Maas opnieuw gestremd, boerderijen geïsoleerd Laos verliest meer terrein Zijn de beginselen bij de SGP dan veiliger? PRINSJESDAG IN UTRECHT Crisis in Jordanië ten einde rin Water blijft stijgen Boeren zwaar getroffen GROTE VERLIEZEN Rivieren in Duitsland buiten hun oevers Conflict tussen Eban en minister van voorlichting Overlevenden van treinramp kwamen om bij busongeluk Gedode baby in koffer verborgen JAKI MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 De Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban is gistermiddag in München aan gekomen. Er waren voorzorgs maatregelen getroffen om Ara bische partisanen geen kans te geven iets tegen hem te onder nemen. Op de foto'minister Eban bij het verlaten van de gedenk- kapel van het voormalige con centratiekamp Dachau. /rijd ie C kse l>Juts le pi loog al KB ;oor ontai }h stref l Bcx usin J. door atst: rnsti K. e or ran >c.?c: •slee -Ho - t* •an leer. i B. 0) d vr n pf VIENTIANE Ook Xieng Khoeang ten zuidoosten van de Vlakte der Kruiken is in handen van de Noordvietnamese troepen gevallen. Deze stad is op advies van de Amerikanen zonder strijd ontruimd, omdat zij zeer moei lijk te verdedigen zou zijn. D Noor vietnamezc.i bedreigen nu de belangrijkste verbinding tussen de hoofdstad Vientiane en de konink lijke residentie Loeang Prabang. Tweehonderd Amerikaanse vliegtui gen hebben zaterdag deelgenomen aan het bombardement op Noordviet namese stellingen in de Vlakte dr Kruiken. Dit heeft de radio van de Amerikaanse strijdkraehten in Viet nam zondagmorgen bekendgemaakt. Het Amerikaanse commando in Sai gon heeft dit niet bevestigd. Meer dan 500 soldaten van de Lao- tiaanse regeringstroepen zouden bij de gevechten in de Vlakte der Krui ken gedood zijn of vermist worden. De verliezen aan communistische zij de zijn niet bekend. Onder de rege ringstroepen zou de verwarring groot zijn. Ze houden, voor zover ze nog intact zijn, stellingen bezet aan de zuidlijke en zuidwestelijke kant van de vlakte. Bergfort Zij hopen de communistische be dreiging van generaal Van Pac's ge heime bergfort in Long Tsjeng te voorkomen, want dat zal vermoede lijk het volgende doel zijn van de Noord vietnamezen De strijd is geheel verlopen vol gens de voorspellingen van de Ame rikaanse militaire deskundigen. Men verwachtte al dat de regeringstroe pen zich liever zouden terugtrekken dan trachten de vlakte tot iedere prijs te behouden. Amerikaanse functionarissen, die een communistische overwinning ze ker achtten, zouden de regering van prins Souvanna Phouma de raad hebben gegeven om in de Valkte der Kruiken niet een situatie te laten ontstaan. die een Amerikaan omschreef als „een Dien Bien Pnu-achtige situatie". Een woordvoerder van het Ameri- ikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag gezegd, dat zijn ministerie het betreurt dat Noord-Vietnam niet heeft gereageerd op het voorstel van de Laotiaanse regering, tot een politieke regeling te komen. ROTTERDAM De door gaande scheepvaart op de Maas in Limburg is sinds gistermid dag volledig gestremd als gevolg van het sterk stijgende water. Dooi en regenval hebben boven dien op diverse plaatsen in ons land voor ernstige wateroverlast gezorgd. Van volgelopen kelders tot het onderlopen van kostbare landbouwgrond In hef gebied O rschot-Bcst Boxtel zijn vele wegen onder water komen te staan Boerderijen raakten geïso leerd, schuren en stallen kwamen blank te staan en om de hoeven moesten dijkjes worden opgeworpen om erger te voorkomen. Onder Wouw en Steenbergen liep 120 ha landbouwgrond onder water door lozingsmoeilijkheden. De schade voor de getroffen boeren is nog niet te schatten. Het is de vraag of zij een schadeclaim kunnen indienen, omdat het hier om een geval van „over macht" gaat. In Bergen op Zoom