Eind april regent het nog „oude" lintjes AAGS WERELDCONGRES IET VOEDSELPROBLEEM Gegevens burgerij in de computer Nederland als vakantie land voor mini - toerist Vlaggescliip Citroën W. Hop („Bell is toch ook zo begonnen start telefoondienst juister Lardinois voorzitter Banken moesten bij Centrale Bank aankloppen Weer aanklachten tegen militairen in Ver. Staten SCHRIJVERS PROTESTEREN V W-fabriek in Tilburg i - de beste hekken komen uit Best1 GOUDA HEEFT PRIMEUR REUMATISCHE-' EN SPIERPIJNEN Bakkers-c.a.o. vastgesteld !T1 WOENSDAG TT MAART T970 Van onze auto-redacteur) jSNÈVE Citroën heeft een w vlaggeschip geïntrodu- de SM Coupé, een ultra- erne, scherp gestileerde met een top van Icm en een prijs, die in het ar in Nederland tussen de fi 35 mille zal liggen. Citroën zelf noemt de SM, die de DS van 1955 als paradepaardje ont troont, een prestigewagen: een nieu we stap naar volledige perfectie met alle middelen, die de auto-techniek vandaag ter beschikking heeft. Krachtbron onder de laag aflopen de motorkap is een robuuste 180 PK Maserati V6-kopklepper van 2670 cm3, die de wagen binnen 9 seconden een snelheid van 100 km geeft. De I wagen heeft schijfremmen op vier I wielen, een zelfregelende stuurbe- j krachtiging (bij hoge snelheid zeer j licht sturen) de bekende hydro-pneu matische vering en speciale radiaal- I banden op 6 inch-velgen (de banden zijn door Michelin ontwikkeld voor I race-doeleinden). Van binnen ziin veel luxe en tal van snufjes aangebracht, o.m. elec- i trisch te bedienen ramen. DEN HAAG Zowel Jan met de pet als Piet met de hoed. en de mensen die in het geheel niets op hun hoofd dragen, ko men in aanmerking voor een onderscheiding. Dit antwoordt premier De Jong op een vraag van de socialist dr. Von deling. „Noch lvet bezit, noch de aard van het hoofddeksel vormen een cri- zij die blootshoofds plegen te gaan, terium voor een onderscheiding. Ook ËN HAAG Minister Lar- is (landbouw en visserij) ran 16 tot en met 30 juni het jldvoedselcongres in Den g presideren. maakte de directeur-generaal 5e voedselorganisatie van de Ver- Ie Naties, (FAO) dr. ir. A. II. ma bekend tijdens een perscon- Itie. Boerma, die eergisteren tot ctor promoveerde aan de land- hogeschool in Wageningen, te enkele bijzonderheden over ongres wereldkundig, lens de eerste dag van het con- dat wordt geopend door konin- uliana en waarvoor 1200 perso- ïaar Den Haag zullen komen, ondermeer het woord gegeven secretaris-generaal van de Ver- e Naties Oe Thanl, de oud-mi- president van Canada Lester on, die een rapport samenstelde de ontwikkelingshulp in de toe- de Engelse voedseldeskundige Boyd-Orr en de Nederlandse ter voor ontwikkelingshulp drs. Udink. Wereldplan de eerste fase van het congres It besproken wat te doen aan het «elprobleem en in het tweede ge- e wordt de inschakeling van bij- oeeld kerkelijke organisaties, in- |ie enz. bestudeerd. Men zal on teer een rapport bestuderen dat |igs is gereedgekomen na het eer- j/ereldvoedselcongres in 1963 in [rington: „Het Richtgevend We- jlan voor Agrarische Ontwikke- Ondermeer zal een internationale dienst van vrijwilligers worden op gezet, als onderdeel van een serie actieprogramma's, die uit het congres zullen voortvloeien, bestudeerd door een achttal commissies. De directeur- generaal van de FAO verklaarde dat een belangrijk deel van de land bouwoverschotten gebruikt kan wor den voor de ontwikkelingslanden. Het wereldplan geeft aan dat het tol 1985 technisch mogeljjk is de be volking van voedsel te voorzien. De reserve-produktiecapaciteit in vele landen kan echter nog worden opge voerd. Dr. Boerma leverde kritiek op de EEG, die te zamen met andere ont wikkelde landen, zoals Amerika en Japan, te hoge tariefmuren opstelt. „We hebben het in onze macht," aldus