ulldozer en tamme olifant orgen voor de ontginning m ïilj) aan de Vele obstakels op de weg naar monetaire éénwording „Soft-drugs zijn niet schadelijk" Alcoholgrens in verkeer is veel te absoluut Faculteit start experiment DESKUNDIGE IN PROCES: Maand voorwaardelijk voor dr. De Booy GROTE SPRONG VOOR TIBETANEN de beste hekken komen uit Best1 FINANCIEEL WEEKOVERZICHT DR. ESSER TEGEN BLOEDPROEF 9 ZATERDAG 14 MAART 1970 1 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) YLAKUPPE Bisons, panters en tijgers leven in de bos- yan de zuidelijke deelstaat Mysore, die het beste teakhout India produceert. Maar het dier dat bet meest gevreesd It, is de wilde olifant, die met zijn kolossale torso in staat et al te stevig gebouwde huizen te beschadigen. Tibetaanse vluchtelingen, die in Mysore een nieuwe rische bestemming vonden, kunnen erover meepraten. In ontwikkelingsproject Bylakuppe rende enkele jaren gele een dol geworden olifant door een van de nederzettingen i. Huizen liepen schade op, terwijl de aanplanting op een Bveld totaal werd vernield. zorgt ook weer de olifant, an in een tammere versie, dat de ontginning van de n die de Tibetaanse ont- ;n werden toegewezen, ot verloop heeft. Als de bulldozers, die door de regering ter beschikking steld, een stuk bos in de •y Vallei te lijf zijn ge- jokken er olifanten over ld om de zware boomstam- reg te slepen. Twaalf van [dossen zijn elke dag op- in touw om de.vluchtelin- \r\ het Dak van de Wereld in nieuw bestaan te hel- Vallei is een voorbeeld- f zowel voor de Tibetaanse Éingenhulp als voor de ont- ligshulp in het algemeen, frordt aan het toeval overgela- j. wordt gewerkt volgens een [lijnd programma, dat de na- t op discipline in de uitvoe- n profiteert van fouten die werden gemaakt; men streeft t grootst mogelijke efficiency. Topoogst B G levert garandeerd roestvrije hekwerken door iheel Nederland tegen Ie scherpste prijzen. nieuw ontgonnen worden. Toen dat was gebeurd, konden ze volgens mo derne, op mechanisatie gebaseerde landbouwmethoden hoogwaardig worden bewerkt. Sinds 1967 levert Bylakuppe een topoogst, twee keer zo hoog als in Zuid-India normaal wordt geacht. Het Zwitserse voorbeeld staat dan ook model voor alle andere Tibe taanse agrarische projecten. Cauvery Vallei is er één van. In 25 dorpen, waarvan er thans 7 gereed gekomen zijn, moeten daar in 1971 4.000 Ti betaanse vluchtelingen worden ondergebracht. Elk dorp telt 32 hui zen en iedere inwoner krijgt de be schikking over 2 hectare grond. „Juist omdat er per gezin zo weinig grond ter beschikking wordt gesteld," zegt Kinzin Samden, de door de Dalai Lama benoemde coöperatieleider, „is Een woning in aanbouw voor Tibetaanse vluchtelingenelk dorp in de Cauvery-vallei in Zuid-India telt 32 huizen, en zo verrijzen er 25 dorpen voor 4000 vluchtelin gen. het noodzakelijk moderne landbouw- j methoden te gebruiken. Het was na- j tuurlijk een hele stap voor de altijd onder primitieve omstandigheden ge werkt hebbende Tibetaanse agrariër, maar er blijkt niemand te zijn, die zich niet kan aanpassen. Integendeel: iedereen is er zich van bewust dat alleen mechanische landbouwwerk tuigen in staat zijn het inkomen aan zienlijk te vergroten." Een Tibetaanse ontheemde, die in Cauvery Vallei wordt geplaatst, krijgt onmiddellijk een eigen woning, doch moet het eerste jaar in loon dienst voor de gemeenschap werken. Pas daarna krijgt hij de verant woordelijkheid voor 2 hectare eigen land, terwijl hij de geldelijke op brengst van zijn oogst zelf incasseert. Coöperatie Voor het inkopen van zaaigoed en