Weinig kans voor der radikalen in eerste WD mijn volgende pakje is weer Sociale dienstplicht als de bejaarden geen hulp krijgen Bejaarden gedood door dronken man Opstandje in Utrecht Landelijk organiseren Congres in vrede en welvaart huiswaarts Principiële punten nieuw CH-progrcim blijven breekpunt want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Publiek inlichten over grote nood Uit de Haagse hof geplukt Protest Laos cu ONGELUKKEN IN WEEKEINDE 5 BREDA Sinds zaterdag kent ook de VVD haar „radikalen". kalen". Een in groen corduroy gestoken Utrechtse liberale jongere rekende opt het Bredase congres voorgoed af met het image van „de partij zonder ruzie". Niet dat het congres in een gekibbel ver zandde. De bijeenkomst eindigde zoals elke liberale vergadering Een in groen corduroy gestoken Utrechtse liberale jongere met eelt op hun handen vanwege de grootscheepse applaus-partijen. Dat wel. De twaalfjarige Ralphie de Jesus uit Bronx (New York) getuigt voor een Amerikaanse wet gevende commissie over zijn ervaringen als gebruiker van verdovende middelen. De jongen die thans een ontwenningskuur ondergaat, vertelde dat hij de narcotica op school kocht. Maar ruiie niet. Het optreden van „radikaal" Ottevanger sloeg dan ook niet als «n bom in. Een deel van het goed geklede gezelschap wist voor zijn klachten nog wel de handen op elkaar te brengen, maar de warme huldiging van oud-fraktieleider mr. Edzo Toiopeus voorkwam een diep gaande discussie. De Utrechtenaar, die zich een beet je belachelijk maakte door maar te blijven doorpraten over homofielen en Griekenland, heeft aangekondigd dat de Utrechts e groep doorgaat. Morgenavond wordt in het Utrechtse Esplanade een vergadering belegd, waarop alle „verontrusten" binnen de VVD hun hart kunnen luchten. Maniakken Ottevanger vond de WD "een con servatieve partij, „die onder het juk van christelijke zedelijkheidsmaniak ken doorgaat". „Officieel heet de WD wel de Volkspartij voor vrijheid en demokratie, maar de partij heeft de neighg alles wat de heilige heer sende orde niet welgevallig is, op te ruimen. De demokratie staat in de WD op een laag pitje". Terwijl het congres wat bijkwam van hei vuurwerk, vertelde de 25-ja rige meteoroloog, dat hij beslist niet naar D'66 wil overlopen. Het schijnt dat er in de Utrechtse WD-afdeling een opstandje is uitgebroken, dat „nog niet" is gelukt. Oostenrijk T^E parlementsverkiezingen in Oos tenrijk hebben bevestigd wat al geruime tijd werd vermoed: de socia' listen zijn de regerende Volkspartij voorbijgestreefd. Zij behaalden ech ter geen meerderheid. Een van beide partijen kan nu trach ten een coalitie te vormen met «le kleine Vrijheidspartij. Deze coalitie (met name die tussen Volkspartij en Vrijheidspartij) zou echter te klein zijn om krachtig te kunnen regeren. Een coalitie van de Socialistische par tij en de Volkspartij hangt af van de bereidheid, elkaar na vier jaren scheiding te hervinden. Hoe moeilijk dat kan zijn, zien we in Italië, waar de politieke crisis com pleet lijkt. Pompidou r^E massale betogingen in Amerika tegen president Pompidou doen de vraag rijzen, of het verstandig is geweest niet tot afgelasting over te gaan, toen dat eind januari nog kon. Pompidou heeft zich tot een omstre den figuur gemaakt, sinds hij Israël reeds betaalde vliegtuigen weigert te leveren en in plaats daarvan de vijan den van dit land wèl voorziet. President Nixon heeft getracht zijn ogen voor de werkelijkheid te sluiten. Hij heeft daarmee niet bijgedragen tot verbetering van de Frans-Ameri kaanse betrekkingen. Rhodesië Rhodesië een republiek is ge worden