NEDERLAND KOPLOPER Danlon Max Euwe volgend jaar terug in scliaakring? Je mag, staand op de duinen de zon in zee zien zinken. Je mag met de wind in je haar met een vaart naar de stad. Je mag klinken met Pouilly fumé cru '59. Je mag blij zijn. Je mag dansen tot hetdag wordt. Je mag gezien worden. Van Danlon mag 't. nietzómaarpanties In 1985 aan de top in West-Europa et wordt straks voller rukker en ook duurder Zuid-Afrika niet in Davis-Cup NOS uil niet meer betalen aan KNVB Vervolging in Albanië Meer landen in eindtornooi Weer gelijk PTT vraagt voor personeel een huurverffoeding Klacht over mishandeling door politie DINSDAG 24 MAART 1970 miljoen bejaarde a meer - Welvaart* tvordt duur betaald (Van een onzer redacteuren) j^EDERLAND zal in 1985 in West-Europa aan de top staan. wat betreft: bruto nationaal inkomen, werkelijke groei van bruto nationaal produkt, bevolkingsaanwas, maar ook de di recte belastingen. Het zal vol, druk en duur worden, zodat het de vraag is of bij een betrekkelijk hoge welvaart nog sprake van welzijn kan zijn. In veel opzichten moet zij duur worden betaald. Ondanks de sterke toeneming van het bruto nationale inkomen zal de belastingdruk naar ver houding nog zwaarder worden. De besparingen blijven gelijk, maar het besteedbare inkomen zal sterk teruglopen, in vergelij king met 1965, terwijl dat in an dere Westeuropese landen be langrijk zal toenemen. Dit blijkt uit een prognose van het Zwitserse Instituut voor toegepaste economische research „Prognos" te Bazel. „Prognos" houdt zich bezig met wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de te verwachten eco nomische ontwikkelingen in West-Europa. Alle ledenstaten van EEG en EVA (Europese Vrijhan dels-Associatie onc'er leiding van En geland) werden in het onderzoek be trokken, met uitzondering echter van Portugal. Per land worden gedetailleerde internationaal vergelijkende prog noses gegeven over de ontwikkeling van de bevolking, inkomen- en consumptiepatroon, produktie en pro ductiviteit, in- en uitvoer etc. Bijzon derheden over deze prognose, die in rapportvorm is verschenen (verkrijg baar voor ca. 2500 gulden bij Associ ated Marketing Partners te Amster dam), gaf gisteren dr. Aloys Schwie- tert, die de leiding van het onderzoek had. Bejaarden Uit zijn toelichting is gebleken dat. de conclusies in het rapport sterk door zuiver economische factoren zijn bepaald. Onzekere elementen werden veelal buiten beschouwing gelaten. Dit vermindert de waarde van het rapport niet, maar laat het uiteraard wel onvolledig. De te verwachter zware belasting druk zal voornamelijk worden ver oorzaakt door uitbreiding van het so ciale verzekeringspakket (het aantal bejaarden zal in 1985 zijn toegeno men met een half miljoen tot 1.7 miljoen). Ook het aantal jongeren, dat (nog) niet aan het productiepro ces deelneemt, wordt belangrijk gro- ter. Gevolg is o.a. dat veel meer be lastinggeld aan onderwijs zal worden uitgegeven. Hoe het in ons land nu al nijpende probleem van de lucht- en waterver ontreiniging kan en zal worden opge lost is nog e«n groot vraagteken. In dit verband is het interessant te le zen, dat de produktie in de che mische sector in 1985 meer dan ver dubbeld zal zijn. Er zal heel wat geld nodig zijn (zowel van de overheid als van de bedrijven) om de 'afvalproducten' van de petrochemische industrie op verantwoorde wijze te 'lozen'. In 1985 zal volgens het rapport het bruto nationale inkomen in Neder land tot rond f 266 miljard zijn gestegen. Dat is vier en een half maal zo hoog als in het basisjaar 1965. Dit betekent een jaarlijkse stij ging van 8 pet. Dit percentage klopt met dat van het Centraal planbureau voor 1970/'71. Ook wat het bruto nationale product betreft ziet het er niet naar uit, dat Nederland van zijn eerste f plaats onder de geïndustrialiseerde Westeuropese landen zal worden ver- drongen. Nog meer dan Noorwegen en Italië kan Nederland zich blijven 'beroe men' op de hoogste bevolkingsaan was. In 1985 zullen er ongeveer 15.8 miljoen mensen in Nederland leven, ofwel 28 pet. meer dan in 1965. Het aantal Nederlanders in de groep 65plus zal zoals gezegd nog sterker toenemen. Privésfeer Het aandeel van de produktie van de verwerkende industrie zal met inbegrip van de aardoliewinning