Wereldhandelscentrum in ew York 412 meter hoog Spanning op Cyprus stijgt VS levert wapens aan Griekenland Socialisten verliezen in Finland Fusie tussen Yan Goor en Mouton Uit de Haagse hof geplukt loogste bouwwerk ter wereld in 1973 klaar og dit jaar iomen eerste bewoners Ruim 23 min. winst voor T. D. Verblifa Ook Zwitser la iul uit Rhodesië ziekenfondsplan onaanvaardbaar Auto met 18 ton margarine rijdt woning binnen CNV noemt IN BELGIË Verzekerin gswezen in moeilijkheden BRUSSEL Een aantal Belgische verzekeringsmaatschappijen verkeren in ernstige moeilijkheden. Een direc teur van een bedrijf in Antwerpen heeft verklaard dat er in België al lang misstanden zijn in het verzeke ringswezen en speciaal in de autover zekeringen. Hij voorspelde een chaos als de verantwoordelijke ministers nog 'langer blijven toekijken en de over heid niet snel en drastisch ingrijpt. Het Belgische ministerie van eco nomische zaken heeft één geval reeds bevestigd; onlangs werd de maatschappij „Navis" failliet ver klaard, waardoor enkele duizenden verzekerden hun premies en hun dekking verloren. WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft het wapenem bargo voor Griekenland tijdelijk op geheven. Naar verluidt worden enkele straaljagers en twee mijnenvegers geleverd. Het Amerikaanse wapen embargo werd ingesteld na de machtsovername in april 1967 door de kolonels. Eerder dit jaar besloten de Amerikanen om vijf torpedoboten en een onderzeeboot aan de Grieken te blijven uitlenen. HELSINKI Bij de verkiezingen die zondag en maandag in Finland zijn gehouden hebben de socialisten de meerderheid in het parlement, die zy sedert 1966 hadden, verloren. De sociaal-democraten zijn met 52 zetels (1966: 55) uit de verkie zingen gekomen en de Centrum Partij met slechts 29 (50). De conservatieven behaalden met 36 zetels aanzienlijke winst (26), evenals de Plattelandspartij, die van één op 18 zetels kwam. De Volksdemocraten (communis tisch verloren zes zetels en hebben er nu hog 36 terwijl de Zweedse Volkspartij met 12 zetels gelijk bleef. De liberale partij kwam van 8 op 7 zetels en de radicolen, die in het oude parlement zes zetels hadden, hebben zelfs niet voldoende stemmen gekregen voor één zetel De uitslag betekent de afwijzing van de grote coalitiepartijen de sociaal-democraten, de Centrum Partij en de Volksdemocraten. Dez'- partijen vormden in feite de uit vijf partijen bestaande regeringscoalitie met sedert 1968 Mauno Koivisrto als premier. DEN HAAG G. B. van Goor Zonen's Uitgeversmaatschappij NV en Boek- en kunstdrukkerij vh Mou ton en Co NV hebben besloten tot een fusie. Hiermee wordt beoogd het bereiken van belangrijke integra tie-voordelen bij bundeling der geza menlijke omzet aan derden en het nationaal en internationaal verster ken van positie en groei van beide groepen. De activiteiten van de Van Goor-groep en die van de Mou- ton-groep op het terrein van het uit geven van boeken, tijdschriften e.d. en het drukken en binden vullen el kaar in belangrijke mate aan. Het gezamenlijke personeel bestaat uit 600 man. Tamara Ipatjewa is vice-minister voor Openbare Dienstverlening in de USSR oftewel Sowjetunie. Van haar wilde ik graag horen, hoe zij de verschillen tussen het vrouwen leven in haar en ons land ervaren had. Het moest natuurlijk allemaal via een tolk gaan. Margarethe Semjonova fungeerde als zodanig. Z-e is bij honderden Ne derlanders bekend, want het is haar taak toeristen rond te lenden. Dat is geen gidsenwerk als wij bij stadstoers en in rondvaartboten kennen, maar een werkelijk terzijde staan van de bezoeker met alle uit leg die hij maar wensen kan. Margarethe is een aardige vrouw, die gezellig praat in haar vlotte Ne derlands, Ze heeft zelfs een boek geschreven (in het Russisch) over de Nederlanders. Haar karakterisering van ons is: gewend om op drassige bodem te staan. Dat wil zeggen: wantrouwig of de grond onder onze voeten het wel houdt, maar wanneer we een maal hebben ervaren dat de bodem betrouwbaar is, dan willen we de omgeving ook nuchter