dr. Boerma, „de honger en on dervoeding voorgoed uit de wereld te helpen. Het tekort aan koolhydraten kan, als iedereen meewerkt, worden opgeheven". Hy pleitte ondermeer voor een verdubbeling van de kunst mestproductie in 19801985 en voor meer bestrijdingsmiddelen. Het rapport voorspelt dat er tegen 1985 één miljard mensen méér op aarde zullen zijn dan in 1965. Van iedere 100 mensen, die er op de we reld bijkomen, worden er 85 in de onderontwikkelde landen geboren. Tot nu toe heeft de landbouwpro- duktie met 2.7 procent per jaar, ge lijke tred gehouden met de bevol kingsaanwas. Volgens dr. Boerma blijft voorlopig de produktie van na tuurlijk voedsel te verkiezen boven kunstmatig voedsel. drekken tSTEL van de komst van de Westduitse kanselier Brandt is leiders van de Sowjetzone van island (DDR) zeer welkom, omdat tegen een ontmoeting opzien. initiatief tot besprekingen ging iBrandt uit. De DDR reageerde er tegenzin op en stelde onaan- rdbare voorwaarden vooraf, ook laanzien van Wesl-Berlyn. *olg: vóór Pasen geen gesprek, t na Pasen gaat Brandt voor be- iryke besprekingen naar Wash- bn. Bij zyn terugkeer te Bonn is P voor een goed deel verstreken, i tydrekken probeert de DDR de !jn op te houden, dat zy een ge- k niet afwyst. Zij doet dat ook Jïover Rusland en de andere Oost- pese landen. 'erkelykheid voelt de DDR niets f een gesprek. Zy streeft slechts 'V volkenrechtelijke erkenning en Indiging van de bijzondere positie j West-Berlyn. c|Jkou is wellicht met wat minder reden als het wil streven naar een ;elyk in Europa dat zijn belangen •'Ar beschermt dan de huidige si- pssische Joden KELE tientallen Joden in Rusland hebben de moed gehad te pro- ^-/eren legen de anti-Israël-cam- )ne die daar de laatste weken op e toeren draait. antwoordden daarmee op een of- i cl georganiseerde persconferen- waarop meer dan vijftig bekende acljsische Joden zich tegen Israël ie ^rden en de Arabische landen /an inden. zol ,,0('en staan in Rusland met de tegen de muur. Zy mogen het (ïenJ* n'ct verlaten en moeten steeds ir 'ijzen loyale burgers te zijn. int uist zou dan ook zyn, enige bc- enis te hechten aan die georgani- 'dc veroordeling van Israël, tenzjj I aanwijzing van de druk waaron- de Russische Joden leven, i Weekstaat JSed. Bank AMSTERDAM Wederom hebben de banken hun toevlucht moéten nemen tot het opnemen van dure voorschotten bij de Centrale Bank, ditmaal tot een bedrag van 32.4 min. Daarmee heeft het bedrag aan voorschotten thans een totaal bereikt van bijna 700 min. en overtreft daarmee verre het saldo van de schatkist. Dit saldo is in de afgelopen week wel iswaar aangegroeid van 223,6 min. tot ƒ481,7 min., maar deze maand zal het rijk de middelen hard nodig hebben om aan zijn verplichtingen te voldoen. Op 15 maart zal de schatkist ruim 120 min. moeten betalen aan rente en aflossing op gevestigde schuld alsmede circa 350 min. moeten uitkeren aan de gemeenten. Deze betalingen zullen ui teraard het saldo van de banken ten goede komen dat thans nog slechts 10,6 min. groot is. De schatkist heeft in de afgelopen week haar saldo weten te verhogen door de ontvangst van niet-kohier be lastingen. De goudvoorraad is onveranderd ge bleven, de deviezenreserve is met ƒ30 min. verminderd, zodat goud en devie zen samen nu een bedrag uitmaken van 7817,1 min. Op de geldmarkt is de toe stand nog altijd zeer krap en het ziet er niet naar uit dat hierin voorlopig ook maar de geringste verbetering zal op treden. Daggeld doet officieel 6 3/4 pet., maar op de vrije markt wordt grif 7 3/4 betaald, kunnen er een krygen", aldus de minister-president. Dr. Vondeling had gevraagd of er dit jaar op Koninginnedag opnieuw een stortregen van eretekenen komt en of het de bedoeling is dat „Jan met de Pet" medailles