>e perk te mogelijkheden voor welk kabinet ook na 1971 Brabant proeftuin statenverkiezing Wij werden groot door progressief publiek Maagdenhuisbezetter krijgt vier weken Gelderse ,18': gesprek met PvdA, PPR en D'66 AR wil niet met D'66 RIJNREIS Rechter verzwaart straf 99 Amerikaanse campagne' mr. Scholten Buit inbraak bij Siebel zes ton ART DINSDAG 10 MAART 1970 «Jpremie?- De Jong heeft gisteren in hotel Atlanta in Rotterdam tijdens een gezamenlijke verkiezingsbijeen komst van CHU, KVP en ARP gezegd dat het kAbinet niet op zal stappen als de verkiezingsuitslag volgen de week woensdag grote verschuivingen te zien zou geven. Op de foto geheel rechts de premier, naast hem de Bi eer A. C. Koole, bestuurslid van de a.r. Kamercen trale, en dr. R. Eijsink, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vanmiddag heeft de Gelderse groep van „Achttien" in het gebouw van de Tweede Kamer het program voor de provinciale verkie zingen gepresenteerd. Decentralisatie en democratisering van het overheids beleid zijn de belangrijkste punten in dit program van ARP, CHU en KVP. De samenwerking tussen de drie christelijke partijen in de Gelderse staten zal na 18 maart nauwer zijn dan ooit te voren. De drie partijen zullen als een fractie optreden, ge zamenlijk fractieberaad voeren en zich door een woordvoerder laten vertegenwoordigen. Als enige partij heeft de KVP in middels als haar kandidaten voor het college van Ged. Staten bekend ge maakt. De KVP nodigt alle andere partijen uit dat ook te doen om de duidelijkheid te bevorderen. Alleen de PvdA is ingegaan op een uitnodiging van de provinciale KVP voor een „confrontatie". PPR, PSP en D'66 hebben wel uitnodigingen ge kregen om met de KVP in debat te treden, maar tot op vandaag hebben ze niet gereageerd. Wat de KVP erg spijtig vindt. Wat de samenstelling van het college van Ged. Staten be treft vindt de KVP dat die moet overeenstemmen met de wens van de kiezers. (Van onze parlementsredactie) HOOGEVEEN Wanneer er geestverwante ministers in het binet zitting hebben is het een zaak van politiek fatsoen en loyali- t om zo'n kabinet te steunen, te verdedigen en kritisch te bege- den. Dat doet de anti-revolutionaire fractie. )it zei gisteren minister Bakker an verkeer en waterstaat op een rkiezingsbijeenkomst in Hooge- lii. Maar, zo vervolgde hij, er zijn ïöeie woordvoerders en schrijvers i ome kringen die dit niet opbren gen. Da\ schijnt een karaktertrek on- der ons te zijn, voegde hij eraan toe. 'e bewindsman zei verder dat voor k kabinet ook, na 1971 beperkte jelijkheden zijn. „Elk kabinet van ke samenstelling ook na 1971 (ik d geen rekening met vervroegde dezingen) heeft te maken met de nense druk van de reeds aanwezi- plannen. Elk kabinet moet die te vloedgolf verwerken, aldus drs. tker. lij sprak zich verder duidelijk uit ir de inspraak van de burger, die het begin af bij het maken van nnen, op de hoogte moet worden iracht. De grootst mogelijke open- d moet worden betracht. De open- e zaak moet ook in de openbaar- d komen. 'ijdens de discussie betoogde hij slotte dat een pragmatische partij D'66 minder aanvaardbaar is dan beginselpartijen als de WD en de PvdA. Ook de voorzitter van de CHU-Tweede kamerfractie, J. T. Mellema, was gisteren op het verkie- Een onvergetelijke vakantie? Maak dan een 7 dagen vanaf 320, Ook reizen voor jongeren. Vraagt inlichtingen. Weteringkade 22a Den AMSTERDAM Gisteren is 26-jarige voorzitter van de SVAj Johan Middendorp ver- irdeeld tot vier weken onvoor waardelijke gevangenisstraf. )e Amsterdamse politierechter mr. H. Nomes legde de student psy- iin| 'ologie, die vorig jaar aan de bezet van het Maagdenhuis had deel nomen, een zwaardere straf op dan officier van justitie tegen hem ste. Mr. J. J. Abspoel had namelijk Klfde straf geëist, die de Maag- l0Ii Bihuisbezetters in hoger beroep ladden gekregen; een geldboete van J1- 200. Mr. Nomes