„Van kinder kaak word je groot" Sleutel met minstens 500 miljoen variaties In Palestijnse kampen leven honderden joden Beveiliging banken vooral voor personeel bedoeld Ontslagen bij Wilton Liga (50) ervoer het zelf MILJOENENSTROOM UITBREIDING Paradoxale situatie Angst voor ontdekking Onder neus van Israëli's Alarmeren politie is vaak probleem Meer geld Tandarts tientje duurder in weekeind Ted de Braak steelt show VVD niet tegen wapenleveranties aan Griekenland Politiek mag in kazernes Roemers bedankt als lid van looncommissie Omwenteling door nieuwe vinding? Weduwe (68) verdwenen Jongen bekent 15 aanrandingen Nota oefen terreinen nu zinloos? ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 enki kre: Groei van bedrijf begon na hulp aan gestrande pool-expeditie van Mobile. (Van een onzer redacteuren) ROOSENDAAL Op een wal onge bruikelijke manier kwam het bedrijf acht jaar na de oprichting, toen eigen lijk nog niemand ervan gehoord had in de publiciteit: door de stranding van de Noordpool-expeditie van de Italiaanse generaal Nobile. Zo stond het op de 17de juni 1928 in alle kranten: „toegejuicht door een enthousiaste menigte startte he denmorgen om 10.32 van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam de Fokker HNADZ met 10.000'Liga-beschuiten van de Liga-fabrieken in Bergen op Zoom voor een hulpexpeditie naar de Noord pool. Als piloten fungeerden de heren Smirnoff en Soer". Liga bood hulp aan de op een ijsschots honge rende bemanning, nadat hun luehtsdhip Italia was rergaan. En die hulp werd de stunt, waarmee het ledrijf op slag bekendheid kreeg tot ver over de [ren zen. Voor Willem Neutelings, de huidige directeur, een :eden temeer de gebeurtenis nu bij het vijftigja rig jubileum nog eens breed uit te meten in de èestgeschriften,. Niet zonder vriendelijke woorden aan het adres van de KLM. Want het was ook dank tij Plesman, die in de Liga-stunt wel brood zag voor zijn maatschappij, dat de hongerende Italianen enkele dagen later hun Liga-ontbijt op de ijsschots regen opgediend. Met een soortgelijke hulpactie wil het bedrijf familie-nv nu zijn tweede halve eeuw in- i: met een jubileumgeschenk aan de FAO. de Kisten vol kaakjes op Waalhaven, kort voor vertrek naar de Noordpool. landbouw- en voedselorganisatie van de Verenigde Naties. Het heeft aangeboden, medewerking te ver lenen aan een van de hulpprojecten in de ontwikke-, lingslanden. Welk project dat wordt, is nog niet bekend De kans bestaat dat het research-werk zal betreffen, maar het is evenzeer mogelijk, dat Liga, wordt ingeschakeld bij het uitwerken van nieuwe I wetenschappelijke vindingen, aldus de directie. Van kinderkaakjes word je groot. Liga houdt het j zijn klanten voor, maar ervoer het ook zelf De cijfers illustreren het feestelijk. Sinds de oorlog is het aantal kaakjes (Liga, zowel als Sanovite, het ontbijtkaakje voor volwassenen) elke vijf jaar ver dubbeld. En op het ogenblik rollen er elke maand tientallen miljoenen Ligaatjes de Roosendaalse fa- j briek uit En daarbij zijn dan nog niet eens de kaakjes geteld, die in het buitenland uit de ovens komen: uit de eigen bedrijf in Antwerpen (Bester - food) en de Franse en Spaanse fabrieken, waar Liga: een stevig belang in heeft. De directiezegt er echter direct bij, dat het met de fabriek lang niet altijd zo goed is gegaan. Het: bedrijf op 2 maart 1920 in Bergen op Zoomj opgericht als Biscuit- en Banketfabriek liep van-' af de start zo slecht, dat de oprichters snel iemand zochten om de zaak te redden. Die man was Theo Neutelings, vader van de huidige directeur, die sinds 1952 de scepter zwaait. Sindsdien zijn de kaakjes steeds sneller gaan rol-; len. Er kwamen nieuwe produktiemethoden plus een. nieuwe fabriek in Roosendaal en in de oorlog, besloot men daar ook maar een fabriek voor machi- ne- en ovenbouw bij te plaatsen. „De Vuurslag",, zoals deze