Liefde omzetten in gerechtigheid DAVID TEGENOVER GOLIATH! Poëzie, het minst getapt HET WELZIJNSPROGRAMMA VAN GOD DIT IS DE ARABISCHE WERELD lOOmilioen mensen ..EN HUN MACH] ZATERDAG 21 FEBRUARI 1970 'f Is xonde - zei mijn moeder altijd als de melk overkookte of er wat eten overbleef. - Zonde van die jongen als een begaafd en veelbelovend leerling er met de pet naar gooit en voor zijn examens zakt. We beseffen te weinig dat déze manier van spreken over „zonde" heel veel te maken heeft met het bijbelse begrip „zonde". Het Griekse woord voor „zonde" betekent immers zoveel als „het doel missen" en „niet op zijn bestemming komen". De kerk heeft alle nadruk op zonde als schending van Gods heiligheid gelegd en dat is ook ongetwijfeld het ergste van de zonde. Maar er is ook een heel praktische kant aan het begrip, nl. „het doel missen" en „zijn bestemming niet bereiken". ZO BLIJF JE aan de televisie ge kluisterd: de ene zaterdag voor het schaatsen (Ard 1, Magne 2, Cees 3, Jan 4: dat zijn dit jaar 's werelds snelsten op het ijs), de volgende voor de doop van de prinsjes Con- stantijn en Bernhard. Tenminste nog wat te doen voor de duizenden die anders gaan voet ballen en ook vandaag weer thuis kunnen blijven bij het legioen slaven van het boze oog en de autopoet sers. Maar er zit na een barre sneeuw- en ijzelweek toch dooi in de lucht, de knoppen beginnen te zwellen en de bollen uit te lopen, het voorjaar krijgt al een beetje praats en zo lang kan het nu niet meer duren. Belangrijkste politieke feit van de week: de Tweede Kamer gaat (92-15 stemmen) akkoord met de afschaf fing van de opkomstplicht voor de verkiezingen. De Kamer verwerpt ne gen moties en aanvaardt er vier over het beleid van Luns (o.a. om finan- dele steun aan slachtoffers van de apartheidspolitiek). Nieuwe woningbouwcijfers doen twijfels over Schuts beleid rijzen niet alleen bij de socialist Van den Doel maar ook bij de KVP'er Andriessen. Het plan voor een huurbelasting -in - welke - vorm - dan - ook blijft de minister zwaar op de maag liggen. A.r. radicalen waarschuwen de partij, niet met de KVP maar met PvdA en PPR in zee te gaan. De Kamer betreurt het overlijden van haar lid Geert Ruygers (58). Veringa's voorontwerp voor een nieuwe universitaire structuur (vak groepen in plaats van leerstoelen, de universiteitsraad als hoogste autori teit onder de ministers) wordt door studenten minder dan een fopspeen genoemd. De TROS claimt binnen kort dubbele zendtijd en blijkt (met In mijn vorige artikel signa leerde ik het feit dat er tegen woordig veel wordt gedokterd aan programma's voor ons wel zijn. Het gaat daarbij om een doel en een bestemming: een gelukkig en harmonieus leven de mens. De grote vraag die ons moet bezig houden, is wat de mens nu eigenlijk is en hoe hij moet worden. Daarover bestaan talloze the orieën en ook wenselijkheden. Als we er van uitgaan dat de mens een toevallig product van een toevallige evolutie is, stuiten wij bij ons denken en 'doen over welzijn op een paradoxaal probleem. Dan kan de mens „alle kanten uit" om welzijn na te streven, maar dan zullen we tevens nooit weten wat welzijn is. Hebben we geen voor-beeld en geen vastgelegd doel, dan wordt het welziinsstreven een eindeloos geëxperimenteer, waarbij de een „zus" wil en de ander „zo". En aangezien de mens een gemeenschapswezen is en in gemeenschap leeft, komt er van een gemeenschap pelijk welzijn niets terecht. In tegendeel zullen diegenen