j Regeringspartijen eisen: fruittelers snel helpen WANTROUWEN IN RICHTLIJNEN VAN MINISTER SCHUT Links of rechtsgeen keus voor christelijke partij Tweede luchthaven mogelijk in Brabant ratis appelen voor kinderen en bejaarden j Nieuw rapport over lessen op Woensdreclit Israël: steun eis Russische joden I) '66 reageert op uitlating drs. Schmelzer PTT: eigen centrale in strijd met wet Monaco NAVO KRIJGT SATELLIET Misleiding Verleiding Den LJyl contra Sowjetambassade DONDERDAG 12 MAART 197C Na 50 jaar Boedapest ontving ik bijgaande van een Hongaarse, die 50 jaar en als meisje met een kinder- M« port naar Stellendam kwam. Ik de haar uw artikel over het kindertransport uit Hongarije. gen sby, 5. B fan Dit heeft ze de tijd, hier doorge- gr it, kunnen vergeten. Is het moge tuks leze brief in uw krant op te ne- A1 is hij niet foutloos geschre- we kunnen de schrijfster bewon- OOMi dat zij na 50 jaar nog zoveel granpnze taal afweet, waar zij schrijft ,vele liefde in de begrafenis" be- zij dat thans vele vrienden niet leven, begraven zijn. indam Mej. B. v. d. Vlugt i0.0< lag ruimen we voor deze brief uit t#»rije een plaatsje in. Hier volgt krijg een stuckken van de Rot- verimmer courant van mijn beste ndsche vriendin en ik leez daar- Vijftig jaar geleeden eerste kin- toeii ein uit Hongarije". Ik bin al een moeder. Ik heb 3 kinderen en 4 ^2 kinderen. Mar wanneer ik deeze v< en leeze, terug gedenkt vor 50 l in wanneer ik met de tweede kin- ansport door Switzerland 5 daa rijzen wij, in Holland aangekom- Wij waren 7 kinderen en na de hg en na de spansegriep ware wij en zwak. ichti koennen nooit vergeeten de lief- veti n zorgen dat wij krijgen van de l35~ hollandsche papa, mama en ooms antes. Daar kennte ik de „Heilige arid jft" houden en ik heb geleert dat is onze himmelsche Vader en Hij vor Seinen kinderen. Von deeze lo—i leese ik ook alle daagen de Bijbel li dat doet mijne leeven rijk en tlich. 5 maanden kommen wij met te pakken naa thuis. Na 2 maan- onze liefe moeder is gestorwen, jongste zusje was toen 4 jaare k schrijw een treurige brief vor ollandsche papa en toen reizen r naar Holland. Wij van ons 5 kinderen van de 7 in Hol- was toen met mijn zuesjes 20 :n in Holland. de tweede oorlog krijgen wel' veel hulp van mijne vriendin en veele hollandsche kennis gedraag- leerendat was groote hulp vor want na de oorlog hadden wij ntelren niet. In 1967 stuurt mijn la idin een rijsbiljet vor mij en toen i 7 jaaren reize ik, als grootmoeder, ,l~1polland. Die wiedersehen war so end dat kan ik niet abschreiben, ■n ik voel in mijne hart en mijne hen kommen van mijne oogen. va 'eele liefde al in de begrafenis. En be8 ie.fe vrinden zijt met witte haar ik. Wie toen waar 20 jaare alt al 70 jaar. Onze gezicht wordt run- mar de liefde sich erneuern in re hart. De Liefde eewig bleibt. ',emt. uniet kwalijk dat ik kan zo goed hollands schrijwen, mar ioop dat u be grijpt mijn. Met tlijke groeten van Budapest frau Kalman Benyke, gebooren Julianna Dobos J Oppositie in de Tweede Kamer: DEN HAAG De ARP, CHU, KVP, VVD en SGP vragen mi nister Lardinois van landbouw voor de leniging van de nood in de fruitteelt op zeer korte ter mijn aanvullende maatregelen. Als uiterste datum noemen de regeringspartijen 1 april a.s. Een motie met deze verlangens is gisteren bij de Tweede Kamer inge diend door de beer R. Zijlstra (a.r.), die de nood onder de fruittelers in de Kamer aanhangig maakte door mid del van een interpellatie. In zijn pleidooi voor de fruittelers had de heer Zijlstra gevraagd om een herziening van de overbruggingsrege ling, zodat een bedrag voor het le vensonderhoud wordt verstrekt en de gedupeerden voor het dagelijks brood geen geld behoeven te