Menswaardig bestaan voor Tibetaanse vluchtelingen r om Lom IMREEIIWIJK Spoedig voorstel over onderzoek naar fusies BIESHEUVEL VRAAGT NAAR PROGNOSES Buitenlandse vakantie meer dan ooit in trek Holland Sport lastige opgave voor Ajacieden Beter.» mooier., goedkoper.. .overtuig u Veringa opent Onderwijsbeurs Geert cent over de balk RADIO TV RACING LOS VAN DE NOS ITALIË NOG STEEDS FA VORIET Fanfani kabinets formateur Amsterdamse voorsprong op Feijenoord? 7 VRIJDAG 13 MAART 1970 link van Bruggen reisde mee met prins Bernhard, die nauw trokken is bij de indertijd gehouden Europese Vluchtelingen- tie, en die zijn goodwillreis naar Indonesië onderbrak om 5uwe Tibetaanse nederzettingen te bezoeken. In zijn eerste lilceZ behandelt onze speciale verslaggever enkele uïtgangs- nten en achtergronden van de hulp aan de Tibetanen. In een Igend artikel zal hij beschrijven, hoe de ontheemden een %we bestemming hebben gevonden. .ouis XV-fauteuil landgesneden omp; Bekleed met prachtige jobelin IOTTERDAM 'Oude"Binnenweg 26 tel010 - 14.18.00* Van onze onderwijsredactcur ECHT Minister Veringa april de zevende Nationale ijstentoonstclling die met [men dan 200 exposanten en een pfldbi ervlaktc van bijna 12.000 m2 ig neer groter is dan haar voor- "gst\ rs. PARIJS Prins Charles-Phi- pe van Orleans, een neef van ko- lgin Elizabeth van Engeland en ko- ng Boudewijn van België is dinsdag jarige leeftijd overleden, (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) NEW DELHI De Tibetanen die men in de hoofdstad van India ziet, hebben het goed. De kleine, pezige mannen, vrouwen en kinderen met hun opvallende ronde gezicht en hun Indiaans aandoende gelaatskleur en ogen drijven bij de ingang van enkele grote hotels een levendige handel in sou venirs, die, vooral bij buitenlanders, erg in trek zijn. Het houtsnijwerk dat zij te koop aanbieden, de sieraden met zil verbeslag, of de koperen, met maanstenen bezette doosjes worden als huisvlijt vervaardigd. Veel gezinnen verdienen er een goed belegde boterham mee. De in New Delhi verblijvende Tibetanen behoren in het alge meen tot de categorie van ont heemden, die op eigen kracht een nieuwe bestemming vonden. Toen ze, vaak na een barre tocht door het ruige bergland van de Himalaya, India bereikten, had den ze maar weinig tijd nodig om zich van de materiële gevolgen van hun vlucht te herstellen. Niet alle Tibetaanse vluchtelingen echter is het zo voorspoedig gegaan. De handwerkers, de handelaars en ook de soldaten het Indiase leger nam er meer dan 7000 op konden zich wel redden, maar de agrariërs, die grond nodig hadden om zich te bedruipen, raakten in het slop. Van de ruim 50.000 Tibetanen, die in de vijftiger en zestiger jaren naar India uitweken dc thans van zijn we reldlijke macht ontheven Dalai Lama verkreeg in 1959 politiek asiel ver dwaalden er 30.000 op het in maatschappelijk opzicht toch al zo probleemrijke Indiase erf. In de vorm van voedsel en medicij nen bood New Delhi aanvankelijk wel enige eersle hulp, doch daar bleef het bij. De centrale regering had haar eigen vluchtelingen vraagstukken en voelde er weinig voor, prioriteiten aan buitenlanders te verlenen. Het meest betwiste punt was het afstaan van grond. Miljoenen arme Indiërs maken hier eveneens aanspraak op. Dwangpositie Toen het Chines* leger naar de In diase grens oprukte, werd de hoop dat de Tibetanen ooit nog eens naar Kabinet overweegt wettelijke regeling Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is zeker n punt van overweging in het ibinet om een wettelijke grond- ag te geven aan de commissie in onderzoek naar de fusies en gevolgen daarvan, heeft mi- ster van economische zaken, r. R. J. Nelissen, gisteren