motiveerde zijn tspraak door Middendorp een gro- re verantwoordelijkheid toe te hrijven dan de andere bezetters in jn functie als voorzitter van de AS- A. Zondebok Bij de bezettiig van het Maagdenhuis as Middendorp de belangrijkste ntactman met de buitenwereld. Hij aakte ondermeer deel uit van de tjeflegatie die tot tweemaal toe met de Jtoriteiten over de structuurveran- iringen van de Amsterdamse uni- srsiteit overleg heeft gevoerd. Mr. Abspoel had in zijn requisitoir Wezen op een door ASVA genomen ïsluit om tot bezetting over te gaan i verklaarde dat Middendorp op het iwuste moment toevallig de functie an voorzitter uitoefende. Hij wei- arde Middendorp als zondebok te -|estempelen, door hem een zwaarde- straf op te leggen. vervolging wordt ingezet. Hij ver klaarde dat een groot deel van de opgelegde boetes wordt betaald uit de door de radio-omroep beschikbaar gestelde gelden en zodoende geen en kel effect sorteert voor de betrokke nen. Op de vraag van de politierech ter wie deze omroep dan wel was, antwoordde Middendorp: „Dat kan ik niemand zeggen en zeker niet tegen u" Middendorp overweegt nog of hij in hoger beroep zal gaan bij het Ge rechtshof. Op een vergadering van het CHU-Actiecomité Hoekse Waard in de Rank te Klaaswaal, zei hij er geen genoegen mee te nemen indien zijn partij met de nieuwe Kamerverkie zingen niet meer dan de reeds bezet te twaalf zetels zal weten te verove ren Een recente NIPO-enquête maakte duidelijk dat indien de ko mende statenverkiezingen Kamerver kiezingen zouden zijn de CHU op niet meer dan twaalf zetels behoefde te rekenen. „Twaalf zetels of minder zal voor de CHU een achteruitgang zijn ten opzichte van de uitslag van de ver kiezingen in 1967", aldus de heer Mellema. Hij noemde het „uiterst gevaarlijk als men volgende week woensdag en op andere dagen in plaats van naar de stembus te gaan thuis blijft. „Het is niet alleen een recht, maar ook een plicht van iedere burger om het land waarin wij leven regeerbaar te hou den. Juist nu voor het eerst in onze geschiedenis de opkomstplicht is af geschaft". Het buitenland laat anders de ge volgen wel zien", betoogde hij. Op vallend is dat bij het vrijwillig naar de stembus gaan juist die linkse en rechtse elementen hun stem gaan uitbrengen. De meest stabiele mensen blijven weg. Het is die groep die een j grote invloed heeft op het regeerbaar houden van ons land". Geen dwaze ivereld Mellema zette opnieuw uiteen dat KVP, ARP en CHU moeten blijven zoeken naar gemeenschappelijke stel- lingname. „De wereld waarin wij nu leven is geen dwaze wereld. Het is een uiterste boeiende, dynamische wereld waarin wij als christelijke partij zeker onze realiteitszin niet mogen verliezen", zo besloot de heer Mellema. Op een verkiezingsbijeenkomst in Hardenberg, zei AR-fractievoorzitter mr. Biesheuvel, dat zijn partij onder geen enkele voorwaarde een stem busakkoord zal aangaan met D'66. „Daar is geen sprake van. Integendeel met open vizier zullen wij deze partij bij de komende Kamerverkie zingen bestrijden en het zal er fel aan toe gaan". De AR-fractievoorzitter hield zijn gehoor voor dat D'66 een groot ge vaar inhoudt, zeker wanneer het pragmatisme de overhand zou krij gen in de politiek en zeker ook wan neer men de politiek slechts puur zakelijk zou willen benaderen. Mr. Biesheuvel waarschuwde zijn gehoor tegen D'66, omdat deze partij, zo zei hij letterlijk, de politiek ontwortelt en uit de politiek het geestelijk fun dament haalt. Verdoezeling Een stembusakkoord betekent dat er sprake zou zijn van verdoezeling. „Ik zie geen reden om vriendelijk te zijn, zoals mr. Geertsema tegenover D'66, aldus mr. Biesheuvel. Kritiek leverde hij ook op de Poli tieke Partij Radikalen, volgens hem „een satelliet van de PvdA". Staatssecretaris Kruisinga wees gisteren in Stadskanaal op een CH-bijeenkomst het verwijt dat er niets voor het Noorden is gedaan, van de hand. Hij