Rijkswaterstaat waakt dag en lacht bij overstroomde wegen Luchtkussentrein op Schiphollijn Paniek om stand Chinese bijdrage aan Arabische dreiging KNOOPMIJN, lugubere buurman van Israëli's water is onnodig EN HET BLIJFT MAAR STIJGEN Foto's Gercofoto Dijkgraaf Bommelerwaard: Vanuit België komt nieuwe vloedgolf Vele boerderijen langs de Maas staan volkomen geïsoleerd van de buitenwereld. (Door Hans Lecleboer) SCHIPHOL Het is niet uitgesloten, dat er een foto van een Nederlandse journalist vandaag op de voorpagina van enige Italiaanse kranten prijkt. Niet als journalist, maar als „Israëlisch veiligheids- officier" Toen een groep Nederlandse journalisten op thuisreis van een bezoek aan Israël op de Leonardo da Vinci-luchthaven in Rome in het kader van de veiligheidsmaatregelen het El- AL-vliegtuig verliet om even de benen te strekken, moest alle handbagage worden gedeponeerd op een speciaal bij de vliegtuigtrap geparkeerd plat wagentje om daar grondig door de Romeinse caribinieri te worden onderzocht. Een van de Nederlanders, die dit niet zo gauw doorhad, liep met regenjas, camera en wat tassen het karretje voor bij en geraakte in moeilijkheden: uit zijn overvolle handen glipte een cameratasje weg en hij bukte zich om zijn uit eenvallende hebben en houden bijeen te garen. Sjouwen Een van zijn collega's tikte hem op de schouder, maakte hem attent op het karretje en vertelde hem, dat hij niet met die rommel hoefde te sjouwen. Op dat ogenblik flitsten de camera's van allerlei Italiaan se persfotografen, die meenden dat hier iemand streng te recht werd gewezen. Binnen de groep is er uiteraard achter af hartelijk om gelachen. De knoopmijn, in dit geval aangebracht aan een muurtje van de in Israël overal bekende keramische blokjes van omstreeks één of anderhalve centimeter in het vierkant. De mijn is een halve decimeter groot. Het enige tvat hem van een fikse knoop onderscheidt is een schroefje in het midden. (Door Zettie Leeuwenburgh) BERGEN/LIMBURG „Toinie, zal je niet te diep weg gaan?" Bezorgt klinkt de stem van een moeder vanuit een raam in een smal straatje. Een jochie van ongeveer vier jaar kijkt met grote vragende ogen op; hij begrijpt het niet helemaal, 't is toch gewoon de straat waar hij altijd speelt. Dan knikt hij en loopt voorzichtig zijn vriendjes achterna, die. verrukt met hun bootjes ipelen, midden op de straat, in het water. Er is geen verschil meer te ien in Well (Bergen) tussen traat. stoep, de oever én de /laas. Onverbiddelijk verovert iet water terrein. Waar een weg iep langs een kruidenierszaak n een kapperswinkel naar de chterkant van het kerkhof lotst nu het water. De kruide- ier is onbereikbaar, de kapper rodeloos. Kinderen in kaplaarzen en natte roeken vinden het prachtig, maar erschrikt vluchten zij achteruit als golfslag van een binnenschip, dat asseert, het water de straten in- uwt. Een hond rent. vrolijk kwispe- nd in en uit het water en begroet euwsgierige bezoekers met een ■uit alsof het allemaal zijn werk is. Een paar straten verder probeert bestuurder van een volkswage- jusje tevergeefs de wagen, die is eggezakt, weqr op een harde onder- ond te krijgen. Hij was één van de itimisten, die het nog wel aandur- ;n: zo hoog kan het toch niet zijn istegen. De binnenvaarder vervolgt zijn weg, één van de weinigen die er te zien zijn, langs een boerderij die vol komen geisoleerd ligt, midden in het water. Aan de achterkant van hun woningen kijken de mensen ongerust toe: zal het water over het terrasje komen? Een paal met waslijnen steekt nog maar hal fboven het water uit en