luper-Ajax wiste smaad van Jena grondig uit Vliegtuigkapers streng gestraft Eddie Merckx was opnieuw sterkste Afrikaanse staten willen algehele boycot Rhodesië wart: ik had het oorspeld Experimenten ditmaal het belangrijkst WEER TWEE GEDWONGEN VLUCHTEN NAAR CUBA jArseria! won ook >loro geeft opdracht terug :n munteenheid n Oost-Europa Buitenlandse inmenging in Laos staken Tiende Stutofes gaat van start Resolutie ingediend bij VN Schrijver Erie Stanley Gardner overleden Akkoord tussen Koerden en regering Irak DONDERDAG 12 MAART 1970 Lichtschip geramd HAMBURG Een Argentijnse vrachtvaarder ramde gisteren het grootste lichtschip ter wereld, de Duitse „Elbe 1", dat voor de monding van de Elbe in zee ligt. Het lichtschip werd met zware averij de machinekamer liep vol water voor reparatie naar de haven van Hamburg gesleept. Sjaak Swart heeft zijn voet onder een voorzet van Cruyff gezet. Angst tekent het gezicht van stopper Wer ner. De sprong van Blochwitz ten spijt leid Ajax even later met 4-1. Door Ger Stolk IfSTERDAM Ajax, het rekenbare, grillige Ajax, t de kenners dan toch weer it ongelijk gesteld. „Die drie- zo converseerde voetbal lend Nederland een week op spijtige toon, „die drie- lederlaag van Jena schreeuwt swaar om revanche, maar ze \elfs voor het fragiele, geheel klassespelers opgebouwde i vam Rinus Michels een te e opgave blijken. i prognose die aan duidelijkheid te wensen overliet, die voor de lag en die tenslotte gebaseerd op het simpele feit dat Carl Zeiss om die naam toch maar te en Oostduits opponent in de tfinale van de runners-up cup les Europa Cup III in drie -aande duels met slechts één te- oal de image opbouwde over een ilide, niet te nemen defensie te likken. e anders luidde die visie toen de gestreden was, de kaarten lud waren, het immense legioen ind huiswaarts toog. Want Ajax er niet eens negentig minuten nodig gehad om de smaad van uit te wissen. Via drie doelpun- alle gehaald met de Keizersnee weergaloze Piet legde voor twee iem en scoorde zelf de derde Ajax reeds voor rust langszij Twee even weergaloze treffers 1CAU De Engelse voetbalclub nal heeft woensdagmiddag in de aeense plaats Bacau de eerste itrijd in de kwartfinales van het ïooi om de runners up cup tegen mo Bacau met 20 gcwonneu. doelpunten werden in de twee- ïelft gemaakt door Sammels en Eord. Er waren 20.000 toeschou- ïderlecht heeft in de eerste strijd van de kwartfinale thuis 2—0 gewonnen van Newcastle ed. ruststand was 10, door een punt van Desaeghere. Na rust rde Puis. daarna bezegelden het lot van de Oostduitsers. Niet Jena, m'aar Ajax zou verder bekeren. Doortrapt „Ik wist het", schreeuwde Sjaak Swart later baldadig. „Ik wist het, ik heb het steeds gezegd. Die moffen hebben alleen voordeel van dié spi kes gehad in Jena. Ze hebben daar gewoon een doortrapt spelletje gespeeld." En iets rustiger: „Kijk, ik loop nu toch zo'n jaar of veertien, vijftien mee hè? Weet je waarom wij destijds, ik geloof tien jaar geleden, van Wismuth in Oost-Duitsland ver loren? Juist. Die mannen liepen op spikes. Levensgevaarlijk, maar ze vlogen. En dat zou niet zo erg zijn geweest, maar wij stonden stil op dat sneeuwveld. Ik heb de scheidsrechter in Jena gevraagd het schoeisel te controleren. Maar weet je wat die binken deden? Toen de arbiter weg was, trokken ze andere schoenen aan. Mét spikes eronder. Het had niets met beter voetbal of zo te maken, dat we verloren, want dat zou ik dan rustig toegeven. Maar we gingen nu roemloos voor de bijl." Extra premie Sjaak Swart vertolkte