schaak Op allerlei manieren zaaien TjÏÊÊÏE m m] \M m'm\ o m -L 3 m ■9 'pfi - wz jL m Wekelijks: Bericht van de Tweede Wereldoorlog' Mm U 3.1T DELOTGEVALLES VAN Je ZATERDAG 14 MAART 1970 Hot weer lokt nog niet erg aan om de spade in de grond te steken, maar voorlopig be hoeven we daar dan ook niet aan te denken, omdat we vooraf in huis, kas of bak al voorbereidingen kunnen tref fen voor een bloeiende tuin in de zomer. Kwekers en kamerkasjesbouwers doen hun best, ons enthousiasme te wekken voor vroegtijdig zaaien onder bescherming van glas of plastic, opdat we straks geen dure zaadplanten behoeven te kopen en we vroegtijdig van bloemen van eigen turn kunnen genieten. Nieuw zljr> de zaedpillen. die. net als tabletten bij de apotheek. in doordruk8trips verkrijgbaar zijn bij de zaadhandel. De pilvorm schijnt door een zaadfirma uitge dokterd te zijn als meest effec tief. De zaden zijn gecontroleerd op kiemkracht en zij zouden door hun precies gelijke grootte een groter rendement moeten geven. Voorlopig zijn tien soorten eenjarige zaaibloemen In deze pilvorm In de handel. En wie de gebruiksaanwijzing op de omslag volgt, zal voor mislukking ge spaard blijven. Voordelen zal het tevens een uitkomst betekenen dat de plantjes niet verspeend behoeven te worden. De kweekbakjes van hard plas tic met een doorzichtige plastic kap zullen ook hun dienst bij het opkweken van zaden In huis ze ker bewijzen. Er kan meteen in de plastic bakjes gezaaid worden of in plantaardige bloempotjes, die in vier strips van zes stuks Binnenshuis onder plastic kap gezaaide afrikanen, mooi gelijkmatig opgegroeid. er precies In passen. Deze laatste bieden het voordeel dat ze straks, met de zaadplantjes erin, gewoon buiten ingegraven kun nen worden waar ze eerst nog enige voeding geven en dan van zelf verteren. Het uitplanten wordt daarooor een plezierige bezigheid, omdat de plantjes ge woon doorgroeien en we geen angst behoeven te hebben van verlies van aardkluitjes, hetgeen groeiremming ten gevolge kan hebben, met als gevolg een late re bloei. Wie het geen bezwaar vindt om gewoon in de plastic bakjes te zaaien en later te verspenen en daarna omstreeks half mei buiten uit te planten, profiteert weer van de goede eigenschap pen van plastic, waarin de aarde warm blijft en de wortels niet te gen de potwand groeien zoals bij aardewerk potten of zaadpannen, maar zich door de gehele aarde verspreider. Waar wèl de lust tot zaaien ontwaakt nu lente in de lucht zit. maar de tijd ontbreekt om uitge breid te zaaien, nog afgezien van de plaatsruimte, zal zich kunnen amuseren met een of meer plas tic mini-tuintjes, waarin de voe dingsbodem met de zaden be reids aanwezig is. zodat we voorlopig deze kleine plastic kweekbakjes alleen maar behoe ven te begieten en voor een zon nig raam te plaatsen. Er is een pakje mest bijgevoegd om de eenmaal gekiemde plantjes nog een stoot in de goede richting te geven. Alle bekende zomerbloei- ers zijn in deze vorm verkrijg baar, tot de klimmende Thun- bergla toe. Tenslotte dan nog de zaadmat jes van celstof, waarover het zaad is verdeeld en die meteen buiten uitgelegd kunnen worden en met een weinig aarde bedekt worden. Ook daarbij Is een hand leiding gevoegd en behalve een enorme keuze In zaaibloemen en groenten, bestaan er ook zaad- matjes speciaal voor bloembak- Correspondentio aan da heer A. 1. Ivena, Frankenslag 69. Den Haag. Teus van Beek Het is In de damwereld een opmerkelijk verschijnsel, dat de verjonging sterker doorwerkt in het wedstrljdwezen dan in de be stuurlijke sector. Bij de clubs en provinciale besturen ziet men hier en daar