biesheuvel: ook in '71 het CH en KVP in zee Schoften op toereee 100.000 folders 10.000 20.000 Geertsema: de huidige combinatie blijft de enige mogelijkheid ballonnen dozen lucifers Binnen ARP is de marsroute bepaald" Theologiestudent in Kampen CPN-kandidaat y Iw probleem het ïze.. Bevolking van Massachusetts niet naar front VS opnieuw van massamoord beschuldigd Wielrenner in politiek AAA DINSDAG 17 MAART 1970 -i >e^£EUWARDEN „Ik hoop Den Uyl woensdagavond met Mfjoelstrü moet zeggen: ik heb j in de machtsverhoudingen ze gisteravond AR- ,ho< ctieleider Biesheuvel, die met collega's van de KVP, t e^hmelzer. en de CHU Mellema, een verkiezingsbijeenkomst in euwarden sprak. IS [AMPEN Een vierdejaars stu- t in de theologie aan de theolo ge hogeschool van de gerefor- 1 {derde kerken in Nederland te Kam- i met de toepasselijke naam van P. Bakker (24) heeft zich op de didatenlijst van de commu- V ische partij voor de Statenverkie- me,gen van Overijssel laten plaatsen. rendien zal hij bij de komende erd neenteraadsverkiezingen als lijst- iee|kker van de CPN in Kampen fun- 1, jon 'e heer C. Veenendaal, hoofd van m bureau van de theologische ho- i chool in Kampen, weigerde elk lentaar op deze kwestie. Tieologische studenten reageerden t ingezonden brieven in het mper Dagblad en vroegen zich af deze politieke keus misschien ucht is van de moderne theologie, e aan de VU en soms te Kampen jrdt geleerd, erg Sympathisanten van de hogeschool to zelfs zover, dat zij dreigen de lanciële bijdragen in te trekken. Civitas-raad en de curatoren zul- woensdag breedvoerig deze zaak 'S n alle kanten bezien. leven die niet zijn voorzien naara en adres kunnen niet In indeling worden genomen. Ge- ihoudlng Is verzekerd. Vragen niet onderling met elkaar In --jand staan moeten In afzonder- Ujke brieven worden gesteld. Per rjj brief dient een gulden aan postze- iels te worden Ingesloten. traag: Hoe is het aantal vakantie snipperdagen in diverse be- jfstakken? üntwoord: Er zijn honderden ca- w zodat we ons beperken tot enke van de grootste. Bouwbedrijf: 18 ugd 22) dagen, waarvan 's zomers (jeugd 3) weken aaneengesloten tussen Kerstmis en Nieuwjaar 4 [en aaneen, de overige zijn snip- rdagen. Metaalindustrie 17 (jeugd dagen. Overige industriële be- jven: gemiddeld 17 (jeugd 21). rarische bedrijfstakken: Alge- ne regel 15 (Jeugd 18) dagen. De- handel: Algemene regel 3 maal t aantal arbeidsdagen per week, T arvan 2 weken aaneen, maar er d n cao's, waarin maar 16 of 17 da- H izijn vastgesteld. 01 Vraag: U schreef over dreigende ngcrsnood in Lombok. Kan er uit derland iets gedaan worden en beurt dit ook? Antwoord: Het Algemeen diako- 1 al bureau van de Gereformeerde rken. Koningslaan 7, Utrecht, e iudt zich hiermee al bezig op hun ormalig zendingsterrein. - Vraag: Heel lang zoek ik naar een ammofoonplaat „Vriendschapswals or de Zappara's onder leiding van x Vervuurt. Door wie is deze uit geven en wat is het nummer en letter? Is deze nog in de handel? hoorde onlangs hetzelfde vers igen door een kinderkoor »,Jong Blij" op de radio. Door welke aatschappij is deze plaat gemaakt? Antwoord: De door „Jong en Blij" zongen Vriendschapswals is opge- imen op Telstar 1153. De versie in de Zappara's is opgenomen door ireco op de plaat ..De Vrolijke ugd". Deze is uitverkocht. U kan it proberen bij een tweede- nds-platen-handel. Vraag: Graag de huurverhogingen i' iet jaartallen sinds 1945. Antwoord: Behoudens enkele af- I ijkingen van de algemene regels i oemen we: 1 januari 1951 15 pet I an de kale huurprijs, afgerond naar oven op een veelvoud van 5 pet; 1 nuari 1954, variërend naar ge- eenteklasse 17, 20, 23, 26 of 29 pet; september 1955 5 pet; 1 augustus K7 25 pet; 1 april 1960 20 pet; 1 iptember 1962 10,11 of 12 pet; 1 