lenen. Voor de bedrijven, die gered kunnen worden, wenste de heer Zijlstra een overbrug gingskrediet met rentefaciliteiten. In zijn motie noemt de heer Zijl stra de genomen maatregelen onvol doende. Politiek Over de crisis in de fruitteelt, door de heer T. Tolman (ch) de ergste van alle tijden genoemd, diende de heei S. van der Ploeg van de PvdA moties in, waarin hij onder meer vraagt een bedrag voor levensonderhoud voor de gedupeerde fruittelers en het gratis verstrekken van appels aan de schoolkinderen. Dat kan dan onder het motto „Een appel per dag houdt de dokter buitenshuis." Omdat de heer Zijlstra geen con- crete wensen in zijn motie noemde, vond de heer Van der Ploeo het hele i debat maar onwaarachtig. Er worden alleen maar wat maatregelen i vraagd. De socialistische afgevaardigde haalde de politiek in het debat over de nood in de fruitteelt door op te merken dat de heer Zijlstra, die in. terpelleert samen met minister Lardi nois op vergaderingen spreekt. In de Kamer voeren zij een onwaarachtig debat op. „Dacht u", vulde de heer H. Koe koek aan, „dat die interpellatie was gehouden als er geen verkiezingen waren volgende week?" De heer Tolman nam de heer Van der Ploeg zijn politieke opmerkingen kwalijk. De motie spreekt van aan vullende maatregelen om het overleg mogelijk te maken. Toezeggingen In zijn antwoord aan efe heer R. Zijlstra deelde minister Lardinois mee, dat het Ontwikkelings- en sane ringsfonds heeft besloten, dat voor de fruitteelt voor het komende jaar geen maximum-inkomen zou gelden. Bo vendien heeft de minister als aanvul lende regeling goedgekeurd dat boven de EEG-regeling 1200 extra wordt gegeven. Nadrukkelijk waarschuwde de mi nister tegen een escalatie van steun maatregelen. Er wordt op dit gebied veel demagogie bedreven. Wel kon de min ster voor fusies van veilingen toezeggingen doen: een premie van 25 procent van de fusie- kosten. Ook beloofde hij een premie van 5 pet. wanneer de veilingen ge durende vijf jaar contracten afsluiten voor de afname van de producten. Over hot 'hoe en wat van deze rege ling moet nog overleg worden ge pleegd. Van onze p^rlementsredactie) )EN HAAG De oppositie de Tweede Kamer blijft de iuwe richtlijnen van minister p ïut van volkshuisvesting voor toepassing van de woonruim te! wantrouwen. Zo begon ijuffrouw N. G. Barendregt i )c.) gisteren in de Tweede Ka- Er haar aanval op de minister avei it deze woorden: „Het is droe- 5 te constateren, maar opnieuw ®so| eft de minister zich verkeken per i een situatie.") 01 Iet bezwaar was vooral, dat in de han te steden de woningschaarste nog "willot is' Hierover zei mejuffrouw Ba- H( idregt: Vrijheid geven op zo'n laarse markt betekent hetzelfde als 'fjmtjes en snoeken in dezelfde vij- loslaten. En iedereen weet dan er gebeurt. eimi dimster Schut ontkende deze toe an nd nie* 66,1 aan^l gemeenten, arom is aan 30 gemeenten algehele heffing verleend voor het toepas- I van de richtlijnen en aan 46 ge enten een gedeeltelijke ontheffing. Jitstel tot 1 november kregen de neenten in Rijnmond en in de lagse agglomeratie voor een nader erleg. Bij het vervallen van het tJK 'gunningsstelsel zal in Den Haag \iaii euvel van de huurkoop van wo- ïk igen weer opduiken. Maar minister ,^Jhut kon meedelen, dat zijn collega a justitie wettelijke voorschriften arde huurkoop laat bestuderen. Interpellatie let debat over de richtlijnen werd iouden naar aanleiding van een in- Verder zijn er besprekingen gaande voor het herzien van de pachtnormen. Zwarte Piet De motie van de heer Zijlstra noemde de minister gisteravond niet nodig. Reden: De bewindsman is be reid met zijn collega's en het be drijfsleven snel de verbetering van de overbruggingsregeling, te