Collectieve Israël helpt joden in nood „ARP - radikalen zullen partij niet stilzwijgend overnemen' Wereldraad in '72 naar Nederland Een woord voor vandaag J. Vermeulen overleden Vergadering centraal comité Eerste heer na 1948 Bidden voor kerk in Nederland Classis wil ingrijpen synode beroepIngswerk Nieuwe bisschop niet voor oktobei Treinconducte trouwt freule niét Liberalen dagen D 66 uit~ ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 Nathanaël is wel een tikkeltje nieuwsgierig, maar hij blijft toch ge reserveerd. Als Filippus hem zegt: "Wij hebben Hem gevonden, van wie Mozes in de wet geschreven heeft en de profeten, Jezusde zoon van Jozef, uit Nazareth", loopt zijn hart beslist niet over van uit bundige vreugde. Filippus mag er dan vol van zijn, hij wil die Vreemdeling eerst wel eens zien. Hij vertrouwt hel niet erg. Luister maar naar zijn antwoord. Kan nu uit Nazareth iets goeds komen?" Maar goed, hij laat zich overhalen en volgt Filippus. En dan ineens staat hij tegenover de Here. Die ontmoeting maakt van Nathanaël een heel ander mens. Het gesprek is kort, maar indringend. De gere serveerdheid maakt eerst bij Nathanaël plaats voor verbazing als Je zus hem precies vertelt wie hij. Nathanaël, is - "Vanwaar kent Gij mij?" en die verbazing slaat over in een volledige overgave als Jezus hem op die vraag antwoord geeft. Eer Filippus u riep, zag ik U onder de vijgeboom." (Johannes 1:49). Dit is voor Nathanaël het kardinale punt, dal hem doel zwichten. Hij hoeft de Here helemaal niet in te lichten, niets te verteilen wat en wie hij is. hoe hij denkt en hoe hij leeft, niets te zeggen van zijn vreugden, zijn teleurstellingen, zijn zondig leven, zijn verlangens en zijn wensen. "Eer Filippus u riep". Dit is de grote rust 'in ieder mensenleven. Wc lezen vandaag: Marcus 6 vers 30 tol 43. (door Hans W. Ledeboer) JERUZALEM Tijdens de zes daagse oorlog is in Nederland de Ke ren Hajesod de Collectieve Israël Ac tie in en rond Israël slechts een op- kcnd geworden. Wat weinigen in die niet-Joodse kringen weten is, dat die Collectieve Israël Actie dit jaar een gouden jubileum viert. Wellicht is het voor een aantal con tribuanten uit 1967, dat van de situa tie in en rond Israel slechts een op pervlakkige kennis heeft, een teleur stelling dat de achttien en een half miljoen gulden, die Nederland in dat jaar voor de Collectieve Israël Actie bijeenbracht, nooit bedoeld is geweest voor de rechtstreekse leniging v an oorlogsleed, door Israël tijdens de zesdaagse oorlog geleden. Maar voor degene die de situatie beter kent zal het een grote voldoe ning zijn dat de gelden van de Col lectieve Israël Actie in het verleden werden en nu nog steeds worden be steed voor de sociale behoeften van ieder, die met betrekking tot Israel in een noodsituatie verkeert. In Israël maar ook daarbuiten. Basisfonds Het Hebreeuwse woord Keren Ha jesod-betekent „basisfonds". In de (Van onze kerkredactie) ALBLASSERDAM In de leeftijd van 88 jaar is gisteren overleden de heer J. Vermeulen. In de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland nam hij een vooraanstaande plaats in. In Alblasserdam is hij vanaf de stichting van de gemeente in 1928 ouderling geweest Hij was verschil lende malen scriba van de synode en voorts jarenlang scriba van het depu- taatschap bij de hoge overheid en van het deputaatschap emiritering en secretaris van de stichting tot bevor dering en instandhouding van de zui vere waarheid. Hij was verder bestuurslid van de Gereformeerde Bijbelstichting. Ook in de Staatkundig Gerefor