kunnen de slui zen niet worden opengezet, omdat an ders het stadscentrum en het indus trieterrein onderlopen. Volgens voor zitter A. van Tiggelen van het Water schap De Zoom is de overlast nog nooit zo groot geweest. De boeren zijn ontstemd over de manier waarop het water wordt geloosd. Militairen Militairen hebben zondag twintig woningen bij de Spoordonkse molen in Oirschot voo*- overstroming be- TEL AVIV „D Israëlische rege ring heeft zich uitgesproken tegen het idee, de bombardementen van Egyp tisch grondgebied voor het ogenblik te staken. Een dergelijk initiatief zou door de Egyptenaren worden be schouwd als een teken van zwakte. Dit heeft de Israëlische minister van voorlichting, Galili, zaterdag voor de radio meegedeeld. Hij voegde eraan toe dat het niet opportuun is op dit ogenblik te be sluiten tot een eenzijdig staakt-het- vuren Zijn verklaring is volkomen in te genspraak met de ideeen van minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban, die voorstander is van tijde lijke opschorting van de aanvallen diep in Egypte. In politieke kringen in Jeruzalem doet men overigens nauwelijks moei te te verbergen dat al lange tijd een bijna openlijk conflict bestaat tussen Eban en Galili. Eban zou zelfs met ontslag hebben gedreigd, als Galili zich ook met de voorlichting aan het buitenland en niet alleen met die in het binnenland zou gaan bezig houden. hoed. In Boxtel kwamen proefvelden van de nv Orgachemia onder water te staan en de nv Exportslachterij Boxtel kon vandaag niet slachten, omdat door wateroverlast de pro- duktie moest worden stopgezet. Van 10 tot 16 februari is de door gaande scheepvaart op de Maas in Limburg ook gestremd geweest van wege de hoge waterstand, waardoor de schutsluis in Belfeld niet kon worden gebruikt. Het ziet er niet naar uit dat de stremming van korte duur zal zijn, temeer daar het water nog stijgt. Strop Dit noodgedwongen stilliggen bete kent voor de schippers opnieuw een grote strop. De stuwen in Roermond en Sambeek moesten zaterdag worden gestreken. Zondag moesten de stuwen worden gestreken in Borgharen, Lin- nn en Lith. Alleen de stuwen bij Grave waren zondagavond nog in functie In Duitsland traden Rijn, Moezel en Neckar buiten hun oevers, waar door grote schade ontstond. Talrijke wegen zijn onbruikbaar. In het dis trict Heidelberg zijn enkele dorpen door het water geïsoleerd en men overweegt zelfs evacuatie. De scheep vaart op de Rijn kon zondagavond nog normaal doorgang vinden, maar op de Moezel was geen verkeer meer mogelijk. LAGOS De 52 overlevenden van de treinramp in het noorden van Ni geria, die vorige week maandag aan 105 mensen het leven kostte, zijn la ter omgekomen bij een busongeluk. Ze waren, vaak met zware verwpn- dingen, uit de wrakstukken van de trein gered en' werden per bus naar het dichtstbijz jnde ziekenhuis ver voerd. Wanneer en waar het ongeluk met de bus is gebeurd is niet bekend. ZWARTEWAAL De 29-jarige vrouw van een chauffeur uit Zwarte- waal wordt ervan verdacht haar pas geboren baby te hebben gedood. Dat i moet al in september zijn gebeurd. Haar man ontdekte eind vorige 1 week bij het opruimen van de vlie ring de dode baby in een naaimachi nekoffer. Het paar had al geruime rijd ruzie. Enkele maanden geleden verliet de vrouw haar echtgenoot en trok in bij kennissen in Hellevoet- sluis. Niemand had kennelijk gemerkt dat de vrouw in verwachting was. Ze had haar man al zoveel maal verteld dat ze van een ander in verwachting i was, dat deze haar niet meer geloofde. De officiële foto's van de prinselijke familie, gemaakt prinses Beatrix met de kleine Constantijn. Foto rechts door Max Koot in de Utrechtse Domkerk bij de doop prinses' Margriet met Maurits en mr. Pieter van Vol- van Constantijn en Bernhard, (van links naar