KOM MIJ ONTHUTST Man van vandaag nog een heer in net pak Marten wil z'n auto in 't openbaar verbranden Tuinbouw is niet meer de dupe van prijsverschillen FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHNO-BEURS Op station aangehouden Rechter had topsalaris OF RUILEN TEGEN TRAM <riese scholen lissen 21 mille AARDGAS NU OOK AANTREKKELIJK Wildreservaat bij Lelystad? V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS DONDERDAG 5 MAART 1970 6 vrijdag 7 zaterdag maart maart 9 - 18 uur KONINKLIJKE NEDERLANDSE JAARBEURS UTRECHT Voordelige reisTtoegangbiljetten op de stations verkrijgbaar/BeatrixgebouwJaarbeursplein CroeselaanterreinMarijkehal, Julianahal. Bernhardhal^en^Irenehal^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Oost-Berlijn „bestelt" advocaat Het belang van de arrestatie van drie Westduitse spionnen kan worden afgeleid uit het feit dat Oost-Berlijn direct een j Westduitse advocaat opdracht heeft gegeven de verdediging van de twee vrouwen op zich te nemen. Een „ongebruikelijke stap". KARLSRUHE De gearresteerde Westduitse rechter bij de arrondissementsrechtbank in Bielefeld in Noord-Rijnland West- falen, dr. Heinrich Wiedemann, heeft bijna twintig jaar lang voor het Oostduitse ministerie voor de staatsveiligheid gewerkt. De opgerolde spionagezaak houdt direct verband met de arrestatie van Irene Schultz, de secretaresse van de Westduitse minister van wetenschappen Hans Leussink. De procureur-generaal van het opperste gerechtshof in West- Duitsland in Karlsruhe heeft dit gisteren meegedeeld. Volgens de openbare aanklager, Ludwig Martin, is er met de arrestaties door de veiligheidsdienst een goede vangst gedaan. Te meer daar ook een 42-jarige ambtena res, Liane Lindner uit Keulen is aangehouden. Verslagen Zij blijkt in feite sinds 1962 de lei ding van het drietal te hebben gehad. In dat jaar reisde zij via Zwitserland naar West-Duitsland, na in Oost- Duitsland een spionage-opleiding te hebben gevolgd. In haar kamer in Keulen zijn twee geheime verslagen van het kabinetsberaad van 5 en 18 februari gevonden Het Westduitse kabinet vergaderde op deze data over het antwoord van Willy Brandt op de brief van de Oost duitse premier Willy Stoph, waar in deze besprekingen voorstelde, over de universiteiten en over de vliegver binding tussen Frankfort en Moskou. Liane Lindner zou tijdens theaterbe zoeken belangrijke inlichtingen en documenten van Wiedemann en Schultz hebben ontvangen. van binnenlandse zaken en later op het ministerie voor wetenschappen. Voor haar spionagewerk zou zij maan delijks 400 Mark ontvangen. Topsalaris Rechter Heinrich Wiedemann zou inlichtingen hebben verstrekt, die dienden voor werving van nieuwe spionnen. Hij werd in 1946 door het Britse militair bewind belast met de opbouw van het ministerie van justi tie in de deelstaat Noord-Rijnland- Westfalen. Het spionage-honorarium van Wiedemann zou per maand 3000 Mark hebben gedragen. Dat is in de spionagewereld een topsalaris. Vrede gezelschap van zoon rice (links) fietst Toon xans in zijn woning te tricht zich op een home er naar een.volledig herstel. Op 29 april zal hij in Breda zijn Nederlandse toerneee starten. Na zijn longontsteking zal Toon vol gende week weer in België optreden. „Ik heb in het belang van de vrede gewerkt," zei de Keulse ambtenares bij haar arrestatie op het station in Bonn. Zij stond daar met de 51-jarige Irene Schultz en de 80-jarige Hein rich Wiedemann. Het onthutste drie tal had een toneeluitvoering bezocht. De secretaresse van Leussink