meerde Partij was de heer Vermeu len actief. Hij maakte jaren deel uit 'vaYi het hoofdbestuur van de partij en van de Alblasserdamse gemeente- raad. De begrafenis is dinsdagmiddag na een samenkomst in de kerk onder lei ding van ds. F. Mallan, die om twee uur begint. Nieuwe huizen in Beth-Sean. Nieuwe immigranten, die vroeger vaak onder de erbarmelijkste omstandigheden hebben geleefd éér zij naar Israël kwamen, krijgen deze woningen, vogrzien van alle moderne comfort, tot warm en koud. stromend water toe. Vor mensen 'als de oude uit Marokko afkomstige Jood, die rechts vooraan op het muurtje zit, is een zorgvuldige inleiding en begeleiding in deze moderne samenleving nodzakelijk. Daarvoor zorgt de Collectieve Israël-Actie. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Naar wy vernemen, aal het centraal comité van de We reldraad van Kerken in 1972 zijn ver gadering in Nederland houden. De vergaderingen van dit 120 leden tellende ..parlement" van de Wereld raad zijn gewoonlijk de jaarlijkse hoogtepunten van de oecumenische activiteiten. Vaak worden er voor en er na nog verschillende vergaderin gen van commissies van de Wereld raad gehouden. Met stafleden, advi seurs. waarnemers en journalisten mee komen er wel enkele honderden mensen samen. Een vergadering pleegt ongeveer twee weken te duren. Het centraal comité komt eens in het jaar of de anderhalf jaar bijeen. Vorig jaar augustus werd in Canter bury vergaderd. In januari 1971 komt men ln Addis Abeba bijeen. Dit jaar wordt er niet vergaderd. Na de allereerste vergaderi -(in (Van onze kerkredactie) GENÈVE Van de 22 verga deringen, die het centraal comité sinds dc oprichting van de We reldraad in 1918 heelt gehouden, waren er \ijftien in Europa, waarvan vijf in Zwitserland en drie in Groot-Brittannië. Vier keer werd in Noord-Ame- rika vergaderci. twee keer in In dia en een keer in Nigeria. De enige keer dat in een communis- tisch land werd vergaderd, was in 1965 in Hongarije. De lijst ziet er als volgt uit (vergaderingen in aansluiting op een assemblee vet gedrukt): 1948 Amsterdam, 1949 Chiches- ter. 1950 Toronto, 1951 Rolle (Zw.), 1952 Lucknow (India), 1953 Genève, 1954 Evanston (VS) 1955 Davos 1956 Galyatetö 1957 New Haven (VS). 1958 Nybörg, 1959 Rhodos. 1960 Saint Andrews, 1961 Genève. 1961 New Delhi, 1962 Pa rijs 1963 Rochester (VS) 1964 1965 Enoegoe (Nig.) 1966 Genève 1967 Kreta. 1968 Uppsala, 1969 Canterbury 1970 1971 Addis Abeba. 1972 nog te bepalen plaats ln Nederland. september 1948 onmiddellijk na de eerste assemblee van de Wereldraad in Amsterdam) is het centraal comité niet meer op Nederlandse bodem bij eengeweest. Het centraal comité wordt gekozen door de assemblee, die eens in de ze ven jaar bijeenkomt. Op zijn beurt kiest het centraal comité uit zijn midden weer het negentien man tel lende uitvoerende comité, dat een keer of twee per jaar vergadert (vori ge week in Genève). Als enige Nederlander heeft prof. dr. H. Berkhof in het centraal comité zitting. Voor de volgende assemblee van de Wereldraad (zomer of herfst 1975) gaan de gedachten uit naar een land van de ..derde wereld". Cel i haatsk west ie EDINBURGH Bisschoppen in Schotland hebben een beroep op de 830.000 Schotse rooms-katholieken ge daan „in deze dagen van controverse ernstig te bidden voor de kerk in Ne derland". In een verklaring die zij gisteren aflegden stellen zij zich on voorwaardelijk achter de paus „bij zijn moedige verdediging van het ce libaat, deze kostbare traditie van het katholieke priesterschap, welke de volledige en onverdeelde