mefK Ruim 14.000 toeristen «ÖS98K kunnen niet naar huis 25 rume^ TOERISTEN IN ONZEKERHEID Amateurteam in Meppen naar knappe 1-1 score Nederland gaat naar de dertien miljoen Gerrie Miihren zette Ajax laat op winst Privé- en openbaar vervoer moeten elkaar aanvullen Vier doodgewaande mensen uil sneeuwmassa gered Engeland te sterk voor Wijzigingen in betaald voetbal Patrick Sercu aan de leiding Militairen maken terrein ijsvrij vnnr rttUClr Eerste kind komt later Groningse zesdaagse gisteren van start OORSE PLOEG ^OOR INZELL Haag '68 verloor ook tweede match Ondanks kritiek toch bewondering Manchester U in halve finale DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor minister Bak- cer van verkeer en waterstaat is het een vraag of de burger de volledige vrijheid kan krijgen voor het gebruik 'an zijn auto. In stadscentra zal het ;ebruik van het privé-vervoermiddel jelemmerd moeten worden. Maar dan al er steun nodig zijn om het open jaar vervoer zo goed mogelijk te la- :en zijn. De minister poneerde de volgende telling: Privé-vervoer en openbaar rervoer moeten elkaar zo goed moge- ijk aanvullen. Daarvoor moeten de jaatregelen worden getroffen. Hij noemde het gunstiger cijfer van it aantal verkeersdoden in 1969: ilgenseen voorlopige raming 2850. Maar de bewindsman was zo be- eiden hier nog geen conclusie aan verbinden. Misschien, zei hij, zijn eindelijk op de goede weg... WENEN Ruim 14.000 toe risten in Tyrol en Vorarlberg in Oostenrijk kunnen niet naar huis. Op vele plaatsen is de toestand kritiek vanwege het voortduren de lawinegevaar. In Tyrol alleen al zijn 25 wegen voor het ver keer afgesloten, omdat sneeuw val dreigt. In totaal vier doodgewaande men sen zijn gisteren gered uit de lawine, die dinsdag in Lans-le-Villard bij Grenoble aan acht mensen het leven heeft gekost. Twee Parijse toeristen werden levend onder de puinhopen van een skibergplaats vandaag ge haald. De spoorlijn tussen Oostenrijk en Zwitserland is tussen Langen en Blu- denz geblokkeerd. Alle internationale moeten via Beieren worden omgeleid. DEN HAAG In het programma van het betaalde voetbal voor 1 maart, zijn enkele wijzigingen aange bracht. De wedstrijden AGOW Limburgia en Drente Baronie zijn uitgesteld, terwijl zijn ingelast PEC EDO, Roda JC Heerenveen en Limburgia Baronie. ALGHERO De Belg Patrick Ser cu heeft de vierde etappe van de ron de van Sardipië gewonnen. Hij legde de 166 km van Oristano naar Alghero af in 4 uur 37 min 33 sec. Sercu nam de leiderstrui over van de Italiaan Franco Bitossi. De Belg Stcegmans eindigde als tweede in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klassement na vier ritten is: 1. Sercu 16 uur 17 min .21 sec., 2. Bitossi op 30 sec., 3. Van Vlierberghe op 1 min., 4. Dancelli z.t,, 5. Moser z.t., 7. Merckx op 1.54, 10. Gimondi op 1.57. BRUSSEL Engeland heeft giste ren zijn laatste oefenwedstrijd ter I voorbereiding voor de wcretdkam- pioenschappen voetbal in Mexico, te gen Beigie in een 31 overwinning omgezet. De Engelsen namen in de j eerste helft de leiding door Alan Ball, die een hekeken pass van Geoff Hurst in een doelpunt omzette. Kort na de hervatting stelde Peters j zijn teamgenoot Hurst in staat de j tweede Engelse treffer langs doelman I Jean Trappeniers te schieten. Na een kwartier in de tweede helft verklein de België de achterstand echter tot 12 via een treffer van Dockx, uit een vrije trap gescoord. Nog geen mi nuut later bepaadle Ball echter na een gave pass van Terry Cooper de eindstand op 13. V orwartS'F eijenoord OOST-BERLIJN Vandaag zullen 200 militairen trachten de zes cm dik ke ijslaag van het veld in het Walter UIbrichtstadion te Oost-Berlijn, waar op 4 maart de wedstrijd FC Vorwarts Feijenoord voor de kwartfinales van het tornooi om dc Europese be ker voor landskampioenen wordt ge speeld; te verwijderen. Gisteren nam men op een bijveld proeven om de ijskorst machinaal in stukken te snijden. De resten zouden dan met schuivers moeten worden op geruimd. Een woordvoerder van Vorwarts verklaarde dat men alles in het