DE JONG: KABINET BLIJFT Schaf verplichte ziekenfonds af Commentaren doorregen varkensrollade Hawaï Idvocaat-generaal buiten functie Duizenden kinderen doen verkeersexamen Het Kwartet Verkiezingsrede premier De Jong Pleidooi voor clir. partijvorming Naar huis alleen bij conflict met Kamer ptslagen (50) ij Heidemij. Staatscommissie stelt voor: Directeur licht staat op voor 3,5 miljoen Luns: Consulaat Laatste kaal verdwijnt Leidse Courant Dinsdag 10 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen icteur: F. Diemer ifdredacteur: Dr. E. Diemer Ikantoor Leiden - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ftriendschap is de enige zonder doornen. RICCOBONI BILT De vore v, r, die de laatste dagen over erland lag, vult op het ogen- I op, waardoor de luchtdruk- fchillen sterk afnemen. Door- er minder waterdamp in de ;feer aanwezig is dan enkele geleden, is ook de activi- van sneeuwbuien onder- i de heldere afgelopen nacht den aldus de temperaturen op mige plaatsen tot 9 graden nul dalen. middels heeft zich in de om- van IJsland een depres- intwikkeld die in zuidooste- richting koerst en morgen weer in ons land zal gaan {vloeden. de komende nacht zal de leratuur bij een heldeve he- ^weer flink kunnen zakken, r in de loop van de dag zal wolking gaan toenemen en [ijk reeds neerslag brengen. (uitzichten voor donderdag: fenfal uren zon: 0 tot 4; temp.: omstreeks normaal; ax. temp.: van 0 tot 4 gra- onder normaal; ins op een droge periode van stens 12 uur: 60 procent; ins op een geheel droog et- il: 30 procent. krometerstand: heden 10 uur :m (1013 millibar), stygenri. en maan I Zon ttaart zon op 7.05. onder 18.37; n op 8.03, onder 14 maart Het kabinet denkt niet aan aftreden, ook al zou uit de verkiezingen voor de Provinciale Staten blijken, dat de regeringsmeerderheid is verdwenen. (Van onze parlement.sredaci.ie) ROTTERDAM Minister-president P. de Tong heeft gister avond in Rotterdam gezegd, dat het kabinet niet van plan is af te treden, als uit de verkiezingen voor de Provinciale Stalen blijkt, dat de regeringsmeerderheid is verdwenen. Het kabinet zal slechts heengaan bij een conflict met de Kamer. De premier sloot de mogelijkheid niet uit, dat er met de Kamer een conflict zal ont staan, als de regeringspartijen de verkiezingen zullen verliezen. Dat was de enige mededeling van de premier, die enige politieke importantie bevatte. Direct na zijn aankomst in het Rotterdamse Atlantahotel ver wonderde de premier zich er over dat er zoveel mensen op zijn spreekbeurt waren „afgeko men". „Ze hopen zeker op een verspreking. De premier vond het onbillijk en onjuist, als men zegt dat dit kabinet op „zwakke benen" loopt: „Als er in deze roerige tijd een kabinet is dat doelbewust een opening maakt naar de toekomst, dan is hel dit kabinet wel". „Ik ontken dat politici gladde jon gens zijn. In feite is het juist an dersom. We moeten dé christelijke partijen steunen, omdat die juist de evenmens lief hebben, en van daaruit handelen. De christelijke partijen hebben in het verleden altijd de rug- gegraat vormd". van de samenleving ge- [HEM De Kon. Ned. Hcide- Chappii ontslaat vijftig man. In voerende sector in het noorden sten van het land is voor hen afvloeiingsregeling getroffen, -dat een snelle omschakeling fneehanischc uitvoering in de t.rtechnische werken, vijftig >°"'lcelsledcn overbodig maakt. n I KOET De kerken van het Oosten bereiden een interna- christelijk beraad voor over jitie van de Palestijnse christe- Libanese regering en de Ara- liga verlenen hun volledige """Verking. Saad El-Assad, plaats eend secretaris-generaal van abische liga, heeft de organisa- zich genomen. conferentie is mogelijk gcwor- oordat de Wereldraad van Ker- [elijk wij berichtten, 200.000 beschikbaar heeft gesteld voor jnse propaganda „Om te regeren moet men macht hebben. En die krijgt men alleen als de drie christelijke partijen gaan sa menwerken. En daarom roep ik u op bij de verkiezingen op deze drie te stemmen". Het speechje duurde precies veer tien minuten en wie dacht, dat de zaal de premier het vuur na aan de schenen zou leggen, kwam bedrogen uit. Heel aarzelend informeerde een Rotterdammer waarom de regering niets doet aan de weduwnaars, waar op de premier fel uit z'n slof schoot „De regering heeft juist veel aandacht voor weduwnaars. Ze krijgen fiscale aftrek.Zaal: „Nee, nee!" Premier: „ik dacht toch. Maar de zaal weer ontkennen, waar op de heer De Jong zich verontschul digde: „Ik ben gewoon niet voldoen de op de hoogte. Dat bleek hij op meerdere punten niet te zijn. Veel belang hechtte de premier niet aan de Nipo-onderzoe- ken. Toen een van de weinige jonge ren