puidig kabinet geen inzet van komende verkiezingen door rente daling in VS 15.000 Opkomen «H Geen kans op scheuring in de WD CH-voorzitter Van Hulst tegen jongeren: Vara is met FINANCIËEL WEEKOVERZICHT Y. d. Doel stelt opnieuw vragen aan ir. Schut Chinese kern installaties naar Tibet „Studenten schudden mij wakker Woniiigprocluktie fors gedaald in januari Extreem hoge straffen in proces Chicago Heineken hoekt flinke winst s ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 Gistermorgen was de actiegroep Dolle Mina weer actief, ditmaal bij het damesblad Margriet in Amster dam. Met mattékloppers en spuibussen (ter verkrijging van frisse lucht) werden de redactielokalen bestormd. Op de fotoDe Dolle Mina's in (ludieke) discussie met de adjuncthoofdredacteuren Te Marvelde (links) en mevrouw Van den Horst (zittend). (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Er is geen enkele kans op een scheuring in de VVD. Het is dan ook niet juist, als D'66 zegt, dat het Liberaal Demokratisch Centrum binnen niet al te lange tijd tot D'66 zal toetreden. In het WD-blad „Vrijheid en De- mokratie" wordt betoogd, dat de toe naderingspogingen van zowel WD als D'66 op niets zijn uitgelopen. De positieve toezegging van Kamerlid Nypels ('D'66), dat een stembusak koord tussen beide partijen mogelijk is als de WD de resultaten van het Liberaal Beraad in zijn geheel in het verkiezingsprogram verwerkt, wordt door het stemgedrag van D'66 in de Kamer weer teniet gedaan. Zoals men weet heeft WD-fraktie- leider Geertsema een stembusakkoord tussen WD en D'66 een reele moge lijkheid genoemd. De heer Nypels heeft meegedeeld, dat het gesprek tussen enkele Demokraten en leden van het LDC zal uitlopen op een scheuring in de WD. D'66 is er op uit het LDC van de WD los te weken en meent, dat de kans daarop zeer groot is. De bespre kingen zijn dan ook volledig gericht op het uittreden uit de WD. (Van onze parlementsredactie) \DEN HAAG Het kabinet-De Jong moet z'n programma kun nen afwerken, zodat straks de baan vrijkomt voor een nieuwe u politieke koers met een nieuwe nentaliteit. Daarom mag dit ka- >inet geen inzet van de verkie- ingen worden. Een komende re- ti&J>ering moet niet de voortzetting ui ijn van de huidige, maar moet ni uwe politieke visie uit- Iragen." Aldus CH-voorzitter prof. dr. W. J. Hulst vanmiddag op de vergade- ig van dc landelijke bestuursraad de CH-jpngeren organisatie in 8"> 101 Honkfout Enige tijd geleden publiceerde u een terview met staatssecretaris lisinga van Sociale zaken en ilksgezondheid, over .de luchtvervui- ng door Westlandse tuinderijen. Uw .idacteur stelde daarin de vraag of de :r<jj tuatie omtrent de luchtvervuiling in ederland werkelijk zo ongunstig was. citeer hier letterlijk het antwoord n de onderminister: .Vergeleken met het buitenland be- lald niet. In 1965 lieten de centrales de Verenigde Staten gemiddeld ir inwoener per jaar 50 kg S02 waveldioxyde) los; in fest-Duitsland 25 kg en voor Neder- nd is dit cijfer 15 kg. Men schat dat 1975 de centrales in Nederland 13 uuj S02 zullen produceren tegen in rt£ est-Duitsland 85 kg en in de vere gde Staten 160 kg." ot zover de beschamende denkfout i deze anders zo alerte be- hndsman. Voor mensen, dieren of «"wanten die verontreinigde lucht ina- 1 men, voor de aanslag op gebouwen op schone was, enz. is namelijk iet van belang het aantal kg veront- tbc- inigingen per inwoner maar om het wicht van de verontreinigingen per jbieke meter lucht (of per kubieke 'meter als u wilt) iini*CEn wanneer we nu oppervlakte en wonertal van de V.S. vergelijken ill die van Nederland, dan leert een mpele rekensom dat de concentratie in S02 t.g.v. centraleafgassen in 1965 Nederland 4Vs maal zo hoog was i in de V.S. en zelfs nog in 1975 22 f- hoger zal liggen dan in de V.S. Het is dus niet zo dat we in Neder- nd van een gunstige situatie kunnen ireken vergeleken met het buiten- nd, althans het voorbeeld van de •S. wettigt deze conclusie niet. 