die het door macht en geld voor het zeggen hebben, wel uitma ken wat welzijn is en de grote massa heeft zich daarbij neer te leggen. In de Bijbel is het niet de mens die vaststelt wie hij is en waar zijn welzijn ligt. God zegt: je bent naar mijn beeld en gelijkenis gemaakt en om werkelijk wél te zijn (goed te zijn) moet je werklijk mijn af-beeld-ing worden en bij Mij terecht komen. God gaf Zijn volk Israël een programma om dat doel te kunnen bereiken. Als jullie Mijn geboden opvolgen gaat het goed en wijk je daar van af dan gaat het fout. Wezenlijk geldt dat program ma voor alle mensen, maar Israël moes', het voorbeeld zijn, enerzijds oir aan te tonen dat de uitvoering van het program ma tot welzijn leidt en ander zijds om te bewijzen dat afwij ken van het programma naast het doel schiet. Anders dan een computer, die niet anders kan- dan het pro gramma uitvoeren, werd de mens, juis' omdat hij naar Gods beeld is gemaakt, de mo gelijkheid van keuze en beslis sing gegeven. Hij kan afwijken van de weg en dan schiet hij als een verkeerd gerichte raket „de buitenste duisternis" in. Zo gezien is zondigen dus niet alleen onheilig, maar ook on-doelmatig en on-zinnig. Vol gens een onontwijkbare oorza kelijke wetmatigheid verzandt de mens in on-welzijn als hij zich niet aan Gods programma houdt. Zoals bijvoorbeeld een vis die op het. droge zou sprin gen. Dat is een on-zinnige op vatting van vrijheid die de dood van de vis zou betekenen. Een vis is ln dit opzicht heel wat wijzer dan de mens! Christelijke vooruitstrevend heid, gericht op welzijn, kan niet anders dan Gods „pro gramma" volgen. Ook al leeft de christen zelf in het licht van de bijzondere genade, hem verschaft door het offer van Christus, neemt dat niets weg van de functie van de Wet als „programmering" voor het ge meenschapsleven. De Paulinische leer dat men niet zalig kan worden door „de werken der wet" houdt niet in dat deze „werken" geen, wel- zijnsfunctie zouden kunnep hebben. Maar het huidige wel zij nsstreven van veel voor uitstrevende christenen gaat veel meer uit van algemeen geldende wensen en verwach tingen in het verlengde van stoffelijke welvaart, dan van wat de Bijbel onder welzijn verstaat Het Koninkrijk Gods kan niet als een toren van Babel geconstrueerd worden. Het komt van binnen uit uit de door Christus veranderde mens en het daalt in het einde van boven neer. Wij verwachten niet de stad van de mens (Harvey Cox), maar „de stad wier bouw meester God is en niet met mensenhanden gemaakt." Moet de christen dan maar met de handen vroom gevou wen 's werelds loop afwachten? Jezus leert het ons wel anders! Met de talenten handelen tot Hij komt. Welzijnsbeoefening is de Wet van het Koninkrijk om zetten in pasmunt. Dat is ge rechtigheid beoefenen waar het maar kan De uitkomst is pre cies zoals God het bedoeld heeft. We moeten ons niet blindstaren op al die blindgan gers, maar vertrouwen, hebben in het eindpatroon. In de natuurkunde is een voorbeeld bekend dat prachtig illustreert hoe de menselijke willekeur tenslotte precies uit mondt in het doel dat God zich gesteld heeft Dat heeft iets te maken met de wet van de grote getallen. Schiet je een gering aantal electronen op een gevoe lige plaat af dan vliegen er een aantal naast en de overigen staan kris kras op de plaat. Maar als we millioenen electro nen afvuren, ontstaat een sym metrisch patroon. Zo gaat het ook in de wereld. De som van de mensel'jke willekeuren is