ïrandt: Andere stad zoeken por ontmoeting met Stoph Ouderen komen in Zuid-Holland eerder aan 't werk Commentaar Nieuw voorstel West-D uitstand Impasse in overleg doorbreken ruisten „van opuiten" als rechter J HAAG Minister Polak wil j Ingende tekort aan kandidaten Si(\ rechterlijke macht tegengaan, leer aandacht te geven aan de van kandidaten uit bedrijfs- .ju advocatuur. Helsinki trefpunt? Amerikaanse troepen uit W est-Europa Opnieuw Duitse spion ontmaskerd Enorme groei cash and carry D'óó: Sterilisatie nooit verplicht Studenten bezetten Deense universiteit Politie vindt 9 li"ken in Rio SMSALMAGELL ncr v Th. Steinmetz won «jouden hert in Roemenië VS maken verliezen in Laos voortaan bekend „Nederland importeert inferieur schoeisel' s DINSDAG 10 MAART 1970 Oost-Duitsland blijjt er bij dat Brandt na zijn bezoek aan Oost-Berlijn West- Berlijn niet mag aandoen. Bonn stelt nu voor ergens anders het gesprek te houden. Welke plaats daarvoor in aanmerking komt is niet bekend. Er zijn verschillende steden genoemd: Helsinki. Wenen, Dresden en Leipzig. ara dè Vi LD 'oorstel Polak: -aat /el %il ook de nieuwe functie van i-auditeur in het leven roe- listent van de rechter) om aan- j van buitenstaanders moge- [maken. en0e opleiding voor de rech ter uglacht wil de minister meer na- hetggen op mens- en maatschap- iaJnschappen. Een mogelijkheid *J is rechters-in-opleiding tijde- te stellen bij maatschappe- mistellingen en diensten. ?enjën ander staat in een nota, die lister aan het parlement heeft jlegd. Een commissie gaat zich }t aantrekken van juristen van de rechterlijke macht bezig- -4illen in de komende acht jaar ktures moeten worden vervuld rvaren juristen uit bedrijfsleven pcatuur. BONN Bondskanselier Brandt heeft de Oostduitse premier Stoph voorgesteld een andere plaat dan Oost-Berlijn uit te zoeken voor hun gesprek. Brandt wil daarmee de impasse doorbreken in het overleg over de voorbereiding van zo'n ontmoeting. Het voorstel van Brandt was vervat in een brief die delegatie- chef dr. Sahm gisteren overhan digde aan zijn Oostduitse tegen speler Schussler. De organisatie van een ontmoeting tussen beide staatslieden stuitte op voor Oost-Duitsland „onoverkome lijke technische kwesties". Met name het voornemen van Brandt om na de ontmoeting met Stoph West-Berlijn aan te doen. Oost-Duitsland stelt zich als standpunt dat de bondskanselier op grond van de speciale politieke status van het .verdeelde Berlijn geen recht heeft naar West-Berlijn te gaan. toeris S^wine bi toeristen onder bedolven s^NOBLE Opnieuw heeft een de Franse Alpen een men- n -n geëist. Vier personen wer- steren bedolven onder een la nabij Autrans, in het Franse zcf porteen t.rum. Drie van hen !n i worden gered. Zij werden êrwondingen in een ziekenhuis "Dolle Mina's (3) «peeft het recht kindéren van i condooms te verschaffen? De- vrouwen zouden eens moeten win respect te hebben voor hun a «echtgenoten en andere mensen. e Mina's willen gelijke rechten, i°4rèches voor de kinderen enz. So lij dan rnaar naar een groot ihter het ijzeren gordijn gaan. aar hoeven ze hun kinderen L op te voeden. de staat wel doen. Gelijke vrouwen en mannen is n(*el normaal, zodat de Dolle Mi- ,ef'h er naar hartelust zouden juitleven. ingrijp niet waarom deze vrou- "Irouwd zijn, want ik geloof nog een grote liefde tussen man iw; die stand houdt in voor- en i&ed. De kinderen uit deze ge- özullen in liefde worden opge- i respect leren hebben voor de 1(fen als jongens en meisjes 3 (egenover elkaar, G v. Ooyen-Brouwer ^Schriftkennis (2) n (merkingen van de heer P. v. d. 'dat er zo weinig Schriftkennis I ik wel onderschrijver.. De echter hoé het bijbelonder- "fridaag gebracht wordt. Nog op L.