'Ik wil het me niet makkelijk maken j W te zeggen dat de staatssecretaris ch hier aan volksverlakkerij schul- '2 maakt, hiertoe aangezet door de bb« 0otl<aPttalisten. Maar het geven van 'm et ter zake doende cijfers met de petentie daarmee een gunstige situa te kunnen beschrijven is niet goed praten. Uiteraard geldt dit verwijt fk uw redacteur. Is overigens op het verkeerd mani- unsi 'leren met cijfers misschien het ne- tf^de gebod van toepassing? J. C. Schweig I Noodsituatie (2) s Op 13-jarige leeftijd ben ik begon- j '1 met de opleiding tot apotheker- i mistent. Die functie heb ik niet min- j dan 21 jaar vervuld. Het heeft me Ud al verbaasd dat de salariëring iflai oor een dergelijke verantwoordelijke ^nctie ..krenterig" is. jOe hele toestand rond de betaling °^t op een gezonde basis komen, dat c*r'n?end noodzakelijk, wil het te- aan apothekersassistenten niet ^r toenemen. .1. Terlaak, Den Haag. Amersfoort. Het is volgens de Unie- voorzitter van grote betekenis dat de huidige regering haar program kan afwerken. Het is een zwakte nu het kabinet te laten vallen. „Een komende regering moet niet bezwaard worden door de onafge werkte resultaten van deze regering. Vanzelfsprekend moet voor enkele goede minister en staatssecretarissen uit dit kabinet straks een plaats zijn". Zwakke punten „Het kabinet-De Jong heeft zwak ke punten. De presentatie van het beleid is niet voldoende. Het achter blijven van de ontwikkeling van het Noorden is een ernstig feit. Het niet oplossen van de woningnood mag niet vergoeilijkt worden door te zeg gen, dat ook vorige regeringen in dit opzicht hebben gefaald". „De politieke vragen die in 1971 beantwoord moeten worden, gaan bo ven de schematiek van links-rechts en progressief-conservatief uit. We hebben het conflict Nigeria-Biafra gehad. We moeten ons ernstig afvra gen of Nederland bij het spreken over 'de mens in nood' in feite niet 'de olie' heeft bedoeld. Deze vraag werpt geen blaam op de vele goede initiatieven van regering, kerken en particulieren, maar moet met het oog op de toekomst worden gesteld". De interne moeilijkheden van de CHU zijn volgens prof. Van Hulst geringer dan bij andere partijen. De Unie zal ernst moeten maken met het noemen van namen die straks een rol moeten spelen, bijv. het lijsttrekkers probleem. „D'66 onervaren" Een zakenkabinel wees de Unie voorzitter ondubbelzinnig van de hand. „D'66 toont haar onervarenheid onverbloemd als zij een pleidooi voor het zakenkabinet voert. De verdwerging van het parle ment betekent het einde. In partijpo litiek opzicht maakt Nederland een ernstige krisis door. De PvdA kan met de leus 'eenheid in pluriformi teit' geen gezonde politiek meer voe ren", aldus prof. Van Hulst voor de landelijke bestuursraad van de CHJO. yOALS bekend kennen wjj ten onzent bü verkiezin gen niet een stemplicht doch wel een opkomstplicht. De wet schrijft voor, dat men op het stembureau ver schijnt, maar desgewenst mag men daar het stembiljet