een schuchtere po ging om jongeren voor bestuurs taken op te leiden. Helaas is het daar nog niet zover dat men kan stellen dat een nieuwe frisse wind door de clubs vaart. Dat is L. Bognar jammer want de tijd lijkt rijp om de vruchten van grotere publici teit en de toenemende belang stelling te gaan plukken. in deze rubriek tvyee standen van de nieuwe Gelderse kam pioen. de jonge, sterke en serieu ze Teus van Beek uit Bennekom. Een spel«' die te volgen is, zoals er trouwens meer goede Jeugdige spelers in Bennekom zijn te vin den. Van Silfhout begint daar eer van zijn werkte krijgen. (1) zwart 3. 6/11. 13. 15. 18, 19.23, 25 26 Wit: 29. 30. 31, 33. 34. 36/40. 43.45. 47 49. J. Weijman Zwart's laatste zet was 14-19? waarna een verrassende damzet volgde 33-281, 23x41: 38-32, 26x28; 29-23. 18x29:34x5. (2) Zwart: 6. 9. 12. 17, 18, 19. 23. 24, 29 Wit: 25/28. 32. 37/40. Hier pleegde de nieuwe kam pioen een verkeerd offer, maar kwam uitermate gelukkig weg. 25-20?, 24x15; 39-33. 29-34? (19-24 en 17-22 is schijfwinst); 40x29, 23x34; 28-22, 17x39: 38-33,39x28; 32x3. (3) Zwart- 6. 8, 11, 12, 13. 15. 16. 18, 19,21, 23,29 Wit: 25. 27, 28, 31, 32. 34, 35, 36. 37 38. 40. 45. In het Haags kampioenschap overzag de zwartspeler niet alle consequenties van de stand. An ders had hij zonder meer 15-20 enz. gespeeld met goed spel. Nu ging het in tijdnood: 21-26; 28-221 11-17 a): 22x11, 16x7; 27-21. 26x17; 38-33. 29x27; 31x2, a) indien .12-17?; 27-21. 17x28; 31-271126x17; 27-22.18x29; 32x3. P. Veen RJ8 joMo b bf' 2U5L1 jlLl J !v JiLiJ Falende jury Het gebeurt maar zelden dat een jury benoemd om de inzen dingen voor een probleem-com- positietornool te beoordelen, zich vergist. Niettemin is het volgende echt gebeurd. In 1930 schreef het „Frflnkisches Volksblatt" een compo8itietornooi voor probleem componisten uit en keurde een der inzendingen, een tweezet van Altmann, af omdat deze nevenop losbaar zou zijn. d.w.z. dat twee sleutelzetter. tot het beoogde doel zouden leiden. De Jury werd echter Drompt door de auteur op de vingers getikt De zgn. neven oplossing welke de jury had ge constateerd bleek helemaal geen nevenoplossing te zijn. doch een doodgewone foutzet. waarvan de weeriegqinq evenwel diep verbor gen lagl Wij vragen onze lezers niet slechts deze tweezet (opgave 1) op te lossen, doch bovendien de hierboven bedoelde „nevenoplos- «ing" te vinden en vooral de weerlegging daarvan! De opgaven 2 en 3 zijn „gewo ne partijstellingen", die echter beide hun speciale punten van bekoring hebben. (2) Uit een partij VacaeyGyörl (Boeda- - 1966) j i 2 i A if 5 X A A 9 X A A ij i 1 0 £7; 2 r A A IP X ip A i Mal la twaa «attan. Zla ook da takatl Zwart aan aat radda zich. Hoa? ken, met een zeer gevarieerd sortiment Maar hiermee wèl wachten tot de lente in het land is en U goed aan de handleiding houden! Veel succes en een bloemrijke zomer toegewenst op eigen erfl A. C. MULLER-IDZERDA Correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125. Den Haag. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 7 maart. (1) Anderssen Lange. Na 13. Tf5 explodeerde de witte stel ling als volgt: 13, h5! 