daarmee de mening van zijn teamgenoten. Glun- derlachende gezichten alom. Een te- weden Jaap van Praag, die gul vijf honderd gulden extra premie toezeg de. Hoe anders, hoe grimmig hadden die gezichten twee uur eerder gestaan. Toen deed Ajax de bekende reclameshot alle eer aan. Toen wer velden elf barstensvol van revanche gedachten bezielde Amsterdammers als een witte tornado met de bekende reuzenkracht het Oostduitse strafschopgebied binnen. Toen ook beukte Ajax opgezweept door gescandeerde yells van het Amster damse legioen de eerste barst in de trotse image van Jena. Een slalom van Cruyff, een bikkelharde inzet van getergde Sjaak Swart. Drie cor ners in evenzoveel minuten. En een uitéénspattend projectiel van alweer Sjaak Swart op de Oostduitse lat. „Toen besefte ik dat het fout zou gaan", gaf Herbert Kessler, secreta ris-manager van Jena later oprecht toe. Dat publiek, en het stormlopen van dit super-Ajax werkten er aan mee dat mijn spelers zu hausbacken, te angstig gingen spelen. Dat doel punt, ach dat doelpunt dat Ronald Ducke maakte, ik geef het eerlijk toe, was slechts uitstel van executie. Te gen dit Ajax was immers niet te spe len? Ajax kwam de mentale dreun die Ducke na nonchalances van Hulshoff en Vasovic uitdeelde inderdaad snel te boven. In tegenstelling tot de strijd met Napels, toen men secuur in de breedte tikkend, naar de Itali aanse achillespees zocht, sloeg men nu het middenveld over. Hoog voor de pot wervelden de voorzetten van Swart, Mühren en Suurbier neer. Te hoog meestal voor de Oostduitse de fensie, samengesteld uit louter dwer gen. Gretig onthaal vindend ook bij Dick van Dijk aanmerkelijk beter op dreef dan tijdens de competitie wedstrijden en listig naar gaten speurende Johan Cruyff. Bij de vleet Die gaten vielen er, volop, bij de vleet. Neem Ajax' eerste goal. Na de hoekschop van Keizer waren er in eerste instantie de vuisten van kee per Blochwits. Maar Vasco zag het gaatje. Met pijnlijke trefzekerheid mikkend, bracht hij de bal daar waar die moest zijn. Ajax stond gelijk. Ajax zag vaag nieuwe hoop gloren. Drie minuten later al, stelde Sjaak Swart zijn eerste grote daad. Kop pend op de manier waarop Cor met de gouden knar van der Gijp het patent had, werkte hij een hoekschop van Keizer achter Bloch wits. En toen tien seconden voor rust Piet Keizer een nieuw gat in het Je- na-net schoot bevond Ajax zich op gelijke voet. Men kan zeggen dat Ajax vanaf dat moment, meer op zekerheid mik te. Weliswaar zonder vrije verdediger blééf spelen Hulshoff ontfermde zich over Scheitler en Velibor Vaso vic en Wim Suurbier namen de ande re switchende Jena-aanvaller Peter Ducke beurtelings van elkaar over maar het middenveld werd toch meer benut. Sv/art en Cruyff later na een botsing met Werner vervangen door Ruud Suurendonlc maakten Ajax' feest compleet. Waarna Rinus Michels zijn grote vreugde eindelijk kon ontladen in schouderklopjes aan het adres van zijn zielsgelukkige pupillen. Al dacht Ajax' voetbaldocent ook toen reeds aan de toekomst: „De finale van de Runners-Up-Cup is al gepland op 21 april. En dat is vroeg dag. Ik zie nog niet zitten dat we een twee drie door de halve finale zijn. En vergeet bo vendien niet dat we nog een keer tegen Feijenoord spelen voor die tijd. Dan vrees ik ergens toch dat het programma te zwaar gaat worden." Waarop Piet Keizer reageerde: „Te zwaar? Wat héét te zwaar. Zoals we nu speelden, pakt ook Feijenoord ons niet..." Na de ongelooflijke prestatie van Ajax, dat gisteren Carl Zeiss Jena met liefst 