oningevuld in de bus laten glijden. Dat gaat nu in zoverre anders worden, dat ook die op- komstplicht zal vervallen. De Tweede Kamer heeft de bereidheid daartoe deze week al uitgesproken, en de Eerste Kamer zal haar daarin volgen. Het ligt in de bedoeling, dat al voor de verkiezigen van 18 maart de opkomstplicht uit de wet is verdweneD. Daarmee is dan. althans voor de praktijk, een eind ge komen aan een sinds lang interessant discussiepunt. Theoretisch zal er misschien nog wel eens iets over wor den gezegd of geschreven. ^OAUS bij vele problemen en probleempjes ging en gaat het ook bü de opkomstplieht om een afwegen van argumenten vóór en argumenten tegen. Er waren gronden zowel ter verdediging als ter bestrijding aan te voeren. En in zulk een situatie spreekt dan als regel ook het tijdsbeeld een woordje mee. Tegen de plicht pleitte, dat het hier een vrijheid gold. Vrüheid om te stemmen betekent tegelijk vrijheid om niet te stemmen. Zoals vrijheid van meningsuiting ook inhoudt dat men vrij is om zijn mening voor zich te houden. Een ander argument: een democratie is meer gebaat hU burgers die vrg, en welbewust van de ernst hunner han deling, ter stembus gaan dan bij burgers die daartoe door de wet worden gedreven. Nog een ander argument: de wet is op dit punt tóch niet te handhaven, en beter geen wet dan een waarmee de hand wordt gelicht. J7R zijn natuurlük ook argumenten vóór. Bijvoorbeeld dat een récht ook een plicht schept. Men is ge- rèchtigd om ter stembus te gaan, maar dan is men ook verplicht. Of het argument, dat er alles voor te zeggen is om de burger een duwtje in de rug te geven. De wet kan hem over achteloosheid of gebrek aan toewijding heen hel pen. Ook het argument, dat hel mede het wezen van ver kiezingen uitmaakt dat zovelen als maar enigszins moge lijk is daaraan deelnemen. En dan behoren de lauwen daar ook bü- Ieder die verstek laat gaan schept immers kansen op een vertekend beeld, en dan kan de uitslag wel eens "radikaler" uitvallen dan met dc werkelükc situatie in overeenstemming is. Ziehier zo wat argumenten vóór en tegen, en ieder moet toegeven dat er wat af te wegen is. De één zal meer hiervoor voelen, de ander meer daarvoor. 17 R is wel. al dan niet ondeugend, beweerd dat achter de positiekeuze vóór of tegen ook berekening schuil kan gaan. De ene partü kent nu eenmaal meer stern- discipline dan de andere, en zo kan een partü waar die discipline maar matig aanwezig is voor haar aanhang wel eens behoefte gevoelen aan een wettelijke stok ach ter de deur. zoals een andere, waarbij het juist andersom staat, er juist baat bij kan hebben dat die stok wordt opgeruimd. Het heet dat in deze tijd de volwassenheid onder ons burgers is gegroeid, en dat daarom aan enige dwang minder dan ooit behoefte bestaat. De volwassenheid is stellig toegenomen, en normaal zou zij zeker gepaard gaan met toegenomen belangstelling voor dc politiek. Echter is hier tegelük een moeilükheid. Deze namelijk dat het politieke beeld in deze tüd bijzonder warrig is. T7R worden tegenwoordig discussies gevoerd die meer treffen door hevigheid dan door helderheid. Som mige partüen vertonen vooral innnerlijke strüd. Er zy'n ook verschuivingen gaande. Weliswaar staan er verkiezingen voor de deur. maar verscheidene partijen lüken nauwelüks gereed. Dan is het niet uitgesloten wanneer ook onder de stemgerech tigde burgers een aantal er de voorkeur aan geeft zün beurt eens voorbij te laten gaan. In zulk een