becijferde dat er niets minder is gedaan dan onder socialistische ka binetten. Zo werd in het moeilijke jaar 1958 door het kabinet-Drees der tig miljoen gulden gestoken in een werkgelegenheidsprogramma in Gro ningen en Drente. In 1967. conjunctu reel ook een slecht jaar, werd echter meer dan honderd miljoen gulden voor het zelfde doel gespendeerd. Verder zei hij dat er in de jaren '64 tot '66 echter meer dan honderd mil joen in projecten voor gezond heidszorg en milieu-hygiëne is gesto ken, terwijl in de daarop volgende periode van drie jaar er tachtig mil joen gulden in dergelijke projecten werd geïnvesteerd. Gaullisten winnen eerste ronde PARIJS De eerste ronde van de Franse verkiezingen voor de algeme ne raden is in het voordeel van de gaullisten beslist. Zij behielden 131 van de 174 zetels en hebben nu 59 kand'daten geplaatst in een gunstige positie voor de tweede ronde van ko mende zondag. De andere partijen in de rege ringscoalitie de Onafhankelijke Re publikeinen en de Centrumpartij be hielden respectievelijk 74 van de 105 en 26 van de 40 zetels. De commu nisten maken in de tweede ronde kans op nog 38 zetels bij de 67, die afgelopen zondag werden behaald. De drie guerrila's, die in ruil voor de ontvoerde Amerikaan se ambassade-attaché Holley werden vrijgelaten door de re gering van Guatemala zijn zon dag in Mexico-stad aangeko men, waar zij uiteraard de pers te woord stonden. Op de foto van links naar rechts: Vidali- na Soto, Mario del Cid en Jose Monzon. Bijenkorf-directeur drs. Louis van Kranendonk over ÏOO jaar groei AMSTERDAM In 1870 een klein zaakje aan Amsterdams Nieuwendijk, nu een bedrijf, dat met al zijn zijtakken zo'n 10.000 man en (vooral) vrouw personeel telt. Oprichter S. P. G. Goudsmit zal zich zijn Bijenkorf nooit zo hebben kunnen voor stellen. Het textiel annex fourniturenwinkeltje groeide in honderd jaar uit tot een warenhuis met vier filialen, zo'n honderd Hema-vestigingen plus nog eens negen Galeries Modernes en negen Perry van der Kar-zaken. Hoe stamp je zoiets uit de grond? De mannen van het eerste uur, S. P. G. Goudsmit en diens neef Arthur Isaac, die van het Nieuwendijk-winkeltje in 1914 Nederlands eerste echte warenhuis maakt (aan de Dam), zijn er niet meer om dat te vertellen. Maar aan diezelfde Dam wil boven vier warenhuis etages, in zijn rustige werkkamer met uitzicht op het drukke stadscentrum directeur drs. Louis van Kranen donk van de technische dienst, de administratie en de financiën er met 22 Bijenkorf-jaren ook wel wat van zeggen. „Ons succes", vertelt hij, „werd de politiek ons vooral op het progressieve publiek te richten. Op de mensen, die bereid zijn tot een experiment, die zich aan iets nieuws durven wagen. Daar hebben we altijd op gewerkt". „Die nouveauté's halen we uit alle delen van de wereld. Onze inkopers zijn tot ver in het buitenland op pad. Stuk voor stuk mensen met het bekende vingerspitsen-gevoel. Want voor dat nieuwe moet je een instinct hebben, aan voelen of het ook in Nederland aanslaat". PRIMEURS „Natuurlijk houdt zo'n politiek risico's in. Je kan altijd misgokken en dan wordt het een strop. Maar meestaï gokten we goed. Zó zelfs, dat er produkten zijn, die er juist door de Bijenkorf in Nederland zijn ingebracht. Neem bijvoorbeeld de sjaals en dassen uit India. Die zijn hier nu algemeen populair; ik draag ze zelf trouwens ook. Maar om een ander voorbeeld te noemen óók de espressobar hebben wij geïntro duceerd. En de papieren kleding, de weggooibordjes, de petty-coats, de opblaasmeubelen, het gekleurde he ren-ondergoed: het is nog maar een greep uit de primeurs." Nouveauté's, gekke en bijzondere dingen: de Bijenkorf heeft zich er altijd speciaal op toegelegd. „In het begin werkten we daarmee vooral op de midden- en hogere klas sen. Dat is nu door de veranderin gen van het bestedingspatroon niet meer zo. Ook mensen, die het met minder moeten doen, komen voor bij zondere dingen bij ons. De schei ding valt steeds meer weg". „Maar het feit, dat we het van mensen moeten hebben, die iets spe ciaals willen (niet iederéén wil dat) houdt wel in, dat w(j het vooral van grote bevolkingsconcentraties moe ten hebben. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam waren lange t(jd onze enige bolwerken. Eindhoven was vorig jaar het eerste experiment buiten de randstad. En hoewel ons dat goed is bevallen, denken we nog niet direct aan uitbreiding naar an dere delen van het land. Alleen Amstelveen staat nu op het pro gramma en heel vaag nog Utrecht". Is er verschil tussen het kopende publiek in de verschillende steden? Drs. Van Kranendonk: „nauwelijks, je kan alleen zeggen, dat men in Amsterdam nieuwe dingen misschien iets eerder accepteert, vooral op modegebied. De Rotterdammers zijn wat degelijker en stappen er niet direct in. Maar ons assortiment is overal gelijk". TOEKOMST Over de toekomst: „er zijn zich op de massamarkt twee soorten zaken aan het ontwikkelen. Aan de ene kant de rationeel opgezette zelfbe dieningszaken, die zich toeleggen op de dagelijkse gebruiksartikelen. Aan de andere de zaken met de bij zondere dingen, met de noem het première-produkten". „Voor beide vormen liggen er voor de toekomst nog geweldige mogelijk heden. Het eindpunt is nog lang niet bereikt, zo er ooit al een eindpunt zal zijn. We zijn nu al begonnen met het verkopen van reizen en het is helemaal niet uitgesloten, dat we later ook nog eens in huizen zullen gaan doen, een apart soort huizen dan. En misschien ook wel in duur dere gebruiksartikelen in de recrea tieve sector. Wat dat laatste betreft: juist in deze sector liggen in de naaste toekomst vele mogelijkheden. Dat wordt ook voor ons een zeer belangrijk gebied". Vandaar ook het accent, dat de Bijenkorf er op legt bij de viering van hethonderd-jarig jubileum; op de vakantie én op het ludieke element. Vrijdag avond zet het Amsterdamse wa renhuis er zijn deuren wagen wijd voor open. Voor iedereen. Om te dansen en pret te maken. Op het feest van een honderd jarige hóórt dat erbij Radio-omroep Middendorp beschuldigde de rechl- ank van opportunisme, omdat de andidaat - gemeenteraadsleden voor e PvdA Treuman en Kombrink ®stijds eveneens aan de bezetting «einamen, en tegen hen geen straf- (Van onze parlementsredactie) Vier jaar geleden zette een toen nog onbekende mr. J. N. Scholten, burgemeester van de Bra bantse dorpjes Andel, Giessen en Rijswijk, het Land van Heusden en Altena op stelten met zijn „Amerikaanse verkiezingscampagne". Resultaat: één zetel winst voor de prot. chr. groep in de Brabantse staten. Dit keer heeft mr. Scholten nu als lijstaanvoerder van AR en CH, zijn werktterrein uitgebreid tot een groot deel van de provincie: de Kamerver kiezing Eindhoven. Sinds enige tijd toert hij in een oude bus met enthou siaste vrijwilligers door Oost-Bra bant: in totaal zal hij 96 gemeen ten aandoen. Het program van lijst 3 presenteert hij in alle duidelijkheid aan de kie zers als een alternatief voor het tot nu toe gevoerde beleid van gedepu teerde staten. In dit college maakt de KVP de dienst uit en dat werkt nogal eens frustrerend. Scholten zelf zegt over dat beleid: „Met Werken voor Brabant willen wij een principiële wijziging. Een college van GS moet een team vormen en daarom moet het huidige vervangen worden. De zaken in Brabant gïtan niet zo goed. We zeggen niet, dat er niets gebeurt. Maar er is een betere aan pak nodig. Nu werken de gedeputeer den teveel langs «Ikaar..."' Dat heeft de KVP-Brabant blijk baar ook door, want enkele gedepu teerden zullen niet meer terugkeren. Aan de andere kant heeft de partij verzuimd een jonge lijstaanvoerder te kiezen en wat dat betreft heeft de AR-CH een voorsprong... Vechten Als lijst 3 evenveel stemmen krijgt als tijdens de laatste Kamerverkie zingen zitten er wel vijf zetels in. Er