bespre ken. De geprikkelde bewindsman, die gisteravond ook nog op een verkie zingsvergadering moest spreken', ver zekerde dat er meer maatregelen zou den volgen nu de nood zo groot is. Een toezegging over de overbrug gingsregeling wilde hij niet doen. „Ik speel de Zwarte Piet niet naar een collega", verklaarde hij. Als toezeggingen van de bewinds man noteerden we nog: Exportsubsidies naar Oost-Euro pa; Fruit, dat uit de markt is geno men, wordt gratis verstrekt aan schoolkinderen en bejaarden. Dat kan volgende week al ingaan, wan neer de scholen en instellingen mee werken. DEN HAAG De beslissing over de vraag of de KLM zal gaan lessen op de Vroegere luchtmachtbasis Woensdrecht is voor enkele maanden uitgesteld. Burgemeesters van omlig gende gemeenten en een geluidshin- derdeskundige van de Rijkslucht vaartdienst besloten hiertoe gisteren omdat het TNO-rapport volgens hen nog onvoldoende inzicht geeft in de omvang van de geluidsoverlast. TNO wordt nu gevraagd een nieuw rapport op te stellen mét vollediger informatie (het eerste liet zich nogal pessimistisch uit over de geluids hinder). De betrokken gemeenten staan in principe niet afwijzend tegen het les sen van de KLM op Woensdrecht om dat dit voordelen biedt voor de werk gelegenheid en de infrastructuur. Voor het geval de plannen niet doorgaan, zal de streek alles doen om te. vpprkopien, dat ook Aviolanda in .Papéndrecht, waar 600 mensen wer ken. wordt overgeplaatst. JERUZALEM De Israëlische re gering heeft gisteren een beroep ge daan op de publieke opinie in de wereld om de eis van de Russische joden >2 steunen om naar Israël te kunnen imigreren. De Israëlische regering wijdde gis teren een speciale vergadering aan het vraagstuk van de joden in de Sowjetunie. De Israëlische kranten brachten onder grote konpen de ver klaring, die 39 Russische joden be gin deze week in Moskou hebben uit gegeven. In deze verklaring veroordeelden zij de officiële tegen Israël gerichte campagne van de Sowjetunie en zeg gen vastbesloten te zijn naar Israël te emigreren. Zij kanten zich voorts tegen de 52 joden, die eerder op een persconferentie in Moskou hun trouw aan de Sowjetunie betuigden en het huidige Israël vergeleken met het Duitsland onder Hitier. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van D'6fi heeft in een brief aan de fractievoorzitter van de KVP, drs. W. Schmelzer gereageerd op diens uitlatingen van dinsdagavond, gedaan in een radiouitzending. Drs. Schmelzer had ondermeer vra gen gesteld over de door D'66 voor gestelde „gedwongen" sterilisatie om de bevolkingsgroei op peil te houden. D'66 antwoordt in dit schrijven dat de gedachte aan dwang op gebied van de bevolkingspolitiek haar volkomen vreemd is. Het verbaast het bestuur dat Schmelzer als enige politicus in Ne derland, de kwestie betrekt in de verkiezingscampagne, hoewel het standpunt van D'66 in deze, herhaal de malen is verduidelijkt. APELDOORN De heer Hop, die zoals gemeld in de buurtschap Beem- te een eigen telefoondienst startte ten behoeve van boeren en anderen zonder PTT-aansluiting, heeft giste ren enkele functionarissen van PTT op bezoek gehad, die hem meedeel den dat hij handelt in strijd met de wet. De heer Hop is echter niet voorne mens zijn activiteiten te stoppen. Als de PTT het niet verhindert zal de eerste aansluiting dezer dagen tot stand komen. Verwacht mag dan evenwel worden dat de PTT het evenals onlay s in het conflict met de particuliere postbestellers op een rechtsgeding zal laten aankomen. Prins Bernhard temidden van Tibetaanse monniken, tijdens zijn bezoek aan een vluchteling en- project in Noord-India. De voormalige gasfabriek aan de Vrenoordlaan in Rotterdam-Kralingen is