[WEMMEN VERPLICHT Commentaren £een meerderheid /oor het kabinet Philips komt vandaag met bod op Kabelfabrieken Het Kwartet Outers, AR lijst 4 Grosheide: ook Engels op lagere scholen EEG-boter naai de arme landen In vrijheid Resultaat NlPO-enquête: FUSIE DOOR AANDELENRUIL Gestoei Sterke Sow jet- vloot in Middellandse Zee Prins: Zo pauw mogelijk iveer Indonesië o naar bnieuw staking op Heathrow (RITA) MET WEER Onstandvastig Nog niet beslissen over uitbreiding van Provinciehuis 13 t'm 22 maart Sïeewe leidse Courant r Dinsdag 17 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen cteur: F. Diemer dredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 'Miner kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. j 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Onderwijswet verouderd De wet op het basisonderwijs moet de Lager - onderwijswet 1920 vervangen, die door de veran deringen op onderwijsgebied in de laattste tien a vijftien jaar niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet. ES MORGEN faarom? imdat de AR zich, in drie iels samengevat inzet ir een echt welzijnsbe- id voor een grotere open- lid voor ruimte om te iven. I AR is een christelijke jartij. En dat is geen ge makkelijke opgave, want o'n partij heeft alleen be- laansrecht als ze de bijbel- e opdracht van gerechtig- leid en naastenliefde in iraktijk weet te brengen. )e AR-kandidaten willen ich daarvoor met hun ge- lele persoon en hun volle werkkracht inzetten. jSAKA Zondag, de eerste dag e wereldtentoonstelling in Osa- a was. hebben ruim 20.000 het Nederlandse paviljoen Dit ondanks het feit, dat de fcdse presentatie door tech- poeilijkheden nog niet com- DEN HAAG Engels en zwemmen moeten verplichte vakken I worden op de lagere school. Zitten blijvers zal niet meer kunnen voorkomen. Deze suggestie doet staatssecretaris Grosheide in het vanmiddag verschenen voorontwerp van wet op het basisonderwijs. De on derminister wil hiermee een discussie uitlokken over de lagere 1 school-nieuwe-stijl. Daarna zal een definitief wetsontwerp wor- den ingediend. BRUSSEL De Europese commis sie overweegt om meer voedselhulp in de vorm van boter en magere melkpoeder ter beschikking van de ontwikkelingslanden "te stellen. De gemeenschap heeft aönvragen om voedselhulp gekregen voor in totaal 133,297 ton boter en 36.750 ton mage re melkpoeder. Wereldrecordhoudster At je Keulen-Deelstra bij haar terug keer in Nederland: een bloemen- welkom van haar trotse familie op Schiphol. Het lager onderwijs is geen eindonderwijs meer, maar basis- onderwijs, vindt mr. J. Hj Gros heide. Het moet de leerlingen vormen vanuit hun individuele j mogelijkheden en daarbij mede i de grondslag leggen voor ver dere ontplooiing in het aanslui- tend voortgezet onderwijs. Niet het onderwijssysteem maar I het kind moet centraal staan. Voor het zittenblijven kenmerk van het klassikaal systeem en leidend tot on doelmatige herhaling van soms gro te delen van het jaarprogramma behoort in de school voor hel basis onderwijs geen plaats meer te zijn. De leerlingen kunnen alleen langer dan zes jaar op de basisschool blij- ven indien het leerplan voor hen aan- gepaste voorzieningen bevat. Ze hoe ven niet allen betzelfde programma af te werken. Ze kunnen les krijgen van groeps-, taak- en vakonderwij zers. Het basisonderwijs zal moeten om vatten: gebruik en kennis van de Ne derlandse en eventueel Friese taal, eenvoudig Engels, schrijven en reke nen; een inleiding in kennisgebieden, waarbij in ieder geval aandacht wordt besteed aan geschiedenis (met een voudige staatsinrichting), aardrijks kunde. biologie (ook gezondheidsleer) en natuurkunde; de ontwikkeling van de expressiemogelijkheden (tenminste handvaardigheid, muziek en tekenen); lichamelijke oefening waarbij zwem men verplicht wordt gesteld; bevor dering van een puist gedrag in het verkeer. Er wordt in het voorontwerp met opzet niet van vakken gesproken, zo