LUCHTTERREUR GAAT DOOR Commentaren fairv) Dodental door lawines in Alpengebied stijgt Water in rivieren nog snel GEVAAR GROTER DAN OOIT Minder doden op de weg in 1969 Het Kwartet Buii g weer Boycot van vluchten naar Arabische landen Diikwaeht in heel Gelderland stijgt ZELDZAAM HERT CLAUS IS DOOD Leicis e Courant Woensdag 25 februari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen loofdkantoor Leiden Directeur; F. Diemor Hoofdradacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Als een hardhandig afscheid van de winter heeft overal in West-Europa de natuur zich buiten het gareel begeven: overstromingen in West-Duits land, Frankrijk, België en Ne derland en lawines in de Al pengebieden. Op de foto links staat een brandweerman, in Syre, West-Duitsland, tot aan zijn middel in het water om een kind te zoeken, dat bij de overstroming verdronken moet zijn. Op de foto rechts: Zwit serse militairen dragen een van de slachtoffers van de la wineramp in Reckingen. Europosv lumli'ti irt'rt'ii Arabivrvn Sift>iitf iavaicht o/> rfflenfii visa üeduld. te vaak getergd, wordt razernij. SYRVS ,.Hct kost je wel een paar dubbeltjes meer. Tom, ik heb wat vriendjes meegebracht." ff BI VVKKK i i DE BILT Veel bewolking en plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien. Aanvankelijk wei nig wind, later zwakke tot ma tige wind tussen noord en noord oost. In de nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgenmiddag iets lagere tem peraturen dan vandaag. DE BILT Boven Rusland bevindt zich nog steeds een ho- gedrukgebied dat de aanvoer van koude lucht'naar Scandinavië en Oost-Europa in stand houdt. In deze gebieden kwam de af gelopen nacht op vele plaatsen vorst voor. Ook boven de Atlan tische oceaan tussen de Azoren en IJsland treffen we een hoge- drukgebied aan. Tussen deze druksystemen in ligt een gebied met lagere baro meterstanden dat zich van het zeegebied ten noordoosten van IJsland via de Noordzee naar Italië uitstrekt. Ons land bevindt zich in de noordwestelijke luchtstroming om deze depressie waarbij on stabiele polaire lucht aangevoerd wordt. Ook morgen houdt de aanvoer van de onstabiele lucht naar ons land aan. De middag- temperaturen kunnen hierbij iers lager worden dan vandaag. Vooruitzichten voor vrijdag, aantal uren zon: 0 tot 4; min temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: HO procent; kans op een geheel droog etmaal' 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur 5.8 cm (1011 millibar), stijgend. Zon en maan 26 februari zon op 7.33, onder 18.13: maan op onder 8.46; 1 DAVOS Terwijl reddings ploegen koortsachtig zochten naar overlevenden van de sneeuwlawine, die gistermorgen vroeg neerstortte op een militair kampement bij het Zwitserse plaatje Reckingen en die aan zeker 29 militairen en burgers het leven heeft gekost, werd 's middags het dorpje Lans-Le- Villard in de Franse Alphen on der een lawine bedolven. Zeven lijken zijn geborgen en naar schatting negen mensen worden vermist. Het lawinegevaar neemt nog toe. In Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk zijn een paar duizend toeristen door hevige sneeuwval van de buitenwe reld afgesloten. In vele streken is de vrees voor lawines toegenomen. het Zwitserse Federaal Lawine-in stituut in Davos heeft verklaard, dat het lawinegevaar groter is dan ooit. Het instituut heeft aangeraden alle wegen in de bedreigde gebieden te sluiten en de dorpen te evacueren. sneeuw worden bevrijd. Maar voor dertien militairen kwam de hulp te laat. Men neemt aan dat ook voor de nog zestien mensen, die vermist zijn, hulp niet meer mag baten. Onder de 29 omgekomen en vermiste personen bevonden zich twintig officieren en negen burgers. De officieren behoor den tot een afdeling van de Zwitserse luchtdoelartillerie, die voor schietoe feningen naar Reckingen was geko men. Behalve het kampement werden ook twee vakantiehuisjes onder de sneeuwmassa bedolven. Slechts een was bewoond en het Zwitserse gezin dat er verbleef sliep in de kelder en ontsnapte daardoor aan de dood. Een tweede lawine stortte even later naar beneden, waarbij een kerk met de grond werd gelijkgemaakt. Niemand raakte toen gewond. Volgens bewo ners van dorpen in de omgeving wa ren in het gebied al langer an een eeuw geen lawines geweest. van Lans-Le-Villard. Niet ver daar vandaan werden de wintersportoor den Tignes en Val d'Isère, waar twee weken geleden 42 mensen bij een la wine de dood vonden, door