BURGEMEESTER DIJCKMEESTER OPENDE 'WESTERKIM' Voor prov. verkiezingen vier grote mogelijkheden mire g Streekplan R. en G. in Koudekerk besproken Vreemde gebeurtenissen in pension Oegstgeest Eerste bejaardentehuis in Haarl. meer-Zuid rl Zegen 5Zes partijen in Hazerswoude D.E.L. STAAT ER SLECHT VOOR GEMEENTE ALKEMADE Bestemmingsplan ,De Branding" houdt aktie Ir. Buijsert te Alphen Inspraak Huiseigenaren dankbaar voor maatregel Schut Wind overviel Wiron vloot KANDIDATENLIJST C.H.U. KATWIJK Uit de RIJNSTREEK i LjWE LEIDSE COURANT i VRIJDAG 13 MAART 1970 (Van een onzer verslaggevers) ÜEUW-VENNEP Gisteren vierde de Protestants Christelijke chting Bejaardenzorg Haarlemmermeer" z'n vijftiende verjaar g. Het was een bijzonder feestelijke dag, want ook werd het be- irdenpension Westerkimofficieel geopend. Het is het derde in mis van de stichting. In 1960 werd Horizonin Hoofddorp ge- ,'e, >nd en enkele jaren terug was het „Uitzicht" in Badhoevedorp. dèpar bejaarden onderdak vonden. „Westerkim" is het eerste be- xrdenoord in Haarlemmermeer-zuid. Omdat ook bejaarden uit \muiden en Oude Wetering zijn opgenomen, was burgermeester L. Br een van Leimuiden eveneens aanwezig in de zeer fraaie aula, ar vele genodigden gisteren de openingsbijeenkomst meemaakten. Het bejaardentehuis „Wester kim" in Nieuw-Vennep staat nu nog eenzaam temidden van het polderland. (Foto NLC - Dirk Ketting) Voorzitter van de stichting, de heer den Hertog, gaf een resumé van jelopen jaren en liet weten dat ite bespreking voor een bejaar- ision in Nieuw-Vennep op 21 is 1963 plaats vond. „Nu, ruim r later staat „Westerkim" er. V Jlden het graag eerder gewild, iar volgens deskundigen kwam het touw tot stand binnen de normale i, ivant meestal moet men rekenen Zo'n jaar of acht", aldus de heer 'pi n Hertog. de Westerkim" biedt plaats aan 102 waarvan veertien echtpa- wzestien alleenstaande mannen en itenvijftig alleenstaande vrouwen. In gemiddelde leeftijd, is 77 jaar, 8 o landen en 18 dagen. De heer Joh. ststeijn (naar wie één van de ristelijke lagere scholen in Nieuw- nnep is genoemd) was vorige week H laatste die z'n intrek nam in o 'esterkim". e»De heer Den Hertog wi3t nu al te tellen dat niet één bejaarde meer u! ig wil. „De sfeer is hier uitstekend - dat komt vooral ook door direk- 5 ce mej. N. Th. den Boer, die al 'n ijk heeft gegeven uitstekend lfeiding kunnen geven". ,r Hij zei dat men graag nog wat be- irdenwoningen in de onmiddellijke igeving wilde laten bouwen, maar t het onbegonnen werk was, omdat huurprys dan zeker rond de f 200 •j u liggen, wat z.i. veel te hoog was. Het was burgemeester mr. F. Th. jekmeester, die „Westerkim" of- a' teel voor geopend verklaarde. „Het een zegen voor vele bejaarden om !1 kunnen worden opgenomen in een e mis", zo sprak hij. Mr. Dijckmees- 11 ging uitvoerig in op het bejaar- nprobleem en wees er op dat er e gin deze eeuw in ons land 300.000 :n jaarden waren, wat inmiddels tot geveer een miljoen is opgelopen. Tal van sprekers voerden het lord en boden cadeaus aan. Onder - Ti bevond zich de hervormde pre- kant ds. S. G. J. Goverts, die na- ens de gereformeerde kerk en de rvormde gemeente een Avond- aalsstel met toebehoren aanbood. De christelijke gereformeerde pre- kant ds. W. de Graaf schonk een jbel. De heer G. van Nugteren 'rak als vertegenwoordiger van de fiaatselijke artsen en de heer P. Bot- Ipan namens de R.K. Stichting Be- Iprdenzorg