4 jig Oranje boekte nst op Luxemburg rj os-rapport kabinet-De Jong: er nullen voor minister Luns Samenwerken met KVP-CHU Overdekt winkelcentrum hart van Eindhoven in Futloos DWS kansloos tegen amateur-elftal Susan Atkins wil niet getuigen BIJENKORFS GESCHENK UNIEK 100.000 'Ze adverteren nou datje een groot stuk kaas moet kopen. Mag ik daar hartelijk om lachen?' lEGELMATIGE 3-0 SCORE n ederland- inemarken P. Kalkman (49) van de CKB overleden Jena mocht niet trainen V oorwaardelij ke geldboete voor Sparta „Nijverdal" heeft sneeuwbaleffect roep Moskouse (den tegen anti- sraël campagne mensen per dag mm t Bar Open brief van 21 A.R.-leden. Delinquenten kan men niet opvangen ■JfrSC v O WOENSDAG 11 MAART 1970 RUIME 4—0 ZEGE IN ZEIST fc v. d. KERKHOF: drie doel punten tegen DWS. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Een ongeïnteresseerd en futloos spelend DWS is gisteren in Zeist een vrijwel waardeloze oefen partner geweest voor het Nederlands amateurelftal. De Kiel-equipe ver sloeg in de laatste trainingsmatch voor de belangrijke interland tegen Wales op 21 maart in Oosterhout de Amsterdamse ere-divisieploeg met 4—0. Hoewel DWS op keeper Jongbloed na volledig was, beheerste het natio nale amateurelftal de strijd van de eerste tot de laatste seconde en om duidelijk te demonstreren dat men geen enkele waarde hechtte aan deze oefenpartij speelde DWS de laatste twee minuten op het middenveld vol ledig op balbezit zonder een enkele directe aanvalspoging te onderne- t vc_ rad HOVEN In de nada- •an het bewind-Kessler pen wat verouderd Jong een overwinning behaald ■^emburg met een score die afwijkt van de prestaties i Nederlandse A-ploeg te lt Groot Hertogdom. Drie- I >or doelpunten van Klijn- iree) en Van der Kuylen. ixemburgse ploeg, met inval- jhens meegerekend, zes ama- It de Nationale competitie en il semiprofs of profs uit het md (vier Belgen, twee Fran- tft vrijwel voortdurend dcfen- iten spelen. I hfeltennis-interland (Van onze sportredactie) TERDAM Het Nederlands ui/steam speelt zaterdag in fg een interland tegen Dene- De wedstrijd wordt gespeeld if» kader van de Europa Cup ITT divisie). ïederlands team bestaat uit de inds kampioene Ellen Klatt, de impioen Bert Schoofs en de r van de NTBB-cup: Bert van ilm. Een dag later speelt de indse B-ploeg in Venlo even- sn interland tegen de Denen, ederlandse zijde zijn uitgeno- iukje Wynia, Nico van Slobbe lis van der Broek. Voor de genoemde betekent de inter- ïgen Denemarken een debuut Dranje-team. De krachtverhoudingen binnen de lijnen zijn dus redelijk op het score bord gekomen, maar op veel meer verdienste kan de Nederlandse twee de keus nauwelijks aanspraak maken. Op het nog gedeeltelijk met sneeuw bedekte veld van PSV was de voor hoede kreupel, het middenveld ram melend en de verdediging soms ga pend open. Geen harmonie In de aanval harmonieerden Klijn- jan en Van der Keylen niet, Pahl- platz werd buiten de acties gehouden en bij Brouwers wilde niets lukken. Na rust verving Kessler Pahlplatz door Bonfrère wat geen directe ver betering was, maar hij schoof ook Klijnjan meer naar voren en Van der Kuylen iets naar achteren. Dat hielp wel. De waarde van Klijnjan wordt voornamelijk beplaald door het ge bruik van zijn rechtervoet, die van Van der Kuylen mede door het ge bruik dat de PSV-er van zijn hersens maakt. Met Van der Kuylen als me deopbouwer was er veel meer inven tiviteit in de aanval gekomen en stapte Nederland tenminste af van een voortdurend gedreun van grote afstand op het door René Hoffmann goed verdedigde