krijgt en Piet met de hoed linten". Omdat herziening van het decora- tiebeleid meer tijd vergt dan werd venvacht, worden dit jaar de onder scheidingen op de gebruikelijke wijze toegekend, antwoordt de premier. Voorwaarde Hij wijst erop dat voor een benoe ming in de ridderlijke graden van de Orde van de Nederlandse Leeuw en Oranje-Nassau bijzondere persoonlij ke verdiensten als een primaire voor waarde gelden. Voor het bepalen van de graad van de onderscheiding geldt als maatstaf de aard van de verrichte werkzaamheden en de daaraan ver bonden verantwoordelijkheid. Voor het afschaffen van de „ran gen" van de Huisorde van Oranje is geen ministeriële goedkeuring vereist, aldus de minister-president. WASHINGTON Het Amerikaan se leger heeft gisteren opnieuw vijf militairen twee officieren en drie i dienstplichtigen aangeklaagd in verband met. de beweerde moord op burgerbevolking van het Zuidvietna- mese dorpje My Lai, op 16 maart 1968. Tot de beschuldigden behoort ook kapitein Ernest Medina, indertijd de superieur van luitenant Calley, die als eerste in staat van beschuldiging werd gesteld. Naast Medina werden beschuldigd kapitein Kotouc, sergeant Hodges, soldaat Max Hutson en ser geant Torres. In totaal zijn nu tegen negen per sonen aanklachten ingediend in ver band met de massamoord in My Lai. DEN HAAG Bij wijze van pro test hebben een aantal schrijvers gis termiddag de voorzitter van de Twee de Kamer mr. F. J. F. M. van Thiel ongeveer 150 bundels ingenaaid blan co papier overhandigd. Bert Schierbeek, die sprak van een- „kleine leerzame verrassing" bood de voorzitter namens de schrijvers' Theun de Vries. Gerrit Bargers, Mar-.' ga Minco, Mischa de Vreede, Gertie, Evenhuis en Hermine Heijermans het- geschenk aan teneinde de actie voor uitleenvergoeding kracht bij te zet-^ ten. Op enkele pagina's was het. stempel „Recht op leengeld" aange-- bracht. (Van onze correspondent) TILBURG De directie van de Westduitse Volkswagenfabriek over-' weegt in Tilburg een assemblage- en produktiebedryf te stichten, dat op langere termyn aan 2500 a 3000 men sen werkgelegenheid zou geven. Volkswagen zoekt al geruime tijd naar een plaats voor haar eerste bui-; tenlandse vestiging. Daarbij wordt ook gedacht aan andere landen dan Ne derland. De arbeidsmarkt-omstandig heden in Tilburg en omgeving schij nen voor deze vestiging bijzonde» aantrekkelijk te zijn. 9/3 2/3 ACTIVA (In dulz. guldens) Goud 6.232.151 6.232.151 Vorder, in goud. enz. 1.399.414 1.331.642 Buitenl. betaalmiddelen 330 345 Guldensvorder. op buitenl. 3.934 fi.i>49 Papier in disconto 139.054 109.054 Papier door de bank bank gekocht 1.275.400 1.275.-400 Voorsch. en beleningen 698.911 666.504 Nederlandse munten 44.276 42.327 PASSIVA: Bankbiljetten 8.913.164 9.098.307 's Rliks schatkist 431.S63 233.638 Andere ingezetenen 43.936 58.754 Banken in buitenland 49.753 47.533 Andere ni'et-vngeztenen 11.581 16.848 Saldi buitenl. geld 4.388 7.758 Totaal goud en dev. 7.817.098 7.846,961 waarvan coiwertibefl 1.299.744 1.331.987 Dekkingspercentage 82,79 83.43 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen .de scherpste prijzen. Ondanks een wat tekort aan sneeuw is het jaarlijkse sneeuw festival in Sappora (Japan) toch doorgegaan. Het is een grandioze manifestatie ge worden: er werden meer dan driehonderd kunstwerken vervaardigd in sneeuw en. ijs. Hier een beeld dat zowel door afmetingen als gelaatsuit drukking niet veel teders over zich heeft. lui DEN HAAG Uit een onder zoek van het Nationaal Bureau voor Toerisme is gebleken dat drie miljoen Nederlanders bereid zijn voor een lang weekend in eigen land zestig tot tachtig gul den neer te tellen. In tegenstelling tot de vakanties in het buitenland weet de Nederlander in eigen land niet waar