Bode Van Beelen voor 't laatst bij de VLEË Politiek samengaan iif Valkenburg onmogelij Wat heb je aan een dure automobiel... ...als er geen Mercedes-service achter staat Leidse turnveteraan De FEcluse geëerd Bolletje^ Getuige van lief en leed Visserijnieuws Crisisjaren Mensenkennis CHR. GEREF. KERK Bidstond voor gewas, visserij en allerhande arbeid Voorhout wil een kerkkoor circus voorstellin g Lenteklokjes zongen in de Triumfatorkerk WINKEUUFFROUW Noordzee over 40 jaren dood Vier sportvelden Noor d wij kerhout OPPOSITIE WON VERKIEZING HAARLEMMERMEERPOLDER ROOYAKKERS Loosduinen laat zege aan Katwijk twetjeptoevav/ JÊÈ NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG II MM (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK Het is morgen een belangrijke dag in het leven van de heer W. G. van Beelen. In januari werd hij 65 jaar en dat heeft het onvermijdelijke gevolg dat hij onder zijn arbeidzaam leven definitief een streep moet zetten. Zevenendertig jaar lang heeft hij een taak vervuld. Een belangrijke taak óók, omdat van een bode van het gemeentehuis nu eenmaal wordt verwacht dat hij vrijwel alles weet. Hij is de vraagbaak, niet alleen voor het publiek, maar in vele gevallen ook voor degenen die binnen het raadhuis hun brood verdienen. Morgen gaat hij voor 't laatst de weg van zijn huis in Katwijk aan Zee, naar het gemeentehuis. Tenminste als bode; misschien dat hij er nadien nog wel eens komt, maar dan als gast. Er zyn meer Katwijkers, die mij kennen dan ik Katwijkers ken", zegt de heer Van Beelen. Het gaat hem wel een beetje aan het hart, dat hij weg moet. Ondanks dat hij voorbestemd was om tuinder te worden, heeft hij op het ge meentehuis met zeer veel plezier gewerkt. Tk ben geboren en getogen in Katwijk/Rijn, waar mijn ouders een tuinderij hadden. Mijn vader was ook agent van een dagblad in Katwijk. Toen ik op de tuinderij werkte, kreeg je de crisisjaren. Dat was iets verschrikkelijks en het was grote armoe. Wij moesten alleen van de krant leven en dat viel niet mee. In die tijd gingen 4300 bloemkolen weg voor f 1,40 per honderd stuks en dan moesten ze nog van uitstekende kwaliteit zijn. Dar viel niet tegen te werken. Op het gemeentehuis was toen ene W. Lagemaat, die hier bode was en met pensioen ging. Met nog 140 anderen solliciteerde ik. Er waren er met hele pakken diplo ma's bij zich. Zij konden ook niet aan de slag komen. Ik werd toch aangenomen. J. Dubbeldam was toen wethouder. Hij heeft een belangrijk aandeel gehad in mijn benoeming. Hij Is de enige van de toenmalige wet houders, die nog in leven is en is zeker in de tachtig. Als het even kan ben ik van plan om als ik morgen hier weg ga bij hem langs te lopen, om te zeggen, dat ik mijn taak heb volbracht". De heer Van Beelen komt er rond voor uit, dat die eerste jaren op het gemeentehuis hem niet al te best zijn bevallen. „Ik was de buitenlucht gewend en nu zat ik binnen. In die tijd was ik zo'n beetje het manusje van alles, want ik was de enige bode hier. Onderandere jaagde ik er per seizoen zo'n vijftig ton kolen door heen voor de verwarming. Nu heb je maar op een knop te drukken". Een maand werkte de heer Van Beelen nog in het oude raadhuis. Zijn voorganger, die al een jaar eerder de pensioengerechtigde leeftijd had, mocht blyven tot het nieuwe gemeentehuis in ge bruik werd genomen. Dat was een maand voor de komst van de heer Van Beelen. Het spreekt vanzelf, dat Van Beelen (er zyn nu twee bodes) héél wat kan vertellen over die