precies he' eindpatroon van Gods wegen. Waarden als vrede, recht, ge rechtigheid. eigendom, wel vaart, gezondheid, wetenschap, techniek, kunst, recreatie, sport en spel moeten bepaald worden naar wat zij in het Koninkrijk Gods kunnen betekenen. Het zijn geen waarden op zichzelf zij zijn genormeerd. De mensen moeten gepro grammeerd worden naar de be ginselen der liefde. Liefde in bijbelse zin is geen lief gevoel of een geestelijk begrip, maar een realiteit van gerechtigheid doen. Welzijn bevorderen in christelijke zin is: monden en handen var. Christus zijn, de liefde omzetten in bruikbare, practische gerechtigheid. De re gels daarvoor, de programme ring, vinden we in het grote Voor-beeld, Die de Wet geheel en al vervul oe. H. Verweij Tanks Vlieghsge Egypte 280.000 1200 450-55( Irak XSOO-IOMCO 100-400 90-230 Israël 275.000 800-1050 350-450 Jordanië 66.000 130-200 50-75 Koeweit 3.400 20 5 Libanon 10.000 100 35 SrArabië 50.000 100 40 Syrië 78.000 250-400 IOO-15q OLIE EN GELD t jcortijkse aordolieprodukfie en de inkomsten ni-j, Het is verbazingwekkend, dat Israël zich al meer dan twintig jaar heeft kunnen handhaven, omsingeld als het is door vijandige Arabische buren, die steeds geweigerd hebben, zich bij het bestaan van de Joodse staat neer te leggen. De kaart op deze pagina maakt dit in één opslag duidelijk. En dat, terwijl die vijftien Arabische landen deel uitmaken van een grote mohamme daanse wereldgemeenschap, die bijna het dubbele aantal staten telt. De cijfers spreken hun eigen taal: het kleine Israël tegenover 100 miljoen Arabieren, die de steun hebben van nog eens 350 miljoen mohammedanen. Of zoals de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban deze week in het Kurhaus zei David tegenover Goliath. Toch zeggen cijfers niet alles, want de numerieke meerder heid van de Arabieren en hun grotere aantallen tanks en vliegtuigen kunnen niets veran deren aan het feit, dat Israël de situatie in het Nabye Oosten beheerst en zelfs president Nas ser tot de erkenning brengt, dat de Arabische landen de eerste v(jf jaren niet tegen Israël op gewassen zullen zijn. Hij wijt de voor hem verne derende gang van zaken aan een groot tekort aan piloten, als gevolg waarvan de Egyptische luchtmacht tot machteloosheid gedoemd is. Zij kan het niet la ten aankomen op rechtstreekse confrontatie met de ook volgens Nasser superieure Israëlische luchtmacht. De reden die de president op geeft, is echter slechts een deel van de waarheid. Minister Eban doeld.e daarop toen hij zei, dat de Arabieren hun emoties de baas moeten worden en ophou den te geloven, dat een militaire overwinning op Israël mogelijk is, als zij maar lang genoeg wachten. Zij moeten de illusie van de kwantiteit opgeven, die gebaseerd is op een statistische kans op overwinning. Israël heeft zijn voortbestaan te dan ken aan de volledige inzet van zijn kleine bevolking. Haar wil tot zelfopoffering zal in de con flictsituatie in het Nabije Oos ten veel belangrijker blijven dan een militaire overmacht op papier. Het morele overwicht is wel licht ook te danken aan het feit, dat Israël een parlementaire de mocratie is, waar iedereen in vrijheid kan leven en heel veel voor de bescherming van die vrijheid over heeft. Een dergelijke bereidheid is onder de meeste Arabieren ver re te zoeken, omdat zij gewend zijn aan de onvrijheid van mili taire dictaturen of koninkrijken, die nog altijd feodale trekken vertonen. Bovendien bestaat er een