werk zou stellen om het veld be speelbaar te maken. DEN HAAG In de maand april reikt ons land de mijlpaal van der- n miljoen inwoners. Dit is te ver- ichten op grond van de tellingen n het Centraal Bureau voor de Sta- tiek. De afgelopen tien jaar is de ivolking gegroeid met anderhalf Ijoen mensen. üedurende de zestiger jaren wer- i 2.442.000 Nederlanders geboren, artegenover stond een sterftecijfer n 970.000, hetgeen een geboorteo- •schot opleverde van 1,47 miljoen, n de afgelopen tien jaar vestigden 1.000 personen zich in ons land, 1.000 personen vertrokken naar el ders. Het vestigingsoverschot be draagt dus 86.000. Geboortecijfer Berekend per 1000 inwoners be droeg het geboortecijfer vorig jaar 19,2. Aan het begin van de zestiger jaren was dit cijfer nog 21. Met name na 1964 is een versnelde geboorteda ling in ons land waargenomen, die zich heeft voortgezet tot 1968. Toen bereikte het geboortecijfer z'n diepte punt met 18,6. Het afgelopen jaar nam het aantal geboorten weer dui delijk toe. Uit de cijfers valt ook te conclude ren, dat vermoedelijk door de invoe ring van de pil de geboorte van het j eerste kind wordt uitgesteld. Sterftecijfer Het sterftecijfer heeft de laatste tien jaar een neiging tot stijging ver toond. In het begin van dë jaren zes tig bedroeg het aantal overledenen per 1000 inwoners 7,6. In 1969 was dit j toegenomen tot 8,3. Het sterftecijfer van kinderen be neden de 1 jaar laat daarentegen een duidelijke en regelmatige daling zien: van 17,9 per 1000 levendgeborenen in 1960 tot 13 vorig jaar. De tanker aan de losplaats in het IJ is maar een notedopje gezien het bijna 80 meter hoge kantoorgebouw van het Shell- laboraloriumwaar gisteren met behulp van een gigantische torenkraan de luifeldelen wer den aangebracht. De luifel is geheel van kunststof gemaakt. GRONINGEN Voor het eerst in de geschiedenis van de wielersport ging gisteravond in de imposante Martinihal de zesdaagse van Gronin gen van start. De wethouder van sportzaken, de heer Den Hendriks, gaf daartoe het sein nadat organisa tor Charles Ruys de deelnemers aan het talrijke publiek had voorgesteld. Voor Peter Post betekent deze zes daagse een voorlopig afscheid want direct na afloop zal de Amstelvener naar de universiteitskliniek in Berlijn reizen om zich aan een gezwel aan zijn zitvlak te laten opereren. Hij heeft goede hoop, dat hij begin mei weer op de fiets kan stappen. De eer ste bloemen in Groningen gingen naar het Belgisch-Nederlandse duo De Loof-Loeveseijn, dat in een zoge noemde rit over onbekende afstand ze gevierde over het Nederlandse koppel Gerard Koel-Piet de Wit en Gilmore- Renz. Albert van Midden stelde het baanrecord over de 143 meter op 8.79 sec., maar kprt daarop was de Brit Norman Hill alweer sneller: 8.66 sec. PSV kwam gisteravond in Eindhoven ln een vriendschappelijke wedstrijd tegen Helmond Sport niet verder dan 0—0. Er waren 3500 toeschouwers. (Vervolg van pag. 1) De meeste anderen hebben hun prijzen inmiddels aangepast. Voor zo ver dat nodig was althans. Want het gaat hier alleen maar om de zeer goedkope reizen. En er zijn er maar weinig, die de RLD heeft gesteld. Maar algemeen meent men toch, dat door de maatregel het sociaal toe risme de nek wordt omgedraaid. Van daar het wat wrange grapje, dat in de reiswereld circuleert: sociaal toe risme is dèt vervoer, dat de KLM niet aankan. Winst een dubbele administratie. Dat kost ook geld. Maar we zullen proberen al die rompslomp te voorkomen en onze prijzen te handhaven. Bij de RLD zal ik wel de gebeten hond zijn, maar dat interesseert me geen barst!" Sparta naar 2-1 verlies trice Chevalier, de 81-jarige nse artiest, die in de dertiger ja- tot de bekendste zangers-film- ren van Hollywood behoorde, is eravond op Schiphol gearriveerd, is de ere-gast op het Grand Gala Disque populaire. Verder intro- eert hij zijn nieuwste boek, dat er de vertaalde titel „Schoffie wit haar" op de markt verschijnt. OSLO De Noorse schaatsbond ft voor de vijflandenwedstrijd, die t 8 maart in Inzeil wordt ge- den, de volgende