zou tijdens een bezoek aan Oost-Duits- land gedwongen te zijn te gaan spio neren voor de DDR. Zij is daarna werkzaam geweest op het ministerie (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Prof. dr. Fred L. Polak gaf in het Apollohotel een oorwoord bij de modeshow van de Stijlgroep Groningen (herencon- I '.ctie). De futuroloog voorspelde een herenmode met meer galons, urntjes en kleurtjes, ook voor de man die nu nog gelooft in het „nette" ïbak. Intussen hebben de Groningse fabrikanten het toch maar kalm aan edaan met die vernieuwingen. Ze hebben met de zakelijkheid reke- ing te houden en het is een feit, dat de gemiddelde Nederlandse man laar eens in de anderhalf jaar een nieuw „net" pak koopt en zich niet an experimenten waagt. Dat pak zal in het komend seizoen hoogst modieus zijn wanneer het als gegoten" zit. Jasje en pantalon smal gesneden, de revers ongeveer tot 11 cm, voetbreedte van de pantalon 45-50 centimeter. Veel grijze tintenook neigend naar lichtblauw en zachtgroen. Veel fweeknoops colberts. Ruiten zijn troef; de streep wordt minder populair. Het klassieke colbert wordt echter meer en meer vervangen door een 'Nauwsluitende kiel of hes met ritssluiting. Daarnaast rechte jasjes zon- rr sluiting, liefst in fantasiemateriaal (tot brokaat toe) uitgevoerd. Als proefbalonnetje waren er colberts, afgezet met het door profes- or Polak voorspelde galon. Het leek ons nog een beetje-te opzettelijk, et galon bleef een beetje wezensvreemd van het colbertje. Een ver tering die het beter doet en veel bescheidener is, vormden de dubbel- estikte naden. Rugnaad, voorpanden, zoom, alles een keer extra door gestikt of van een zadelsteek voorzien. EEUWARDEN De Leeuwarder 5 ïerche heeft een man en een uw aangehouden die in het afgelo- weekeinde voor ƒ21.000 aan goe- en uit twee scholen hadden ge- ild. De man, de Amsterdamse los- eider J. J. F. (32), bleek na een efverlof niet naar de gevangenis Hoorn te zijn teruggekeerd. Tij- is zijn verblijf maakte hij kennis de Amsterdamse J. van der L. Samen gingen zij op inbrekers- talleges in Nanterre oorlopig uitgesteld 'ARIJS De regering heeft alle leges van de universiteit van Nan- Te. waar de laatste dagen hevig is ochlen en dinsdag 120 agenten en denten gewond raakten, tot volgen- week uitgesteld. Aan de leiding i de universiteit is gevraagd ideeën te dienen ter voorkoming van nieu- onlusten. 'e moeilijkheden in Nanterre he men op 12 februari met een groot- eeps gevecht tussen linkse en htse extremistische studenten. De itie werd te hulp geroepen toen de stand uit de hand liep. Hierna ont- nden echter nog ergere ongeregeld- len. Woensdag zijn in Parijs verscheidene strijden gespeeld voor de bezetting van negende tot en met twaalfde plaats van wereldkampioenschap zaalhandbal. fk tegen Nederland uitkomt, versloeg pifcrijk met 22—13. Te ruststand van de- pntmoeting was 13—7. Situatie in Westland over half jaar beter DEN HAAG Minister Bakker heeft gisteren tijdens de behandeling van de nota Waterhuishouding in de Tweede Kamer nogmaals verzekerd, dat de situatie voor het Westland gunstiger zal worden. Binnen een half jaar zijn de Ha- ringvlietsluizen in werking. Dat bete kent, dat het zoute water op de Nieuwe Waterweg wordt terugge drongen. Raya Kiselnikova, voormalig secre taresse van de Russische ambassade in Mexico-City, vertelde op een pers conferentie dat de Sow jetfunctiona rissen een dubbelrol vervullen, namelijk die van diplomaat en spion. In februari werd haar politiek asiel in Mexico verleend. Na de pers conferentie ging Raya terug naar haar schuilplaats". Kamerlid in brief: Uitspraak Luns onverantwoord DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Van der Lek (pac.