werd gedoopt, levert nu ovens- en bak-; kerijmachines voor fabrieken in alle delen vande j wereld. Evenals de kaakjes tot ver over grenzen! hun afnemers vinden: ruim de helft van de Roosen-I. daalse produktie wordt geexporteerd. Nieuwe uitbreidingsplannen liggen al weer op ta- j fel. Onder meer voor de bouw van een eigen, graan- j silo aan de haven van Roosendaal Reden voor di- rectie én 400 man personeel om opgewekt op een nieuw jubileum af te gaan. Oud-president Soekamo van Indonesië heeft don derdag het huwelijk bijgewoond van zijn zoon Gunter in de woning van zijn eerste vrouw Fatmawati in Dja karta. Op de foto van links naar rechts de 21-jarige bruid. Henny Emilia Harsa. oud-president Soekamo en de bruidegom, de 26-jarige Guntur Sukarnoputra. Kapitein Willingham, die be schuldigd is van massamoord in My Khe in maart 1968 arriveerde gistermiddag bij het Pentagon in Washington in gezelschap van zijn advocaat, kapitein Allen (links) om te verschijnen voor een militaire commissie, die de massamoorden onderzoekt. JERICHO Met een pistool en wat geld op zak en bezield door een halsstarrige overtuiging kwijt rabbi Hanania Darai zich van een taak, die hij zichzelf heeft opgelegd: het redden van joden, die afgedwaald zijn naar de Arabische zijde. AMSTERDAM Mr. G. P. Kortenhorst, voorzitter van de landelijke werkgroep beveiliging banken, heeft gisteren gezegd, dat hij de kritiek die personeel bij banken heeft geuit op de bankbeveiliging tegen roofover vallen, „volkomen een raadsel vindt." Het blad Perspectief, waarin deze kritiek naar voren is gekomen, had hem een half jaar geleden al over de genomen beveiligingsmaatregelen geïnterviewd. „Als men over deze maatregelen toch niet tevreden was, is het ver drietig, dat men niet is teruggeko men om hierover te praten", aldus mr. Kortenhorst. Hij wees er tijdens een perscontc- rentie op. dat de maatregelen maar zijdelings bedoeld zijn om het geld te beschermen. „Hoofdzaak is het leven en gezondheid van ons personeel te sparen". Volgens hem zullen de beveiligin gen bij banken meer geld gaan kos ten in de komende jaren dan ooit bij overvallen zal worden buitgemaakt. UTRECHT Ziekenfondspatiën ten, die zich in het weekend onder behandeling van hun tandarts willen stellen betalen voortaan een vast be drag van 18.50. De ziekenfondsen en de tandartsen hebben tot deze rege ling. besloten om te voorkomen dat te veel patiënten zich in het weekeinde bij hun tantartsen vervoegen. Alleen bij werkelijke spoedgevallen behoeft de patiënt slechts ƒ8.50 te betalen. Hij kan dit geld naderhand terugkrijgen van het ziekenfonds. Ook patiënten met een geldig sane- ringsbewijs of kinderen met een melkgebit behoeven de extra tetaling niet te voldoen. De regeling geldt van zaterdagmorgen acht uur tot zondag avond twaalf. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Gisterenavond hield de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding van Rotterdam weer het traditionele jaarfeest. Plaats van han deling dit jaar de ruime Rivicra-hal, die echter door de slechte opkomst van de genodigden uiterst mager was bezet. Het programma werd geheel ver zorgd door Ted de Braak, die met zijn sprankelende „tête a Ted"-show vele malen de handen van de aanwe zigen op elkaar wist te krijgen. Na de «how van Ted de Braak, die tot mid dernacht duurde, storten enkele tien tallen danslustigen zich tot diep in de nacht op de dansvloer. Hij raamde de kosten van het aan brengen van pantserglas op balies op 15 tot 20.000 per object. Het grote probleem bij het alarme ren van de politie is volgens hem. dai dit in kleine plaatsen met rijkspolitie lokaal moet gebeuren. Zijn de politie mannen toevallig "uit", dan gebeurt er niets. Een oplossing achtte hij een centraal telefoonalarm. „Er zijn al districtscommandanten, die voor ern stige misdrijven beschikken over een „hot