iswa (1000 boten) grootste akantie-etalage ter wereld Boeken bij KLM binnen 3 seconden Onderwijzers boos op Nationaal Comité WAT KOST KAMPEREN? Noviteiten in droge sector Vragen bij koop POLYESTER STEEDS MEÉR IN ACCENT OP BUNGALOWTENT Gina boos op Barnard „Overlappende" vrijheidsstraf in kort geding Uitleengelcl voor auteurs afgewezen Weer diplomaat ontvoerd in Brazilië FILM WEINREB IN BESPREKING HISWA PRIMEURS 1970 BOOT-CENTRUM Accommodatie Sla-tenten Doek Om de 2 jaar kwast erover f/e IEIDSE COURANT ROME De Italiaanse actrice Gina Lollobrigida is boos op de Zuidafrikaanse hartchirurg Ghristiaan Barnard. Reden; een twee jaar geleden door haar geschreven liefdesbrief, aan de pionier der harttransplantaties, die in tal van dag-, week- en boulevardbla den is gepubliceerd In Rome deed „La Lollo" de aan wezige publiciteitsmensen kond van haar liefde voor de hartchirurg, die enkele weken geleden met een Zweedse schone aan de witte broodsweken is begonnen. De actrice kwam er rond voor uit dat ze twee jaar geleden bijna op een huwelijksaanzoek van dokter Bar nard was ingegaan. Zij bemerkte echter spoedig dat de hartoverplanter een ongebreidelde zucht naar publici teit koesterde en die tegen elke prijs nastreefde. Zij gelooft nu dat Bar- nards huwelijksaanzoek niets anders is geweest, dan een „voorstel tot een verbintenis tussen een bekende actri ce en een beroemde chirurg", en eist dan ook prompt schadevergoeding wegens aantasting van haar-rij- ke-privéleven: Gina deinst er niet voor terug tege lijkertijd de kranten, die de lief desbrief hebben gepubliceerd, Bar nard zelf en zijn ex-echtgenote, die de brief heeft verstrekt aan te kla gen. LONDEN De bemanning van de 9640 ton metende vrachtvaarder 'Glenfallock' en de kapitein van de 'Anchises-, beide afkomstig uit Enge land, worden door de Chinese autori teiten vastgehouden. De Glenfallock zou maandagavond naar Japan vertrekken. Leden van de bemanning zouden zich niet hebben gehouden aan de plaatselijke veror deningen, zo maakten de rederijen in Londen bekend. Ook de kapitein van de Anchises, James Ray, zou zich niet hebben gehouden aan de voorschrif ten van de haven Sjanghai. WASHINGTON Amerika gaat bezoekende buitenlandse staatshoof den beter beschermen. Besprekingen hierover zouden reeds enkele weken voor het bezoek van het Franse staatshoofd Pompidou, Geen herdenkings boekje voor scholen (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG De Algemene Nederlandse Onderwijzersfede ratie is verstoord over de wijze waarop het Nationaal Comité dat de viering van „25 jaar bevrij ding" coördineert, zioh heeft op gesteld tegenover een ANOF-uit- gave voor de schoolgaande jeugd. De Onderwijzersfederatie acht het onaanvaardbaar dat haar initiatief niet zou vallen „binnen de stimule rende taak van het Nationaal Comité ten aanzien van de herdenking in het gehele land". In de naoorlogse periode heeft de ANOF er vaak bij de overheid op aangedrongen dat ieder jaar aan de scholen vertelstof zou worden aan geboden in de vorm van het levens verhaal van een man of een vrouw die zich heeft ingezet voor de vrij heid. Toen dit initiatief niet gesteund werd, hebben de onderwijzersorgani saties in hun eigen bladen de laatste jaren vertellingen opgenomen over Lodewijk van Hamel, Johannes Post en Titus Brandsma. Die verhalen kon den rond de 4e mei gebruikt worden in de klas. Dit jaar verschijnt in deze reeks, die hiermee besloten wordt, het levensverhaal van Gerrit Jan van der Veen. Bij de samenstelling van deze stukken heeft men de hulp gehad van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie. De Jong De reeds gepubliceerde verhalen bleken het in de scholen goed te doen. De ANOF wilde bij de comple tering van deze reeks een boekje ma ken, waarvan elke school enkele exemplaren zou ontvangen. Prof. dr. L. de Jong wilde de inleiding schrij ven. De pedagogische centra zouden aanwijzingen geven voor een zinvolle verwerking. Bij een bespreking over de uitvoe ring van dit plan op het ministerie van O. en W. bleek dat het Nationaal Comité hierover zou moeten