#ie. vertrouwde" wijze? Een j»rthodoxe preek van anderhalf thuis rustig de volledige ge- 'ilegisters lezen, zodat er altijd t namen Adam, Eva, Abra- iijavid e.d. blijven hangen? "Vat deed je ermee van zondag Tdagavond? Üoe je ook in die periode met als predestinatie, transsub- i 3e, eschatologie enz. Ik kan predikant noemen die de gave j Jveel „moeilijke" woorden aan j Mte koppelen, dat je er stil van "«t gaat er echter om dat „ge- (kerkleden ontvangen wat zij lebben voor het leven van elke C. M. Middelkoop Geen jongeren van weggelachen tc wor- rdiende drs. Schouten slimmer ufd, toen hij de CHU op haar nïring waarschuwend herinnerde 'ihabeam. die naar de raad van '(geren" luisterde en dan ook" iinkrljk verloor, mjbel zegt dat Rehabeam luis- laar de mannen ..die met hem jeid waren". Zijn slechte advi- •aren lerhalve heren van mid- leeft id. wnnt hij was 41 iaar I koning werd. lam P. Jansen Senator Mansfield: HAMBURG De leider van de democrattische senaatsfractie Mike Mansfield heeft in een vraaggesprek met Der Spiegel sterk aangedrongen op terugtrekking van Amerikaanse troelen uit Europa. Hij .noemde de handhaving van de Amerikaanse troepenmacht een „overblijfsel van de militaire bezet ting, de koude oorlog en dé overheer sende rol van de dollar in de finan ciële wereld". „De Amerikaanse troe pensterkte in Europa is een gevaar lijke verkwisting van fiscale reserves, die ten koste gaat van de aanpak van dringende problemen in binnen- ën buitenland", verklaarde hij. Hij stelde voor jaarlijks één divisie uit Europa terug te trekken tot een maximale sterkte van twee divisies. De huidige sterkte bedraagt 310.000 man, verdeeld over vier divisies. De aanwezigheid van een half mil joen Russische militairen in de Oost en ropese landen worden uitgelegd als verdediging tegen de bedreiging van westerse mogendheden in West-Euro pa. ..In werkelijkheid willen de Rus sen echter de communistische landen steunen", aldus Mansfield. „Het is duidelijk dat voer een on dersteuning" van de democratische re geringen in West-Europa geen Ame rikaanse troepen nodig zijn." KARLSRUHE De 41-jarige iHas- so Schlesinger is net afgeiopen week eind gearresteerd cp verdenking van spionage voor Oost-Duitsland. Hij was plaatsvervangend afdelingschef op het ministerie van cultuur en is met valse papieren West-Duitsland binnengekomen. De arrestatie houdt" volgens de jus titie in Karlsruhe geen verband met de spionage-affaire Irene Schulz, La ne Lindner en Heinrich Wiedemann, die vorige week in hechtenis zijn ge nomen. ARNHEM He; afgelopen jaar heeft een hausse te zien gegeven in de cash- en carrybedrijven. In 1967 bestonden er maar acht van deze ver- bruikersmarkten. In 1968 kwamen er 34 bij en het afgelopen jaar steeg het aantal met honderd. Dit wed gisferen bekend tijdens de jaarvergadering van de vereniging voor de ambulante handel in Arn hem. DEN. HAAG Het dagelijks be stuur van D'66 heeft ontkend, dat het voorstander zou zijn van verplichte sterilisatie om daarmee de bevolkings groei in de hand te houden. Het be stuur reageert hiermee op uitlatingen in die zin van drs. W. K. N. Schmelzer op een verkiezingsbijeenkomst van de KVP in Zevenaar. Met grote nadruk zegt het bestuur dat het onder geen enkele voorwaar de ook niet in de toekomst zal instemmen met verplichte sterilisatie of enige andere vorm van dwang ten aanzien van de gezinsgrootte. Dit standpunt werd gisteren, na overleg tussen Sahm en Schussler, nogmaals door de Oostduitse minis terraad in een verklaring naar voren gebracht. Waar Welke plaats in aanmerking zou komen voor een ontmoeting is niet bekend. Maar volgens een Beiers blad .zou Helsinki of Wenen als trefpunt zijn voorgesteld. Maar Oost-Duitsland zou Wenen inmiddels hebben afgewe zen omdat het daar geen vertegen woordiging heeft. Helsinki als ontmoetingsplaats wordt nog in beraad genomen. Volgens welingelichte kringen in West-Berlijn echter, is ook gedacht aan Dresden