line". (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De VVD-commissie voor buitenlandse politiek heeft zich uitgesproken tegen het staken van wapenleveranties aan het Griekse ko- lonelsregicm door Navo-landen. Sta king van wapenleveringen aan Grie kenland zou het bondgenootschap verzwakken, zonder dat de demokra- tfschc krachten in Griekenland wor den versterkt. De verdediging van West-Europa is in het algemeen belangrijker dan de demokralisering van het Griekse re giem. Dat betekent geen miskenning van de ernst van de situatie in Grie kenland. De Navo-regeringen moeten wel doorgaan met geeigende midde len te trachten een terugkeer van de demokratie in dat land te bevorderen. Liberalen De VVD-commissie is optimistisch ten aanzien van het regiem in Portu gal. De regering-Caetano schijnt libe raler op te gaan treden. Daarom lijkt het de VVD-commissie irreeel juist nu een aktie tegen Portugal te begin- nen. Overigens distancieert de VVD zich van de koloniale politiek van Lissa bon. Die politiek mag op geen enkele manier worden ondersteund. Con clusie van de commissie: de leden van de Navo moeten voortdurend de demokratische waarden, waar het bondgenootschap op is gevestigd, be schermen. DEN HAAG Op bescheiden wij ze mogen politieke partijen voortaan gebruik maken van mededelingbor den in kazernes om hun politieke bij eenkomsten aan te kondigen. Alleen een zakelijke vermelding van datum, uur. plaats en aard van de bijeen komst is toegestaan. Minister Den Toom heeft dit geant woord op vragen van het socialisti sche Tweede-Kamerlid Wieldraai,ier. Deze had de aandacht gevestigd op een verbod van de garnizoenscom mandant van Ede om de publicatie borden voor bovengenoemd doel te gebruiken. Een kazernecommandant uit diezelfde plaats had zich bereid verklaard om bij wijze van proef me dedelingen van partijbijeenkomsten op de publicatieborden te plaatsen. Door de garnizoenscommandant was deze toezegging echter weer ongedaan gemaakt. UTRECHT Drs. D. Roemers oud-voorzitter van het NW en thans burgemeester van Vlissingen, heeft ontslag genomen als lid van de loon politieke adviescommissie. Hij deed dit naar aanleiding van het aanvaar den door de Eerste Kamer van de loonwet van minister Roolvink. Het NW meent, dat de heer Roe mers daarmee de enig juiste conclusie heeft getrokken uit het feit, dkt voor het NW en NKV de vertrouwensba sisvoor de commissie ontbreekt. De oud-voorzitter van het NKV en tevens lid van de looncommissie, de heer J. A. Middelhui., heeft ten aan zien van zijn lidmaatschap nog geen besluit genomen. Hij concentreert zich op vrouwen, die voor de oorlog van 1948 trouwden met Arabieren en toen met hun man nen vluchtten naar het Arabische deel van Palestina, dat In 1967 door Israël werd veroverd. Zij zuchten, vaak in door armoede geteisterde vluchtelingenkampen, onder de hard heden van de Israëlische bezetting en niemand gelooft, dat zij joden zijn. Zijn actie is zuiver privé, daartoe financieel in staat gesteld door vrien den. Tot nu toe heeft de 42-jarige rabbijn, die in Marokko is geboren, al 56 joodse mannen, vrouwen en kinde ren het Israëlische staatsburgerschap verschaft. Hij loopt daarvoor van het militaire bestuur naar het staatsrabbinaat en naar de officiële registers om te be wijzen, dat zij jood zijn. Hij brengt ze daarna over naar Israël, waar hij ze een inkomen verschaft en onder dak, bij voorkeur in de buurt van eventuele verwanten. Onlangs heeft hi. zijn meest spec taculaire zaak tot een goed einde ge bracht, toen hij vier joden uit een Palestijns vluchtelingenkamp bij Je richo kreeg en overbracht naar Tel Aviv. Tsippora (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT In Ne derland en Zwitserland is (ongeveer gelijkertijd) een nieuw sleutelsysteem ont wikkeld, dat oneindig veel meer variatiemogelijkheden heeft dan het huidige. De cylindersloten, die