beslissen. Het comité reageerde echter afwij zend. De motivering luidde dat de gelden die het comité van de overheid ont vangt, bestemd zijn voor bekostiging van de nationale manifestaties die het comité zelf voorbereidt en voor de coördinerende en stimulerende taak van het comité ten aanzien van de herdenking in het gehele land. Men geeft geen steun aan particuliere, lo kale, regionale en andere activiteiten, hoe goed die ook in het „herdenkings klimaat" vallen en hoe sympathiek ze ook mogen zijn. De ANOF noemt deze motivering benedeen de maat. Dat het comité al leen de nationale manifestaties die (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De KLM heeft een volautomatisch elec- tronisch reserveringssysteem in gebruik genomen, dat het ten koste van een kleine 40 mil joen gulden mogelijk maakt passagiers in alle delen van de wereld binnen drie seconden te vertellen of, wanneer en in welk vliegtuig zij kunnen boeken voor hun passage. De computers staan opgesteld in het nieuwe pand in Amstelveen, vlak naast het toekomstige hoofdkantoor van de maatschappij. Op het compu tercentrum zijn thans 20 buitenlandse agentschappen van de KLM aange sloten, maar in de zomer zullen dat er 48 worden. Daardoor zal 75 procent van het hele reserveringssysteem zijn geautomatiseerd. Volgens directeur drs. J. A. van de Kamp is het systeem dat de naam Corda heeft gekregen, het modernste het zelf voorbereidt, subsidiabel acht,' getiugt van een zelfbewustzijn dat bjj dergelijke in hoogheid gezeten comi- té's meer voorkomt. Dat de uitgave van het bedoelde boekje niet aan de getuigt van een zelfbewustzijn dat bjj ANOF niet als een serieuze motive ring aanvaarden. Nagaan Als de rijksoverheid te weinig geld beschikbaar zou hebben gesteld, had de ANOF dit graag gehoord; men zou er zich niet over hebben verbaasd aangezien in Nederland herdenkingen meermalen op een koopje zijn ge vierd. Maar nu financiële belemmeringen blijkbaar geen rol hebben gespeeld, noemt de Onderwijzersfederatie de reactie van het comité onaanvaard baar. De ANOF zal kritisch nagaan wat het Nationaal Comité op 4 en 5 mei wél zal coördineren en stimule ren. DEN HAAG Mevrouw mr. J. L. Bakker-Weesing heeft namens een in het Mesdagasiel in Groningen ver pleegde A. L. de Z. tegen de staat een kort geding aangespannen. De heer de Z. werd in 1959 door de Haagse rechtbank veroordeeld we gens diefstal, tot een jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering. Deze straf zou op 16 ja nuari van dit jaar aflopen. De terbe schikkingstelling. De officier van onderbroken, onder meer doordat de Z. in 1964 door de Groningse recht bank een straf werd opgelegd van twee jaar hechtenis en ter be schikking CCstelling. De officier van justitie in Groningen vorderde in september verlenging van deze "tbr" terwijl de „tbr" van de rechtbank in Den Haag nog niet was verstreken. Hierdoor werd een „overlappende" terbeschikkingstelling gecreëerd, die naar mr. Bakker-Weesing aanvoerde, niet hoeft te worden „uitgezeten". Zij wees bovendien op de on- houdbare toestanden in het Mesdaga siel in Groningen. Kort voordat ver dachte was meegedeeld, dat zijn tbr was verlengd, onderging hij een „in dividuele behandeling". „Wat ze vroeger „isolatie" noemden", zo om schreef mr. Bakker deze behandeling. Mr. J. Slotemaker, president van de Haagse rechtbank zal volgende week woensdag uitspraak doen. van West-Europa. Niet alleen ver werkt het de reserveringen, maar ook o.m. de catering (bevoorrading van maaltijden van de vliegtuigen) en de vlucht-operaties. De KLM besloot tot aanschaf ervan door de snelle toename van het aan tal boekingen: in 1955 nog een half miljoen, dit jaar al ruim vier miljoen. „Met de thans gebruikte methode zouden we dit aantal nooit hebben kunnen verwerken." Tijdwinst De electronische verwerking van de gegevens betekent voor de passagiers een aanzienlijke tijdwinst. Directeur Van de Kamp: „wanneer iemand in Rome wil wéten wat de eerste gele genheid is om naar New York te vlie gen, hoeft hij maar drie seconden te wachten op antwoord. Op ons agent