of Leipzig (beide in Oost-Duitsland). Een andere moge lijkheid is dal premier Stoph naar Bonn komt. Brandt heeft, toen hij Stophs uitnodiging voor een bezoek aan Oost-Berlijn aanvaardde, Stoph voor een tegenbezoek aan Bonn uit genodigd. De Westduitse-Poolse besprekingen in Warschau over verbetering van de betrekkingen zijn .bijzonder vrien delijk' verlopen,, zo zei de Westduitse delegatieleider Duckwitz. Over de in houd van de besorekingen werd niets meegedee'ri. „Wij hebben over alle onderwerpen gesproken", zei Duck witz na afloop van de besprekingen. KOPENHAGEN De kantoren en aula's van de Universiteit van Ko penhagen zijn gisteren door studen- ten bezet. Zij beschuldigen de minister van I onderwijs Helge Larsen van verraad en hebben een „revolutionair tribu naal" opgericht. De hervorming van het onderwijs, die bij lange na niet tegemoet komt aan de eisen van de studenten, leidde aanvankelijk tot I het organiseren, van een protestmars. RIO DE JANEIRO Het afgelo pen weekeind zijn hier negen lijken gevonden, die al ie dezelfde sporen van mishandeling dragen. De politie heeft reden om aan te nemen dat ge wone misdadigers de werkwijze van de beruchte „moordbrigade" hebben overgenomen om de politie te mislei den. Ook in hel domein van de lich te muze weet Nederland op internatonaal niveau bressen te slaan: Thérèse Steinmetz heeft tijdens het festival van de lichte muziek in het Roe meense Brasov de eerste plaats bereikt en daarmee „het gou den hert" veroverd. Bij haar terugkeer op Schiphol gister middag waren er bloemen van Saskia en Serge, het tweetal dat dit jaar net niet de finale van het Eurovisiesongfestival bereikte. De A rabische verzetsgroepen bestaan niet alleen vqoed- geoefendmannen, ook vrou wen (en kinderendoen vol overgave mee aan de gemeen schappelijke strijd. Iiier krijgt een vrouwelijke commando, mevrouw Asm a Alm AU (24) instructies over de bediening van een licht automatisch vuur- waven in een kamp in de om geving van de Jordaanse hoofd stad Amman. Mevrouw Ali is behalve vrijheidsstrijdster ook moeder van twee kinderen- Haar loopbaan als commando begon op 5 juni 1967. In de machtige bergwereld van het zonnige Wallis ligt Reizen per dagtrein vanaf 320, Vraagt inlichtingen. Weteringkade 22a Den Haag BOEKAREST De nederlandse zangeres Thérèse Steinmetz heeft op het internationale popmuziek-festival te Boekarest de eerste prijs „Het gou- j den hert" gewonnen. Zij zong een Roemeens en een Amerikaans liedje. De tweede prijs in het zilver ging j naar een duo bestaande uit de Bel- i gische Lize Marke en de Roemeense Angela Similea. De derde prijs is ge deeld door de Britse Bernadetta. Ga- lina Menasawa uit Rusland en Doine Snarata uit Roemenië. Aan het concours werd door dertig zangers en zangeressen uit 26 landen deelgenomen. Tot de grote sterren die. met ais deelnemers, optraden be hoorden de Amerikaanse Josephine Baker en haar landgenote, de pop zangeres Connie Francis. MÜNCHEN Gisteren zijn twee arbeiders van de Westduitse vliegtuig onderneming Messérschmit t- Böl- kow-Blohm om net. leven gekomen. Op een afdeling voor de ontwikke ling van prototypen had zich een ont ploffing voorgedaan. DEN HAAG In de provincie Zuid-Holland, waar 23 procent van Nederlands beroepsbevolking woont, komen de oudere werk zoekenden gemakkelijker aan de slag in vergelijking met de gege vens, die voor het hele land gelden. De spanning op de arbeidsmarkt is er ook het grootst, wat werkgevers wel eens ingeeft om minder selectief te zijn bij het aantrekken van personeel. Een en ander blijkt uit mededelin gen van de hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland. de heer K. Lewin. Woont bijna een kwart van de beroepsbevol king in Zuid-Holland, deze provincie telt slechts 15 procent van de totale arbeidsreserve, terwijl er de vraag naar