toewijding aan de dienst van God mogelijk maakt". i Ongeveer tegelijkertijd heeft de Britse primaat, kardinaal Heenan. zich tegen het standpunt van de Ne derlandse bisschoppen in zake het ce libaat gekeerd door de ontkoppeling van het priesterschap ,.een haast openbare cultus van afvallige pries ters" te noemen. Hij waarschuwde de Britse priesters „dal het huwelijk zelfverloochening en zichzelf wegcijferen zou beteke- I nen. Het huwelijk is veel meer een waagstuk dan een wijding, want het eerste geval is een contract met een ander feilbaar menselijk wezen, ter wijl de wijding een contract met Christus betekent, die nimmer on trouw kan zyn. Tegen hoogleraren FRANEKER De classis Franeker van de Gereformeerde Kerken heeft een brief gestuurd aan de generale synode, die volgende week voor het laatst bijeenkomt. „Wanneer enkele hoogleraren me ningen verkondigen, die ingaan tegen Gods Woord naar opvatting van onze belijdenis, dan dienen deze hooglera ren hun bezwaren tegen de belijdenis langs kerkelijke (en door hen beloof de) weg kenbaar te maken en niet door allerlei publikaties hun afwij kende beschouwingen te verkondigen. Dit brengt verontrusting, onzekerheid en verlegenheid bij velen. De classis verzoekt u dringend te doen, wat naar uw bevoegdheid en verantwoordelijkheid kan en dient gedaan te worden. De kerken wach ten op uw leidinggevend woord, eer het te laat is", aldus de classis Frane ker. NED. HERV. KERK Beroepen te Naaldwijk (b.w.i.w.: toez.), G. C. Vijzelaar te Veenendaal (b.w.i.w.). Aangenomen de benoeming door de gen. syn. tot zendingspred. in opdracht van de GZB en ten dienste van de Hervormde Kerk van Oost-Afrika. B. A. van Donkersgoed, laatstelijk pred. te Wierden; de benoeming tot wetensch. hoofdambt theol. fac. te Groningen, dr. C. van Leeuwen te Ermelo. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Urk, J. Hovius, a.s. em. pred. te Dordrecht Beroepbaar drs. J. Kamerling, Cam- minghastraat 12, Ballum. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijmegen (vac. R. Valkhoff). D. N. Wouters tePijnacker. Benoemd tot predikant-medewerker bij het nat prot centrum voor de geestelijke volksgezondheid. H. Wij mans te Surhuisterveen. Emeritaat verleend per 1 april aan A. Schouten jr. te Den Dolder. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Utrecht H. Bouma te Assen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Haarlem, D. Hakken berg te Dordrecht Bedankt voor Hendrik Ido Am bacht G. J. van den Noort le Capelle aan den IJssel; voor Rotterdam-West J. C. van Ravenswaay te Arnhem. meeste landen treedt dit fonds op on der de naam United Israel Appeal. De Collectieve Israël Actie is met haar vijftig jaren heel wat ouder dan de staat Israël. Zij is één van de bei de fondsen, die omstreeks 1920 vlak na elkaar werden opgericht en die kort na dit begin werden gebundeld in het zo bekend geworden Jewish Agency, het Joodse Agentschap, dat lang voor de staat Israël een feit was een volledige schaduwregering ople verde met Ben Goerion als leider. Het Jewisch Agency zorgde er voor dat, toen Israël in 1948 onafhankelijkheid verwierf er een landsadministratie in vol bedrijf was, die van de ene op de andere dag voortdraaide. Na de onafhankelijkheid heeft het Joods Agentschap met zijn beide fondsen, de Keren Hajesod en de Ke ren Kejemet Lejisrael het Joods Nationaal Fonds een sociale taak in verband ^met de opbouw van het land. Grond Het Joods Nationaal Fonds houdt zich bezig met de bodem. Het is eige naar van de grond, waarop wordt ge werkt. Het plant