en hoe zijn vrije weekends te besteden. Dc directeur van het NBT, de heer J. N. Strijkers heeft tijdens de vie ring van de eerste verjaardag van het NBT in het Congresgebouw in Den Haag meegedeeld dat dit bureau zich verder zal inzetten voor de populari sering van Nederland als vakantie land voor Nederlanders. Uittocht Nederland zal op gelijke wijze aan de eigen bevolking worden gepresen teerd. als met het buitenland ge beurd, In 1968 bracht het toerisme totaal 1,24 miljard gulden op. Het NBT re kent op drie miljard' gulden voor 1980. In het zelfde jaar gaven de Ne derlanders echter 1,66 miljard uit aan vakanties in het buitenland. Gingen in 1966 nog 2.980.000 vader landers naar h§t buitenland op va kantie, dit jaar zullen het er naar schatting 3.750.000 zijn en voor 1975 wordt een uittocht verwacht van zes miljoen vakantiegangers. ..Tourist Menu Het afgelopen jaar is in ons land het zogenaamde „Tourist Menu" geïntroduceerd, een maaltijd van drie gangen voor ƒ7,50. die thans in meer dan 250 restaurants wordt geserveerd. Een nationale hotelgids is in voorbe reiding. Via een eenvoudig computor-sys teem zullen de touristen op de hoogte worden gehouden van de landelijke toeristische attracties, terwijl over de aanleg van een rëkensysteem voor de hotelboeking en -reservering wordt onderhandeld. Vorig jaar is het zogenaamde „Hol land Hostess Team" tot stand geko men en, in België, Duitsland, de Ver enigde Staten en Canada werden grootscheepse reclamecampagnes ge houden in samenwerking met de drie grote steden in de randstad en de KLM. Mini-toerist Naast de tweede vakantie wordt ook het lange weekeind steeds meer populair. De Nederlander ontplooit dan tal van activiteiten, als tuinieren, fietsen, paardrijden, autorijden, enz. Een speci?'e afdeling van de NBT zal zich belasten met. „produktont- wikkeling" en de bevordering van toerisme, en recreatie in eigen land. Overwogen wordt de mini-loerist (voor de weekeinden) een arrenge- ment aan te bieden, waarin is begre pen het logies, maaltijden entreegel den, een- doe^-het-zelf-pakket e.d. Zo mogelijk zullen bestaande „passe partouts" van de Nederlandse Spoor wegen, Automobielclubs, en VVV worden ingepast. GOUDA Dè gemeente Gouda heeft als eerste in ons land een automatiseringssysteem voor de bevolkingsadministratie ingevoerd, waarbij geen gebruik meer wordt gemaakt van pons kaarten. De gegevens van de be volking zijn met behulp van microfilms en magneetband ge noteerd en door middel van op tisch leesbaar schrift direct te gebruiken. Deze nieuwe methode is ontwikkeld door de Stichting tot Ontwikkeling van de automatisering bij gemeenten (SOAG) te 's-Gravenhage. Het sys teem maakt onder andere gebruik van microfilm, waardoor het mogelijk is huiten de ruimte van dc afdeling bevolking te werken. Computer De gegevens worden van de film geprojecteerd op een scherm en door een typiste met een gewone schrijf machine op speciaal ontworpen for mulieren getypt. Deze formulieren kunnen door een computér worden gelezen en op een magneetband gezet. De gemeente Gouda is hiervoor aap gesloten op het landelijke bevolkings systeem dat in Rotterdam is ontwik keld en ingevoerd. Voor elke inwoner is op de mag neetband een ruimte beschikbaar voor driehonderd letters of cijfers, waarin vrijwel al zijn personalia zijn opgenomen. De computer kan de vijf tien miljoen tekens, die op een band van 750 meter staan, lezen en selecte ren in een tijd van slechts drie minu ten. De gemeente Gouda heeft hiervan reeds geprofiteerd bij het vervaardi gen van de oproepen voor het tbc-on- derzoek en de verkiezingen voor Pro vinciale Staten. Het vervaardigen van De directeur-generaal van de PTT. de heer Reinoiid, heeft gis teren in Den Haag de eerste 25- ■jentspostzegel. uitgegeven