OPMARS HANOI IN LAOS Advies over kiesdrempel verdeeld Prinsjes gedoopt in overvolle Domkerk Radio-activiteit in de Wolga ïmmêêmm hi mm Optreden ■bij val Hoessein Het Kwartet Zware bombardementen VS Vietnamezen beheersen de Vlakte der Kruiken Welkom op Schiphol ONTWIKKELING ECONOMIE VALT MEE Esso ontwikkelt nieuwe benzine zonder lood „Deze doop is demonstratie vertrouwen" Ongeluk op huwelijksreis (RITA) HIT WEER Nieuwe Leidse Comramt Zaterdag 21 februari 1970 - 50ste iaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Dienier Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 lietf re lil Xieng f iiiteiinif rerorerd Terngloehl ran regeriagsl raepen VIENTIANE Noord Vietnamese troepen hebben vanmorgen vroeg na een razendsnelle doorstoot het belangrijke vliegveld Xieng Choeang in Laos veroverd. Zij beheersen nu vrijwel de ge hele Vlakte der Kruiken. Verwelkomd, door prinses Beatrix en prins Claus arriveer den gistermiddag koning Con stantijn en koningin Anne Marie van Griekenland op Schiphol. Zij woonden vanmorgen de doop- plechtigheden in Utrecht bij. De zesduizend Noordvietname- zen liepen in nauwelijks een uur twee bataljons Laotiaanse mili tairen onder de voet. Ook het vliegveld te Ban Thang moest aan de aanvallers worden prijs gegeven. Na de val van hel vliegveld is de stad Xieng Choeang, ongeveer op twintig kilometer afstand, de enige belangrijke positie in de Vlakte der Kruiken, die nu nog in regeringshan den is. Bombardem en ten Volgens berichten uit Zuid-Viet- nam proberen tientallen Amerikaanse j (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Het advies over de verhoging van de kiesdrempel, dat minister Beernink van de Kiesraad heeft gekregen, is verdeeld. De plannen zouden zijn om de kies drempel, die nu 2/s procent van het aantal geldige stemmen is te verhogen procent, hetgeen overeenkomt iet drie Kamerzetels. Tijdens het debat afgelopen week in Ide Tweede Kamer over de afschaf fing van de opkomstplicht, waar- :huwde men tegen de verhoging van |de kiesdrempel. De communist M. lakker had het zelfs over het uit hun stemrecht ontzetten van honderd duizenden. De ministerraad zal nog een stand- 1 punt moeten bepalen. Of een voorstel i tot verhoging van de kiesdrempel, waarvan de kleine partijen de dupe liullen zjjn. wordt ingediend bjj de ■Tweede Kamer, is nog niet zeker |*ezien het verdeelde advies van de Kiesraad. Premie AOW hoger DEN HAAG De economische ont wikkeling zal dit jaar wel meevallen, maar de toestand voor 1971 ziet er somberder uit. Dit is de algemene indruk uit de conclusies van het Centraal Econo misch Plan, dat over een dag of tien zal worden gepubliceerd. Pre mier De Jong zei dit gisteren na af loop van het kabinetsberaad. In verband met de structurele ver hoging van de AOW- en AWW-uit- keringen. wordt de premie per 1 juli met 0.8 procent verhoogd, zo besloot het kabinet. en Laotiaanse vliegtuigen door zware bombardementen de opmars van de communistische troepen te vertragen. De Laotiaanse troepen nemen inmid dels in de bergen aan de westelijke rand van de vlakte nieuwe stellingen in. Gisteren meldde Laos dat de Noordvietnamezen zich wegens een tekort aan zwaar materieel begonnen terug te trekken. Maar door hiaten in de verdediging konden de Noordviet- namese tanks een snelle aanval op het vliegveld van Xieng Choeang on dernemen. Over de verliezen is nog niets be kend. Gevreesd wordt dat de Laotia- nen veel mensen hebben verloren als gevolg van de overweldigende omvang en felheid van de aanval. Vluchtelingen De Amerikaanse bombardementen van de laatste tijd op de Vlakte. dei- Kruiken. waarover in de Verenigde