WAT VOERT MOSKOU IN T SCHILD? Ook Nederland sluit consulaat Rhodesië Commentaren Bonn rekent niet meer op een topgesprek vóór Pasen Met West-Duitsland, ItaliëScandinavië er en KOFFIE DUURDER praktisch zo'n füiift i Aanslagen in München mislukt Voorzitter D'66: Liever met PvdA Zoon Von Hassel gedood met Starfighter 117 Iunn leiuwe Leidse Courant Woensdag IT maart 1970 50ste Jaargang >UR F. Diemer redacteur: Dr. E. Diemer CKRISmiJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ïs ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ELBOURNE Miljoenen itzuchtige muizen trekken wekenlang een alles vemie- l spoor door Australiës rijk- graangebied. Niets wijst erop hun spoedig een halt kan #den toegeroepen. emand weet hoe de muizenplaag H ïtstaan, maar het is een goed jen geweest met veel tarwe op sjirelden. Vooral het noordwesten de staat Victoria wordt getrof fen, maar ook in het zuiden van Nieuw-Zuid-Wales ondervindt men veel hinder. Het ongedierte heeft al hele oogsten vernield, weiden kaalgevre ten, opslagplaatsen met veevoeder leeggehaald, meubilair kapotge- knaagd en zelfs mensen aangevallen. In een ziekenhuis van Ouyen, de hoofdstad van Victoria, zo'n 450 kilo meter ten noordwesten van Melbour ne, werd de 24-jarige Anne Smythe in bed aangevallen. Ze kreeg ernsti ge beten in beide voeten. Doordat ze aan beide benen verlamd is, merkte ze het 's morgens pas. De patiënten in de ziekenhuizen van Ouyen wor den nu beschermd met blikjes, die rondom de poten van hun bedden worden gezet. Commissaris Bob Bradley van de politie in Ouyen vertelde dat de stad „leeft .van de muizen". „Je kunt nio£ harder rijden dan dertig kilometer per uur, omdat je als je moet rem men gaat slippen, zoveel muizen zijn er op de weg". Een boer in West-Victoria maakte in een week tijd 67.000 muizen af en gaf toen zijn strijd tegen het „bewe gend tapijt van ongedierte" maar op. In Hopetoun vangen de boeren per nacht zo'n vierhonderd muizen. Landbouwdeskundigen vrezen dat de plaag zich bij het naderen van de winter (in Australië) tot Melbourne zal uitbreiden. Er is reeds verzocht om gebruik te mogen maken van een gif waar voor geen antistof bekend is. KAIRO „De Russische re gering staat op het punt een be langrijke beslissing te nemen ten aanzien van de crisis in het Na- bije-Oosten". Dit zei vandaag voor de Egyptische televisie Hey- s&eer grote trots of diepe verachting duiden op zwak- SPINOZA ien heb je iets gegeten, waar tegen kon." .y tott zwaar bewolkt met y^-smamelijk in het westen en ^'pdwesten van het land tijdelijk en of sneeuw. Matige tot chtige wind tussen zuidoost en 1. Vannacht overwegend lichte st, morgen overdag iets lagere fiperaturen dan vandaag. _^)E BILT Een depressie, die ïmorgen ten noorden van Ü^iotland lag, trekt verder zuid- itwaarts en zal een einde ma- aan het zonnige weer van laatste dagen. Anderzijds zul- de minimumtemperaturen 6 graden onder nul, die in afgelopen nacht nog werden jVÏlneten, in de komende nacht t meer bereikt worden. Dnder invloed van een krachtig ;edrukgebied boven Noord- Hj sland en in samenhang met de der genoemde depressie blijft g||yen Centraal- en Noord-Europa zuidelijke luchtstroming be- HUan, waarin vrij droge lucht rdt meegevoerd. De tempera- en schommelen hier globaal isen min 6 graden 's nachts en 6' graden overdag. Vooruitzichten voor vrijdag: lantal uren zon: 1 tot 5; in. temp.: omstreeks normaal; ax. temp.: 1 tot 5 graden on- gS^jr normaal; ins op een droge periode van s 12 uur: 60 procent; op een geheel droog et- 10 procent, larometerstand: heden 10 uur .013 millibar), constant. Zon en maan 1 maart zon op 7.02, onder 18.38; laan op 8.22, onder 0.15; 14 jaart EK IRLIJN De Nederlander Frans lema is in Oost-Duitsland veroor- tot een jaar en drie maanden igenisstraf voor zijn aandeel in