dat de leerstof ook in onderlinge sa menhang kan worden gegeven. mondje Buzzi van een hoteleigenaar in Zurich kan zich nu weer voort- tegen, dank zij een soort rolstoeltje van dierenarts Mikulicz in Wenen, Piet diertje aan zijn achterpoten moest amputeren, nadat het door een auto werd overreden. EN HAAG Een NIPO- ïrzoek heeft uitgewezen dat kabinet-De Jong niet meer kunnen rekenen op een rderheid als er thans Kamer- tiezingen zouden worden ge len. De vier regeringspar- zouden terugvallen van 83 74 zetels (van de 150). KVP zou. in vergelijking met itslag van een onderzoek van be- dit jaar, verder afbrokkelen tot itels (thans 39). De ARP zou te- allen van 15 op 13 en de CHU zou letel winnen en ook op 13 komen. "VD zou haar positie handhaven etels). Overgang Voordat Engels verplicht wordt ge steld, zal een ruime overgangsperiode nodig zijn. Er wordt thans een experi ment uitgevoerd, dat begint in de vijfde klas. Engels zal op de basis school worden gegeven door de groeps- onderwijzer. Het onderwijzend perso neel zal op de pedagogische academies of via cursussen voor het geven van Engels worden opgeleid. De staatssecretaris schrijft dat de aardrijkskundige ligging van Neder land. de beperkte omvang van ons taalgebied en de geleidelijke integra tie van West-Europa het wenselijk maken dat elke Nederlander met ten minste één vreemde taal enigszins ver trouwd raakt. Het voorontwerp komt aan de be zwaren tegen het onderwijs-aan-jaar- klassen tegemoet door de vrijheid te laten tot het vormen van groepen leerlingen, naar verschillende begin selen en verschillende duur. De groepsonderwijzer, te vergelijken met de huidige klasse-onderwijzer, zorgt voor de begeleiding van elke leerling van zijn groep bij het geheel van on derwijs dat deze volgt. Hij geeft de leerlingen van zijn groep les. maar anderen kunnen dat ook doen. Volgens het voorontwerp zouden voor de eer ste twee jaar van van het basisonder wijs ook hoofdleidsters uit het kleu teronderwijs groepsonderwijzeressen kunnen zijn. Ze moeten dan een aan vullende opleiding volgen. AL het geharrewar rondom de ver kiezingen zou ons bjjna aan het feit doen voorbijzien, dat wij dit al les mogen doen in vrijheid, ja flat onze vrijheid juist ook hierin uit komt. Vrijheid is iets waaraan men wen nen kan. zozeer zelfs dat men het nauwelijks meer opmerkt. Zij lijkt dan iets vanzelfsprekends. De eigen geschiedenis en talloze situaties el ders leren overigens, dat dit in het geheel niet het geval behoeft te zijn. Wij echter genieten vrijheid, ook in politiek opzicht. We mogen partijen oprichten of combineren, alsof het een lieve lust is. En als we morgen in ons stemhokje staan, is er niemand die over onze schouder meekijkt. De vraag is natuurlijk, of we van die vrijheid altijd wel het juiste ge bruik maken en of wc die vrijheid zelfs niet in de waagschaal stellen. Dat kan namelijk óók. Die vrijheid hebben we namelijk ook. Maar dan is het met de vrijheid spoedig ge daan. En dan gaan we waarderen, niet wat we hébben, maar wat we hebben gehad. jV/jORGEN is er dus geen opkomst- plicht meer. Reeds zijn er voor spellingen gedaan hoe groot hiervan de invloed zal zijn op neigingen om maar „thuis te blijven". Dat cijfer kon inderdaad wel eens aan de hoge kant liggen. Maar of dal alleen zal komen door die afgeschafte opkomstpiicht? Het kan nog wei zozeer konien door de ontstane verwarring op politiek ge bied. Een aantal politici en politieke partijen hebben de laatste tijd zoveel onderling gestoei te zien gegeven, dat heel wat landgenoten „liet niet meer zien". Naar sommiger oordeel immers moest er zoveel „vernieuwd" worden, er is zoveel kritiek geoefend, men heeft zich zozeer tegen elkaar afge zet, dat er in veler denken alleen maar verwarring en onbehagen is gekomen en dat velen op drift zijn gekomen. Onder al diegenen zullen er morgen niet weinigen zijn die het maar zullen laten „afweten". Dat zal natuurlijk