in de iveede Kamer verzekerd. Voor het beraad hierover zijn van lang het betreffende SER-rapport, t rapport van een interdepartemen- le werkgroep en de motie-Goud- 'aard de minister sprak niet over motie Goudzwaard-Nelissen). De iwindsman wilde zich niet aan een rmijn binden, maar mogelijk komt voor het zomerreces van de Kamer n voorstel. De heren Nederhorst (soc) en Jans sen (groep-Aarden) stelden minister Nelissen gisteren in de Tweede Ka mer vragen over de uitvoering van de motie, die de bewindsman nog als Kamerlid samen met drs B. Goud zwaard (a.r.) had ingediend. In De Volkskrant zou hebben gestaan dat de minister de in de motie genoemde wettelijke regeling voor het onder zoek naar de fusies niet meer „essen tieel" zou vinden. Minister Nelissen liet deze con clusie geheel voor rekening van de vragenstellers en zei, dat wat hij had gezegd in het mtervieuw met De Volkskrant niet in strijd was met de kern van de motie, namelijk het doen van een onderzoek naar de fusies. Op een vraag van dys 'J. M. den Uyl antwoordde minister Nelissen, dat hij zijn collega's in het kabinet na zijn benoeming heeft voorge houden, dat de minister Nelissen niet in strijd zou moeten komen met het Kamerlid Nelissen. hun land zouden terugkeren voor goed de bodem ingeslagen. Ook alle officiële hulpbronnen droogden op. New Delhi zal de in de Himalaya gelagerde Chinese troepen als een militaire bedreiging en begon zijn defensieapparaat in het noorden in ijltempo uit te bouwen. Dat vergde alle beschikbare middelen; voor dc ontheemden kon er geen cent meer af, Het gros van de Tibetanen geraak te hierdoor in een afschuwelijke dwangpositie. Mesr dan 20.000 volge lingen van de Dala» Lama kwamen in troosteloze wegwerkerskampen te recht de enige mogelijkheid om te kunnen blijven leven. Velen hadden slechts een rafelige tejit tot dak, ter wijl er op elk gebied gebrek werd geleden. Behalve de mannen en vrouwen moesten ook de bejaarden en de kin deren werken. Wie niets presteerde, kreeg geen eten. In de meeste kam pen bestond r*n streng strafregime. terwijl ziekten en ongelukken de bergwegen in het hoge noorden van India moesten boven diepe ravijnen worden uitgehouwen een hoge tol j voor zich opeisten. Het «llendige bestaan van de Tibe- taanse vluchtelingen werd door Jan Wiegel op een indringende wijze vastgelegd. Hij maakte de ook in Ne derland vertoond* film „Seven Years of Courage", die schrijnende beelden te zien gaf van fte nood der verpau perde ontheemden Er ontstond een reportage, die tientallen miljoenen televisiekijkers in Europa en de Ver enigde Staten diep schokte. Wiegels film werd als trekker ge bruikt tijdens din 1966 gehouden Europese Vluchtelingenactie, waar van de totale opbrengst 65 miljoen gulden bedroeg Het Nederlandse volk, dat zich speciaal voor de Tibe taanse ontheemden inspande, bracht hiervan 9 miljoen gulden op, later aangevuld door de regering tot 11 miljoenNa 1966 kon voor het leni gen van de nood onder de Tibetanen nog c»;ns 22 miljoen gulden worden aangetrokken, voornamelijk uit ont- I wikkelingshulpgeld dat door andere j landen bijeen werd gebracht, en voor j een klein deel, 5 pet., uit fondsen, welke door de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen, beschikbaar waren gesteld. In 1972 rond „Een zeer gunstige ontwikkeling," aldus mr. C. Brouwer, vertegen woordiger i'n Nederland van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen en namens tien donorlanden heiast met de coördina tie op het gebied van de financiering en dat van de planning. „Al het benodigde geld is binnen, want met deze 33 miljoen gulden kan voor pen totale oplossing worden ge zorgd. Op dit moment hebben