rechts) lenhoven met Bernhard. Willem-Alexander, prins Claus met Johan Friso en Nog een episode uit de doopbe- diening in de Utrechtse Domkerk: Willem-Alexander trok zich niets aan van alle plechtigheid en pro beerde energiek een (speelgoed)- autootje aan een jongen uit het koor aan de man te brengen, die er vanzelfsprekend niet op in kon gaan (foto links). Redding bracht prof. Berkhof, die de prins, na een wandeling over de verhoging, aan zijn vader teruggaf (foto rechts). (Van onze parlementsrcdactie) "PvE christelijk-historische kies- U vereniging van Huinen (ge meente Putten) heeft een amen dement ingedien opj het con cept-beginselprogram van de CHU. In dit amendement wordt gevraagd dat de overheid, waar mogelijk, de zondagsrust in haar eigen dienst en in het maatschap pelijk leven eerbiedigt en bevordert. AMMAN De Jordaanse regering en de Palestijnse verzetsorganisaties hebben gisteren na tweedaagse be sprekingen in Amman op alle punten overeenstemming bereikt. Kemal Nasser verklaarde namens het Ver enigd Opperbevel van het verzet, dat de cirisis in Jordanië als geëindigd kan worden beschouwd. Oorzaak van de crisis was het ver bod op het dragen van wapens, dat door koning Hoessein was ingesteld. De punten van overeenstemming werden echter niet bekendgemaakt. Aan het overleg in het koninklijk pa leis nam ook El Fatah-leider Yasser Arafat deel. die pas was teruggekeerd van een tiendaags bezoek aan Moskou. De kiesvereniging geeft de vol gende toelichting op het amendement: „Wij begrijpen niet, waarom dit in een christelijke partij niet wenselijk geacht wordt Moeten wij dan toch naar een SGP, om onze beginselen wat veiliger te stellen, zo vraagt men ons. We hopen, dat dit niet nodig zal zija." i Denk niet, dat ik hier een exclusief geluid van de Veluwe doorgeef. Want i Amsterdam stelt aan de algemene j vergadering van de CHU, die 7 maart i in de Rotterdamse Rivièrahal wordt gehouden, hetzelfde voor En in de i Amsterdamse toelichting staat.dat de zondagsrust zo belangrijk is „juist nu de continue arbeid steeds verder in I ons economisch leven doordringt en aantasting van het karakter van de zondag ook het gezinsleven bedreigt" I7LF pagina's dicht gedrukt (dat is een stevige brochure) in De Nederlander beslaan de amendemen ten met toelichting, die de kiesvereni- gingen van de CHU hebben inge diend. Er blijkt aan de „voet" van de par- j tij hard en ernstig te zijn gewerkt en ook in de Rivièrahal moet heel wat ijver worden betoond, willen al die amendementen een „behandeling" krijgen. I Hoe dan ook, er wordt druk aan i bezinning gedaan in de CHU en de Unie is met een eigen beginselpro gram het verst gevorderd. De christelijke partijen, die willen samenwerken, zoeken op het ogenblik weer eigen karakter en identiteit. Je I moet als partij weten wie je zelf bent alvorens met anderen verder te gaan. In bepaalde kringen van de ARP- radicolen wordt als bezwaar tegen i de samenwerking aangevoerd, dat de andere christelijke partijen, met na me de KVP, maar ook de CHU, wat te vrolijk over de problemen zouden huppelen J De elf pagina's jn De Nederlander I geven een andere indruk, en de Velu- we, Amsterdam en Waalwijk bewij zen het tegendeel. Het kan zaterdag 7 maart wel eens warmpjes toe gaan in de diergaarde. Drs. G. van Leijenhorst schrijft ove rigens als aanbeveling, dat de Ri- viahal goed is verwarmd. En. de hal biedt voldoende uitwijkmogelijk heden voor diegenen, die, politiek moegestreden, hun heil zoeken bij de reine dieren des velds TTOEGESTREDEN was ook de, wat geniemd werd, brede conferen tie van de ARP. Er is in het Utrecht se congrescentrum getorst aan de bouwstenen voor het program van actie. En de eigen identiteit, niet het minjrt in het debat over defensie en ontwapening, werd ook weer