verkennen en ons een oordeel vormen zonder vooroordeel. In het interview echter was het haar taak louter te vertalen. De minister startte de begroeting met een tirade over het „vrouw-zijn". Dat alle vrouwen waar ook ter wereld dezelfde pro- Mij restte een instemmend knik ken Toen hoorde ik, dat de Russische vrouw ongelooflijk geleden heeft in de laatste wereldoorlog en dat aan geen huis de rouw voorbijgegaan is. Ook dat is waar. En daarbij is waar, dat wij dit feit niet altijd beseffen. De overgang naar een brandend problem: de abortus, leek me groot, maar wel interessant. In Rusland is abortus toegestaan mits uitgevoerd in een ziekenhuis. Iedere vrouw die bij haar arts komt, wordt geholpen. Ik wilde er meer over weten. En vroeg dus: „Iedere gehuwde en ie dere ongehuwde? De interruptie werd niet op prijs gesteld en de woordenstroom stokte even, het antwoord was kort: „Bij ons vraagt een arts niet naar ge huwd of ongehuwd, abortus wordt alleen geweigerd wanneer het gaat om een eerste kind." Ik begreep het principe niet en vroeg dus door. De uitleg was: „Abortus bij een eerste zwangerschap brengt de vruchtbaarheid in gevaar en wordt daarom niet toegestaan". Een argument, dat lk in Neder landse medische kringen nooit heb horen gebruiken, tenzij voor geval len, die ondeskundig worden uitge voerd. Op mijn vraag of het abor tusvraagstuk dus een zaak van ge zinsplanning was, kreeg ik een be vestigend antwoord. Hoe het dan met de ongehuwde geregeld wordt. bleef een raadsel. De minister was namelijk onmid dellijk overgestapt naar het volgen de programmanummer: de vrede. Het is altijd moeilijk om daarover in kort bestek te discussiëren, want niet alleen vrouwen maar ook man nen verfoeien de oorlog, En toch is er heel de mensheid door oorlog ge weest Het leek me daarom zinniger op de taak van de minister over te stappen. Wat is een ministerie voor open bare dienstverlening? En dat antwoord leek me heel leerzaam. Het ministerie bekijkt alle zaken die het leven van de werkende vrouw kunnen verlichten. Met name de mogelijkheden van dienstverle ningen als crèches, wasserettes, win kelplanning, dienstverlening bij re paraties in huis en dergelijke. Kort om al die kleine struikelblokken moeten worden opgeruimd. Mijn laatste vraag was hoe de re gering de wensen der vrouwen ver nam. Door de organisaties? Zeker door de organisaties maar vooral door.... de pers. Zijn er wensen, dan spant de pers er zich voor en, aldus Tamara Ipatjewa: „de pers is in ons land een machtig instrument...." Ik heb maar niet meer gevraagd: „Van wie nog meer dan van de vrouwen..."? Wel besefte ik hoe moeilijk het is, zelfs met de beste wil ter wereld, om begrippen zuiver te stelienü EW YORK De grootste 'M erikaanse havenstad voor de |j rnationale handel zal binnen- t een opvallend aspect toe gen aan haar silhouet, dat als inhattan Skyline" zo he md is. Pant het Newyorkse „World ide Center", een complex van gebouwen, waaronder twee ens van 110 verdiepingen, die t minder dan 412 meter hoog i, verrijst nu snel. DINSDAG 17 MAART 1970 e directie van de Newyorkse ha- noemt dit wereldhandelscentrum hoogste gebouw op aarde. De eer- huurders zullen er eind dit jaar Is intrekken.. Boven hun hoofden t de bouw rustig verder, drachtgever is de „Port of New k Authority", de Newyorkse ha- directie. De bouw begon in 1966 het is de bedoeling dat dit wereld- delscentrum in 1973 gereed zal Het gehele complex beslaat zes een halve hectare in het hart van tvijk Manhattan. lanhattan is beroemd om zijn wol krabbers. Het nieuwe wereldhan- centrum is geen „wolkenkrabber" er. Het zal waarschijnlijk dwars laaghangende wolken heenste- ie eerste huurders zullen de voor- ers zijn van honderden die van :rlei plaatsen van de gehele wereld omstig zijn en die nu reeds ruimte iet complex hebben gereserveerd. IJFTIG LANDEN der hen zijn vertegenwoordigers 1 landen en de bouwers ver- fi dat als het gehele pand' ge- er nog meer landen onder de piers zullen zijn vertegenwoor- huurders zijn buitenlandse