-soc.) heeft minister Luns in een open brief ge vraagd „zijn in het openbaar geuite beschuldiging dat de jeugd van nu veel minder democratisch en oneindig veel slechter geïnformeerd is dan in Luns' jeugdtijd", terug te nemen. De minister heeft dit volgens Van der Lek in een interview gezegd. Het Kamerlid meent dat Luns deze „bijzonder ernstige" beschuldiging niet heeft bewezen. „Wat de minister aanziet voor een gebrek aan infor matie bij de hem kritiserende jonge ren, berust in feite op een gebrek aan gegevens bij de minister of op een zodanig vertekend wereldbeeld, dat hij bepaalde informaties niet meer op zijn juiste waarde kan schatten. De beschuldigingen zijn ongefundeerd en derhalve zeer onverantwoord." #DEN HAAG Nederland zai bij de Europese indoor-atletlekkampioenschappen, die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehoun, vertegenwoordigd zij door W:lma van dn erg en IIja Keizer. Wilma van den Berg zal op de 60 meter uitkomen en Ilja Keizer neemt deel aan de 800 meter. Bege- leidser is mevr. Fanny Biankers-Koen. door ROLF HOEKSTRA AMSTERDAM Marten Bierman is bereid z'n auto in het openbaar te verbranden. Hij wil 'm ook wel ruilen tegen een tram. Maandag reed hij nog tot ergernis van vele automobilis ten tijdens het spitsuur op 'n gehuurde bakfiets door het cen trum van de hoofdstad. Waar- om? Omdat Martin niet van auto's houdt. Hij is 'n welbespraakte stu dent in de bouwkunde van der tig jaar, die in de Amsterdamse Pasteurstraat woon en aan de TH in Delft studeert. Zodoende is hij nogal eens in de gelegen heid zich op te winden, over het chaotische verkeer, waaraan ook hij deelneemt, zij het in een af stands wagentje. Waarom verbrandt hij dat roestige karretje dan niet? „Eerst moet het openbaar vervoer zo goed en goed koop worden, dat wc vanuit tram of trein gillend van de lach kunnen wijzen naar auto's, die in files zitten en overal en altijd te laat komen. Zolang 'n eigen auto goedkoper is dan het rijden in bijvoorbeeld 'n taxi, blijf ik automobilist. Ik ben geen martelaar." Marten is nog niet zo'n idealist dat hij z'n auto terwille van z'n geloof verbrandt. Wel is hij lid van de „lastige Amsterdammer," een werk groep die geen gelegenheid laat voorbijgaan om op de waanzin van het autorijden in de binnenstad te wijzen. Vandaar het rijden met bak fietsen tijdens spitsuur met als op dracht zoveel mogelijk aan het ver keer deel te nemen en zich te gedra gen als automobilist. BAKFIETSEN „Met de bakfiets neem je net zo veel plaats in als 'n kleine auto, maar we verspreiden geen gifgassen, we toeteren niet, rijden geen kinde ren en bejaarden van de sokken en maken geen lawaai. Het was niet onze bedoeling automobilisten te pesten. Dat is ook niet nodig, want die worden elke dag al gepest." De werkgroep wil de steden zoveel mo gelijk van het welvaartsblik bevrij den, opdat de stad leefbaarder wordt. TEGENGAS Marten is geen autohater, maar wel haat hij het misbruik ervan. Hij wil de overheid duidelijk maken dat al het geld, dat wordt besteed aan het autoverkeer, ook kan worden ge bruikt voor het verbeteren van het openbaar vervoer. „Regeren is het stellen van prioriteiten, maar het verkeer staat nummer één en dat moet het openbaar vervoer worden." „We moeten leren inzien dat het fout gaat. Uit eigenbelang, uit zelf verdediging. Ik heb twee