MET 57 MAN VERGAAN Commentaren morgen gebakken spek Mijnwerkers uren opgesloten Vermoedelijk geramd door een vrachtschip lijk neemt binnenkort ■de drie paleizen over decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Romeijns Stakingsverbod k. Verdrag ultra- centrifugeproject ondertekend Ruim 700 man nacht onder de grond Saluutschoten voor de Prins Protest tegen synodebesluit Hoogovens boekt een forse winst bon Nieuwe Leidis e CooraMit Donderdag 5 maart 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Franse tluililuutl Furipliee Gestonken nu ontplof fint/ Te laat kwamen Franse marine-autoriteiten tot de ontdekking dat de door kuststations geregistreerde ontploffingen wel eens verband konden houden met de verdwijning van de duikboot, toegesnelde schepen vonden later in zee een olievlek en wrakstukken. Wachten tot de herfst PARIJS De Franse duikboot Eurydice is gisterochtend met 57 opvarenden bij een proef duik in de Middellandse Zee ter hoogte van de badplaats Saint Tropez vergaan. Er moet zich een ontploffing aan boord hebben voorgedaan. Het is niet uitgesloten dat de Eurydice door een vrachtschip werd geramd. IOST-BERLIJN Piet Romeijns tste afgang. Vergezeld door Fejjen- ds clubarts Max Abarnel verlaat peijn de „sneeuwmat" van het Iter Ulbrieht-stadion, gisterenmid- de arena voor het duel in de fartfinale van de Europa Cup voor dskampioenen, tussen FC Vorwarts Min en Feyenoord. |e Oostduitsers glibberden, na een jentig minutenlang durend sneeuw- let, door een treffer van Piepen- [g winnend, met 10, naar de iedkamers. Op 18 maart zal Feijen- ™"d in de Rotterdamse Kuip deze achterstand geheel moeten weg- -rken om zich voor de halve finales plaatsen. In hetzelfde Oost-Duitsland leed ■se gisteren een verrassend grote flerlaag tegen Carl Zeiss Jena. De pe Amsterdamse formatie van iner Rinus Michels moest, met een 1 nederlaag als bagage, ontgoocheld terugreis naar Nederland aan- rden. eer over VorwartsFeijenoord en Zeiss JenaAjax op onze sport- De duikboot was 's morgens vroeg uit Saint Tropez ver trokken voor oefeningen met een onderzeebootbestrijdings- vliegtuig. Het vliegtuig had om ongeveer 7 uur voor het laatst radiocontact met de Eurydice. Een uur later registreerden kust stations een explosie. Men bracht deze ontploffing pas met het verdwijnen van de Eurydice in verband, toen omstreeks tien uur alarm werd gegeven. Er volgde een massale speurtocht naar de verdwe nen duikboot. Rond twee uur in de middag ontdekten schepen die deel namen aan de opsporingsactie, een olieveld op zee. later ook wrak stukken. In het gebied waar de Eurydice vlak onder het wateroppervlak voer, waren ten tijde van de ramp enkele vrachtschepen. Zij moeten verslag uitbrengen over de moge lijkheid dat een van hen de duik boot heeft, geramd. De zee is op die plaats 1500 meter diep. De Eurydice is de derde Franse duikboot die in hetzelfde gebied met man en muis verging. De laatste ramp gebeurde in januari 1968, toen de Minerve met 52 manschappen onder geheimzinnige omstandighe den verdween. Het schip is nooit gevonden. In september 1952 zonk de duik boot Sybille met 51 opvarenden. De grootste duikbootramp gebeur de in mei 1968; toen zonk de Ame rikaanse atoomduikbool Scorpion met 99 man tussen de Azoren en de Amerikaanse oostkust. Generaal de Gaulle voer in 1968 met de Eurydice naar de plaats waai de Minerve verdween óm een krans in zee te werpen. De Eurydice of S 644 behoort tot de Daphne-klasse, waarvan Frankrijk er zes bezit. PARIJS Het vergaan van de Eurydice ip de dertiende duik bootramp na Wereldoorlog II: dec. '46 Franse 232S verdwijnt met 22 man bij Toulon; aug. '49 Amerikaanse Chochino zinkt bij de Noorse kust (83 doden); jan. '50 Britse Truculent in de monding van de Thees aangevaren (64 do den); april '51 Britse Affray ver dwijnt met 75 man in Het Kanaal; spt '-52 Franse