RODE MAARSCHALKEN OEFENEN DRUK UIT OP SOWJET LEIDERS SCIENCE-FICTION Huib Goudriaan door J. den Boef VLUCHTELING GEVANGEN IN WEELDEROES ÏATeROAO 14 MAART 1970 Uit een onderzoek in de VS is ge bleken, dat wanneer ouders SF-fang zijn, de kinderen het niet zijn, en omgekeerd. Ook zijn het de enige kinderen of de eerste kinderen van een gezin...." Kindt meent dat SF-fans sterk de neiging hebben de eigen kennis als betrekkelijk te zien. „Je wordt er steeds met de neus op gedrukt dat alles, zelfs de tijd betrekkelijk is. Ik wijs wel het doordraven, het fanatis me, af van sommigen die zich bezig houden met het verschijnsel van de vliegende schotel Daarmee wil ik niet zeggen dat er geen frappante verschijnselen ziin geweest, maar het overdrijven ervan..." Het Nederlands Contactcentrum voor Science Fiction is vrijwel onte- kend. „Dat komt omdat we niet aan de weg timmeren", zegt voorzitter Kindt. Maar de ongeveer 150 leden, die we nu hebben, staan in geen en kele verhouding tot het grote aantal SF-lezers dat Nederland telt." Lezers, die lid willen worden, of hun hart willen verliezen in Heidel berg op het SF-wereldcongres wel te verstaan kunnen schrijven aan secretaris F. Schoonhoven, Wol- venlaan 11 te Hi'versum Ze behoeven niet bang te zijn in een organisatie te worden ingekap seld. Leo Kindt- „Er bestaat geen overkoepelende organisatie, en zelfs geen definitie van het woord Science Fiction; er zijn hierover zoveel me ningen als er SF-lezers zijn. Oftewel* zoveel hoofden zoveel zinnen!" De grilligheid van de Russische buitenlandse politiek wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de grote invloed, die de militaire leiders van tijd tot tijd uitoefenen, als zij menen dat de veiligheid van de Sowjetunie in gevaar kan worden gebracht. Zij hebben in het Kremlin heel wat te zeggen, sinds na de dood van Stalin politiechef Beria uit de weg werd geruimd en de geheime staatspolitie als gevreesd machtsinstrument werd uitgeschakeld. Hoe groot het „medebeslissingsrecht* van de militairen is bleek in augustus 1968 in Tsjechoslowakije, waar de door velen onmogelijk geachte militaire in terventie de onderling verdeelde leiders in het Kremlin min of meer werd opgedrongen Een belangrijke rol speelde hier bij de minister van defensie, maar schalk Andrei Gretsjko, die ander half jaar tevoren bij verrassing op die post werd benoemd. Na het overlijden van Gretsjko's voorgan ger, maarschalk Malinofsky, had partijleider Brezjnef verklaard, dat de burger Dmitri Oestinof minister van defensie zou worden. Uit deze mededeling werd opgemaakt, dat de politieke leiders in de Sowjet unie de Invloed van de militaire leiders op de buitenlandse politiek (en als uitvloeisel daarvan op de economische ontwikkeling fn eigen land) wilden beperken. Groot was dan ook de verbazing toen niet Oestinof, maar maar schalk Gretsiiko tot opvolger van Malinofsky werd benoemd. De be zwaren van de militaife leiders te gen de benoeming van Oestinof hadden zwaarder gewogen, on danks het feit, dat deze eerste vi ce-premier en minister voor de be wapeningsindustrie was geweest en de leiding had van de wapen- produktie. Aangenomen wordt, dat Brezjnef op een beslissend ogen blik de zijde van de militairen heeft gekozen om zijn positie als partlj- Indrukwekkende wapenshow van de Russische strijdkrach ten. De paraatheid is de laatste tijd opgevoerd. ieider niet in gevaar te brengen. Sindsdien hebben de gebeurtenis sen hem steeds aanleiding gege ven. ernstig met hun wensen reke ning te houden De aan Brezjnef toegeschreven doctrine, die Rusland het recht geeft tussenbeide te komen in „so cialistische landen", waarvan het heersende bewind omvergeworpen dreigt te worden, Is daar een voor beeld van. Zij kan niet alleen op de landen van het Sowjetblok van toepassing worden geacht, maar ook op Joegoslavië en bepaalde landen in Azië. Afrika en Latijns- Amerika. Hei bestaan van deze doctrine is een hindernis op de weg naar een Europese veilig heidsconferentie waarvan de Rus sen