Zuid - Afrika: eenheid ook wij willen menselijk geslacht Kerken willen toch elkaar vasthouden GEREFORMEERDE VROUWENBOND Verzet geboden tegen aparlhek MOGEN WE ALSTUBLIEFT? Blanke familieregeringzegt Verkuyl Ds. Wouters en zijn vriend Een woord voor vandaag VELE RASSEN OP VOLLE TRIBUNE Zomerdien in Groning Brazilië verbie r.k. catechismii Ds. Phiri uit Zambia: BEROEPINGSWERK DONDERDAG 5 MAART 1WE Wat Hij u ook zegt, doet dat! Het is de mededeling van de moeder van Jezus aan de bedienden, die voor spijs en drank moeten zorgen op het bruiloftsfeest in Kano. Er is daar opeens een paniekstem ming. Iemand heeft een fout gemaakt. Er komt gebrek aan wijn. Ja, wat nu! De wijn is (bijna) op, maar het feest duurt nog voort. Er moet iets gebeuren. Dan komt de moeder van Jezus en zij zegt tot de bedienden: Wat Hij u ook zegt, doet dat." We weten de afloop. Er komt meer dan voldoende van de beste wijn. Jezus draagt de bedienden iets op, wat naar de mens gesproken op niets moet uitlo pen. Hij zegt hun: Vult de vaten met water en dat water verandert in de lekkerste wijn, die de gastheer zijn gasten kan voorzetten. Als in hel leven de wijn op is, is er maar één redmiddel. Ga naar de Here en zeg Hem wat er aan de hand is. Dat is punt één. Punt twee is: En doet wat Hij zegt. Wie Jezus in zijn leven raadsman laat zijn, komt tot de ontdekking, dat het beste altijd nog moet komen. We lezen vandaag: Marcus 8 vers 22 tot 9 vers 1. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN „Ik sta hier met vreugde vanwege de goede broederlijke ontvangst, maar ook met leed in het hart omdat van ons in Zuid-Afrika gezegd wordt wat mij niet billijk lijkt", zo zei gisteren op de gereformeerde synode in de discussies over de apartheid prof. dr. F. J. M. Potgieter, hoogleraar te Stellenbosch als afgevaardigde van de Nederduitse Gereformeerde Kerk. „Prof. dr. J. Verkuyl zegt namelijk in woord en geschrift, dat wij valselijk theologisch bezig zijn om een apartheidsideologie uit te kunnen dragen. Als ik dat zo hoor, doet mij dat bijna ongeloof lijk aan. Want dat is niet zo: wij zijn in alle ernst bezig om onze overtuiging naar Gods Woord te richten. Laat men toch goed hegrijpen, dat ook wij de eenheid van het menselijke geslacht fundamenteel stellen. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Overvolle tribunes, waarop men een interraciaal gezelschap kon aantreffen, uitdelers van pamfletten, boekjes en zelfs een krant in een extra editie wezen er gisteren op de gerefor meerde synode al op dat het een belangrijke dag zou worden. Een dag waarop de apartheid in Zuid Afrika centraal zou staan. De avond tevoren waren al infor mele discussies gehouden met de Zuid-afrikaanse gasten, die op uitno diging van de synode naar ons land zijn gekomen. Eerst ging men in ge spreksgroepen uiteen om later nog informeler de discussies in de gro te hal van De Blije Wereld voort te zetten. Maar gisteren ging het dan officië ler toe, naar aanleiding van het rap port „Zaken rondom de Gereformeer de Oecumenische Synode", dat de sy node in behandeling nam. Praeses dr. P. G. Kunst begon met een voortgezet welkomstwoord aan het adres van .de broeders uit Zuid-Afrika, want in eerste instantie had hij ze immers al maandagmiddag toegesproken. Er is enerzijds vreugde vanwege deze ontmoeting, zo zei hij, maar we kunnen anderzijds niet verhelen, dat er tussen de Zuidafrikaanse zuster kerken en de onz- op een aantal be langrijke punten moeilijkheden zijn ontstaan, die steedj meer vragen lij ken op te werper. Van de wederzijd se banden woidi soms gezegd: hoe zullen we die nog binden? Maar toch: we hebben elkaar te zoeken, gesprek moeter zijn. Wij zeggen dat uw kerken zich van de wereld isoleren zoals u op uw beurt zeg, dat wii vervreemden van ..de oude banden" Als dat zo is, dan moeten wij elkaar in de ogen zien omdat in ons hart de overtuiging leeft dat wij elkaar in het verder