kunstmest, alsook voor de mecha nische bewerking van zijn grond, maakt hij gebruik van de voor het hele project gestichte coöperatie. Alle verleende diensten moeten worden betaald. Omdat een landbouwer die zijn oogst zelf verkoopt, gemakkelijk het slachtoffer van een individuele inkoper kan worden ook dit heeft de ervaring geleerd is het een vaste regel geworden dat de coöpera tie eveneens wordt ingeschakeld bij het aan de man brengen van de veld vruchten. Voor het geven van leiding aan de coöperatie zijn bekwame krachten vereist. Het gaat tenslotte om een miljoenenbedrijf, dat duizenden agra riërs een bestaansbasis geeft. Geschikte, op financiële en admi nistratieve taken berekende Tibeta- nen zijn er niet veel. De meesten kwam er. als ongeletterde boeren In dia binnen en kunnen zich nog niet met twee woorden in de taal rvaringen in het aangrenzende :he hulpproject Bylakuppe, makers van Cauvery Vallei fïtende voorbeelden geworden, len daar aanvankelijk uit wonder supervisie van de re- an de staat Mysore _inder Zwitserse leiding op- 'LAKLIPPE In zijn tweede el over de hulp aan Tibetaanse lelingen beschrijft Link van gen het voorbeeldproject in de ery Vallei in zuidelijk India- specials verslaggever maakte de iagse reis mee van prins Bern door India. t voornaamste doel van deze was een indruk te krijgen van van zaken met betrekking e 30.000 Tibetaanse ontheemden, innen het kader van de in 1966 ud en Europese Vluchtelingen- uit de nood ivorden geholpen, rins was voorzitter van het des- ffende comité en stimuleerde woord en daad. de inzamelings- Bvan het Nederlandse volk, dat in enkele uren 9 miljoen gulden het voorbeeldproject in de Cau- Vallei zijn de ervaringen benut, oij de stichting van andere agra- M« nederzettingen werden opge- IB>' tota^e bouwkosten bedragen ■tjom gulden, inclusief V/2 mil- I gulden zogenaamd concessiegcld de deelstaat Mysore. Dit con- egeld wordt overigens niet baar etaald. doch wordt in hulppro- n gestoken, waarvan o.a. Indiase iriërs profileren. i donorlanden die via de toeken van onltcikkelingsfondsen Cau- Vallei mede financieren, zijn land, Duitsland en de Verenig- i. Ook wordt, er gewerkt met. die via de Europese Vluch- jenaclie verkregen werden uit I, Oostenrijk, Luxemburg. Zwe- opnieuw Nederland. De In- autoriteiten nemen het onder- or hun rekening, alsmede de itie van het nog te bouwen van hun nieuwe vaderland uitdruk ken. Terwijl de verschillende coöpera ties door buitenlandse experts wor den begeleid, wordt ijverig gezocht naar jonge Tibetanen, die bereid en in staat zijn, zware verantwoorde lijkheden op de schouders te nemen. Ze worden er ook voor opgeleid, zoals Rinzin Samden, die ruim een jaar in de Verenigde Staten studeerde, alvo rens tot leider van de coöperatie in de Cauvery Vallei te worden be noemd. Ook aan de sociale aspecten wordt ruime aandacht besteed. In Cauvery Vallei heeft elk huis kosten: 1750 gulden een tuintje en elektriciteit, terwijl de plaatsing zodanig is dat de pachter dicht bij zijn land woont. Dit laatste is gedaan om aan de psyche van de Tibetaanse landbouwer tege moet te komen. Van nature is hij een goede bewaker van zijn grond en vooral van zijn oogst. De ervaring in Bylakuppe heeft geleerd dat hij zich liever in een hutje op zijn land nestelt dan het overzicht op zijn bezittingen te moeten missen. In het voorbeeldproject in Mysore zullen straks 700 kinderen lager en middelbaar onderwijs kunnen ont vangen. In de bouw van een hospi taal (40 bedden en een operatie afdeling) is eveneens voorzien. De Indiërs en Tibetanen, die de leiding