Sybille zinkt bij Toulon; 51 doden; april '53 Turkse Dumlupinar verdwijnt in de Par- danellen na aanvaring (91 doden)-; juni '55 Britse Sidon zinkt voor Portland na explosie (13 doden); april '63 Amerikaanse kernonder zeeboot Thresher verdwijnt bij Nw-England met 129 opvarenden; >ept. '66 Duitse dwergonderzeeboot Hai vergaat bij Shetland (20 do den); jan. '68 Israëlische Dakar verdwijnt met 69 man in de Mid dellandse zee; jan. '68 Franse Minerve verdwijnt hij Toulon met 52 man; mei '68 Amerikaanse Scorpion wordt vermist tussen Azoren en Amerikaanse oostkust met 99 bemanningsleden. Voor personeel komt nieuwe regeling Oost-Berlijn. Walter Ulbricht- stadion, na de rust: de Feijen- oorders komen het veld op om de strijd te hervatten. Oostduitse militairen strooien opnieuw zand op het veld, maar veel bespeel baarder is het niet geworden. DEN HAAG Binnenkort zal jlinister-president De Jong een *"fctsontwerp indienen, dat de i'i- I tnciële verhouding tussen het ijk en het Koninklijk Huis defi- rtïief zal regelen. iel ontwerp bevat een nieuwe re lt i»K voor het Koninklijk personeel, «iet rijk zal drie Koninklijke pa- U en overnemen: Huis ten Bosch. estdijk en het paleis op de Dam. ,m voor spoorwegen ""WASHINGTON Het Amerikaan- g. Congres heeft gisteravond op het 'patste moment een door de vier vak- "jnden van de spoorwegen uitgeroe- algemene staking verhinderd. Zowel de Senaat als het Huis van ^^gevaardigden keurden een resolutie |ed waarin voor een periode van 37 een stakingsverbod is vastge- De resolutie ging onmiddellijk »ar het Witte Huis. waar zij door lesident Nixon werd ondertekend. Volgens sommige berichten zou de regering voor Soestdijk tien miljoen i gulden op tafel willen leggen, maar de RVD bestempelde dat vanmorgen als „een slag in de lucht". I Voor het personeel is een rege- Een goed stuk vlees hoort erbij kropsla of rauwe andijvie met Serveren met gebakken aardappelen of friten. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vees Veeswaren en Veesconserven De Franse duikboot Eurydice. die tijdens een duikproef in de Middellandse Zee moet zijn ont ploft. ALMELO Nederland, West- Duitsland en Engeland hebben gistermiddag in Almelo het ver drag over het ultra-centrifuge project ondertekend. Minister Luns zei dat het verdrag zal bijdragen tot de economische sa menwerking van Europa. De samen werking bü dit project biedt de indus trie alle ruimte voor ontwikkeling, zonder dat overheidscontrole wordt verwaarloosd. Almelo is plaits van onderteke ning gekozen omdat daar één van de twee fabrieken tot verrijking van uranium wordt gebouwd. De tweede komt in Capehurst, Engeland. In Al melo is bovendien een centrifugefa- briek in aanbouw. De samenwerking tussen de drie landen vindt haar praktische vorm in twee ondernemingen: de Verrijkings organisatie en de Hoofdaannemer. De eerste richt dochterondernemingen op, beheert en exploiteert ze. Het hoofdkantoor komt in Engeland. De Hoofdaannemer houdt zich bezig met het ontwerpen en bouwen van de fa brieken. De zetel komt in West- Duitsland. Verwacht wordt dat in 1972 de fa brieken in Almelo en Capehurst jaar lijks een totaal scheidend vermogen van vijftig ton bereiken. Dc drie landen hebben zich voorts verplicht tot oprichting van een ge mengde commissie, die zowel met vraagstukken van controle op het vreedzaam gebruik van kernmate riaal als met overeenkomsten niet an dere landen wordt belast. LONDEN Ruim 700 mijnwerkers hebben in drie mijnen in Kent (Zuid- -Engeland) een aantal benauwde uren doorgemaakt. Zij moesten de nacht duizend meter onder de grond door brengen toen door een sneeuwstorm de stroomvoorziening was uitgevallen, waardoor de liften niet meer werk ten. Vanmorgen vroeg konden zij weer naar boven komen, nadat Britse mili tairen erin geslaagd waren twee noodaggregaten te plaatsen. Premier Wilson heeft zich