en dan pas over de grenzen te gaan. Waarom niet beide acties tegelijk onderne men? 5. We moeten oppassen bij de ge dachte aan herverkaveling roman tisch te worden. Als we denken gelij ke visies te hebben als groepen in andere kerken, betekent dat nog niet dat die visies inderdaad gelijk zijn. Het beeld dat we van onszelf en van andere partners hebben is bedrieg lijk. Bovendien zijn de visies van ge lijkgestemden in verschillende kerken ontstaan door geheel andere voorge schiedenissen, totaal andere sociale kaders. 6. De grote vijand van herverkave ling is dat de Nederlander kennelijk het eigene (de ei.gen vertrouwde ker kelijke groep) hoger aanslaat dan de dogmatisch of praktisch-theologische (Van onze kerkredactie) UTRECHT Met vrijmoedigheid komen wij tot u om uit te spreken dal de Heilige Schrift naar onze overtuiging van de kerk een andere houding eist ten opzichte van de ras senproblematiek. dan wij in de be sluiten en de praktijk van uw kerken menen te horen, zo schrijft het mode- ramen van de gereformee-de synode aan de kerken van Zuid-Afrika. Het moderamen zegt in deze brief verder onder meer: „onze verbonden heid in Christus met uw kerken geeft ons de vriimoedigheid te pleiten voor een zo bestuderen van en luiste ren naar de Heilige Schrift, dat ge waakt wordt voor elke dirigerende invloed die sociale, politieke en an dere omstandteheden op uw en ons denken wil hebben." „Wij willen u vragen, of het stre ven naar zelfbehoud en het verdedi gen van eigen bevoorrechte positie ten koste van medemensen met de eisen van de Schrift en de door haar geboden sociale gerechtigheid te rij- men zijn. De eenerale svnode spreekt i de hoop uit, dat u in het leven van kerk, staat en maatschanpii de conse- ouenties van die gerechtigheid blij moedig en in vertrouwen op Gods be- lofte zult trekken." Goede trouw „Zoals wii geluisterd hebben naar i uw vermaning aan ons eericht in verband met vragen inzake Schrift en beliidenis, zo komen wij tot u met de boodschap die in deze brief is ver vat". zo zegt het moderamen verder, dat vaststeld ..dat de generale svnode wil blijven uitgaan van de goede trouw waarmee u in het licht van de Schrift een oplossing begeert te zoeken voor de veelvuldiee proble men van de rassensituatie in uw land." Speciaal tot liet Nederduits Gere formeerde Kerken van Zuid-Afrika zegt het moderamen: „In gesprekken op onze svnode hebben wij gehoord en ln ons hart bewaard dat uw afge vaardigden verklaarden voor het ge sprek met het Christelijk Instituut de deur geopend te houden. Omdat bij zeer velen in ons land de begeerte leeft dat de brug van uw kerken naar r)All1iniP911P11 1» 1Qnrpti het werk van deze broeders geslagen IWlDlIllCaneil Kiageil Brazilië aau en begaanbaar gemaakt wordt, brengt de synode dit verlangen met vrijmoe digheid aanu over." SOS Houdt u verzekerd, van de oprechte gezindheid waarin deze brief namens de gereformeerde synode aan uw kerkvergadering en aan de leden van uw kerken geschreven is, zo eindigt de brief, die verder de verwachting uitspreekt, dat de besluiten van de Gereformeerde oecumenische Synode inzake de rassenverhoudingen ook door de kerken van Zuid-Afrika zul len worden aanvaard en naar de in tentie van deze besluiten zullen wor den toegepast. ZWOLLE Een groep van 133 Do minicanen in Nederland heeft een schrijven gericht aan de ambassadeur van Brazilië, waarin zij hun ernstlgo bezorgdheid uitspreken over de be handeling van de politieke gevange nen in Brazilië. Aanleiding tot het schrijven is het geval van de Braziliaanse dominicaan Tito de Alencar, die tijdens een ge vangenschap van enkele maanden kort geleden een poging tot zelfmoord heeft gedaan, nadat hij elf uur achtereen was verhoord. Drs. A. van der Meiden eenheid. Willen we eigenlijk wel zo graag? VEROUDERD 7. Het is erg gevaarlijk een nieuwe constellatie te maken op basis van verouderde belijdenisgeschriften, b.v. op basis van de artikelen van de Ne derlandse Geloofsbelijdenis over de kerk. Daar komen we niet meer mee uit. De geschiedenis van de Gerefor meerde Kerken (vrij gemaakt) toont aan dat we dan verdwalen in een administratief-bureaucratisch confes- sionalisme met alle sporen van de splijtzwam in zich. 8. Men moet om de herverkave lingskansen te „verkopen" niet wer ken met de modellen van NRCV of CNV. Deze groepen hebben totale verschillende, geen kerkelijke ver trekpunten. Hoezeer de Nederlander -op het eigene gesteld is, hij is ook te porren voor samenwerking, op basis van betrekkelijke vrijblijvendheid. 