achter hem liggende jaren. Hij was getuige van lief en leed. Wat dit laatste betreft, denkt hy vooral aan de crisis jaren. toen de Katwijkers bij de gemeente aanklopten om ondersteuning en de heer Van Beelen de schakel vormde. „Ik heb toen een hoop ellende mee gemaakt". zegt hij nu. Trouwens ook tijdens de oorlogsjaren ge beurde wel zo één en ander. Zo denkt hij nog aan Piet Maaskant, die door de bezetter in het ge- meentehuis werd gefusilleerd. Gelukkig zijn er ook prettige dingen om aan terug te denken. De heer Van Beelen heeft in de jaren een enorme mensenkennis opgedaan. „Ik ben in totaal bij zo'n zevenduizend huwelijken aan wezig geweest. Op het laatst kon je precies zien of het een goed huwelijk zou worden en of de wederzijdse families het best met elkaar zouden kunnen vinden of niet. Meestal was het wel goed. Ik heb ook één keer meegemaakt, dat ik een bruidspaar had en dat de bruid zich niet zo goed voelde. De volgende dag hoorde ik, dat zij de nacht na de bruiloft een baby had gekregen. Kijk, dat zijn dingen, die vergeet je niet". In zijn loopbaan heeft de heer Van Beelen drie burgemeesters mee gemaakt. Toen hij bode werd. was het mr. W. J. Woldringh van der Hoop (1932-1956). die werd op gevolgd door de heer H Duiker (1956-1967). De laatste drie jaar is het burgemeester Vermeulen. Donderdag is voor de heer Van RECTIFICATIE DUINRUSTPLEIN, KATWIJK AAN ZEE woensdag 11 maart 's middags 3 uur en 's avonds 8 uur door Ds. H. S. v. d. Ent, Chr. Geref. predikant te Katwijk. LEIDEN Gisteravond vierde de gymnastiekvereniging Excelsiorhet gouden jubileum var. de heer N. de l'Eeluse. tevens erelid van de ver eniging. Uit handen van voorzitter Pannekoek ontving hij een vergulde plaquette en een plantebak Als jonpen van 15 jaar kwam Nico de l'Eeluse zich in 1919 aanmelden als lid van de gymnastiek- en schermvereniging Excelsior. Reeds in 1921 werd hij 2e penningmeester. Tot 196S bleef hij bestuurslid. hij was leider van de aspiranten van de Pieterskerkgracht, lid van de technische commissie van de Turn kring en leider van vele toestelcom missies. Op latere leeftijd, omstreeks 1935, is De l'Eeluse verscheidene malen Leids kampioen geweest, terwijl hij ook aan de kernploeg deelnam. In 1946 werd hij erelid van „Excel sior". waarop het lidmaatschap van verdienste van de kring nog volgde. In 1968, bij het beëindigen van zijn bestuursfunctie, kreeg de jubilaris het lidmaatschap van verdienste van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. BODE VAN BEELEN morgen voor 't laatst (foto Kruyt) Beelen z'n tijd gekomen. Het officiële afscheid vindt plaats vrijdagmiddag in restaurant „Cleyn Duin". Het zal velen vreemd zijn als zij bode Van Beelen missen in zijn loge in het gemeentehuis. VOORHOUT De kerkeraad van de hervormde gemeente en de gere formeerde kerk onderzoeken of er belangstelling bestaat voor een kerk koor. Dit koor kan medewerking verle nen aan de erediensten, maar ook bij andere gelegenheden aktief zyn. Contakt is opgenomen met perso nen die dit koor zouden kunnen lei den, met name de organist in de her vormde kerk, de heer T. Kranenburg uit Lisse en de heer M. J. A. Henne- kens te Voorhout, die bereid zijn medewerking te Verlenen. VOORHOUT Voor de jeugd wordt in de ochtenduren van 5 mei en circusvoorstelling gegeven en 's middags is er paardensport. Voor de bejaarden wordt een kla ver jastoernooi georganiseerd; voor de jongeren tot 16 jaar speelt des avonds in het parochiehuis een beatband. In verband