en het neutrale „Eigen HAZEltSWOUDE Zes partyen bben bij het centraal stembureau in naam laten registreren voor de meenteraadsverkiezingen. Het zijn jRP. CHU, KVP, PvdA, VVD en partyen die nu ook een of ter zetels in de gemeenteraad be tten. Van de zes partijen zijn er vijf die 'n kandidatenlijsten inmiddels al nd hebben. Bij de ARP, die nu fee zetels in de raad heeft is raads el. Matze lijstaanvoerder. De VP, de vijf zetels bezet, komt uit een lijst, die wordt aangevoerd nor wethouder P. A. Th. v d Werf. De PvdA (een zetel) het zittende 'adslid A. M. Berlemon en de SGP *n zetel) het zittende raadslid L. atze. De CHU, die momenteel drie ze- Is heefl, heeft de kandidatenlijst niet samengesteld. Dezer dagen 1 het bestuur bijeen voor een fenvergadering. Zoals bekend ko en ARP, CHU en KVP in de Ruwe zittingsperiode van de ge- 'eenteraad met een gezamenlijk pro- «nma. Haard". Laatstgenoemde stelde de heer Den Hertog een bedrag van f 150 ter hand. De heer C. Hulsbosch vertegen woordigde. de hoofdaannemer Gebrs. Hulsbosch uit Abbenes en leverde een fraaie bloemenbak. Architect ir. W. P. van Harreveld liet namens de adviseurs bij. de bouw weten dat een mast met vlag en wimpel, wat ove rigens al kant en klaar in de tuin stond, werd aangeboden. Eén toespraak op rijm hield een bejaarde dame die het woord voerde namens de inwoners van de beide andere tehuizen van de stichting en een fraai schilderij overhandigde. De heer T. v. d. Maarl sprak als afge vaardigde 'van 'de bewoners van „Westerkim", die een zestal maquet tes als wandversiering aanboden. Ten slotte was er kok B. Hart die namens het personeel een klok gaf. Burgemeester Dijckmeestef en zijn echtgenote brachten nog een bezoek aan de oudste bewoner van „Wes terkim", Het is het hoogste gebouw in Nieuw-Vennep, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op het wijdse polderlandschap. Direktrice mej. N. Th. den Boer KOUDEKERK De inspecteur van de Ruimtelijke Ordening in Zuid-Holland en Zeeland, drs. J. L. P. Post heeft een oriënteringsbezoek gebracht aan Koudekerk. De heer Post werd in het verbouwde ge meentehuis ontvangen door burge meester C. M. van der Linden. Tij dens een bespreking kwamen o.m. aan de orde de positie en taak van Koudekerk in het streekplan Ryn en Gouwe. Zoals bekend heeft het gemeente bestuur ernstige bezwaren tegen be paalde onderdelen van dit streek plan, aangezien onvoldoende reke ning is gehouden met de situtatie, waarin de gemeente verkeerde ten tijde van de vaststelling van het streekplan door Prov. Staten van Zuid-Holland in 1967. Twee facetten kwamen in het bij zonder naar voren: de mogelijkheid van woningbouwvoor de grote in- AARLANDERVEEN Hoofdbe stuurslid van „Draagt Elkanders Lasten" de heer H. L. v. d. Boom gaard uit Utrecht sprak op de jaar vergadering van de afdeling in Aarlanderveen over het doel en de werkzaamheden van D.E.L. De secretaris deelde mee dat van 12 tot 18 juli een collecte zal worden gehouden. De penningmeester meld de dat er een saldo was van 806,27. De heer Van de Boomgaard zei dat hij namens de drie vakcentra les in een commissie van overleg zit, die met het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk de mogelijkheid onder zoekt om, wanneer men algemene bijstand ontvangt, geen inkomsten belasting te hoeven betalen. In ons land werd in 1968 aan algemene bijstand één miljard twee miljoen* gulden uitbetaald. In 1969 was dit