van Cauvery Vallei hebben gekregen, dragen zorg voor een straf fe discipline. Verwaarlozing van grond, woning of landbouwwerktui gen wordt niet toegestaan. Ook po gen zij de pachters enig econo misch inzicht bij te brengen. De staat Mysore, die zich bereid heeft verklaard in totaal 17.000 Ti betaanse ontheemden als landbou wers op te nemen, ziet de streekbete- kenis van de nieuwe nederzettingen zeer goed in. Bij de opbouw zijn honderden Indiërs ingeschakeld. In de wijde omgeving wordt gebruik gemaakt van de aangelegde irrigatie- werken en aangeboorde waterbron nen, van tractoren en andere land bouwwerktuigen en van de medische voorzieningen die getroffen zijn. Duidelijk is dat de levensstandaard in verschillende Tibetaanse dorpen al aanzienlijk hoger is dan die waar mee de gemiddelde Indiase land bouwer het moet doen. Het bewijs hiervan wordt geleverd door de vele fietsen en transistorradio's, die men in een hulpproject als Bylakuppe ziet. Dit verwekt de nodige jaloezie en geeft aanleiding tot vragen in het parlement, omdat de Tibetanen in India wel generaties lang als vreemdelingen zullen worden be schouwd. AMSTERDAM De 43-jarige gemeenteambtenaar bij de sociale dienst A.D.M .zou in 1966 en 1967 voor enkele honderden guldens aan steekpenningen hebben aangenomen. Gistermorgen werd hij voor de offi cier van justitie geleid. Hij had enke le woninggzoekenden tegen betaling aan een woning geholpen. AMSTERDAM De opgaan de lijn werd deze week op de effectenbeurs in het algemeen niet voortgezet, maar de pas gemarkeerd, omdat Wallstreet een afbrokkeling liet zien en men een escalatie van de strijd in Laos vreest. De ondertoon j van de markt bleef echter gun stig. Het dividendvoorstei van Kon. Hoogovens met agiobonus werd bevredigend geacht, ter wijl Philips volgende week met cijfers over 1969 zal komen, waarover de beurs goede ver- J waohtingen koestert. Internationaal worden plannen op- gesteld welke uiteindelijk moeten lei den tot een monetaire éénwording van de EEG-landen. Het is begrijpe lijk, dat, alvorens dit doel te bereiken is, er heel wat voorbereidende maat regelen moeten worden genomen. De situatie, zoals die thans is, waarin na tionalistische tendenzen dikwijls de overhand hebben, zal grondig moeten veranderen. Elk land voert nog tot op zekere hoogte een eigen monetaire politiek. Om tot een monetaire unie te ko men, zullen de economische en fiscale politiek verder moeten worden aan gepast, de betalingsbalansen onder controle moeten zijn, de kapitaal markten één worden, de wisselkoer sen gefixeerd. Alleen reeds het noe men van deze taken illustreert de moeite welke het zal kosten om te komen tot een blok van staten, waar in een economisch en financieel vrij verkeer tot stand gebracht is. De uitdaging is fascinerend, want dan kan er een grote koopkrachtige markt ontstaan, welke de welvaart verder zal opvoeren. Intussen is het zo ver nog lang niet, want er zullen vele „heilige huisjes" in de verschil lende landen afgebroken moeten wor den en hoe nationalistisch men dik wijls nog in de EEG denkt, weten we maar al te goed van de marathonzit tingen, welke gehouden zijn. Het uiteindelijke doel, de monetaire unie, zal moeten worden nagestreefd in etappes en gaandeweg hoopt men de struikelblokken te kunnen wegrui men. Men hoopt in 1978 zo ver te zijn, dat dan de fase van de definitie ve monetaire en economische unie kan beginnen. Niet 'teleurgesteld Van de internationale aandelen was Kon. Hoogovens beter gestemd, daar hier een mooi dividendvoorstei is ge lanceerd. Naast een onveranderd di