rijders aangewe- llrounders: Magne Thomassen, Fomaess °n Per Willy Guttorm- printers: Ivar Eriksen, Johan en Bjoem Tveter. ••serves: Sten Stensen (allround) •vein Erik Stiansen (sprint). AMSTERDAM Jan van Beveren rende achter scheidsrechter Boogaerts aan, maar ditmaal hielp zijn protest niet. De nationale doelman, die in de ontmoeting AjaxSparta talloze malen zijn enorme talent had laten schitteren, meende dat opnieuw de grensrechter, evenals in het begin van de tweede helft toen Cruyff werd gevloerd, voor buitenspel had ge vlagd. Maar de heer Boogaerts was onver biddelijk. Het vliegende schot van Mühren had in de laatste seconden de boeiende strijd in het Olympisch sta dion beslist. Ajax had op het nipper tje een verdiende zege behaald tegen een verrassend sterk Sparta, dat via een fraaie kopbal van Venneker na een kwartier de leiding had genomen. De Rotterdammers trokken vervol gens een muur voor Van Beveren op, die tot ver in de tweede helft stand hield. Met enig geluk weliswaar, toen Keizer en Swart vlak voor rust van dichtbij tegen Spartanen schoten. Eenzelfde situatie deed zich vlak na de hervatting voor Een schot van Keizer werd door de vallende Van Beveren half gestopt en Cruyff vond Bentzon op zijn weg. De verdiende gelijkmaker van Ajax kwam toen Cruyff voorde tweede maal in het strafschopgebied ten val werd ge bracht en Vasovic bij de strafschop geen genade kende. Daarna ontston den voor beide doelen benauwde mo menten. Bijvoorbeeld toen Klijnjan doorbrak, Bals omspeelde en de toe snellende Rijnders nog juist op de lijn kon redden. Ook Ajax kreeg kan sen maar Van Beveren was niet te vermurwen. Tot die laatste kogel van Mühren. Aan de andere kant wil men ook weer begrip tonen. De Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus: „We kunnen de redenering van de RDL wel volgen. De dienst is bang. dat Nederland een piratennest wordt voor buitenlandse chartermaatschap pijen. Dat zou de KLM schaden, maar wellicht ook de kwaliteit van de rei zen." Tot nu toe heeft de ANVR weinig kritiek laten horen. Wellicht ook om dat de reisbureaus door de maatregel niet worden gedupeerd. In tegendeel: die afgedwongen verhoging is gewoon extra winst. Maar belangrijker dan die winst vinden veel reisbureaus, dat het sociaal toerisme wordt afge remd, terwijl juist dat toerisme de toekomst heeft. Een touroperator: „Wij zien liever een snelle uitbreiding van de toeris- tenmarkt. Daardoor komen wij ook aan onze winst, want nog altijd geldt, dat lagere prijzen grotere omzetten geven." Administratie Overigens zal in de meeste gevallen die verhoging niet helenjaal pure winst zijn. Omdat de meeste bureaus hun folders al klaar hadden voordat de RLD de stringente bepalingen lah- ceerde, zijn zij administratief en or ganisatorisch voor kosten komen te staan. De heer Ter wan: „Als wij j straks voor excursies en bonnen moeten gaan zorgen, krijgen we WARSCHAU De Nederlandse volleybalkampioen bij de dames Haag 68 heeft woensdagavond de tweede wedstrijd voor de tweede ronde van 1 het toernooi om de Europese beker 1 tegen Wisla Krakau met 03 verloren, j De setstanden waren 1115. 615, 8—15. MEPPEN „Had je me vóór de wedstrijd gezegd dat het 1-1 zou worden, dan was ik dik te vreden geweest. Nu niet." Kras se taal van TC-voorzitter Gerrit Brokx uit Oosterhout na afloop van de interland West-Duitsland- Nederland (amateurs) in Mep pen. „Als Sies Wever een kwar tier na rust niet onnodig een penalty veroorzaakt en hy mag nu wel mopperen dat hy niets heeft gedaan, maar voor my was het een geheide!moet ik nog zien dat die Duitsers ook maar één goal maken." En Jo van Marle als vice-voorzitter van de KNVB vult aan: „Ik ben te vreden maar niet voldaan, want Oranje heeft domweg de zege voor het pakken gehad. Kijk alleen maar eens naar die laatste vijf minuten toen er wel vier opgelegde kansen waren. Zolang we de zaak nog niet kunnen „afmaken', hapert er nog wat." Rake kritiek weliswaar over de hoofden van elf bezwete en versleten Oranje-klanten, die overigens gestoeld bleek op