DS '70: We zullen PvdA halveren bij de gemeenteraadsverkiezingen PAK-kandidaten bovenaan lijsten Prof. Posthumus ontkent pressie Honderden misdadigers vermoord Kleurenfilm over Fabeltjesland: spectaculair decor Tuinenburg windt er geen doekjes om Universiteit geen fabriek vakidioten Werkgroep stelt in verslag voor: Turk schiet op vrouw en schoonmoeder Vrouw met zakmes doodgestoken Toeriste doodgevroren >1 191 7 MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 Onderzoek wijst uit: einc I t a aid. RIO DE JANEIRO Een moorde- beid» naarsploeg, onder meer bestaande uit rdeJ politiemannen en gevangenisbewaar- gro- ders heeft de laatste jaren tientallen, :-ijda{ e no- pen. ba it aai t wal .note- neel it.ö ii A voo: ilden 1401 kwa- bijm waj inde laaf 5 zo. astiet best» KV kis abel 18| 182 ei 20 i 151 21 stij abe! visten KIF i.f sto Jv mei me ibe kj tiji zo niet honderden bekende misdadi gers uitgeroeid. Dit heeft een politie functionaris, die met het onderzoek naar deze praktijken was belast, za terdag verklaard. De moorde- naarsploeg opereerde in gevallen waarbij de justitie in gebreke zou zijn gebleven. In de twee grootste Braziliaanse steden noemden de woordvoerders van de ploeg zich Witte Lelie of Rode Roos, wanneer zij de kranten opbel den met de mededeling waar de lij ken van hun laatste slachtoffers kon den worden gevonden, volgens de po litiefunctionaris is een geval bekend, waarbij elf mensen met knuppels he xwerden afgeranseld om vervolgens in een zelf gegraven graf te worden doodgeschoten. Negentien mensen zijn in staat van beschuldiging gesteld. Onder hen be vinden zich een kolonel van de mili taire politie, een gerechtsfunctionaris, vier politiemannen, detectives, ge vangenisbewaarders en een plaatse lijk hoofd van politie. Vrouw paar weken dood in woning EINDHOVEN Zaterdagmorgen is de 27-jarige gescheiden mevrouw A.M.L. dood aangetroffen in haar woning aan de Bloemendaalstraat 15 in Eindhoven. Zij moet al enkele we ken dood zijn geweest, voordat een broer haar vond. De man was het huis binnenge drongen na op zijn bellen geen ge hoor te hebben gekregen. De vrouw is vermodelijk door koolmonoxyde- vergiftiging om het leven gekomen. De waterkraan liep nog. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zaterdag werden de laatste opnamen gemaakt van de eerste kinderspeelfilm over „Fabel- tjesland". Met dezelfde medewerkers en dezelfde figuren, die de tv-serie zo populair hebben gemaakt, heeft Thijs Chanowski nu de film „Onkruidzaai ers in Fabeltjesland" naar een ver haal van Leen Valkenier geprodu ceerd. Het is een kleurenfilm van ander half uur geworden, die in juni in 25 theaters zal beginnen te draaien Er werden 17 nieuwe liedjes voor de film gemaakt en er zouden ook nieu we figuren aan het bekende dieren- gezelschap zijn toegevoegd, waarover Thijs Chanowski zich echter nog niet wil uitlaten. Een bijzonderheid is dat bij het maken van de film een decor van 12 x 24 meter werd gebruikt, bestaande uit 31 tafels waarop een fabelachtig miniatuur landschap is te zien: het grootste decor ooit in West-Europa voor het maken van een speelfilm vervaardigd. Decorontwerper Ruud van D jk zette het poefdecor op 17 augustus vorig jaar uit in een bos bij Vierhouten. Dit gebeurde tijdens een wandeling van de stafleden van Thijs Chanowski, waarbij de te maken film werd besproken. Inmiddels is de tv-produktie van Fabeltjesland ook in het buitenland bekend geworden. In Zweden zijn de uitzendingen al begonnen, Frankrijk, Marokko, Algiers, Zwitserland en het Fransspreken e deel van Canada krijgen de serie ook en onder ander met de VS en Japan wordt gepraat