juli 1 10 of 12'/ï pet, 1 januari 1966 pet, 10 of 15 pet, afhankelijk van Drige huurprijs en bouwjaar. Voorts werden 1 mei 1968 de he llingen van kracht voor de faculta- sve huurverhoging van maximaal 4 t d.w.z. dat huurder en verhuur- kunnen overleggen over epn ihoging van 0 tot 4 pet, jaarlijks fer ten hoogste 5 jaar. Voor wonin- !n. in hoofdzaak in het westen, die ibouwd zijn voor 5 mei 1945 en loorlogse woningen met -ijkspre- 'e van voor 1960 en een aantal wo- ngwetwoningen. waarvoor de ftsbijdrage inmiddels is vervallen, Sdt de facultatieve huurverhoging to 6 pet per 1 april 1969. Voor dit to is nog niets bepaald. De ARP wil solidair met CHU wn KVP streven naar samenwerking, ook in 1971. Ook dan moet men tot één program komen, zij het dat men dan nog met drie partijen zal komen. Binnen de ARP is de marsroute be paald, in de richting van samenwer king tussen de drie grote christelijke partijen. Als de heer Bruins Slot zegt dat de ARP naast de PvdA staat, vergist hij zich. Het gaat om mensen en om de samenleving van mensen, en daarom moet men de politiek niet losmaken van de geestelijke achtergrond, dus van het Evangelie, aldus mr. Biesheuvel. Verderfelijk Ook drs. Schmelzer leverde felle kritiek op de PvdA, die volgens hem zichzelf in 1967 heeft uitgerangeerd door niet eens te willen praten over kabinetsformatie. „Haar doel om ons volk in tweeën te laten opsplitsen in zogenaamd links en rechts, is verder felijk". Zo goedkoop maken de christelijke partijen er zich niet van af. Zij stel len zich voortdurend in dienst van BOSTON Onder applaus van een menigte dienstplichtigen heeft het parlement van de Amerikaanse staat Massachusetts met 136 tegen 89 stemmen een wetsontwerp aanvaard waarbij het elke inwoner van die staat verboden is in het leger te die nen in een gevechtszone zonder dat het Amerikaanse Congres een for mele oorlogsverklaring heeft ge daan. De wet verplicht de officier van justitie van Massachusetts tot ver dediging van militairen, die, zonder oorlogsverklaring, toch naar ge- vehetszones zouden worden overge plaatst. het volk door aan de kabinetten mee te werken. In diens van dat volk streven zij ook naar eensgezindheid. En het resultaat mag gezien worden. Ook de heer Mellema bepleitte sa menbundeling. Door nog sterkere bundeling van krachten, ook in de politiek, zal zonder twijfel de land bouw ook uit de moeilijkheden ko men, meende hij. Hij pleitte voor een belanstingvrije reserve voor boeren en middenstan ders opdat zij hun bedrijf kunnen voortzetten en moderniseren. Even eens dient de mogelijkheid te worden geschapen dat deze categorie een pensioen uit hun eigen bedrijf kan trekken. PARIJS Een Franse vrouwelijke advocaat en een Zuidvietnamese paci fist hebben Amerika beschuldigd van een nieuwe slachtpartij en het om komen van meer dan 2400 Zuidviet namese burger, onder wie vrouwen en kinderen. Gisela Halimi en Ngoejen Trong Kha ^.eide nop een persconferentie in Parijs dat begin vorig jaar in Ba Lang 300 burgers zijn afgeslacht en dat er 1100 naar een concentratiekamp zijn overgebracht, van wie 70 procent door slechte behandeling was overleden. Volgens het tweetal waren 1200 men sen in boten gezet die door de Ameri kanen opzettelijk tot zinken waren gebracht. In maart, april en november vorig jaar zouden te Binh Doeong bij drie operaties 912 mensen, onder wie vele vrouwen en kinderen, zijn gedood. In het Rotterdamse Odeon: ver- kiezingsaanpak voor woensdag. Ballonnen blijken een welkom propagandamateriaal te zijn, ze gaan hier grif van de hand (door Pieter-Jan Dekkers) DEN BOSCH - Van welk jaar de overoude bus stamt, waarmee lijstaanvoerder van de prot. chr. groep in Noord-Brabant, mr. Jan Scholten, door de provincie toert, is niet meer na te