en ook de laatste symbo lische band met Engeland is verbro ken, staat Zuid-Afrika voor een moei lijke beslissing: zal het overgaan tot erkenning van het blanke bewind? Binnenkort moeten in Zuid-Afrika verkiezingen worden gehouden. Er kent premier Vorster de Rhodesische: republiek niet, dan kan hjj heel wat stemmen verliezen aan de partij van de „Verkramptes", die zich van de Na-1 tionalistische partij hebben afgewend.' De afgesplitste groep heeft de laatste! tijd terrein gewonnen. Ook de jonge ren hebben sympathie voor de pogin gen van de „Verkramptes" om de! apartheidspolitiek volledig door te1 (Van onze parlcmentsredactie) GOUDA Het dagelijks be stuur van de CHU heeft zater dag in Gouda onder leiding van vice-voorzitter C. J. van Mastrigt een bijeenkomst gehouden met indieners van amendementen op het nieuwe beginsel- en politie ke program. Hoewel op vele punten overeen stemming kon worden bereikt, zijn een aantal principiële zaken nog steeds het breekpunt tussen de 'be houdende' centrum-gespreksgroep en de 'progressieve' jongeren. Met na me over de zondagsrust, buitenland se politiek en het principe 'overheid Gods dienaresse' bestaat veel ver schil van mening. Overigens noemde iedereen het een geslaagde vergadering, waarin vier a vijf uur lang over alle mogelijke problemen werd gesproken. In vijf afzonderlijke groepen werd gediscus sieerd over die punten, waarover een eensluidend pre-advies kon worden uitgebracht. Het was beslist niet de bedoeling amendementen te wijzi gen of in te trekken. Dat zou ook niet kunnen, omdat de kiesvereni gingen die al hebben vastgesteld. Verwachting Men venvacht dat het merendeel van de 210 ingediende amende menten op de algemene vergadering, komende zaterdag in Rotterdam, op weinig tegenstand zullen stuiten. De centrum-gespreksgroep blij f 1 evenwel vasthouden aan bovenge noemde principiële punten en enkele kiesverenigingen hebben daar voor stellen van gemaakt. Die zijn nu op hun beurt door de landelijke be stuursraad van de CH-jongeren af gewezen. Aanvaarding daarvan zou vergaande consequenties met zich kunnen brengen Maar ook binnen de CH-jongeren botert het niet zo. Op een zaterdag in Amsterdam gehouden bijeenkomst hebben Binding-jong rechts, het nieuwrechts front en een afgevaar digde van „verontruste" CHJO'ers be sloten nauwer te gaan samenwerken. Acties Men gaat gezamenlijk akties onder nemen, er komt een centraal lande lijk coördinatiecentrum in Utrecht en men gaat de administratie ge meenschappelijk voeren. Binding jong rechts is de jongerenorganisatie van de partij Binding rechts, die in de Kamer in de groep-Harmsen haar 'vertegenwoordiging' heeft. Om de CH-algemene vergadering zaterdag niet helemaal in het hon derd te laten lopen heeft de Kamer kring Dordrecht besloten een voor stel in te dienen. Daarin wordt ge vraagd de bijeenkomst op een -be paald tijdstip te beëindigen, bijvoor beeld vier uur, en de dan nog niet behandelde amendementen te be handelen op de algemene vergade ring in mei. Tijdens de laatste afdelingsverga dering is een motie van wantrouwen tegen het huidige bestuur op het nip pertje verworpen. Het is beslist niet zo dat er alleen maar jongeren achter de groep staan. Men is van plan zich landelijk te gaan organiseren. „In de WD wordt je bedolven on der een stortvloed van woorden, maar over fundamentele dingen praat men niet. Daar willen wij doorheen bre ken". aldus de Utrechtenaar. Succes is voor de groep niet uitge bleven, ondanks de mislukte „pre mie" op het congres. Er staat een lid van de groep op een verkiesbare plaats op de WD-lijst voor de Staten