duide- i lyker. Er is geformuleerd bij het leven (de sectierapporteurs waren er goed in), er zijn wensen op de stencils gesme- I ten, die snel werden a.gedraaid. Over de conferentie dwarrelde een papier lawine, en deze regen van „papers" was weer een nieuwe stimulans voor de discussie. Wie alles las. werd er verlegen on der. Omdat het papier te geduldig was geweest Hoe maak je van dat alles een be leid? Wanneer wordt al de gerechtig heid die wordt nagestreefd, werke lijkheid. Dat waren dan zo de vragen na de conferentie. Vragen, die niet alleen sloegen op het zo druk besproken standpunt B (afzien van het gebruik van kernwapens; de overheid gaat dan bu:i*:n haar bevoegdheid als die nares) maar ook op sociaal-economi sche en andere eisen die de confe rentie opleverde. Ga er maar aan staan: de prille morgen van de zater dag leverde het amendement op voor een pensioenwet voor de werknemers met waardevaste pensioenen, en de woorden „een integraal inkomensbe leid" zijn ook snel geschreven. Ik ding niets af op de prestaties van de moegestreden conferentiegan gers. Wel leerden we weer, dat je behalve het woord „evangelie" ook „gerechtigheid" in de politiek voor zichtig moet gebruiken. „Dat evangelie", hoorde ik mr. Hoogendijk in een sectie zeggen, „moet je er niet zo maar onder schui ven. Bij stukje en beetje moeten we de gerechtigheid veroveren op de weerbarstige materie, en waar ma ken "jVIINISTER van binnenlandse za- ->A ken Beernink heeft in het verle den eens samen met ds. Zandt in de tram gezeten van Rijswijk naar Delft. Bij de verdediging van het voorstel de opkomstplicht af te schaffen haal de minister Beernink deze herinne ring op. „Wat is nu het grootste verschil tussen SGP en CHU?" had mr Beer nink, terwijl de tram voortsukkelde, aan de bekende predikant gevraagd. Het antwoord maakte ook de herin nering van minister Beernink duide- I lijk: „Dat is de stemdwang." „Alle- mensen", hoonde communist Marcus Bakker, „dat betekent nu een partij minder TAE geachte afgevaardigde Bakker liet zich ook verder vorige week in de Kamer wel horen. Het was een oorverdovend lawaai, te ver gelijken met een rumoerige beatplaat, toen hij in discussie was met D '66 en VVD. Dit lawaaierig parlementair vertoon tijdens het debat het afschaffen van de opkomstplicht had een oorzaak. Geruime tijd wordt in de Tweede Kamer beweerd, dat Marcus Bakker het beste Kamerlid is, dat hij kan zeggen wat hij wil, omdat toch nie mand hem durft te interrumperen wegens het gevaar, links en rechts om de oren te krijgen. Mr. Hans van Mierlo wilde dit fa beltje kennelijk uit de wereld helpen en pakte de communist aan. „Uit onderzoekingen," onderbrak hij het communistisch betoog, „blijkt een uitwisseling van stemmen tussen CPN en Boerenpartij Dat was hard tegen het zere been. Het katjesspul begon. Toen de heer Van Mierlo eni ge tijd de kastanjes uit het vuur had gehaald, wierp WD-er Joekes zich in de strüd. Ook mejuffrouw Goudsmit, van D'66 de hele week al strijdvaardig in haar broekpak, drukte de knop van de interruptiemicrofoon in Het was mis. Het slagvaardige communistische Kamerlid zei: „Dat slaat nou weer als kip op Dirk". En i even later kreeg ze van Bakker te horen: „O mijnheer de voorzitter, van j mij kan toch niet geeist worden hier- op in te gaan." Mejuffrouw Goudsmit trok zich te- I rug, maar Van Mierlo speelde voorlo pig remise tegen Bakker. BERT DE JONG In het Franse Lignières is het prinses Irene, die met baby Carlos Javier het middelpunt is van een bijeenkomst van Carlisten. Op hei balkon toont de prinses, met prins Karei Hugo èn de verdere familie De Bourbon, het prinsje aan de bezoekers. Carlos droeg voor deze ge legenheid een rode baret op zijn prille hoofdje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5