kinderen en dan raakt het probleem je. Een heleboel mensen denken dat het niet anders kan. In de regering zitten toch geen domme jongens, zeggen ze. Maar het kan wel anders en volgens mij overschatten de politieke par- 1X/JARTEN Bierman en zijn Marianne (24) bij hun eigen tijen de weerstanden van de auto mobilist." De werkgroep „De lastige Amster dammer" heeft een boekje uitgege ven, waarin „wat tegengas" wordt gegeven. Marten tekende er scherpe kartoons in. Een paar kreten: geen autoweg maar de auto weg. Beter lopen dan op benzine. Dankzij het autoverkeer i3 de kinderarbeid weer ingevoerd: de verkeersbrigadiertjes. De breedte van de straat wordt be paald door de breedte van open slaande portieren En dan tot slot een persiflage op de autoreclame: en zonder remmen van 160 km per uur naar nul km in 0,1 seconden. Wat een auto was dat." „De mensen denken dat we keet willen trappen," zegt Marten Bier man, „In onze werkgroep zitten eco nomen, biologen, natuurkundigen, medici en juristen. We schreeuwen wel, maar gedocumenteerd en be schaafd. Ze kunnen jammer genoeg de politie niet tegen ons inzetten, want we zijn geen langharig werk schuw tuig. Ze kunnen wel onze stu diebeurs intrekken en dat is ons tij dens de bakfietsenactie dan ook toe geschreeuwd." De in totaal zestig bakfietsen heb ben maandag het verkeer ontwricht. Dat gebeurde in groepjes van zes om gezamenlijk het hoofd te kunnen bieden aan woedende automobilis ten. „Twee keer is een bakfietsbe stuurder uit 't zadel gelicht. M'n vrouw reed mee in een colonne bak fietsen, die keurig werd geëscorteerd door vijf overvalwagens en motoren met zijspan." Marten is erg blij met dit hoffe lijke optreden van de hoofdstede lijke politie, maar als het goed is heeft burgemeester Samkalden van morgen een brief op z'n bureau ge kregen waarin voor dit escorte wordt bedankt met het verzoek alle verkeersdeelnemers op dezelfde ma nier te begeleiden. „Zo niet, dan we ten we dus dat bepaalde groepen verkeersdeelnemers worden gedis crimineerd." Marten voert een hele reeks van argumenten aan, die moet bewijzen hoe onpractisch en a-sociaal de auto wel is. „De lucht wordt vergiftigd, steden worden onleefbaar gemaakt, kinderen kunnen niet meer op straat spelen, kilometers lange wegen tas ten de natuur aan, huizen worden gesloopt, en dat in deze tijd van wo ningnood, om plaats te maken voor steeds meer rijbanen." CHAOS Hij gaat verder: „De mensen den ken dat we met die bakfietsenactie chaos willen in het verkeer. Het verkeer is al chaotisch genoeg, maar dat wordt gemaskeerd door steeds meer verkeersborden. Elk jaar eist het verkeer in ons land z'n driedui zend doden en nog eens duizenden invaliden. Bij de februariramp van 1953 kwamen 1800 mensen om. Er werd nationale rouw afgekondigd en enorme bedragen kwamen op tafel om voor de toekomst zo'n ramp on mogelijk te maken." „Ik begrijp best dat de mensen, die in de dertiger jaren en in de oorlog zoveel ellende hebben meege maakt, een auto een geweldig bezit vinden. Maar wij moeten daarvan af. We moeten verder kijken dan de neus van onze auto lang is. We moe ten de auto zien als 'n vork. Als-ie niet voldoet, neem je een lepel." En die lepel moet goed en goedkoop openbaar vervoer zijn. PRETVOGEL NO. 