op herhaald aandringen van enkele Oosteuropese landen zeg genvoorstander te zijn. Een ander voorbeeld is de drei gende toon die tegenover commu nistisch China wordt aangeslagen, waarbij zelfs niet geaarzeld werd, openlijk de mogelijkheid van uit schakeling van het Chinese kern wapen-apparaat aan te kondigen. Aangenomen wordt, dat de Rus sische militaire leiders de grensin cidenten (waarover overigens nog onderhandeld wordt, zij het zonder resultaat) graag willen aangrijpen om China nu het nog kan te beletten, zich tot een kernmogend- heid van betekenis te ontwikkelen. Totdusver heeft Peking echter geen stappen gedaan, die te Mos kou als excuus voor een preventie ve aanval kunnen worden aange grepen. Uit publikaties in de Sowjetunie is gebleken, dat de militaire leiders niet in ontspanning geloven en eer een verscherping van tegenstellin gen waarnemen. Zij vorderen van hun troepen grote waakzaamheid en spreken van toenemend oor logsgevaar. In het gebied van Ka- zakstan-Oezbekistan, dat aan de Chinese provincie Sinkiang grenst werd opgeroepen tot verdediging van de „heilige grenzen van het Sowjet-vaderland". Te oordelen naar een reoevoering van maar schalk Gretsjko ligt het grootste gevaar voor de Sowjetunie echter nog steeds in het Westen, dat hij niet langer air- tegenstander, maar als vijand afschildert. Gretsjko werd voor het eerst be kend als de men, die in Juni 1953 de anti-communistische opstand in Oost-Beriljn neersloeg. Sinds 1960 was hij bevelhebber van de strijd krachten van de Warschaupact- landen. In 1944 verdreef hij als commandant van het eerste garde- leger de Duitsers uit het westen van de Oekraïne. Zijn vader was een boer uit dat gebied. Als jongen van zestien jaai vocht Gretsjko als soldaat in de burgeroorlog. In 1955 werd hij maarschalk en toen hij in 1967 onaanks verzet van de partijleiding minister van defen sie werd, had hij zich voornamelijk beziggehouden met de veiligheids problemen aan de Russische westgrens. Gretsjko was verantwoordelijk voor de militaire invasie in Tsje choslowakije. De toestand In dat land geeft hem blijkbaar nog reden Maarschalk Gretsjko tot zorg. Kort geleden verscheen hij zelf op een partijconferentie van Russische legergroepen, waar hij volgens Chris* und Welt de deel nemers herinnerde aan het feit dat zij bijzonder waakzaam moesten zijn, omdat zli zich in de onmiddel lijke nabijheid van de grenzen van het kapitalistische Westen bevin den. Hij pleitte er zelfs voor, de troepen „haqt voor de vijand" bij te brengen Ook appelleerde hij aan de „offensieve geest" van het ieger, dat steeds zo moet hande len, dat het het Initiatief behoudt en de teqanstander zijn wil oplegt. Begin februari werd in het leger- blad Krasnaia Swesda gezinspeeld op de mogelijkheid van een verras singsaanval met atoomwapens en tanks, om snel diep in het vijande lijke gebied te kunnen doordringen. De Rode Ste' wijdt in dit verband ook aandacht aan „drijvende tech nische middelen", die de troepen in staat moeten stellen, „zelfstan dig en gedurende de opmars" ri vieren en meren over te steken. Ook luchtlandingstroepen mas saal ingezet moeten de diepte werking van de operaties vergroten om een snelle nederlaag van de tegenstander te verzekeren. In dit verband valt ook op, dat het Oost blok weer het „socialistische kamp" word» genoemd als in de dagen van Stalin. Nu moet men zich vanzelfspre kend afvragen, hoeveel waarde ge hecht kan worden aan zulke tot de politieke propaganda behorende militaire ontboezemingen. Zij kun nen ingegeven zijn door de vrees, dat toenaderingspogingen tussen Rusland en Amerika en het daar mee gepaard gaande streven naar een Europese veiligheidsconfe rentie, de militaire positie van de Sowjetunie kunnen verzwakken. Hierbij speelt ook nog een rol, dat een groot deel van de Russische strijdkrachten als gevolg van ver scherping van het conflict met Chi na naar het Oosten gedirigeerd moest worden. Het toch al be staande gevoel van onzekerheid (9 toegenomen. Deze onzekerheid leeft