Staten steeds meer ongeruste stem men opklinken, stellen de Laotiaanse autoriteiten voor grote problemen. Er zouden nu al een half miljoen mensen zijn, die hun dorpen zijn ontvlucht om te ontkomen aan de luchtaanval len. Explosie in Russische fabriek kcnipuderzeeërs MOSKOU Door ex explosie op de belangrijkste Russische fabriek voor kernonderzeeërs is de rivier de Wolga met radio-actief afval veront reinigd, aldus vertellen reizigers die in Moskou aankomen. Bij de ontplof fing zouden ook arbeidrs om het leven zjjn gekomen. De grote scheepswerven in Sormovo bij Gorki werden niet ernstig bescha digd, maar de vrijgekomen radio activiteit zou groot zijn. De Russische autoriteiten gaven zoals gebruike lijk geen commentaar op deze be richten over ongelukken op militair terrein. De explosie zou zich twee weken geleden hebben voorgedaan. czbu yêAxttJU/nxi INTERIEURVERZORGING CPUN5&URGZ1 MEER WEUS IN I PASSENDE OMGEVING Aan de lezer De moeilijkheden als gevolg van een loonactie in het bedrijf, waar ons blad technisch wordt vervaar digd. duren nog steeds voort. Met name op het gebied van het plaat selijk nieuws laat de voorziening in deze dagen te wensen over. Ook enkele advertentiepagina's kwamen niet tijdig gereed. Wij trachten de gevolgen van deze moeilijkheden zoveel moge lijk te beperken en rekenen graag op uw begrip. DIRECTIE (Van een onzer redacteuren) UTRECHT In aanwezigheid van een kleine 1200 genodigden zijn vanmorgen in de Utrechtse Domkerk de prinsjes Constan tijn en Bernhard gedoopt. De plechtigheid werd verricht door de Amsterdamse hervormde predikant ds. H. J. Kater, die net op tijd van griep was her steld om op het feest aanwezig te zijn. De prinsjes werden ten doop gehouden door prinses Beatrix en mr. Pieter van Vollenhoven. DEN HAAG Esso is bezig met de'ontwikkeling ven een nieuwe ben zine, waarin geen lood voorkomt. Het onderzoek wordt verricht in samen werking met het autoconcern Chrysler omdat de nieuwe brandstof pen anderssoortiee verbrandingsmo tor eist. De maatschappij wil hiermee een aandeel leveren in de strijd tegen epn dreigende massale loodvergifti- Sing. Lood wordt tot nu toe aan de benzine toegevoegd om het octaange halte te verhogen. Esso is eveneens in samenwer king met Chrysler ook bezig met "Je ontwikkeling van een apparaat. J"t aangebracht aan de uitlaatpijp de ."«veelheid vrijkomend koolmonoxy- mtt 70 procent kan verminderen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE SONNEE OPGEEFT1 Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktlvitelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. De plechtigheid rond de twaalf- de-eeuwse doopvont, die speciaal voor deze gelegenheid uit het aartsbisschoppelijk museum was ge haald, vormde het hoogtepunt van de ruim een uur durened dienst. Een dienst, die een feestelijk karakter droeg, mede door de aankleding van j de kerk, verzorgd door de Utrechtse bloemistênvereniging. Goudlelies aan de pilaren bij het koor, palmen, witte seringen en aza lea's naast en voor de preekstoel en UTRECHT „Twee ouderparen vertrouwen vandaag hun zonen aan God toe en ze willen, dat zij Zijn spoor zullen volgen. Deze doop is een demonstratie van vertrouwen", aldus prof. dr. H. Berkhof vanmor gen tijdens de doopaienst. „Bij de doop gaat het niet alleen om het kind, maar ook om de ouders, die willen, dat hun kinderen worden ingelijfd bij Christus' corps, dat zij op hun weg naar een onbekende toekomst gaan meelopen met Gods volk onderweg". „Telkens", zo zei prof. Berkhof." wordt het volk van God op zijn weg naar de toekomst door moedeloos heid en verwarring overvallen. Maar de