handelen nodig hebben. Daarbij be hoeven we elkaar niet te sparen in het zekere weten, dat onze band in Christus er een is die niet gebroken wordt Geen politiek Namens de Nederduits Gerefor meerde Kerk var Zuid Afrika was het synodepraeses dr. S. J. Gericke die zich tot de vergadering richtte, om onder meer vast te stellen, dat de vijf afgevaardigden van de Zuidafri kaanse kerken niet gezien mogen worden als pleitbezorgers voor een bepaalde politiek of regering. Wij zijn hier als kerkelijke mannen, die over allerlei kwesties willen spreken voor zover zij menen daarin een kerkelijke roeping te hebben. Wij kwamen graag om dit gesprek te voeren, om misverstanden ui* dc weg te ruimen, want we hebben te weinig kennis van elkaar. Onze eenheid moet sterk genoeg zijn om te kunnen weerstaan wat erop aanstuurt ons te scheiden. We zullen al niet vergeefs gekomen zijn als we samen tot de conclusie mogen komen, dat wij elkaar bij de hand blijven houden. Prof. dr. W. J. Snijman van de Ge reformeerde Kerk van Zuid-Afrika benadrukte de eenheid in Christus die hij nu en bij eerdere gelegenhe den dat hij in ons land was met de Nederlandse broeders heeft ervaren. We moeten ons trachten in te leven in eikaars vraagstukken. Wij moeten elkaar beter trachten te begrijpen als broeders in Christus. Uw vrees t.a.v. ons is het ontstaan van een „apart- heidstheologie", zoals wij weer wat u betreft bang zijn voor een niet spe cifieke theologie, die ons inziens in Nederland al meer dreigt post te vat ten. Onze kerken verkeren in een stormachtige zee. Juist onder die om standigheden is het zaak elkaar ste vig vast te houden, zo besloot hij. Bantukerk is bezig met grote dingen: kerkbouw, theologische opleiding, zendingswerk. Wi] werken verder in de richting die de moederkerk aan gaf. Een veel grotere prioriteit dan over het rassenvraagstuk van ge dachten te wisselen achtte hij daad werkelijke geldelijke en andere steun voorde Bantukerk uit Nederland. Help ons en stoot ons niet af, zo riep hij uit Bij ons zijn er velen die zich theologisch verder willen bekwa men in Nederland. Geef hun en daardoor ook onze kerken die kansen, aldus dominee Ntoane. die aan het begin van zijn toespraak in zijn eigen taal een luidruchtige, maar niet min- iier sympathieke fioet tot de synode en de vele belangstellenden had ge richt. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN „Ons is kerk- manne". zo is van Zuidafrikaanse zij de gezegd. Mannen, die kunnen han delen, neem ik aan. Welnu, dan ver wacht ik van hen een kritische op stelling. Maar daarvan heb ik nu niet zoveel gemerkt. Mijn diep ernstige vraag is: wie geeft een minderheid het recht een meerderheid het recht te beperken in het wonen, in met wie mag worden getrouwd, in beroeps keuze, in het toepassen van wat ge noemd wordt de kleine apartheid? Dit zei gisteren ds. D. N. Wouters van Pijnacker, die deze vraag wilde toespitsen op het geval van zijn vriend, die weet dat ik hier spreek. Mijn vriend heeft een andere huidskleur. Mijn vriend is zeer be gaafd, komt uit Zuid-Afrika en stu deerde hier voor arts. Mijn vriend leerde hier een Nederlands meisje kennen van wie hij is gaan houden en met wie hij is getrouwd. Mijn vriend wil nu heel graag naar de Transkei om de mensen daar te helpen, wat erg nodig is. Maar mijn vriend kan dat niet doen. Hij zou in arrest genomen kunnen worden. Mijn vriend heeft zelfs mqeite om zijn kin deren een nationaliteit te geven. Hoe is dat te rijmen met de tekst die ik nu wil voorlezen namelijk Pre diker 9 vers 9: „Geniet het leven met de vrouw die gij lief hebt, al de dagen des ijdelen levens, die Hij u geeft onder de zon, al uw ijdele dagen, want dat is uw deel onder de leven den en bij het zwoegen, waarmee gij u aftobt onder de zon." Maar er is ook Handelingen 17:26, waarin staat dat God de naties heeft gemaakt; er is pluriformiteit in de schepping. Verder wijst Genesis 17 