Luxemburgse doel. Hervormde mannen toogdag 21 november UTRECHT De jaarlijkse toogdag van de hervormde mannenbond op gereformeerde grondslag zal dit jaar niet zoals gewoonlijk eind oktober maar pas op zaterdag 21 november gehouden worden. Dr. W. Aalders uit Den Haag zal spreken over „De Heilige Geest en de geest van onze tijd" en ir. J. A. van Ghesel Grothe uit Delft over „Schep ping of evolutie". Toch wees de score toen reeds 40, nadat de rust met 20 was gekomen. In de beginfase was de één helft meespelende rechtsback Van de Avoird al dicht bij een treffer ge weest toen de bal na een schot van zijn voet via de binnenkant paal te rugsprong in het veld. Willy van de Kerkhof had even later uit een hoek schop van broer René meer succes door knap in te koppen: 1—0. Kort voor de pauze werd het 20 toen René van de Kerkhof uit de kor te en in feite onmogelijke hoek dia gonaal scoorde waarbij keeper Boer- ma volledig blunderde. In de rust werden Van deAvoird (TCS) en Smits (Sparta '25) vervan gen door resp. Delmotte (Middelburg) enVan Kesteren (Noordwijk). Dat bleek een versterking, terwijl Kok (IJsselmeervogels) bij afwezigheid van Van Londer andermaal bewees een beter sluitstuk te zijn dan Mei. Toen keeper Boerma in de tiende minuut van de tweede helft volledig misgreep bij een voorzet van Del- motte, kon René van de Kerkhof ge makkelijk scoren, waarna dezelfde speler in de slotfase na allerlei onno dige manipulaties ook voor 4—0 zorg de. Schouten: weinig werk De wedstrijd tegen DWS bood coach De Vroet weinig kans keeper Schouten van Rijsoord op zij njuiste waarde te toetsen. Schouten kreeg voor de rust nauwelijks werk, maar pareerde in de tweede helft op schit terende wijze een schot van Nuninga alsmede een voorzet van Dijkstra. Afgevoerd Inmiddels zijn Rudi Tip en Henny Leijsen van Sportclub Enschede gis teren uit de centrale trainingsploeg afgevoerd. Zij zullen door twee ande re spelers worden vervangen. Daarbij wordt de naam van Jan den Rooyen vanSSC uit Sprang genoemd. Van onze sportredactie ROTTERDAM —Op 49-jarige leef tijd is dinsdagmorgen in Rotterdam overleden de heer Piet Kalkman, een zeer bekend en gezien official uit de Christelijke Korfbalbond. In de veertiger- en vijftiger jaren was de heer Kalkman een van de beste spelers uit het destijds zo suc cesvolle twaalftal van RZ uit Rotter dam-Vreewijk. Het team werd her haalde malen kampioen van de CKB. Later ontpopte de heer Kalkman zich tot een van de meest bekwame scheidsrechters die de CKB ooit heeft gehad. Hij leidde tal van topwedstrij den. Voorts had de heer Kalkman en kele jaren zitting in het bestuur van de afdeling Zuid-Holland-Zuid van de CKB. Bovendien heeft hij zich bijzonder beijverd voor het micro-korfbal in Rotterdam en omgeving. Hij was me de-organisator van de vele tournooien in de voormalige Energie-hal. Hij had als vertegenwoordiger van de binnen sporten zitting in de Rotterdamse Raad voor de lichamelijke opvoeding. De heer Kalkman, die in het verle den ook het initiatief heeft genomen tot de bekende CKB-weekends, laat een vrouw en drie kinderen achter. AMSTERDAM Met een DC-9 lijntoestel zijn gistermiddag de spe lers van het Oost-Duitse Carl Zeiss Jena met hun begeleiders op Schiphol aangekomen. De Oost-Duitsers, die werden verwelkomd door Ajax-voor- zitter Jaap van Praag, komen van avond uit tegen Ajax voor de tweede wedstrijd in het tornooi om de Run- ners-Up cup. Zoals bekend verloor Ajax vorige week in Jena de eerste wedstrijd met 31. Overigens deed zich gisteren later op de middag een incidentje voor toen