God van Israël heeft zijn domici lie niet in het verleden: hij werkt tegen alle weerstand in naar' een be paalde toekomst toe. Als de mensen Hem soms uit het oog verliezen, is dat niet omdat Hij ons niet kan bijhouden, maar omdat Hij ons voorut is en op ons wacht I met. tekenen en kansen en taken, die 1 wij nog niet hadden herkend". Ds. Kater ging in op de betekenis van de namen van de prinsjes: Con- stantijn (de standvastige). Christof (Christusdrager). Frederik (vrede vorst), Aschwin (vriend van goden en mensen) en Bernhard (sterk als een beer). Lucas (licht), Emmanuel (God met ons). „Inspr Prins Bernhard een schaal lelietjes van dalen voor de j doopvont. En temidden daarvan twee j stralende ouderparen en de peten, onder wie koning Constantijn van Griekenland en prins Bernhard. •aak" Bij de doop gebruikte ds. Kater I een experimenteel formulier, dat af- j wijkt van het formulier uit het j dienstboek van de Hervormde kerk. i Deze wijziging was tot stand geko- 1 men in nauw overleg met de prinse- lijke oudes. j pp Dezen hebben trouwens in de hele dienst ruime mate van inspraak I gehad, wat mede tot uiting kwam in de gezangen: moderne liederen van o.a. de predikanten Barnard en Jan Wit, terwijl op verzoek van prinses Beatrix als slotzang een hymne uit de bundel van de Anglicaanse kerk was gekozen. Een hymne, die in alle haast door door dr. .T. W. Schulte Nordholt werd vertaald, li Aan de dienst, waarin de Leidse hoogleraar dr. H. Berkhof de preek hield naar aanleiding van Jesaja 45 de verzen 9 tot 13 en 22 tot 25. werd meegewerkt door o.m. het Koor- en Kamerorkest, van de gemeentelijke muziekschool o.l.v. G. van Leeuwen, een kinderkoor onder leiding van mevrouw Paula van Alphen en het kopperquintet van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht o.l.v. kapel meester H. W. A. C. Wamas. Onder de aanwezigen waren o.a. het op minister Witteveen na voltallige kabinet, kardinaal Alfrink, vier poliopatiëntjes namens het Prin ses Beatrixfonds. de medische teams uit Utrecht' en Nijmegen, die bij de bevallingen hebben geassisteerd en uiteraard de familie van de doopouders b(ehalve prinses Irene en haar man en prinses Christina) en de vrijwel voltallige hofhouding Prins Aschwin. die aanvankelijk als peet zou komen, was verhindedr. Stoet Familie en peten waren naar de kerk gekomen in tien auto's, die om half elf van Soestdijk waren vertrok- I ken. In de eerstb zaten de Koningin j en prins Bernhard; de doopouders j met hun kinderen reden mee in de vijfde en zesde auto. Op het moment dat de stoet de kerk bereikte, begon de Salvator van de Dom te luiden, i Bij de ingang van de kerk werden de gasten begroet door een comtié van ontvangst, betstaande uit prof. J. W. Doeve. voorzitter van het college van kerkvoogden in Utrech ds. C. M. Endt. praeses van de centrale - J l kerkeraad en de heer G. J. H. van Prins Constantijn Kruisium. voorzitter van het college van diakenen. In de consistoriekamer werd het gezelschap ontvangen door prof. Berkhof en ds. Kater. Daarna begaf de stoet zich de kerk in, terwijl de aanwezigen psalm 100 zongen: „Juicht Gode toe, bazuint' en zingt", indrukwekkend begin van een. dienst, die duizenden aan de televisie kluisterde. Israël waarschuwt: TEL AVIV Israël kan niet onver schillig blijven als het koninkrijk Jor danië zou worden vernietigd. Het zal nauwlettend de gang van zaken vol gen. Dit heeft de Israëlische minister van voorlichting. Galili, gisteren ver klaard. Hij doelde op de moeilijkheden tus sen koning Hoessein en de Palestijnse guerilla-organisaties in Jordanië en voorspelde dat de besprekingen van heden te Amman