schap hoeft alleen maar de computer te worden ingeschakeld om direct op een tv-scherm alle gegevens voorge schreven te krijgen. Vroeger waren daar altijd tijdrovende telexjes voor nodig." De directeur noemt de invoering van dit systeem overigens nog maar een eerste stap naar een veel ingrij pender automatisering, die ook vele andere afdelingen zal betreffen. Een zaak van tientallen miljoenen gul dens, die een belangrijk deel vormen van de kapitalen, die de KLM de ko mende vijf jaar krijgt te investeren. Geschat wordt, dat dit bedrag ruim boven de twee miljard gulden zal lig gen (o.m. voor de aanschaf van zeven Jumbo's, zes super DC-10's, de bouw van een nieuwe grote hangard en voorzieningen, die met deze schaal vergroting samenhangen). DEN HAAG Minister Klompé heeft aan het actiecomité schrijvers protest en aan het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen mede gedeeld, dat de gevraagde vergoeding voor het uitlenen van boeken van letterkundigen niet kan worden ge honoreerd. Dit vergoedingsrecht, meent de mi nister, zou een wettelijke regeling noodzakelijk maken. Daarbij betwij felt zij of dit „recht" tot het beoogde doel van de schrijvers zou leiden. Verder wijst de minister er op dat de Centrale Vereniging voor Open bare Leesbibliotheken heeft geweigerd om de schrijversvergoeding uit het budget van de Openbare Bibliotheken te betalen. De minister meent dan ook dat een zuiver auteursrechtelijke op lossing niet moet worden nagestreefd. Zij meent echter een andere mo gelijkheid te hebben gevonden en denkt daarbij aan een extra dotatie aan het bestaande Fonds voor de Letteren. Dit zou dan een afgeschei den bedrag zijn, te verdelen onder nader overeen te komen auteurs vol gens nader te bepalen maatstaven. Het bedrag zal zeker niet de door de schrijvers gevraagde 500.000 belo pen. SAO PAULO Gewapende man nen hebben gisteravond de Japanse consul in de Braziliaanse stad Sao Paulo ontvoerd. Twee of drie auto's reden zijn wagen in de buurt van zijn woning klem. Uit de auto's sprongen vijf mannen met machine-1 pistolen, die de consul, Roboea Okoesji, dwongen met hen mee te gaan. Een woordvoerder van het consu laat zei dat nooit bedreigingen waren geuit tegen Okoesji. Vorig jaar september hielden ont voerders in Rio de Janeiro de Ameri kaanse ambassadeur Burke Elbrick 77 uur vast tot de autoriteiten vijf tien politieke gevangenen vrijlieten. HILVERSUM Morgen zal een spoedvergadering van het bestuur IKOR en CVK speciaal worden ge wijd aan het incident rondom de film over dr. Weinreb. Op aandringen van ds. Koole wordt de bespreking niet uitgesteld tot de al uitgeschreven maandelijkse vergaderihg die op 3 april is vastgesteld. Er zit een grote kans in, dat dit werk van Henk Suèr en Erik de Vries alsnog bij CVK/IKOR op het scherm komt, Ds Koole, directeur van het IKOR, is een van de voorstanders: „Wij hebben enkele weken geleden overhaast tot niet-uit- zenden besloten en ik hoop dat we nu tot gunstige overeenstemming zullen komen. Ook al is dr Weinreb een omstreden figuur, dat hoeft geen beletsel te zijn om kennis te kunnen nemen van zijn theologische kijk op zijn medemensen. Wie de film niet ambieert, moet het programma niet aanzetten". SHETLAND en NORMAN weekendcruisers, kompleet vanaf f 5690 ALMAR - TRIFOIL - P 400 ski- toer- en sportboten. Polyester volg- vis- en toerboten reeds vanaf f 298. UIT VOORRAAD LEVERBAAR EN NU REEDS DEMONSTRATIE BIJ Hoge Rijndijk 169 ZOETERWOUDE Tel. 01710—26966—24628 DISTRIKT HOOFDDEALER: SHETLAND - MARINA - NORMAN weekendcruisers ALMAR - TRIFOIL - P 400 sportboten BURKI - SCOOTY - FLIPPER toer- en visboten YAMAHA CHRYSLER buitenboordmotoren. Wil men een wedstrijdboot, een toerboot voor weekends of een lange re periode, of een combinatie daar van? Moet erop worden overnacht en zo ja door hoeveel personen? Welk bedrag staat voor de aanschaf ter beschikking en wat kan men voor onderhoud en stalling uit trekken? Waar wordt de boot gebruikt? Is er een mogelijkheid voor vervoer per trailer? Als adviezen zijn ingewonnen bij andere dan onpp-tijdige