gistermiddag vrijwel geheel uit gebrand. Het complex werd in 1884 gebouwd. De brandweer heeft het vuur met groot materieel bestreden. Sinds zes weken was het gebouw volledig ontruimd. Er is geen schadebedrag vastgesteld, omdat het een sloop- p and to as. (Van eeri onzer redacteuren) DEN HAAG CHU-minister Udink (ontwikkelingszaken) is gisteravond fel van leer getrok ken tegen de niet-confessionele partijen. Tijdens een verkiezings bijeenkomst weerlegde de drs. Udink de kritiek op KVP, ARP en CHU met: „Gedurende vele tientallen jaren hebben kabinet ten met een confessionele meer derheid ons land bestuurd. En het blijkt wel, dat er wel dege lijk iets bereikt is. De christelij ke partijen behoeven dan ook niet te kiezen tussen links of rechts, maar de andere partijen moeten kiezen". Fel vervolgde de minister (die ter nauwernood nog van huis gehaald kon worden, maar de politieke show stal): „Laten we nu toch eindelijk eens ophouden met onszelf te verde digen. We hebben genoeg te bieden. Ook over de directe democratie van D'66 kwam de heer Udink te spreken. terpellatie van de heer H. Gortzak (pac. soc.). Zijn betoog mondde uit in een motie, waarin hij intrekking van de richtlijnen eiste. Deze motie verwierp de Kamer met de stemmen van de PSP, PvdA. CPN en de groep-Aarden vóór. Drs. E. Nypels van D'66 had geen bezwaar tegen de richtlijnen. Maar hij vond dat ze wel wat onverwacht en overrompelend waren ingevoerd. Hij vroeg voor gemeenten, die dispensatie hadden gevraagd, in ieder geval uit stel tot 1 januari 1971. Verder wilde de heer Nypels de voorwaarde van de economische gebondenheid aan de ge meente wijzigen. Zijn wensen, neer gelegd in een motie, vonden weinig weerklank in de Kamer. Alleen D'66 stemde voor deze motie. In zijn verdediging van de richt lijnen zei minister Schut gun stige reacties te hebben ontvangen. Hij zei: „Er is een situatie ontstaan, waarin veel van de werkelijkheid van het eerste uur plaats heeft ge maakt voor de theorie van het heden." De minister noemde de vrije keuze van een vestigingsplaats een groot goed. Daarom moet de eis van de economische gebondenheid verval len. Wel had de minister er begrip i voor, dat de economische gebonden- j heid voor de agglomeraties geldt. Een groot voordeel van de richt- j lijnen is, dat de ambtelijke appara- ten nu meer tijd krijgen voor j hulp aan de woningzoekenden, die zichzelf moeilijk kunnen helpen. J Hotel Des In des aan het Lange Voorhout is een exclusief stukje Den Haag. Niet alleen omdat het een wereld bekend hotel is, een internationaal trefpunt, zoals men dat pleegt te noemen en een plaats waar onze eigen ministers nogal eens na het vergaderen gezamenlijk eten. Hotel Des Indes is vooral ook exclusief, omdat het een stukje vorstendom Monaco in de residentie is. De eigenaar, Jean Rey, is Mona- gask en vertegenwoordigt in ons land zijn Monaco als consul-gene raal. Nederland onderhoudt bovendien diplomatieke betrekkingen met Mo naco, de ambassadeur Victor graaf de Lesseps, nazaat van de graver van het Suezkanaal, woont In Brus sel, maar is hij in Den Haag, dan verblijft hij natuurlijk in het Mona- gaskische Hotel Des Indes. Zo ook gisteren. Om er eens wat mensen te zien en die mensen te vertellen van zijn Monaco, dat in tien jaar tijd zijn grondgebied met een vijfde vermeerderd heeft! Als secondanten waren aanwezig de vi ce-consul in Nederland, mevrouw M. M. J. U. Jordaan en mevrouw Nadia la Coste, directeur de Presse van Monaco met een kantoor in Parijs en Monaco. De heer Rey was afwe zig, daar hij reeds lange tijd in Amerika verblijft. Hier zou het misschien als een bij zonderheid gelden, dat twee vrou wen zulke posten vervullen. In Mo naco is dat heel