Yvons Front Automaten-,,koffie" slecht We willen tonen dat er nog een andere jeugd is Ajax wacht met praten Ottenbros blijft leider in Spanje Nottet één Rudie Lubbers tegen Guillois 16 Nederlanders in Parijs-Nice POST-MOTTA WEER AAN KOP Produktie KLM 24 pet. hoger Kamer verwerpt moties over het statuut Vrijspraken in proces Chicago DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 BOLSWARD Als ik hem opbel voor een afspraak, zegt hij: „Met Nieuw Rechts Front". In Bolswards hotel-restaurant De Wijnberg maak ik kennis met een lange, wat schuchtere jongeman met een ruige haardos. Hij heet, Yvón Eduard Boudwin van der Wal, is acht tien jaar, leerling van het jongensinternaat St. Martinus te Bols- ward en oprichter van de nieuwe politieke jeugdbeweging. Waarom de benaming „Nieuw Rechts Front"? Hij probeert duidelijk te maken dat de beweging nog geen politieke partij i6, maar een groep jongeren, die front willen maken tegen de „linkse, de democratie ondermijnende activiteiten." Zijn vriend en medebestuurslid J. L. van der Boom (20) zegt dan: „De naam is misschien wat ongelukkig gekozen; maar we willen laten zien dat er ook nog andere jongeren zijn, dan de tien procent die rellen maken en de naam van de Nederlandse jeugd verpesten." Huib Goudriaan Yvón leest een deel voor van het communiqué dat zaterdag aan de pers zal ivorden verstrekt: „Nieuw Rechts Front stelt zich ten doel een tegenwicht te vormen tegen de maatschappij ondermijnende linkse activiteiten, die een steeds grotere onrust en chaos in de hand toer- ken, de democratie steeds meer verzieken en het land naar de af grond brengen. We vinden dat er een einde moet komen aan het infiltreren van de persmedia en de demonstraties. We zijn voor het stopzetten van de buitenpar lementaire acties." Zijn vriend: „Zij het dan dat het naar de afgrond drijven van het land nooit zal lukken zolang wij er zijn. We accepteren niet dat we worden overrompeld, we willen wel accepte ren dat mensen er andere ideeën op na houden, maar we vinden dat we dezelfde rechten hebben als de ande ren die de straat op gaan." Verwaterd Yvón vervolgt: „We zijn voor het eruit getreden. Ik vond dat de partij mits er sprake is van individuele ver antwoordelijkheid. We willen duide lijk geen fascistische organisatie zijn." „Ik ben lid van de KVP-jongeren- organisatie geweest, maar vorig Jaar er uitgetreden. Ik vond dat de partij te veel schommelde tussen PvdA en VVD. en geen duidelijke lijn liet zien." Aan welke partij voelen jullie je verwant? Zagen jullie geen mogelijk heid je bij de WD aan te sluiten? Yvón: „We zijn een duidelijk rechtse jongerenorganisatie, en geen organisatie van de bezittende klasse. D'66 vinden we verwaterd: mensen van die partij lopen naar ons over, omdat het een linkse troep is gewor den." Van der Boom: „We zijn ook zover gekomen, omdat enkele leraren, die achter de PSP of de PvdA staan, links geïndoctrineerd lesgeven. Van andere leraren hebben we steun". Yvón vertelt dat ze, sinds de op richting op 19 december vorig jaar, honderden schriftelijke en telefoni sche reacties uit het hele land hebben gehad van mensen, die hun sym pathie betuigden. Hoeveel? „Ongeveer 200, waarvan 65 procent jongeren veel studenten en scholieren en 35 procent oudere mensen." Hij laat een brief zien van een jon gedame uit Den Helder, die schrijft: „Na het lezen van een artikel van woensdag jl. over je ideeën, waar ik (en ook mijn ouders) ten volle achter staan, blykt dit iets te zyn, waar wy eigenlijk allang op wachten. Zet dit door, want deze beweging van „Nieuw Rechts Front" moet slagen met medewerking van alle rechtsden- kende jongeren. Ik, van mijn kant, zal ook proberen deze gedachte ver der uit te dragen." Yvón rechtsen zijn vriend:lukt niet zolang wij er zijn Naar Den Haag Inmiddels dragen Yvón en de uit acht man bestaande Bolswardse werkgroep hun gedachten al uit. „We hebben vooral veel reacties ge had uit Den Haag en zijn nu bezig daar een groep op te richten. We hebben in Den Haag zoveel succes, dat we misschien aan de raadsverkie zingen kunnen meedoen. Na Den Haag was Arnhem de stad met de meeste positieve reacties." Wat verstaat