instanties, schuilt dan in deze adviezen niet het gevaar, dat een boot is aangepraat, die wel de adviseur uitstekend be valt, maar de koper eigenlijk niet? De nieuwe Eagle van Rinco met all-season-dak tcle noviteiten in de npeerscctor: Voor wie per vliegtuig 'n kamperen heeft Carl nig een ultralichte Ae- serie gebracht van 58 ms ongecoat nylon efsel. Daarbij horen een 2 ïpzak, een plunjezak plus sbak en wateremmer. ""enten voor kampeer- i' s, die tijdens de gefor- B irde rit naar het zuiden t elke nacht de bungalow [mSTERDAM Duizend schepen, van de vissersjol tot kan- van boven de vijf ton, honderden tenten en een schat aan fessoires: ziedaar het arsenaal, dat de Hiswa (13 tot en met inaart) ditmaal zijn bezoekers voorzet. fen vakantie-etalage, die groter is dan alle voorgaande jaren de ingebruikneming van de Amstelhal werd deze vijftiende wa zelfs de grootste watersporttentoonstelling ter wereld. cijfers geven het aan. Niet minder dan 313 deelnemers 'en er produkten uit 27 landen en bieden de bezoeker rui- e kens daft ooit. natte sector neemt weer de te ruimte in. Zoveel, dat de hallen er te klein voor bleken en g schepen in het haventje achter congrescentrum moesten worden neerd. langrijkste tendens in deze sector verdere opmars van het polyes- llet natuurliout heeft nu wel vol- H afgedaan, maar ook multiplex svormd multiplex verliezen snel ln. Dit is ook begrijpelijk, want de stijgende lonen gaan steeds werven over op seriebouw en /oor leent gewapend polyester het best. Dok aluminium, staal ïenmoplatisch materiaal is beter likt dan hout. erigens staat die seriebouw nog e kinderschoenen. Er wordt nog gezocht naar technieken, die mogelijk moeten maken ook gro- schepen in serie te vervaardigen, r verder dan het experimenteer- ium is men nog niet. og een tendens valt op: de ruime- ccommodatie. Gebruikten water- te rs vroeger him schip uitsluitend te varen, thans beschouwt men meer en meer als een tweede De werven hebben zich hierbij aangepast. Dat blijkt bij de toerzeil- jachten: er wordt meer teruggegrepen op romantische vormen als klipper steven en verhoogd dek achter, niet uit sentiments-overwegingen, maar omdat er meer ruimte door ontstaat. Wat het interieur betreft, maakt ook bij de kleinere jachten de dinette (eettafel met twee banken, die desge wenst tot een 2-persoons slaapplaats kunnen worden omgebouwd) steeds meer opgang. In de droge sector maximale aan dacht voor het stationair kamperen, want dat blijkt een steeds belang rijker vrijetijdsbesteding te worden. In sommige delen van Nederland is al de helft van de standplaatsen op kampeerterreinen voor een heel sei zoen verhuurd aan kampeerders die van hun tent een tweede huis maken. Ook op buitenlandse vakanties wordt meer en meer gebruik gemaakt van de bungalowtent, die de hele vakantie op dezelfde plaats blijft staan. Het bijzettentje voor de kinderen blijkt voor deze kampeerders wat te hebben afgedaan, waaraan de vaak hoge tarieven op de terreinen niet vreemd zullen zijn. Ook afgedaan hebben de grote lui fels aan de bungalows. Die vangen veel wind en gaan bij een stevige bries gauw scheuren. Bij de compact- tenten heeft men dit probleem opge lost door luifels bij te leveren, die aan de tent worden geritst. Een der pronkstukken: de Banjer, een zeewaardig luxe po lyester motorzeiljacht van 11 meter, met een waterverplaat sing van 12 ton en 7 slaapplaat sen. Deze zomer zal het schip de oceaan oversteken naar de Antillen. Prijs: 120.000. Op het gebied van de materialen is Je concurrentiestrijd tussen de katoe nen tent, de synthetische tent en de tent met een gecoat of ongecoat syn thetisch dak nog niet beslist. Hoewel een katoenen tent eerder „op" is dan een synthetische, blijken de stikgaatjes van genaaid synthe tisch doek soms lekkage te veroorza ken, terwijl zich tegen, een gecoat doek nog wel eens condens vormt. Deze aspecten maken, dat kunststof nog niet het laatste woord op het ge bied van tentdoek is. Wat kampeer deskundigen doet concluderen, dat de kampeerder die zijn tent van Pasen tot het einde van de zomer overeind laat, altijd