cijfer twee miljard. De heer Van de Boomgaard merkte ten slotte op dat het DEL er slecht voor staat. „Als het zo blijft gaan is er maar één oplos sing: het D.E.L. opheffen." terne behoefte in de toekomst en het creëren van goede ontwikkelings kansen van het bedrijfsleven in het industriegebied Hoogewaard. De Burgemeester dei- gemeente Alke made maakt ter voldoening aan het be paalde in artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat de bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dd. 25 juni 1969 nr. 338 verleende gedeeltelijke goedkeuring aan het op 16 september 1968 door de Raad der gemeente Alkemade vastgestelde be stemmingsplan „Veenpolder" onherroe pelijk is geworden. Voormeld bestemmingsplan ligt tijdens de kantooruren des morgens tussen 8.30 en 12.30 uur voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie (Bureau Open- bae Werken). Roelofarendsveen. 13 maart 1970. De Burgemeester voornoemd. P. M. F. SMOLDERS. HAARLEMMERMEER Via de middelbare scholen houdt de lande lijke stichting Z.O.N.. ziekenomroep, een aktie in Haarlemmermeer. Er worden balpennen verkocht, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aan schaf van radio-apparatuur. „De Branding" is de ziekenomroep die in Haarlemmermeer en omgeving uitzendingen verzorgt in bejaarden tehuizen. Het ligt in de bedoeling ook een radiokamer in „Westerkim" in Nieuw-Vennep in te richten. „De Branding" verzorgt verzoekprogram ma's en reportages. Onlangs werd een interview opgenomen met Toon Hermans. Bij de opening van „Westerkim" gistermiddag was de reportageploeg aanwezig om opnamen te maken, die in de andere bejaardentehuizen wor den uitgezonden. Het zijn-uitsluitend vrijwilligers die de programma's van „de Branding" verzorgen. Meer contact met stadje Waldkappei HAZERSWOUDE De banden tussen Hazerswoude en het West- duitse stadje Waldkappei (aan de oostgrens) krygen van de zomer meer betekenis. Tussen 2 en 9 juli zullen de leer lingen van de hoogste Idas van de chr. school „De Rhynenburch" hun kampweek doorbrengen in een jeugd herberg in de nabijheid van Wald kappei. Inmiddels zijn er ook besprekin gen gaande met de sportvereniging St. Bernardus om te komen tot een uitwisseling met voetballers. Negen maanden geëist, DEN HAAG OEGSTGEEST De Haagse rechtbank heeft een aantal wonderlijke gebeurtenissen moeten ontwarren, waarin een 20- jarige Antilliaan de hoofdrol speelde. Een pension in Oegstgeest was de plaats van handeling. De zaak resulteerde in een eis van negen maanden gevangenisstraf, waarvan driemaanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest alsmede eventueel psychiatrische behandeling. Dit allemaal terzake van diefstal, gepaard gaande met geweldpleging en bedreiging met een pistool. De Antilliaan woont een jaar in ons land en zei student te zijn. Uit het onderzoek op Curasao bleek, dat hij na een veroordeling wegens diefstal in een psychiatrische inrich ting was geplaatst maar dat hij daaruit was ontsnapt. Dit mocht niet verhinderen, dat hij kans zag van zijn regering een studietoelage van f 300 per maand los te krijgen wat hem gelegenheid gaf naar Neder land te gaan; zijn ouders sturen het geld steeds over. Geheel ontkleed De jongeman had een tijdje in het Oegstgeester pension gewoond en vertrok tenslotte met achterlating van een grote huurschuld en vele onbetaalde rekeningen. Op 29 de cember 1969 stond hij onverwachts weer voor