reeds 17.000 Tibetanen een nieuwe bestem ming gevonden; medio 1972 hopen we met alle vluchtelingen rond te zijn. Geen cent gaat er over de balk, geen cent wordt verspild aan projecten die dubieus zijn, of die weinig of niets met de directe hulpverlening te ma ken hebben. Er wordt volgens vaste, in Europa goedgekeurde plannen en schema's gewerkt. En de gelden, wel ke naar India worden overgemaakt, zijn voor nauwkueirg omlijnde doe len bestemd." „Met de Indiase autoriteiten wordt op een heel plezierige wijze samenge werkt. Er zijn talloze uitnemende In diase experts ter beschikking gesteld. Financieel dragen de Indiërs trou wens ook het nodige bij in het geheel van alle projecten zo'n 10 mil joen gulden." Mr. Brouwer, die in verband met zijn bijzondere opdracht dikwijls in India verblijft, voegt eraan toe dat de hulp welke tot nog toe werd ver leend, in twee hoofddelen uiteenvalt. In Noord India, voornamelijk in de staat Himachal Pradesh, werden een tiental industriële nederzettingen gesticht met in totaal 5500 bewoners. In Zuid-India, in de staat Mysore, gaat het om enkele grote agrarische nederzettingen, waarin thans reeds duizenden ontheemden zijn onderge bracht. „ïk moet toegeven", zo vervolgt hij, „dat er nog ongeveer 5000 Tibetanen aan de wegen werken, maar die verschrikkelijke kampen van een paar jaar geleden bestaan niet meer. He mensen die in werkelijk erbarme lijke omstandigheden verkeerden, zijn het eerst geholpen. Ideaal Vooral de oplossing waaraan in hot zuiden wordt gewerkt, acht mr. Brouwer bijna ideaal. Van de hulp verlening daar straalt veel uit naar de Indiase bevolking. De nieuwe hospitalen, de landbouwtrekkersta tions en de aangeboorde waterputten dienen de hele streek, terwijl de bouw van de nederzettingen een rij ke bron van inkomsten is voor bon derden Indiërs. De buitenlandse investeringen in de staat Mysore strekken overigens niet alleen tot hulp aan de Tibe taanse vluchtelingen. Bij Mundgod bijvoorbeeld wordt een irrigatiedam gebouwd, terwijl ook geld uitgetrok ken is voor hulp aan Indiase agra riërs, die geen grond bezitten. Het gaat hierbij om zogenaamd concessie- geld, dat door de staat wordt geëist voor o.a. het afstaan van vruchtbare gebieden. Van de tot nu toe gedane investeringen bedraagt dit concessie- geld ongeveer 30 procent, Eindelijk weer een eigen huis deur, ook voor deze bejaarde Tibetaanse boer mede dank zij de Nederlandse vluchtelingen hulp. HILVERSUM Het pas opge richte team Radio Televisie Racing heeft niets van doen met de NOS of met: enige omroeporganisatie. Het is gesticht door een flink aantal tv-me- dewerkers, die enkele beroepscou reurs hebben aangetrokken. Enige bedrijven treden als sponsors op. De NOS laat weten, dat het hier gaat om een prive-ontspanningsclub, die niet is aangesloten bij de OSO (Omroep Sport- en Ontspanningsver eniging) en. zich beweegt op het com merciële vlak. Er zal geen reclame voor worden gemaakt in de radio- en tv-programma's. Witteveen wil niets voorspellen (Van onze parlcmentsredaktie) DEN HAAG Minister Witteveen van financiën heeft gisteren in de Tweede Kamer niet willen zeggen of het bericht in Trouw juist was, dat in de volgende kabinetsperiode de belastingdruk niet zwaarder zou worden. De bewindsman gaf geen commentaar, omdat het niet de gewoonte was mededelingen te doen over de dis cussies in de ministerraad. Dc fractieleider van de PvdA, drs. J. M. den Uyl stelde gisteren over deze kwestie vragen. Hij wenste op heldering over deze zaak, omdat vol gens het kernprogramma van de KVP (nog niet aanvaard) de belastingdruk f» presidentiallijfwacht brengt het eerbewijs als de voormalige Italiaanse premier Fanjani. thans