over de verkoop. Voor buitenlands gebruik worden wel wijzigingen aan gebracht. Zo is de Franse Lowieke de Vos een Corsicaan en zijn de Franse bevers Parijzenaars en geen Rotter dammers... (door Pieter-Jan Dekkers) „Minstens de helft van de Partij van de Arbeid leeft in onvrede met de huidige lei ding. Ik hen er van overtuigd dat we bij de verkiezingen voor de gemeenteraad minstens de helft van de PvdA-zetels zullen overnemen. Neem een groep als de Socialistische Jeugd. Ze zijn zo dikwijls in het nieuws dat iedereen denkt dat ze heel wat voorstellen. Me neer, ze betekenen niets! Nieuw Links? Hooguit een vijf de van de leden. Maar ja, hun overrompelende vergadertech niek. Demokratisch Appèl heeft van Nieuw Links het imago gekregen van 'ouwe mensen, die aan hun zetels zitten vast gekleefd'. Vondeling? Lijmen jan Je hoeft geen vreemdeling in het politieke Jeruzalem te zijn om te beseffen dat Gorkums wet houder A. C. Tuinenburg er geen doekjes om windt. Zijn uit spraken zijn recht op de man af. Er klinkt geen vuur in z'n stem, als hij over Democratisch Socialisten '70 praat. Wel een spijtig ondertoontje Wethouder Tuinenburg is geen prominente figuur in de PvdA. En hij is ook niet bepaald een man die het socialisme in Nederland nieuw vuur kan inblazen. Hij is wel een man, die model kan staan voor het regionale kader van de partij. Het kader, dat een direkte band heeft met de kie- wrs. Een band. die Vondeling en de zijnen blijkbaar a' lang kwijt zijn, getuige het grool aantal aanmeldin gen van „gewone leden van de PvdA bij DS'70. „Zwijgend" En dat kan het begin zijn van de ondergang van de doorbraak-PvdA. Tuinenburg beaamt dat: „Het woord 'zwijgende meerderheid' is al te veel belast. Maar toch past het goed: een zwijgende meerderheid in de PvdA, die dan door Nieuw Links, dan door Demokratisch Appèl over de bol wordt geaaid. Dat zijn de normalen in de partij. Dat zijn de mensen van DS'70. Ik ben vanaf m'n zeventiende lid van de SDAP geweest En in '46 heb 'k hier in Gorkum de PvdA mee op gericht. Omdat ik er in geloofde. Als Plaatselijk bestuuider merk je weinig van de ruzie in de partij. Maar dat er onvrede bestond wist ik heel goed. Vondeling zegt: een generatie conflict. Vondeling weet er niets van: bet is een mentaliteitsconflict. We hebben ons drommels goed af gevraagd of afscheiding van de PvdA wel verstandig is. Het is de enige manier, die grote groep sociaal-demo craten, die niet van het extremisme van Nieuw Links zijn gediend, op te vangen. Dat zijn er 30.000 in vier jaar tijd geweest! We kunnen al die mensen toch niet naar de Boeren of TUINENBURG D'66 laten lopen? We hebben echt niet om DS'70 zitten springen. Ik zal niet zeggen, die jongens van Nipuw Links zijn rotlui. Maar de ma nier waarop zij de partij overrompe len, daar heb >'k geen bewondering voor. Ik ben niet behoudend, wel praktisch. Het is de taak van elke partij, dus ook van de PvdA, op alle mogelijke manieren te proberen in de regering te komen. Oppositie-voeren is leuk hoor, maar het kan onmogelijk je doel zijn. Demokratie betekent: wat is haal baar. Het is absurd dat een grote PvdA zegt nooit meer met de KVP van Schmelzer te willen samenwerken. Allereerst is de KVP Schnielzer niet en denkt men nou werkelijk dat de KVP in één nacht is veranderd? Je moet proberen ei uit te halen wat er in zit. roeien met de riemen die je hebt. Dat deed Drees ook! Als de CPN een hele grote partij wordt, zal je daar ook mee moeten werken. In 1971 zal er een felle strijd om Kamer zetels ontbranden en Nieuw Links zal die winnen". Opvallend is dat DS'70 in elke plaats op een andere manier is ontstaan. Het