op de etnische veelvormigheid in de schepping." De aangevallen hoogleraar Verkuyl kwam later hierop terug door te ver klaren dat zijns inziens de kerk ge roepen is tot maatschappijkritiek en ideologiekritiek. Met diverse citaten toonde hij aan, dat inderdaad in I Zuid-Afrika sprake is van een ideo- logie van monopolisering van de cen- j trale macht bij een (blanke) minder heid. Er kan van een blanke oli garchie (familieregering) gesproken worden. Dat prof. Potgieter daarvoor dan nog theologische bouwstenen probeert aan te dragen ook, achtte hij zeer bedenkelijk Hier wordt een dwaalleer toegepast Jezus is op aarde gekomen om scheidsmuren weg te nemen. Hij wil één lichaam, bij Hem is de dominant de eenheid van het menselijk ge slacht Niet met woorden maar met de daad. Ik vraag dringend aan de Zuidafri kaanse kerken: zijn ze ertoe bereid Discussies in de hal van De Blije Werelt over de apartheid. I Op de voorgrond prof. dr. H. M. Kuitert in debat met dr. J. S. Gericke, synodepraeses van de Nederduitse Gereformeerde Kerk. Staande ds. D. N. Wouters uit Pijnacker. Ttissen Kuitert en Gericke een gespannen luiste rende journalist Henk Biersteker. haar bijdrage te leveren dat volledige medezeggenschap binnen de repu bliek Zuid-Afrika ontstaat? Zijn zij bereid aan te dringen op consultatie met alle groepen om daartoe te ko men? Dat is recht doen in Zuid-Afri ka. Van u geleerd Waarop dr. J. D Vorster weer op merkte. dat Zuid-Afrika in de eigen aardige situatie verkeert, „dat we ten slotte ons standunt bij u geleerd hebben." Apartheid is niet een zaak van vandaag of gisteren, deze bestaat al sinds 1671. Hij vond het verkeerd van prof. Verkuyl „ons bonafide optreden in twijfel te trekken". Met evenveel recht zou ik kunnen zeggen: u, prof. Verkuyl, leeft uit een ideologie die liberalistisch is (gelach op tribune). Wat het Christelijk Instituut be treft, ds. Bevers Naudé heeft zijn sta tus als predikant verloren omdat hij zijn gemeente heeft verlaten (hem bleef geen andere keus, zo werd later van Nederlandse zijde opgemerkt). De synode van de Nederduitse Geref. Kerk kon niet anders handelen, om dat in de kerkorde staat dat onder deze omstandigheden een predikant zich radicaal verliest Bantoe-dominee S. J. S. Ntoane merkte op „dat we veel vriendelijker en begrijpender tegenover elkaar moeten staan". Dat is bijbels en wordt iedere Bantoe-christen inge prent. Natuurlijk gaat het met het apartheidsbeleid niet voor honderd procent goed. Maar het is te waarde ren dat er iets gedaan wordt. Er is al veel veranderd: „Vroeger liep mijn vader als hij een brief naar een blanke moest wegbrengen, met zijn vinger omhoog tot hij de brief had afgegeven. En nu zit ik naast u, blanken, aan één tafel". Er is voor uitgang en al veel veranderd. Door de kerk wordt daar mede een begin mee gemaakt. Ik vraag u: help ons niet door te oor£e?en maar door te helpen bereiken wat we willen bereiken". Het Christelijk Instituut is door de Bantoe-kerken niet verworpen noch geaccepteerd. Deze zaak is in studie en komt volgend jaar in onze synode, waar een standpunt bepaald zal wor den. Prof. dr. H. M Kuitert meende dat het Christelijk Instituut in de hele problematiek de belangrijkste rol speelt Beyers Naudé stond eenvoudig voor de kegs: ophouden met wat hij deed (predikant zijn) of doorgaan met zijn werk aan het Instituut en dan géén predikant meer zijn. Zoiets doet iemand toch niet zonder een grote oorzaak. Zou het kunnen zijn omdat hij en de anderen van het Instituut Gode meer gehoorzaam willen zijn dan de mensen? Ik dacht dat dit het geval was. Ik zou de Afrikaanse kerken willen opwekken: steun het Christelijk In stituut zelf eens. Wij doen het al. Dat moet u dan maar als onze vorm van meedenken beschouwen. Prof. dr. W. J. Snijman, hoogleraar te Potchefstroom en behorende bij de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afri ka, zei dat gerechtigheid