de 55-jarige hospita. De vrouw liet hem binnen en daarna gebeurden er in de nacht vreemde dingen. Toen de politie, gewaarschuwd door een broer van de hospita, arri veerde lag de vrouw ongekleed en gewond op bed. Volgens haar verkla ring had de Antilliaan onder bedrei- ALPHEN In gebouw Naby is gisteravond een verkiezingsbijeen komst gehouden van de Chr. Histo rische Unie. Voor ongeveer vyftig belangstellenden heeft de heer ir. N. Buijsert, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en lijstaanvoerder in de kieskring Leidcn-Gouda gespro ken over het werk en de betekenis van de Prov. Staten. Drie en tachtig leden telt dit col lege. Op de meeste mensen maken de Prov. Staten maar weinig indruk. Men acht hun rol duister en daarom is de belangstelling gering. Aan het belang van deze zaak wordt zo echter toch geen recht gedaan. De Staten kiezen om de zes jaar de leden van de Eerste Kamer, die een corrige rende werking kunnen uitoefenen op de Tweede Kamer. Uit hun midden worden zes gedeputeerden gekozen, die samen met de commissaris van de koningin het dagelijks bestuur vormen en als belangrijkste taken hebben de provinciale administratie ve rechtspraak en het toezicht op het beleid van de gemeentebesturen. Als Prov. Staten heeft men te ma ken met het vraagstuk van de ruim telijke ordening en daarin concen treert: zich momenteel de gehele Zuidhollands'e problematiek. Er le ven hier drie miljoen mensen en die dreigen tussen allerlei vraagstukken vermorzeld te worden. Het gaat om het bevorderen van hun welzijn. Daarbij moet richtlijn zijn hét han delen in overeenstemming met de wil van Jezus Christus, een maatschap- pij-opbouw naar Gods bedoelen, waarin de verhouding God-mens voorop staat, maar ook de horizon- NIEUWVEEN ZEVENHOVEN Voor de verbetering van de verbinding vanaf de Rijn over de provinciale weg Nieuwkoop en Nieuwveen wordt ook ge werkt aan de afwerking van het viaduct, dat is gebouwd tussen Nieuwveen en Zevenhoven, waar deze nieuwe weg de oude Liemer- weg zal gaan kruisen. Provin ciale Waterstaat heeft hier dankbaar gebruik gemaakt van het tracé van de oude spoorbaan Alphen—Uithoorn. Voor men tot het verbreden van het tracé is overgegaan, heeft men dit viaduct gemaakt, waar straks de Liemerweg onderdoor zal wor den geleid. Daardoor wordt een gelijkvloerse kruising met de pro vinciale weg voorkomen. Men hoopt de hele weg van Gouwsluis tot Vrouwenakker in 1971 te kunnen opleveren. De bouw van dit. viaduct kost 238.000 en wordt uitgevoerd door de firma Stigter te Ammerstol onder di rectie van provinciale waterstaat. tale lijn, de verhouding van mens tot mens tot haar recht komt. Het overheidsbeleid moet gericht zijn op het welzyn van de mens in al zijn geledingen en daarom vragen sport, recreatie; onderwas, sociale zorg en volksgezondheid alle aan dacht. Eerste taak van de provincie is voorlichting geven over haar taak en beleid. Dan kan de bevolking ook meepraten, meedenken. Inspraak, al dus ir. Buyserfc, is nuttig en nodig, maar de positie van hen die leiding geven mag niet ondergraven worden. Zij blijven verantwoordelijk. Na zijn toelichting op het program zei ir. Buijsert dat men volgende week vier grote mogelijkheden heeft: het PAK, de WD. D'66 en de con fessionele partijen. Het PAK zag hij opgaan in de doelstellingen van Nieuw Links en daarom onaanvaard baar als democratische partij. De VVD legt te veel het accent op ma