principe blijft het zelf de: ,de redelijkheid moet overheersen. Koppen vallen Tuinenburg: „Hier in Gorkum voelde men voor een Open Appel. Daar zouden PvdA, PSP, D'66-in-opnchting en de KVP aan meedoen. De katholieken hier zijn progressieve jongens. Een PAK met alleen dat ene zeteltje van de PSP vind ik overdreven en dat heb ik de Pvd A-af deling ook gezegd. Komt die afdeling plotseling met een brief waarin staat: 'Jongens d'r zit een scheur in de fraktie'. Nou. dat was voor mii geen nieuws. Als een fraktie in drip jaar tijd vier keer van voorzitter verwisseld dan kan men niet zeggen, dat er plotseling een meningsverschil is ontstaan. Weer een brief: 'Die scheur moet weg. al moeten er koppen vallen". Ik was een van die koppen. Vier leden van onze fraktie zaten in het afde lingsbestuur, iets wat ik verwerpelijk vind. Maar in de fraktie was nooit over die scheur gesproken. Ik zei: daar hoort deze kwestie thuis, niet in het bestuur. Het spreekt vanzelf dat ik in een fraktie niet met lieden kan samenwerken, die achter m'n rug het partijbestuur opstoken. Toen kwam die beruchte kwestie met wethouder Killian, die iets had gedaan wat niet mocht. Het college stuurde hem mei ziekteverlof. Na een maand kwam hi.i terug en bracht de kwestie in de raad. Het college was in vieren verdeeld. Ik zi dat Killian al leen zijn portefeuille moest afstaan en inruilen voor een andere, want de sfeer op sociale zaken was ronduit verknoeid. Elf raadsleden, waaronder zes van de negen PvdA'ers, dienden een mo tie van vertrouwen voor Killian in. Ik steunde die. Ik heb niets tegen Kil lian. Maar nou komt het misselijke: na aanvaarding van die motie leggen al le elf hun ontslagbrief op tafel. Zon der dat de fraktie was geraadpleegd. Wij wisten er niets van dat ze die hele avond met die brief in hun zak- hadden gezeten. Nou, ik voelde me lichtelijk beetgenomen. „Ik vond het een smerige streek en heb ze dat midden in hun gezicht gezegd. De afdeling wilde dat ik me verontschuldigde voor die uitdruk king. De drie overgebleven PvdA-raadsleden, waaronder ik dus, bedankten voor het lidmaatschap van de plaatselijke PvdA Vondeling: dat kan niei. De afdeling dwong alle kandidaten op de lijst voor het lid maatschap van de raad tc bedanken. Met als gevolg, dat die lijst, en die van de PSP, uitgeput raakte en het zetelaantal van 19 op 12 werd ge bracht. Bijloper Vondeling tegen ons: jullie moeten blijven zitten, anders hebben we he lemaal geen socialisten meer in de raad. Maar de PAK-partners wilden wel eens weten, met welke fraktie .ze nou eigenlijk te maken hadden. Dus moest de afdeling kiezen, wij of de zes. Het PAK koos de zes, dus het afdelingsbestuur ook. Stonden wij voor de keus: of be danken als raadslid en als lid van de PvdA of in deraad blijven zitten. We kozen dat laatste want je kunt een stad als Gorkum toch niet door de helft van de raad laten besturen. Dus deelden we de raad mee, dat we als DS-groep zouden optreden. Ik bood m'n ontslag als wethouder aan, maar de raad zei: blijven zitten! De zes beschuldigden mij van een „bijlo per" van Van Rappard. Bespottelijk!" Tuinenburg zou nog wel uren willen doorgaan. Maar je hoeft geen helderziende te zijn om je van zijn eerlijkheid te overtuigen. Geen pro minenten, maar mensen die dagelijks besturen, medeverantwoordelijkhei dragen en hun sociaal-demokratische principe zo goed en zo kwaad in de praktijk willen brengen. Desnoods met concessies. Als de redelijkheid maar de boventoon voert. Vrij Nederland schreef vorige week dat de PvdA nog altijd meer leden heeft dan ex-wethou ders, maar verbindt daar meteen de vraag aan: „Hoelang nog?" Want met één Kamerzetel voor DS'70 in het vooruitzicht en één voor Democratisch Appél moet het zelfs voor Vondeling duide lijk worden dat het hier niet om een operette-achtige PPR-af- scheiding gaat. Maar om het voortbestaan van een redelijke PvdA. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Enkele open lijke correcties van formulerin gen die in de oorspronkelijke no ta gebruikt werden; een toevoe ging over „optimale persoonlijk heidsontplooiing" in het onder wijs; levendige bestrijding van de kritiek van links en van rechts; bedenkingen tegen de elite-gedachte in sommige voor stellen van studenten en beklem toning van de noodzaak de be langen van het universitair on derwijs af te wegen tegen ande re belangen dit zijn de hoofd elementen van een vervolgnota die aansluit bij de nota-Posthu- mus van het vorig jaar. Prof. dr. K. Posthumus, rege ringscommissaris voor het we tenschappelijk onderwijs, signaleert in zijn nieuwe nota die vandaag verschenen is, het gevaar van het gebruik van de term „maatschappe lijk verantwoordelijkheidsbesef" door een agressieve groep studenten die met de beste bedoelingen van de we reld bezield deze term hanteren om hun eigen maatschappelijke ge dachten dogmatisch aan anderen op te leggen. Hierin zit een gevaar van elitaire zelfverheffing. De eerste nota die in oktober 1969 uitkwam, bevatte voorstellen voor een propedeutisch examen na 1 jaar of bij uitzondering 2 jaar, schrapping van het kandidaats- en baccalaure- aatsexamen en een cursusduur van in de regel 4 jaar (inclusief de prope deuse) tot het doctoraal examen. De maximaal toegestande studieduur zou wettelijk geregeld moeten worden, zowel voor het propedeutisch als voor het doctoraal examen. Bij een langere duur van de studie zouden de rechten van de student op onderwijs* en studentenvoorzieningen vervallen. Hij zou echter wel het recht houden examens af te leggen. Duivel De nu verschenen vervolgnota geeft een beeld van de gevarieerde, soms karikaturale kritiek die het stuk van het vorig jaar ten deel viel. „Prof. Posthumus is een schat van een man, hij luistert welw llend naar alles wat gezegd wordt. Maar je krijgt het gevoel dat je een stomp geeft tegen een baal deeg: je vuist blijft erin zitten", aldus de student Tom de Greef, geïnterviewd door „Trouw". De „Kritische Universiteit Nijme gen" sprak van een wanverhouding tussen Posthumus' van ethiek doorspekte praatjes en zijn glasharde WASHINGTON Een speciale commissie heeft president Nixon gis teren voorgesteld de militaire dienst plicht in 1971 af te schaffen. Daar voor in de plaats moeten de strijd krachten worden gevormd door vrij willigers. die een hogere soldij moe ten krijgen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nog voor de Twee de Kamerverkiezingen volgend jaar moeten de partijen, die mee willen doen aan een progressieve sa menwerking een deel van hun be voegdheden voor het goede doel opof feren. De landelijke werkgroep-PAK (progressief akkoord) stelt namelijk voor een organisatie op te richten, die voorlopig PAK blijft heten. Deze organisatie zal de voornaam ste kandidaten voor een vooruitstre vend kabinet aanwijzen en ook de kandidaat voor het premierschap. De PAK-kandidaten van de organi satie moeten boven aan de lijsten van hun partijen worden geplaatst. Deze vooruitstrevende kandidaten zijn verplicht zich tot het uiterste in te spannen om de zwaartepunten van het vooruitstrevend programma uit te voeren. Daarnaast zullen zij ook gebonden zijn aan het program van de eigen partij. Mensen, die een regerings-coalitie a la kabinet De Jong willen handhaven kunnen bij voorbaat geen