intsnapping van een zekere Moni- SALISBURY Het Nederlandse consulaat-generaal in Salisbury, de hoofdstad van de nieuwe republiek Rhodesië, is definitief gesloten. Con sul-generaal, mr. H. J. Tadema-Wie- landt heeft uit Nederland hiertoe op dracht gekregen. Eerder had minister Luns in New York gezegd dat het consulaat waar schijnlijk zou worden gesloten en mr. Tadema Wielandt zei dat Nederland ndet per se het voorbeeld van Ameri ka zou volgen dat met ingang van 17 maart zijn consultaat sluit. In Salisbury acht men de Ameri kaanse stap de ergste politieke te genslag voor het bewind van Ian Smith sinds dit zich in 1965 los maakte van Engeland. Noorwegen, Denemarken, Italië en West-Duitsland hebben hun consula ten ook gesloten. De sluiting van het Franse consulaat-generaal kan ieder ogenblik worden verwacht. Zuid-Afrika zal zijn consulaat ge opend houden. Wat er met de consu laten van Zwitserland, Griekenland, Oostenrijk en Portugal gaat gebeu ren, is nog niet bekend. Vanavond komt de Veiligheidsraad van de VN bijeen om over Rhodesië te praten. Aanvankelijk zou gister middag worden vergaderd, maar de tijd was te kort om het overleg tus- sen de leden af te ronden. MÜNCHEN Verschillende aan slagen zijn gisteren in München mis lukt. Zondagavond trof de politie in een garage onder een flatgebouw twee geopende benzineblikken aan met elk 20 liter brandstof. Volgens de politie is het vrijwel ze ker dat iemand brand heeft willen stichten in het gebouw, dat 100 gezin nen waarvan vijf joodse, herbergt. Zij achten een verhand met de aan slag op het Joodse bejaardentehuis enkele weken geleden niet uitgeslo ten. Zekerheid hierover bestaat nog niet. Een huisbewaarder heeft zon dagavond een spoor van dieselolie be merkt op de uitrit van de garage, terwijl hij op dat moment iemand zag wegrennen. Gisteren zijn in het gebouw van de rechtbank twee brandbommen met een tijdmechanisme ontdekt. Een concierge ontdekte de pakjes in een nis. De politie stelt een onderzoek in. Onbekenden hebben in Munchen reeds eerder aanslagen gepleegd met Molotov-cocktails op functionarissen van de justitie. zou met drie Amerikanen heb- f'^getracht zijn vriendin, de Oostber- jse verpleegster Monika, over de 3g),§is te smokkelen. De Amerikanen g^den alle drie in hechtenis gehou- Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteravond met hun drie kinderen prins Willem-Alexan der, prins Johan Friso en prins Constantijn voor een winter sportvakantie van enkele weken naar Oostenrijk vertrokken. Van uit Baarn werd per trein gereisd tot Langen in Oostenrijk, waar zij vanochtend aankwamen. Per au to gingen zij naar Lech, waar de vakantie wordt doorgebracht. Op de foto boven: op het station Baarneven zwaaien uit de ko ninklijke trein, foto onder: prins Willem-Alexander draagt zijn eigen koffertje en dat gaat hem parmantig wandelend naar de trein best af, totdat hij strui kelt. Gelukkig is het een on schuldig valpartijtje en met hulp van de kinderjuffrouw gaat het weer verder, een mooie vakantie tegemoet.... bal, hoofdredacteur van het dag blad El Achram en vertrouwe ling van Nasser. Dit is volgens Heykal af te leiden uit de anti-Israëlische en anti-zionis tische campagne in de Sowjetunie. Dergelijke campagnes waren er ook voordat Moskou in 1956 mët een ul timatum inzake de kwes tie-Suez kwam en voordat de landen van het Warschaupact in 1968 Tsjechoslowa- kije binnenvielen. Over de Russische wapenleveran ties aan Egypte zei Heykal, dat deze belangrijker waren dan die van Ame rika aan Israël. Het gesprek van de Grote Vier over het Nabije-Oosten noemde Heykal nuttig. De Arabische landen zullen zich niet laten teleurstellen over het verloop van deze besprekingen. Met verwijzing naar de mogelijkheid dat de VN-bemiddelaar Jarring zijn mis sie zal teruggeven, zei Heykal dat de