14. gxh5 Dxf5 15. g4 De4 16. Df3 Dh4t gevolgd door matin vier zetten. (2) Vogel Hönuck Wit won een stuk door: 1. Df8t! plus (na 1 Dxf8) 2 Pg6t 3 Pxf8l en 4 Pxd7. Deze voortzetting is duide lijker dan 1 Df7 Pe6! (3) Studie van Henrikson. Het ziet er bijna ongeloofwaardig uit dat wit nop remise kan maken. Het gaat zo: 1. Pe6 c2 (Na 1. e2 2 Pdd e1D 3. Pf3t wint wit zelfs nog!) 2 Pg3!' ciD (Zwart mag niet 2 Kxg3 spe len wegens 3. Pd4! ciD 4. Pe2t Kf2 5. Dxc1 en de b-pion wint) 3. Pe2 Df11 (o' een willekeurige an dere zet) 4 P6f4 en nu doet zich de onwaarschijnlijke situatie voor dat dame vrijpion niet tegen de beide witte paarden kunnen win nen. Shir Mizmor Shir Mizmor betekent letterlijk: psalmlied Onder deze naam heeft EMI-Perlophone een stereo langspeelplaat (5C 052.90544) uitgebracht met dertien liederen van het koor van het opperrabbi naat van de Israëlische strijd krachten. Dirigent is Menashe Lev-Ran. Deze serie geestelijke liederen begint met „Een eed aan Jeruza lem" van de jonge soldaat Akiva Noff, die tijdens de zesdaagse oorlog in Jeruzalem heeft gevoch ten. Zij eindigt met Psalm 18 „Aan de Opperzangmeester". Beide omsluiten een reeks geestelijke liederen en gezongen gebeden van allerlei aard: boeien de als „Hij zal de tempel bou wen" van Naomi Shemer, of „Ge groet, mijn reine geliefde" van J. Shaul, maar ook minder aantrek kelijke zoals Hebreeuwse be werkingen van het Franse „les troi8 Cloches" en van de Negro- Spiritual "Let my people go". Het koor zelf maakt In zijn ver tolkingen wel eens een wat vlak ke, matte Indruk, men zou graag wat meer muzikale kleur beluiste ren. Een moeilijkheid is. dat dit koor bestaat uit dienstplichtigen, die In werkelijke dienst zijn en die meestentijds wel wat anders hebben te doen dan te zingen. Nieuw geluid Een plaat die aparte aandacht verdient is de stereo Deram lp 378002, die door een bijzondere opname-techniek een verrassing moet zijn voor Iedere dlscoflel. De verrassing culmineert In het opvallende klankperspectief, de ronde klank die de suggestie wekt dat men het concert life bij woont. Men behoeft zich daar voor niet speciaal op te etellen voor de luidsprekers want In elke hoek van het vertrek waarin de plaat speelt ervaart men dezelfde expressie en dat niet door volu me, want al reduceert men het geluid tot bijna een fluistering, het geluid verliest niets aan hel derheid en details. Een geluidstechnische prestatie dus, die in een van de speciaal daarvoor ingerichte Deccastu- dlo's tot stand is gekomen door gebruikmaking van niet minder dan 22 bandsporen en twaalf na- galm-systemen (zowel elektroni sche als natuurlijke). Om band- ruis tot 9en minimum te beperken maakte men gebruik van twaalf signaal reductie-systemen. Dat men voor deze plaat amu sementsmuziek heeft gekozen is begrijpelijk. De meestal daarvoor geëigende veelkleurige orkesten met hun ook vaak aparte instru mentaties zijn voor zulk een ex periment de aangewezen execu tanten. Zo heren we sublieme op namen van Tony Osborne's Three Bass Buttons en Piano's, het or kest van Gordon Frank, The Pe ter Knight Singers en The Davis Whitaker Orchestra. Uiteraard met zorg gekozen nummers die de mogelijkheid bo den het klankperspectief duidelijk te realiseren. Voorkeur voor het ene nummer boven het andere heeft hier dan ook weinig zin, aangezien dii meestal een zaak van persoonlijke smaak is. Niet temin vermelden we „59th Street Bridge Song" en „Good Vibra tion" door de Peter Night Sin gers als hoogtepunten, zonder aan de kwaliteit van de overige opnamen tekort te doen. In ons land zijn honderden boeken verschenen over de Tweede Wereldoorlog, waarin in bijna alle gevallen een bepaald aspect van Nederland-in-oorlog wordt besproken. Drie grote Ne derlandse uitgeverijen zijn echter onlangs begonnen met de uitgifte van een algemene, mondiale ge schiedenis van de laatste We reldoorlog. De Geïllustreerde Pers, Uitge verij Spaarnestad en Neder landse Rotogravure Maatschappij wisten door een samenwerking te bereiken dat hun Bericht van de Tweede Wereldoorlog extra voordelig voor het publiek be schikbaar kan