lid worden van de nieuwe organisatie. De werkgroep, die in haar verslag deze opvallende plannen lanceert, is gevormd op initiatief van de PvdA, PPR en PSP. Maar de leden van de groep komen er wat uitdagend voor uit. dat ze veel verder zijn gegaan dan hun is opgedragen. De partijen zijn dan ook niet ver antwoordelijk voor hun verslag, dat vandaag is vrijgegeven voor publi catie. Meertlerheid De bedoeling van al hun plannen is om een progressieve meerderheid te vinden, die onze „verstarde maat schappij kan hervormen." Maar met een vooruitstrevend pro gramma ben jeer niet. Met programma's kan immers wor den gezwendeld, zegt de werkgroep. Bij mensen gaat het om vertrouwen. En als iemand het vertrouwen be schaamt, gaat hij er de volgende keer uit Eigenlijk moest er een gemeen schappelijke PAK-lijst komen. Maar hiervoor vindt men de tijd nog niet rijp. Beter is nu een organisatie, die onafhankelijk is en dwars door alle partijen heen schiet. De leden van de nieuwe organisatie wijzen bij een schriftelijke voor-ver kiezing de voornaamste kandidaten aan van de vooruitstrevende partijen. De kandidaat, die bij deze voorver kiezing de meeste stemmen krijgt, zal waarschijnlijk de premier worden van de vooruitstrevende regering. Alle partijen kunnen aan de pro gressieve concentratie meedoen. De KVP wordt in theorie niet uitgeslo ten. Ttvee voorwaarden De werkgroep heeft een program ma van 29 strategische zwaartepun ten opgesteld voor de hervorming van onze maatschappij. Deelcongressen en congressen van de nieuwe organisatie moeten over deze punten beslissen. Wel wenst men aan de volgende twee punten absolute voorrang te ge ven: 1. Van alles wat de overheid uit geeft aan woningbouw, medische zorg, cultuur, recreatie, stedelijke ver- keersvoorzieningen, maatschappelijk werk, jeugdzorg en zo meer gaat minstens een kwart naar de achter hoede van onze maatschappij die voor een deel in straten, wijken en gebie den samenklontert als in ghetto's. 2. Er moet een boven-nationaal parlement komen, waarin arme en rijke landen samen beslissen hoe een deel van de staatsuitgaven van de rijkelanden zal worden besteed. De leden van de werkgroep, die het verslag uitbracht, zijn: G. van Bakel. (ppr), P. Beugels (kath.v.), H. Faas (ppr), J. Feddema, (a.r.), C. Hoek (pac.1, W. Herstel (ar.), W. Kok (soc), R. Kottman (dem.), H. van Maarse- veen (kath.v.) en J. Reehorst (soc) ALMELO Een Turkse arbeider heeft zaterdagmiddag te Almelo, vlak bij zijn woning met een pistool scho ten gelost op zijn 22-jarige echtgenote en haar moeder, met wie hij ruzie had. Twee schoten waren raak. Zijn vrouw werd in de arm geraakt, haar moeder in de buik. De twee vrouwen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is bevredigend. De Turk de 30-jarige M. T.. is ingesloten. Hij en zijn vrouw leefden de laatste tijd in een zeer gespannen verhou ding. technocratische voorstellen. Van de andere kant noemde prof. dr. K. J. Popma (calvinistische wijsbegeerte) instrument van cultuurvijandschap de nota een ruig-cynisch geschrift, en cultuurverachting. „Wat wij ont moeten, zijn de sporen die het rijk van de boze nalaat". Reactie van Posthumus: „Als ik het goed begrijp, wordt mijn nota zelfs als bewijs voor het werkelijk bestaan van de duivel gehanteerd". De regeringscommissaris wijst een deel van de uitgeoefende kritiek af. Maar een ander deel heeft hem doen In zijn nieuwe nota „Universi tair onderwijs; doelstellingen, functies, structuren" maakt prof. dr. K. Posthumus onderscheid tussen cursusduur, studieduur en inschrijvingsduur. Onder cursusduur wordt ver staan de tijd die de student nodig heeft om in