vidend van 20 procent in contanten wordt 10 procent agio-bonus uitge keerd, hetgeen de verwachtingen van de beurs zeker niet teleurstelde. De koersstijging is deze week voor dit staalfonds niet overdreven te noemen, maar men dient er rekening mede te houden, dat de belangrjke winstver betering over 1969 reeds vorige week aanleiding gaf tot een grotere belang stelling voor Ovens, daar men een hogere uitkering aan de certificaat houders waarschijnlijk achtte. Giste ren kwam het slot op ƒ112.50 (v.w. 110.30). De vooruitzichten van de staal- markt worden gunstig beoordeeld, blijkens de mededelingen van de pres.dir. van het Duitse staalbedrijf Hoesch A.G. Kon. Olie had deze week weer van Amerikaans aanbod te lijden, zodat een koersteruggang tot stand kwam van 137.80 tot 134.10. Unilever was ook flauwer gestemd op 103.80 (v.w. 106.80). Heineken's Bier hield haar jaarvergadering, waarop het bestuur mededeelde, dat de eerste vijf maanden van het lo pend boekjaar „niet onbevredigend" waren geweest, waaruit de beurs af leidde. dat de gunstige gang van za ken bij dit drankenconcern voort duurde. Gisteren werden de aandelen verhandeld voor ƒ189 ex ƒ3.50 slot- div. en 5 pet. bonus. Overval Op de lokale markt werd de beurs verrast door het bericht, dat Gebrs. Naeff te Lochem via geleidelijke beursaankopen van aandelen in han den van een buitenlandse groep is ge komen, daar de meerderheid der aan delen is verworven. Nu een buitenlandse groep —wie het is, bleef onbekend de meerder- Mannen nog meer dan vrouwen hebben in India hun traditionele Tibetaanse gewaden afgelegd en zich in moderne kleren gestoken een uiterlijk teken van de grote veranderingen in leefwijze nu de vluchtelingen een nieuw bestaan gaan opbouwen. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM De Haarlem se sociaal-psychiater dr. Ph. Es- ser is tegen de vorig jaar inge diende wijziging van de Wegen verkeerswet, die autorijders straf baar wil stellen als het alcohol promillage in het bloed hoger is dan 0,5. Hjj vindt dat het rijvermogen van zoveel factoren afhankelijk is, dat de wetgever niet een en kele factor daarvan tot criterium mag verheffen. Zijn bezwaren uitte dr. Esser giste ren op het congres over alcohol en wegverkeer var. de Nederlandse ver eniging voor strafrecht en criminolo gie Dirck Volckertsz. Coornhert, ge houden onder auspiciën van de Vrije Universiteit. Helemaal kantte hij zich tegen de voorgestelde bloedproef van Wild- mark. Volgens hem brengt deze tal van onzekerheden met zich, door dat de arts die het bloed moet afnemen, pas na één a twee uur ter plaatse kan zijn. Ook de blaaspijpjes als screening- -test vindt hij ondeugdelijk, omdat deze juist bij de kritische promillages tussen 0.5 en 0.8 geen exacte aandui ding zouden geven. Hij vindt het on begrijpelijk dat men hiervoor geen deugdelijke ademtestapparatuur wil gebruiken. Drie zones Overigens ziet dr. Esser meer in een indeling in drie zones om te voorkomen dat iemand ten onrechte als midadiger de gevangenis ingaat. Hij stelt voor: 1. Bij een alcoholpromillage ter plaatse van 0.5 of lager gaat de ver dachte vrijuit en kan hij zijn reis vervolgen. 