bossen, legt wegen a an, bouwt bruggen. Op die grond komen mensen en die mensen moeten in staat zijn te leven. Deze taak be rust bij de Collectieve Israël Actie Deze richt kibbotzim op, verschaft le ningen, stelt landbouwgereedschap pen beschikbaar, verzorgt een heel gamma van sociale levensmogelijkhe den. De nauwe samenwerking tussen Collectieve Israël Actie en Joods Na tionaal Fonds via het Joodse Agent schap is prachtig en ook heel doel matig gesymboliseerd in het hoofdkantoor, het Sochnuthgebouw aan de Koning Georgestraat in Jeru zalem. Het heeft een middenstuk van het Joodse Agentschap en twee vleugels, de ene van het Joods Nationaal Fonds, de tweede van de Collectieve Israël Actie. Er kwamen natuurlijk nog allerlei andere hulpinstanties, zoals de Vrou wen Zionisten Organisatie, de WIZO, die op medisch-sociaal vlak vooral hulp verleent en vrouwen van naar Israël komenden bijstaat Verder de Jeugdimmigratie, de Alijat Hanoar, die moest optreden toen uit Duitsland hele contingenten kinderen zonder ouders in Israël aankwamen. Verantwoordelijk Men gaat er van uit, dat iedere Jood het recht heeft naar Israël te komen maar dat daaraan tevens ver bonden zit het recht tot hulp in de meest uitgebreide vorm. Ieder lid van de Joodse gemeenschap, waar ook ter wereld heeft verantwoordelijkheid. De Joodse gemeenschap aarzelt en dat is heel begrijpelijk om de hulp van niet-Joden te vragen of te accepteren. Wij kunnen als christelijke ge meenschap stellen; dat de nood van de Jood die door allerlei omstandig heden materiële maar ook ideële is gedwongen naar Israël op te gaan, wel degelijk onze zaak is. Ook voor ons, christelijke niet-Jo- den, heeft het bestaan van Israel een Bijbelse grondslag, ook wij hebben voor de Jood, die naar Israël optrekt verantwoordelijkheid. Onder druk van de zesdaagse oor log in 1967 kwam er achttien en een half miljoen gulden bij de Collectieve Israel Actie, postgiro 23434, Johannes Vermeerstraat 22 te Amsterdam bin nen. In 1968 was dat bedrag gedaald tot I 2,1 mtfjoen. In 1969 werd het 2,6 mil joen gulden. Daarvan was slechts twee ton afkomstig van niet-joden. Misschien is dat een beetje bescha mend, misschien is dat een kwestie van gebrek aan kennis. Voorzichtig Bij de besteding van -de gelden en het afleggen van verantwoording moet de Collectieve Israël Actie heel voorzichtig zijn. Na veel voorzichtig onderhandelen tussen Israël en Roemenië was in het geheim overeengekomen, dat een groot aantal Joden Roemenië zou mo gen verlaten. De Collectieve Israël Actie zou hen moeten opvangen en begeleiden. Er kwam een oproep, er kwamen gelden, de zaak lekte uit en Roemenië sloot onder druk van de anderë Oosteuropese landen zijn grenzen. Het gaat nu om Polen, om Rusland, om de Joden in de Arabische landen. Mensen in nood, voor wie de reis naar Israël moet worden betaald en zelfs vaak het verblijf in het land waar zij nu zijn.omdat met het aanvragen van een uitreisvisum met een alle bestaansmogelijkheden wer den afgesloten. Voor het visum wordt verleend duurt het gewoonlijk nog maanden. De Collectieve Israel Actie zorgt dat deze mensen niet van hon ger en ellende omkomen. Assimilatie Dan volgt in Israël zelf de opvangs, de sociale begeleiding, de assimilatie in het land, dat voortaan hun vader land zal zijn. Een jong, maar ook een duizenden jaren oud vaderland. Ten slotte: zowel Joods Agentschap als Joods Nationaal Fonds en Collec tieve Israël Actie zijn volledi.g parti culiere instellingen. Géén organen van de staat Israël maar van de Jo den en degenen die zich met