Prins Hendrik bezocht als enige Oranje Indië DISCONTO'S GAAN OMHOOG Zesde voorzitter had een rustige Tweede Kamer Regering volgens krijgt het Boersma in 1970 erg moeilijk Lanser: Door vriendjespolitiek te veel ambtenaren in Suriname D'66 niet in zee met VVD en chr. partijen Reis van bijna twee jaar De bestuurders waren verbijsterd, maar.... Van Tuyll komt als duveltje uit een doosje Tevredenheid op Voorjaarsbeurs 9 ZATERDAG 7 MAART 1970 Mi rettjan een onzer redacteuren) Bij het voor- ipiden van zijn reis naar fmesië heeft Prins Bernhard I ook verdiept in de bezoeken, leden van het Koninklijk s in het verleden aan de hipel hebben gemaakt. De ös had weinig keus, want r hem heeft alleen Prins idrik, zoon van Koning Bern de Tweede en Anna plona, Nederlands-Indië be- Dat was in 1837. v^jdurende de meer dan drie eeu- dat Indië een kolonie van Ne- mg»nd is geweest, heeft zegge en |ve één lid van de Koninklijke ilie dit land met een bezoek ver- ►RJL En toch is in de loop van de (yen diverse keren erop aange- \lgen, dat een van de leden van Vorstenhuis de koloniecn in (-Azië zou aandoen. waarom dat niet is gebeurd heeft !rse oorzaken, die zich gedeelte- [hullen in het grijs van het verle- In het begin van het koloniale jerk werden de koloniën teveel Wingewesten beschouwd, die niet Jen Koninklijk bezoek behoefden «Qekenen. Later, toen deze situatie nderde waren er problemen van rtische aard, die een reis naar in de weg stonden. Weinig animo Ejlereerst was het voor een rege- j vorst moeilijk zo'n lange reis, irdoor hij een paar maanden zich met staatszaken kon bemoeien, jndernemen. Aan de andere kant °i3 de animo niet zo bijster groot, lat men eigenlijk niet goed wist de Koninklijke gasten zouden (ten worden ontvangen, at diende te gebeuren met alle :ht en praal, waarop een regerend (t recht heeft en men heeft ver- lelijk tegen de organisatie van bezoek opgezien. Afgezien dus de lange reizen in een tijd dat niet over een vliegtuig kon likken waren er allerlei prak- problemen, waardoor het bij ;ne uitzondering is gebleven, ilgens de Rijksvoorlichtingsdienst j Koningin Wilhelmina het meest óe gelegenheid het voormalig Ne- hawds-Indië te bezoeken. Waarom niet heeft gedaan is niet be- 'i- Koningin Juliana en Prins ïhard waren heilig van plan de Archipel officieel te bezoeken, maar door de geboorte van de prinsesjes en de oorlog is er nooit iets van gekomen. Voor zijn vertrek heeft Prins Bern hard het reisverslag gelezen van de tocht van Prins Hendrik, ook wel de zeevaarder genoemd, in 1837 aan In dië. Hij was toen zeventien jaar en luitenant ter zee tweede klasse bij de Koninklijke marine. Om speciale re denen, die niet bekend zijn, heeft zijn vader verzocht geen reisbeschrij ving in druk te doen verschijnen. Globaal overzicht Wel is een officieus en globaal overzicht gemaakt. Joh. M. Palm maakt hiervan gebruik bij zijn'arti kel over de reis naar Indie, versche nen in het maartnummer van „Ons Zeewezen'" in 1937. Als zeeofficier was de jonge Prins Hendrik in staat verre reizen te maken, zonder dat het gepaard ging met hoge kosten en de omslag van dergelijke tochten bij vorstelijke personen. De prins maakte de reis met het fregat Bellona, bemand met 337 kop pen, onder bevel van de kapitein ter zee titulair P. Arriëns. De Bellona werd vergezeld door de brik Snel heid, die haar naam weinig eer aan- UTRECHT Het a.r.-Twee- IKamerlid Boersma verwacht het kabinet-De Jong in 1971 fet grote moeilijkheden te kam- tbafc zal krijgen. 'Ik moet nog in, dat ze de begroting voor nfl voor elkaar zullen krijgen', rkiIus Boersma op de jaarverga- fing van de Arjos in Utrecht °fij bracht daar ook weer de belas- ter sprake. Als enig a.r.- amerlid stemde hij tegen de 600 en Ijoen gulden, die minister Wit- ten daaraan wil besteden. 