verraadt met een paar bomen dat hier een tuin was. Nieuwe golf Het water van de grote rivieren, de Rijn, de Maas en de Waal stijgt, langzaam maar zeker. Niet alleen in Limburg, maar ook in Noord-Bra bant, waar de 'Va, Mark en Dommel I ver buiten haar oevers zijn getreden. Werd woensdagmorgen gedacht dat het water iets zakte, nog voor de middag vertelden „wachters" van Rijkswaterstaat dat een nieuwe wa tergolf in Belgie in aantocht is. Mensen van Rijkswaterstaat hou den dag en nacht de wacht bij Venlo waar de rijksweg naar Roermond bij Tegelen is afgesloten. „We moeten er wel bij blijven staan", vertellen zij. „Maar al te vaak gebeurt het dat vrachtwagenchauffeurs de hekken opzij schuiven en doorrijden. Begrijpelijk, omdat zij een „droge" weg zien alleen de fietspaden staan blan kmaar zij vergeten dat de grond onder de asfaltlaag onbe trouwbaar is. Een enkele vrachtwa gen, die er toch overheen zou gaan, rijdt de weg volkomen in pulver." In Well is geen verschil meer te zien tussen straat, stoep, oever en Maas Achter deze humor zit de span ning, veroorzaakt door de laatste Chinese bijdrage aan de Arabische haat en dreiging ten opzichte van Israel: de „knoopmijn". Vreselijk De uitwerking van zo'n knoopmijn is vreselijk. Die kan een mens uit eenrijten, voor het leven verminken. Die is zo klein, dat die nauwelijks opvalt voor een schooldeur, op een straat, in een gang, in een winkel. Die is het kenteken van de infil tranten, die des nachts over de be standslijnen de bevolkingscentra binnenkomt Die kunnen aan muren worden bevestigd aan koffers, aan tassen, aan wat niet al. Een geringe aanraking doet die knoopmijn, als die op scherp is gesteld, ontploffen. Vanzelfsprekend is het helemaal niet gezegd, dat de explosies die in het weekeinde zulke rampzalige ge volgen hadden in twee vliegtuigen, waren veroorzaakt door knoopmij- nen. Dat is zelfs heel onwaarschij- lijk: in Israël meent men dat het ging om pakketten met tijdbommen, geadresseerd aan belangrijke men sen in Jeruzalem. Het afnemen van de atmosferische druk bij het opstij gen naar grote hoogte van het vlieg tuig zou het ontstekingsmechanisme ontijdig hebben doen afgaan. Dreiging Maar de grootste dreiging voor de gewone burger in Israël blijft de knoopmijn; een rake benaming: uiterlijk en omvang zijn die van een forse knoop met alleen een schroefje in het midden. De Israëlische bevolking is daar mee vertrouwd geraakt. In openbare gebouwen, in kantoren, zelfs in ho tels kan men bij de balie een aan- plakbriefje vinden met afbeeldingen van de algemeen door de Arabieren gebruikte mijnen en de maatregelen die daartegen kunnen worden geno men. Ook de mensen van het Neder landse journalistieke gezelschap kre gen een boekje over deze knoopmijn bij him gebruikelijke verzameling brochures, gegevens en informatie. Toepassing van dit helse tuig maakt een grondig onderzoek van de handbagage van." luchtreizigers naar en van Israël heel begrijpelijk. Het gaat er niet om dat iemand een mijn of bom in zijn bagage het vliegtuig in wil smokkelen, want niemand zal erover denken zichzelf samen met dat vliegtuig op te blazen. Gedrang Het gaat er maar om, wat iemand in het gedrang bij binnenkomst van een luchthaven, of desnoods gewoon in de stad of waar ook met de baga ge van een reiziger heeft kunnen doen. Een knoopmijntje heb je er zo maar aan vastgeplakt, de dader blijft rustig op de grond, de passa gier weet niet eens, wat hij bij zich draagt. Bij vliegtuigpassagiers is de knoopmijn nog nooit toegepast. In het dagelijks leven in Israel is het echter een