komen, in honderd wekelijkse afleveringen. De afleveringen kunnen wor den opgeborgen in zes banden. In een extra ringband komt het chronologisch overzicht alsmede een wetenschappelijk belangrijke bibliografie. De eerste aflevering verscheen begin februari. Het standaardwerk bevat zo'n 3000 pagina'9. Elke aflevering kost ƒ1,50, In abonnement 1,25. Meer dan vijftig deskundigen, onder leiding van hoofdredacteur drs. A. H. Paape, zorgden voor de tekst van dit unieke Neder landse standaardwerk Het voor woord is van dr. W. Drees. Het instituut voor Huishoudelijk Onderzoek te Rotterdam heeft in opdracht van de uitgeverijen een onderzoek ingesteld naar de be langstelling voor een publicatie over de Tweede Wereldoorlog. Mannen, zo bleek uit de enquête, staan positiever tegen over de uitgave vanuit de ge zichtspunten „boeiende leesstof" en de achtergrondbelichting, staan minder afwijzend tegenover gruwelijke details, zijn daarente gen nieuwsgieriger en willen meer over het leven van Hitier weten. TNSBCHT ■i Hieruit bleek dat de interesse voor zo'n standaardwerk niet door medeverantwoordelijkheid maar door weetgierigheid wordt gevoed. De wens het verleden opnieuw te kunnen beleven, maar nu bewust, met volledige kennis van feiten en achtergronden, vormt de motivatie om te grijpen naar lectuur over Wereldoorlog II. Algemeen is, men van mening, dat de herinnering levend moet worden gehouden. Vrouwen tonen wat meer re serve. Zij houden nu eenmaal niet zo van oorlogsboeken. Niet temin waarderen zij in gelijke ma te verhalen over menselijke bele venissen, over het verzet en over de gebeurtenissen In Nederland. Jongeren, die niets van de oor lof) hebben meegemaakt, kunnen op twee manieren worden bena derd: door de belangrijkheid van het gebeuren ter verklaring van de actuele politieke verhoudingen en door avontuur en spanning, wellicht gemengd met de spijt er niet bij te zijn geweest. Wie als kind, dus grotendeels onbewust, de oorlog aan zich voorbij heeft voelen gaan, wil het gebeuren nog eens en nu bewust en duidelijk aan zich voorbij zien trekken. Wie de oorlog bewust heeft meegemaakt, kan daardoor tot af wijzing komen, omdat men er lie ver niet aan wordt herinnerd. Wel vinden zij het dan een boek voor scholen. Wat betreft de verkoopkracht van het boek: een belangrijke mo tivering van de geënquêteerden is dat zij het interessant vinden voor hun kinderen. Bovendien beschou wen zij het als verrijking van de boekenkast. Foto's van slagvelden en ruïnes worden niet zo op prijs gesteld. CHARLES DICKENS NICOLAAS NICKLEBÏ 127 De ongelukkige collecteur keek zijn vrouw wanhopig aan, als om <ov, voc y", is e kinder met z lem na; het ge van E de Be tl anse gr< ky rijdt is niet verl van d reld. of mevrouw Lillyvick nog de manieren van juffrouw Pctowker ha: trouwd gehouden, en toen hij vond dat dit niet het geval was, vroeg hij l gezelschap zeer nederig excuus, en bleef toen zitten, zo ontmoet verslagen, dat hij in weerwil van zijn eigenliefde en dwaasheid, et voorwerp van medelijden was. Juffrouw Snevellicci's papa, opgetogen over deze zegepraal en dit twistbaar bewijs van zijn invloed op de schone sekse, werd nu gezel 'eer niet te zéggen luidruchtig, zong vrijwillig verscheidene liedjes, het gezelschap op zijn herinneringen aan een aantal dames, die v myn op hem waren geweest, dronk op de gezondheid van meer dan et de dames, die hij met name noemde, en nam deze gelegenheid op te merken dat hij, als hij wat meer aan zijn eigen belang had ge He tegenwoordig in een koets met vier paarden zou kunnen rijden. jgar herinneringen schenen mevrouw Snevellicci geen