5-1 versloeg (de uit wedstrijd verloor de Amsterdam se ploeg met 1-3) applaudisseert trainer Rinus Michels hier voor zijn spelers. A jax-voorzitter Jaap van Praag grijpt de „oefenmees- ter" hij de arm om ook hem met de schitterende overwinning te complimenteren. OME De christen-democraat Moro heeft zijn formatieop- :ht aan president Saragat terug ven. Hij zei niet in staat te zijn nieuwe Italiaanse regering samen tellen. Mariano Rumor is hij de twee- eider van de christen-democraat er niet in is geslaagd, een nieuw rderheidskabinet van cen- n-links te vormen, oornaamste struikelblok bij de erhandelingen van Moro om het een nieuwe regering te geven de kwestie var de echtscheiding, rover geen overeenstemming d bereikt tusser zijn partij en de alisten, sociaal-democraten en re- likeinen, die voor een coalitieka- !t waren benaderd, anmorgen is de voorzitter van de lat, Amintore Fanfani, ook een sten-democraat, bij de president loden. Verondersteld wordt, dat fani ofwel een uiterste poging zal om een nieuwe regering te vor- of dat overwogen zal worden dezingen te houden, d.w.z. drie vervroegd. PRAAG De Oost-Europese imunistische landen gaan de mo- jkheid bespreken om te komen de invoering van één munteenheid. 'e Tsjechische minister van finan- Rudolf Rohlicek deelde gisteren dat binnen korte tijd fundamen- beslissingen worden genomen nen de comecon-landen. Het staat niet vast of meerdere nationale nteenheden zullen worden inge- rd, of dat één gezamenlijke munt- iheid als betalingsmiddel voor het itblok wordt gedacht. 'e grootste hinderpalen voor een 2 geldcirculatie in Oost-Europa de ongelijke economische ontwik- ing en de historische achtergron- van de betreffende landen. SAINT ETIENNE De Belg Eddy Merckx heeft woensdag de derde etappe van de wegwedstrijd Parijs Nice gewonnen, een rit over 208 kilo meter van Autun naar Saint Ettenne. De Italiaan Zilioli legde met een ach terstand van 52 seconden beslag op de tweede plaats. Weer drie seconden later kwam het grote peloton binnen. De sprint werd gewonnen door de Belg Reybroeck voor zijn landgenoot Rosiers. Merckx nam de leiding in het 'algemeen klas sement over van de Deen Ole Ritter. Merokx toonde opnieuw dat hij niet voor niets als een van de grote Wielerfenomenen van deze tijd geldt. Twee etappes lang had hij zich ertoe beperkt, zijn tegenhangers in toom te houden en geen enkele ontsnapping van betekenis toe te staan. In de etappe van vandaag maakte hij zich uit het peloton los om een groepje vluchtelingen in te halen Campaner, Letort, Van Vlierberghe, Crepaldi, Leo Duyndam, Puschel en zijn ploeggenoot Van den Berghe. Korte tijd bleef hij bij dit ploegje, dat bezig was aan een lange stijging op weg naar St. Henand. Na een mislukte uitbraakpoging maakte Merckx zich toch los van het gezelschap en stevende alleen naar de finish, waar hem niet alleen de dagzege maar ook de witte leiderstrui wachtte. Met eèn voorsprong van 55 secon den op alle groten in de koers, geldt hij als ernstig kandidaat voor de eindzege., De wegwedstrijd eindigt maandag in Nice. Het vuurwerk in de derde etappe was begonnen met een vluchtpoging van de Nederlander Jos van der Vleuten. Honderdtwintig kilometer lang reed hij alleen, en op een gege ven ogenblik bedroeg zijn voorsprong op het peloton 5 minuten en 30 se conden. Zijn moed was echter niet bestand tegen het geweld van Merckx en te Vangbranges was hij ingehaald. Slechts enkele groten konden Merckx bij deze achtervolging bij- DJAKARTA Indonesië heeft besloten zijn schulden