gewoon. Daar wordt alleen naar capaciteiten gekeken als er een post te vervullen is en niet naar het man of vrouw zijn. Wat in ons hypermoderne Europa nog ver meldenswaard blijft. ^^Jaai^jTu^i^^rondverrneerdering. Dat is even vreedzaam geschied als wij onze hectares van de Zuiderzee polders veroverden en minstens even ingenieus. Men heeft stukken veroverd op de blauwe Middellandse Zee, die tot voor enige jaren tegen steile rotsen beukte, maar nu kabbelt tot een breed .zandstrand. Bij een strand be horen boulevards en dus kwamen die er ook. Ondergrondse garages lossen parkeerproblemen op. Maar Monaco bleef toch nog met een probleem zitten. De toeristen komen er niet alleen over land, maar ook van over zee. Helaas, de grote cruisers moesten óf voorbijva ren, óf de passagiers op zee laten overstappen in kleinere boten. Daarom wordt er nu een enorme pier gebouwd, waar grote zeesche pen kunnen afmeren. Ambassadeur de Lesseps liet het allemaal zien met enige fraaie films, waar prinses Gracia haar rol in speelde. Want bij al dat nieuwe be houdt Monaco toch de sprookjessfeer van het prinselijk hof, en prinses Gracia weet daar een grootse stijl aan te geven. Ze is beschermvrouwe van menig comité of evenement. Wie wil, kan dat zelf gaan ondervinden, door mee te doen aan het grote Concours des Bouquets, oftewel de wedstrijd in bloemschikkunst, die voor amateurs en vaklieden worden gehouden op 16. 17 en 18 mei. Men moet de bloemarrangementen zelf ter plaatse komen maken. Een stukje Nederland in Monaco zou daarbij wel passen. Een bloe- mengroet van Pier tot Pier, de een aan de koele Noordzee, de ander aan de warme Mediterranée! Hij noemde een dergelijke vorm van inspraak volkomen onjuist, al thans in de betekenis die D'66 daar aan hecht. „Dat houdt in dat men wanneer men maar wil de vertegen woordiger tot verantwoording kan roepen. Wij kennen gelukkig ook het vertrouwen in de gekozene. Als je het doet zoals D'66 voorstaat, dan schijn je niemand meer te kunnen vertrou wen". Naast de heer Udink was ook mi nister Lardinois van landbouw en visserij aanwezig in Pulchri Studio, waar de gezamenlijke KVP, ARP en CHU SJatenkringen een laatste wa penschouw voor de statenverkiezin gen hielden. In antwoord op vragen, zei deze bewindsman, dat de luchtverontreini ging vanuit het Westland binnen vier jaar voorbij zal zijn. „Want dan zul len vrijwel alle tuinders aardgas ge bruiken. Ze zullen de investeringen zeker doen. Vergeet niet, dat de vijf tien procent van alle stookolie in ons land thans wordt gebruikt door de tuinders in het Westland. Midden-Delfland De minister, die wel akkoord wilde gaan met de installatie van een Hoogovenbedrijf op de Maasvlakte, mits aan stringente voorwaarden zou worden voldaan, onthulde nog, dat het grote recreatieplan Midden-Delf land inmiddels door de Ministerraad I is goedgekeurd, waardoor een plan met investeringen tot 400 min. van de grond kan komen. Scherpe en soms verhitte discussies waren niet van de lucht in Pulchri, waar ook de drie lijsttrekkers van de Haagse statenkringen het woord voer den. KVP-lijsttrekker Vrouwenvelder lanceerde nog een idee: „De Staten verkiezingen kosten ons thans zo'n slordige ƒ5 min. plus de maatschap pelijke kosten. Als je zo de laatste berichten hoort, dan is dat wel een erg dure opiniepeiling voor de Twee- de-Kamer-verkiezingen. Zouden die twee verkiezingen niet samen kunnen vallen dat is goedkoper en het lost ook enkele staatkundige problemen op". BRUSSEL Volgende week wordt vanaf Kaap Kennedy een kunstmaan gelanceerd, die de communicatie voor de NAVO zal onderhouden. De kunstmaan is van Amerikaans fabrikaat en is de eerste satelliet voor de NAVO. Tot dusver maakten de NAVO-landen