kleine, hoogst lugubere, algemeen bekende buurman. Grappig De bewoners in Venlo vinden de hoge waterstand wel grappig. Onder lunchtijd gaan velen een kijkje ne men bij de Maasboulevard die is af gesloten. De weg daar naar toe, onder de brug door, staat blank; slechts een enkele waaghals durft de strijd tegen het nat op te nemen uitgedaagd door vriendjes en klautert moei zaam langs het gras, terwijl hij zijn fiets door het water meesleurt. Sinds 1926 is dit de grootste over stroming in dit gebied, en om de macht van het water nog eens te on derstrepen, regent het zo nu en dan ook nog; alsof het nog niet nat ge noeg is. De bewoners van Well vinden het niet zo leuk meer. Om de kern van dit plaatsje te bereiken, zijn zij af hankelijk van een „gemeentewagen", een vrachtwagen van een aanne mingsbedrijf, die twee maal per uur heen en weer rijdt tussen de grote weg, waar de bus stopt en het dorpje zelf. de wagen haalt zodat zijn passagiers naar boven kunnen klimmen. Dan rijdt hij weg, met een fontein van water naast en achter zich. Nachtrust Het water stijgt in Limburg, in Noord-Brabant. Binnen het tijdbestek van een half uur is het merkbaar. Wie van Venlo in de richting Nijme gen rijdt, ziet water zover het oog strekt. Boerderijen liggen op een schierei land of geiSoleerd, van kippenhokken is alleen het dak nog zichtbaar, slechts de toppen van grenspaaltjes tussen de weilanden vertellen dat hier land was. De weg van Well richting Wanssum wordt aan twee kanten begrens door water, nog iets hoger en ook deze staat blank. Met angst luisteren de mensen naar het weerbericht: er wordt nachtvorst voorspeld. De Waal bij Brakel. De achterkan ten van de boerderijen staan al in het water. (Foto: G. van Mourik) PvdA verzoekt in motie: Schipholliju bestekklaar maken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ir. S. A. Postumus van de PvdA heeft bij de Tweede Kamer een motie ingediend met het verzoek de Schiphollijn bestekklaar te maken. De motie is door de meeste fracties in de Kamer ondertekend. De rege ring is reeds bereid de eerste stappen te nemen voor de uitvoering van de Schiphollijn. Drs. E. van Thijn (soc.) vraagt in een motie de regering niet mee te werken aan het sluiten van onrenda bele autobuslijnen, omdat ook de on rendabele spoorlijnen worden ge handhaafd. ROTTERDAM Alle voor 1 janu ari 1970 toegekende pensioenen van het Algemeen pensioenfonds voor de haven- en vervoersbedrijven in Am sterdam gaan met ingang van die da tum met 7 procent omhoog. Spoedig is eenzelfde maatregel te verwachten voor de Scheepvaart Ver eniging Zuid (Rotterdam). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet onmogelijk, dat over de Schiphollijn j Nieuwe wegen luchtkussentreinen zullen suizen. Staatssecretaris Kejjzer van ver- j voer wil nameljjk bij de aanleg van de Schiphollijn rekening houden met de modernste verkeerstechnieken. De staatssecretaris vertelde gisteren in de Tweede Kamer, dat hij in Frankrijk in zo'n luchtkussentrein had gezeten, die meer dan 300 km per uur ging. „Ik was toen de snelste staatssecretaris van Europa", zei hij. Aan een Franse maatschappij, die op dit gebied pionierswerk heeft ver richt, is opdracht gegeven de moge lijkheden van de luchtkussentrein voorde Schiphollijn te onderzoeken. Aansluiting Vergeet niet, vervolgde de staatsse cretaris, dat dit onderzoek niet alleen van belang zal zijn voor de Schiphol lijn. In de ons omliggende landen wor den allerlei technieken ontwikkeld. Er bestaat reeds internationaal over leg over het vervoer van de toekomst. Nederland kan met zijn grote