van twee mil jard dollar aan het buitenland terug te betalen over een rentevrije periode van dertig jaar volgens het voorstel van de bekende Westduitse bankier dr. Herman Abs. houden: Poulidor, Pingeon, Letort, Bellone. Deslisle, Janssen, Mortensen, Van Schil en de Portugees Agostino. Dit vergde echter zoveel van de beenspieren, dat zij in de eindfase van de rit geen partij meer konden geven. De Deen Ole Ritter wist met inspanning van al zijn krachten het verlies op Merckx te beperken, hij staat in het algemeen klassement tweede, op 51 seconden. MIAMI/WEN EN/LONDEN Gisteren zijn opnieuw twee vliegtuigen gedwongen om koers te zetten naar Cuba. In Wenen werden twee vliegtuigkapers veroordeeld tot zware gevange nisstraffen en in Londen ver gaderden de piloten van de IFALPA over het treffen van veiligheidsmaatregelen, voor de burgerluchtvaart. Frans beroep PARIJS Frankrijk heeft giste ren een beroep gedaan op de wereld een einde te maken aan de buiten landse inmenging in Laos. Regeringswoordvoerder Leo Hamon zei, dat de neutraliteit van Laos moet worden gerespecteerd en dat de strij dende partijen in het land tot over eenstemming moeten komen. Frankrijk zou zijn hele gewicht achter een oplossing van het pro bleem zetten. En Hamon voegde daar aan toe: „Voor Frankrijk ligt de enige oplos sing in het internationale vlak en wel in een terugkeer naar de Geneefse akkoorden en de juiste toepassing ex*- van". Namen van landen zoals Noord-Vietnam en Amerika werden niet genoemd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf gisteren toe, dat de Amerikaanse soldaten in Laos al ruim vier jaar een gevechtstoelage ontvangen van vijfenzestig dollar per maand; evenveel als hun kameraden in Vietnam. Er is slechts een verschil: die in Laos 1 jetalen over die toelage inkomstenbelasting ter wijl die in Vietnam niet. Volgens president Nixon verblijven op het ogenblik 1040 Amerikanen in Laos. Zij zouden echter niet deelne men aan grondacties. ROTTERDAM Van 16 tot 21 maart wordt, door geheel Rot terdam, het „Stutofes" gehouden: het tiende Studenten Tonee» Festival, dat dit keer op een andere leest is geschoeid, dan de negen voorafgaande toneelmani festaties. Ten eerste is daar de verplaatsing van Wageningen naar een grotere stad, waar men meer mogelijkheden ziet voor een beter contact met de „burgerij". Ten tweede heeft men ditmaal meer medewerking gekregen van beroepsacteurs, en, wat zeer be langrijk is, er is, voorafgaande aan dit festival, streng geselecteerd. Méér dan op het brengen van een traditionele voorstelling, richt de Stichting Nederlands Studenten To neel zich op het onderzoeken van de dramatische mogelijkheden van het toneel, waarbij het experiment na tuurlijk een grote rol speelt. Dat vooral tot uiting in de voorstellingen van het Amsterdams Universiteits theater, de Delftse Komedie en de Dit is GangarmGaruappaPuwar, de vermaarde slangenbezweerder uit India, die gistermiddag op Schiphol aankwam om op te tre den tijdens de „eens-in-de-eeuw- avond" ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Bij enkorf. Rotterdamse studententoneelgroep Sarst, die met „Gorilla Queen" van Ronald Tavel voor een daverend slot effect hoopt te zorgen. De resultaten van de dramatische werkzaamheden, vindt men minder belangrijk dan de ontdekking van de mogelijkheden die toneelspel biedt. Er is dan ook geen jury en er worden geen prijzen uitge loofd. Bewusi „Wat kun je als student bewust met theater doen?" vraagt René Sol- leveld, voorzitter van de SNST zich af en