MEER OM TE BESTEDEN Commentaren Prins Bernhard naar Expo Wettelijke regeling voor verdeling oppervlaktewater JJren in file Gouda naar op autoweg Rotterdam Er™' NA SLIPPARTIJ BIJ MOORDRECHT Fabricage kunstnieren in Kampen «■■iHamwv Het Kwartet VI Crita) Ondanks correctie nog grotere belastingdruk VIERMAAL JARIG Prijzen stijgen veel minder Bovcot van boekenweek opgeschort Opkomstplicht definitief van de baan En «eland wil de Veiligheidsraad snel hij elkaar Nieuwe Leidse Courant Woensdag 4 maart 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwi (recteur: F. Diemer loofdredacteUR Or. E. Diemer ifdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvostich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur mo 'lijk De grootste rijkdom heejt ,ij, die arm is aan begeerten. SENECA ilk hoop. dal mijn \ader hierteger verzekerd is.** HET WEER DE BILT Boven Europa bevindt zich een omvangrijk de pressiesysteem met kernen van §85 mbar voor de kust van Noor wegen en boven Noord-Italië. De depressie boven Italië trekt ^langzaam naar het noordoosten en brengt voornamelijk in Midden-Europa op uitgebreide schaal sneeuw. Inmiddels is een storing, die zich gisteren bij IJs land ontwikkelde, boven Zuid- Engeland aangekomen en daar bij in betekenis toegenomen. Deze storing zal zich in het ko mende etmaal met sneeuw over Noord-Frankrijk naar het zuid oosten verplaatsen. Als gevolg van deze ontwikkeling blijft ons M^and in de koude en onstabiele lucht, waarbij opklaringen afge wisseld zullen worden door en- ■fcele sneeuw- en hagelbuien. Ook ^in de komende nacht zal het licht vriezen, maar hier en daar kan ||de vorst matig zijn. |J Vooruitzichten voor vrijdag: Slaatselijk sneeuw en in de lacht overwegend lichte vorst. Vooruitzichten in cijfers ge- 'middeld over Nederland: IR Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. Iljtemp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 1 tot 5 raden onder normaal. Kans op^ ien droge periode van minstens* .2 uur: 70 procent. Kans op een Pjgeheel droog etmaal: 40 procent. 7 Z.od en maan maart zon op 7.18, onder "18.26; imaan op 6.37. onder 15.17; 7 maart NM DEN HAAG Het reëel besteedbare inkomen zal dit jaar sterker stijgen dan in de macro-economische verkenning voor 1970 (in sep tember) werd voorzien, zo verwacht het Centraal Planbureau nu. In het vandaag verschenen Centraal Economisch Plan 1970 wordt een stijging van het netto inkomen verwacht van 3,2 procent, dat is 0,7 procent meer dan in september nog werd verondersteld. Morgen viert in Bodegraven de vierling Verheul zijn eerste verjaardag.. Hier de gelukkige moeder met haar bijna-jarig kwartet, van links naar rechts Marcel, Rinke. Yvonne en Peter, allen wat uitgelaten om de naderende grote dag. (Zie onze reportage elders in de krant.) Averechts nor: 12 i De kosten van levensonderhoud zullen volgens het CPB dit jaar ca 3.7 procent stijgen. (In september was de verwachting 3,5 4 procent). Voor de meeste werknemers heeft de prijs stijging ditmaal geen invloed op het reëel besteedbare inkomen, omdat in het grootste deel der cao's een in dexeringsclausule is (wordt) opgeno men, die voorziet in een extra loon stijging indien de prijzen te ver oplo pen. Vorig jaar, toen er van een indexe ringsclausule nog geen sprake was, kwam het reëel besteedbare loon tot een gemiddelde stijging van maar 0,7 procent. Gunstig Het CPB acht het heel wel moge lijk, dat de gevolgen van indexering der lonen aan de prijzen zich in 1971 zullen doen gelden in een versterkte loon- en prijsstijging. Daar staat te genover dat een gunstig prijsverloop gedurende 1970 tot matiging van de loonstijging in 1971 kan bijdragen. Onder deze omstandigheden be hoeft de visie op de loon- en prijsbe weging in 1971 niet al te pessimis tisch te zijn, aldus het CPB. Voor het overige wijken de ver wachtingen in het Centraal Econo misch Plan 1970 weinig af van de prognoses in de