voorzitter '1 de Senaat, het Quirinaal in Home verlaat na een ontmoeting met president Saragat. Fanjani accepteerde de tow, de fotograaf kan dit alles niet zo snel volgen. Foto onder nog een regeringscrisis. DEN HAAG Dit jaar trekken 15 tot 20 procent meer Neder landers met vakantie naar het buitenland, dan vorig jaar. Van de enkele jaren geleden gepropageerde vakantie&preiding is niets meer te merken. Bijna 70 procent van de Nederlandse toeristen trekt er in de maanden juli en augustus op uit. Dit zijn enkele van de vele gege vens, die deskundigen van reisbu reaus wereldkundig hebben gemaakt. In 1969 ging een kwart van de totale Nederlandse bevolking op vakantie in liet buitenland. De reisbureaus schatten het aantal Nederlandse toeristen voor 1970 op ongeveer 3.750.000. De prognose van buitenlandse verkeersbureaus geeft echter een veel hoger cijfer aan: 5.630.000. W eekeindtoerist Italië is bij de Nederlandse toerist nog het meest in trek. Naar schatting zullen dit jaar ongeveer 1.300.000 Ne derlanders de Italiaanse zon opzoe ken. Spanje is goede tweede met 950.000 en op de derde plaats volgt Frankrijk met, 600 000 toeristen. Tsje- cho-Slowakije en Griekenland sluiten de rij van veelbezochte Europese lan den met ieder 20.000 Nederlandse be- ROME Na de mislukte formatie pogingen van demissionair premier Mariano Rumor en ex-premier Aldo Moro zal nu Amintore Fanfani, een der leidende figuren van de Italiaan se christen-democratische partjj, pro beren een nieuw kabinet te formeren. President Guiseppe Saragat heeft Fanfani gisteren benoemd tot kabi netsinformateur. Fanfani is tussen 1954 en 1964 vier maal premier van Italië geweest. Waarnemers verwachten niet dat Fanfani, die algemeen als toekomstig kandidaat voor het presidentschap van Italië wordt beschouwd, tijdens de huidige moeilijkheden het pre mierschap zal aanvaarden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat Fanfani een voorlopige één-partij-regering zal leiden tot de ontbinding van het parlement en het uitschrijven van algemene verkiezin gen. De zittingsduur van het parlement van vijf jaar, loopt pas in 1973 af. zoekers. De uiteenlopende schatting van de Nederlandse reisbureaus en de buitenlandse verkeersbureaus is te verklaren, doordat laatstgenoemde de dag- en weekeindtoeristen ook mee rekent. Het reizen per vliegtuig naar het vakantieoord wordt elk jaar meer po pulair. Dit jaar verkiezen ongeveer tussen de 300.000 en 440.000 Nederlan ders het vliegtuig boven elk ander vervoermiddel. Eigen auto Zestig procent van de vaderlandse vakantiegangers gaat met eigen auto. Uit de beschikbare gegevens is ge bleken dat de destijds sterk gestegen belangstelling voor landen als Marok ko en Tunesië weer afneemt. Het te genovergestelde is het geval met Griekenland, dat sinds 1966 sterk aan belangstelling inboette. Verwacht wordt dat volgend jaar het peil weer wordt bereikt van voor het kolonels bewind, de belangstelling van de Ne derlandse toerist gaat vooral uit naar de eilanden Rhodos en Korfoc. Het Tsjechische reisinformatiebu reau verwacht 30 procent meer Ne derlanders dan vorig jaar. Geliefde vakantieoorden hier zijn het Reuzen gebergte, de Hoge Tatra en de stad Praag. In vele gevallen is het de vrouw die het reisdoel van de vakantie be paalt. Ook de tweene vakantie is geen ongewoon verschijnsel meer. Er bestaat een duidelijke tendens naar langere, duurdere en grotere reizen, zo mpnen de reisbureaus. Vooral naar landen als Suriname, de Nederlandse Antillen, Zuid-Afrika en Indonesië. tot 31 procent van het nationaal inko men zou moeten worden verawaard. Als dat doorgaat, moet er nu wel een begin worden gemaakt, om een schokkende werking