van uur tot uur over de toestand laten inlichten. Een van de bevrijde mijnwerkers vertelde toen hij weer boven was „De stemming beneden was opperbest en er werd gezongen en lol gemaakt, maar ik persoonlijk had aardig de zenuwen. Het was ten slotte pikke donker en je hoorde overal water binnenstromen. Daar kon niets tegen Heathrow nog .Jam"' LONDEN Drie kwartier nadat de stakende brandweerlieden op het Londens vliegveld Heathrow zich gisteravond na een staking van drie dagen bereid hadden verklaard het werk te hervatten, zijn zij opnieuw weggelopen. Zij eisen meer betaling voor ploegendienst. Men hoopte vandaag met een nood- bezetting het luchtverkeer enigszins op gang te kunnen houder.. DJAKARTA President en me vrouw Soeharto zullen prins Bern- hard bij diens aankomst op 12 maart in Indonesië niet op het. vliegveld ontvangen. Eerder had het persbu reau Antara het tegendeel beweerd. Maar volgens het Indonesische minis terie van voorlichting zal de minister van eco omische, financiële en in dustriële zaken, de sultan van Jog jakarta, de prins begroeten,. Ondanks de afwezigheid van de president, zullen toch negentien sa luutschoten worden gelost en zal de rode loper worden uitgelegg. Later brengt de prins een hoffelijkheidsbe- zoek aan Soeharto en op een nog na der vast te stellen datum gebruikt prins Bernhard de lunch bij de presi dent in diens particuliere woning. De prins is vandaag in India aan gekomen, waar hem een drukke week wacht worden gedaan: de pompen werkten niet omdat er geen stroom was." Een groot aantal familieleden bracht de nacht door op het terrein van de mijnen, wachtend op nieuws. De directie had verteld dat men zich niet ongerust hoefde te maken. Of schoon er onder de wachtenden geen paniek heerste, was men vanzelf sprekend buitengewoon opgelucht, toen de liften, pompen en lichten weer begonnen te werken en de eerste bevrijden 'tevoorschijn kwa men. LUNTEREN Negenentwintig ge reformeerde predikanten hebben in een telegram aan de gereformeerde synode geprotesteerd tegen het syno debesluit. volgens welke gemeen schappelijke kerkdiensten met de Rooms-Katholieke Kerk niet zijn toe gestaan. Zij vragen de synode alsnog ruimte te geven aan ontwikkelingen op plaatselijk of regionaal niveau. Het zijn zeventien predikanten uit Nood-Brabant-Limburg, tien uit de Zaanstreek en twee uit Amsterdam. Voor vervolg zie pag. 2 DENVER De politie van Denver in de staat Coloradb kijkt uit naar twee mannen in een rode volkswa gen, die betrokken zouden zijn bij een plan om een aanslag op mevrouw Nixon te plegen. Mevrouw Nixon brengt een bezoek aan Colorado. De politie kreeg een tip van de geheime dienst. T^E Sociaal-Economische Raad heeft vorig jaar unaniem geadviseerd bü de onderhandelingen over de nieu we cao's voorshands voor één jaar te streven naar een vooraf vast te stellen reële inkomensverbetering van 2.5 a 3 procent. Ook al omdat daarvan in 1969 voor de meeste werknemers nauwelijks- sprake is geweest. Het advies is door regering en parle ment onderschreven, en in vrüwel alle tot dusver afgesloten nieuw* cao's is een zgn. indexeringsclausule opgenomen, die het mogelük maakt de lonen aan te passen als de prüsont- wikkeling (opnieuw) uit dc hand mocht lopen. Nog maar nauwelijks echter staat die clausule in de contracten, of er maken zich al bezorgd over de mogelijke ge volgen: versterking van de zo gevrees de loon- en prijsspiraal. met name in 1971. Dat gevaar is inderdaad niet denk beeldig, al moet bedacht dat ook an dere vormen van loonbeleid de spi raal niet in bedwang hebben kunnen houden. Het geval wil nu evenwel, dat het Centraal Planbureau in zün gis teren verschenen centraal economisch plan voor 1970 op zuivere economi sche gronden vaststelt dat "de visie op de loon- en prysbeweging in 1971 niet al te pessimistisch behoeft te zün". En dat, terwül hetzelfde