in 1985 ruim verdubbelen (van 15.3 pet. in 1965 tot 37 pet. in 1985). Ook de buitenlandse handel zal belangrijk toenemen. Hel exportquotum zal in 1985 66.5 pet. bedragen (in 1965 was dat 48.4 pet.). In de privésfeer zullen de consumptieve uitgaven per jaar met circa 3.6 pet. stijgen, hetgeen in 20 jaar een verdubbeling van de uit gaven betekent van 3220 in 1965 tot 6535 in het trendjaar 1985 (ge baseerd op het prijsniveau van 1965). Volgens het Centraal planbureau is j de stijging beschikbaar inkomen voor 1970/'71 3.2 pet. LEEUWARDEN Ter gelegenheid van de opening van het tornooi om het schaakkampioenschap van Neder land heeft professor dr. Max Euwe, in diens kwaliteit als ere-voorzitter van het tornooi-comité maandag in Leeuwarden meegedeeld te zullen overwegen in 1971 (opnieuw) aan het titel tornooi deel te nemen. Professor Euwe was landskampioen van 1921 - 1955. Het deelnemersveld, dat door het om studie-redenen uitvallen van o.a. landskampioen Hans Ree, was verzwakt is aangevuld door invitaties aan de kandidaatmeesters Hartoch, Jongsma en Scholl, derde in het kam- pioenstornooi 1967. In de eerste rond zijn de volgende resultaten geboekt: Vogel Marcus Vz—^k, Hartoch Scholl Vj—Vs, Langeweg De Ruiter V*Vi, Jongs- LONDEN Tijdens een bijzondere vergadering van de landen die deel nemen aan het tennistornooi om de Davis-beker is besloten het Zuidafri- kaanse tennisteam niet toe te laten tot het tornooi van 1970. Besloten werd Rhodesië wel het recht te geven uit te komen in het komende tennis tornooi. ma Kort 10. Zuidema Van Baarle 10, v/d Weide Kerkhoff Kerkhoff stond glad gewonnen, doch zag een patvoering van zijn te genstander over het hoofd. HILVERSUM De NOS zal niet ingaan op eventuele eisen van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond om voor het komende seizoen meer te gaan betalen voor het mogen uit zenden van fragmenten van voetbal wedstrijden in de Nederlandse com petitie. De NOS heeft voor dit sei zoen hiervoor een bedrag van 250.000,- betaald. De NOS beraadt zich momenteel intern omtrent het in het vervolg in te nemen standpunt ten aanzien van de aankondiging van voetbal wedstrijden op de televisie. Zowel bij het publiek als ook bij de NOS zelf zijn nogal wat reacties losgemaakt bij de aankondiging van de uitzen ding van Ajax Carl Zeiss Jena. De heer Rengelink is er als com missaris persoonlijk een voorstander van zes tot acht uur voor het begin van een wedstrijd een definitieve beslissing te nemen. Liesbeth Wouda start .even in '85 internationaal vergelijkend on derzoek heeft tot de (op zichzelf verheugende) conclusie geleid, dat de economische groei van Nederland nog belangrijk zal toenemen en dat het in 1985 in West-Europa aan de top zal staan. De bruto inkomsten zullen volgens de voorspelling een stijgende lijn te zien geven, maar het besteedbare inkomen loopt sterk terug, omdat de directe jl belastingen bijna twee maal zo hoog zullen zijn als in 1965. lDaar komt bij, dat de chemische in> ldustrie naar verwachting meer dan l'iet dubbele gaat produceren. Zodat lre vraag naar de leefbaarheid, die nu al sterk is aangetast, in bijzondere mate actueel zal worden. Van de mate waarin men milieu-ver ontreiniging kan terugdringen zal af hangen, of de chemische industrie haar opmars kan voortzetten. Meer dan aan welvaart zal in de toe komst aan welzijn aandacht worden geschonken. TIRANA Volgens de Albanese radio zijn activisten van de commu nistische partij van Albanië een nieu we campagne begonnen tegen „oude gebruiken en religieuze vooroorde len". Er worden plaatselijk comités ge vormd, om „elk religieus geloof onder de burgers definitief uit de weg te ruimen". De campagne is zowel ge richt tegen de islam als tegen het rooms-katholicisme en de orthodoxie. Reeds enkele malen werd gemald, dat aan de openbare godsdienst in Alba nië een einde was gemaakt. Bonn overweegt leverantie 200 Leopards aan Spanje BONN Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat de regering de leve rantie van 200 Westduitse Leopard- tanks aan Spanje overweegt. Maar de woordvoerder van het ministerie heeft er tegenover de pers de nadruk op gelegd, dat geen definitief besluit over deze zaak is genomen. Een woordvoerder van de West duitse firma, die