'Wat "Tl je allemaal niet met 300 m Ijnen Hen doen', vroeg hij z ch af. poningbouwminister Schut verde- ide op zeer geemotioneerde wijze n woninobeleid: 'Er moet een goede vopino komen voor iedereen, op de ste plaats en op tijd'. Op dat laat- I probeerden enkele overmoedige lossers de bewindsman vast te pin- Napraten9 laar zonder succes. Hij somde er het gebruikelijke rijtje op dat 1 beleid moet rechtvaardigen en lide de knuppel in het Arjos-hok t zijn hartekreet, dat men ook in -kringen soms de oppositie 'na lat' als het over de woningbouw 41. lij deed een vurig beroep op de „daar niet aan mee tc i". Het was hem juist van geest wanten tegengevallen dat men beleid aanviel. Hij ontkende erp dat hij 'te lief' voor WD-col- a Witteveen zou zijn. I Ook de heer Geelkerken, a.r.-Twee- ^Kamerlid kwam met verwijten h het adres van de jongeren: 'Het 's Irdt in Nederland langzamerhand j gewoonte steeds meer kreten te iken en ongelukkige uitspraken te *n over het buitenlandse beleid' JTpten alle kanten hoort men bij- II >rbeeld het verwijt dat Nederland weinig aan de kwestie-Biafra heeft laan. Maar het zijn juist de Afri- anse landen die zich over het Ne- •landse optreden in deze hebben rwonderd en zeggen: 'waar bemoei- jullie je eigenlijk mee?' Defensie Defensie-specialist Walburg toonde !r h erg verontrust over onze defen- nadat hij eerst had meegedeeld, ed- t een mogelijke verlaging van de ilkprijs hem zeer hoog zat'. :e|l 'Het gevaar zit erin dat onze solda- met Inferieure wapens de vijand gemoet zullen moeten treden. Geen rommel voor de Nederlandse soldaat', wilde hij. Staatssecretaris Van Es zei, dat de soldaat thans beslist niet over rom mel beschikt, maar dat het wel zover zal komen, als we niet meer aan de fensie zullen besteden. deed, omdat ze de Bellona vaak niet kon bijhouden. Beide schepen vertrokken op 15 oktober 1936 uit Den Helder. Na eerst Rio de Janeiro te hebben aangedaan, ging de tocht om de Kaap de Goede Hoop naar Indië, waar de Prins op 10 februari voet aan wal zette. Daa-rna volgt een periode van officiële diners, bezoeken en festiviteiten. .De Prins bezocht Batavia, Makassar, Kema, „waarbij het Europeesche gezelschap vaak geamuseerd werd door de soms potsierlijke kleedij der stamhoofden, bestaande uit een mengeling van in- landsche en verouderde Hollandsche kledingstukken". Pracht en praal „In Ternate", aldus het artikel in „Ons Zeewezen", „ontbrak het niet I aan pracht en plechtigheid. De sultan van Ternate was gekleed in een I blauw-fluwelen statierok, zwaar met goud geborduurd en met een gouden i kroon op, versierd met zwarte struisveren en diamanten; de sultane en princessen droegen sarong en ka- baai en droegen eveneens kostbare juwelen en melatti in het haar. I Dansers en danseressen konden van- zelf niet ontbreken en droegen veel bij tot de statigheid van deze Oostersdhe ontvangst". Op Ambon, juist in een periode van grote aardbevingen, was de prins gehuisvest in een speciaal tegen aardschokken bestand bamboehuis De rondreis op dit eiland duurde drie dagen en werd in draagstoelen ge maakt. Na uitstapjes naar omliggen- de eilanden ging het naar Banda, waar de ontvangst bijzonder lui druchtig was. In Madoera werd de Prins met gro te voorkomendheid en ceremonieel ontvangen. Onder meer had hij drie duizend personen uit de kraton op eigen kosten gekleed en een in Euro pese stijl ingericht verblijf voor de Pris in gereedheid laten brengen, waartoe hij uit Nederland speciaal een ameublement had laten komen. Tijger en buffel Op Java werden de belangrijkste plaatsen bezocht met al sbijzonder- heid het bijwonen van een gevecht tussen een tijger en een buffel te Kediri, het bestijgen van de kal krotsen te Karangbolong om de ge vaarlijke afdaling langs rotanladders naar de eetbare vogelnesten aan de kust bij te wonen. Onvermoeid trok men verder, gevolgd door een grote stoet inlandse hoofden te paard, die zich bij de Prins en zijn gevolg had den aangesloten. Zes maanden was Prins Hendrik van Batavia afwezig geweest, na een groot deel van de Archipel te hebben bezocht en zowat geheel Java te heb ben