macro-economische verkenning van september. Verwacht wordt dat de produktie dit jaar met 5 procent en de produktiviteit met 4 procent zullen stijgen (vorig jaar resp. 5.5 en 4.5 pet). Daartegenover neemt de particulie re consumptie in volume toe, nl. met 5.5 procent tegen vorig jaar 3.5 pet. Dit door een grotere stijging van het netto inkomen, de werking van de belastingprogressie en de drukverla- ging van de inflatiecorrectie op de belastingtarieven. Werkgelegenheid O O De spanning op de arbeidsmarkt zal verder toenemen. Het CPB ver wacht, dat het aantal werklozen (vo rig jaar 62.000) zal teruglopen tot 50.000 a 55.000. Meer gastarbeiders verruimen de arbeidsmarkt, maar daar staat een toenemende pendel naar Duitsland (nog versterkt door de revaluatie) tegenover. De afzwakking in hel stijgingstem po van de produktie wordt dan ook voor een belangrijk deel veroorzaakt door verkorting van de arbeidsduur, die een grotere omvang aanneemt dan in de afgelopen jaren. Het CPB constateert Ihier een nadering van de capaciteitsgrenzen". De betalingsbalans op lopende re kening zal ook dit jaar geen over schot meebrengen. Oorzaken: de ruil voet zal nogmaals verslechteren, de kapitaalopbrengstenbalans loopt ver der terug en de ontwikkelingshulp vergt wederom grotere bedragen. Belastingdruk Het financieringstekort van de overheid zal (bij strikte handhaving van de budgetnormen) verder terug lopen ten opzichte van het nationaal inkomen. De toeneming van de belas tingdruk is naar verhouding groot. „Dit moge verwondering wekken, gezien de inflatiecorrectie van ƒ600 miljoen die in de ramingen besloten ligt; bedacht moet echter wbrden dat er vorig jaar een vertraging in de afdracht der indirecte belastingen ontstond als gevolg waarvan de be lastingopbrengsten toen aan de „lage" kant waren", aldus het CPB. De toeneming van de goederenin- voer blijft in 1970 belangrijk beneden die van de goederenuitvoer (7.5 tegen 11 pet), de investeringen in vaste ac tiva van het bedrijfsleven zullen (in volume) ca 6 procent stijgen, d.i. 2 procent meer dan in september nog werd verondersteld, tegen slechts 0.5 procent in 1969. Ook t.a.v. de investeringen in de woningbouw is een herstel te ver wachten. DEN HAAG Bij hel Centraal Economisch Plan 1970 is een verge lijkend staatje gevoegd,'waaruit blijkt hoe een aanzienlijk grotere stijging van het netto inkomen tot stand komt dan in 1969, hoewel de loonsom per werknemer vorig jaar 2.5 procent meer is gestegen dan dit jaar ver wacht wordt. De belangrijkste oor zaak is uiteraard de forse prijsstij ging van toen. "LJET bandrecorderstunt je van socia* list Van den Doel heeft averechts uitgepakt. Zelf hadden we al geschre ven voor dit vliegenvangen op ver sprekingen weinig bewondering M hebben. Soortgelijke kritiek is nu ook van on derscheidene zijden in de Kamer ge oefend. Waar zouden we met zulke methoden belanden? Er wordt geklaagd dat de politiek on voldoende hoog in aanzien staat. In derdaad is er aan dat aanzien wel iets te doen. Maar Van den Doels stunt kan kwalijk als een bijdrage aan dat aanzien worden beschouwd. Integen deel. Het pleit voor het niveau dat de poli tiek bij ons nog heeft, dat deze aan val op de regering als een boemerang heeft gewerkt. Opkomen j^U ook de Eerste Kamer zich met het desbetreffende wetsvoorstel heeft verenigd, zal al voor de komen de Statenverkiezingen de opkomst- plicht vervallen zijn. We hebben onlangs de voordelen en de nadelen van deze plicht opgesomd, In de weegschaal van de parlemen taire beoordeling hebben de nadelen het nu gewonnen. Men kan daar ze ker vrede mee hebben. Voortaan zal de politiek het dus ook in dit opzicht moeten hebben van ons aller spontane steun. Er Ls ons allen een bepaalde graad van volwassenheid toegedacht, welnu, aan ons om te la ten zien wat daarvan waar is. Overigens kon bij de huidige verwar de politiek het aantal „weg blijvers" ditmaal dan gebruikelijk. .vel