moet rekenen op een af schrijving binnen maximaal drie jaar. Wat kost de aanschaf van een kampeeruitrusting als men met vier personen wat langer op stap gaat? De Hlswa heeft het voorgerekend: Vie kampeert, lioeft niet in cle te staan. Elk jaar worden nieu- accessoires geleverd, die het com- L van de trekker of de waterspor- te verhogen. Het elektrisch mwaterfonteintje en de boiler, jebracht door de firma Kam- g uit Voorschoten zijn er maar ele voorbeelden van. oor enkele malen met de voet op pomp te drukken heeft men bin- één minuut driekwart liter heet ir. In beide apparaten zorgt een li-element voor verwarming van ingebouwde aluminium watertank, oelhetfonteintje als de boiler zijn takkelijk aan te brengen in cara- kampeerwagen of jacht. Het teintje is niet hoger dan 43 cm, de Ier maar 39 cm. Prüs in gld. Vierpersoons bungalowtent, gewicht 37 tot 45 kg 450 650 Kooktafel, tweepits gascomfoor, gastank, licht 160 200 Meubilair: 4 stoelen, tafel, een luie stoel 150 250 Twee slaapuitrustingen voor de ouders: synthetische slaapzakken en luchtbedden 130 175 Twee slaapuitrustingen voor de kinderen: syntheti sche slaapzakken en platen profielplastic 100 120 Kleding 80 120 Bijkomstigheden 50 130 Totaal gemiddeld voor vier personen 1.200 1.700 Dat onderhoud van de tent aan dacht verdient, heeft menig kampeer der op onaangename wijze ervaren. Want al zit men in een zonland, een nachtelijk regenbuitje is er altijd bij en wie dan een lek in zijn tent heeft, kan met veel ongemak te maken krijgen. Een verstandig kampeerder zal zijn tent zo nu en dan behandelen met een van de vele impregneermiddelen, die in de handel zijn. Want een tent die doorlekt is niet slecht, maar al leen niet goed onderhouden. Kleine tenten moeten in hun ge heel worden behandeld. Van bunga lowtenten moet na twee jaar het dak met de bovenste strook van de wan den worden bewerkt en twee jaar daarna de hele tent. Een water dicht-behandeling eens per twee jaar kost misschien e?n tientje, maar geeft voor veel méér veiligheid. Ze kan bij grote en kleine tenten het best worden uitgevoerd met een middel dat met de kwast moet wor den opgebracht. Spuitbussen zijn al leen bedoeld voor een plaatselijke behandeling. Aanbevolen wordt, de kinderen een eigen tentje te geven, dat tussen ƒ75,- en 120,- kan worden gehouden. Als dit gezin met deze uitrusting in een kleine auto over grote afstanden moet reizen, is een bagagewagentje (rond ƒ600) een uitkomst, vooral als de kinderen wat groter zijn! Een imperiaal beïnvloedt het rijgedrag van de auto ongunstig maar is beslist een goedkopere oplossing. plat opvouwbaar brandertje dat op weggooi - gasflesjes werkt, 17,75. Plastic-folie van bunga low-afmetingen, die ter iso lering onder de slaaptent worden gelegd. Ruimere bivaktenten (Sporthuis Centrum) doordat de achterste stok schuin is gezet en bovendien buiten de tent geplaatst is: Kolibri, Zwerversnest en Favoriet. Prijzen tussen f 184 en 299). Rooktafel met warm- houder van Sporthuis Haar lem: de warmhouder met fel ingebouwd 40). twee waxientjes is in de ta- Slaapzakken met alumi niumfolie als isolatie (ruim 30). Dat de watersport een steeds grote re belangstelling ondervindt, staven de cijfers: in tien jaar nam het aan tal pleziervaartuigen toe van 40.000 tot 80.000. Volgens prognoses zal over nog eens tien jaar deze vloot opnieuw verlubbeld zijn. Dit betekent, dat gemiddeld acht duizend personen per jaar voor de vraag komen te staan: welke boot moet ik mij aanschaffen? Voor het antwoord kan men natuurlijk bij de ANWB en de KNWB te rade gaan. Maar eerst is het raadzaam zichzelf een aantal vragen voor te leggen. Deze: willen opzetten, zoals de Kondor van Sporthuis Cen trum (8 kg, 99) en de mi ni-bungalow van Bui tensport Faber. Press-on, plakstroken van textiel, waarmee snel en doelmatig scheuren in het tentdoek worden gedicht (plakken met een hete strijkbout. Vestzak-gasbrandertje voor een kop koffie (bij Neef Sport) onderweg: een zeer Dc Casa 1970 van V. en D. De kuip is 50 cm hoeg

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13