Gezond maatgevoel bij daar aanhaken marine WAAR0I ZOU JE NAAR DE KERK GAAN? Vraagteken bij bidden aan tafel Dopers vrijheidsideaal bedreigt vrijgemaakten Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... NIEUWE HOOFDVLOOTPREDIKANT VAN BEEK: Radiokerkdienst uit Nes Ammim Amerikaanse theoloog: Eerst voedsel gelijk verdelen Griekse Kerk: Orthodoxie nu gescheurd Kleermakerij en onderhandelen over overname Winst voor de VVD Ds. J. Haanstra (61) overleden Dr. H. Goedhar naar Kenia BEROEPINGSWER Aantal Joden verdubbelen in Jeruzalem $L b DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 Er zijn mensen, die altijd terugkijken. Wat was het toch goed, wat was het toch mooi of wat heb ik toen fout gedaan en wat heeft een ander mij aangedaan. Er zijn er ook, die zeggen voorbij is voorbij en daarom zien zij alleen naar de toekomst. Maar er zijn er ook, ze kunnen bij die eerste of tweede soort horen, die in hun leven hun ogen naar de hemel richten. Zij hebben hun hoop gevestigd op God. Er zijn veel te weinig hemelkijkers. De mens kijkt veel te veel naar de grond en te weinig naar boven. En toch: de Psalmist zegt zo treffend: "Ik hef mijn ogen op naar de bergen: vanwaar zal mijn hulp komen? Mijn hulp is van de Here. Die hemel en aarde ge maakt heeft(Psalm 121:1 en 2). Psalm 121 wordt het bedevaartslied genoemd, het pelgrinislied. En daarom is het zo'n goed lied voor de mens. Want de mens is op pelgrimstocht naar de eeuwigheid. En hij kan het daarbij moeilijk hebben. Maar wie de ogen opheft naar de bergen, mag weten, dat Hij niet zal toelaten, dat onze voet wankelt. Weiezen vandaag: Marcus 6 vers 1 tol 13. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband maan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Is het waar dat het huidige Australische Nieuw-Guinea voor de eerste wereldoorlog Duits bezit was, en zo ja, wie was de laatste gouver neur? Antwoord: Het noordelijk deel is het voormalige Kaiser Wilhelmsland, de Bismarckarchipel, New Britain, Bougainville en nog enige andere eilanden. Deze namen wijzen er reeds op dat dit gebied eerst bezit was van de Deutsche Neu Guinea Ge9ellschaft en later van de Duitse staat. Na 1921 werd het mandaatgebied van Australië en het staat nu onder trustship van de Verenigde Naties. In 1949 heeft Australië de beide de len van oostelijk Nieuw-Guinea tot een bestuurseertheid samengevoegd waarbij het trustship voor het noor delijk deel erkend bleef. De laatste Duitse (waarnemend) gouverneur was Haber. Vraag: Zou u iets over een coun ter-tenor kunnen vertellen? Heeft deze naast de vrouwelijk getim- breerde stem ook een „gewone" stem? AntwoordEen counter-tenor, haute-counter of tenorino is een zeer lichte en zeer hoge tenor. Vroeger was een castraat-tenor een zanger, die men had laten castreren om zijn (jongens)sopraanstem te behouden. Evenals een bas naast het borstre- gister gebruik kan maken van het falset- of kopregister om zo nu en dan hogere tonen voort te brengen, mits hij dit oefent, kan een tenor op voorwaarde van oefening zonodig gebruik maken, althans gedeeltelijk van het borstregister. Een en ander staat in verband met de lengte van het gebruikte deel der stembanden, die bij een jongen, wanneer dezo nog geen stemwisse ling heeft gehad, half zo lang zijn als bij een volwassen man. Bij de hoge tonen resoneren de holten in het hoofd en bij de lage tonen de borstholte mee ter versterking van het geluid. Vraag: Bestaan in Den Haag ke gelclubs? Antwoord: Het adres van de 's-Gravenhaagse Kegelbond, die 18 clubs telt, is: Mej. C. M. van der Haar, Nieuwendamlaan 482. HILVERSUM Het Convent van Kerken zendt zondagmiddag om vijf uur een radiokerkdienst uit, die is opgenomen in de christelijke kibboets Nes Ammim in Israel. Voorganger is ds. C. B. Bavinck. In Ds. H. VAN BEEK altijd bij marine verband met het internationale ka rakter van Nes Ammim worden de Schriftlezingen gehouden in het Ne derlands, Duits en Engels. De dienst der gebeden eindigt met een gemeen schappelijk Gebed des Heren in het Hebreeuws. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De nieuwe hoofdvlootpredikant, dominee Her- mannus van Beek (47) heeft wel iets van zijn vóór-ganger in dit geval niet religieus te verstaan die hem destijds in de marine heeft gehaald: dominee J. H. Sillevis Smitt. In elk geval qua gestalte, want beiden zijn rijzige figuren. Ook hun open, op-de-man-af-optre- den heeft iets gemeenschappelijks. 'Maar dat laatste geldt eigenlijk al gemeen voor de sfeer bij de konink lijke marine. Een charme apart, die de meeste buitenstaanders onmiddel lijk proeven als ze met mannen van onze zeestrijdkrachten worden gecon fronteerd. Dat prettige marine-klimaat, het geen zich uit in wat je „een gezond maatgevoel" zou kunnen noemen, weet dominee Van Beek ook wel te verklaren. Hij draait tenslotte niet voor niets al ruim twintig jaar mee. Het heeft te maken met het scheepsleven, waar je je naaste nu eenmaal niet kunt ontlopen, of je zou hem overboord moet zetten. Je leeft er in een eigen, gecomprimeerde dorpsgemeenschap (in de goede zin wel te verstaan) en zit op eikaars lip. Van koksjongen tot commandant heb je elkaar allemaal nodig en ben je al mocht je het niet willen wel gedwongen te zijn die je bent. Dat betekent voor de geestelijke verzorging een belangrijk plus, waar door het pastoraat bij de marine mis schien wel beter kan functioneren dan in het leger. Zou het praktisch ontbreken van vacatures bij de vloot- predikanten, terwijl het vak als zoda nig toch nogal onderwerp van kri tische discussies is, er ook mee te ma ken hebben? De dominee wordt in elk geval volledig door jannen en jantjes geaccepteerd, of ze nu gelovig zijn of niet. Waarbij je je als pastor natuurlijk wel steeds „waar" moet blijven maken, stel je voor. En mede daardoor je boodschap. HOE? Hoe dat gebeurt? Niet gemakkelijk onder woorden te brengen. Want wat zegt het tenslotte, als je erover mee deelt dat je, door allerlei gesprekken en gesprekjes aan te knopen, door ca techisaties te geven, door (niet meer verplichte) kerkdiensten te leiden, door aan vormingswerk te „doen", door raad te geven en ga zo nog maar even door, dit tracht te realiseren? Daarmee is de kern van het „waar maken" nog niet geraakt. Die heeft te maken met 'eeling, met het goeie lijntje op het goeie ogenblik en voor al met de alles overheersende factor dat je mag vertrouwen op hulp, als je naar beste weten vanuit de verticale lijn probeert te handelen. Zo onge veer, ja. Zou dominee Van Beek ih de anna len van het pastorale bijstandswerk bij onze marine een unicum zijn? Hij woonde namelijk nooit in een „gewo ne" pastorie en zijn hele loopbaan heeft hem het stoere uniform, dat hij als 27-jarige vlootpredikant al aan trok, gesierd. En nu hij morgen de „baas" wordt, door het roer van ds. J. W. Sepmeijer over te nemen, ziet het er aardig naar uit dat hij in 's lands dienst tot de pensioengerechtigde leeftijd (55) zal blijven. Waarom direct al naar de marine? „Ik was een in „Indie" opgegroeide jongen (in Medan geboren), uit een nogal non conformistisch milieu, die zich na zijn theologische studie nu niet direct tot een Hollandse her- FRANKFORT Vrijdag 6 maart, een dag later als was ge- I pland, komt de Westduitse Centrale Bankraad in Frankfort bijeen om te beslissen welke maatregelen de Bun desbank moet nemen om de economi- sche expansie in West-Duitsland af te remmen. AMSTERDAM De stroom boekjes in de serie Wat de Bij bel ons vertelt" blijft aanhouden. Jakob en Esau is de laatste uit gave. Op de bekende blij humo ristische wijze schildert De Kort, waarvan we nu ook lezen dat hij Kees heet, het gezin van Isaiik en Rebekka. Een sproeten jongetje met al jong veel haar op zijn armen is Esau, een bedeesder ventje Ja kob. We zien Esau op jacht, va der Isaiik in een paar bladzijden sterk vergrijzen, het bedrog en tot slot, de vluch t. Deze boekjes zijn niet alleen bestemd voor geestelijk gehandi capten, maar ook voor kleuters, want voor de kleintjes vindt men neen betere boekjes, die