de Jo den verbonden gevoelen over dè ge hele wereld. Opdat niemand honger zal lijden Opdat iedereen behoorlijk gehuisvest is Opdat er voor iedereen onderwijs, kleding, werk en zekerheid is Opdat allen gelijke kansen hebben. Dat is de praktische droom van Keren Hajesod, van het joodse volk en van Israëlnieuw, maar eeuwig. m Ter gelegenheid van de vijftig ste verjaardag van de Keren Ha jesod, dat is de Collectieve Israël Actie, heeft deze particuliere or ganisatie, die zich bezighoudt met alle sociale noden in en rond Is raël een. aantal Nederlandse journalisten de gelegenheid gebo den. nader kennis te maken met Israël en met het werk van de Keren Hajesod. Voor de bladen van Het Kwartet maakte onze re- dachteur Hans W. Ledeboer, bij zijn Israëlische vrienden bekend als Chaïm Lewadi deze reis mee. Het resultaat is een aantal artikelen over de Collectieve Is raël Actie en over land en volk van Isrdël. p1 ROTTERDAM Men verwacht benoeming van de opvolger van bi schop Jansen, die met emeritaat gegaan, niet voor oktober. Op het ogenblik zijn 150 mens bezig de enquête te verwerken die en 8 februari is gehouden onder kerkgangers van dit bisdom, dat provincie Zuid-Holland omvat, uitslag zal volgende maand beke worden gemaakt in een rapport v< de diocesane pastorale raad. In ap wordt dan de kandidatenlijst op; steld, die aan het kapittel wordt t< gezonden. Nadat alzo van een maximum inspraak gebruik is gemaakt, stui het kapittel begin mei de offici voordracht in drievoud naar Rome. bij' Op€ vra bij boe een ver zou bed met bru toel geb 'est Die. LONDEN Ted Reynolds, treinconducteur bii de Uqndense dergrondse, is vandaag getróuwd de dochter van dé hertog van N®, castle. De bruid, de hegeritienjai lady Kathleen Pelham Clinton Ho werkte als verkoopster in een gr winkelbedrijf. De ouders van het bruidspaar ren niet bij de plechtigheid aanwe Ze waren als door de bliksem geti fen toen het jonge stel de verlo\ bekendmaakte. Dat was een dag v<j het huwelijk. Toen Ted vertelde e?.n hij met een freule zou trouwen, 1 deze mededeling z'n vader „bijna beroerte" bezorgd. De ouders van Kathleen gaven cc* geen blijk van warme belangstellii^0?* De moeder van de bruid, overigens ftl de derde hertogin van Newcastle, nergens over te willen praten. Ook hertog zelf, die een boerenbedrijf v veertig ha heeft, wilde geen cor°~" ment aar geven. Het devies van de familie van bruid is: „Trouw kent geen schaar te". De VVD heeft op de Algemene Vergadering in Breda al vast de partijen genoemd met wie zij na de verkiezingen in 1971 in zee willen gaan. De KVPde CHU, mogelijk D'66 en de ARP, maar een ARP zon der radikalen can wor< ik l (Van onze parlementsredactie) BREDA „Al vertoont de ARP op dit moment nog een vrij wel onbegrenst aantal gezichten, toch komt langzaam maar zeker het uiteindelijk beeld van deze partij uit het rookgordijn van moties, open brieven, opwekkingen om niet op eigen partij te stemmen, te voorschijn. Het is het beeld van een ARP, waarin de radikalen niet de rol zullen spelen, die Nieuw Links speelt in de PvdA. Zij zullen de ARP niet stilzwijgend kunn enovernemen." Aldus mr. W. J. Geertsema, fractievoorzitter van de VVD, op de Algemene Vergadering van die partij, die gisteren in Breda is begonnen en vandaag wordt voortgezet. De liberale voorman vertrouwt er op dat de toekomstige ARP niet de partij zal zijn van Feddema en Bas de Gaay Fortman jr. Wel een ARP met een gezonde radikale in breng. Het is met deze ARP, die samen met CHU en KVP een vooruitstre vend program gaat opstellen, waarm- me