teriële aspecten, wil de confessionele partijen doen verdwijnen, maar ziet ALPHEN Drs. A. \V. Hermse uit Rotterdam sprak gisteravond in hotel 's Molenaarsbrug voor de vereniging van huis- en grondeigenaren. Zijn on derwerp was het buitenwerking stel len van de woon-ruimtewet 1947 door minister Schut. Drs. Hermse betoogde, dat men dankbaar moet zijn. dat minister Schut deze maatregel heeft durven nemen. We gaan weer naar een wat normalere toestand toe. Meer vrijheid voor de eigenaren van woningen- Hij sprak de verwachting uit, dat mede dank zij deze maatregel over vier jaar aan de woningnood een eind is gekomen. huiles Burgemeester O O Smitiveg begonnen HAZERSWOUDE Vandaag is een belangrijke dag voor de boom kwekerij in Hazerswoude. Loco burgemeester H. v. Rijn heeft van middag officieel het startsein gege ven voor de aanleg van de weg, die. g'enpemd naar wijden burge meester Smit, de boomkwekerijen van het Rietveld gaat ontsluiten. voorbij, dat afbraak van de chr. po litieke partijen betekent het wegne men van de dam tegen overheersing van het socialisme. Van D'66 weet men wel wat ze niet wil, maar men ziet geen beleidslijn. Met D'66 gaat men een onzekere toekomst tegemoet. De beste basis voor een goed be stuur voor geheel ons volk vindt men, aldus ir. Buijsert, bij de confessionele partijen en daarom kon hij met volle vrijmoedigheid adviseren op de lijst van de C.H. Unie te stemmen.1 Haarlemmerstraat,hoek Mare Groslijsten ARP-CHU in Koudekerk vastgesteld KOUDEKERK Gisteravond kwamen de plaatselykc afdelingen van de ARP ei CIIU byeen om de groslysl vast te stellen voor de ge meenteraadsverkiezingen. Dit ge beurde in afzonderlijke vergaderin gen. Na afloop kwam men weer bijeen om te luisteren naar de heer J. de Geus, lid prov. staten van Zuid-Hol land en wethouder van Noord wijk, die het gezamenlijk provinciaal pro gramma van AR, CHU en KVP be lichtte. Tijdens de discussie sprak de heer De Geus de verwachting uit, dat de confessionele partijen de komende verkiezingen een goed resultaat zul len behalen. ging met een pistool geld geëist en bovendien verlangd dat zij zich uit kleedde. Hij zou haar hebben mis handeld en een koord om haar nek hebben gedaan en f 1200 hebben ge stolen. De jongeman verklaarde nu voor de rechter dat de vrouw van hem had geëist dat hij bij haar in bed zou komen en dat ze hem daarna f 150 had gegeven. Over de f 2000, die de politie na zijn arrestatie bij hem vond, zei hij, dat dit geld van een zendingsvereniging op Curagao was, waarvan hij voorzitter was. Na onderzoek bleek de vereniging uit vijf leden en twee donateurs te be staan. Enfin, het ene raadsel stapelde zich op na het andere, waarna de offi cier tenslotte tot de genoemde eis kwam. De verdediger van de Antilliaan adviseerde de rechtbank voorzich tig te zijn met de telkens wisse lende verklaringen van de vrouw volgens zijn cliënt had de vrouw zichzelf verwondingen toegebracht. Uitspraak op 26 maart. IJMUIDEN Voor de donderdag- markt loste in IJmuiden de „Johan na Hendrika" KW 81, als enige traw ler, ruim 3000 kisten koolvis en 300 kleine kistjes schelvis. Deze hoeveel heid werd in een reis van slechts acht etmaal buitgemaakt. Doordat woens dagavond een harde wind opstak, waren drie spanners van rederij „Wiron" genoodzaakt de visserij te staken. De vis werd donderdag in de markt gelost. De vangsten van deze zes schepen vielen niet tegen en beston den grotendeels