Jaap van Praag weigerde de Je- na-spelers op het hoofdveld te laten trainen. „Dat mochten we in Jena ook niet", liet Van Praag weten. Hij voegde er overigens snel aan toe dat de gesteldheid van het terrein het ook niet toeliet. Het ziet er naar uit dat Carl Zeiss Jena in dezelfde opstelling binnen de lijnen komt als vorige week. De voorlopige opstellingen luiden: AJAX: Bals, Suurbier, Vasovic, Huls- hoff, Krol, Swart, Rijnders, Mühren, Van Dijk, Cruyff en Keizer. CARL ZEISS JENA: Blochwitz, Stein, Rock, Werner, Krausz, Strem- pel, Schlutter, Irmscher, Peter Ducke, Roland Ducke en Scheitler. UTRECHT Dc strafcommlssie van dc KNVB heeft gisteravond in hotel Terminus de eredivisievereni ging Sparta veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van tweedui zend gulden met een proeftijd van een jaar. Dit naar aanleiding van de ongeregeldheden bij de competitie- wedstri.jd SpartaHolland Sport op 8 februari. DEVENTER Het besluit van de classis Enschede van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt),waar door de kerk van Nijverdal buiten het kerkverband geplaatst is, heeft in de verschillende kerken van deze classis grote onfrust gewekt. Ds. G. Mul te Deventer, die het met het classisbesluit niet eens is, blijft metterdaad de band met Nijverdal vasthouden. Zijn, kerlceraad wil hem daarom schorsen, maar de genabuur- de kerkeraad van Almelo (predikant ds. W. G. Raven) weigert daaraan de kerkordelijke vereiste medewerking te verlenen. Daarom heeft de Deventerse ker keraad zijn predikant een preekver bod opgelegd. Ds. Mul erkent dit ver bod niet en heeft zondag, gesteund door drie ouderlingen, toch kerkdien sten gehóuden, naast die van de ker- keraadsmeerd erheid Enschede-Noord wil om dezelfde reden ds. O. Mooiweer schorsen. De genabuurde kerkeraad in dit geval (Enschede-Oost met dr. R. Bremmer) beraadt zich nog op zijn standpunt. AUTUN De tweede etappe van de wegwedstrijd ParijsNice heeft weer eén overwinning opgeleverd voor een specialist in het tijdrijden. De Deen Ole Ritter, houder v»n het werelduurrecord, ontsnapte vijftien kilometer voor de finish uit het pelo ton, nam een voorsprong van 22 se conden, waarvan er op de streep nog vier over waren. t onze parlementsredactie) N HAAG De Arjos heeft iag de uitslag van een en- gepubliceerd, die onder kei SKOU Negenendertig Mos- [Joden, voor het merendeel art- hgenieurs en andere intellectue- lebben een verklaring uitgege- iaarin zij zeggen de officiële, te- iraël gerichte campagne van de itunie te betreuren en vast van ïjn naar Israël te emigreren, l verklaring is een reactie op ,n 52 vooraanstaande Russische afgelegd op een door de rege- jgeorganiseerde persconferentie .'kou. Deze 52 Joden betuigden an trouw aan de Sow jetunie en (ken het huidige Israël met het md onder Hitier. menen dat hun opvatting 'ele andere Joden in het land gedeeld, hoewel zij toegeven onder deze Joden een grote die niet openlijk voor haar igdurft uitte komen. eigen in Libanon moord beschuldigd ROET Twee Belgen, de ige Malik Melkonian en de ige Marie-Louise Mertin wor- rvan beschuldigd op 28 februari ibanese directeur van Metro 'yn Mayer, Edouard Sassou te n vermoord. Sassou, die de godsdienst beleed werd die >d op zijn kantoor aangetrof- iet twee kogels in zijn hoofd. De Belgen zouden het land reeds (n verlaten. De moord zou in ver staan met 'een uitgebreide spio- aak. 30 bod haar leden is gehouden. Interes sant zijn de rapport-cijfers, die de AR-jongeren aan de ministers van het kabinet-De Jong hebben gegeven. Minister Luns kreeg vier