enige oplossing zou zijn, de status quo met geweld te wijzigen. Hij leverde kritiek op andere Ara bische landen in de strijd tegen Is raël en zei dat zij niet zoveel deden als Egypte. Israël kan volgens hem een langdurige uitputtingsoorlog best hebben, daar het land toch geld en wapens van Amerika zou blijven krijgen. Als de Egyptische luchtmacht in staat zou zijn, doelen diep in Is raël aan te vallen, 'zouden wij kun nen zeggen dat wij even sterk zijn', aldus Heykal. LONDEN Amerika wan trouwt de Russische bereidheid in het viermogendhedenovcr- leg om als onderdeel van een vredesregeling in het Nabije Oosten eventueel over kleine grcnscorrecteies te praten. De westelijke Grote Drie gaan 1 volgens welingelichte kringen in Lon den op het ogenblik na of het wer kelijk een verzachting van het Rus sische standpunt is, of slechts een taktische manoeuvre. De mogelijk heid wordt niet uitgesloten dat de Russen op deze manier proberen te verhinderen dat president Nixon meer wapens aan Israël levert. Uitbreiding van de Amerikaanse wapenhulp aan Israël zou eenzelfde reactie uitlokken van Rusland ten op zichte van de Arabische landen, het geen de spanning in het Nabije Oos ten zou opvoeren. Gewas en arbeid "y AND A AG wordt in vele streken van ons land steden niet uit gesloten de biddag gehouden „voor liet gewas". Tegenwoordig wordt dit begrip vaak uitgebreid tot „gewas en arbeid" een gelukkige uitbreiding. Om te doen uitkomen dat ook de arbeid heel wel onderwerp van gebed mag zijn. We horen te over, dat onze tyd er een is van nogal materialistische aard. Het laat zich niet ontkennen. Alles gewordt ons schynbaar „vanzelf", ook wanneer er menselijke prestatie aan ten grondslag ligt. Dan wordt het denken spoedig „horizontaal". Niettemin vandaag de opwekking tot gebed. Gebed óók voor het gewas en óók voor de arbeid. Dat gebed geeft aan beide de juiste plaats in ons le ven. Het doorbreekt het horizontale, waarin we anders zo spoedig beklemd raken. En verdiept daarom ook van ons werkleven van elke dag de zin en de inhoud. Eigen risico 0M tot een aanzienlijke besparing van de soeiale verzekeringslast te komen moet de verplichte zieken fondsverzekering worden afgeschaft, zo heeft de staatscommissie-Vos voor gesteld. Dat zou een zeer ingrijpende maatre gel zijn, maar een forse ingreep is on ontkoombaar indien men de nog steeds stijgende sociale lasten wat wil afremmen. Wij hebben op deze plaats al meerma len gepleit voor een eigen risico in de verplichte ziekteverzekering, waar door niet alleen een forse kostenbe sparing kan worden verkregen, maar ook het eigen verantwoordelijkheids besef wat meer kans zou krijgen. Het voorstel van de staatscommissie gaat aanzienlijk verder: kosten van huisdokter, tandarts en apotheek ge heel voor eigen rekening (uiteraard met de mogelijkheid van vrijwillige verzekering) en de zwaardere kosten (ziekenhuis, sanatorium e.d.) voor re kening van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten, die immers juist voor ondraaglijke risico's in het leven geroepen is. Hoewel over de preciest verdeling van "lichte" en "zware" kosten nog wel touwtrekken zal moeten plaatsvinden, verdienen de voorstellen van de staatscommissie waardering. Althans, zolang oud-minister Veld kamp en de SER-commissies, die zich binnenkort over dezelfde problema tiek zullen uitspreken, niet met betere plannen komen. BONN De Westduitse rege ring rekent kennelijk niet meer op een gesprek tussen kanselier Brandt en de Oostduitse premier Stoph voor Pasen. Regerings woordvoerder Ahlers zei gisteren dat het aanhouden van die ter mijn gezien het stokkende voor overleg moeilijk zal zijn. Hele maal uitsluiten wilde hij de mo gelijkheid echter niet. De DDR wil, als bekend, niet dat Brandt voor of na het topgesprek West-Berlijn aandoet. De