uit gullen. Dat het hoofdzakelijk lichte kabel jauwen waren, die de kabeljauwvis sers vingen, bleek gisteren wel. Van de 4000 stuks stijve kabeljauwen die voor de verkoop werden aangeboden, waren er slechts 390 stuks grote. Burgerlijke stand ALPHEN Geboren: Bart Kam per, Ronald de Haas, Jeroen Eijkel- boom, Edwin Sewmangal Doerga, Jeffrey Lucien Veenstra, Johnny van Leeuwen, Wilhelmina Catharina Boot, Christina Johanna van Randeraat, Arie Jan Verboon, Danielle Boelee, Erwin v. As, Maartje Neeltje Riem- ke van der Stoel, Francine Margare- tha Christine de Jong, Anthonie Jan Krap, Johannes Jacobus van Gijzen, Simon van Staveren, Jan Hendrik Lots, Simone Elisabeth Maria Pouw, Jürgen Johannes Teunis Stapper, Danny Konijn, Mariska Petronella Maria van Egmond. Ondertrouwd: Jacobus G J van de Meent, 28 j en Margriela H M Har tong, 20 j; Jan Versluijs, 23 j en Adriana E V Kemmere, 21 j: Pieter Kruithof, 23 j en Willemina Ale- bregtse, 21 j; Adrianus van Ewijk, 26 ,i en Geertje J Rodenburg, 24 j; Gei-ard Schilperoord, 22 j en Jannie Meinen, 22 j. Gehuwd: R v d Heuvel en G M Kroon; J P H Bruins Slot en C Vis; Ch. T Hoogervorst en M v d Vlies: A N A de Bruijn en J C v d Meer; R Bouthoorn en J Verkerk. Rietsuiker in Nieuwkoop NIEUWKOOP De groep Vredes- week, uitgaande van de gezamenlijke Kerken, gaat in Nieuwkoop beginnen met een „Rietsuikeractie". De winke liers gaan rietsuiker verkopen naast de gewone suiker, die uit suikerbie ten wordt gewonnen. Ook de vrou wenbewegingen zijn ingeschakeld, terwijl eveneens alle Kerken mede werking- verlenen. Op de scholen staat de suiker als projectonderwijs in de belangstelling. KATWIJK AAN ZEE Voor de raadsverkiezing werd de kandidaten lijst van de C.H.U. samengesteld. 1. A. Pronk, 2. C. v.d. Plas, 3. J. Berg man. 4- J. Vink, 5. A. C. Berkheij. 6. L. J. Haasnoot. 7. G. v.d. Plas, 8. J. Bergman (Parklaan 48), 9. L. D. v. Duijn, 10. B. Vooijs. NIEUWKOOP In de week van 16 tot 21 maart zal worden gecollec teerd voor het Nationaal Rheuna- fonds. ZWAMMERDAM In het Vereni gingsgebouw heeft de chef-kok Hen ri Eksleen, demonstrateur van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf demonstraties gegeven op het gebied van vleesgerechten. Organisator van deze avond, sla ger J. Vesseur, mocht zich verheugen in veel belangstelling. Het had vijf jaar geduurd voordat de heer Eksteen een avond kon vrijmaken voor een Gemonstratie in Zwammerdam. Met veel fantasie en vakkundigheid be reidde hij de heerlijkste vleesgerech ten. waar alle aanwezigen ook nog van mochten proeven. KOUDEKERK Van maandag af zal er huis-aan-huis worden gecol lecteerd voor het Rheumafonds. ALPHEN De Chr. Muziekvereni ging „Arti et Religion! geeft maan dag 16 en dinsdag 17 maart een con cert in gebouw Nabij, 8 uur. Zoals gewoonlijk wordt-, hét concert, onder leiding van de heer Wim van Duyn, voor de pauze gegeven. Na de pauze de komische film „Belofte maakt schuld". ALPHEN De afdeling West van de Christen Vrouwenbond vergadert maandag 16 maart 's avonds om 8 uur in de zaal van de Salvatorikerk. Ds. G- Cadee. Hervormd predikant alhier, zal spreken over „Christus* lijden in de schilderkunst*'. Ook de afdeling Noord vergadert maandagavond om 8 uur in de ge meentezaal van de Goede Herderkerk. De heer en mevrouw Olff uit Rijs wijk komen spreken over en laten dia's zien van de Dalmatische kust.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5