2. Van 0.5 tot 1.5 promille komt er een rechtsprocedure, waarbij de inci dentele en individuele factoren nader worden onderzocht en tegen elkaar worden afgewogen en 3. Bij een promillage boven 1.5 mag de verdachte zijn reis niet ver volgen: hij wordt op het politiebu reau vastgehouden en berecht. Niet strenger Prof. dr. H. Bianchi meende dat het invoeren van strengere straffen wei nig effect zal hebben. De ervaring heeft dit volgens hem uitgewezen. „We moeten meer denken in de ad- ministratief-rechtelijke richting en het rijden onder invloed ontcriminali- seren." De geneeskundig-hoofdinspecteur dr. De Jong zag in het stellen van een maximaal toelaatbaar alcoholgehalte grote mogelijkheden om het aantal ongelukken te beperken. Wanneer de grens wordt gelegd bij 0.8 promille, verwacht hij een teruggang van 6 procent van het aantal verkeersonge lukken. Het aantal dodelijke ongeluk ken zou volgens hem zelfs met 12 procent dalen. heid in deze vennootschap heeft ver worven, kunnen de overige aandeel houders erop rekenen, dat ze aan de inzichten van de meerderheidsgroep overgeleverd zijn. Deze overname laat een onbevredigende indruk na, te meer, daar het bestuur zegt volkomen verrast te zijn door de „overval". De meerderheidsgroep kan de minder heid gaan dwingen via een schrale uitkeringspolitiek om de aandelen te verkopen. De koers van dit fonds was vorige week nog 277 pet., maar daal de tientallen punten, hetgeen begrij pelijk is. Pakhoed Pakhoed Holding, voortgekomen uit de fusie tussen Blauwhoed en Pak- huismeesteren is met een dividend- voorstel gekomen van 13 pet (vorig jaar 12) plus 4 pet. agiostock (onv.) Een kleine verbetering van het con tante dividend, hetgeen in de lijn der verwachtingen lag. Scheepvaart waarden Scheepvaartwaarden brokkelden deze week slechts weinig af. behalve Phs. Van Ommeren, welk fonds van 231 tot 216'/» terugliep. De oorzaak daarvan is gelegen in de mededeling, dat een dividend verwacht mag wor den, dat op het niveau der voor gaande jaren ligt. Vorig jaar werd 17 pet dividend be taald, in de jaren eerder 14 pet. De beurs is bang, dat er geen 17 pet zal worden voorgesteld, maar minder. Misschien valt het nog wel mee. Het jaarverslag van de grote beleg gingsmaatschappij Robeco was bevre digend te noemen en er wordt 10.80 contant of ƒ5.20 contant plus 21/» pet in agio-aandelen uitgekeerd. Dat laatste is voor de aandeelhouders het voordeligst te noemen. Uit het verslag blijkt, dat men by gekocht heeft Ak- zo, verzekeringsaandelen en uitgeve rijen. Ook Lucas Bols, Bumann, v Grinten en Naarden kregen de be langstelling. De belangen in Japanse waarden werd verder uitgebreid. De obligatiemarkt was prijshou dend gestemd. De uitgifte van 8,25 pet kortlopende obl. Alg. Bank Ne- 1 derland werd een succes. Er is weer I een ziekenhuislening van 9 pet ren- j tetypeaan de markt „Schoolse" verdwijnt AMSTERDAM Dezer dagen gaat de theologische faculteit van de Vrije Universiteit van stapel met een expe- j riment van een nieuwe bestuursvorm, j Heel kort zou de verandering kunnen worden aangeduid als „van school naar werkgemeenschap". De bedoeling is, dat docenten en studenten samen voor de gemeen schappelijke taak staan van de be oefening van de theologie. Een andere zaak, waarmee de fa culteit bezig is en die nog lang niet is afgerond, is de herstructurering van de studieopzet. Er heerst al geruime tijd en waarlijk niet alleen aan de VU een besef, dat de opzet van de studie no dig moet worden herzien. De afstand tussen de opleiding en het werk, waarvoor men wordt opgeleid, lijkt te groot geworden te zijn en evenzo de relatie tussen het theologiseren en de werkelijkheid van kerk en samenle ving. In nauw overleg met de zusterin stellingen wondt gzocht naar een J studieopzet, die het eigene van de theologie bewaart en tegelijk relevant is voor de tijd, waarin we vandaag leven en morgen zullen leven. UTRECHT „Het belang rijkste nadeel van hennep is, dat je er voor kan worden gearres teerd." Dit