zullen mislukken en tot een nieuwe confrontatie zullen lei den. De minister voegde eraan toe, dat de situatie wordt bemoeilijkt door de aanwezigheid in Jordanië van Iraak- se en Syrische troepen, die niet neu traal zijn en zeker niet loyaal tegen over koning Hoessein. Beschuldiging Intussen beschuldigen de leiders van de commando's in een radiobe richt uit Kaïro zekere elementen in het Jordaanse leger en de veiligheids dienst van provocaties. Deze zouden zich vooral manifesteren in het mo biliseren van sommige militaire een heden om de activiteiten van de com mando's tegen te gaan. - Aan de vooravond van de bespre kingen met de Palestijnse verzets leiders hebben de Bedoeïnen koning Hoessein hun steun en loyaliteit toe gezegd. Zij verlangen van hem, dat hij met ijzeren vuist optreedt tegen de verstoorders van rust en orde. De Bedoeïnen, die Hoessein altijd- de be trouwbaarste troepen leverden, menen dat de commando's niet in strijd met de bestaande Jordaanse wetten mo gen handelen. Arafat Uit Moskou wordt gemeld, dat Ara fat, leider van de guerilla-organisatie El Fatah, gisteren is vertrokken. Hij pleegde overleg met „functionarissen van het Russische comité voor soli dariteit met de Afrikaanse en Aziati sche landen", zo luidt een door Tass verspreid communiqué. Met name werd gesproken over „sa menwerking bij de strijd voor de rech ten van de Arabische bevolking van Palestina". Tass zegt niet of Arafat I met de Russische leiders sprak. Overigens werd later uit Kaïro ge- meld, dat Arafat Moskou niet heeft verlaten, maar is achtergebleven voor I verdere belangrijke besprekingen met de Russische leiders. 1 rouw omgekomen (Van onze correspondent) MALMÉdy Het echtpaar P. van Sprundel-Hagenaars uit Oud-Gastel j is gisteren tjjdens hun huwelijksreis in België verongelukt. Hun auto kwam nabjj Malmédy in botsing met I een vrachtwagen. Mevrouw Van i Sprundel (25) was op slag dood. De I toestand van haar man, eveneens 25 jaar, is kritiek. Het paar was dinsdag getrouwd. De ondeugdendie uij in anderen laken, lachen ons in ons binnenste nil. BROW „Kan Tommy builen komen mu gescalpeerd ie worden?" Vandaag in ZO: -#■ Dick Ringlever: Fotonenraket doet tijd stilstaan. Ton v. d. Hammen: in gesprek met ds. A. Klamer. H. Verweij: Liefde omzetten in gerechtigheid. J. den Boef: David tegenover Goliath. -#■ Dr. C. Rijnsdorp: Poëzie het minst getapt. 4f Ido Eyl: Als matador en stier tegenover elkaar staan. H. Larsen: Schuld en boete in het verkeer. 4f ieanne de Vlieger: Dames gaan heren kappen. DE BILT Veel bewolking met af en toe regen en aanvan kelijk hier endaar ook natte .sneeuw, matige, later krachtige wind tussen zuid en zuidwest. De- zlfde temperaturen als vandaag of iets hogere. DE BILT Tijdens het week einde passeert weer een depres sie met vrij langdurig regenach- II tig weer. De zuidwestelijke wind neemt tot hard of stormachtig toe en voert zachte lucht van 5 a 6 graden aan. Morgenavond kan aan de ach terzijde van de depressie nog weer iets koudere lucht doordrin gen, maar het weer blijft de ko mende dagen zeer onbestendig als gevolg van de grote depressie- aktivlteit waarvan boven de oce aan de een na de andere snel naar het oosten trekt. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 4: min. temp.: omstreeks normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Barometerstand: heden 10 uur: 75,2 cm. (1003 millibar), stijgend. Zon en maan 22 februari zon op 7.42, onder 18.06; maan op 19.34. onder 8.04; 1 maart LK 23 februari zon op 7.40 onder 18.08: maan op 20.47. onder 8.13: 1 maart LK

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1