van Utrecht en ook in Amersfoort schijnt het te gaan rommelen. Fraktieleider mr. W. J. Geertsema was niet bepaald ondersteboven van Ottevangers optreden. „Ik ben wel blij, dat die geluiden ook in de WD worden gehoord. Een groot deel van zijn kritiek is echter ongerechtvaar digd. omdat hij niet góed is voorge- j licht, vooral ten aanzien van de ho- mofielen en de pornografie." Het zou interessant geweest zijn, als de discussie niet was onderbroken door de huldiging van mr. Toxopeus. Deze had natuurlijk recht op een vol le zaal met klappende liberalen, vond voorzitter Haya van Someren-Dow ner. Ze rekende er blijkbaar op dat de zaal er na die huldiging wei ge noeg van zou hebben gekregen. Ze kreeg natuurlijk gelijk. De zaal liet Ottevanger in z'n hemd staan. Dat was wat sneu voor een begin- neling. Het eerste wat hij van het congres heeft kunnen leren, is dat een betere vergadertechniek noodza kelijk is. wil men wat binnen een partij bereiken. De PvdA (Nieuw Links) heeft dat geweten, de ARP kan er ook over meepraten. „In de VVD word je bedolven on- j vele liberalen een hart onder de riem met de mededeling dat „Utrechts links" beslist niet die kans zal krijgen als Nieuw Links in de PvdA. De VVD nam tussen de bedrijven door enkele zakelijke beslissingen, waarvdn die over het gesprek met ARP. CHU, KVP en D'66 over een stembusakkoord het belangrijkste was. Die gesprekken moeten al deze zomer beginnen. Levendig Al met al een zeer levendig congres en dat Is misschien wel het grootste winstpunt. Ondanks de botte afwij zingen van mr. Van Mierlo en D'66- -voorzitter Beekmans blijft de VVD erop vertrouwen, dat deze partij nog voor de Kamerverkiezingen zich dui delijk zal uitspreken. Voor de VVD natuurlijk. Eindigen we met het laatste woord van Ottevanger tegen mr. Geertsema: „Gaat u maar weg uit de WD en met u de hele ap plaudisserende meerderheid". Wat men vanzelfsprekend niet deed Pieter-Jan Dekkers (Van onze parlemcntsredactie) DEN HAAG „Het Nederlandse volk moet worden ingelicht over de nood, die er heerst onder de bejaar den. Oudere mensen sterven onno dig, omdat er niet geholpen wordt. Voor Biafra is een dringend verzoek gedaan aan de bevolking. Een der gelijk beroep is ook nodig om de bejaarden te helpen en uit hun isole ment te halen. Komt de hulp niet, dan moet sociale dienstplicht worden ingesteld." Dit is een van de harde noten die zaterdag werden gekraakt op het congres van de a.r.-radicalen over hetonderwerp Bejaarden. De uit spraak is van mejuffrouw J. van Leeuwen, a.r.-lid van de Tweede Kamer. Verder spraken C. Egas, voorzit ter van de Nederlandse federatie voor bejaardenzorg, L. de Graaf, CNV-secretaris en drs. A. M. A. J. Jansen, directeur van de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen. Met de heer P. van Gemeren jr., directeur van Patrimonium, Rotter dam en voorzitter mr. J. N. Scholten vormden zij later een forum. Er was veel kritiek op de overheid en het particulier initiatief en de instel lingen. Een ernstige klacht: Vandaag is veel gezegd. Het klinkt mooi, maar Ontslag; admiraal Limon TEL AVIV Admiraal Mordecha) Limon, het voormalige hoofd van hel Israëlische inkoopbureau in Parijs die op verzoek van de Franse re gering naar aanleiding van de ..ka ping" van de vijf kanonneerboten naar Israël werd teruggeroepen, heeft ontslag genomen als hoge ambtenaar bij het ministerie van defensie. Hij zou de zaken van baron Edmond de Botschild in Israël gaan behartigen. VIENTIANE Laos heeft bij En geland en Rusland geprotesteerd te gen de militaire activiteit van Noord- Vietnam in Laos. De Sowjetunie en