gaan. Maar dat het oudje het nog best doet kunnen de inwoners van 96 Brabantse gemeenten vertellen. In praktisch alle gemeenten is het met affiches van lijst 3 beplakte ve hikel even „aangeweest", heeft plakkers, lucifersdoosjes en ballon nen achtergelaten en, hopelijk, wat goodwill. Scholten zelf is erg opti mistisch. Hij heeft de afgelopen twee weken duizenden mensen gesproken, duizenden de hand ge drukt en op honderden bellen ge drukt. En als een volwaardige mi ni-Kennedy heeft hij de Brabantse kiezers gewezen op de noodzakelijk heid morgen toch vooral te gaan stemmen. En als het even kan op lijst 3. Hoeft niet meer Eén ding is hem in ieder geval duidelijk geworden: er zullen mor gen massa's mensen niet naar de stembus gaan. Het antwoord „Wc hoeven nou toch niet meer", heeft mr. Scholten meer dan eens in de oren geklonken. Gisteren was Brabants hoofdstad en KVP-bolwerk Den Bosch aan de beurt. Eerst wisten de Bosschenaren niet wat ze zagen. Maar dat veran derde spoedig. Op het Stadhuisplein parkeert de bus, daar waar men niet parkeren mag en mr. Scholten gaat, samen met enkele charmante jonge dames en een stuk of vier jongelui de kiezer met zijn programma „te lijf- Even later voegt de landelijke se cretaris van de ARP, de heer De Kwaadsteniet, zich bij hen en helpt dapper mee. Maar het lijkt allemaal nog wat onwennig. Commentaar van Bosschenaars: „O, dat is dié bus van Scholten!" Spreker Intussen schalt Seth Gaaikema's „Wat een spreker is die man" over het Stadhuisplein, onderbroken door een stem, die de inwoners van Bra bants hoofdstad telkens oproept, woensdag op lijst 3 te stemmen: „Handig, en verstandig". Scholten deelt lucifersdoosjes uit aan vrouwen, ballonnen aan kinde ren. „Stemt u woensdag op lijst 3?" En als men „Ja" zegt: „Dank u, fijn". Achterin de bus zit een oude man touwtjes om de ballonnen te strik ken. Hi.} vertelt dat het allemaal lekker gaat. Alleen vorige roeek heeft de Boerenpartij een „smerige" streek uitgehaald, door de hele bus met affiches van Koekoek te be plakken. Lijst 3 parkeert niet alleen ille gaal, het plakt illegaal en heeft in 96 gemeenten de algemene politie verordeningen overtreden door la waai te maken zonder vergunning. Vijf keer is men door een agent aangehouden. Geen proces. Natuur lijk weet ik dat je hiervoor een ver gunning moet hebben", zegt burge meester Scholten. Maar het is on doenlijk om dat bij al die gemeen ten afzonderlijk te gaan aanvragen." Hij geeft nogal af op die lande lijke politici, die avond aan avond de provincie ingaan om spreekbeur ten te vervullen. „Op die manier wordt de provinciale politiek kapot gemaakt. Het is ongehoord. Ik ben de enige provinciale politicus die zonder de steun van Den Haag - landelijk in het nieuws is gekomen". Terwijl we voorthobbelen door de smalle straatjes in de binnenstad toorden er wat cijfers geproduceerd. Er zijn 100.000 folders uitgereikt, 10.000 ballonnen opgeblazen, 20.000 doosjes lucifers aan de man ge bracht en 5000 buttons op revers achtergelaten. De hele „Ameri kaanse" campagne kost 15.000 piek, waarvan 5000 uit particuliere zak. „De presentiegelden voor de komen de vier jaar zijn naar de knoppen", zegt Scholten. Het kan hem allemaal Mr. Scholten als „koopman", lucifers en folders voor stemmen- steun niets schelen. Als hij die vijfde zetel maar krijgt. AMSTERDAM Tijdens een verkiezingsvergadering van de WD in het Amsterdamse Kras- napolsky heeft de fractieleider van de VVD in de Tweede Ka mer mr. Geertsema duidelijk on derstreept, dat de huidige rege ringscombinatie de enige moge lijke is om de regeerbaarheid van het land in stand te houden. Voorts uitte hij opnieuw zijn kri tiek op de reactie van de confessione le partijen en D'66 op het VVD-voorstel tot een stembusak