pijnlijke wonden je achti brengen, zij had het druk genoeg Nicolaas over de veelvuldige talen zit. verdiensten van haar dochter te onderhouden, en deze jongedan aë' bleef niet in gebreke om al haar bekoorlijkheden ten toon te spi alles had echter niet de minste uitwerking op Nicolaas die, aan beeld van juffrouw Squeers denkend, tegen alle verleiding bestand jar Jacl en zo streng over zijn gedrag waakte, dat toen hij afscheid had gem e show de dames hem eenstemmig gevoelloos noemden. De volgende dag verschenen de affiches, en werd het publiek ta crJ kleuren van de regenboog en allerlei verbogen, verwrongen ei jschem maakte letters meegedeeld, dat meneer Johnson de eer zou hebbt voor z avond zijn laatste voorstelling te geven, en dat men verzocht werd' tijdig plaats te bespreken, daar dc toeloop buitengewoon groot wai Nicolaas was, toen hij 's avonds in de schouwburg kwam, eerst ve derd over de buitengewone onrust die op ieders gezicht te lezen maar hij bleef niet lang onbekend met de reden daarvan want hij iets kon vragen, kwam meneer Crummies naar hem toe, en een stem vol ontroering, dat in een van de loges een toneeldirei Londen zat. 'Het is om het wonderkind, daar kunt u van opaan,' zei Crummies,! laas naar het gaatje in het gordijn trekkend, om daardoor naar dei dense toneeldirecteur te kijken. 'Ik twijfel er niet aan of de roem wonderkind heeft hem hier gebracht. Daar zit hij met die jas en boordje. Zij moet tien pond in de week hebben, Johnson, zij zal cent minder op de Londense planken komen. En zij zullen haar krijgen, of zij moeten mevrouw Crummies erbij nemen, twintig de week voor het paar, of Iaat ik u eens wat zeggen, ik zal mezi twee jongens erbij doen, en dan kunnen ze de hele familie v< krijgen. Ze moeten ons wel allemaal nemen, als de een niet z< ander wil komen. Zo doen sommigen in Londen ook. Dertig poi week is nog goedkoop, te goedkoop.' Nicolaas antwoordde dat het dit zeker was, en nadat meneer Cn verscheidene snuifjes had genomen om zijn gemoed te bedaren, hij zich naar zijn vrouw, om haar te vertellen dat hij het nu met eens was en geen cent minder wilde nemen. Toen het gordijn opging, werd de spanning die de komst van de se toneeldirecteur had teweeggebracht, nog veel groter. Ieder verl zich dat hij gekomen was om hem of haar te zien spelen, en ieder vol angst in afwachting. Sommigen, die nog niet optraden, plaatst tussen de schermen en rekten de hals om hem te zien, anderen naar de twee gereserveerde loges, om hem beter op te kunnen Eens zag men de Londense directeur glimlachen, het was toen sche landman deed alsof hij een vlieg wilde vangen, en viel, jongen,' zei Crummies, de ongelukkige komiek met zijn vuist dr< toen hij afging. 'Zaterdagavond krijg je je ontslag.' Eindelijk zag men dat de Londense toneeldirecteur in slaap snel, lang daarna dat hij wakker werd cn wegging; waarop het hele de ongelukkige komiek aanviel. (WORDT VERVO 2 C? AV85 A H 7 5 2 A V 10 B 10 9 7 N W O Z A V 8 3 6 H 7 4 3 2 B 1043 O V 9 HB86 42 Correspondentie aan de heer B. 1 Burg. Baumannlaan 163c, Rotterd functioneert niet als zodanig (na de slag althans), zodat 9B en 10 de enig Derhalve is snijden In 4» de enige mani het doel te bereiken. Knap, maar krap Slinkse wegen moeten dikwijls worden be wandeld om een riskant geboden contract veilig thuis te brengen. Niettemin gaat van dergelijke spellen vaak een grote bekoring uit. Voor sommigen Is dat vanwege het avon tuurlijke aspect, voor anderen het spel- verloop-sec. Er zijn ook spelers die bewust het risico zoeken, maar In het spel van van daag was dat niet het geval. De sterke