met het ontbreken van een geschikte ruimte voor het jeugdcircus is besloten een tent te huren, waarin 's avonds ook gedanst wordt. B. en W. vragen de raad hier voor een extra subsidie van ƒ4000. KATWIJK AAN ZEE Het is nog volop winter, ddt wélMaar de Lenteklokjes deden, met hun naam en hun kleurige jurkjes toch maar alsof het schone seizoen al is begonnen. De Triumfatorkerk zat vol bewonderende supporters De vier koren wisselden elkaar, zoals gewoonlijk, af. Alleen in 't be gin zengen A en B, in de finale C en D samen- De inleiding bestond uit vijf liederen van Wim ter Burg, waarvan vooral „Geeft ere de Here" (in de stijl van 1600) en .Jezus' moeder zingt" (in de dorische toon soort) opvielen. Dirk van Vliet leidde de zange esjes rustig en tactvol. Het succes wc. d door veelvuldig applatis on derstreept. De echt-muzikale liederen waren vrij schaars. Het zou trouwens on doenlijk zyn, een lang programma alleen met top-liedjes te vullen. Een fris gezongen lied slaat doorgaans wel aan, ook als het in muzikaal opT zicht niet veel bijzonders is. De jongste klokjes (A) zongen bijvoorbeeld een paar liederen van Herman Broekhuizen en „De reus van Lieromlei".. Nog aardiger vond ik „Kleine Jacomyne" (Sander van Marion), waarin een pittig solistje- met-stem zong en ten slotte diri geerde. De B's zongen vlot een serie van vier, waaronder twee goed geslaag de canons, en het interessante „Dia- bola", met veel silag- en klapwerk, en het leuke „Meneer Van Dam". Van de vaardig zingende C's hoorden we het Italiaanse volks liedje „La Banda" en „Das klinget so herrlich" .(uit Mozarts „Die Zau- berflöte". Hier werd men even ge waar, wat echte muziek is. Tot een hoge klasse behoort toch ook zeker „Vlag in de wind" van Jos. de Klerk, door de C's wellui dend voorgedragen. De A's zongen en speelden „De dwergjes" van Jacques Dalcroze en „De grote trom en de kleine trom" (Van Marion) en de B's „De Zonne bloem". Spel en aankleding waren keurig verzorgd. Vijf jonge dames uit de D-groep bedankten de heer en mevrouw Van Vliet en de voortreffelijke pianiste Ada van der Bent op originele manier. Ook bloemen vertolkten de gevoelens. Toen sloten de C's en D's het con cert met geestelijke liederen af. JOH. VAN WOLFSWINKEL VOORHOUT Geslaagd voor het diploma EHBO: de dames M. v. Zaa ien, D. Hoffenaar, Zr. Alexie, A. Ho- genes, A. Verlaan, A. Koomen, W. v. d. Putten, G. v. Lunteren, J. v. d. Ploeg, P. Luyten en A. v. Rijn en de heren A. v. Berkel, C. v. Velzen, L. Mens, W. Nieuwenhuis en J. Schulte. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Donder dag 12 maart: Hoog water 6.16 18.38; laag water 2.07—14.31. Brood- en banketbakkerij T. DEN DULK Voorstraat 116 Katwijk aan Zee Telefoon 01718—2514 Gevraagd 18 jaar of ouder. Hoog loon 5-daagse werkweek. Zaterdagmiddag vrij. VALKENBURG De kiesvereni ging van de CHU hield gisteravond de jaarvergadering. Voorz. A. Bult, sprak over: „Wij gaan deze verkie- Drs. De Graaf: NOORDWIJK „Wanneer de industrialisatie in Europa op de zelfde voet wordt voortgezet en wanneer de overheden geen stap pen ondernemen de lucht- en wa tervervuiling een halt toe te roe pen, dan zal, volgens deskundigen over dertig a veertig jaar de Noord, zee een dode zee zijn, waarin geen leven meer mogelijk is", aldus drs J. W. de Graaf, kandidaat-lid voor de provinciale staten, op de leden vergadering van de Partij van de Arbeid, afd. Noordwijk, in Ons Gebouw. Een dergelijke vervuiling van de Noordzee zou niet alleen de dood