hdelsvertegenwoordigers, inkoop- itrales makelaars, handclsonderne- (ïgen, exporteurs en importeurs, yadoors en cargadoors, internatio- banken, rederijen, vendien krijgen de douane van Verenigde Staten en de „Port of ederlaag X FINLAND hebben socialisten en communisten een gevoelige ne erlaag geleden. Zweden is nu nog het nige Scandinavische land met eeni Dcialistisch bewind. Ie betekenis van deze uitslag laat; ich nog raden. Een duidelijke zwen-j ing van links naar het centrum valt chter niet te ontkennen. Moskou, dat nog steeds een stevige reep op Finland heeft, zal het leuws niett in goede aarde vallen. Ie Russische druk zal verzwaren. Ie internationale positie van Fin and zal echter nauwelyks verande- 'en. Wijzigingen zullen zich vooral in Ie binnenlandse politiek voltrekken. )E RUSSISCHE premier heeft prins Norodom Sihanoek, regerings- cider van Cambodja, met een kluitje het riet gestuurd door te weigeren le aanwezigheid van Noordvietnamc- en Vietcong-troepen te veroordelen beloofde de prins, die na Moskou wk Peking bezoekt, slechts steun te len de zogenaamde imperialistische trachten, die de neutraliteit van Cambodja zouden bedreigen. De om- fekcerde wereld dus. Als zodanig zal men de toezegging van losygin in Cambodja zelf ervaren, waar men zich bedreigd voelt door Noordvietnamese en Vietcong-troepen. maak PRESIDENT NIXON heeft nogal wat moeite met de geruime lyd ge leden toegezegde beslissing, of Israël opnieuw gevechtsvliegtuigen krygt en w ja, hoeveel en wanneer. Men kan hem bepaald niet van overyld hande len beschuldigen. Nixon moet rekening houden met de reactie in Moskou en de Arabische landen. Hij kan zich echter niet aan morele verplichtingen jegens Israël onttrekken, nu Frankryk voortgaat enkele Arabische landen vol te stop- Pen met Mirages en andere moderne toestellen. Het eisen van politieke concessies, die Israëël eenzijdig zou moeten doen, zou in dit verband van slechte smaak ge tuige* BERN Zwitserland heeft giste ren bekendgemaakt, dat het zijn consulaat in Rhodesië zal sluiten. Het besluit is genomen op een kabi netsbijeenkomst gisteren in Bern. Het Zwitserse consulaat in Johan nesburg zal de belangen van de Zwitserse burgers in Rhodesië behar tigen. Alleen Zuid-Afrika, Portugal en Griekenland hebben nu nog consulaten in Salisbury. Du zijn de 26-jarige Engelsman ArthurHorn en zijn liejtallige 24-jarige echtgenote Carol tijdens een proefvaart in hun (20 voets) Yorkshire Dory. Het echtpaar is van plan, begin mei een poging te doen met dit bootje de Atlantische oceaan over te steken. UTRECHT In een artikel in De Gids noemt het CNV het zieken fondsplan van de commissie-Vos on aanvaardbaar. Het CNV meent, dat het opnemen van de gehele zieken- huisverpleging en de specialistische hulp in de AWBZ met daarnaast voor alle andere risico's een vrijwilli ge ziektekostenverzekering zoals de commissie-Vos aan de minister heeft voorgesteld, misschien nog meer pro blemen zou scheppen dan de commis sie uit de weg denkt te ruimen. Een vrijwillige „restziekenfonds'' is vooral voor bejaarden enanderen met lage inkomens onaanvaardbaar. Een oplossing van de bestaande moeilijkheden lijkt het CNV alleen mogelijk met een financieringsstelsel, waarbij de overheid een groot deel van de kosten draagt of met een volksverzekering voor het gehele pakket van medische voorzieningen met handhaving van de tegenwoordi ge overheidsuitgaven. NICOSIA Na de moord op de oud-minister van binnenlandse zaken Plycarpos Georgadjis zondagnacht, zijn vele Cyprioten bang dat zijn dood een oorlog zal ontketenen tus sen de aanhangers van de vermoorde minister en zijn moordenaars. Als de geruchten op het eiland op waarheid berusten, zou de situatie kunnen ontaarden in een politiek conflict, waarbij ook leden van het Griekse kolonelsbewind een belang rijke rol zouden spelen. Georgadjis zou zondagavond zijn vergezeld door een politieman, Kyri- acos Patakos, die als lijfwacht voor de minister optrad, naar een plek waar hij geïnformeerd zou worden over de aanslag op Makarios. Vanuit een