nullen, oud-minister De Block drie en Den Toom, Schut en Witteveen elk een. Opvallend is, dat minister Roolvink het bij de werkende AR-jongeren niet zo slecht doet. Hij kreeg ten minste twee van de drie uitgedeelde tienen. Minister Bakker kreeg de derde. De werkende AR-jongeren kunnen het totale kabinet wat meer waarderen, dan de studerenden. De eersten gaven het kabinet een zes plus, de laatsten een vyfenecnhalf. Zeven voor Bakker De minister, die het er het beste vanaf brengt is Bakker, die een rui me zeven scoorde, gevolgd door Po lak en Udink, die het niet verder brachten dan een 6,6; premier De Jong haalde net de 6, Veringa, Rool vink, Lardinois en Klompé eveneens. Beernink krijgt een vijf, Witteveen een halve punt meer en Schut ook. De Arjossers verwachten in meer derheid na 1971 een kabinet van de huidige samenstelling, eventueel uit gebreid met D'66. Dat betekent overi gens niet dat men daarmee ak koord is, want op de vraag of de Arjos links of rechts is, antwoordde de meerderheid links. Ongeveer 65 procent meent, dat ons kiesstelsel moet worden herzien. Bij na 40 procent koos voor het evenre dige stelsel met een kiesdrempel van minstens vijf procent. 30 procent van de ondervraagden wil alles bij het oude laten. Voorkeur voor D'66 Opvallend is, dat het PAK bij de Arjos niet zo geliefd is. Slechts twaalf procent ziet daar iets in voor de partij vernieuwing. 23 procent ziet de Achttien als ware partij vernieu wer, 18 procent D'66. En dat is ver rassend, vooral als men de laatste uitspraken van mr. Biesheuvel over D'66 daarbij betrekt. De voorkeur van de werkende AR-jongeren gaat uit naar de Acht tien, die van de studerende naar het PAK. Ruim 60 procent is het niet eens met Mcllema's „samen uit, sa men thuis"-theorie en het Ar- jos-standpunt daarover. Bijna 15 pro cent gaat de afwijzing van de Arjos nog niet ver genoeg. LOS ANGELES De advocaat van Susan Atkins, het 21-jarige hippie meisje wier getuigenis vorig jaar de cember leidde tot de aanklachten in de moordzaak-Sharon Tate, heeft gis teren verklaard, datzijncliënte alles wat zij voor de „grand jury" heeft verklaard, zal ontkennen. Op grond van haar verklaringen klaagde de „grand jury" Susan At kins, Charles Manson, Charles Wat son, Patricia Krenwinkel en Linda Kasabian aan wegens de gruwelijke moord op de filmactrice Sharon Tate en haar vier gasten in augustus vorig jaar. Volgens de advocaat „is er geen enkele kans dat Susan tegen Charles Manson en de anderen zal getuigen." EINDHOVEN Bijen korf's geschenk aan Eindho ven is voor Nederland een priipeur. Vrijdag 13 maart wordt een kwart eeuw na twee vernietigende bombardemen ten de kroon gezet op vijf en twintig jaar „sleutelen" aan de nieuwe binnenstad. Het overdekt winkelcentrum „Piazza", waar tachtig win keliers de „winkelstraten" in het vijf verdiepingen tellende gebouw een gezicht zullen ge- Voor het winkelend publiek zal het aangenaam zijn inko pen te kunnen doen zonder daarbij door het klimaat te worden gehinderd. Piazza, het Italiaans voor plein, zal onge twijfeld in ons land het begin inluiden van een nieuw tijd perk. Evenals dat van de Lijn baan direct na de oorlog deed. Grondslag Het idee, dat aan Piazza ten grondslag ligt, werkt al eeuwenlang met succes. Het. lijkt op een ooster se bazaar met zijn bonte mengeling van kopende en verkopende men sen, concurrenten, ruime mogelijk heden voor het publiek om elkaar bij het winkelen te ontmoeten, een babbeltje te maken en bekende en nieuwe gezichten te zien. Voor de dames is er dan nog de attractie om na een bezoek aan