diep wantrouwen tussen de Arabische landen onderling, dat zelfs niet door het bestrijden van de gemeenschappelijke vijand Israël kan worden weg genomen. Op de topconferentie van Rabat is dat kort geleden nog eens op demonstratieve wijze gebleken. Ook d.e omstandigheid, dat de Arabische landen deel uitmaken van de grote mohammedaanse wereld heeft weinig te beteke nen. Koning Feisal van Saoedi- Arabië heeft meer dan eens geprobeerd door het beleggen van een islamitische topconfe rentie tot een nauwe vorm van samenwerking te komen. Zijn bedoeling was echter niet in de eerste plaats, krach ten te bundelen om Israël een nederlaag toe te brengen. In feite trad hij op als tegenspeler van president Nasser van Egyp te, aan wiens politieke invloed in de Arabische wereld hij een halt wilde toeroepen. Zijn opzet is echter niet geslaagd omdat ook landen als Pakistan, Perzië en Indonesië in eigen huis en naast de deur de handen vol hadden. Pakistan heeft grote binnen landse moeilijkheden en kan met moeite het geïsoleerde oos telijke gebied onder controle houden. Het leeft bovendien op gespannen voet met India en zoekt al jaren steun bij commu nistisch China. Dit wordt niet in dank afgenomen door Indonesië, welk land in 1965 maar ternau wernood aan de wurggreep van Peking wist te ontkomen. Intussen is Indonesië de ge volgen van de mislukte commu nistische staatsgreep nog niet te boven, al lijkt het op de goede weg te zijn. Zelfs Perzic, dat het dichtst bij de Arabische landen is gelegen, weigert hand- en spandiensten te verle nen. Het al vele jaren durende confiict met het buurland Irak d.at onlangs weer tot een cri sis leidde zal daar bepaald niet vreemd aan zijn. Het resultaat van de juni- oorlog van 1967 heeft laten zien, dat zich in het Nabije als olieleverancier is langer onmisbaar. reepl ilenc lona m d' Het Nabije Oosten eigen bestaan gaan leiden e vraagt niet om herstel van d e^E oude structuur, maar om h« vu scheppen van nieuwe relatie zonder inmenging van buitea!]^ Dat kan alleen als de Arabiafcj landen bereid zijn, het best* van de staat Israël te erkeni en vervolgens aan dc confer tietafel gezamenlijk betrekkingen inhoud Abba Eban Oosten ingrijpende veranderin gen hebben voorgedaan. Het Suezkanaal is geen chantage middel meer in handen van een Arabische leider. De olierijkdom van enkele landen is niet langer een wapen, d.at tegen de weste lijke landen gebruikt kan wor den. Men heeft er ziQh in Europa (met inbegrip van Rusland) bij neergelegd, dat om Kaap de Goede Hoop moet worden geva ren. Het Nabije Oosten, aldus minister Eban, is niet meer een kruispunt van wegen van Euro- ,pa naar het Verre Oosten voor landen als Engeland en Frank rijk, die 100 jaar geleden door het Suezkanaal een kortere weg naar hun koloniën vonden. Ook aan deq| geven. Israël valt niet meer weg denken. Het is bereid en f staat zijn veiligheid te verdol gen aan de bestandslijnen, i lang de Arabische landen i over een vreedzaam samenlevd willen praten. Niettemin houo het de deur open voor een j sprek, dat eens en voor altij een eind kan maken aan erfvijandschap, die alle betro kenen duur is komen te staan. Op het ogenblik leren bische kinderen nog, dat Isral hun vijand is, die vernietigt moet worden. Een rekensoi luidt: Als we 65 joden hebbjf en we doden er 19, hoeveel heb] ben we er dan nog over? F dergelijke mentaliteit geeft i nig hoop .voor de toekomst. 