zei, dat de regering toch wel wei nig voor de jeugd doet, gezien de populariteit van partijen als D'66 bij de Nederlandse jeugd antwoordde de heer De Jong: ..De kiezers oordelen gezonder dan die onderzoeker^". Omdat het hier een gecombineerde vergadering van ARP, CHU en KVP betrof ontbrak het principiële geluid natuurlijk niet. Zo attendeerde een wat oude man de premier op de geestelijke luchtverontreiniging van ons land en waarom het kabinet maar subsidies geeft aan pro-Castro-schrijvers. „Het is niet goed dat de overheid ingrijpt wat de goede zeden betreft. Gistermiddag werden op het ter rein achter het academisch zie kenhuis te Leiden demonstraties gegeven ter gelegenheid van de ingebruikneming van de helikop- lerlandingsplaats tenbehoevevan het zieken- en gewondenvervoer en Eurotransplant. De mensen moeten zichzelf tegen de uitwassen wapenen. Het is een rage, het gaat wel weer voorbij. Ik zit j soms ook wel eens voor de tv en dan denk ik nou, nou. De presentatie van het beleid be viel blijkbaar niet. Men informeerde waarom bij de behandeling van de loonwet minister Roolvink zo nodig de premier moest binnenleiden. „De man in de straat denkt, wat een flau we kul van die grote kerels". Een dame van de Macht voor het Kleine nam van de gelegenheid ge bruik de premier en de zaal te vra gen toch vooral het humanitaire werk te steunen en christelijk te stemmen want „Gods zaak gaat voor alles!" Zie ook pagina 7 lekker eten tips Op de rug of de zijkant van de gebraden rollade worden enige plakken ananas vastgeprikt, die even in de boter zijn verwarmd. Schotel opmaken met spruitjes of tutti-frutti en patates frites. Jus in 't kommetje! DEN HAAG De staatscom missie-Vos heeft minister Rool vink heel regoureus voorgesteld de verplichte ziekenfondsverze kering af te schaffen. Verpleging in ziekenhuis en sa natorium, klinische en poliklini sche behandeling moet dan van af de eerste dag voor rekening komen van de Algemene Wet Bij zondere Zietekosten. De „lichtere" kosten voor huisdok ter, tandarts, specialist en apotheek moeten dan voor eigen rekening ko men, of gedekt worden door een vrij- i willige verzekering. I De commissie beoogt met deze voor stellen beperking van de snel stijgen de kosten der sociale verzekering. Ook een commissie onder leiding van oud-minister Veldkamp zoekt I vereenvoudiging van de sociale ver- I zekeringswetgeving (hetgeen moet re sulteren in een sociaal wetboek). En- een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Slichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleescgnserven LONDEN De brandweerlieden op de Londense luchthaven Heathrow hebben het werk hervat. Als gevolg van de stakingen moest de Londense luchthaven enkele avon den gesloten worden. kele commissies van de SER bezinnen zich met name op organisatie en pro- i grammering van de huidige en toe- 1 komstige sociale voorzieningen. Andere voorstellen van de commis sie-Vos: uniforme premies en uitke ringspercentages van Ziektewet en Werkeloosheidswet niet meer de werknemers maar al- j leen de werkgevers betalen de pre- j mies voor deze wetten en voor de j arbeidsongeschiktheidsverzekering; afschaffing van de kinderbijslag i voor het eerste kind (met looncom- pensatie) verhoging van het premieplichtig j inkomen voor de volksverzekeringen met minstens 10 procent; premievermindering voor ongehuw- j den. Juist inzicht I-IET gaal bü de verkiezingen van volgende week om de Staten der provincies, niet om de Staten- Generaal. Daarom is het standpunt van de regering juist, dat het kabinet, óók in geval regeringspartijen verlies mochten lijden, niet zal aftreden. Dit laatste is pas nodig in geval van conflict met de Staten-Generaal. Ook deze zijn door ons volk voor vier jaar gekozen. En het is met de Staten-Ge neraal dat de landsregering te ma ken heeft. Staatrechtelijk gebruik brengt met zich, dat, behoudens een tussentijds conflict, de vier jaar worden volge- maakt. Alleen de aanwezigheid van een conflict en niet van andere factoren is hier beslissend. Men mag zich trouwens afvragen, of de kiezer een nederlaag, regerings partijen toegebracht, ook het zitten de kabinet heeft toegedacht. Het ka binet staat naar onze indruk in de opinie van het volk aardig hoog ge noteerd. Rechtspleging TN onze samenleving behoort de rechtspleging een tegelijk sta biel en stabiliserend element te zijn. Daarom zij men voorzichtig met het brengen van wijzigingen in het rechtssysteem. Ook in een tijd waar in men zo gemakkelijk is In het wij zigen. Ook in deze gedachtcngang echter kan men erkennen dat niettemin veran deringen geboden kunnen zijn. Juist ter wille van het aanzien van en de