koord. Er ontstond een incident in de zaal, toen mr. Geertsema het onderwerp van verdraagzaamheid, tolerantie en vrije meningsuiting aanroerde. Er dreigde een vechtpartij toen enkele toehoorders een opposant de mond wilden snoeren, die de spreker luid schreeuwend aanviel op het stand punt van de WD over de Navo. D' 66 De WD-aanhang - in Krasnapolsky, Amsterdam. over tot wat ha.. ''e jongeren niet overtuigen: bijna ging men zelfs reen De fractievoorzitter van D'66, de heer Van Mierlo, heeft gisteren in Rotterdam opnieuw verklaard zich nauwer verbonden te voelen met „sommige leiders van de PvdA dan met die van de WD. Ik zou echter een dergelijke keuze pas maken met het pistool op de borst en bij over macht", aldus de heer Van Mierlo. Hij zei dat het onjuist is, te bewe ren dat D'66 reeds voor een samen werking met de PvdA heeft gekozen. Fel stelde hij zich op tegenover de heer Schmelzer van de KVP, die naar zijn mening heeft gesuggereerd, dat D'66 voorstander zou zijn van een verplichte sterilisatie. Dit zei de PPR-kandidaat in Noord-Holland, de heer J. Geers op een bijeenkomst van PSP-PPR in Amsterdam. In Maastricht noemde drs. Den Uyl, fractieleider van de PvdA, de Statenverkiezing de belan grijkste verkiezingen sinds de oorlog. Er is veel ge lachen gisteravond op de laatste PAK-vergadering van Jurgens en Van der Louw. In het Rotter damse Odeon, bevolkt door en kele honderden politiek bewuste, of liever gezegd politiek beluste mensen stond een vraag centraal; Wie beslist er nou eigenlijk? üc PvdA vindt u, kiezers. Dus moet u op de PvdA st« mmen. Al dan niet gekoppeld aan de PPR en de PSP. In het Zuidhollandse geval aan beide. Jurgens en Van der Louw claimden alvast de kiezer, die zich willoos lie ten meevoeren. Het rokerige hol aan de Gouvernestraat leek daarom ei genlijk meer op een café. waar een verkiezingsoverwinning werd ge vierd dan een zal waar stemmetjes werden verzameld Dat was dan vooral te danken aan VARA's Koos Pbstema (Achter het Nieuws), die de nieuwste uitslagen van het Nipo over de verkiezingen voorlas, gelijktijdig met zijn collega's van Achter het Nieuws op de tv. „De KVP zakt van 39 naar 31 ze- tels", verkondigde hij triomfantelijk, »„Ja klapt u maar hard hoor". Branden De discussie met de zaal, voortref felijk uitgelokt door Postema, con centreerde zich eerst op de principië le uitgangspunten van de drie samen werkende partijen. Van der Louw hield zich daarbij danig op de vlakte en noemde zelfs Nieuw Links niet, toen hij het had over een nieuwe stroming in de PvdA. PSP'er Van der Lek daarentegen niet. Hij noemde het socialisme, het pacifistisch socialisme natuurlijk, het alleenzaligmakende middel voor par tijvernieuwing. Een felle discussie ontspon zich tussen André van der Louw en een WD'er over de inflatiecorrectie. De liberaal vergeleek het standpunt van de PvdA vier jaar geleden met dat van nu en konstateerde een duidelijk verschil. Van der Louw ontkende dat een beetje. Hij ging met zijn argu menten duidelijk de mist in, reden waarom Van der ^.ek, die het alle maal in de Kamer heeft meegemaakt, het weer probeerde recht te zetten. BERKEL De wielrenner Sjef van der Burg, die vorig jaar deelnam aan de wereldkampioenschappen, heeft zich in de politiek gestort. Hij staat onder op de KVP-kandidatenlijst voor d.? raadsverkiezingen van Ber- kel. Hij is niet de enige Van der Burg, die aanspraken maakt op een zetel in de gemeenteraad. Nummer drie staat Frank H. M. van der Burg, terwijl A. J. J. van der Burg de vijfde plaats inneemt. Aan do kop van de lijst is verwarring niet zo groot. Daar bezet de huidige fractievoorzitter drs. P. P. A. Timmermans de eerste plaats, gevolgd door wethouder J. T. Planken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5