het Evangelie vertellen. Het boekje kost f3.60 en is verkrijgbaar in de boekhandel, maar ook bij het Nederlandsch Bijbel Genoot schap, Herengracht 366 te Am sterdam. Dit jaar zullen nu vier nieuwe uitgaven verschijnen. Sommige van de reeds eerder uitgekomen exemplaren zijn vertaald in het Deens. Engelsen Duits. NIJMEGEN De praktyjk van het bid den voor en na tafel neemt onder de chris tenen bijna overal ter wereld snel af. Dat vindt de jonge Amerikaanse theoloog dr. Robert Ledogar niet een zaak om enkel over te treuren. Hij ziet er zelfs een positieve kant aan. Hij schrijft in het februarinummer van Conci lium, het in twaalf talen verschijnende internatio nale rooms-katholieke tijdschrift voor theologie, dat christenen van alle eeuwen het tafelgebed in ver band hebben gebracht met het avondmaal. Zo heeft de christen (evenals de jood) ook bijna altijd een soort religieuze houding ingenomen ten opzichte van voedsel. ANDER RITUEEL Ledogar beschrijft hoe in de sociaal hooggeplaats ts Amerikaanse gezinnen, waar het tafelgebed zeer weinig voorkomt, wel allerlei andere rituelen bij de maaltijd strikt in acht worden genomen. Dat aange naam bij elkaar aan tafel zitten, het uitspreken van een compliment aan de gastvrouw en het elkaar smakelijk eten wensen wil Ledogar opvatten in een brede zin, die niet zoveel anders is dan de zin van -1 ankgebed of voedselzegening. Want daarmee wordt evenzeer tot uitdrukking ïebracht, dat het voedsel in een menselijke gemeen schap niet alleen een zaak is om te verorberen, naar ook een symbolische werkelijkheid. Geen christen zal willen negeren, dat voedsel een geschenk van God Is. Maar daarom is het nog niet iltijd zinrijk, het met sacrale handelingen te omrin- ,-en. De missionaris, die ln een hongergebied in Afrika of Azië tracht een beter voedingsprodukt uit de grond te halen met kunstmest in plaats van met gebedsceremoniën, is een agent van de desacralise ring. En de lunch, die men aan een snelbuffet haalt of uit een automaat trekt, mist doorgaans elke ge meenschapsbetekenis. EERLIJKHEID Misschien ook is de afkeer, die vele mensen in het westen hebben om te danken bij de maaltijd een teken van een sluimerend eerlijkheidsgevoel. Diep in hun bewustzijn bespeuren zij dat 'net voedsel geen persoonlijke gift van God aan hen is, maar. evenmin een nietszeggend consumptieartikel. Het is iets dat verkregen kon worden met een bepaalde koopkracht, die de mensen in het westen wel heb ben, en vele anderen niet. Men heeft het fatsoen om God niet te willen lanken voor deze koopkracht, omdat het lang niet iridelijk is, dat deze koopkracht door God exclusief •an de mens in het westen geschonken is. Het danken van God voor ons voedsel zal ons •olgens ler'ogar veel minder moeite kosten, wan-, neer het over de hele aarde gelijkelijk verdeeld is ook al zal het dan wellicht helemaal synthetisch zijn. (Van onze kcrkdredactie) ATHENE Het blijft een raadsel, waarom de Griekse kerkelijke leiders het recente besluit van de Russische Orthodoxe Kerk, dat de priesters de sacramenten mogen toedienen aan rooms-katholleken, onjuist blijven weergeven. Het Russische besluit, dat reeds in december genomen is, „lekte" eind vorige week in Athene „uit". De Griekse kerkelijke zegslieden vertel den de pers echter, dat de Russische kerk besloten had, in „volldige ge meenschap" met Rome te treden. Prompt werd dit uit Moskou tegenr gesproken en werden de werkelijke merites van het besluit uit de doeken gedaan. Toch heeft aartsbisschop Hiero- nyjnos de primaat van de Griekse or thodoxe Kerk, dinsdagavond weer ge zegd dat hij „gegriefd ep verbaasd" is over het besluit van de Russen, om in volledige gemeenschap met Rome te treden, en dat dit tot „de scheuring van de orthodoxe gemeenschap" zal leiden. Het ligt voor de hand, deze woor denstrijd te zien tegen de achter grond van de rivaliteit tussen Moskou en Athene inzake de orthodoxie in de Verenigde Staten. Er is daar een groei naar grotere eenheid onder de orthodoxen. Moskou's