bondskan selier heeft nu Oost-Duitsland voor- TV-debat met VVD (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Het tv-debat van gisteravond tussen de voorzitters van D'66 en de VVD heeft deze duidelijk heid in de politiek gebracht, dat D'66 dichter bij de PvdA staat dan bij de VVd. Een teleurgestelde VVD-voor- zitster, mevrouw Van Someren-Dow- ner, constateerde dit aan het einde van de discussie. Maar D'66-voorzit- ter, dr. Beekmans, maakte een duide lijk voorbehoud. Hij zei: „Van Mierlo en ik mogen dit dan uitspreken, het congres van D'66 kiest en beslist". Hij gaf toe dat het mentaliteitsverschil tussen WD en D'66 wel erg groot is. De twee opponenten konden het nergens over eens worden, hoe vrien delijk mevrouw Van Someren ook trachtte te doen. Op één punt sprak zij dr. Beekmans niet tegen, die zei: „De confessionele partijen voeren de onduidelijkheid ten top." En me vrouw Van Someren antwoordde met een bedachtzaam „ja". gesteld een andere plaats van samen komst dan Oost-Berlijn te kiezen. De DDR kon elke gewenste plaats noe men „of wij die accepteren is een andere zaak", zei Ahlers. De Oost duitsers hebben tot morgen de tijd om zich over Brandts voorstel te be raden. Prestige Brandt zei gisteren in Bonn tegen over zijn socialistische parlements- fractie, dat hij in zijn streven naar een gesprek met Oost-Berlijn geen prestigepolitiek bedrijft. Hij liet zich ook niet ontmoedigen en zou dat doel hardnekkig blijven nastreven, „ook wanneer het wat langer mocht du ren". De Oostduitse staatssecretaris voor Westduitse aangelegenheden, Herr- man, trok de belangstelling van Bonn voor een topgesprek in twijfel. Hij vond dat het voorbereidend overleg door de Westduitsers „voor destruc tieve politieke manoeuvres en het doen van revanchistische aanspraken misbruikt" werd. Hij herhaalde dat een bezoek van Brandt aan West-Ber lijn ter gelegenheid van de ontmoe ting met Stoph een „politieke provo catie" zou zijn. Intussen hebben in Warschau en Moskou de Westduitse delegatielei ders Duckwitz en Egon Bahr hun be sprekingen gisteren voortgezet in het kader van de verbeteringen der be trekkingen tussen West-Duitsland en de Oostblok-landen. DEN HAAG Het KVP-Eerste- Kamerlid J. P. L. M. Teijssen heeft bij de behandeling van de begroting van minister Beernink aangedrongen op het instellen van een kiesdrempel van tenminste drie zetels. Dat zou betekenen dat partijen als de SGP, het GPV, Boerenpartij, PPR, Binding Rechts en Kroonenburg geen enkele kans hebben in de Tweede- Kamer terug te keren. BONN De 29-jarige piloot Joa chim von Hassel, zoon van dc Westduitse Bundestag-voorzitter Kai Uwe von Hassel, is gisteren met zijn F-104G Starfighter in Noord-Duits- land neergestort en om het leven ge- gekomen. In de periode 1962 tot 1965 onder vond von Hassel, toen minister van defensie, hevige kritiek in verband met de vele ongelukken met de Star- fighters. De neergestorte F-104G is het 117e Luftwaffe-toestel van dit type, dat is verongelukt. S igare t tenreclame in VS verboden WASHINGTON Met ingang van 1 januari 1971 wordt alle reclame voor sigareren bij de Amerikaanse radio en tv verboden. De Amerikaanse senaat keurde gisteren het voorstel goed met 75 tegen 9 stemmen. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden zal zich later deze week uitspreken over het wetsontwerp AMSTERDAM Met ingang van vandaag worden de prijzen van ge brande koffie verhoogd. Afhankelijk van dc soort gaan de prijzen met 10-14 cent per 250 gram omhoog. De prijs van poederkoffie wordt ver hoogd met 4 cent per 50 gram. De stijging van de prijzen op de wereld- koffiemarkt heeft deze prijsverhoging noodzakelijk gemaakt. Ik geef op als T nieuwe abonnee: I betaalt: D.per kwartaal I aixru^xix. cpfUft"; g UUI I plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1