uiteraard niet alleen In militaire kringen. Ook de politieke leiders gaan eronder gebukt en de besluiteloosheid, die daar gevolg van is, kan soms ver warrend werken. Niettemin lijken zij te strever naar een vergelijk met West-Duitsland op basis van de bestaande situatie in Europa. Hoe moeilijk dat bereikt kan won den blijkt uit het trage verloop van de besprekingen in Moskou en Warschau en het uitblijven van een gesprek tussen West- en Oost- Duitsland. Intussen is het voor de weste lijke landen zaak, in alle opzichten waakzaam te blijven. Dat betekent echter ook, dat stappen achter wege moeten blijven, die in Mos kou verkeerd uitgelegd kunnen worden. lend te gaan slissen. Je zou ook kun nen zeggen dat SF vaak een satire is op de moderne maatschappij." „SF gaat over mensen, die zich in gewone situaties ongewoon gedragen, of die zich in absurde situaties ty- Leo P. Kindt pisch menselijk blijven gedragen". Leo Kindt onderstreept dat de schrijvers van SF geen romantische vluchtelingen voor de werkelijkheid zijn, maar dikwijls wetenschapsmen sen van formaat „Arthur Clarke voorspelde in 1945 al in een verhaal de tegenwoordige communicatie-satelliet, die hij in details beschreef Hij kon dat doen omdat hij »*Lf natuurkundige is." „De auteur Isaac Asimov laat al jaren robots in zijn verhalen optre den, die er als mensen uitzien. Hij is biochemicus en natuurkundige, en weet waarover hi: praat Zijn robots zijn ondergeschikt aan drie wetten, en het is vrij we' zeker dat deze drie wetten in het brein van de toekom stige robots zullen worden inge bouwd. De belangrijkste wet is dat geen enkele robot zich actief of pas sief tegeri de mens mag keren: dit principe is al in zijn hersenen inge bouwd, voordat hij bepen krijgt!" Leo Kindt (25) is ongeveer zes jaar geleden begonnen met het lezen van SF. Sindsdien heeft hij ook con tacten met SF-fans. Zelfs zijn ver loofde ontmoette hij via zijn hobby: „Ze is er even gek op als ik". Op de vraag wat SF-liefhebbers voor mensen zijn antwoordt hij: „Ze zijn sterk verstandelijk gericht en meestal niet godsdienstig. Ze komen voor in alle beroepen en alle klassen en zijn mannelijk zowel als vrouwe lijk. Ze zijn politiek links, zowel als rechts; er zijn trouwens ook linkse en rechtse SF-schrijvers. lijks tijd is voor georganiseerde za ken." „Het belangrijkste van een congres is namelijk dat men er gelijkgezinde mensen aantreft, gelijkgezind in denkwijze, maar vaak in hun ge dachten zelf zo verschillend als maar kan; gelukkig is het fandom geen homogene beweging van lieden, die slechts één methode de beste achten om de wereld te verbeteren..." Zien de SF-fans in Science Fiction een bijdrage voor een 'oetene wereld? „Ik zie er een maatschappelijke functie in. Het grote voorbeeld, dat bijna iedereen kent, is natuurlijk Or- wells „1984", dat bepaalde lijnen of trends die in de maatschappij aan wezig waren, op zo'n lachwekkende of schokkende wijze doortrok naar de toekomst, dat iedereen werd ge waarschuwd. Inderdaad: waar zou den we nu zijn, als dat boek niet was geschreven?" „Je zou kunnen zeggeh dat SF de trends die in de maatschappij aan wezig zijn, doortrekt en daardoor de mogelijkheden, die in de naaste toe komst verborgen liggen, begrijpelijk maakt. SF sluit dus ten nauwste aan bij de werkelijkheid van nu. Het be grijpelijk maken gebeurt door be paalde feiten, die niet voor iedereen duidelijk zijn, op te blazen. Een voorbeeld: iemand slist, maar weet het zelf niet; een ander maakt hem hierop opmerkzaam door opval- sns als Orwells „1984" en Huxleys „Brave new world" hebben de 1st mede bepaald. Science Fiction onvertaalbaar woord voor 4n, waarin wordt vooruitgelopen op onvoorstelbare technische kelingen waarschuwt de mensheid soms en beïnvloedt daardoor «urtenissen. „Toch zijn er nog mensen, die op hun voorhoofd wijzen kver Science Fiction praat", zegt Leo P. Kindt, voorzitter van het 'ands Contactcentrum voor Science Fiction. „Wij willen met onze Jing proberen dit genre literatuur, waarin grote