doorkruist, voordat hij in de hoofdstad terugkeerde. Opnieuw be gonnen toen dé feestelijkheden. Op 30 september lichtten de Bellona en de Snelheid het anker en zetten koers naar Riouw, om over Singapore en Penang, na veel oponthoud door windstilte, op 28 november Calcutta te bereiken. Tot zover de eis van Prins Hen drik naar Nederlands Indië. In India wachtte de jonge Prins eveneens eer grootste ontvangst met allerlei festi viteiten en vele trips. Ook Kaapstad werd bezocht, evenals Engeland, waarna dé Bellona op 19 juli 1838 het Marsdiep binnenliep. De grootste reis van Prins Hendrik, die 21 maanden duurde, was ten einde. BONN/ROME Zowel in Duitsland als in Italië is gisteren het bankdisconto verhoogd. De Westduitse Bank besloot een verhoging door te voeren van 6 tot 7,5 procent, terwijl de Ita liaanse minister van financiën gisteravond laat bekendmaakte dat het bankdisconto met onmid dellijke ingang omhoog is gegaan van 4 tot 5,5 procent. De Westduitse maatregele, die maandag ingaat, is in dc eerste plaats j bedoeld om prijsverhogingen tegen te I gaan. De president van de Bundes- bank, Karl Klasen, maakte voorts be kend dat de rente die de centraio bank berekent aan commerciële ban ken tegen zekerheid „de Lombardi sche rente" verhoogt van 9 tot 9.5 procent. In New York werd direct na het bekendmaken van de maatregel een i scherpe stijging van de Duitse Mark geconstateerd. In West-Duitsland zijn j het idisconto en beleningsrente nu ho- ger dan na de Tweede Wereldoorlog ooit is voorgekomen. Vorig jaar werd het bankdisconto op II september verhoogd van 5 naar 6 procent. Het besluit tot verhoging werd ge nomen in aanwezigheid van de minis ter van economische zaken K. Schil ler en van. financiën A. Möller. De centrale bank van West-Duits- i land heeft ook nog bekend gemaakt dat de verplichte minimum reserves I die men moet aanhouden voor bui- tenlandse deposito's zijn verhoogd I met dertig procent. De verhoging, die j woensdag 1 april van kracht wordt, heeft tot doel de leningen van West duitse handelsbanken in het buiten land te verminderen. J In Italiaanse financiële kringen i werd gisteren 1 verwacht dat dit land zou volgen op de Westduitse maatre gelen. Bankdirecteuren verklaarden dat Itlië behoort tot de landen in Europa met de laagste bankdisconto's. I De lage rentetarieven tot de tweede j helft van 1969 werden er grotendeels voor verantwoordelijk geacht dat. er grote stromen lires naar het buiten land zijn gegaan. Zesduizend van de 75.000 inwo ners van Pozzuoli (Italië) zijn ge ëvacueerd, nadat bleek dat de stad, zen havenplaatsje in de baai van Napels, omhoog wordt gedrukt ioor vulkanische krachten. Warme zwaveldampen persen zich door de overal scheurende bodem. Op de foto boven: Een oud Romeins amfitheater, eeuwenlang sluime rend onder de golven in de haven, komt nu langzaam tevoorschijn. Foto links: De evacuatie: het hele hebben en houden op de kar ge laden. men staat klaar voor vertrek naar veiliger oorden. DEN HAAG In de grote stoel van de voorzitter van de Tweede Kamer zetelde don derdagmiddag de Staatkundig- Gereformeerde Partij. Ir. H. van Rossum leidde de plenaire ver gadering als zesde voorzitter, omdat de eerste tot en met de vijfde verhinderd waren. Een dergelijke verhindering op grote schaal in het presidium komt niet elke dag voor. Van daar deze foto van de SGP in een dominerende positie in ons parlement. De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft overigens een mooie, die nende taak. Hij moet ervoor zorgen, dat de discussie ordelijk en volgens de regels verloopt en alleen, wanneer dit niet het geval is, praat hij mea De voorzitter en ook de zesde is neu traal- en. artikel 36 van NGB kon geen ogenblik ter sprake komen. Eerder op de donderdag had éérste voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel Ir. H. VAN ROSSUM UTRECHT CNV-voorzitler Lanser noemt het „niet ondenk baar dat het ambtenarenapparaat in Suriname