te voorkomen, zo dacht drs Den Uyl. Of moeten we een tegenstelling in het kabinet veronder stellen?, opperde de fractieleider van de PvdA. De minister deelde mee, dat in de publicatie van het Centraal planbu reau „De Nederlandse economie in 1973" ook een prognose wordt gege ven over de economische ontwikke ling. Naast deze prognose wordt in de publicatie uitgegaan van mogelijk ho gere overheidsuitgaven. gepaard gaande met hogere belastingen. Er worden ramingen opgesteld bij een ongewijzigd beleid. Deze ramin gen zijn dan bestemd voor de kabi netsformateur in 1971. Prognose? Mr. B. W. Biesheuvel (a.r.) vroeg „na de lakonieke mededeling van de minister" of hij dan toch het opstel len van een prognose voor de jaren 1971-1975 in het kabinet ter sprake wilde brengen. „Het is wel van belang", aldus mr. Biesheuvel, die deze vraag ook al tij dens de algemene beschouwingen in oktober had gesteld, „een overzicht te krijgen van de budgettaire en finan ciële mogelijkheden voor die jaren" Minister Witteveen dacht, dat zo'n prognose in beperkte zin wel moge lijk zou zijn. ROME De 90.000 medische as sistenten, verpleegsters, koks, enz. van de Italiaanse ziekenhuizen zijn gisteren een staking begonnen van 24 uur. De normale operaties moeten worden uitgesteld; slechts de spoed gevallen komen voor behandeling in aanmerking. ROTTERDAM Feijenoord zal, wanneer de concurrentie in het weekend aantreedt, vrij af hebben. De Europa-Cup-w ed- strijd tegen Vorwarts, die a.s. woensdag gespeeld wordt heeft de KNVB er toe doen besluiten, Fe\jenoords verzoek in te toil- ligen en het duel MVV-—Feijen oord uit te stellen. Voor de concurrent van het Rot terdamse team, Ajax, ligt daarente gen een zwaar duel tegen het Haagse Holland Sport in het verschiet. Na de heroische triomf op Carl Zeiss Jena zijn er zorgen over Johen Cruyff die als gevolg van een grove tackle van Werner het veld moest ruimen voor Ruud Suuren- donk. Het lijkt evenwel niet uit gesloten dat het Amsterdamse lie verdje er tegen Holland toch bij zal zijn. ADO gaat na het knappe ge lijkspel tegen Feijenoord proberen de volle buit te behalen ten kosten van NAC. Een poging die wel eens succes zou kunnen hebben. SVV kan zich aan de laatste stro halm vastklampen nu het eveneens laag geklasseerd* DWS naar Harga komt. Maar de formatie van Rinus Gosens dient dan wel de defensie, het zorgenkind bij uitstek —pot dicht te houden Go Ahead krijgt het ook niet ge makkelijk. Want de kat DOS, pjeegt, vraag dat maar aan de spelers van MVV, rare sprongen in het nauw te maken. Sparta krijgt FC Twente op Span gen. De Rotterdamse ploeg na de nipte nederlaag tegen Ajax en het gelijkspel bij PSV mentaal gesterkt, wil koste wal kost de puntenwinst op het kasteel houden. Niet dat Pim Visser zich nog illusies over een eventuele titel maakt, maar Sparta wil nu het voor de beker sneuvelde, graag aan de Tntertoto gaan deelne men teneind» het internationaal aanzien wat meer glans te geven. Maar dan moet men wel bij de eer ste vier eindigen. NEC neemt de handschoen op te gen PSV. Geen lichte opgave voor de formatie van Jan Remmers. AZ '67 en Haarlem, de plöeg waar Har ry Hughes voor het laatste jaar de technische sceptei zwaait, zullen er ongetwijfeld een spannend duel van maken, waarbij de uitslag niet ver van het gelijke snel zal liggen. De eerste divisie zal in het teken staan van de topper Elinkwijk Volendam. Excelsior en Blauw Wit zullen het duel met geïnteresseerd heid gadeslaan. Al dient men niet te vergeten zelf van respektievelijk S.C. Cambuur en FC Den Bosch te winnen. Oplossiitff kost 33 ntiljovn JVtfilorlimil ff at' ff a dfrtlf

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7