5 kan aan de feiten echter niel veranderen, omdat Israël nifl van plan is, zich te laten vejjf nietigen. Als dit besef onder f Arabieren groeit is er ook gea reden om te wanhopen. Dal valt er op een zekere dag totf te praten. Minister Schut de NCRV) het populairst te zijn. Maar er zijn moeilijkheden met TV- -makers Prior en Dixon. Dr. K. H. E. Gravemeyer, die zove le verdiensten had voor de Hervorm de kerk, wordt deze week begraven, 86 jaar oud. De nieuwe synodeprae- ses, ds. J. A. G. van Zanten uit Was senaar, herdenkt hem. De toestand in het Nabije Oosten blijft precair. Nieuwe machtsstrijd in Jordanië. Thant overweegt weer een vredesleger te sturen: voor bemidde ling van Jarring is nu geen basis. Willi Brandt neemt de uitnodiging aan om Oost-Berlijn te bezoeken. Een DC-9 van de Dominicaanse Re- pub'iek stort in zee er zijn 102 doden. Er is kans dat de taalstrijd in België afloopt Onze grote blikmaker Thomassen en Drijver-Verblifa wordt opgenomen in de Amerikaanse Continental Can. Verolme gaat weer mammoettankers bouwen, en nu met winst. Tien aard appelmeelfabrieken gaan samen doen. De Amrobank is ongerust over de prijsinflatie van 1969. De ziekten- kostenverzekering wordt 14 procent duurder: de inflatie gaat nog wel •ven door... De dichtkunst is in Nederland de onpopulaire muze. Over de oorza ken zqu een boek te schrijven zijn. Voor dichters is deze situatie niet prettig en natuurlijk heeft het gemis aan belangstelling en begrip een ongunstig effect. Ik wil mij ditmaal van algemene beschouwingen ont- houdten en een achttal dichtbundels aankondigen, waarvan toch op zijn minst het bestaan moet worden ge signaleerd. Willem Brandt heeft bij Querido, Amsterdam, zijn Oerwouden en Savan nen gepubliceerd (59 blz.. 6.90). In 49 gedichten wordt de sfeer van tropische en subtropische landschappen en streken de lezer bijgebracht in de stijl en met de poëtische middelen van een vorige gene ratie. die voornamelijk esthetisch geo riënteerd was. Brandts poezie is mij al tijd sympathiek, ook hier; ze biedt geen bijzondere verrassingen, maar het is eer lijk. dichterlijk en toch begrijpelijk werk, dat meer waardering verdient dan het krijgt. Met citeren met ik zuinig zijn. ZOELEOES De schaal verslijt bij 't dampen van de spijzen, terwijl het hart noc, geurt verwelkt het lijf. oud hout verliest zijn schors; geen minnaar blijft gerust wanneer de medeminnaars schreien. O speer die weerloos in de ruimte schrijft. Leo Vroman heeft in 114 gedichten (Querido, Amsterdam, 293 blz., ƒ16,901 de bundels Manke vliegen (1963), Alma nak (1965), God en Godin (1967). Poems in English (1953) en een aantal niet eer der in boekvorm gepubliceerde gedichten bijeengebracht. De verzen zijn zoveel mogelijk chronologisch gerangschikt. Vroman is een erkend dichter. Hij vindt zichzelf even groot als Achterberg; een beminnelijke er. speelse overdrijving die helemaal bij Vroman past. De poëtische kwaliteit bij Achterberg toont weinig inzinkinqen terwijl bij het (heel anders geaarde) werk van Vroman de sublieme passages moeten worden opge diept uit een context van kinderachtighe den. Hier enkele prachtige regels die het gedicht Venetië (bl 202) besluiten: Elke nacht onweer, het weerlichtte zo lang dat ik het licht u'tdeed en las bij bliksemlicht, Witte zinnen wee> kaatsten weerlicht dat licV uitdeed en las bij bliksemlicht, in het licht weerkaatste zinnen. Wie zo iets kan schrijven is niet de eerste de beste! De Uitgeverij De Roerdomp te Brecht/Antwerpen, heeft vier bundels op de markt gebracht. Robin Hannelore. Modder voor de neushoorns (55 blz.), Frans Depeuter. Evangelie volgens (67 blz.), George Kettmann, Man vrouw en kind (67 blz.) en Godelieve Moenssens, Bloesems (28 ongenummerde blz.). De laatstgenoemde bundel kost Belg. Fr. 65.