dat vragen met hem de andere medewerkenden aan het festival zich af. Het antwoord zullen we dan kun nen zien en beluisteren in de Rotter damse Schouwburg, De Doelen, het Piccolotheater, de Lantaren en de Groote Schouwburg, waar toneelgroe pen uit Delft, Genève, Wageningen, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam hun bijdragen leveren. In de week van 16 tot 21 maart kunnen de deelnemers aan het Stuto fes en andere belangstellenden zich laten instrueren over belichting, kos tuumontwerp, decorbouw en tevens zijn er diverse workshops en discus siebijeenkomsten en dat alles in sa menwerking met het Nieuw Rotter dams Toneel. Voor informatie kan men zich in verbinding stellen met de Stutofes- kamer, SSR, Mauritsweg 29. derde etage, tel. 010-143256. NEW YORK/SALISBURY Afrikaanse en Aziatische lidsta ten van de Verenigde Naties heb ben een resolutie ingediend, waarin wordt aangedrongen op een algehele boycot en verbre king van alle verbindingen met de republiek Rhodesië. Nadat ook de Franse regering gisteren besloot om haar consulaat in Rhodesië definitief te sluiten, werd van het Zwitsersp ministerie van bui tenlandse zaken vernomen, dat Zwitserland de handhaving van haar consulaat in Rhodesië opnieuw in overweging zal nemen. Bern heeft eerdei meegedeeld Rho desië wel als geografische eenheid te erkennen. „Dit betekent echter niet", aldus een Zwitserse regeringswoord voerder," dat Zwitserland daarom ook de regering van Ian Smith of de nieuwe republiek erkent". Passende maatregelen Boeroendi, Sierra Leone, Zambia, Nepal en Syrië dienden bij de Veilig heidsraad een resolutie in, waarin wordt gesteld dat alle „diplomatieke, consulaire, economische, militaire en andere betrekkingen met het ra cistische minderheidsregiem" moeten worden verbroken. De Zambiaanse minister van bui tenlandse zaken Moto Nkama ver zocht namens de genoemde lidstaten om „passende maatregelen" te treffen om een einde te maken aan de steun van Zuid-Afrika en Portugal aan Rhodesië. Weinig zorgen Het voorstel is een aanvulling op de economische sancties tegen het re giem Smith sinds de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring op 11 no vember 1965. In de resolutie wordt de Engelse weigering om geweld te ge bruiken tegen de Rhodesische rebel lie veroordeeld. Ondertussen schijnen de blanke Rhodesiërs zich weinig zorgen te maken over de sluiting van de consulaten. Het dagblad „Rhodesia Herald" schrijft in een commentaar dat hand having van de handelsbetrekkingen en uitbreiding van de economische activiteit de sleutels zijn tot het voortbestaan van Rhodesië. Een gewapende man dwong giste ren de gezagvoerder van een Boeing 727 van „United Airlines" koers te zetten naar Cuba. Het driemotorige toestel van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij had 99 passagiers aan boord en was onderweg van Cleveland naar Tampa, Florida. In Atlanta werd een tussen landing gemaakt om te tanken. Luchtkleppen Het is de tweede roof van een Amerikaans vliegtuig boven Ameri kaans grondgebied van dit jaar. Op 16 februari maakte een toestel van „Eastern Airlines" een niet-geplande vlucht naar Cuba met 97 passagiers. De gezagvoerder van een Boeing 727 van een Colombiaanse luchtvaart maatschappij werd gisteren door vier gewapende mannen gedwongen de koers te wijzigen en naar Cuba te vliegen. Vijf minuten na de tussen landing in Cartagena meldde de pi loot echter moeilijkheden met. de luchtkleppen en vloog hij het vlieg tuig naar Barranquilla. Zeven uur lang werden de 71 pas