steek betekenen voor de badplaat sen, maar voor alle leven in de randstad Holland. Dat de lozing van rioolwater door de gemeente Den Haag via een pijpleiding in zee voor sommige badplaatsen ver ontreiniging van het zeewater met zich brengt, betekent, dat over het lozen in zee niet te licht moet worden gedacht. Hij roemde de moed van het Amsterdamse gemeentebestuur, dat de plannen voor de bouw van Pro- gil afkeurde omdat deze fabriek niet genoeg waarborgen kon ge ven dat lucht en water niet zou den worden verontreinigd. Tijdens deze vergadering werd de groslijst voor de raadsverkie zingen vastgesteld: 1 P. den Otter, 2 J. Bedijn, 3 S. Abcouwer, 4 mevr. H. Aartse-v. d. Burg, 5 P. Korbee, 6 mevr. A. Q. Hazenoot-Caspers, 7 J. v. Duin, 8 mevr. J. Haman- Nusse, 9 B. H. Tooms. NOORDWIJKERHOUT Het sportpark Boekhorst (vier velden) aan de rand van de gelijknamige wijk in Noordwijkerhout ligt er mooi bij. Nog even en de doelpalen gaan de grond in. Het gebouw gaat tien kleedkamers omvatten met toiletten, douches, bergruimte en scheidsrechterskamers. De korte zijde van het L-vormige gebouw wordt gevormd door de kantine van ongeveer 12 bij 12 m. Men wil bij de bouw alle inwoners van Noordwijkerhout betrekken. Naast gaven als bouwmaterialen en verf is er nog een bedrag van f 180.000 nodig. Er zijn acties aan de gang met oud papier en vodden en een loterij. Men hoopt, dat voor eind mei het hoogste punt van het clubgebouw zal worden bereikt. Mastiek kookte over KATWIJK Een vreemd schouw spel deed zich gisteravond voor op het dak van de in aanbouw zijnde Autoramapand aan de Zeilmaker straat. Enkele bouwvakkers, die be zig waren met het dak te bedek ken hadden bij het naar huis gaan, verzuimd hun propaangasbranders uit te doen. De branders lagen on der ketels met mastiek. Door de overhitting raakte de mastiek aan de kook en kookte zelfs over. Boven op het dak ontstond een brandje dat zich beperkte tot de ketels, omdat men het met nevel en poeder snel wist te blussen. De schade bleef hier door klein. Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Ocgstgeest, Leidsestraatwcg 1, teL 01710-518 55 HAARLEMMERMEER De pol- dcrvcrkiczing in Haarlemmermeer heeft een grote verschuiving te zien gegeven. De oppositiepartij, gevormd door de Vereniging van Opstalhou ders en de Vereniging van Ingelan den, is als overwinnaar uit de stem bus gekomen. Al hun kandidaten werden geko zen. Vooral in Haarlemmermeer zuid bleken de kandidaten van de Vereni ging tot behartiging van de Haar lemmermeerpolder die tot voor en kele jaren de enige was die kandida ten voorstelde voor het polderbestuur praktisch niet mee te tellen. Voor G. C. Petrie werd gekozen R. den Daas, die nu als heemraad in het polderbestuur zitting heeft. G. Ooms en jhr. J. P. A. van Lennep, die bei den al vele jaren hoofdingeland zijn, moesten nu plaats maken voor J. Ossewaarde en A. P. van Woerden. In de vakature ontstaan door de benoeming van drs. M. Spaans als dijkgraaf, werd A. Roos gekozen. DEN HAAG In de derde ronde voor promotie naar de provinciale hoofdklas leed LDC uit Loosduinen een duidelijke 137 nederlaag te gen KDC uit Katwijk. De Loosdui- ners zijn hierdoor uitgeschakeld voor promotie en zullen dit jaar weer uit komen in de Haagse hoofdklas. De overige uitslagen lulden: Dam- lust (Gouda)PDV 2 (Papendrecht) 119, GDC (Gorinchem)CDR (Rott.) 8—12. De stand is nu: 1 en 2 Damlust en CDR ieder 6 pt., 3 en 4 KDC en PDV 2 3 pt., 5 en 6 GDC en LDC 0 punten. zingen niet met