thans in gebruik zijn, heb ben vijf of zes stiften van verschillende lengten, welke precies passen in de insnij dingen van de cylindersleu- tel. Zodra de sleutel geheel Hoe slot en sleutel werken is ingestoken blokkeren de stiften de cylinder niet meer en kan hel slot worden opengedraaid. De variatiemogelijkheden van dit systeem zijn echter beperkt. Immers, zou met men acht, negen of meer stiften gaan werken dan zou de cylinder te lang worden «.en opzichte van de dikte van de deur. Bovendien zouden lange, technisch zwakke sleutels ontstaan. De nieuwe vinding, in Nederland ontwikkeld door Lips' slotenfabrieken NV te Dordrecht, houdt in dat een aan weerszijden en op de rugzijde driemaal vijf boringen kunnen worden verricht waardoor het aantal stil en zo nodig t.ot vijftien kan worden opgevoerd. (De sleutel ondergaat een dubbele bewerking en kan daardoor ook „ondersteboven" worden ingestoken.) Met het variabele, vijftienvoudige boorpatroon ont stond een ongekend groot aantal permutatiemogelijk heden, waarvoor het noodzakelijk bleek een computer in te zetten. Want nadat de theorie met vele betrouwbaarheids- De nieuwe sleutel: geen insnijdingen meer aan de rand, maar boorgaten aan de zijkant. Het is duidelijk dat het kopiëren van deze sleutels aan zienlijk moeilijker is dan van de sleutels met inkervingen aan de rand. Als de „boorsleutcls" algemeen ingang vinden (en dat is uiteraard een proces van vele jaren) dan is het met de bedrijven van de zg. sleutelspecialisten („klaar terwijl u wacht") gedaan. Kopiëren is dan niet meer mogelijk op de alom in gebruik zijnde sleutelmachines, terwiil namaak op an dere machines door de fabrieken in eigen hand zal wor den gehouden. Op basis van licenties zijn voor de pro duktie drie produktiecentra ingericht in Europa en in de V.S. Lips' slotenfabrieken neemt daarin deel voor de EEG-landen. Alleen in deze fabrieken bevindt zich de speciaal voor proeven aan de praktijk was getoetst bleek het (voor- dit doel geconstrueerde, electronisch bestuurde appa- In 1932 trouwde de in Marokko ge boren Tsippora Hajoen met een mo slim in Jeruzalem Tijdens de oorlog van 1948 vluchtten de donkere Tsip pora, haar man, bun dochter Zoez en hun zoon Machmoed naar Jordanië. Zij kwamen tenslotte terecht in het vluchtelingenkamp Aqabat Jaber in I Jericho. Tsippora gaf haar naam een Ara bische klank en maakte er Sabria van. Zoez trouwde met een moslim en kreeg een zoon. die Salam werd ge noemd. Tsippora's man stierf enkele jaren geleden. Thans is zij 75, haar dochter 37, haar zoon 31 en haar kleinzoon 20 jaar. Het gezin smachtte 21 jaar lang in het kamp. altijd bang. dat hun wer kelijke godsdiens* zou worden ont dekt door mede vluchtelingen, die verlangend waren om wraak te ne men op de joden. Zij leefden in ar moede in een hut met twee vertrek ken van het magere rantsoen, dat werd uitgereikt door sociale werkers van de UNWRA, een organisatie van de Verenigde Naties. De Hajoens hadden meer dan twea jaar nodig, om de nodige moed te verzamelen om hui: werkelijke gods dienst te bekennen. Dat gebeurde op een joodse feestdag in oktober vorig jaar. Bidden Zij gingen naar een naburig lege rkamp en vroegen de joodse soldaten, of zij zich met hen mochten vereni gen in gebed. De bevelhebber van de basis kon niet geloven, dat onder zijn neus joden leefden ir. een Palestijns vluchtelingenkamp. Hij wendde zich tot rabbij Darai. Nog geen drie maanden later was het gezin onder weg, om zich in Tel Aviv te vestigen. De gebaarde rabbijn, die een slappe hoed draagt en de traditionele zwarte kledij van de orthodoxe jood, gelooft, dat er honderden joden leven in de bezette gebieden Hij is ervan over tuigd, dat hij ze kan opsporen. „Het is een kettingreactie Als je er één vindt, vind je meer", zegt hij. „Net vandaag, toen ik de papieren voor de Hajoens het tekenen, begon ik te