de Piazza Beauty-farm als herboren Eindho ven weer in te gaan. In de oosterse bazaar voeren mannén de boventoon. De oriënt is een mannenland. „Piazza" daaren tegen mikt op het gezin, op de jeugd, maar ock op de 65- plus. In het 1400 m2 tellende Piazza zijn in één winkelcomplex tachtig winkels onder één dak verenigd. De keus is groot. Zeer sterk ver tegenwoordigd is de mode met vele winkels en boutiques, accessoires, schoenen, sierraden/ kunstvoorwer pen, wasmachines, verlichting, tijd schriften, discobar, notenbar, kof fiebar, alles zit er in. Daarnaast is er een reisbureau, fotoshop en een bank. (Stag., I 111 *<9|" Over een paar maanden, het ge bouw is nu voor 40 pet bezet en voor 80 pet verhuurd, zal ook de bovenste verdieping open gaan en daarmee een nieuwe gastvrije wereld. Van de degelijke Neder landse pot is de overstap naar de culinaire verkenningstochten in de keukens van anderé landen niet moeilijk. Onder mèer komen in Piazza een Zwitsers restaurant, een Engelse pub en een Balkan-grill (restaurant) Iedere verdieping heeft een „kleurbeeld" en een „naambeeld". Dat betekent' in iedere verdieping is één kleur overheersend. Iedere verdieping draagt de naam van een Europese hoofdstad- Zo is er de verdieping "Londen", de verdieping "Parijs", de verdieping "Rome". Een speciaal en kleurrijk „routing- systeem" zorgt ervoor, dat iedere bezoeker in één oogopslag de weg weet te vinden. Planten en 2itjes scheppen de ge zellige bazaar-sfeer, waar het goed toeven is. Geheel nieuw is ook het display-systeen: gekleurde cylin ders (pilaren! staan in de winkel straten geschilderd in de kleur van de verdiepingvitrines, affiches en dergelijke vangen hier de blik ken van het. winkelende publiek. Zachte achtergrondmuziek door stroomt de winkelstraten. Parkeerplaats Piazza kent geen drempels. Eta lages en verkoopruimte vloeien in 0 De Piazza in Eindhoven is op getrokken als betonskelet. De bui tenwanden bestaan uit metselwerk. In totaal is er 14.000 m3 beton ge stort. De totale hoogte van het ge bouw is 22 meter, diepte 77 meter, grootste breedte 45 meter. Totale oppervlakte van 14.000 m2. gebouw is een parkeerplaats, die ruimte biedt aan drieduizend auto's. De eerste paal van het nieu we Eindhovense winkelcentrum „Piazza" werd geslagen in october 1966. Het gebouw is opgetrokken als betonskelet. Het geheel is volle dig airconditioned. In de Piazza zijn zeven roltrap pen met een frequentie van 8000 personen per uur. Tevens zijn in het gebouw twee personenliften en twee goederenliften. Het gebouw is ontworpen en uitgevoerd door het architectenbureau A. J. N. Boosten te Maastricht in samenwerking met het architectenbureau C. G. Geen- en/L. R. T. Oskam te Eindhoven. Een Engelse beleggingsmaat schappij, Town and Commercial Properties Ltd. te Londen, exploi teert het overdekte winkelcentrum met een capaciteit van 100.000 men sen per dag. Met „Piazza" Eindho ven presenteert Tocopro N.V. te Amsterdam, dochter maatschappij van T C, deze primeur voor Ne derland. AMSTERDAM „De bond genoten van de ARP moeten eer der bij de CHU en de KVP wor den gezocht, dan bij de PvdA, PSP. D'66 en PPR". Deze uit spraak vormt de kern van een tien punten omvattende open brief, die prof. dr. A. C. Drogen- dijk en twintig andere AR-leden Natuurlijk mag u dat. U hebt vast geen kaas-uit-het-vuistje- eters in uw gezin. Maar wij horen juist dat 't zo vaak voorkomt dat iemand ernaast grijpt. 