Groot-Britannië waren voorzitter van de Geneefse conferentie, die in 1962 de soevereiniteit van Laos heeft gegarandeerd. De Laotiaanse regering vraagt aan de regeringen in Moskou en Londen om met de andere twaalf staten van het Geneefse akkoord overleg te ple gen over de situatie. De Noordvietnamese acties bleven dit weekeinde overigens beperkt tot een beschieting van het vliegveld bij Loeang Prabang, de residentie van Laos. Amerika weigert commentaar te ge ven op het bericht dat generaal Abrams, opperbevelhebber van de VS in Vietnam, van president Nixon vol macht zou hebben gekregen luchtaan vallen te doen op communistische posten in Laos. Een takje met vruchtbolsters van de Paulowniaboom, een gemarmerde kei en een schaal opgetast met echte mandarijnen, compleet met tientallen pitten en los in hun geurige jasjes liefdevol meegetorste herinne ringen aan een heerlijke vakantie. Je leeft in zulke weken volkomen egoïstisch, vindt jezelf al geweldig dat .ie om de ansichten denkt, die de achterblijvers thuis van je verrukke lijke belevenissen een flauw idee ge ven. „We zitten heerlijk in de zon op een terrasjeen je piekert er niet over, dat ze de kleurige kaart ontvangen in een hagelbui! Je slentert iedere ochtend het weg getje af waar een gele boom staat te geuren met zijn bloesems, zoet en zwoel. Daar eenmaal voorbij blijft het aroma van het bouquetje maartse viooltjes, dat als corsage dient en voor een paar dubbeltjes verkocht wordt met als toegift een paar plui men mimosa. We waren, ik moet zeggen onder andere, in Merano. Stadje vol poli tiek geharrewar, maar ook vol vrien delijke mensen, die als tweede na tuur de gave hebben een ieder on middellijk te schatten op „Italiaans" of „Duits". Van achter de toonbank eerst een snelle blik op een binnen komende en dan de prik „signora" of „Gnadige Frau". Zelden verkeerd. Na twee dagen heb je alweer vas te gewoonten. De ochtendchocola in Christall, waar dan ook net Mar celini, de postbode, komt. Hij torst zijn zware tas, maar verder heeft hij geen speciale uitmonstering. Het is altijd op dat moment druk aan de toog. De buurtbewoners zijn aan hun eerste glas rood of wit toe en Mar- Uit en Thuis celini deelt zijn brieven uit: Heinz, Pedro, Karl en Antonio Er is altijd wel iemand die ken nelijk een blijde tijding krijgt, want de brenger wordt grif een glas wit aangeboden. Hij slaat dat snel ach terover. Veegt met zijn moüw de mond af en gaat verder. Waarschijn lijk naar een volgend trefpunt en glas Het is nog geen seizoen, geen tou ringcars en geen horden. Wel eenzame vrouwen, die men overal ter wereld ziet Goed verzorgd, wat stram, een zweempje van de vergane glorie in het hermelijnbontje om de nek, de diamant aan de vinger Ze wandelen met kleine stapjes over de Promenade, zitten turend op een bankje en pozen lang in de kon- ditorei bij de middagkoffie. Ze glunderen niet, zoals wij, van vakantiepret; ze buiten de uren en minuten niet uit. Vandaag is als gis teren en ook zoals morgen zal zijn. Voor ons is alles een avontuur, waar we ons onbekommerd instorten. Na een paar dagen van zorgvuldig de kunst afkijken, wagen we ons zelfs aan de slierten spaghetti, die we dan feilloos op de vork winden. Maar gek, weer thuis, de eerste dag...wat zullen we eten? En dan weten we: geen sauerkraut, geen macaroni, geen goulash en geen Kaiserschmarren, maar heel oer- Hollands vertrouwd: boerenkool met worst Het is heerlijk en goed weer thuis te zijn in de praktijk heb je er zo weinig aan. Drs. Jansen: Ja, we zijn bezig em mers water naar de brand te dragen en gelijk de brandweer te organise ren. Aanklacht