situatie kan afschaffing van de opkomst plicht de gedachte aan die mogelijkheid verlevendigen. We zullen zien, of zich een verschijnsel als dit in maart metterdaad voordoet. Verkiezingen zijn overigens minder een zaak van recht, plicht of vrüheid dan van burgerzin. Die kan door aller lei factoren worden gevoed of ook geschaad. DECHT, plicht en vrüheid duiden meer op het kader van de mogelijkheden waarbinnen de burgerzin heeft te functioneren. Aan de daaruit voortvloeiende voorwaarden wordt ten onzent wel voldaan. We hébben vrijheid van kiesrecht, en ook als er geen wettelük juri dische plicht meer is, is er nog altüd wel een morele. Maar de burgerzin zelf is toch meer een „inhoudelüke" zaak. Burgerzin is iets waar men "zin" in moet krügen. en uiteraard zün het de politici al dan niet in de regering van land, gewest of plaats van inwoning én de partijen, die daaraan het nodige kunnen doen. Ze „doen" wel veel tegenwoordig, maar of alles wat ze doen ook bevorderlijk Ls aan dc burgerzin onder ons volk is daarmee nog niet bewezen. Enfin, we zullen wel zien hoe het uitpakt, straks op 18 maart. Een dag in een roerige maand in een roerige tijd. In elk geval is er voor ons, simpele burgers, nog altüd wel iets voor „op te komen". Ook zónder een wette lijk voorgeschreven opkomstplicht. DIEMER l ieden gestegen Stemming licht verbeterd Prof. dr. J. W. van Hulst DEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid drs. J. van den Doel heeft opnieuw een serie vragen afgevuurd op bouwminister ir. W. F. Schut. Drs. Van den Doel informeert er naar of in de periode februari '69- februari '70 117.09 woningen begon nen zijn en 120.993 gereedgekomen, zodat de 12 maandelijkse totalen in een maand met 3000 respectievelijk 2000 zijn gedaald. Verder stelt hij vragen over het aantal improductieve uren in de wo ningbouw en de opvoering van het aantal woningwetwoningen. HILVERSUM Het ledental van de VARA is het afgelopen jaar met 15.000 gestegen en op 31 december ge komen op 473.349. Dit blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1969. In hoofdzaak door de vele miljoe nen eisende bouw van nieuwe stu dio's was het afgelopen jaar voor wat betreft de financiën een benard .jaar. De verhoging van het bedrag, dat de VARA in vergelijking met 1968 per uur heeft kunnen uittrekken voor de programma's is ver achtergebleven bij de kostenverhogingen. Het ziet er niet naar uit, dat daarin op korte ter- mün verbetering komt. PARIJS De Amerikanen zijn er met behulp van spionnagesatellieten achter gekomen, dat China zijn nu cleair centrum heeft verplaatst van de provincie Sinkiang bij de Rus sische grens naar de Himalaja- -staat Tibet. Aldus meldt hetmaand- blad van de Franse luchtmacht in een artikel over de Amerikaanse en Rus sische spionnagekunstmanen. Volgens het blad zijn de Chinezen vorig jaar oktober met de verplaat sing van hun kerninstallaties begon nen. Ze hadden namaak-installaties achtergelaten om spionnen te mislei den, maar Amerikaanse satellieten hadden de operatie ontdekt. Scheidende commissaris UTRECHT De scheidende com missaris van de Koningin in Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg, vindt het terecht dat studenten de democratisering van de universiteit aan de orde hebben ge steld, want daar was toch wel een grote achterstand. Tijdens een praatje om de bran dende haard in het Utrechtse Pauls- huis, de ambtswoning van de com missaris, uitte hij zijn bewondering voor wat de studenten