arbeidskrachten 30 proccmt uitmaakt van de totale vraag. Van de ingeschreven werkzoeken den in ons land is 17,9 procent ouder dan 55 jaar. In Zuid-Holland is dit percentage 16.9. Landelijk vormt 26.6 procent van alle ingeschreven werk zoekenden de groep minder geschik- ten. In Zuid-Holland bedraagt dit percentage 23.3 A part Ook naar de duur van. de inschrij vingstermijn blijkt Zuid-Holland in het geheel van het land een aparte plaats in te nemen. Van de werkzoe- NIXON: GEEN GEHEIMZINNIGHEID kenden over het gehele land gere- kend. staat 44 procent langer dan drie maanden, 24,5 procent langer dan 6 maanden en 17 procent langer dan een jaar ingeschreven bij de arbeids- I bureaus. Voor Zuid-Holland zijn deze percentages respectievelijk 37, 18 en 9. In februari is de spanning op .de arbeidsmarkt in Zuid-Holland op nieuw toegenomen: de werkloosheid daalde, terwijl de vraag naar ar beidskrachten onevenredig steeg. Vooral in de nijverheidssector daalde de geregistreerde arbeidsreserve Voor Zuid-Hollandse begrippen bleef de relatieve werkloosheid hoog in de rayons Middelharnis (4,1 pet.), Lisse (2,4 pet.), Den Haag (1,9 pet.) en Leiden 1,15 pet.) bij een provinciaal gemiddelde van 1,2 procent. WASHINGTON President Nixon heeft de legerleiding op dracht gegeven vanaf vandaag de verliescijfers in Laos bekend te maken. Het Amerikaanse volk wordt verder op de hoogte gehou den van het verloop en de om vang van de Amerikaanse deel name aan de strijd in dat land. Nixon wil met deze „openhartig heid" de kritiek op de geheimzinnig heid rond de Amerikaanse rol in Laos doen afnemen. Tot nu toe heeft de Amerikaanse legerleiding in Vietnam altijd geweigerd inlichtingen te ver strekken over luchtaanvallen of ver liezen boven Laos. Eventuele verlie zen werden opgeteld bij die van de oorlog in Vietnam. Woordvoerder Ziegler van het Wit te Huis maakte direct al bekend, dat sinds januari vorig jaar zes Ameri kaanse burgers in Laos zijn omgeko men en een legerkapitein. Sinds 1962 zijn aan Amerikaanse kant in totaal 27 doden gevallen. Overleg Er zat maar eén 'heer in de coupé en in het ne^t boven zijn zitplaats lag een diplomatentas. Voor de rest was alles oris terrein Bij de passencon- trote even voorbij Venlo, merkten we. dat hij van onbestemde nationa liteit was, waarschHnMjk met de nachtboot uit Engeland was geko men en als reisdoel Joegoslavië had. We knipoogden eens tegen elkaar Niets heerlijker dan een reis zonder landgenoten, al weet ik dat het niet aardig klinkt. Je kunt dan zo ólles zeggen. Hoeft je ntet te generen als je verrukt bent bij de eerste glimp van de Rijn: als je aen stomme fout maakt omdat je de volgorde der stations toch niet weet; als je die privégrapjes uitwisselt die een ander niet aangaan. Nee, die vreemdeling zat ons niet in de weg. Integendeel, we vonden herri een prachtige aanvulling, want hij zat aan de gangkant en daar er op de plaatfc tegeno'.v» hem een Engelse krant lag. dachten alle binnenglu- rende passanten, dat ook die plaats bezet was en lieper door In Stutteart echter werd de deur opengeschoven Een meneer met een diplomatentas. Hij vroeg: „Frei?" en pakte de krant weg. De eerste vreemdeling knikte, glimlachte. Wij bemoeiden ons er niet mee. De nieuweling legde de krant op zij. Nam hem eens op. Spreidde de bigden, vouwde ze weer zorgvuldig op. Legde hem met zijn tas op zijn schoot. Presenteerde de overbuur man een sigarei en opeeens waren 'ze druk in gesprek. In een onbegrij pelijke taal. Wij werden er stil van. Tegelij kertijd knapte het gesprek der man- Wel of niet? nen af. Ze loerden naar ons en wij naar hen. Toen z»?i de eerste iets waarin hel woord Holland voorkwam. En de conversatie bloeide weer op. Ik ver moed. dat het iets geweest was als „Hét zijn maar stomme Hollanders" of van dergelijke strekking. Een ogenblik later