een ondergrond van waarde ring en respect. „Als ik me realiseer dat vele jongens in drie maanden nauwelijks of niet hebben gespeeld, dan neem ik mijr pet af voor de Een aanvalsactic van Willy v.d. Kerkhof (links) strandt op dc schoen van de Duitse verdediger Zore. door Meindert Leerling MANCHESTER Manchester j United heeft zich woensdagavond ge plaatst voor de halve finales van het tomooi om de Football-association Cup door op eigen terrein Middlesbo- rough met 2I te verslaan. conditie die men bezat", prees coach Arie de Vroet. „Moet je weten dat die Duitsers met maar liefst zes spelers aantraden die regelmatig in Bundes- liga-wedstrijden uitkomen en reeds vanaf zondag in retrait waren". De nieuwe trainer Jupp Derwall (tot voor kort trainer van het Saar- landse elftal) is gisteravond in het knusse en met 8000 toeschouwers vol gepakte Hindenburg-stadion begon nen met zijn voorbereidingen op de Olympische Spelen 1972 in München! Er was na afloop niet direct reden om opgewekt te zijn: "Ik geloof dat 11 juist is gelet op de krachtsver houdingen ook al kreeg Nederland meer kansen. Ik heb veel geleerd van deze wedstrijd en ga hard aan het werk." Tegenvaller Beslist nodig ook, want dit West- duitse team viel tegen. Er zat te wei nig verband tussen de linies om het fysiek spijkerharde en in hoog tempo gespeelde voetbal te bekronen met een overwinning. Daar gaf Nederland overigens ook weinig kans toe, want met een subliem spelende keeper We ver alsmede een uitblinkende Van Londen en Del motte kon men zelfs het zwakke en wat nonchalante her optreden van Mei nog behoorlijk op vangen. Aanvallend ontbrak evenwel de nodige kracht, want de zonder enige voorbereiding debuterende Her man Kamoen van RCH kon zich mogelijk door nervositeit aller minst waarmaken Hij had na rust alleen de verdienste de beide centrale verdedigers van Duitsland aan hun plaats te binden. Mede daardoor bleef veel geraffi neerd spel van de voortreffelijk draaiende Willy v.d. Kerkhof zonder rendement en moest het meeste ge vaar komen van een herhaaldeijk op rukkende Theo van Londen en Arie Del motte. Openingsoffensief Reeds na zes minuten was Van Londen in samenspel met Henk Kiel al dicht bij een doelpunt, daarmee het verrassende openingsoffensief van Oranje onderstrepend. Eerst nadat Kiel nog een mooie kans had gehad, werd het ir de 20ste minuut gevaar lijk toen Zobel keihard inschoot, maar Wever horizontaal onder de lat de bal weg tikte. Dat deed hij kort voor rust nogmaals bij een inzet van Schmitt na een misser van Mei. Maar toen leidde Nederland al met 10. In dc 28ste minuut kogelde Willv v.d. Kerkhof na een solo in. keeper Schul- te keerde de bal met de vuisten en VAN .ONDEN: uitblinker daardoor kreeg .d. Kerkhof nog maals een kans. Hij scoorde toen heel beheerst. Juist toen Oranje een wervelend en luide door de fel meelevende kij kers geruggesteund Duits offensief leek te hebbgp opgevangen vooral dankzij Wever, Var. Londen en de beter dan voor rust draaiende v. Kes- teren kwam toch de gelijkmaker. Treuzelen van Mei leidde na een kwartier tot een scrimmage waarbij Kalb keeper Wever onderuit liep, waarop de Asset doelman wat hij overigens zelf bleef ontkennen re vanche nam. De niet vlekkeloos lei dende en teveel toelatende Deense arbiter Christophersen Was onverbid delijk en Schmitt scoorde beheerst 1—1. Na een wat onzeker kwartier groei de Oranje 'echter onverwacht naar een slotoffensief dat de Duitsers slechts moeizaam overleefden. Na 30 minuten werd Kiel ten val gebracht, maar de verdiende penalty bleef uit. Een voortreffelijk stuwende Leget zorgde samen mei Willy v.d. Kerkhof voor meer kansen, maar keeper Schulte redde tweemaal fraai, een schot van Hoek huppelde over de lat en in de laatste minuut kwam Theo van Londen centimeters tekort uit een voorzet van Fené v.d Kerkhof in te kunnen koppen. Het bleef 1—1 en daarmee kon aar-voerder Henk Kiel zich wel mee verenigen na een span nende en sfeervolle partij, zoals hij zelf zei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13