hebben be reikt. „Als je ziet wat de studenten met hun acties van de grond hebben gekregen, is het eigenlijk een schan daal dat je er zelf niet eerder aan hebt gedacht. Ik heb wat dat betreft wel een schuldgevoel, vooral als het gaat om de positie van de weten schappelijke staf van de universitei ten". Behalve commissaris der Koningin is hij ook president-curator van de rijksuniversiteit te Utrecht. ..Je hebt studenten nodig om bepaalde tekort komingen in de universiteit onder je neus te wrijven. Hun democratise- ringsactiviteiten hebben mij wakker geschud", meende de commissaris. Hij is blij nog enige tijd betrokken te kunnen zijn bij de nieuwe ontwikke lingen aan de Utrechtse universiteit. WEER VRAGEN UIT KAMER DEN HAAG De teleurstel lende woningbouwcijfers over januari, die het CBS gisteren publiceerde, hebben in de Twee de Kamer opnieuw tot kritiek op minister Schut geleid. Ook zijn belangrijkste opponent, de socia list Van den Doel, heeft nu aan gekondigd opnieuw vragen te stellen en D '66, dat zich aan vankelijk achter de minister stelde, overweegt het vertrou wen in hem op te zeggen. De partij wil hooguit nog een half jaar wachten om te kunnen nagaan in hoeverre de minister zijn belof ten voor dit jaar nakomt. De KVP-er Andriessen had al eerder verklaard mondeling vragen te zullen stellen in de Kamer. Volgens de CBS-cijfers is de afge lopen maand aan de bouw van 7072 woningen begonnen (in januari 1969 11.172). Voltooid werden 6039 wonin gen (vorig jaar 8163). Verder blijkt, dat in de afgelopen .waalf maanden slechts 117.098 woningen in aanbouw zijn genomen en bijna 121.000 vol tooid, waardoor de 12 maandstotalen in één maand met 3000 resp. 2000 zyn gedaald. Volgens het CBS bedroeg het aan tal improduktieve uren door slecht weer in het laatste kwartaal van vo rig jaar slechts 60. In de jaren 1960 tot 1968 liepen deze cijfers uiteen van 65 tot 95 uren. Over opname smid Ontevredenheid in Tjaïïeberd DE NHAAG Het Tweede-Ka merlid J. van de Brake (groep-Harmsen) heeft de regering gewezen op de onrust en ontevreden heid in het Friese dorp Tjalleberd, omdat de plaatselijke smid voor de tweede maal van zijn vrijheid zou zijn beroofd, Op 12 februari was de man door tussenkomsf van de'burge meester van Hecenveen binnen 24 uur ontslagen ui1 een psychiatrische inrichting. De heer Van dc Brake vraagt of het waar is dat de smid niet in een inrichting hoeft te worden verpleegd omdat hij zachtaardig van karakter AMSTERDAM Hoewel de' handel niet omvangrijk was, heerste er toch op de effecten beurs een licht verbeterde stem ming, welke in de hand gewerkt werd door een eerste, voorzich tige rentedaling in Amerika. Er waren ook geruchten over een verlaging van het Brits disconto, welke echter nog niet bewaar heid werden. Voorlopig is er nog geen grote ontspanning in de af remmingsmaatregelen te ver wachten, maar het is wel moge lijk, dat men voorzichtig de teu gel wat viert. De rente voox" Amerikaans schat kistpapier ging deze week met 7.312 pet. naar 6.78 pet., maar hoewel deze verlaging een vrij scherpe daling be tekent. is ze nog niet gevolgd door verdere ontspanningsaanwijzingen. Hier in ons land heeft de Akzo ter financiering van haar investeringen in de komende jaren het voornemen bekend gemaakt, om onderhandse geldleningen bij de banken te sluiten tegen een rente van negen Procent, met opname in de jaren 1970/72. Hieruit kan men de gevolgtrekking maken, dat de Akzo en haar advi seurs rekenen