leek de krant onderwerp van gesprek. Nummer twee bood hem tenminste nummer één aan. Die was intussen druk doende iets uit zijn tas te haten en er weer in te stoppen en legde toen als achteloos ook de krant erin. Wij loerden uit onze ooghoeken, probeerden eikaars blik tegelijker tijd te vangen En seinden elkaar zo over: „Zeg niks. ik zie het ook Alle dieven van Washington, Ja mes Bonds en Saints spookten door mijn hoofd. We hadden afgesproken thee te drinken in de restauratiewagen, maar zeiden tegen elkaar dat we er helemaal geen behoefte meer aan hadden. In Ulm stapte de man die naar Joegoslavië moest uit. De ander bleef zitten. Nog voor de tiein reed leek hij al in slaap gesukkeld. Zwijgend waakten we over hem. In Augsburg bleek hij klaarwakker en verdween. Hij groette nu. heel vriendelijk en we knikten glimlachend terug. En nooit zullen we weten of we wel of niet 'ets spannends hebben meegemaakt. De communistisch gezinde leider van de Pathet Lao. prins Soephanoe- vong. heeft zijn halfbroer, de neutra- listische premier prins Soevanna Phoema. voorgesteld besprekingen te beginnen over beëindiging van de ge vechten. De Pathet Lao wil de besprekingen baseren op het volgende voorstel: de Amerikanen moeten uit Laos vertrek ken; in overeenstemming met de Ge- neefse overeenkomst van 1962 moet Laos zich onthouden van militaire bondgenootschappen; by algemen ver kiezingen moet een nationale verga dering worden gekozen en een demo cratische regering worden gevormd; de binnenlandse moeilijkheden moe ten door de betrokken partijen zelf worden opgelost. UTRECHT De voorzitter van „Het Schoenmakersgildc" verklaarde gisteren op een jaarvergadering dat Nederland momenteel wordt overspoeld door inferieur schoeisel uit het buitenland. „Een groot gedeelte van de geïm porteerde schoenen voldoen in de verste verte niet aan de minimum eisen, die we aan een goede schoen mogen stellen", aldus de heer A. Stöckschen. Hij verweet de Neder landse industrie een zo goedkoop mo gelijk produkt te maken om tegen de sterke buitenlandse concurrentie op te kunnen. „Vooral jonge voeten worden mishandeld in schoenen die gemaakt zijn van materialen, die hoogstens geschikt zijn om er een goedkope stoel mee te overtrekken." vervolgde hij. Consulaat j\TU Amerika heeft besloten zijn con sulaat in Rhodcsië te sluiten, zal naar verwachting ook Nederland tot opheffing overgaan. Ons land heeft een afwachtende hou ding aangenomen, sedert de blanke minderheid eenzijdig de republiek uit riep. Aangenomen mag worden, dat Ne derland evenals Amerika heeft gehandeld op verzoek van Engeland, dat volkenrechtelijk verantwoordelijk blUft. Hoewel het effect van opheffing van consulaten gering zal zjjn, geeft men er blijkbaar voorkeur aan. zelfs de schijn van erkenning te vermijden. Tactiek Deze kleine „nargileh" is gebaseerd op de bekende waterpijp alleen is het flesje niet gevuld met watermaar met whisky. Na ongeveer een pakje roken moet de whisky ververst wor den omdat de nicotine zich dan in de vloeistof heeft verzameld. De inhoud is dan ook niet meer als „tic" te ge bruiken. J J^R HJkt een gesprek op gang te ko men over beëindiging van de strijd in Laos. Daarbij zal de pro-communistische Pathet Lao proheren de onlangs be haalde terreinwinst in politieke munt om te zetten. De Pathet Lao, die nauw Samenwerkt met Noord-Vietnam, acht blijkbaar de tijd om heel Laos onder de voet te lopen nog niet rjjp. Men tracht langs een omweg zijn doel te bereiken. Met deze tactiek heeft men al twee derde deel van het land in handen gekregen. Ook nu neemt de Pathet Lao een sterke onderhandelingspositie in. Eerste doel is beëindiging van de Amerikaanse tussenkomst, zonder evenwel bereidheid te tonen het ver trek van Noordvietnamcse troepen te bevorderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5