gebruik van Ameri kaanse militaire satellieten. Het pro ject vergt totaal 50 miljoen dollar. De kunstmaan zal de verbindingen onderhouden met het hoofdkwartier in Brussel, de hoofdsteden van de deelnemende militaire en de militaire commandocentra, via twaalf grond stations. Naar verluidt zal in Schoonhoven een grondstation worden gebouwd voor de verbinding met twee Ameri kaanse militaire satellieten, de Les 5 en 6, die kortgeleden zijn gelanceerd. Van dit station in elk van de 14 NAVO-landen wordt er één gebouwd is de technische entourage, enz. in handen van het TNO, afdeling Rijks verdediging. PRESIDENT Nixon was slecht ge ïnformeerd toen hjj vorige week verklaarde dat bjj gevechtshandelin gen In Laos geen Amerikaanse mili tairen waren omgekomen. Nadat enkele dagbladen het bewtfs van het tegendeel hadden geleverd, gaf Defensie te Washington het om komen onlangs van een officier toe. De militaire autoriteiten, die Amerika in Laos vertegenwoordigen, hadden alle moeite gedaan om de omstandig heden waaronder het gebeurde ge heim te houden. Dezelfde mensen hebben in.de afge lopen weken de moeilijkheden in Laos opgeblazen om de president tot krach tiger tussenkomst te bewegen. Wil hjj fouten voorkomen, dan moet Nixon zich wapenen tegen misleiding, waartoe ook het achterhouden van informatie moet worden gerekend. pAMBODJA begint zich te realiseren dat Noord-Victnam ernst kan gaan maken met zjjn voornemen, de macht in het gehele vroegere Indo china over te nemen. Daartoe behoorden niet alleen de bei de Vietnams, maar ook de onafhan kelijke koninkrijken Laos en Cam bodja. In Laos is de toestand al drei gend. Prins Norodom Sihanock, staatshoofd van Cambodja, heeft nooit de verlei ding kunnen weerstaan, aan te pap pen met Hanoi en Peking, zjjn moge lijke vijanden. Hij kan nu spoedig de rekening ge presenteerd krijgen voor een spelen op zekerheid dat hem slechts uitstel van executie zou geven. Het zal de prins niet meevallen, de Noordvietnamese en Vietcong-troepen het land uit te krijgen. DEN HAAG De wijze waarop de Sowjet-ambassade haar standpunt over het conflict in het Nabije Oosten naar voren brengt, overschrijdt de grenzen van het toe laatbare. Dit vindt de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl. Hij heeft minister Luns gevraagd de ambassade hiervan in kennis te stellen. De ambassade heeft een artikel van de Russische generaal Dragoenski verspreid, waarin de Israëlische lei ders „fascistische bandieten" worden genoemd. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het Neder lands economisch instituut heeft in een studie, die in mei wordt gepubliceerd, naast andere sug gesties voor de vestiging van een tweede nationale luchthaven ook het gebied ten zuiden van Til burg genoemd. Het NEI verrichtte de studie op 1 verzoek van de Commissie-Vliegvel den van de kamers van koophandel in Noord-Brabant. Deze commissie j was zelf voorstandster van een lucht- haven in de delta van Rjjn, Maas en Schelde, inclusief hel Rotterdamse gebied. De conclusie in dit rapport betekent nog niet, dat de tweede luchthaven daar inderdaad zal komen. Er zijn vele andere suggesties geopperd. Het ministerie van verkeer heeft over de keuze nog zelfs geen principe besluit genomen. Enkele maanden ge leden nog zei de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer Kruys, dat hel nog wel lang zal du ren voordat deze beslissing valt. „Het enige wat we nu kunnen zeggen, is j dat het niet zal gaan om uitbreiding van een bestaand vliegveld. Het moet een nieuwe luchthaven worden." j Schiphol zal de verkeersdrukte nog I tot 1987 aankunnen. Er zal dan een i tweede vliegveld moeten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5