de AR in zee". Op de ledenvergadering van 24 novem ber bleek dat 50 pet vóór samen werking en 50 pet tegen samenwer king met de AR was. Dat had tot gevolg dat een commissie werd be noemd uit de leden, die met het be stuur de samenwerking zou bespre ken. In januari werd een vergadering belegd, waar naast het bestuur de leden van de commissie aan deel namen. Op deze vergadering werd de kwestie uitvoerig besproken en besloot men met de AR in zee te gaan, als aan een bepaald pakket voorwaarden zou zijn voldaan: a. Er moest nu of in de toekomst con tact worden gezocht met de KVP; b. Men moest gezamenlijk de gros lijst samenstellen door middel van een kandidatenlijst of vóórverkiezin gen. Deze voorwaarden werden aan het bestuur van de ARP overlegd per brief van 2 februari. De CHU ontving op 12 februari antwoord. Het AR-bestuur legde de vraag voor wat moest worden ver staan onder punt b. Vijf dagen later ging van het CHU- bestuur opnieuw een brief uit waar in de AR werd meegedeeld dat daaronder moest worden verstaan: het op een gezamenlijke ledenverga dering samenstellen van een kan didatenlijst, waarbij de sleutel van de grostlijst gelijk zou blijven, het geen inhoudt: 1. een CHU-lid, 2. een ARP-lid, 3. een CHU-lid, 4. een ARP-lId, enz. Op een of andere wijze zou men op deze manier dan verant woordelijkheid hebben voor eikaars kandidaten. Verklaring Op 21 februari ontving de CHU bericht dat de ARP hiermee niet ak koord kon gaan. Hierna werd in een gezamenlijke vergadering het volgende communiqué opgesteld: „CHU en ARP te Valkenburg ZH, deze verkiezingen niet samen op een lyst. Aan het al enkele jaren bestaande gezamenlyke optreden by de gemeenteraadsverkiezingen tus sen CHU en ARP is een einde geko men. Beide besturen betreuren dit ten zeerste. De standpunten betref fende de voortzetting lopen echter zo sterk uiteen dat verder gaan onmogelyk is gewordci eerstkomende ledenverga zullen de leden over beidj punten nader worden Beide besturen benadrukkei uiteengaan in goede sfeerT begrip voor eikaars standpi plaatsgevonden. Zy sprekcl de hoop uit dat het konti de kiesverenigingen niet den afgebroken. Met dezi ring hopen beide besturen j loze polemiek in dagbladen' komen". Aan het slot van zijn 1 de heer Bult er nog nadn dat het bestuur van de I hard aan getrokken heeft I met de AR in zee te de aktie in deze van de CI^ gegaan. Van de zijde van de j niets positiefs ingebracht; I den niet overgaan totB,| den niet verdergaan dan samenwerken. „De ARP w dus de heer Bult, „geen ijkt maar stilstand, hetgeen in een achteruitgang beteken De heer Bult besloot met dat de ARP haar standpunt zou wijzigen, opdat in de weer gezamenlijk kan word treden. Hij deed dit met i uitdrukking: „Letter, better! Kandidaten Voordat werd overgegaan! kiezing van de kandidaten I gemeenteraadsverkiezingen de voorzitter mee, dat hetl Jac. v d Mey, Katwyken wens te kennen had gegei meer in aanmerking te kon heeft zitting gehad o.a. in tfc bestuur, direkt na de oorl£' daarna nog vaker bestuuriyr'. ties uitgeoefend en maakt sf' deel uit van de raad. P De verkiezingen leverde gende kandidaten op: 1 G Vr weg 18, 2 J v d Meij Joh ic nus Poststraat 79, 3 A Bul! straat, 4 D Doldersum, Mif- 30, 5 J Schipper Remouchai 6 H Imthom Burg. Lothyst B Kuijt Prof v Giffenstraatjrf Boers prof v Giffenstraat I v Egmond prof v Giffenstra C Houwaard Katwijkerweg i IJMUIDEN In de Noord was het voor de meeste treilers weer raak. De kleine zwarte koolvis was in rui me mate