eens groter zijn 1969 Loonsom per werknemer 10.5*/» Sociale lasten werkgevers 1 Bruto loon 9.5 Belastingprogressie 1.5 Belastingverlaging 0.8 Sociale lasten werknemers 0.8 Nominaal vrij besteedbaar loon 8 Prijsstijgingen 7.2 Reëel vrij besteedbaar' loon 0.7 1970 iVau onze parlementsredactie I DEN HAAG Voor een eerlijke en optimale verdeling van het op- pei-vlaktewater over de verschil lende gegadigden zal er een wet telijke regeling komen, heeft mi- E(Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het wegver keer heeft met name in Zuid- Noord-Holland vanmorgen diverse plaatsen weer grote 'ertraging ondervonden van ladheid door bevriezing van latte weggedeelten en een fijne ifeneeuwlaag. J AMSTERDAM De vereniging letterkundigen heeft de boycot legen de van 4 tot 11 april te houden boekenweek voorlopig opgeschort. Dit was het resultaat van een eerste be spreking gisteravond tussen de be- Stuursdelegatie van de Uitgeversbond het actiecomité "Schrijverspro- t". De auteurs hebben gesteld, dat de boycot van de boekenmarkt onvoor waardelijk wordt hervat als niet voor 1 juni op essentiele punten overeen- Itemming wordt bereikt. Op de autoweg GoudaRotterdam ontstond door een slippartij ter hoogte van Moordrecht vanmorgen vroeg al een lange file, die zich uiterst langzaam kon voortbewegen. Kon het verkeer in de richting Gouda vrij vlot worden verwerkt, de ver traging voor de automobilisten in omgekeerde richting duurde tot na negen uur. De „entree" in Rotterdam kon het verkeer in de spitsuren maar met grote moeite verwerken. Vanaf Gouda had men vanmofgen ongeveer twee uur nodig om Rotterdam te bereiken. Vrouw kocht 25 paar kousen DEN HAAG Vorig jaar hebben de vrouwen in ons land 121,3 miljoen paar nylonkousen verbruikt. Per hoofd van de bcvolkipg kwam dit neer op een verbruik van 25 paar. Het centraal bureau voor de statistiek heeft dit berekend. Van het totaal van 121.3 miljoen paar kwam 4G.9 miljoen paar rondge breide kousen beschikbaar en 69.7 miljoen paar aaneengebreide kousen (panties). In 1969 waren per persoon beschikbaar voor verbruik 9.7 paar rondgebreide kousen en 14,4 paar pantykousen. Ook op andere toegangswegen naar de Maasstad, zoals van Den Haag en Dordrecht, deden zich vertragingen voor, maar van omvangrijke file vorming was hier geen sprake. Op diverse plaatsen bleek in de vroege morgen niet of onvoldoende gestrooidte zijn. Zo was de schuin oplopende oprit naar de hefbrug in Waddinxveen spiegelglad en moesten de automobilisten elkaar helpen om de brug te bereiken. Ook de Maas boulevard in Rotterdam was uiterst glad. Kennelijk heeft de nachtelijke sneeuwval voor onverwachte ver rassingen gezorgd. DEN HAAG De Nederlandse burger kan niet meer „bij de wet" worden verplicht om bij verkiezingen naar de stembus te gaan. De Senaat ging gisteren akkoord met de afschaffing van de opkomstplicht. Dit geldt al voor de Statenverkiezingen op 18 maart. Minister Beernink merkte na de unanieme goedkeuring („Ik sch\jn de tegenstanders te hebben overtuigd") op dat met de verdwijning van de opkomstplicht ge eneinde is gekomen aan de morele plicht van üc burger om zijn vertegenwoordigers te kie zen. De suggestie van de liberaal Van de Vliet over de mogelijkheid de kie zers, die niet opkomen, ook niet te doen vertegenwoordigen, zou de mi nister onderzoeken. Volgens deze theorie zouden bijvoorbeeld jds bij een kiesdeler van 50.000 zo'n 200.000 kiezers niet komen opdagen, vier zetels onbezet moeten blijven. De socialist Troostwijk miste in het wetsontwerp de mogelijkheid om een eerste stemming ongeldig te ver klaren als een bepaald percentage opkomende kiezers niet zou worden gehaald. I-Iij vroeg zich af of minister Beernink niet wat al te optimistisch was over de opkomst van het kie zersvolk. uister Bakker vanmiddag Tweede Kamer meegedeeld. Deze gegadigden voor het beschik bare water zijn dan drinkwaterbe drijven, landbouw, industrie, maar