een nieu we sneeuwsinstorting van de buiten wereld afgesneden In de Oostenrijkse provincie Voor- arlberg is de bevolking van het dorp Langen op last van de politie overge bracht naar de tunnel onder de Arl- bergpas om daar de nacht door te brengen wegens lawinegevaar. Een paar dorpen worden-,-met helikopters van voedsel voorzien. AMMAN Vele landen hebben bun grenzen gesloten voor Arabieren. Er is een streng toezicht op het verlenen van visa in gesteld. De hele wereld dringt aan op een internationale confe rentie om maatregelen te bespreken tegen de hichtterrenr. Men overweegt zelfs sterk de vluchten naar Arabische landen te boy cotten. Maar in Amman kondigde de leider van het Volksfront voor de bevrsding van Palestina, George Habasj, onverstoord, dat de aanslagen op vliegtuigen, vooral op die van El Al. zullen voortduren. Habasj leverde felle kritiek op Zwitserland omdat het prak tisch zijn grenzen gesloten heeft voor personen van Arabische nationaliteit. Een voorbeeld dat ondermeer is gevolgd door Oos tenrijk en West-Duitsland. An dere landen overwegen nog een dergeÜjke maatregel. „Agressie en partijdigheid'zo noemde Habasj de Zwitserse stap. die zal worden beantwoord met een volksoorlog tegen alle imperialisti sche en Zionistische belangen Arafat Op een persconferentie in Ammarj zei Al Fatah-leider Yasser Arafat, echter, dat het Verenigd Opperbevel op het ogenblik met spoed het hele probleem van de aanvallen op vlieg tuigen bestudeert. Hij ontkende be slist dat Palestijnse guerrilla's de bomaanslag op het Zwitserse vlieg tuig hebb engepleegd. Op 3 r&aart wordt in Parijs een conferentie van de Europese burger luchtvaart gehouden over de maat regelen die moeten worden genomen tegen de luohtterreur. Het initiatief kwam van West-Duitsland. Sancties De Amerikaanse regering heeft de landen in het Nabije Oosten gewezen op hun plichten toezicht te houden op de terroristen die van deze landen uit opereren. Israël zou Washington heb ben voorgesteld sanctiemaatregelen te nemen tegen de Arabische regeringen I als vergelding voor de gewapende aanslagen op lijntoestellen. Israels minister van buitenlandse zaken Abba Eban, die een bezoek brengt aan West-Duitsland, stelde op een persconferentie in Bonn de Pales tijnse verzetsorganisaties aansprake lijk voor de aanslagen. Zij worden volgens Eban gefinancierd, gehuisvest en aangemoedigd door de Arabische regeringen. De Israëlische ambassadeur in Lon den, Remez. beschuldigde de Britse regering ervan dat zij de Arabische terroristen indirect steunt door een absoluut stilzwijser te bewarrn over hun aanslagen. Onder zware bewaking wordt up Schiphol de bagage naar een Ei- Alvliegtuig op het platform gereden. Het toestel vertrok gisteren naar Tel Aviv. Afgesneden Vertwijfeld In het zwaar getroffen plaatsje Reckingen zochten reddingsploegen gisteravond bij het licht van schijn werpers en geholpen door honden vertwijfeld naar de nog zestien ver misten. Negentien mensen konden, zij het soms zwaar gewond, uit de De slachtoffers van de ramp in de Franse Alpen waren alle inwoners De Koningin heeft een aantal jonge schilders op paleis Soest- dijk ontvangen, van wie eind vorig jaar werk met een ko- ninklijke subsidie werd be kroond. Lachend poseert de Koningin temidden van (van links naar rechts) W. Zwaag- stra, W. Nobbe, S. Zuyderland en M. P. Zwaansdijk. BELFKLD Het water in «Ie grote rivieren stijgt nog zo snel, dal vrijdag de hoogste waterstand sinds het over&tromingsjaar 1926 zal zijn bereikt: 16,5 meter horen Nieuw Amsterdams Peil. In het noorden van Limburg heeft men de meeste hinder van de water- (Van onze correspondent» ARNHEM Claus, het hert met het grootste gewei van Europa, is dood gevonden in het park De Hoge Veluwe. AI sinds drie weken, toen dc twin tig-einder niet meer op de voeder- plaatsen verscheen, is er naar hem gezocht. Maandag werd zftn stoffelijk overschot gevonden, zonder kop en gewei. Die werden later in de tuin van een Edcnaar aangetroffen. De jachtopzieners Dieftick en Curre vragen zich af of het hert een na tuurlijke dood is gestorven of werd neergeschoten. Het gewei werd gevonden door een paar jongens. Hun vader haalde het op. Het hert Claus, een zeer zeldzaam exemplaar, werd negen jaar oud. Metrolijn A/OOR zijn stadsspooriijn naar Bijl- mermeer krijgt Amsterdam in de loop van dc jaren 195 miljoen. In j de hoofdstad kan de vlag uit. j Rotterdam, waar ook een Oostlijn moet worden aangelegd, en