present. De bemanningen haalden uit een trek soms tegen de honderd manden boven water. En dan is het aanpakken geblazen. De KW 81 Johanna Henderika was weer bijzonder op dreef. D.t vlaggeschip van de Katwijkse vloot maakte in een betrekkelijk korte tijd ongeveer 3000 kisten scheep. De treiter wordt aan de IJmuidense donderdagmarkt ver wacht. De andere vaartuigen konden dit totaal niet bereiken maar ook zij zorgden voor een behoorlijk resultaat. De koolvis had weinig gezelschap aen andere vissoorten. Wat men aan gul, wijting, schelvis en kabeljauw naar zich toe kon haten was in de meeste gevallen te verwaarlozen. Haring en makreel werden hele maal niet aangetroffen. De vloot die de tong belaagde heeft deze visjes allerminst aan het schrikken kunnen brengen. De loggers, kotters en trei ters zochten een groot gebied af zon der tot succes van betekenis te gera ken. De sterkste vaartuigen bemach tigden soms uit een trek 25 kilo maar dat moest als een hete uitzon dering worden beschouwd. De treu rige regel was per poging ongeveer 15 kilo en dat betekende geringe dag totalen. Met de schol was het anders gesteld.' Hiervan kregen de schepen uit een trek door elkaar genomen tien manden aan boord. Wat de tong be treft moesten de zwakkere vaartui gen met nog geringere vangsten ge noegen nemen dan die van de met meer kracht uitgeruste broeders. De rondvis liet in de tonggebieden nage noeg verstek gaan. Bijzonder schaars was weer de tar bot. Bij het tegen van de kuil ploften na iedere trek slechts enkele exem plaren op het dek. Onder de Neder landse kust zat een uitgebreid ge zelschap loggers, kotters en ook trei ters achter de rondvis aan. De wij ting stelde zich tamelijk verdekt op maar de kleine gul liep met open ogen in de val. De voorraad in de ruimen kon na vele trekken met een mand of twintig worden aangevuld- In de andere gevallen werd een po ging besloten met een vangst van een mand of tien zodat over heti maal en de vloot gerekend ej vaardbare hoeveelheid werd) maakt. Ook in deze emgevil van tijd tot tijd wat kabel jauj handen. Dat kan van de plat worden gezegd. De vangst I bleef beperkt tot een paar schar en schol. Wat er was. Aan de IJmuidense markt nen 16 vaartuigen. Zij tekent een aanvoer van 3750 kis waarvan 40 kisten schelvis, wijting, 20 kisten gul en ka 120 kisten kleine gul, 165( koolvis, 600 kisten haring, 92 schol, 15 kisten schar, 15 kist 10 kisten tarbot, 80 kisten 620 stuks stijve kabeljauw e kilo tong. Verder waren er t ne kisten schelvis, 640 klein* wijting, 2 kleine kisten harin kleine kisten hake. De ton ten opzichte van de voorgaanc terrein prijsgeven. De klei zakte op de eerste afslag een dubbeltje onder de zevi den. De grote tong boekte ei verlies. De grootmiddel hani zich op redelijke wijze. De ta! met een hoogste bod van bijl gulden hoog te paard. Naar hi je schelvis was veel vraag. De schelvis hield de vismeelii met een regelmatige notering 1 een heel eind uit de buurt was goedkoper, maar de kat trale kwam er weer niet aan Bij de schol moesten de gr grootmiddel het weer ontgelc tweetjes deden het beter. Vandaag aan de mark! Vandaag meldden zich l IJmuidense markt onder m IJM 57 Zeehaan met 1600 kisl kleine kisten diversen en 5 stijve kabeljauw en de SCH 1 derneming 1 met 515 kisten en schelvis. In Schevenlngen. In Scheveningen werden voerd 20 kisten wijting, 100 gul en kabeljauw, 300 kisten 800 kilo tong en 1000 kisten gi haring

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4