en liefde voor ons neerkomen op het verdwij nen van alle discriminatie. Laat daar toch geen meningsver^hil over be staan. Van hieruit kan men twee wegen bewandelen. In dc eerste plaats door integratie voor te staan (maar dat is niet de enige weg). In de tweede plaats door gebiedsscheiding (de ons inziens betere weg) ten einde discri minatie te laten verdwijnen. Ook die tweede weg, waarvoor wij gekozen hebben, is een moeilijke en pijnlijke. Maar het is toch een weg die gevolgd kan worden op grond van liefde en gerechtigheid. Dat is voor ons geen ideologie maar de beste weg in onze situatie. Van mijn kant zou ik aan de Ne derlandse broeders willen vragen: maak van de door u voorgestane in tegratie geen ideologie, want daar lijkt het erg op; Het gaat er ons heel nadrukkelijk om andere volken te la ten toekomen wat we zelf ook wen sen. Dr. S. J. Gericke wilde een woord van Churchill aanhalen: de vereen voudiging van een probleem (dat schijnen de Nederlanders te willen doen) maakt een oplossing onmoge lijk. Ten aanzien van ds. Phiri uit Zambia (zie elders op deze pagina merkte hij op,) dat diens president het voortbestaan van Afrikaanse volken belangrijker achtte dan de vrijheid van mensen en dat een institutionele oppositie vreemd is aan de Afrikaan se traditie (later werd echter van Ne derlandse zijde gesteld, dat dr. Geric ke dan ook had moeten vermelden dat de president van Zambia nadruk kelijk tegen apartheid is. Dr. Gericke wees erop dat Zuid-A frika een van de weinige landen in Afrika is waar harmonie heerst. Wij praten veel en intensief met de rege ring in broederlijke geest. Er is een intensief contact overheid - kerken, dat wederzijds op prijs wordt gesteld. Ds. R. J. van der Veen, secretaris van de Zendingsraad, was het die het voorstel van dr. W. Bruckner de Vil- liers van het Christelijk Instituut in de gelegenheid te stellen zijn stand punt te geven. Hij noemde segregatie in deze tijd onmogelijk en een over wonnen standpunt. Geen tucht Het Christelijk Instituut, aldus ds. Van der Veen, mag niet bestreden worden met tuchtprocedures. De broeders aan het Instituut verbonden, hebben recht op een andere behande ling. Dat mogen de kerken zich aan trekken onder het motto „Beter ten halve gekeerd dap ten hele ge dwaald". Gaat het ten slotte niet om de oecumenische roeping en de roe ping ten aanzien van de raciale ver houdingen in Afrika? Hij wees de bewering,van dr. Ge ricke van de hand als zouden er in Zuid-Afrika „louter kermanne" zijn en citeerde uit een rapport dat een gesprek van dr. Gericke met de pre sident van het internationale ge rechtshof weergaf, dat eerstgenoemde zich wel degelijk ook politiek opstelt (achter de regering). Dr. W. Bruckner de Villiers van het Christeliijk Instituut kreeg ten slotte gelegenheid het zijne te zeggen. Hij riep de Gereformeerde Kerken die hij dankte voor haar financiële steun op, om een profetisch woord te laten ho ren. De Zuidafrikaanse kerken kunnen het niet alleen: de armen moeten om hoog gehouden worden, als bij Mozes. De Nederlandse kerken moeten be grijpen, „dat als wij zondigen, zij dat mede doen. Het gaat om miljoenen die aan onze (dus ook aan uw) zorg zijn toevertrouwd". Tenslotte besloot de synode de met algemene stemmen aangenomen be sluiten van de Gereformeerde Oecu menische Synode (GOS) inzake de rassenverhoudingen te aanvaarden en een schrijven over apartheid te rich ten aan de ledenkerken van de GOS in Zuid-Afrika. Dit schrijven zal het moderamen nog nader formuleren. Helft kerken die GRONINGEN De centra/ keraad van de hervormde gcb heeft besloten als proef deze| gedurende zes weken het kerkdiensten te halveren. In het verleden bleek in Gnfj|j overduidelijk, dat tijdens de tietijd het kerkbezoek sterk Bovendien leiden de vakanti predikanten, organisten, kost §§1 andere medewerkers tot compli BRASILIA Het Braziliaai nisterie van onderwijs heeft 1 bruik van een nieuwe rooms- lieke katechismus op de scholen verboden. Het boek, dat geschreven pater Cochin, was door de b: penconferentie goedgekeurd. 