9. Om zinnig te kunnen praten over eenheid en herverkaveling zou men eerst eens moetén onderzoeken (denk aan de dissertatie van Van Putten) hoe de wederzijdse beelden van de fusie-partners liggen. Daarbij zou wel eens een heei ander licht kunnen vallen op de eenheidswil van het kerkvolk. De niet-theologische factoren spelen een enorme rol bij eenheid en verscheidenheid en we kunnen geen nieuwe constellaties scheppen zonder die factoren te ken nen en te gebruiken bij het plannen maken. Bij de discussie bleek, dat aan staande predikanten enerzijds moeite hadden met de verdeeldheid in eigen kring en anderzijds niet zo verschrik kelijk veel verwachtten van een her verkaveling. Het meest kon hen de gedachte boeien van een tegelijk werken op twee fronten: de nadruk binnenshuis leggen op mentaliteits verandering, zodat men elkaar in ieder geval leert kennen en waarde ren én contacten leggen met groepen buiten de kerk waarvan het vermoe den bestaat dat hun vertrekpunten gelijk l'.ggen. Om te starten zou men met die groepen een kennismakingsproces NED. HERV. KERK Beroepen te Nijkerk: T. Lekkerkerker te Oosterwolde. Aangenomen naar Nieuw-Buinen: kand. J. J. Valk te Bilthoven. Benoemd door de sticht, interconf. ziekenhuizen t. pred. v. h. Lucaszie- kenhuis te Apeldoorn: P. C. de Bruijn te Wageningen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN Beroepen te Harderwijk: H. J. Kou- wenhoven te Vlaardingen. GEREF. KERKEN (vrügem.) Aangenomen naar Pretoria (die vrije geref. kerk): J. G. Meijer te Zwijn- drecht. GERF. KERKEN (buiten verb.) Beroepen te Sliedrecht: M. Bakker te Maastricht. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam: kand. J. v. d. Vlies te Apeldoorn. Bedankt voor Hoogeveen (vac. J. Kie vit): J. Westerink te Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop: J. v. Haaren te Amersfoort GEREF. GEM. in NED. Beroepen te Bruinisse: M. v. Beek te Opheusden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zowel de afdeling reclassering van het Leger des Heils als de Protestants Christelijke Reclasserings Vereniging hebben wij om reacties gevraagd naar aanleiding van de uitlating van prof. mr. L. Hulsman vorige week donderdag. Sprekend over een fusie over drie of vier jaar van drie reclasseringsverenigingen Het Nederlandse Genootschap tot Reclassering, de Katholieke Re- classeringsvereniging en de dr. F. S. Meijersvereniging merkte hij op, dat nog niet is gebleken in hoeverre de Protestants Christelijke Reclasserings Vereniging en het Leger des Heils willen meewerken aan een nieuwe organisatorische structuur van de reclassering. des Heils kan niet fusiëren omdat het alle soorten werk doet, waaronder ook reclasseringsarbeid. Samenwer ken met andere instanties gebeurt echter al. In de toekomst is men be- Standpunt De heer L. Oost, coördinator van het psychiatrisch en maatschappelijk werk van het Leger des Heils rea geerde met: Wij waren de enigen, die reid op allerlei terreinen samen te vanaf het begin een duidelijk stand- j werken. punt hebben ingenomen. Hot Leger 1 Van de zijde van de Protestants Christelijke Reclasserings Vereniging deelde de heer M. M. Paling, adjunct directeur ons mee „dat de PCKV zich nog verder bezint op alle zich voordoende ontwikkelingen. Samen werking wordt overigens positief be naderd, mits dit geen doel op zich is, maar in het belang van de cliënt." WASHINGTON De Ameri kaanse federale recherche (FBI) heeft bekendgemaakt dat Carlo Bambino, die de leider zou zijr. van de misdadi- gersorganisatie Cosa Nostra, gisteren is gearresteerd Hij wordt ervan beschuldigd be trokken te zijn bij plannen om een overval te plegen op een pantserwa gen met een bedrag van zes miljoen dollar. De 67-jarige Cambino werd in New York gearresteerd. moeten ontwikkelen, planmatig uit te voeren en door een goede evaluatie begeleid. Vanzelfsprekend moeten daartoe een aantal technische maat regelen genomen worden, zoals ver dergaande kanselruil, integratie van de opleidingen, nieuwe samenwer kingsverbanden op terreinen waar dat onmiddellijk mogelijk is. Duidelijk bleek dat in dit waagstuk de waarheidsvraag centraal komt te staan. De kerkelijk verdeelde Neder landers hebben er een handje van, de waarheid voor eigen groepering op te eisen. Daarnaast valt .niet te ontkennen dat niet alleen de geloofwaardigheid van de kerk een heet hangijzer is, maar veeleer de dieper liggende pro blematiek van de geloofwaardigheid van het evangelie zelf ons parten speelt bij alle discussies over dit on derwerp. Tenslotte was men er het unaniem over eens dat een intense voorlichting met als doel mentaliteitsverbetering nodig is om door de huidige barrières heen te breken. DINSDAG 24 