be langen in het internationaal vervoer in letterlijke in figuurlijke zin de aansluiting niet missen. Streekvervoer Voor de oplossing van de proble men' van het streekvervoer is een werkgroep ingesteld, die de concen tratie bestudeert. Indien nodig kan men putten uit een herstructurerings fonds. Het algemeen beleid is, aldus de staatssecretaris, het aandeel van het openbaar vervoer in de totale stroom te vergroten. Dit betekent dat de kwaliteit beter moet worden. Het Rijk wil hieraan ook meewer ken door zijn bijdrage aan het stede lijk vervoer te verhogen. Door geza menlijke inspanning, aldus de staats secretaris, kunnen dan de tekorten in 1974 zijn verdwenen. Over de semi- metroplannen van Den Haag zal spoedig een gunstige beslissing wor den genomen, zo verwachtte de staatssecretaris. J AOS, bevreesd voor een verder op rukken van de door Noordviet- namese troepen gesteunde Pathct Lao, wil internationaal de schending van het Genève-akkoord van 1962 aan de orde stellen. Eigenlek moet een nieuwe Gcneefse conferentie bijeengeroepen worden. Maar de Russen weigeren medewer king. Intussen kan de Pathet Lao haar gang gaan. Laos heeft dan ook een beroep ge daan op India, dat de internationale controle-commissie voorzit, voor de destyds gemaakte afspraken. Veel heeft deze commissie niet kun nen doen door Poolse tegenwerking. Van deze commissie moet Laos het dus niet hebben. Overigens is het ook niet aan haar een oplossing te zoe ken. De verantwoordelijkheid ligt bij Engeland en Rusland. India wil byeenroeping van een in ternationale conferentie overwegen. Wil het snel iets bereiken, dan zyn nieuwe wegen nodig. Een Zuidoost-Aziatische conferentie kan een eerste stap zjjn. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 1 ZALTBOMMEL „Er is op dit moment geen enkele reden om gekke dingen te gaan doen. Wel moeten wij met de grootste aandacht de ontwikkeling volgen en onze maatregelen treffen. Het is natuur lijk beter om een dag te vroeg te zijn, dan een minuut te laat", dit zei de heer J. E. Stuvers, dijkgraaf van het polderdistrict Bommeler waar. Hij had er een dag van ingespannen werken op zitten en was blij toe te zijn aan een beetje nachtrust. „De mensen moeten niet in paniek raken.. Het is normaal dat we voor zorgsmaatregelen nemen. De belang rijkste is dat een dijkwacht wordt ingesteld, die de toestand van de Waaldijk onder controle houdt." De verwachting is dat aan het ein de van de week het rivierwater in de Waal bij Zaltbommel zijn hoogste punt zal hebben bereikt. In het weekeinde zal dan ook iedereen van de dijkbeveiliging paraat moeten zijn. Hoog water alleen is niet zo erg. Kri tiek wordt het pas als er een storm opsteekt. die een overtocht waagt fontein can water omhoog. auto t een Sterke stroom De weg daarheen is onbegaanbaar voor voetgangers, een fietser komt er niet zonder natte voeten slechts 1 met grote moeite over dankzij de sterke stroom die er staat De bestuurder van een luxe wagen heeft, als hij de „overtocht" waagt, moeite met remmen, omdat de rem- i voeringen nat zijn geworden. De meeste automobilisten keren echter na een aarzelen de poging terug. De laatste „halte" voor de vracht wagen, die met wat Stapels tegels en i een paar ruwe planken voor perso- nenvervoer bruikbaar is gemaakt, is j een kapelletje langs de weg, waar zélfs een bankje is neergezet voor vermoeide geesten „Van zes uur 's morgens tot twaalf uur 's nachts rijd ik heen en weer", vertelt de chauffeur, terwijl hij met I een opgewekt gezicht een trapleer uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11