ter ge legenheid van de Expo-'70 in Osaka (Japan), overhandigd aan premier De Jong. Op de foto van links naar rechts: -premier De Jong, de Japanse ambassadeur, Masato Fujisaki, en de heer A. G. de Vries, hoofddirecteur van de PTT. de verkiezingsoproepen (bijna 30.000 stuks) kostte minder dan drie uur, Vroeger was daar een team van acht typistes zes tot acht weken mee bezig. De vervaardiging met behulp van de computer bleek bovendien bijna de j helft goedkoper. Vooruitgang Met deze vorm van automatisering is niet alleen voor Gouda een belang- j rijke vooruitgang geboekt. Ook voor de andere Nederlandse gemeenten is het gebruik van de computer voor de bevolkingsadministratie nu dichterbij gekomen. Door de landelijke samen werking zal de computer niet alleen i de bestaande administratie goedkoper en sneller kunnen uitvoeren, maar ook en vooral een belangrijke bijdra- ge leveren voor een slagvaardiger be- stuur. De SOAG streeft voor de automati-' sering van de bevolkingsadministratie in ons land naar regio's, die alle een i aantal gemeenten (met in totaal één a j anderhalf miljoen inwoners) omvat- ten en die elk de beschikking krijgen over een computercentrum. Onmiddellijke verlichting vnn "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Tjeumatischc pijnen, spit. zenuwpij- nen,. verstuikingen," stijve* Dek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algc- sal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dal U thuis altijd een tube Algesal bij dc hand hebt om zodra hel nodig is- dc pijn te verlichten. A.LGESAL bij alle apoth. en drog. DE N HAAG Gisteren hebben werknemers en werkgevers van het bakkersbedrijf overeenstemming be reikt over een nieuwe C.A.O.. die 29 maart van kracht wordt. De nieuwe regeling geldt voor zo- we! het bakkers- als het winkelper soneel en houdt ondermeer een loons verhoging in van 6 procent. Het aan tal vakantiedagen wordt met een uit gebreid. De vakantietoeslag wordt met 0.4 procent verhoogd tot 6,4. Met ingang van 1 oktober 1970 wordt de werkweek gebracht op 43 uur en met ingang van 1 januari 1971 zal •42Vs uur per week worden gewerkt. (Van onze correspondent) APELDOORN De PTT krijgt opnieuw concurrentie. Na de stadsbesteldienst is het nu de Apeldoomer W. Hop (28) die in de buurtschap Wenum een eigen telefooncentrale begint. Zijn buurman krijgt binnenkort de eerste aansluiting. De ondernemende handelaar Hop kocht dc complete centrale onlangs voor 500. Importeur van de instal latie. die goed is voor honderd aan sluitingen, is dezelfde man die on langs ettelijke duizenden antieke te lefoons uit Denemarken haalde: de Apeldoomer René Willems. Te duur „De PTT is veel te duur en je moet jaren op een aansluiting wachten", voert de heer Hop aan. „Hier in de buurt bijvoorbeeld komen ze steeds bij mij omdat ik de enige ben met telefoon. Er zijn massa's mensen die het anders zouden willen. Die ene centrale heb ik vast en zeker zó vol. In Denemarken hebben ze al een paar andere voor me vastgehouden". De eerste advertentie, die om gega digden voor Hops telefoondienst (kortweg HTD) vraagt, is al geplaatst. „Volgens mij regent het reacties. In Apeldoorn wachten veel mensen al vier jaar. De abonnees van HTD betalen hon- I derd gulden voor het toestel. De aan leg van de bedrading wordt na af loop hoofdelijk omgeslagen. Voor de PTT is hij niet bang „Welnee, over een paar jaar ben ik zo groot gewor den, dat ze met mij komen onderhan delen. j Voorlopig neemt mevrouw Hop de plaats van dc telefoniste in Hops cen- tralc aan do Wenumsc Broeklandor- weg in. Als het hem meezit, hoopt de nieuwe telefoonondernemer („Bell is toch ook zo begonnen") binnenkort ook in Apeldoorn een vestiging te i openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7