ook scheepvaart en recreatie. Bij de behandeling van de nota Waterhuishouding wees minister Bakker erop, dat de wettelijke rege ling zin heeft, omdat straks door de beschikbare waterstaatswerken de watertoevoer naar de verschillende delen van ons land kan worden beïn vloed. Centraal ■Het waterbeheer in het groot kan centraal worden geregeld. Door de Rijnkanalisatie kan immers het water meer naar het noorden of het westen worden gedirigeerd. Dit staat in verband met het mani puleren met de Haringvlietsluizen, waardoor weer meer of minder water langs de Rotterdamse Waterweg kan j worden geleid. Hierbij komt nog de peilbeheersing van het IJsselmeer. De gedachten van minister Bakker j gaan uit van een team van diensthoof- 1 den, dat een systeem moet ontwerpen en onderhouden om het water te stu ren, te onderzoeken en te controleren. Optimaal Door zo'n systeem zal het water op timaal kunnen worden verdeeld. In de voorgestelde wettelijke regeling zal ook plaats zijn voor een vergun ningssysteem voor wateronttrekking. In aparte wet van het ministerie van Sociale zaken is nodig voor de kwalitatieve bescherming van het grondwater. KAMPEN' In een Kamper be drijf zullen binnen afzienbare tijd op grote schaal kunstnieren worden ver vaardigd. „Hoogstraat" Medische Techniek N'.V. hoopt nog dit jaar de eerste vijftig gereed te hebben. Voor de toekomst bestaan er plan-, nen op het fabrieksterrein een woon blok ie bouwen dat is bedoeld als „trainingscentrum" voor nierpa tiënten. Een en ander is mogelijk ge worden nadat het bedrijf een licen tie-overeenkomst had gesloten met d* Amérikaanse firma „Drake Willock". In nauwe samenwerking met het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam heeft het Kamper bedrijf voorts een hartstimulator gebouwd, waarmee het mogelijk zal zijn het aantal slacht offers van hartinfarcten drastisch te beperken. OSAKA Prins Bernhard zal het eerste lid zijn» van een vorstenhuis, dat na de opening op 14 maart door de keizer van Japan een officieel bezoek brengt aan de wereldtentoonstelling in Osaka. Hij wordt op 1 april, de Nederlandse Dag, ontvangen onder de enorme zonnetoren, die het centrum vormt van de Expo '70, door Taizo Ishazaka, president van de eerste Aziatische wereldtentoonstelling. De openingsplechtigheid belooft een groot spektakelstuk te worden Vier hostesses van elk der 78 deelnemende landen zullen in nationaal kostuum de vlaggen binnendragen. Tussen de nationale vlaggen zal voor het eerst ook de vlag met het Expo-embleem wapperen. De opening gaat gepaard met geluid- en lichteffecten, vuurwerk, een regen van con fetti, waterfonteinen en tienduizenden ballonnen zuilen worden opgelaten. Kwestie-R hodesië LONDEN/DEN HAAG Engeland heeft gisteren verzocht om een snelle bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De raad moet de internationale erkenning van Rhodesië als onafhankelijke republiek verhinderen. Volgens welingelichte kringen in New York heeft de Britse delegatie de huidige voorzitter van de raad, de Columbiaan Joaquin Arbelaez, op de hoogte gesteld van de Britse wens de raad vanavond om negen uur bijeen te laten komen. In Haagse kringen heelt men als oordeel uitgesproken dat er geen ver andering is gekomen in de illegitimiteit van het regime van Rhodesië zodat het Nederlandse consulaat zijn taak zal blijven vervullen. Oud-premier Papandreoe: Constantijn onderhandelt DUBLIN' De Griekse koning Constantijn is op dit ogenblik met de huidige machthebbers in onderhande ling over zijn terugkeer. Dit heeft Andreas Papandreoe. voormalig pre mier van Griekenland, gisteren in Dublin verklaard. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonneè krijgt onza krant veertien dagen gratis. Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leidea Begin april ontvangen alle abonnees gratis een prachtige jubileum-bijlag*

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1