invloed kan toenemen, doordat het deze maand zijn dochterkerk (na vijftig jaar on enigheid) zelfstandigheid heeft gege ven. Deze kerk heeft de pretentievol le naam „Orthodoxe Kerk van Ame rika" aangenomen. DEN HAAG Het bestuur van de nv Verenigde Nederlandse Kleerma kerijen, Gebr. Ibelings, voert op het ogenblik besprekingen met bedrijven over gedeeltelijke samenwerking met of algehele overname van het bedrijf. Dit is de aandeelhouders op de jaar vergadering in Den Haag meegedeeld. Het boekjaar 1968-1969 geeft een verlies te zien van ruim 400.000 gul den. Van bestuurszijde werd aange voerd dat de invoering van de BTW een soort kopersstaking tot gevolg heeft gehad. Het publiek heeft in het tweede halfjaar van 1968, vooruitlo pend op de invoering van de nieuwe omzetbelasting, veel gekocht, waarna in 1969 de verkoop kwam stil te staan. Er zijn nog mogelijkheden voor voortzetting van het bedrijf. Een ac countant stelt een onderzoek in. Het resultaat daarvan zal op een nieuwe vergadering worden meegedeeld. Dan zal tevens volledig opening van zaken worden gegeven Inmiddels zijn en kele verliesgevende afdelingen geslo ten. Twee aandeelhouders, de heren Van den Berg en Mees, waren van mening dat het bestuur veel eerder maatregelen had moeten nemen. Zij stemden tegen de jaarstukken, die door de overige negen aandeelhouders werden goedgekeurd onder voorbe houd dat. daarmee geen uitspraak was gedaan over het beleid van het be stuur. vormde pastorie aangetrokken voelde. Daar kwam bij, dat ik geen domi- neSE kon leveren, vanwege m'n vrij- gezellenstaat. Toen kwam Sillevis Smitt op mijn weg." Levendigheid was er altijd genoeg in zijn pastoraat, waarin voorlopig wel geen verandering zal komen, want een hoofdvlootpredikant is heus niet een man, die altijd op zijn bu reaustoeltje aan het Haagse Lange Voorhout (boven Diligentie) blijft zit ten. Vlootpredikanten en -aalmoezeniers voelen zich in feite al werkers in één pastoraat. Wederzijdse erkenning en samenwerking is er volop, wat zich o.m. uit in oecumenische diensten en ook in het nieuwe blad van de gees telijke verzorging bij de marine, dat in de plaats kwam van Roerganger (protestants) en Stella Maris (rooms- katholiek) samen, Het blad is nogal gedurfd, dat wil zeggen, een tikkeltje reactionair waardoor het bij de „jongens" alleen maar geloofwaardiger is geworden. Het heet dat schijnt er in deze tijd nu eenmaal bij te horen Experi ment) 69. Resultaten? (wat een woord overi gens). De niet verplichte kerkdiensten werden toen ze eenmaal vrijwillige zaak waren wel wat minder bezocht, maai- van „lege kerken" is geen spra ke. Ook met de catechese loopt het over het algemeen vrij aardig en het aantal jongeren dat belijdenis doet is belangrijk hoger dan in gemiddelde Nederlandse gemeenten. Wat de bui tenkerkelijken betreft: met het woord „kerk" moet je bij de meesten maar niet meer aankomen, dat heeft voor hen een nogal rare klank. Maar van uit begrippen als Christus en Evan gelie daar gaat het ten slotte om is vaak veel beter te praten. Kijk, dit is toch wel een manier or de eerste aandacht te trekken, als j (overwegend) jongelui van allerle pluimage met de kerkgang wilt con fronteren. Het is een illustratie ui E69, het blad dat in de korte tij( van zijn bestaan erg „in" is bij d marine. Synode gisteren beëindigd (Van een onzer medewerkers) HOOGEVEEN Wij bidden om wonderen van nieuwe bloei en haken daarbij aan bij de won deren van ouds. Dat zei praeses ds. J. Kok gisteravond bij de sluiting van de synode v van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) In de nood van vandaag grijpen we terug naar de vrijmakingsakten Gods in de geschiedenis, die onze vaderen bevrijdde uit het diensthuis van Ro me en uit het Babel van de Hervorm de Kerk en die onze banden brak in de Vrijmaking. De vrijgemaakte kerken zijn nog steeds in grote nood, aldus ds. Kok. In Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN De VVD heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen giste ren in