zijn zelfs optimisten die voorspellen, dat het er wel eens zes zouden kun nen zijn. Daarvoor zouden echter veel rooms-katholieken op de groep moe ten stemmen. Mr. Schol ten: „Ik heb het idee, dat er veel katholieken op ons zullen stemmen. Onze toer door de provincie valt natuurlijk op en trekt aan. Maar zes? We vechten nu in de allereerste plaats voor het be houd van de vierde zetel die moet worden ingenomen door A. Korteweg te Zevenbergen (C.H.U.)" De huidige fractievoorzitter in de staten, drs. D. Schouten te Waalwijk (CHU) komt niet meer in de staten terug. Zijn plaats is dus ingenomen door mr. J. N. Scholten. Als tweede CH-man staat de Waalwijkse wet houder C. P van den Hoven. Op (ho pelijk) verkiesbare plaatsen staan verder de zittende statenleden K. de Geus uit 's Gravenmoer en A. Korte weg uit Zevenbergen. Activiteit Wie de prot.chr. fractie in de Bra bantse statenzaal enkele jaren heeft gvolgd, weet dat juist dit kleine groepje een geweldig grote aktiviteit aan de dag heeft gelegd. Soms tot grote ergernis van grote broer KVP, maar dikwijls niet zonder resultaat. En waarom zou je aan de voor avond van de verkiezingen die resultaten niet onder de schijnwerper plaatsen? Daar gaat'ie clan: -tunnel onder Maasroute bij Raamsdonk (De Geus), volwaardige Brabantse univer siteit (Drs. Schouten), hulp voor de boeren in de Biesbosch na verschil lende overstromingen (De Geus), pro vinciaal wegenplan (De Geus er Kor teweg), de motie Oirschotse heide (mr. Scholten), geen uitbreiding oefenterrein, verantwoordingsplicht ged. staten (Scholten). En daar kunnen we dan aan toe voegen de herhaalde pleidooien van mr. Scholten voor een betere ekono- mische aanpak, wat door de commis saris Kortman drie jaar lang naar het „rijk der fabelen" werd verwe zen, maar waarvoor nu plotseling een post op de begroting is uitgetrokken. En zo zouden we nog wel een tijdje kunnen doorgaan. Belangrijker nu is wat lijst 3 te bieden heeft: Mr. Scholten: „Voorrang voor de achter blijvers. Dat moet centraal staan. Dat is Bijbelse gerechtigheid. Geen „ou- we-jongens"-politiek meer ten aan zien van de bejaarden. De jeugd een kans geven, laat ze experimenteren". Eisen Als de prot. chr. groep inderdaad zetelwinst boekt is het niet on waarschijnlijk dat men kans heeft op een zetel in Ged. Staten. Als goede AR- en CH-leden schuwt men de bestuursverantwoordelijkheid na tuurlijk niet. „Maar je kunt er van op aan dat we onze eisen kunnen stellen. En die zijn hoog! We stappen er niet zomaar in". Of een ouwe bus, luchtballonnen, plakkers en luciferdoosjes iets zullen helpen, merken we 18 maart wel. Het zal niet aan Scholten, Van den Ho ven De Geus, Korteweg en andere kandidaten liggen. Ook niet aan de vrijwilligers, waarvan een groot deel landelijk niet AR en CH stemmen. Brabant is de proeftuin van de sta tenverkiezingen. Hoeveel zal de KVP verliezen? Wat doet het PAK (PvdA en PPR), hoeveel winst boekt de ARP zonder aan de KVP vast te zitten? Stel dat lijst 3 hier winst behaalt en de combinatie ARP-CHU-KVP in an dere provincies verlies. Welke konsekwenties voor de landelijke po litiek zou dat hebben? Over een week weten we het. P. J. D. AMSTERDAM Volgens voorlo pige schatting bedraagt de buit van de inbraak bij de juvVelierszaak Sie bel in de Ka'.verstraat ongeveer zes ton. Het was de grootste inbraak in het bijna 60-jarige bestaan van de juweliersfirma, en, naar verzeke- rinvsdeskundigen vermelden, ook het grootste bedrag aan kostbaarheden dat ooit bij een juwelier in Neder land was buitgemaakt. Uit de winkel verdwenen o.m. gou den armbanden, gouden horloges met briljanten en 1500 stuks verlo vingsringen. Voor de heer Siebel is het e^n raadsel dat de alarminstalla tie niet werkte. De installatie had vorige week nog de maandelijkse controlebeurt gehad. Aangenomen wordt dat de tech-. niek heeft gefaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7