MAART 4- Betogingen vfi ontslagen priester BRUSSEL Ruim drieduize togers hebben zondagmiddag Belgische plaatsje St. Gillis-D monde betoogd tegen het ontsl de onderpastoor van Nieuwk -Waas, Gilbert Verhaeghen. D de Vlaamse bevolking geliei vooruitstrevende priester is en geleden van zijn oorspronkelij rochie Gillis-Dendermonde o plaatst naar Nieuwkerken-W; daarna de laan uitgestuurd. Verhaeghen was overigens blij met al deze opwinding ro persoon. Over zijn ontslag zei heb geprobeerd en dat zal blijven doen, om als jong mijn opdracht te vervullen geest van een geëvolueerd beeld". ROME Het Vaticaan heef ren de namen bekend gema de vijftien'bisschoppen, die he tariaat van de bisschoppe zullen bijstaan. De vorming van dit college wens van de laatste bisschopp de. Twaalf werden gekozen schriftelijke stemming, waarafc bisschoppen in de wereld mei|| en drie benoemd door de pau p De vijftien zijn middenfigi ronduit conservatief. Er is geei d le erkende progressieve bisschU der. Enkele bekende namen: kardinaal Felici, Doepfner München en Marty van Parijs. 1 LONDEN In de meeste lan den heeft de pers de neiging het^ aantal priesters, dat het ambt" verlaat, te overschatten. Aldus is de conclusie in een vertrouwe- ROTTERDAM Onder voor zitterschap van prof. dr. J. Ver- kuyl is een werkgroep gevormd, die zich ten doel stelt in Neder land het meeleven met het be kende Christelijk Instituut voor zuidelijk Afrika te bevorderen. De werkgroep, die de stichtings vorm heeft gekozen, draagt de naam Kairos, een woord uit het Nieuwe Testament, dat weergegeven zou kun nen worden als „Nü is het de tijd". Het eerste nummer van het kwar taal-bulletin „Kairosberichten" is verschenen. Belangstellenden kunnen zich voor toezending opgeven aan Werkgroep Kairos, Cornelis Houtman straat 17, Utrecht. De werkgroep wil informatie- en documentatie-materiaal samenstel len over de houding van de kerken in Zuid-Afrika, in het bijzonder voorzo ver het de verhouding der rassen be treft. lijk rapport, dat het Inteil naai kerkelijk research eer® in West-Europa heeft opg*'f en aan de kerkelijke leidj(J de hele wereld heeft gezonj In het rapport staat onder 1 dat de kranten hebben gemej U sinds 1943 in' Italië 10.000 pi zijn uitgetreden, maar dat heipl schijnlijk is, dat dit aantal dief de 7000 zal liggen. De geheini heid rond het uittreden brei neiging tot overschatting me'* mee, meent men. Een andere conclusie is, datfai woordig priesters op iedere F uittreden. De meesten in defd vijf jaar na de wijding. Aandacht wordt besteed aarft( ters, die jaren op machtiging J10 me hebben moeten wachten hg kunnen trouwen. De vraas wojla steld of dit voortaan niet betq i de plaatselijke bisschoppen kalg den behandeld. rsl Het weer in Enrof'i' weer max. temp. F gisteren V ide ïe^ S po. fen Kr n I fel geh.bew. Brussel Frankfort geh.bew Ui Genève Innsbruck mist H Kopenhagen zw.bew. 3 10 Londen 11 Luxemburg zw bew. 10 Madrid 13 Majorca zw.bew. 7 München 1 1 Nice geh.bew. 12 13 Rome 18 Wenen geh.bew. 14 Zürich mist 9 de (Van een onzer redactèuren) AMSTERDAM De speld jesrage, die Nederlands jeugd drie jaar in de ban heeft ge houden, is uitgedoofd. Maar voor wie zijn verzameldrift daardoor nog niet geblust voelt, is er nieuwe hoop: in mei kan hij zich werpen op de medaille, die de nieuwe trek ker wordt bij de verkooppro motie van een groot aantal merkartikelen. De Amsterdamse reclame-advi seurs Ph. T. Noordervliet en A. C. M. Winninghof, zijn op het ogen blik bezig met de voorbereidingen voor een grote actie, waaraan ver scheidene bedrijven meedoen. En gaan de plannen door, dan wordt dit de eerste collectieve verkoop campagne van het bedrijfsleven. De bedoeling is, dat de medaille die ontworpen is in honderden uitvoeringen alleen bij de ver- Een van de vele hon derden medaille-modellen Rechts de heer Ph. T. Noor-i.^ dervliet, links ztfn compag-^ non A. C. M- Winninghof koop van merkartikelen als p wordt verstrekt aan de klan dan nog alleen op basis van e siviteit. Is er bijvoorbeeld een nadefabrikant, die de medail! zijn flesjes cadeau doet, dan een concurrerende limonadefa die medailles niet gebruiken. Op het ogenblik is er één b (een fabriek van reinigingsa len), die bij zijn produkten medaille als geschenk mc maar verwacht wordt, dat er al zo'n vijftig verschillende ml 'es op de markt zullen zijn. Om de exclusiviteit van di mies te waarborgen zijn de m^ 'es wettig gedeponeerd, namaak door de concurrent» mogelijk is gemaakt. De recei gerichte stichting Promerka op toe, dat de spelregels goedj den gehanteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2