Zeeuws-Vlaanderen drie zetels meer in de wacht weten te slepen. De KVP verloor één zetel en de Combi natie christelijke partijen twee. Daar tegenover stond echter de nieuwe ze tel voor het GPV en een tweede ze tel voor de SGP. D'66 deed met twee zetels intrede in Zeeuws-Vlaanderen. Er waren gemeenteraadsverkiezin gen nodig wegens de herindeling. Er zijn acht nieuwe gemeenten gevormd. Omdat de grenzen van Aardenburg praktisch ongewijzigd bleven, worden hier gewoon op 3 juni gemeenteraads verkiezingen gehouden. Er waren to taal 23 gemeenten. Gezien het grote aantal kleine par tijtjes in Zeeuws-Vlaanderen, is het moeilijk conclusies te trekken uit de- zè uitslagen ten opzichte van de ko mende provinciale en gemeenteraads verkiezingen. Hieronder een overzicht van de ze telverdeling (het aantal onder 1966 is omgerekend) LE rge: ver e C eds 'kei bjei Is olie ij Ze zijn gekomen in de grote verzoe oor king de verleiding om de vrijheid, i de Vrijmaking geschonken, te mi» bruiken voor het vlees. Velen hange e een dopers vrijheidsideaal aan. Z trip willen vrij zijn van geschreven beli ien denlsse"- \cht Volgens ds. Kok zijn de kracht van ontbinding in het kerverbai nog niet uitgewerkt. De synode hei ze in haar besluiten weerstaan, mai die besluiten zijn op zichzelf machti loos. Alleen Gods zegen kan ze effei geven. Namens de hoogleraren sprak H. J. Schilder. Hij herinnerde eraai dat ds. Kok eens had gezegd, dat Go de storm in de vrijgemaakte kerke 1§lt bestraft heeft en de kerken nu zegen met vrede. Daarin zag hij een samen 'a*,u vatting van gevoelens. Prof. Schilde sprak van een ware maar door d M. Here licht gemaakte kerkelijke situa tie. >°gt Er wa voor de sluiting van de sy )a f node grote belangstelling van meenteleden. Deze synode, die 15 april 1969 bel gon, is met haar 29 vergaderweken dfra j langste geweest sinds de Vrijmaking. 1966 1970 KVP 10 9 CCP 26 24 PvdA 21 19 WD 9 12 SGP 1 2 GPV 1 1 D'66 2 PPR - 1 Overige lijsten 42 38 109 109 SUAMEER Qp 61-jarige leeftij is overleden de hervormde predikai ds. J. Haanstra te Suameer, die twaa n G jaar als zendingspredikant in voor1 18 malig Nederlands Indië heeft gewerk Ds. Haanstra studeerde te Leide en vertrok in 1935 naar Indië en wa werkzaam op de Molukken en t Amahai en Piroe op het eiland O. Ci ram. In 1947 keerde hij naar Nederlan terug en stond achtereenvolgens Lollum, Spijk (Gr.), Nijehaske, Opet i de (Gr.) en sinds 1967 te Suamee zijn laatste plaats. ROTTERDAM Dr. H. Goedhaf hervormd predikant te Rotterdan Delfshaven, is benoemd tot docent aa rripr het Sint Pauls-college in Limui (Kenia) om onderwijs te geven in hi Oude Testament. Hij wordt uitgezonden door de G ref. Zendings Bond. JERUZALEM Alle nieuwe im migranten moeten in Jeruzalem wor den gevestigd, zodat de joodse bevol king van de stad binnen de kortst mogelijke tijd kan zijn verdubbeld, zo heeft Shimon Peres, Israëls mi nister voor immigratie voorgestend. Hij acht dit nodig in verband met de toekomstige politieke strijd over het vaststellen van Israëls nieuwe grenzen. Zijn plan voorziet in 400.000 inwoners van de stad Jeruzalem in 1974, die thans 200.000 mensen telt. Het plan zal binnenkort onderwerp van kabinetsberaad uitmaken. NED. HERV. KERK Beroepen te Spaarnwoude-Spaan dam: C. Meijer te Ransdorp; te Brie len (toez.): D. J. Froentjes te Burg (Texel). Aangenomen naar Souburg: J. v. Heide te Eek en Wiel. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hoogeveen: P. v. Belzen te Vorden. Het weer in Enropa Amsterdam Brussel Frankfort Genéve Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Majorca Mllnrhen N-ce Rome i Wenen 1 Ziirich mist geh.bew. motsneeuw sneeuw sneeuw I.bew zw.bew zw.bew. h.bew, zw bew sneeuw l.bew. bew zw.bew. geh.bew. zw.bew. LEI G v ieljc ;ijei rne! C ra d Bijt DVI apr ïtge mm' asl oo plol Th. cl irscl [astc ir o. shot H tie buia kenl h B iren Zo e bi r.k, tius ari m- 'OO dstr •s nen uwe '.V- e v r d bPJi Veri> 1 di.r l jd i',

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2