wel naar Alexanderstad. heeft daar nog geen reden voor. Den Haag heeft eveneens plannen voor een efficiënt openbaar vervoer die niet zonder regeringssteun kun- i nen worden uitgevoerd. Het regeringsbeleid op het punt van steun aan het stedelijk openbaar ver voer is nog niet geheel duidelijk. Maar de gunstige beslissing voor Am sterdam kan hoopgevend zijn voor Den Haag en Rotterdam. Verkiezingen TS premier Wilson van plan dit voorjaar vervroegde verkiezin gen uit te schrijven. Tol voor kort hadden regering en op positie vermeden, Engelands toetre ding tot de Europese gemeenschap in dc "partijpolitieke strijd te betrekken. Wilson heeft aan deze wapenstilstand een eind gemaakt door de Conserva tieve partij te beschuldigen van een te hoge prijs te willen betalen voor toelating. Het standpunt van Wilsons Labour- party is, dat het lidmaatschap van de gemeenschap alleen aantrekkelijk is bij lage kosten voor Engeland. De premier wil zeer zakelijk met het Europa van de Zes onderhandelen over dc prijs, die Engeland moet be talen. Hij beweert dat Engeland ook buiten de gemeenschap kan voortbe staan. De Conservatieven echter achten het lidmaatschap van de EEG onder alle omstandigheden wenselijk. Wilson praat naar het hart van de meeste Britten, die voor toetreding zijn mits zij er niet minder op wor den. Zij worden hiertoe aangespoord door het herstel van de Britse economie, dat zich duidelijk begint af te tekenen. Aangezien de onderhandelingen over toetreding niet vóór 1 juli kunnen beginnen, kan Wilson zeker nog een meerderheid achter zich krijgen. Bij verder economisch herstel zal hij in het voorjaar ongetwijfeld ver vroegde verkiezingen uitschrijven om de winst binnen te halen. Krijgt hij zijn zin. dan staat Enge land bij onderhandelingen met de Europese gemeenschap heel sterk. Overleg lucht terreur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse re gering moet een initiatief nemen tot internationaal overleg over afdoende maatregelen tegen de terreur in de luchtvaart. De KVP-er P. A. M. Cor- nelissen uitte gisteren deze wens in de Tweede Kamer. Dr. A. P. Oele van de PvdA zei dat de vluchten van en naar Israel in ieder geval moeten doorgaan. Hij vroeg de regering er geen misver stand over te laten bestaan dat men zich in geen enkel opzicht laat inti mideren door de terreurdaden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mr. H. E. Koning van de VVD heeft de regering gis teren in de Tweede Kamer een pluim gegeven voor dc vele maatregelen, zowel op wetgevend als technisch ter rein, die worden getroffen voor dc verkeersveiligheid. Het lijkt erop dat deze maatregelen resultaat hebben. Het Kamerlid vertelde dat in I960 een „verbetering" was ingetreden: 2.850 doden werden er geteld. Del is ongeveer 50 minder dan in 1968 De ongunstige lijn is omgebogen. Maar het aantal gewonden steeg daarentegen aanzienlijk en bedroeg ruim 65.000. overlast. Alleen met een tractorbus is nog verbinding mogelijk met de dorpjes Aycn, Bergen en Well. In Roermond is een aantal gezinnen geëvacueerd. Vele. weilanden, akkers i en tuinbouwgebieden staan blank. Boerderijen langs de Maas z\jn ge- j isoteerd. De betonningen op deze ri- vier zijn door de brede stroom van het water onbetrouwbaar geworden. De gehele scheepvaart tussen Linne j en Sarnbeek blijft gestremd. De schade hierdoor loopt in de honderdduizen den guldens. In Duitsland is de scheepvaart op de Main en Rijn tus sen Frankfurt en Düsseldorf tol: st.li- sland gebracht. Provinciale Waterstaat neeft van- i daag in Gelderland een dijkbewaking j ingesteld. Men vreest vooral overstro- I mingen in de Munnikenwaard en hel gebied bij Giesbeek. De veerdienst Doornenburg-Pannerden is gestaakt. Bij Breda is een dyk van hel ri- viertje de Aa op vjjf plaatsen door- gebroken. De Mark is vanaf het Hol- lands Diep tol ver in België tot hon- derden meters buiten haar oevers ge- I treden. WASHINGTON De Amerikaanse I minister van defensie Meivin Laird, j heeft het Congres gevraagd, de bouw van een derde anti-raketbasis goed te keuren en geld becchikbaar te stellen voor voorbereidende werkzaamheden aan nog vijf van d'e bases. Met de uitbreiding was naar zijn zeggen een jaarlijks bedrag van S29 miljoen dol lar gemoeid. I 'ER DIE VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivtteit ontvang ik een-"Gouda Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer -»67, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1