plan bureau thans een grotere reële inko mensverbetering voorziet dan in sep tember vorig jaar, n). van 3.2 in plaats van 2.5 procent. Bezorgdheid kan ook te vroeg komen. Het lükt ons, dat het loonindexerings systeem een reële kans moet krügen. Pas in de komende herfst kan een ge fundeerd en vergelijkend oordeel wor den gevormd. Kleuterklas gOMS VINDT KVP-fraktielcider Schmelzer de Tweede Kamer op een kleuterklas lijken. Vooral als naar de bekende weg wordt gevraagd. Deze kritiek geldt de werkwüze: veel mondelinge vragen, ordedebatjes en interpellaties. Gevolg: bclangrü'k werk blijft liggen. Toch mag niet worden vergeten, dat een schünbaar onbelangrijke vraag, een onbenullig lükend oordedebat, plotseling van betekenis kunnen zün. Het niet toestaan van een interpella tie aan de oppositie kan een slechte indruk maken. Het is moeilük, rege lend op te treden zonder democrati sche rechten aan te tasten. En wat die kleuterklas betreft, het is aan de Kamerleden, ieder voor zich ên in vereniging, deze schü'n te ver mijden. IJMUIDEN Hoogovens heeft in het vierde kwartaal 1969 een netto winst behaald van 44 miljoen, wat ten opzichte van het vierde kwartaal van 1968 een stijging is van 44,3 procent Over het gehele jaar 1969 bedroeg de netto winst 137 miljoen, een stijging ten opzichte van 1968 met bijna 17 procent. De winststijging is vooral in het tweede halfjaar ont staan door het ingebruiknemen van de nieuwe walserijen en verbetering van de opbrengstprijzen. iing getroffen, nu is gebleken dat het niet in het Rijksambtenarenkorps kan worden opgenomen, wat eerder de bedoeling was. Op de begroting zal een aparte post voor dit perso neel worden opgenomen. De konin gin kan de salarissen dan bij het Rijk declareren. Hoeveel goeds men ook van ons zegt. men leert ons niets nieuws. ROCHEFOUCAULD Crita) „Terwijl j<- up Ellen wacht, zouden we wat bonbons kunnen eten. Zon en maan 6 maart zon op 7.16, onder 18.28; maan op 6 56. onder 16.52; 7 maart NM HST WEER DE BILT Een depressie trok woensdag van Engeland over Frankrijk naar Noord-Ita- lië. Vooral in Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk viel daarbij veel sneeuw, op sommige plaat sen zelfs meer dan 10 cm. Ons land kwam na het weg trekken van deze depressie in een overgangsgebied met weinig wind en flinke opklaringen. Plaatselijk vroor het de afge lopen nacht 5 graden. Het ko mende etmaal verplaatst een frontaal systeem, behorende bij een depressie boven Midden- Europa zich geleidelijk west waarts, en zal morgen dichtbij ons land liggen. Met dit front komt veel bewolking mee, waar uit neerslag, meest in de vorm van sneeuw kan vallen. Vooruitzichten voor zaterdag: Plaatselyk sneeuw en in de nacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: aan tal uren zon: 0 tot 4; min. temp, 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp. 2 tot 6 graden onder normaal; kans op eer» droge pe riode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 proeent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), stij- I gend. WEES U ER VAN BEWUST, dat U een KWALITEITSMEUBEL met aantrekkelijke prijs kan kopen bij Het Karpettenhuis. Tevens gratis leggen van alle kamer- breedtapijten o.a. K.V.T. U weet wel, die fabriek die al meer dan 100 jaar bestaat. HET KARPETTENHUIS LEIDEN: Herensingel 10. 11 en 12. ingang lussen de bloembakjes, 26003. RIJNSBURG: Remisewinkelcentrum voor Katwijkers; bus 3 stopt voor de deur. 6813. <^W477S al* u> HUuube abruinxu Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwarlaal per maand Als belopingvvoor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel.. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. - Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Begin april ontvangen alle abonnees gratis een prachtige jubileum-bijlage

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1