zinvolle volgorde aanwezig te zijn bij de activitei ten die voor hem georganiseerd worden. Onder studieduur: de tijd die verloopt tussen de eerste in schrijving als student en het af leggen van het afsluitend examen. Onder inschrijvingsduur: de tijd gedurende welke de student het recht heeft aan het curriculum deel te nemen en gebruik te ma ken van voorzieningen, met inbe grip van toelagen, kinderbijslag en belastingfaciliteiten. De cursusduur wil prof. Pos thumus per studierichting vastge steld zien door het Academisch Statuut. De studieduur kan onbe perkt zijn. Wat de inschrijvings duur betreft: wettelijk zou moe ten worden vastgelegd hoever de cursusduur overschreden mag worden. Hieraan moet een grens worden gesteld met een moge lijkheid van verlenging van de inschrijvingsduur in bijzondere omstandigheden. inzien dat zijn eerste betoog aanlei ding kon geven tot misverstanden. Ook erkent hij dat de samenhang op een bepaalde plaats niet klopte en dat enkele uitgangspunten en voorstellen bijgeslepen moeten wor den. Bij de doelstellingen van het uni versitaire onderwijs werd niet gesproken over de persoonlijke ont plooiing van de jonge mens; vandaar het verwijt van een „meritocra tische" formulering. Prof. Posthumus stelt nu voor bij een radicale herzie ning van de wet toe te voegen dat het onderwijs de voorwaarden voor optimale persoonlijkheidsontplooiing moet scheppen. Dwang De regeringscommissaris geeft toe dat hij zich in zijn eerste nota wel erg gemakkelijk heeft afgemaakt van het „maatschappelijk verantwoorde lijkheidsbesef" dat aan de universi teit bevorderd moet worden. Hij bespreekt nu verschillende interpre taties van dit begrip en vooral de betekenis die thans druk in discussie is: maatschappij-analyse, maatschap pij-kritiek, richting geven aan ingrij pende maatschappeljke vernieuwing en het inzetten van een revolutionai re beweging. In de hedendaagse eisen van opstandige studenten schijnen 19de-ceuvvse verlangens naar vrijheid van studie en onderzoek terug te ke ren maar dit is niet veel meer dam schijn. Men wil vrij zijn tot het dra gen van verantwoordelijkheid en dit kan tegenover anderen zelfs uitlopen op dwang: op het laatste NSR-congres kwam ter sprake dat een commissie dc onderwerpen van projectgroepen op hun politiserend effect zou moeten beoórdelen en zo nodig afkeuren. Mét de kritisch studenten is prof. Posthumusvan mening dater in het onderwijs veel ruimte moet zijn voor analyse en kritiek, maar de universi teit een bijzondere universiteit wellicht uitgezonderd mag niet op één bepaalde ideologische of partijpo litieke grondslag staan. De universi teit is geen nieuwe „moederschoot" en ze bezit geen „leergezag"; ze kan geen censuur uitoefenen, noch het es tablishment, noch een nieuwe elite legitiméren. De universiteit is een ontmoetingscentrum en een discussie platform, waar aprioristische waar- j den worden gekritiseerd, niet opge- I drongen. Ondr die „waarden" vallen I zowel het neo-marxisme. het mar- cusianisme en het anarchisme als de status-quo (enz.) Prof. Posthumus herroept een for mulering die aanleiding heeft gege ven tot het verwijt dat de eerste fase van de opleiding zou uitdraaien op „indoctrinatie tot vakidioten". Alle studies voor doctorale examens, pro moties en universitaire beroepsexa mens moeten voldoen aan het criteri um van wetenschappelijkheid. Stem men uit de overheidsdienst en het bedrijfsleven hebben met recht en j klem tegengesproken dat werkgevers meer gauw bruikbare en gespecia liseerde arbeidskrachten zouden wil- I len hebben. j De nieuwe nota houdt vast aan het selecterende propedeutisch examen en aan