auto werd Georgadjis onder vuur genomen. Patakos kon aan de aanslag ontsnappen en zou een van de aan vallers hebben geïdentificeerd als een Griekse legerofficier, die op Cyprus is gelegerd. De Griekse ambassade in Nicosia heeft dit bericht ontkend. Georgadjis werd in zijn auto aangetroffen met zes kogels in zijn borst. Hij zou een aandeel hebben gehad in de aanslag op Makarios negen dagen geleden. In afwachting van een onderzoek waa hem verboden het eiland te verlaten. Het Amerikaanse weekblad U.S. and World Report wijst er in een artikel op dat moeilijkheden zijn te verwachten in het Middellands Zee gebied. Een aantal hoge officieren van de NAVO hebben hun bezorgdheid uit gesproken: „De spanning begint zich ondermeer op te bouwen rond Cy prus." „De wapenstilstand tussen Grieks- en Turks-Cyprioten is uiterst kwetsbaar", aldus het blad. „Het plan-van-actie dat door het nationale front is ontvouwd, omvat een bombardement op de Britse ba ses en de politiebureaus. Het tweede doel is de dood van aartsbisschop Makarios en een massale aanval op de enclaven, die door de Turks-Cy prioten worden bewoond." Het blad vraagt zich af of Griekenland op den duur de NAVO zal verlaten en zich zal keren tot de Oost-Europese lan den. In een interv:ew met het Atheense blad „Simerina" heeft Makarios ge zegd dat de algemene verkiezingen in juni normaal doorgang vinden en niet, zoals aanvankelijk werd ge dacht, als gevolg van de recente ge beurtenissen zullen worden uit gesteld. Een Atheens avondblad heeft' gisteren de moord op Georgadjis ver geleken met die op Lee Harvey Oswald, de moordenaar van presi dent Kennedy. Hangende het onderzoek naar do moord, zyn alle ltfnvluchten op Cy prus gestaakt. Door een defect aan de stuur inrichting reed gisteren een truck met oplegger, geladen met 18 ton margarine, een woning aan de Wouwseweg te Bergen op Zoom binnen. De bewoners bleven ongedeerd. De bestuurder en de bijrijder werden licht gewond. BERGEN OP ZOOM Vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting is gistermorgen een truck met aanhangwagen van de Re- mia Fabrieken uit Den Dolder op de Wouwseweg een huis binnengereden. Het huis werd totaal vernield. De bestuurder van de vrachtwagen en de bijrijder zijn met kneuzingen en snijwonden m het ziekenhuis opgeno men. De auto, die werd bestuurd door de heer P. B. R. uit Zeist, was geladen met achttien ton margarine. De wa gen botste eerst tegen een personen auto, vervolgens tegen een vracht auto en reed daarna in een flauwe bocht van de weg rechtuit en kwam terecht ln de woning van de familie Blaaij. In de voorkamer kwam de wagen tot stilstand, waar hij werd bedolven onder de neerstortende bovenverdie ping. De bewoners van het huis, die zich in de keuken bevonden bleven ongedeerd. De kabine van de vrachtwagen werd totaal vernield. Met een kraan- wagen zou de auto uit het huis wor den gehaald. PRJOS Uit recente publikaties blijkt dat de Arjos tegenwoordig een Pro-Revolu tionaire Jongeren Organisatie is. Openlijk noemt deze groep van een rechtse partij zich links. Dit anti-revo lutionaire clubje propageert de revolu tionaire bulldozer-methode om de zaak op „gang" te brengen. Daarbij noemt ze progressie wat re gressie is vanuit democratisch stand punt. De goedwillende burger kan zich verheugen: ze zijn het stadium van Job 28 voorbij en hebben nu zelf de wijsheid in pacht genomen. Een eerste resultaat is een lijst rap portcijfers voor onze ministers, waar door we eindelijk een betere kijk op deze brave borsten krijgen Je kan nog meer van ze leren bijv. dat de zetba zen in Oost-Duiteland, die alle gods dienst en individuele vrijheid bestrij den, toch zoveel beter zijn dan die Griekenen Portugezen Welnu, AR-leidmg, wees wijs en distantieert uzelf snel, duidelijk en in het openbaar van het gefrustreerde kleuterklasje dat Arjos heet, anders kost het u voor 'i eerst na lange jaren mijn en veler anderen stem. U zou dan en-passant ook nog even kunnen on derstrepen dat het u reële ernst Is met een daadwerkelijke samenwerking met uw mede-christenen in KVP en CHU. Rotterdam J, de Geus Tegenwicht In uw blad van 11 maart jl. maakt u melding van de open brief, waarin 21 a.r.