-; de drie andere ell Belg. Fr. 100.-. Hannelore behoort tot de protesteren de dichters; hij heeft erg veel woorden nodig, maar zijn verontwaardiging" is echt. Wat lopen er in Vlaanderen toch een jonge mensen rond' met bittere ran cune tegen hun roomse opvoeding! Han- nelores talent lijkt mij het sterkste van de vier hier gepresenteerde dichters. Enkele uitspraken, terwille van de ruimte Jn prozavorm geciteerd: „Het wordt allengs duidelijker dat ook Jezus in plaats van een zweep een stengun zc i genomen hebben" (bl. 23) „En wij kun nen niets tenzij gedichten schrijven, om uit te razen, om ons të wreken" (37). Als Hannelore bij het uilrazen wat van zijn flux de paroles kwijtgeraakt is, kan* hij m.i. een dichter woraen die meetelt. De bundel Evangelie volgens noemt zich een poëtisch rekwisitoor, met de dichter als beschuldigde, verdediger, openbare aanklager en gezworene. We hebben hier te maken met één doorlo pend gedicht, ook helemaal in de pro teststijl, ook lijdend aan het nieuwe ver balisme, maar eveneens getuigend van talent. George Kettmann, oud-redacteur van Volk en Vaderland behoort als dichter tot de generatie die vlak voor de oorlog zijn beste jaren h&o De dichterlijke taal die hij hanteert is wel helemaal die van omstreeks 1939; wat hem bezielt is nog steeds het ferme jongens, stoere knapen ideaal: het zeegat uil. met De Ruyter de Theems opvaren, heimwee naar het zee wijf als het ewig-Weibliche enz. „Wat is mijn stem nóg? - wèt de vuist van drift/ die als zo opengaat, weer tekens grift./ in zakken oudpapier straks weggereden?/ Laa' mij de wijn, mijn pijp en mijn geschrift/ - zo wil ik leven als een andere Swift,/ voorgoed vervloekend alle vuil der steden" (41). Het gedicht op bi. 40, over de dich- -#■ Leo Vroman ter-bohémien J. K Rensburg. is een vers om te onthoude,, een voortreffelijke jeugdherinnering. - - De bundel Bloesems is een tweede druk fraai maar onbedui dend. Berend Wineke heeft met zijn bundel Introspectrum (Heideland. Hasselt, 31 blz.) in 1968 de tweede prijs behaald van de poëzieprijs „Heideland voor Zuid en Noord". Hoewel da invloed van Achter berg net Iets te duidelijk merkbaar is (voor een jonge dichter geen schande), is hier toch ongetwijfeld een talent aan het woord dat mogelijkheden in zich bergt. Ik citeer het gedicht Winterslaap. Sneeuwval en wat ooit teweeg gebracht werd tussen jonge dennen, er is geen grond meer te bekennen voor verwachting. Je vlokt leeg op wat uitgelezen mossen Willem Brandt stilte, tot de laatste droom weggezweefd is in een zoom van dit nachtgewaad, de bossen gingen onder zeil Het kraakt ergens in de diepste voegen van je slaap als> f een vroege vogel in je was ontwaakt. Tenslotte Henriitte Roland Holst - Van der Schalk. Jeugdwerk 1884 - 1892- met een Inleidinq en verantwoording do# Garmt Stuiveling (Meulenhoff, Amsterdam 111 blz., 7.90). Wat mij het meest trol was de duidelijke overgang van de den negentiende-eeuwse dichtstijl die van de tachtigers, omstreeks 1884 De waarde is zuiver literair-historisek puur dichterlijk betekent dit werk weinig of niets. beste 'ijn j bij d. «hul «hai Ali Worti •p e

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14