jammer zijn, en zelfs bedenkelijk. Maar waar ligt de oorzaak? DELFT Naar men aanneemt zijn de fusiebesprekingen tussen Philips en de Nederlandsche Kabelfabrieken (NKF) afgerond. Het kan nog wel een paar dagen duren, voordat het resultaat van de onderhandelingen tussen beide miljoenenconcerns zal worden bekendgemaakt. Vandaag zou een communiqué verschijnen. De Hoogovens zouden belangstel ling hebben voor de staalfabriek van de NKF in Alblasserdam. Op de Am sterdamse effectenbeurs mocht gis teren niet worden gehandeld in de aandelen NKF. Philips zou de NKF overnemen door middel van aande lenruil. De NKF telt 12000 personeelsleden en heeft een omzet van 900 miljoen gulden. Het kabelbedrijf heeft vesti gingen in Delft, Delfzijl en Waddinx- veen; het hoofdkantoor is in Rijswijk gevestigd. j Tot het concern behoren onder an- ARP 15 13 13 CHU 12 12 13 D '66 7 18 16 PSP 4 3 4 CPN 5 5 6 PPR 3 4 5 Boeren 4 2 2 SGP 3 3 3 GPV 1 1 1 Binding rechts 3 1 1 WASHINGTON President Nixon heeft gisteren opdracht gegeven tot de oprichting van een commissie, die het „hoogst explosieve probleem" van de bevolkingstoename in en bui ten de VS gaat bestuderen. Een Laotiaanse soldaat bewaakt hier Noordvietnamese collega's, die tijdens gevechten in de Vlakte der Kruiken gevangen zijn genomen. De „buit" werd in het openbaar getoond om te bewijzen dat Hanoi bij de gevechten in Laos is betrokken. ISTANBOEL Drie Russische pa- I trouilleschepen zijn gisteren door de i Bospores van de Zwarte Zee naar de j Middellandse Zee gevaren. De Russische vloot in de Middellandse Zee telt nu zeker 50 schepen, j 20 meer dan vorig jaar op dit I tijdstip. I Er schijnen op korte termijn nog meer schepen uit de Zwarte Zee bij te komen. Dit zou kunnen betekenen dat er een grootscheepse oefening op handen is. dere de Hollandsohe Draad- en Ka- j belfabriek (Drka) in Amsterdam, Hil- I legom en Enkhuizen, Polva-Neder- land in Enkhuizen. Veritex in Nieuw- Millingen en de Kabelwerke Reins- hagen. Philips' grote belangstelling voor de NKF is mede te verklaren uit de grote omzetstijging in 1968 in de sector van de telecommunicatie. De aandelenruil zou gebeuren op een prijs van ongeveer 450 procent. De lusiegemchten hebbe* de NKF- aandelen doen oplopen tot een offfi- cieuze koers van 450, honderd punten meer dan vorige week. uitkomsten zijn als volgt: 19G7 begin '70 maart 39 33 31 A 37 37 38 17 18 17 JNDEN Op het Londense fvel-d Heathrow is gisteren op- w een staking uitgebroken. 12.000 grondpersoneel legde het werk Daardoor konden nog maar >'S vliegtuigen opstijgen Opkomst Het onderzoek, waarvan de resul taten gisteravond door VARA's Achter het Nieuws werden bekendge maakt, toont voorts aan dat morgen 83 of 84 procent van het aantal stem gerechtigden zal opkomen. Bjj de vo rige Kamerverkiezingen was dit per centage ruim 90. De belangstelling voor de politiek is groot bij jongeren in de leeftijds groep van 21 tot 24 jaar, die dus voor het eerst naar de stembus gaan. De kiezers van 25 tot 44 jaar interesse ren zich er het minst voor; de groep van 45 tot 64 jaar behoort tot de trouwste kiezers. Wat de afzonderlijke partijen be treft vindt men de allertrouwste kie zers onder de ARP (93 procent). Van de D '66-aanhangers is 85 procent van plan te gaan stemmen, van de CHU en de VVD resp. 83 en 82 procent van hun kiezers. Van de vijf grote partijen staat de KVP onderaan met 76 procent. De belangstelling voor de verkie zingen van morgen is bij de CPN en de Boerenpartij bijzonder laag: resp. 63 en 60 procent. IF ie een verkeerde weg in slaat, moet een heel eind lopen. VOLTAIRE ..Inplaats van verbaasd te kijken, kunt a beter deze laarzen aantrekken en komen meehelpen." DE BILT Veel bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Iets lagere middagtemperaturen. DE BILT Bij de Azoren be vond zich vanmorgen het centrum van een hogedrukgebied. De kern- druk hiervan bedroeg 1043 mo. Een uitloper van dit