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De glastuin bouwbedrijven zullen het veel voordelen biedende aardgas dit jaar als warmtebron kunnen aanwenden. Op woensdag 1 juli zal een regeling in werking tre den die het prijsverschil tussen aardgas en stookolie opheft. De minister van landbouw en vis serij, ir. P. J. Lardinois, zei dit gistermiddag in de Eerste Ka mer. Niet alle tuinders zullen echter op het gasnet kunnen worden aangeslo ten. Alleen die bedrijven zullen van de regeling kunnen profiteren indien ze gunstig zijn gelegen ten opzichte van de bestaande gasdistributienet- ten. Aansluiting geschiedt projectsge- wys. Samenwerkende tuinbouwbe drijven kunnen er voor zorgen dat een leidingnet exploitabel wordt. Premie De bewindsman maakte in zijn uit eenzetting duidelijk dat getracht zal worden de deelname te bevorderen door een aantal maatregelen, zoals onder andere een stimuleringspremie. De overheid zal de tuinders met klem adviseren van de stookolie af te stap pen omdat deze een belangrijke bij drage aan de luchtverontreiniging le vert. Voor het realiseren van de regeling voor het aardgasgebruik zal een ega lisatiefonds worden ingesteld waarin de overheid zal deelnemen voor een derde van de te maken kosten. De overige kosten worden gedragen door de gasindustrie. De nadelige concur rentiepositie van het aardgas is ont staan, doordat de aardgasprijs is geïndexeerd aan de in ons land gel dende stookolieprijs inclusief accijns. Fruitteelt Vijf en zeventig procent van de ac cijns dat is 10,50 per ton wordt gerestitueerd omdat globaal drie vierden van de tuinbouwproduc ten wordt geëxporteerd en derhalve niet onder een binnenlandse ver bruiksbelasting valt. De stookoliere stitutie is gelijk aan een bedrag van 0,87 per kubieke meter aardgas. Tijdens de behandeling van de landbouwbegroting heeft de minister van landbouw en visserij gezegd met het Landbouwschap overeengekomen te zijn om in mei. als het effect van de nachtvorst in de EEG-landen be kend zal zijn, de deelnemers van de overbruggingsfinanciering uitsluitsel te verstrekken over het in 1971 te voeren fruitteeltbeleid. Ir. Lardinois ging in zijn antwoord aan de Eerste Kamer in op het eer gisteren in Brussel genomen besluit om Nederlandse fruitteelt in de EEG een uitzonderingspositie toe te ken nen met betrekking tot het uit de markt nemen van fruit. Half maart kan het tweede-klasfruit uit de han del worden genomen. De industrie kan 2.000 ton per week verwerken. Er ligt 80.000 ton in Nederlandse koel huizen. De bewindsman meent dat de helft hiervan door de Nederlandse in dustrie overgenomen kan worden. In een wedstrijd voor groep B van het voetbaltornoo: van de Middenamerikaanse en Caracbische spelen te Panama heeft de ploeg van de Nederlandse Antillen met 3—0 gewonnen van Porto Rico. Bij de rust leidden de Antillen al met 1—0. Zonder wilde dieren LELYSTAD De Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders zoekt op het ogenblik in overleg met dr. Jacobi van Artis naar een geschikt terrein in de omgeving van Lelystad voor een te stichten natuurgebied annex wild reservaat. Een kudde met elanden,bisons en rendieren en vele vogelsoorten zal er vrij moeten kunnen rondlopen. Wilde dieren zullen er in het reservaat voorlopig niet komen. Iedereen zal toegang tot het terrein moeten heb ben. G. van der Wolf chef van luchtmachtstaf DEN HAAG Per 16 juni is gene- raal-majoor G. van der Wolf be noemd tot bevelhebber der lucht strijdkrachten, chef van de lucht machtstaf. Hij is thans commandant van het comrhando luchtverdediging. Hij volgt luitenant-generaal A. B. Wolff op, die voorzitter wordt van het stichtingsbestuur van het Neder lands instituut voor vliegtuigontwik keling. geëindigd geëindigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7