wat nu wel selectievrij prope- I deutisch examen genoemd wordt. Ie der die slaagt voor zijn propedeutisch examen, hoort in beginsel zijn docto raal examen te halen. Dat moeten docenten én studenten op zich nemen als een morele plicht Veel kritiek is uitgeoefend op het voorstel te laten solliciteren naar de functie van assistent-onderzoeker: men zag hierin een scherpe selectie drempel. „Weg met alle illusies over vrije ontplooiing van het individu, weg met het ethische gezeur; hier staat de onderwijsfabriek van Posthumus", aldus de Nederlandse Studentenraad. Het voorstel wordt nu losgelaten. Prof. Posthumus te kent hierbij aan dat het hem er voor en na om begonnen was en is het promoveren zoveel mogeljk te bevor deren Elite Pressie van het bedrijfsleven wordt met nadruk ontkend. De gedachte van het „afleveren van jonge, kneed bare academici" is in strijd met alles wat ik verkondigd heb, aldus prof. Posthumus. Hij wil van de universi teit geen „toeleveringsbedrijf van hooggespecialiseerde vakcyclopen of vakidioten" maken. Terloops merkt hij hierbij nog op dat het etiket „vakcycloop" of „vakidioot" niet op iedereen geplakt mag worden die niet het overgrote deel van zi.in tijd aan maatschappijkritiek besteedt. De positief bedoelde opvoe dingsdictatuur van Marcuse wijst de nota af. Voor doeleinden als welzijn, vrijheid en verantwoordelijkheid moeten de leden van de samenleving gewonnen worden langs de weg van overtuiging. Het is niet gewenst een interimdictatuur te vestigen om tot een rijk van vrijheid te komen. TILBURG In de nacht van za terdag op zondag is de 22-jarige ge scheiden vrouw Corrie Wagener, in haar woning aan de Ruwerstraat in Tilburg door de 25-jarige magazijn bediende A. de K. door een steek met een zakmes gedood. Het gebeurde tijdens een ruzie waarin ook de 23-jarige H. N. was betrokken. Hij liep enkele ongevaar lijke steken op en kon na behande ling in een ziekenhuis naar huis te rugkeren. Zaterdagavond had de vrouw in gezelschap van De K. en enige ande ren langdurig in een bar vertoefd. Daar heeft zij een einde gemaakt aan de al enige tijd bestaande verhouding met De K. en vriendschap aange knoopt met N„ die zij enkele uren tevoren had ontmoet. De K. vertrok eerder dan de ove rige leden van het gezelschap uit d bar en is in de woning van de vrouw gaan zitten wachten tot zij zou thuis komen. Na die thuiskomst ontwikkel de zich een ruzie en een handgemeen waarbij De K. plotseling met zijn zakmes naar de vrouw en haar nieu we vriend stak. De vrouw werd in het hart getrof fen en was op slag dood. De dader kon kort daarna door de politie wor den gearresteerd. De twintigjarige Arnhemse Anette van Dijk gaat over de hele wereld vredespenningen verspreiden, zilveren penningen met zilveren kettingen. In samenwerking met het Rotterdamse artiestenbureau Demmenie zal zij de actie, eerst in Nederland, daarna over de grenzen, opzetten. Ze wil o.m. in Willem Duys' Vuist en over een week of twee zal ze de leden van Shocking Blue in het Rotterdamse Hiltonhotel de penningen omhangen. Deze kosten f 12.50, een deel van de opbrengst gaat naar Unicef. Er zijn voorlopig vijftigduizend stuks gemaakt. GRAZ De 62-jarige Maria Gre- ven-Steiner uit Amsterdam is gister morgen dood aangetroffen voor een huis in het Oostenrijkse Stiermarken, waar zij met wintersportvakantie was. Zaterdagavond is zij vermoede lijk op weg naar huis van een taluud gestort en gewond geraakt. Zij heeft zich nog tot bij een huis kunnen voortslepen, maar is daar blijven liggen. Een arts kon slechts vaststellen dat zij was doodgevroren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7