-leden protesteren tegen het sa menwerken van ARP met PvdA, PSP en PPR. Eindelijk een tegenwicht je tegen de radicale schreeuwers, die m.i. de ARP moeten verlaten, wil ze niet scheuren. Zolang de radicalen zo ongeremd een grote mond opzetten en dr. Veer man c.s. daarin trappen, zal de ARP veel stemmen verliezen. Jammer. Vlaardingen H. C. Verschoot New York Authority" er hun admini stratiekantoren in. CONCENTRATIE De concentratie van al deze basise lementen van de wereldhandel zal degenen, die zich in het wereldhan delscentrum vestigen een onverge lijkbare gelegenheid bieden hun acti viteiten te coördineren, hetgeen weer tot gevolg zal hebben een enorme besparing in geld en tijd en een evenzeer grote toename van de doel matigheid. Het wereldhandelscentrum van New York wordt een gemeenschap van vijftigduizend werkers en tach tigduizend dagelijkse bezoekers. Daarmee biedt dit wereldhandelscen trum degenen die zich daarin zullen vestigen een prachtige gelegenheid hun producten onder ogen te brengen van de gehele wereld. INFORMATIE Het belangrijkste element, in dat wereldhandelscentrum wórdt uiter aard het informatiecentrum voor de wereldhandel. Ji/TAQUETTEFOTO van het wereldhandelscentrum in New York (links). De beide torens worden meer dan vier honderd meter hoog. De bouw kosten zijn zeshonderd miljoen dollar, d.w.z. meer dan 2.000 mil joen gulden. Op de luchtfoto (rechts) is te zien, hoe het nu staat met de bouw van het wereldhandelscentrum i?i New York. Van de beide toren gebouwen is de „voet" al klaar. De eerste huurders trekken er eind dit jaar in, boven hun hoofd gaat het werk rustig verder. lieden die thans elk jaar New York bezoeken. De beide torengebouwen zullen op heldere dagen de eerste punten zijn, die men van zee uit komend, van New York zal kunnen zien. Dat zal in een mate die nu nog onmogelijk is accurate en zeer snelle assistentie kunnen verlenen op het gebied van wereldhandel, markton derzoek en allerlei andere zaken die de Amerikaanse en buitenlandse za kenman nodig heeft. Teneinde een maximale doelmatig heid van het World Trade Center te krijgen werkt de „Port of New York Authority" nauw samen met voor aanstaande bedrijven op het gebied van telecommunicatie met het doel de allermodernste communicatietechnie ken in het wereldhandelscentrum be schikbaar te kunnen stellen, die ooit voor commerciële doeleinden zijn ontworpen. WETENSCHAP Een instituut voor de wereldhandel is eveneens een belangrijk onderdeel van het project. Dat wordt een be langrijk instrument op het gebied van opleiding en onderzoek op het gebied van de wereldhandel en we reldeconomie. In de komende jaren wordt ver wacht, dat het wereldhandelscentrum van New York het primaire doel zal worden van de acht miljoen zaken- DEVENTER Thomassen en Dry ver Verblifa N.V. heeft het afgelopen jaar een winst gemaakt van 23,3 mil joen gulden. De winst over 1968 werd met bijna 18 procent overtroffen. De netto omzet is in 1969 gestegen met 8 procent. De directie van het concern ver wacht een voldoende omzetstijging om de kostenvermeerderingen in 1970 te kunnen opvangen. Het bestuur meent dat de vorming van een grote Europese verpakkings industrie (Europemballage Corp.) de beste waarborg is voor de continuï teit van de onderneming. Indien het bedrijf tot samenwerking overgaat zal Europemballage de volgende lan den omvatten: Duitsland, Oostenrijk, Nederland, België, Ned Antillen, En geland en Italië en heeft de onderne-r ming in 1969 een gezamenlijke om zet bereikt van ruim een miljard gul- den, met een personeelsbestand van j bijna 20.000 mensen. De positie van de werknemers zal volgens de direc tie niet in gevaar komen. Thomassen en Drijver Verblifa N.V. is een van de grootste producenten van blikemballage in de EEG. In 1969 waren 6.900 personeelsleden in dienst van het bedrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9