1 nisterie beschouwt het als tionair. er LUNTEREN Ons christelijk ge loof legt ons de plicht op onze mede christenen zowel van de blanke als van de zwarte Nederduits Gerefor meerde Kerken in Zuid-Afrika te in spireren zich in woord en daad te verzetten tegen de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. Want de kerk kan niet om de politiek heen, als het erom gaat een lichtend licht en een zoutend zout op deze aarde te zijn. Deze ernstige woorden sprak giste ren op de gereformeerde synode ds. J. G. Phiri van de Reformed Church in Zambia. Hij studeert thans aan de VU in Amsterdam. Zijn kerk zond hem als officiële afgevaardigde. Hij stelde vast, dat de Nederduits Geref. Kerk in Zuid-Afrika in een sleutelpositie verkeert, zodat haar bijdrage grote invloed kan hebben op zowel een sociale als politieke veran dering van koers in Zuid-Afrika. Een regering kan de neiging heb ben zichzelf eerder als een leider dan als een dienaar van God en de men sen te zien. Er is maar één manier om tirannie te voorkomen en dat is dat gelegenheid wordt gegeven aan de gehele bevolking om aan haar re gering te vertellen wat zij nodig acht om vrede en gerechtigheid te dienea Derhalve: menselijke waardigheid en geen discriminatie op grond van ras, kleur, religie, cultuur, politiek of taal. Het is Gods wil zo zei hij, dat ieder mens tot de hem eigen ontplooiing kan komen, zoals Christus dat wil. Elke kunstmatige beperking in die ontwikkeling is verwerpelijk voor het christelijk geweten. Blijft men de apartheid handhaven en het is een slechte politiek dan zal een tijd komen, dat God tus senbeide komt. De bijbel leert ons dat ook met betrekking tot het volk Is raël. Tweetalig Ds. S. J. S. Ntoane van de Ned. Geref. Bantukerk in Germiston, Transvaal wiens knieën, naar hij zei, trilden nu hij in een voor hem vreemde taal moe?* spreken na een doctor en een hoogleraar, bracht al lereerst de groeten van zijn Bantukerk over „die met u dezelfde belijdenis hebben". U uit Nederland heeft ons destijds het evangelie gebracht, moge de band zo hecht tussen ons worden, dat de gereformeerde gezindte mag gaan spreken als uit één mond, merk te hij, nu eens Zuidafrikaans dan weer Engels sprekend, op. Wij zijn nu zelfstandig en onze (Van een onzer verslaggeefsters) T>AARN De Bond van Gerefor- *-* meerde Vrouwenverenigingen doet het dit jaar eens anders dan tot nu toe. Vandaag wordt in Arnhem de huishoudelijke vergadering gehouden, terwijl de grote bondsdag op dinsdag 12 mei in Hoogeveen is. Dus niet zoals gewoonlijk op twee achtereen volgende dagen. De bond telt 22.361 leden en er zijn 927 clubs. Dat men nog in een derge lijke organisatie gelooft blijkt uit het jaarverslag, waar staat: „Weliswaar wil de mens van 1970 zoveel mogelijk vrij zijn, niet gebonden aan een strak organisatorisch patroon. Toch blijkt een organisatie die de individuele vrijheid van een ieder opzettelijk voor staat als service-instituut ook nu nog duidelijk positief te kunnen fun geren". Vragen als: moeten we nu werke lijk als vrouwen alleen maar bezig zijn en waarom geen gemengde groe pen, komen van alle kanten op de vrouwenorganisaties af. Ze worden nuchter beantwoord met mogen we alstublieft?" ,-,Hoewel we als mannen en vrouwen graag partners zijn in het leven van al.zdag, is het toch niet van het eerste belang om een ge mengde club te bezoeken." Maar als er gemengde groepen zijn, die zich bij de bond willen aanslui ten, dar zijn ze welkom. Uit het jaarverslag lichten we ver volgens de woorden: discussiegroepen, studiedagen, vormingsdagen en ka dercursussen. In de discussiegroepen worden vaak zeer serieuze onderwerpen be handeld, die allen in deze tijd ter harte gaan, zoals de echtscheiding. De laatste serie studiedagen waren ge wijd aan de