de Leopards maakt, zei, dat alleen maar informatieve contacten met de Spaanse regering waren gemaakt. Onderriem ingsraden in leger nog taboe DEN HAAG Minister Den Toom van defensie is niet van plan bij de landmacht en de luchtmacht „onder nemingsraden" in te stellen. Wel hestaat het voornemen aan de hand van de inzichten verkregen sinds de p[( instelling van de contactcommissies hij het leger, de bestaande regeling te herzien. Hierdoor zullen de commissies meer betekenis krijgen wat betreft de leefomstandigheden bij de betrok ken onderdelen. Tevens wil de mi nister bij de luchtmacht contactorga nen overeenkomende met deze com missies bij de landmacht instellen. Dit merkt de minister op in zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Wiel- draaijer. De plannen zijn vervat in ontwerp regelingen. die binnenkort zullen Worden besproken in de commissies voor georganiseerd overleg. Ook ver tegenwoordigers van de vereniging van dienstplichtige militairen zullen hltrbij worden betrokken. O Je mag tenslotte bestietsje meer in'tqei rr hij Amerikaanse kamp. kunstzwemmen iSAN FRANCISCO De Neder landse kunstzwemkampioene Liesbeth Wouda zal dit weekeinde deelnemen aan de Amerikaanse kampioenschap pen kunstzwemmen. die in San Fran cisco worden gehouden. De wedstrij den vallen voor de Amsterdamse zwemster, die lid is van de Meeuwen, ongeveer halverwege haar verblijf in de Verenigde Staten. Liesbeth Wouda vertrok in januari naar San Francisco om de nieuwste Amerikaanse tech nieken van het kunstzwemmen te le ren. ZUERICH Sir Stanley Rous, voorzitter van de internationale voet- bal federatie (FIFA), heeft maandag in Zuerich voorgesteld het aantal landen, dat deelneemt aan een tor nooi om het wereldkampioenschap voetbal 'te verhogen van 16 tot 24, Rous stelt zich voor dat deze acht landen zouden moeten komen uit Eu ropa (twee). Zuid-Amerika (een), Midden-Amerika (een), Azië (twee) en Afrika (twee). Rous meent met deze verhoging de aantrekkelijkheid van deelneming aan continentale bekertornooien te verhogen. Het voorstel van Rous wordt voor het tornooi van 1974 in West-Duitsland door de organisatie commissie van de FIFA behandeld. LONDEN Leeds United en Man chester United zijn maandagavond in Londen in de replay voor de halve bekerfinale niet tot een beslissing ge komen. Net als in de eerste wedstrijd bleef de stand 00. De finale, waar voor Chelsea zich al heeft geplaatst, is op 11 april in het Wembley-stadion te Londen. O c UTRECHT Omdat de PTT in de randstad Holland kampt met huisves tingsproblemen voor het personeel zal de hoofddirectie posterijen met het ministerie van binnenlandse zaken gaan praten over pen huurvergoeding voor personeelsleden die na een ver huizing aanzienlijk meer huur moe ten betalen. In Ruim Zicht, het officiële orgaan van de NKV, schrijft plaatsvervan gend hoofddirecteur drs. Ph. Leen man dat de PTT in de randstad kampt met een vrijwel permament tekort van zo'n 60fi man uniformdra- gend personeel, terwijl het in verband met de hoge huren moeilijk is perso neel elders aan te trekken. D3 PTT probeert daarom voor het district Rotterdam Italiaanse gastarbeiders te werven. AMSTERDAM De 17-jarige Am sterdamse priesterstudent Jan Bres- ser heeft zich telegrafisch bij de offi cier van justitie in Amsterdam be klaagd over „openbare geweldpleging en mishandeling met onmiskenbare opzet tot verminking van zijn ge slachtsdelen door politiefunctionaris- sen.,? Volgens.;Jan Bresser werd hij za terdagmiddag tevens „onrechtmatig opgesloten" in het hoofdbureau van politie op het Weteringplantsoen. Bij de bewijsvoering zullen televisieop namen en getuigenverklaringen ter beschikking van de rechter worden gesteld. De student was een van de vijf jongelui die zaterdagmiddag werden gearresteerd tijdens een kleine de monstratie van de „Black Pantherbe- weging" en een actie van de Oranje i Vrijstaat. De 21-jarige administrateur J. R. en de 18-jarige scholier L. P. M. W. werden gearresteerd terzake van opzettelijke brandstichting. De Amsterdamse officier van justi tie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker heeft de procureur-gene raal verzocht de rijksrecherche een onderzoek te laten instellen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11