gebied strek - te zich uit via rankrijk naar Zuid- Duitsland. Zowel voor de Noorse kust als boven IJsland bevond zich een lagedrukgebied. Tussen deze lagedrukgordel en het eerder genoemde hogedruk gebied stond een forse westelijke stroming, waarmee oceanische lucht naar de Britse eilanden ge voerd werd. In deze stroming trekt een frontensysleem mee dat zich vanmorgen van de Noorse kust naar de Britse eilanden uit strekte. Morgen zal ons land zich in on stabiele lucht achter dit front be vinden, zodat er met onstandvas tig weer rekening gehouden moet worden. De temperaturen zullen hierbij in het algemeen iets la ger worden. Vooruitzichten voor donderdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Zon en niaan 18 maart zon op 6.49, onder 18.49; maan op 13.42. onder 5.33; 23 maart VM DJAKARTA Prins Bernhard hoopt over niet al te lange tijd nog een officieel bezoek te brengen aan Indonesië, zodat hij de kans krijgt langer te blijven en in alle rust het land door te reizen. Hij zei dit gisteren in een vraag- I gesprek met de directeur van de Indonesische televisie, Soemadi. Zijn huidige bezoek beschouwt hij als een „bliksembezoek", net genoeg om er echt zin in te krygen. I Over wat er gebeurd is in het j naaste verleden zei de Prins, dat j men dat mag beschouwen als een felle familieruzie, die nu weer is bijgelegd. Hij zei. dat deze reis beslist niet als een zakenreis moet worden be zien. „Wat niet wegneemt, dat ik mijn ogen en oren goed heb open- staan. Als u mij vraagt, waar ik l commercieel grote mogelijkheden in zie. dan is het allereerst in hel toerisme", aldus de Prins. DEN HAAG De fracties van j alle partijen in de Provinciale Sta- i ten van Zuid-Holland, is verzocht nog niet te besluiten over het voor stel om het Provincihuis in Den Haag voor 28 miljoen van een der de vleugel annex vergaderruimte te voorzien. Het verzoek is gedaan door me vrouw E. K. WesselTruinstra, lijst- Irekster van D'66. Zij meent, dat de Staten niet over het voorstel beho ren te beslissen op het moment, dat de nieuwe samenstelling van Pro vinciale Staten nog niet bekend is. Bovendien meent zij. dat de func- tie van de provincie ter discussie te worden gesteld, zodat thans niet le voorzien valt of er nog behoefte I zal zijn aan een Provinciehuis. Katwijk-Scheveningen ,Leg geen weg in de duinen aan' DEN HAAG Aanleg van een weg door de duinen tussen Katwijk en Seheveningen betekent een maat- schappeliik-economisch verlies. Dit schrijven de Kamerleden Imkamp (D'66) en Versloot (soc.) aan de mi nisterraad. Zij vinden dat de oplossing van verkeer»vraagstukken als die van de overbelasting van rijksweg 4 (Den Haag—Amsterdam) moet worden verkregen door verbetering van het openbaar vervoer en door uitbreiding van de capaciteit van de bestaande wegen, ook al komt dit volgnes tradi tionele bedrijfs-economische bereke ningen duurder uit Met de aanleg van de weg Katwijk Seheveningen wordt een belangrijk stilte- en waterwingebied veranderd in een verbrokkelde stedelijke rand- zone, die een aanmerkelijk geringere kwaliteit bezit als het gaat om de voorziening in zeer fundamentele menselijke behoeften, aldus de Kamer lede^. ROTTERDAM Indonesië heeft met een groep van Amerikaanse, Ja panse, Britse en Australische banken een lening gesloten van 65 miljoen dollar voor het financieren van de importen van rijst en kunstmest. De ze lening is 35 miljoen dollar groter dan het soortgelijke krediet op korte termijn, dat in 1968 is verleend en 15 miljoen dollar groter dan de lening van vorig jaar. De nieuwe lening wordt gezien als een bewijs van vertrouwen in de voortgezette groei van de Indone sische economie. 15e INTERNATIONALE WATERSPORT EN KAMPEERTENTOONSTELLING BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f3.50 amsterdam speciaal Tran-Toegang-Wjet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS -stations

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1