prestaties zijn rd, meer aanvaard te maken. Een andere taak is het zorgen voor 'tussen de leden: bijvoorbeeld gelegenheid tot discussie." Met dit embleem (een mutan- tje) op de rever zullen de fans rond lopen tijdens het congres in Heidelberg. I tactcentrum werd in 1965 telt nu 150 leden, stelt sta- )m een echte vereniging te n heeft koninklijke goed- aangevraagd. Activiteiten meer het houden van ruil- 1 Nederlandse SF-congres- uitgeven van „Holland blad waarin de nieuwste boeken en films wor- Totdat de Westduitse delegatie vo rig jaar de Amerikanen ervan wist te overtuigen dat Europa, met name Heidelberg, eens moest worden uit gekozen. Dit jaar, van 21 tot 24 augustus, zullen de gewone SF-min- naars, maar ook auteurs met klinr kende namen als Asimov, Clarke, Sturgeon en Leiber elkaar ontmoeten in het oude Heidelberg. Wat er gebeurt op zo'n congres? Leo Kindt: „Er zijn uiteraard film voorstellingen, lezingen, forums en discussies, tentoonstellingen van boe ken, magazines en een banket, maar velen slagen er niet in alles bijte wonen. Er lopen zoveel interessante mensen rond met wie men in ge sprek raakt, en met wie men een borrel of een biertje wil drinken (of doodgewoon koffie), dat er nauwe- zoals ze zichzelf hebben overal ter we en contactblaadjes De Verenigde Staten van het SF-fan- werd in New York het van SF-liefheb- en tot nu toe bleven congressen vrijwel een aangelegenheid. Nog altijd dromen vele dui zenden vrouwen van de char me, die acteur David Janssen als „dokter Kimble" tentoon spreidde in de beroemde tv- serie „De vluchteling". Moor de televisie kan ook iets an ders doen dan een man be faamd, geliefd en heel rijk maken: zij kan hem daarmee danig uit het lood slaan. Knappe David Janssen was „Dokter Kimble" twaalf jaar geleden, toen hij het donkere fotomodel Ellie (geschei den en moeder van twee dochter tjes) trouwde, een onbekende ac teur, die kleine filmrollen opknapte en constant armoe leed. Niettemin beloofde hij Ellie, ook voor haar kindaren te zullen zorgen. HIJ kreeg een kans bij de tele visie: twee jaren lang speelde hij een ambitieuze detective In een aardige serie en dat bezorgde hem daarna wat betere filmrollen. Zes jaar geleden echter kwam de grote omwenteling; hij werd gevraagd voor de rol ven dokter Kimble met een Jaarsalaris van een miljoen dollar en 20 pet. van de verkoop van de serie in het buitenland. Het duurde vier jaren en die brachten hem roem en rijkdom; het kon niet op. David had een schitterende villa in Hollywood, een eigen vliegtuig, auto's en al wat zijn hart begeerde. Samen met Ellie gold hij als de grote partner van een droomhuwe- lijk. Hij kon kiezen uit de beste filmrollen met de hoogste gages: het miljoenenpubliek wilde hem zo gauw mogelijk terugzien. Hoewel hij er jonger uitziet, is David Janssen bijna 50 jaar. De weelda, dat iedereen hem hogelijk vereert, steeg hem snel naar het hoofd. Hij begon Ellie te beliegen met de ene vriendin na de andere, wie hij peperdure geschenken gaf, tot een idyllisch eiland, acht ren paarden en massa's kostbare juwe len toe. Thuis werd het een onhoudbare toestand. Nu komt het tot een schelding, want David, die In twee jaren al anderhalf miljoen aan vrouwen heeft weggegeven, wil trouwen met de 25-jarige actrice Rosemary Forsythe, zijn partner uit zijn nieuwste film. Zij is ook al ge scheiden en heeft een dochtertje. Ellie boos en zij heeft een eis ingesteld van een miljoen dollar ineens plus tienduizend dollar per maand ali mentatie voor haar en haar twee dochters, vooi wie David ooit be loofde, te zullen zorgen. Geeft David deze vorstelijke be dragen niet, dan zal zij aUe namen van ziin vriendinnen publiceren, dreigt ze. En dat zou een geweldig schandaal worden, omdat er nogal wat getrouwde dames bij zijn. Voor de Amerikaanse schandaal- pers ie dit een geweldige kluif: er wordt druk geschreven over „de vlucht uit het huwelijk" van „de vluchteling" Maar een brok narig heid is het wél veer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13