Mejuffrouw Van Leeuwen sprak een ernstige aanklacht uit tegen alle instellingen. Er wordt namelijk te weinig preventief gewerkt. Het ge volg is dat veel bejaarden eerder moeten worden opgenomen waar door extra dure voorzieningen nodig zijn. Het grote knelpunt is dat de hulp verlening onvoldoende is. Hierdoor moeten veel bejaarden naar de ver zorgingstehuizen vluchten. Het grote manco is, dat men niet op de hoogte is van de bestaande noden. Daarom is het nodig, dat per gemeente de be hoeften worden geregistreerd. Dan kunnen de voorzieningen aan de plaatselijke omstandigheden wor den aangepast. Het is bijvoorbeeld de vraag of een dienstencentrum wel overal tot en met nuttig is. Mejuffrouw Van Leeuwen pleitte voor een grote wervingscampagne (onder meer onder de gehuwde vrou wen) om de bejaarden te helpen. Dat betekent dat de kleuterdagver blijven moeten worden gesubsidieerd. Tijdens de discussie vroeg mejuf frouw Van Leeuwen meer geld uit de algemene middelen voor gerichte maatregelen voor de bejaarden. De heer De Graaf waarschuwde niet onbeperkt door te gaan met het opschroeven van de sociale verzeke ring. Voor de oudere werknemers bepleitte hij een geleidelijke pen sionering. Voor de werknemers in de slijtende beroepen moet een regeling worden gevonden om vroeger met pensioen te gaan. Voorzitter mr. Scholten noemde het congres geslaagd. Hij gaf bloemen aan Els Terpstra—Kabout, die in haar eentje alles had georganiseerd. ZAANDAM Een onder invloed verkerende vrachtwagen chauffeur heeft zaterdagnacht twee op een zebra in Zaandam over stekende bejaarden dodelijk aangereden. De man, de 26-jarige M. N. T., stópte na het ongeluk even en reed daarna met gedoofde lichten door. Doordat ooggetuigen het autonummer noteerden kon de dader worden achterhaald. De chauffeur verklaarde tegenover de politie zaterdagavond twaalf gla zen bier te hebben gedronken. Hij reed zeer snel in zijn sportwagen door de Wibautstraat en kon de slachtoffers C. A. Sohmitz (57) en B. II. Kuiper-Spiering (55) niet meer ontwijken. Beiden werden ongeveer twintig meter meegesleurd. Op rijksweg 31, onder Havelte, kwamen zaterdagavond twee kinde ren uit het gezin van de familie Vast uit Amersfoort om het leven. Hun ouders en een derde kind zijn met verwondingen in een ziekenhuis in Meppel opgenomen. Het gezin zat in een personenauto, die geen voorrang kreeg van een andere automobilist. Frontaal In Wormerveer kwamen in de nacht van zaterdag op zondag twee auto's frontaal met elkaar in botsing. Dit ongeluk kostte aan mevrouw M. van 7. uit Westzaan het leven. Op de rijksweg Zwolle Coevorden reed zaterdagavond in de omgeving van Ommen een auto in de berm, sloeg over de kop en botste tegen een an dere auto. De 36-jarige leraar Y. Hanning uit Leeuwarden en de 50-ja- rige textielarbeider G. Y. Bussches uit Almelo lieten het leven. De vtouw van de textielarbeider werd zwaar gewond. Twee andere vrouwen wer den licht gewond. De 65-jarige weduwe A. Knorren- -Bruggink uit Hogersmilde kwam gistermiddag om' hét leven toen de auto waarin zij meereed in Havelte in de Drentse Hoofdvaart terecht kwam. De 26-jarige chauffeur E. K. van der Bij uit Jubbega-Schurega verloor zondagmiddag het leven toen hij met zijn auto in Idaarderadeel te gen een boom reed. Op de Vaartweg in Oudenbosch verongelukte gisteravond de 65-jarige A. Kuijstermans, die daar op een fiets reed en tegelijkertijd een flets aan de hand meevoerde. Hij werd I door een achterop komende auto aan- j gereden. De bejaarde overleed korta I tijd na het ongeluk. a

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5