op een voortdurend vrij hoge stand van de rentevoet in ons land. Succes De 8* 2 pet. 8-jarige obl. lening Herstelbank, welke tegen pari is uit gegeven. is inmiddels een groot suc ces geworden, dark zij de vele in schrijvingen uit hel buitenland. De eerste koers var verhandeling dezer obligaties lag boven pari, waaruit zeer duidelijk het werkelijk succes der emissie kan blijken. Vlak daarop is de Ned. Gasunie met een forse emissie gekomen, eveneens van het 8y2 pet. rentetype tegen pari, terwijl het leningsbedrag op 100 miljoen is bepaald. De looptijd der lening heeft men wat ruimer gesteld dan die van de Herstelbank. Van de laatste is deze 8 jaar, van de Gasunie 15 jaar. omdat men gebruik wil maken van het goe de resultaat der emissie Herstelbank en de verwachting koestert, dat de inschrijvers ook op een lening van 15 jaar looptijd zullen afkomen, hetgeen de beurs wel verwacht. Er kwam deze week weer een fusie tot stand en de beurs was wel niet zozeer verrast over het bericht als zo danig dan wel over het bod, dat werd uitgebracht. Hel was bekend, dat Thomassen Driiver-Verblifa in on derhandeling waren met de Ameri kaanse Continental Can om te komen tot een internationaal blikconcern. Dit krijgt zijn beslag, als de aange kondigde fusie doorgaat. Het is de bedoeling, dat Cont. Can een houd stermaatschappij gaat stichten met de naam: Europemballage, waarvan het hoofdkantoor te Brussel gevestigd wordt. In dit concern worden de be langen van Cont. Can in Nederland, West-Duitsland, België en Oostenrijk o.a. ingebracht, zodat een krachtig concern op de Europese markt ont staat met een jaarlijkse omzet van ongeveer een miljard gulden Men kan het misschien betreuren, dat de Amerikaanse penetratie bin nen de EEG voortgang vindt en men hier in onvoldoende mate Westeuro- pese krachten weet te bundelen om partij tegenover d° Amerikanen te zijn (we denken aai. het boek van Servan Schreiber over de Ameri kaanse uitdaging). Duitse Hoesch, waarin de Hoogovens voor 15 pet. participeren, het divi- j dend van 8 op 10 pet gaat brengen, verwacht men ook een dividend-ver hoging van ons nationaal staalbedrijf, j Unilever komt op 24 dezer met de 1 cijfers over het hele jaar 1969 en men anticipeerde hierop door een betere stemming voor de cert, van aand. De koers steeg van ƒ110.90 tot ƒ115.20. Olies waren in herstel en kwamen van 130.50 op 133.20. Hier blijft de labiele toestand in het Nabije Oosten tussen Israël en de Arabische staten een rol van betekenis spelen. Vast Breder CHICAGO Vijf van de zeven j beklaagden in het proces van Chica- j go zijn gisteren veroordeeld tot. vijf jaar gevangenisstraf en 18.000 boe te. Zij moeten tevens opdraaien voor de niet geringe kosten van het proces dat ruim vier maanden heeft ge duurd. De overwegend jeugdige de monstranten zijn veroordeeld wegens het overschrijden van de staatsgren- 1 zen mett de bedoeling om rellen te schoppen tijdens de in 1968 gehouden conventie van de democratische par tij. Het openbaar ministerie had de j jongelui primair beschuldigd van het 1 beramen van een samenzwering tot het aanzetten van rellen. Begin deze week sprak de jury de beklaagden op I dit punt vrij. Alle beklaagden als ook twee advo caten zijn wegens het beledigen van de rechtbank door rechter Julius Hoffman tot straffen met een maxi mum van 2Ve jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nu heeft de EEG-commissie voor industrie-zaken besloten studie te maken van dit