eerbied vóór het recht. Blijkens een thans aan de Staten-Ge neraal overlegd stuk wil de regering de opleiding van rechters op enkele punten herzien. Het gaat daarbij in het bijzonder om de aansluiting van de rechtspleging bij de samenleving van vandaag. Dat laatste geldt ook enkele andere voorgestelde verande ringen. Wat nu voorgesteld wordt achten wij evenzovele verbeteringen. Schandaal in België BRUSSEL D«* directeur van een Belgische aardappelmeelfabriek bij Doornik heeft de staat voor een be drag van 3.5 miljoen gulden opge licht. Gisteren is hij op verdenking van verduistering en valsheid in geschrif te aangehouden. Zijn bedrijf, waarschijnlijk de grootste aardappel meelfabriek in Europa het werd twee jaar geleden met Belgische overheidssteun gesticht zal worden opgeheven. De fabriek had ongeveer 200 man in dienst. katheder in Atlanta in Rotterdam |in Rhodesië dicht heeft gisteren ondubbelzinnig te ken nen gegeven, dat zijn kabinet niet van plan is af te treden als de Sta tenverkiezingen van 18 maart grote verschuivingen in de politieke con stellatie te weeg zouden brengen. Aanklager in zaak Haarlemse rechter tN HAAG Wegens „per- VOS". Verder vertelde hij dat de pre- -Sjke omstandigheden" heeft sident van de e rechtbank prof. u:I van Haltum zich bij minister Polak Idvocaat-generaal bij het over hcm had beklaa(,d, „mda, hij jse gerechtshof, mr. F. J. G. het vonnis van de rechtbank een t van Voorst tot Voorst, zich l ..schijnvonnis" had genoemd, ^ijk teruggetrokken. Hij deed j overleg met zijn procureur- taal, mr. B. J. Besier. Wel de officiële mededeling hier- piet rept, is het rumoer rond terview in De Telegraaf kenne- inleiding dat de advocaat-genc- Ijn werk heeft neergelegd. ■iVan Voorst tot Voorst liet zich [meer laatdunkend uit over de rechter mr. R. tegen wie fnklager was. Hij noemde hem frbeeld „een uiterst slimme Milder Dit interview verscheen in enkele Telegraafedities op 28 februari. Later werd een „mildere" vorm van het vraaggesprek gepubliceerd. De liberale Senator dr. Van de Vliet heeft minister Polak inmiddels gevraagd of hèt juist is dat een lid van dc staande magistratuur op een der gelijke wijze de publiciteit zoekt. Zo niet, wil de minister dan zijn zienswijze aan dc advocaat-generaal meedelen, vraagt het Kamerlid. NEW YORK Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van Rhode sië zal waarschjjnljjk worden gesloten. Dit zei minister Luns gisteren in j New York naar aanleiding van de sluiting per 17 maart van het Ameri kaanse consulaat in Salisbury. Ameri ka blijft Engeland beschouwen als de wettige soeverein over Rhodesië, dal zich onlangs tot republiek heeft uit geroepen. De waarnemende Nederlandse con sul-generaal in Salisbury, H. J. Tade- ma Wielandt, verklaarde gisteravond dat Nederland niet per se het Ameri kaanse voorbeeld behoeft te volgen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Rotler- damsch Studenten Corps heeft, als laatste in Nederland, besloten afstand te doen van de groentijd als tyd van „verplichte kennismaking op voet van ongelijkheid", zo wordt gemeld in het Rotterdamse studenten tijdschrift „Quod Novum" Dit houdt in. dat degenen die in september hun intrede in het corps zullen doen. geen kaalgeschoren hoofd meer zullen hebben en niet meer allerlei traditionele beproevin gen moeten doorstaan om lid van dit corps te worden. „Jong geleerd is oud gedaan Onder het motto „jong geleerd is oud gedaan" werkte van daag jeugdig Nederland aan de verkeersveiligheid op de weg. Een kwart miljoen schoolkinderen in heel Nederland legde het eerste deel van het verkeersexamen af. Op alle lagere scholen in ons land zaten de zesde-klassers gebogen over de schriftelijke opga- Over enige weken begint het tweede deel: de praktijkproeven. Dan zullen de dorpen en steden weer het beeld vertonen van lange slierten fietsende jongens en meis jes, nauwkeurig gadegeslagen door politieagenten, lie met papier en potlood in de hand het verkeersge drag registreren. Nog maar twee jaar geleden werd het verkeersonderwijs een wettelijk verplicht leervak op de lagere scho len. De noodzaak van dit onderwijs in de meeste andere Europese landen eveneens verplicht wordt gedemonstreerd door de volgende feiten: meer jonge mensen onder de 25 jaar komen om door ver keersongelukken dan dat er over lijden door tbc, polio en kanker sa men. In Nederland vindt gemiddeld elke dag één jongen of meisje on der de vijftien jaar de dood door een verkeersongeluk en veel kin deren worden voor het leven ver minkt. W VOOR IEDER DIE VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 26V, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1