bedreigde leefbaarheid van onze maatschappij. Problemen die in deze tijd spelen en waarvan het goed is, dat men zich in deze kring daar over verdiept. Maar wat luchtiger onderwerpen ter afwisseling, die het positieve van de ze tijd van vooruitgang belichten, zouden wat welkome afwisseling ge ven, lijkt het ons. Met kadercursussen is men verle den jaar begonnen. De bestuursleden van de clubs krijgen een „stevige training" in het leiding geven. Met de be'rende gereformeerde hui vering is de bond enige jaren geleden „uit de veilige beslotenheid gestapt", maar deze aarzeling is doelbewust (gereformeerden ook al weer eigen) omgezet in een meezoeken naar gro tere verbanden. Dit gebeurt in het Oecumenisch Vrouwen Contcct en het Presidenten overleg van de protestantse vrou wenorganisaties. 'uien heeft zich in het presidentenoverleg over het on derwerp abortus gebogen. NED. HERV. KERK Beroepen te Utrecht (stadspastoraat toez.): dr. J. v. d. Werf, jeugdpred. te Utrecht; te Blokzijl: C. Dolman te Weert. Aangenomen naar Linschoten: ka'nd. C. J. v. d. Plas te Katwijk a. zee. Bedankt voor Eindhoven: A. J. Hoorn te Vlaardingen; voor Zeist (toez.): J. Smit te Putten; voor ÏJssel- muiden: G. H. v. Kooten te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Putten; te Den Ham en te De Lier: D. O. Veenendaal te Gen- deren; te Halfweg-Zwanenburg: H. J. Ha sper te Gees (Dr.); te Hengelo: T. Kamper te Zoetermeer. Benoemd tot studiesecr. v.d. Raad voor contact en overleg v. h. Neder- landsch Bijbel Genootschap: D. N. Wouters te Pijnaeker-Nootdorp. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Aalten-Neede- Winterswijk: H. Schuurman te Creil (N.O.P.) CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Amsterdam-zuid; voor Noordscheschut en voor St. Tho mas (Ont.-Can.-Free Chr. Ref. Ch.): J. Westerink te Kerkwerve-Haamste de. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Unionville (Can.): D. Hakkenberg te Dordrecht; voor Gor- kum: H. Ligtenberg f-ï Genemuiden. Ik vraag u, gereformeerde 3 in Nederland, help ons. Want k bang dat er geen vrede van dijce heerst in Zuid-Afrika, maar in een vrede van het geweer, die bloedbad kan leiden. Wat zul z kerken daartegen doen? ste Wij hebben uw hulp in twnei opzicht nodig. Materieel om tella nen werken op de gebieden van M logie, gezondheidszorg, landba er logie, gezondheidszorg, landballe1 onderwijs. Moreel om van dein heidspolitiek in Zuid-Afrika ori. komen, aldus deze predikant mens zijn kerk vroeg of de meerde kerken ook in corresp tie willen treden met de ReilDl Church of Zambia. i tc Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. witte suikei planeet, 9. voelspriet, 11. aflcSGS telegramformulieren, 13. zeesdPa pad. 14. rivier in Italië, 15. *j.' heid van electrische spanning'^' bijrivier van de Fulda, 19. Ran gaai, 20. water in Z.H., 22a J chaamsdeel, 23. trede, 24. IC E 25. jongensnaam, 26. insekt, Ge gesloten, 30. soort hond, 32. v'< soda, 33. atmosfeer (afk.), 34.^ H raad, 37. jaar (afk. Lat.), 38.L,, verwachts, 40. gebak, 41. 1^ er bouwwerktuig. en Verticaal: 1. lid van de Mi-pp Vrouwen afd., 2. bergplaats; vloeistof, 4. bevel, 5. plaatsje de der Gramsbergen, 6. hoekpijleker muzieknoot, 8. ontzaglijk, ^E1 meer op de grens van de V.S°1,S Canada, 12. beeltenis, 14. b gang, 16. slappe koffie of tri] 18. grootste Ital. dichter, vreemde munt, 21. ik (Lat.), 'doornachtige sierplant, 27. En£,'(? tel, 29. nazang, 31. boom, overslaande sluiting, 35. ari^N (afk.), 36. Myth, figuur. 38. flem lielid, 39. welaan. ïc'11 19 OPLOSSING VORIGE PUZZ Hor.: 1. passagier, 2. Arlesf^ de, 3. tael-pol-es, 4. abeel-obetker ter-namens, 6. Osenisse, 7. okee -atlas, 8. set-ar-eeuw, 9. testamtoen Vert.: 1. patat-oost, 2. ara boog -Ee, 3. slee-rs-ets, 4 Selene-raf'P as-plan-ara, 6. gnoom-item, 7.FP -bes-Lee, 8. ed-een-sa-un, 9. r -rs-es-wt. Don

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2