vraagstuk, om fusies in Westeuropees verband te stimule ren. Het is duidelijk, dat men hier in Europa veel breder moet gaan den ken. wil men toekomen aan een wer- kelijke bundeling van Westeuropese bedrijven, die massaal kunnen produ ceren. Elk land heeft zijn eigen „hok jes" en kan moeilijk afstand doen van lokale verworvenheden. Het is echter waarschijnlijk, dat j men in de toekomst tot grote pro- ductie-eenheden moet komen, wil men de Amerikaanse uitdaging kun nen weerstaan. De mentaliteit moet veranderd worden en dus ook de wetgeving in de verschillende landen, waarbij we niet alleen aan het Frankrijk van De Gaulle behoeven te denken. Intussen heeft de American Can haar greep op de Europese markt flink verstevigd door geleidelijk aan te werken naar een grote fusie, welke een stap verder is met de overname van Thomassen Drijver (omzet ders van laatstgenoemde onderne ming krijgen contant 700 pet aange boden ex dividend over het afgelopen -nmipapuee ;»n '(Jee!" Jad Tpm not- ja:»r. Gezien de koers van dit fonds v#©r het bod bekend werd (no* eeen 500 pet). lijkt het bod aantrekkeli jk. Van de internationals waren vooral Hoogovens gevraagd. Dit fonds steeg van 101 tot ruim 106. gisteren kwam het slot op 105.50 Nu de Heineken lag vast in de markt en kwam van f 174 op bijna 180. Be richt werd. dat dit concern het fa briekscomplex van de overgenomen Amstelbrouwerij te Helmond ver kocht heeft aan de concurrent Breda- -Oranjeboom. Voor welk bedrag de verkoop is geschied, is niet bekend gemaakt. Opvallend Ls het. dat men het productie-apparaat in Helmond aan een binnenlandse concurrent heeft verkocht, terwijl ook de werk nemers desgewenst bij de concurrent kunnen blijven werken. Maar dit schijnt niet te hinderen, waaruit men kan concluderen, dat de positie van Heineken op de bier- en frisdranken - markt wel heel sterk moet zijn of dat er toenadering is tot Breda-Oranje- boom. Scheepvaartwaarden blijven onge animeerd gestemd. De dividendverla ging van Kon. Boot van 11 op 7 pet wekt weinig hoopvolle verwachtingen voor andere rederijen. Ned. Kabel kon zich verder herstellen van eerder geleden koersverlies en kwam deze week van 258 op 273 pet. E.M.S. wordt langzamerhand een non-va- leur, nu de koers reeds is gedaald tot 19.10, dus ruim 38 pel. Zo vergaat de glorie van Zwolsman... Bergoss en Desseaux moesten deze week een stap terug. Bergoss kwam van 380 op 355. slot 360 pet. Texoprint heeft een dividend van 18 pet. (v.j. 16 pet) aangekondigd. Ned. Middenstandsbank van 12 pet (v.j. 11 pet). De stroom van jaarver slagen zal in de komende week de aandacht vragen en de beurs ver wacht. dat vele ondernemingen tot een dividendverhoging zullen over gaan, mede met het oog op de geste gen rentevoet. Of de winstuitkering belangrijk hoger zal zijn, hangt voor al af van de gang van zaken in het nieuwe boekiaar. Veel besturen zul len. naar wij menen, wel een voor zichtig beleid volgen inzake de winstuitkering AMSTERDAM Volgens de Fi nancial Times maakt het jaarverslag van Heineken's Bierbrouwerij mel ding van een geconsolideerde netto- -winst van ƒ38,7 miljoen over het af gelopen boekjaar. Ten opzichte van het vorige jaar zou dat een stijging betekenen van 45 procent. Bij de om zetten valt een toename van 67 pro cent tot 464 miljoen waar te nemen. 'Heineken dankt de winst voorna melijk aan een consolidatie van de omzetten op Amstel-bier en Vrumo- na-frisdranken. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5