met meer dan de helft kan worden teruggebracht." Hij sprak gisterer op een lunchbij- eenkomst van het Nederlandsch ge nootschap voor internationale zaken naar aanleiding van het recente be zoek van de voorzitters van de drie vakcentrales aan de West. Volgens hem wordt er in Suriname een vriendjespolitiek toegepast. Dit heeft tot gevolg dat de regerende partijen zich verplicht voelen mensen uit de bevolkingsgroepen die haar steunen, aan een baantje te helpen. „Soms zitten er zes ambtenaren op een post, waaraan één man nog geen volle dagtaak zou hebben". De consequentie van sanering van het ambtenarenapparaat, iets wat de huidige regering wel overweegt, zou een nog grotere werkloosheid zijn. Het officiële werkloosheidscijfer ligt nu al tussen de 20 en 25 procent. Als nog eens grote aantallen ambtenaren zouden afvloeien zou dit cijfer aan zienlijk stijgen. Ook de sterke bevolkingsgroei draagt bij tot een grotere werkloos heid: 45 procent van de Surinaamse bevolking is jonger dan vijftien jaar. wel druk aan de discussie meegedaan. Nog nooit had men de voorzitter zo veel horen zeggen en hameren en nog nooit had het er zo op geleken, dat de KVP-fractieleider toch gelijk heeft, dat de Tweede Kamer soms op een kleuterklasje lijkt. DREMIER De Jong had een korte verklaring afgelegd, waarin hij tegenover de Kamer had bekend dat hij zich in Roermond had versproken en in het geheel niet het beleid van minister Schut had willen veroorde len. Deze verklaring en geen woord meer (en dus ook niet de tekst op het bandje van drs. Van den Doel) was aan de orde. Voorzitter Van Thiel, die soms de indruk wekt graag over ordeproble men te praten, gaf de Kamerleden die het woord waagden te voeren, weinig ruimte. Na de verklaring van de premier viel kennelijk weinig meer te zeggen. De homogeniteit van het kabinet naar buiten was duidelijk gebleken. Hoewel, tussen de premier en mi nister Schut stond nog een lege stoel. Daar moest men niets achter zoeken. Zo dicht bij elkaar is ook weer over dreven, nietwaar? Serene rust dus achter de rege ringstafel. Maar voor de rest was de verwarring groot. Het debat gaf een belabberde indruk. Bestuurders van gemeenten aan de grens van Zuid-Holland en Utrecht, die in afwachting van hun onderwerp al op de publieke tribune zaten, hoor den alles met stijgende verbazing aan en toonden duidelijke verbijstering. Was dit nu de Tweede Kamer? In hun gemeenteraden gaat het beter toe. Als ongevraagde voorlichter heb ik de bestuurders verzekerd, dat ze een haast niet meer waar te nemen diep tepunt hadden meegemaakt. 'TOEN dan hun onderwerp aan de orde was, was het parlement weer geheel rustig geworden. Het ging nu niet om een bandje met woorden van de minister-president maar onder meer over een grenswijziging tussen Zuid-Holland en Utrecht. Ja, vroeger voerden de bisschoppen en graven over zo'n lapje grond oor log. In deze tijd maken we ons druk ker om geluidshandjes. Zesde voorzitter Van Rossum had een makkie aan de Kamer. Na 700 jaar kregen de bisschoppen van het Sticht postuum hun zin en werd Oudewater weer Utrechts. Voor een voorzitter moet het een eer zijn zo iets onder de hamer door te krijgen in een rustige Kamer. UET zal daar voorlopig wel rustig blijven. Het politiek rumoer wordt tot 18 maart (statenverkiezin gen) in hoofdzaak buiten het Binnen hof geproduceerd. Van de fractie van de PvdA kreeg ik een lijst met 77 spreekbeurten van Kamerleden en van de KVP een lijst met 63 keer sprekende Kamerleden en 17 keer een spreekbeurt van een lid van het kabinet. Ja, premier De Jong ook weer. Maandagavond in Rotterdam. Band recorders thuis laten graag. DOLITIEK vandaag in de Rotter- damse Rivièrahal waar de CHU verder werkt aan de vernieuwing, en in het Utrechtse Congrescentrum, waar aftredend Arjos-voorzitter Hans de Boer vandaag in zijn rede de ARP doorlichtte. De Zuidhollandse kandidatenlijst voor de verkiezingen van de provin ciale staten vond hij