sagiers en zeven bemanningsleden door de kapers onder schot gehouden. Van elders moest namelijk een onder deel worden aangevoerd om de vleu gelkleppen te repareren. Toen ging de vlucht verder richting Cuba. Uitwijzing De twee jonge Polen die vorig jaar een Pools lijnvliegtuig kaapten en tot landing in Wenen dwongen zijn gisteren berecht. Het Oostenrijkse gerechtshof veroordeelde de 20-jarige Wieselaw Szymamkiewicz tot twee jaar en drie maanden hechtenis en legde de 18-jarige Roumald Wislaw Zoiotucho een gevangenisstraf op van twee jaar. Na beëindiging van hun straf zul» len de beide Polen worden uitgewe zen, Zij hebben een volledige beken tenis afgelegd, hetgeen als verzach tende omstandigheid werd aange voerd. Voor bedreiging, beperking van de persoonlijke vrijheid en over treding van de wet op vuurwapens kan in Oostenrijk een maximum straf worden opgelegd van vijf jaav. Meer dan 250 afgevaardigden uit landen woonden gisteren de vergade ring van de internationale vereniging voor piloten, de IFALPA, bij. De pi loten beraadslaagden over veilig heidsmaatregelen voor de burger luchtvaart in verband met de recente aanslagen en vliegtuigkapingen. De Britse minister van staat Gowonry. berts kondigde nieuwe maatregelen, aan tegen sabotage en vliegtuigroof. Ook Egypte had een aantal waarne mers naar Londen gestuurd. TEMECULA De Amerikaanse detectiveschrijver Erie Stanley Gard ner is gisteren op tachtigjarige leef tijd in zijn woning te Temecula (Cali- fornië) overleden. Gardner was een van de vermaardste detectiveschrij vers en zijn bekendste figuur was advocaat Perry Mason, die we vele malen op onze t.v.-schermen hebben kunnen zien als de fervente verde diger van vals beschuldigden. Gardner heeft na een 25-jarige loopbaan als strafpleiter honderd veertig boeken geschreven waarvan er over de gehele wereld 75 miljoen exemplaren zijn verkocht. Twintig jaar geleden stichtte Gard ner met enkele anderen het hof van laatste appèl, dat zich specialiseerde in de verdediging van wegens moord tot levenslang veroordeelden. Het was vrijwilligerswerk. „Wij onderzochten dozijnen gevallen en bewezen de on schuld van ik weet niet hoeveel men sen". In begin zestig viel deze groep uiteen. Volgens Gardner werden onder de Amerikaanse rechtspraak te veel on schuldige mensen veroordeeld en te veel schuldigen vrijgesproken. „Wij hebben behoefte aan een wetenschap pelijker benadering van het door de politie aangevoerde bewijsmateriaal en meer eerbied voor de wet", waren Gardners woorden. BAGDAD De Koerden en de re gering van Irak zijn overeengekomen de strijd in het noorden van het land te beëindigen. Sinds 1923 is het bergachtige noor den toneel geweest van de opstand der Koerden. In 1963 braken zware gevechten uit tussen de Koorden en de Iraakse strijdkrachten. De president van Irak, Al-Bakn, heeft intussen een algemene amnestie afgekondigd voor alle Koerden die tegen de regeringstroepen hebben ge vochten. Alle Koerden zullen zonder discriminatie in hun burgerlijke en militaire functies worden hersteld. Verder zal de Koerdische taal aan alle scholen in Irak worden onderwe zen. De Iraakse regering hecht grote waarde aan het akkoord met de Koerden. Want in de eerste plaats heerst nu rust in het olierijk gebied| in de tweode plaats kan de regering de strijdkrachten die daar zijn gele gerd voor haar eigen veiligheid ge bruiken. Het leger in Irak zelf is namelijk verzwakt omdat een groofi deel in Syrië vecht tegen Israël. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11