'Wat doe je in de keuken, Jan? Je neemt toch geen kaas, hè, want die is voor de kinderen morgen'. Da's toch niet nodig bij een goed, gezond, goedkoop iets als kaas. Daarom adverteren we in de damesbladen met: 'Neem een gróót stuk kaas in gedachten als u boodschappen doet'. Want je neemt gauw te weinig, als je vergeet waar je 't allemaal voor nodig hebt. Bij de bórrel, op de boterham, in 't sausje, uit het vuistje gisteren hebben gezonden aan het Centraal Comité. Aanleiding tot deze open brief is het plan van sommige AR-radicalen b(j de Statenverkiezingen stemmen te gaan werven voor de PPR en het feit, dat in Amsterdam de meerderheid van de AR-Kamercentrale besloot sa men te gaan werken met de PPR. „Het is gewenst een duidelijk stand punt in te nemen tegenover de radi calen. Gebeurt dit niet en volgt men een koers waarbij zowel radicalen als niet-radicalen worden gespaard, dan loopt men het gevaar óf zelf door het radicalisme te worden opgeslokt óf er duurzaam door gehinderd te worden met alle nadelige gevolgen van dien." Samenwerking In de open brief wordt verder ge steld dat in het huidige tijdsbestek samenwerking tussen de christelijke partijen meer dan ,ooit is geboden. „Samenbundeling van politieke acti viteiten is gewenst." De ondertekenaars zien de gedachte dat christelijke partijvorming tot con servatisme voert en partijvorming op niet-christelijke grondslag tot een progressieve koers leidt, als een irreële tegenstelling. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de duidelijkheid van de image van een christelijke partij niet versterkt wordt door concessies te doen aan degenen die sterk sympathiseren met linkse stromingen. De overige ondertekenaars van de brief zijn: dr. C. P. Dubbelman, prof. P. L. Dijk, prof. dr. F. van Faassen, dr. S. Feitsma, mr. J. F. Fokkens, M. Glas, drs. A. F. Hakman, prof. mr. H. J. Hommes, drs. G. Hoogvliet, dr. G. D. Jonker, prof. dr. G. A. Lindeboom, dr. P. Lopes Cardozo, prof. dr. C. van der Meer, drs. A. Nap, prof. dr. F. de Roos, prof. dr. F. C. Stam, H. Uitten- bogaard, H. M. Vegter, prof. mr. Th. A. Versteeg en A. G. J. de Wolf. GRONINGEN Diverse factoren die een grote rol kunnen spelen bij he$ gedrag van delinquenten zijn al jaren bekend, maar in de praktijk zijn er te weinig mogelijkheden in te grij pen. Tegenover de stijging van het aantal criminele handelingen door pubers en adolescenten staan weinig opvang- en behandelingsmogelijkhe den. In dit verband kan men van een noodtoestand spreken. Dit is een uitspraak van prof. dr. W. Goudsmit, gisteren tijdens zijn oratie „De mens in onvrijheid" ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaar ding als buitengewoon hoogleraar in de forensische psychiatrie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Prof. Goudsmit toonde zich een te genstander van wat men noemt de vergel din gs theorie. Ge van gen i sst r a f zou alleen mogen worden gegeven bij „zwaar maatschappelijk risico", als er geen andere mogelijkheden bestaan, aldus de hoogleraar. Volgens hem dient de delinquent nog altijd als zondebok van de maatschappij. De meesten nemen aan, dat in de gevangenis „slechte" mensen zitten, maar men denkt in het algemeen niet vaak na over de „slechte mensen bui ten de gevangenis". In de huidige maatschappij worden inbrekers, exhibitionisten en oplich- ters zonder meer als misdadigers ge- j zien, terwijl wapenhandelaren of grootindustriëlen labiele politieke en sociale toestanden misbruiken ter wille J van soms zeer grote financiële voor delen en politici bewust massale agressie en haat opwekken, soms als helden worden 'beschouwd en hoge onderscheidingen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9