praten met een Arabische poli tieman, een inwoner van Jericho. Plotseling barst*e hij in tranen uit en vertelde hij mij, dat hij een jood was en familie had in Jeruzalem. Nou weet ik toevallig van een joods gezin in Jeruzalem met een naam. die heel erg veel lijkt od de zijne..." Colporteur gearresteerd HAARLEM De Haarlemse re cherche stelt eer. onderzoek in naar de raadselachtige verdwijning van de 68-jarige weduwe Tine Hcin- rich-König uit haar woning aand e Bake nessergrac li De vrouw werd zaterdagmorgen vroeg voor het laatst gezien, toen zij ondersteund dooi een onbekende man naar een auto strompelde. Gisteravond werd de 25-jarige Haarlemse colporteur P. R. de R. ge arresteerd, die hei huis van de uit Duitsland afkomstige vrouw wilde kopen. Hij wordt verdacht van een poging tot oplichting. De koop was kennelijk niet doorgegaan, omdat de lopige) aantal variaties te liggen in de orde van 500 mil- joen! Verdergaande onderzoekingen wijzen reeds in de richting van veelvouden daarvan. ratuur. Gebruikers van de sleutels zullen alleen sleutels kunnen nabestellen met gebruikmaking van een bij elk sleutelsysteem af te geven veiligheidscertificaat. Toen de Israëli's in de oorlog van j weduwe de zaak een beetje vreemd 1967 Jericho naderden, vluchtten had gevonden. De colporteur werd in 60.000 mensen het kamp uit, bevreesd het huis van de vrouw aangetroffen. - Hij was in het bezit van een sleutel. Overigens staat de politie nog hele maal niet vast dat er een misdrijf in het spel is. ROTTERDAM Bij de scheepswerf Wilton Fijenoord zullen, als gevolg van d«; vorig jaar aange kondigde reorganisatie. 48 mensen boven de zestig jaar worden ontsla gen. Zij gaan r.iet met vervroegd pensioen. Zij krijgen het eerste half jaar het salari: normaal doorbetaald terwijl de volgende twee jaren 05 procent zal worden uitbetaald. De aanvraag voor het ontslag is ingediend bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Vlaardingen. Totaal zijn bij de reorganisatie 144 mensen betrokken. BUSSUM Een 18-jarige Naar- densp jongeman heeft gisteren be kend meer dan 15 aanrandingen te hebben gepleegd in het Gooi - Noord. De jongen kon gisteren in Bussum worden aangehouden nadat de politie de avond tevoren een n auwkeurig signalement van hem had ontvangen. Een 18-jarig meisje uit Huizen zou die avond zijn zoveelste slachtoffer Kamer er goed aan zou doen de nota zijn geworden wanneer zij zich niet zo snel mogelijk goed te keuren, om- met kracht had verweerd. Zij kon de dat Defensie de eerste spade op zeer politie de inlichtingen verschaffen korte termijn in de grond wilde zet- 1 die nodig waren om achter de idpnti- ten- 1 teit van de aanrander te komen. voor een slachting. Slechts een hand vol bleef achter onder wie de familie i Hajoen. die hoopte dat het feit. dat zij joden waren, hen zou redden. Er was geen s'achting, maar de Is- rai's sloten het kamp af voor iede- I reen behalve personeel van de UNW- RA. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Politiek Den Haag is er van overtuigd dat minister Schut (ruimtelijke ordening) en staatssecretaris Ilaex defensie) hun nota over de militaire oefenterreinen wel kunnen afschrijven. Het is zin loos geworden deze nota door het parlement te laten behandelen, nu naast de ARP ook de KVP ernstige i bedenkingen tegen de inhoud ervan I heeft. De KVP gaat zelfs nog een stap verder dan e ARP. Defensie - specia- list Jansen wijst elke uitbreiding van I de Harskamp en Oirschot van de i hand. En van kapping van het Kuin- derbos kan helemaal geen sprake zijn Met andere woorden: de be windslieden doen er beter aan hun nota in te trekken. Dat staat dan in schrille tegenstel ling tot de optimistische uitspraken van minister Schut, vorig jaar bij de I presentatie van de nota. De be windsman zei toen. dat de Tweede

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7