de VVD na 1971 weer in een rege ring wil, mogelijk aangevuld met D'66. Mr. Geerstema heeft de hoop op een stembusakkoord met de Demo- kratcn nog niet opgegeven, maar hij laat hen wel duidelijk weten, hoe hij over hen denkt: „Het gezicht van D'66 is niets an ders dan het opgepoetste gezicht van de confessionele partijen van vroeger. De tragiedie van D'66 is dat het mid- de Ivoor partijvernieuwing, het ont ploffen van de oude partijen doel is geworden". Volgens mr. Geertsema durft D'66 niet te kiezen uit vrees voor electo raal verlies. Hij hoopt dat D'66 voor de Kamerverkiezingen zich duidelijk zal uitspreken. Partijvoorzitter me vrouw Haya van Someren-Downer ging daar uitvoeriger op in. Zij vroeg zich af hoe het hooflbestuur van D'66 zonder inspraak „aan de basis" nu al weet dat de WD geen goede partner is. PvdA ongeloofwaardig daarom op deze plaats als voorzitter van de VVD aan de voorzitter van D'66: hoe weet u nu al dat er niet met ons te werkeu valt. Wellicht is er een aktualiteitenrubriek van een on zer omroepen, dievoor deze vraag een plaatsje heeft. Graag antwoord, heer Beekmans, voor mij de kans u van repliek te dienen en als het even kan voor de televisie, zodat alle kiezers die dat willen deze informatie kun nen krijgen" Mr. Geertsema het er geen enkel misverstand over bestaan met wie de VVD wel en niet wil samenwerken. In ieder geval niet met de PvdA, die haar geloofwaardigheid volstrekt heeft verloren Nieuw Links is het ware gezicht van de PvdA en het is de vraag of mensen als Vondeling en Den Uyl straks nog wel in de Kamer zullen terugkeren Het Groningse cengres vergeleek mr. Geertsem amet het verlanglijstje van een klein kind voor Sinterklaas, met dat verschil dat een klein kind kikwijls genoeg verstand heeft om geen al te onbetaalbare dingen te vragen. De PvdA had da tverstand niet. DS 970 verstandig „Onder die omstandigheden kon het ook niet anders dan dat een aantal verstandige mensen er genoeg van zouden krijgen Dat is gebeurd en DS'70 is gestart. Of zij het zullen ha len is nog niet met. zekerheid te voor spellen. Wel staat vast, dat velen in de Pvd Aschoon genoeg hebben van het flirten met uiterst links". De WD'er laakte de achterstand die op dit moment is ontstaan bij De fensie als gevolg van kabinetsafspra ken. Deze achterstand zal in ieder val moeten worden ingehaald 0 voor het volgende kabinet financi repercussies zal hebben, red.) Van minister Nelissen van eeo mische zaken verwacht de VVD, er een minder strak prijzenbeleid worden gevoerd' „Het is onaanvaa baar, dat een aantal bedrijven gronde gaat of za' gaan, omda b strekt gerechtvaardigde prijsver gingen niet worden toegelaten. vrijer loonbeleid en een vrijer pi beleid hangen onverbrekelijk mef kaar samen". be >rf>rge: itpatg 'n. Mr. Geertsema maakte duidel dat de VVD beslist niet tegen buit parlementaire akties is, maar dat terreu ren terroriserende mindert moet worden afgewezen. „Een gi^c» deel van ons volk is er van overti dat aan de terreur van minderhe een eind moet worden gemaakt. VVD zal hen niet teleurstellen", al mr. Geertsema Geen sterke man i-Di in Ook mevrouw Van Someren' ner laakte het gebruik van onder kratische middelen om meer mach r; krijgen. „Steeds meer hoor je moeh'i loze lieden roepen om de een of ai re sterke man. Steeds meer sch het gewoon te worden dal minder den via slimme vergadertechnie meerderheden de mond snoeren, demokratischer kan het niet". Tus uitsi it yer: eferstc uit. Dez' tert >etei apel Ais laliti Imi1

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2