zei gisteren voor de Utrechtse rechtbank dr. O. M. de Vaal, medicus en lector in de vergiftenleer. Hij trad op als ge- tuige-deskundige in een proces tegen drie jongemannen, die er van worden verdacht hennep in hun bezit te hebben gehad. De ziekenverpleger R. \V. (23) uit Leusden, caféhouder J. L. (26) en H. van B. (26), beiden afkomstig uit Amersfoort werden door de recht bankpresident mr. Van Eek vrijge sproken. Zij hadden vorig jaar in september een partij gemalen hennep, van tien kilo voor 1400 gulden in Marokko ge kocht. De politie heeft de partij in AMSTERDAM De Amster damse politierechter mr. G. H. Nomes heeft dr. Tom de Booy, wetenschappelijk medewerker aan de universiteit veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van 500,wegens het onwettig binnendringen van het Maag denhuis vorig jaar. Tevoren had de officier van justitie mr. J. H. Bergsma een geldboete geëist van ƒ200; dezelfde straf waar toe de overiigp Maagdenhuisbezetters sijn veroordeeld. De Amsterdamse politierechter, die eerder deze week ASVA-voorzitter Johan Middendorp een onvoorwaar delijke gevangenisstraf oplegde van vier weken, achtte het aandeel van De Booy aanzienlijk groter dan dat van de studenten. Hij voegde er nog aan toe, dat hij gezien de leeftijd en ervaring van verdachte, meer inzicht van hem had verwacht, Dr. de Booy, die zelf zijn verdediging voerde, ging uitvoerig in op de achtergronden van het conflict, de democratisering van de universi teit. Hij was het Maagdenhuis bin nengegaan uit solidariteit met de stu- i denten. „Ik sta volledig achter hun I optreden", aldus een geëmotioneerde I De Booy. beslag genomen nog voordat de hoe veelheid kon worden doorverkocht. Mtyhe Dr. de Vaal vergeleek de marihua na met chocola en „hard drugs", (zoals opium, heroïne, e.d.) met alco hol. Hij verzekerde de rechtbank dat (marihana, hasjiesj e.d.) heeft vol- werkt en zelfs voor jongeren van 14 jaar ongevaarlijk moet worden ge acht. Het gegruik van de „soft drugs" (marihuana, hashies e.d.) heeft vol gens de medicus niets te maken met liet verlangen naar sterke en gevaar lijke verdovende middelen. „Dat ver haal is een mythe, die door bepaalde personen wordt gehanteerd," vervolg de hij. „De relatie is uitvoerig onder zocht en er is niets van gebleken." Opiumcoiiventie De officier van justitie mr. Somer- wil achtte de uitlatingen van dr. de Vaal „verwerpelijk en laakbaar" en beriep zich op de door Nederland on dertekende opiumconventie, waarin „Soft drugs" als verdovend worden aangemerkt. ..De deskundige bezondigt zich aan een gebrek van kennis van de achter gronden," aldus mr. Somerwil. Hij sprak over „mensen, die zich deskun dig achten en er vreemde opvattingen op na houden." Na deze opmerking stond dr. de Vaal op om de zaal te verlaten. De president van de recht bank stond dit echter niet toe. Ook was de officier van mening, dat dik wijls „labiele figuren dergelijke ver dovende middelen gebruiken." Hij doelde daarbij op verdachte R. W. Begripsverwarring De raadsman van J. L. mr. Simon meende dat bij de overheid een niet geringe begripsverwarring bestaat over marihuana en hasjiesj en plaat ste het gebruik in het kader van de soepele houding tegenover abortus, pornografie, de moraal en het maat schappij protest. Tegen twee van de drie verdachten, die vanaf december vorig jaar in voorarrest hebben gezeten, eiste de officier 8 maanden hechtenis, waar van drie voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Tegen H. van B. eiste hij 750 gulden boete.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9