Noord-kaart resulteerde immers In een 2 O-opening. Zuid wist weinig beter te vinden dan 2 SA, maar 3 SA, het eindbod van Noord, was een toch wel riskante zaak, al ging Noord daarvan niet uit. H 6 5 4 B 10 9 O 86 9753 West koos als uitkomst 7 en daarna be gon het gepeins. Zeker na 4» 3 terug van Oost voor de heer. Zuid zocht naar mogelijk heden om zijn contract te maken en deed daarbij een vondst. Hij besloot op 4» H/B bij West te snijden, waardoor de tien een slag werd. Hij liet Noord nu 5 (I) spelen, die voor de boer werd. Nogmaals werd in 4» ge sneden. Noord kwam met C 81 Neemt Oost dan slaat hij weliswaar 2 4»-slagen, maar de rest is voor Zuid en Noord. Ook bij andere mogelijkheden blijft Oost vergeefs de downslag zoeken. De clou is namelijk voor Zuid dat hij over West in 4» moet snijden, wil hij het contract realiseren, maar het probleem daarbij is het ontbreken van een voldoende aantal rentrants. H Ook als Oost de eerste slag niet mag dat niet baten. Zuid slaat en snlji middellijk In 4» (met de 10). Nu komt I wam met 0?. Neemt Oost met de heer, dan driehi hij weliswaar drie vrije 4>-slagen, nu: rest is voor Noord7Zuid. Duikt Oost, snijdt Zuid weer In 4», waarna de slagen ook nu worden gemaakt. Hoewel ^-uitkomst voor de hand ligt West een andere kleur moeten kiezen 6 had hij Noord onmiddellijk voor lemma geplaatst, met 3 valt onmid; Het een hoge honneur. Na een tweede sla: rder boer-tien bij West vrij, al heeft die er aan. Noord kan in die kleur evenwel meer beginnen. Hoe dan ook, na 4» 7 realiseerde Zuid 01 het knappe, maar krappe manchebod. Een ezig iet e Nede rika i deui df rek c pelei ideri OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR 1. beraad. 4. stroom. 7. arena. 9. moed. 10. Aden .12. kuur, 13. engel. 14. solo. 15. totem. 18. ent. 20 aante. 23. de sem. 25 kerker. 26. nadeel. 27. Idool. 29. elite. 31. eer. 32. kloet. 37. Norg. 39. na tie. 40. peer, 41. Sara. 42. ever. 43. adres. 44. gitaar. 45. tondel. VERT. 1. banket. 2. Amor. 3. dadel, 4 Saaie. 5. roes, 6 marode, 8. ergens. 9. munt, 11. noen, 16. onkel. 17. eerst, 18. Eorde, 19. tenor, 21. ebeel, 22. telle, 23. del. 24. mal, 28. oester. 29. eindig. 30. ■ers. 33 oker, 34. tortel. 35. snaar. 36. leest. 38. Gaza. 40. peen. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een ven f 10 en twee van S. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL. 1. gevangenis. 5. schaaldier, 10. rivier, 12. maand P" het jaar, 13. stad in Engeland, 15. een der Cycladen, 17. vrucht, vier in Duitsland, 20. schijf vis, 22. boom, 23. Eerwaarde Heer (afk. I 25. sportterm, 26. voedsel, 27. echo. 31. rondhout. 32. rund, 34. bi fende de koloniën, 41. spil van een wiel, 42. familielid, 43. Koninklijk sluit, 44. water in Friesl., 45. plaats in N.Br., 47. voedsel, 49. salaris, den gehoororgaan, 53. rivier in Rusland, 55. eer. 58. meisjesnaam, pende vlakte. 60. rugtas. Tw. len In Do lert VERTICAAL. 1. insekt, 2. Economisch Instituut voor de Textielindut 16,1 3. bloem, 4. afnemend getij, 6. rivier in Rusland, 7. vlek, 8. vroeg® leep, 11. lidwoord, 14, akelige. 15. vreemde munt, 16. in het Jaar wereld (afk. Lat.), 17. wang, 19. vaarwel, 21. rivier In Rusland, 24. P alai voornaamw., 27. opening in het Ijs, 28. rivier, 29. steensoort. 30. h Edei 33. figuurdansen. 35. niet gesloten. 36. tussenzetsel. 37. heden, 38. tenjongen, 39. bijb. figuur. 40. deel van een fiets. 45. landman, 46. jesnaam, 47. senior (afk.), 48. bontjas, 50. vreemde munt. 52. deel va« bijbel. 54. ontkenning, 56. foei, 57. volksnaam van de kauw. lilllll a<

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 16