teleurstellend. Zo goed als geen vernieuwing. Op de zeven eerste plaatsen van de ver schillende centrales niemand van de jongeren en radicalen Gerechtvaardigde kritiek. Maar wat moet je als je op je kiesvereni ging een lijst met veel totaal onbe kende namen krijgt voorgeschoteld. Wat is er in het uurtje na de pauze aan te veranderen. Graag voor over vier jaar een andere procedure. En voor wie het aangaat: maak het hok je heel voorzichtig rood. Bert de Jong. UTRECHT Burgemeester De Ranitz van Utrecht, die 1 mei met pension gaat, heeft in een ANP-inter- view gezegd de gang van zaken bij de benoeming van zijn opvolger, de Zoetermeerse burgemeester, baron H. G. I. van Tuyll van Serooskerken. wat vreemd te vinden. „Hij kwam voor mij als een duveltje uit een doosje". Utrechtse fractievoorzitters en we thouders zijn bij de commissaris der Koningin op bezoek geweest om hun wensen ten aanzien van de nieuwe burgemeester kenbaar te maken. Of die wensen veel gewicht in de schaal hebben gelegd, betwijfelt de heer De Ranitz echter. Hij is tegen een gekozen burge meester, maar voor inspraak van raadsleden en wethouders. Veel bezoekers Van een onzer redacteuren UTRECHT Over het algemeen waren de zakelijke resultaten van de gisteren gesloten Voorjaarsbeurs goed en soms zelfs beter dan verle den jaar. Er was tweemaal zoveeL belangstelling als in 1969, maar een stroom van bezoekers wilde uit nieuwsgierigheid het nieuwe Beatrix - gebouw bekijken. De groep goud, zilver en uurwer ken heeft bijzonder vlotte zaken ge daan. De verlichtingsbeurs had meer bezoek verwacht, al deed driekwart van de deelnemers gelijke tot betere zaken dan verleden jaar. Algemeen is de klacht over de zeer grote moeilijkheden, die het be drijfsleven ondervindt van het prijsbeleid. Het verbod van het handhaven der procentuele marges is met name frustrerend voor distribu tie en marktpositie. Mede daardoor, zeggen de deelnemers, krijgt de bui tenlandse industrie een grote voorsprong bij het invoeren van nieuwe artikelen. VAN MIERLO: LIEVER PvdA" AMSTERDAM Mr. Hans van Mierlo, de fractieleider van D '66, heeft gisteren in Amster dam als persoonlijke keuze de VVD en de confessionele par tijen als partners in een regering na de verkiezingen van 1971 af gewezen. Het congres van zijn partij moet zich nog uitspreken, maar mr. Van Mierlo vond de kans gering dat zijn congres (na no vember) iets anders zou uit spreken. In een soms vinnig debat met de fractieleider van de VVD, mr. W. J. Geertscma, maar vooral met de kri tische zaal, wist men Van Mierlo ver der de uitspraak te ontlokken dat hij persoonlijk qua mentaliteit en gedrag in de Tweede Kamer de voorkeur gaf aan de PvdA. „Ook met Nieuw Links?", brulde het zonder microfoon uit de zaal. „Jazeker", 'ei mr. Van Mierlo. AFGEWEZEN Het genereuze aanbod van de VVD om te praten over een stembusak koord ees mr. Van Mierlo met een breed gevaar van de hand. Hij zei: „Eerst moet je een schedpartij en een regen verwijten aanhoren en vervol gens moet je samenwerken". En verder: „Al drie jaar zegt de VVD dat we geen programma heb ben. Dat hangt me meters de keel uit". Reactie van mr. Geertsema: „Het gaat om een beginselprogram. Begin sel lijkt wel een vies woord bij D'66". De christelijke partijen verweten mr. Van Mierlo, dat ze vervalsend onder de kiezers werken en de WD moest horen dat' ze geen wezenlijke staatsrechtelijke hervormingen wil. Het ideologische denken blijft van kracht. Mr. Geertsema: „Wij hebben ten minste al gekozen en uitgesproken met welke partijen we in een rege ring willen gaan zitten. Maar D'66 weigert duidelijk te zijn en durft nog steeds niet te kiez D'66", zei mr. Geertsema, „is bang zelf te ontploffen." Maar mr. Van Mierlo antwoordde dat hij noch het liberalisme noch het socialisme erkende en dat zijn partij zeker niet het midden hield tussen deze twee. Hij ging niet van verou derde begrippen uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9