Yvón onder „recht"? „Wij stellen ons op tegen het commu nisme en tegen allerlei linkse activi teiten. We zijn dus voor Amerika, voor de Navo, voor Griekenland en voor Israël. We zijn tegen het fas cisme, maar we vinden verschillende landen die als fascistisch worden aangeduid (zoals Spanje en Grieken land) niet fascistisch. In Griekenland is op het ogenblik niet de vrijheid, die wij ons wensen, maar het is in elk geval beter dan wanneer de staatsgreep niet had plaatsgevonden. Het land zou com munistisch zijn geworden." Medestander Van der Boom: ..De situatie in Griekenland is maar tijde lijk, om de toestand op te heffen zoals die voor de staatsgreep was. Er zijn nu trouwens al meer arbeids plaatsen en het algemene welvaarts niveau is gestegen. Bovendien moe ten we niet vergeten dat het commu nisme voor de deur stond. Grieken land is ook van belang voor de Na vo." Yvón: „Rusland is bezig de landen rond de Middellandse Zee in zijn greep te krijgen. De overval op Tsje- choslowakije bewijst wel dat de Rus sen geen enkele vorm van vrijheid accepteren. De communisten zijn xuet te vertrouwen". Niet kapitalistisch Zijn vriend geeft desgevraagd als een definitie van „rechts": „Rechts is enigszins behoudend en akkoord gaan met de bestaande toestand. Rechts heeft de bijklank gekregen van kapi talistisch, maar dat zijn wij niet. Ik versta onder kapitalisme, dat de macht in handen Js van een paar mensen." „Ik ben wel tegen „weg met het erfrecht" en „socialisering" en dat soort kreten. Het is toch belachelijk dat als een vader een zaak heeft op gebouwd, de zoon niets zou erven en alles aan de staat zou komen!" Zijn jullie ook tegen stakingen en demonstraties voor meer inspraak? „Ja, we vinden dat buitenparle mentaire oppositie. We zijn tegen sta kingen om''-* de stakers meestal niet weten waarover ze het hebben. Waarom wordt er niet gepraat, de vakbonden zijn er toch niet voor niets? We vinden de straat opgaan voor Biafra ook niet nodig. We mogen toch aannemen dat minister Luns een betere kijk op de zaak heeft, dan een jochie van vijftien jaar?" Yvón en zijn vriend benadrukken dat ze voor meer ontwikkelingshulp zijn, mits het „doeltreffend" Wordt georganiseerd. „We zijn ook voor maatregelen te gen de lucht- en waterverontreini ging, en zonodig voor toezicht op de bedrijven dat ze maatfegelen treffen; trouwens ook voor toezicht op de staat." Als nodig is Hoe motiveert Yvón zijn pro-ls- elische houding? „We willen een volk dat zoveel eeuwen onderdrukt is ge weest, steunen. Rusland heeft lange tijd wapens geleverd aan de Ara bische landen, uit anti-semitische overwegingen." Zullen de jongens zelf ook gaan de monstreren? „We zijn niet van plan ons vechtend een weg te banen. Pas als het nodig is zullen we rechtse de monstraties houden. Het is de bedoeling dat onze werk- Verpleegsters Naar aanleiding van het interview met een verpleegster in de rubriek LS ontvingen we de volgende brie ven, die wegens gebrek aan ruimte enigszins zijn bekort. Geachte heer Goudriaan. ..Onze dochters, een tweeling van 18 jaar, zijn in september in de ver pleging gegaan. Onze meisjes hebben tot nu toe niets ondervonden, wat lijkt op het systeem van het Arn hemse gemeenteziekenhuis." „Na drie maanden vooropleiding, toen de meisjes eerstejaars werden kregen mijn man en ik een uitnodi ging om te komen kijken. We werden ontvangen met thee en cake, mochten overal een kijkje nemen, en kregen daarna weer koffie met saucijze- broodjes." ..Onze dochters mogen als ze 's avonds vrij zijn, uitgaan en om twaalf uur thuis komen; in geval van een feestje mogen ze later thuis ko men, mits ze het eerst aan de mentrix vragen. Als ze 21 jaar worden, mogen ze buiten het huis wonen; zijn ze derde jaars en minderjarig, dan mogen ze ook buitenshuis wonen. Wel moeten de ouders dan toestemming geven, waar ik het volkomen mee eens ben." „Als ze een vriend hebben, mag hij op hun kamer komen, maar moet hij een pasje hebben. Dit is ingesteld omdat de leiding voordien veel narig heid met bezoek van vrienden heeft beleefd. De mentrix heeft alle meisjes ge vraagd hoe ze over deze regeling dachten. Een deel was het er mee eens, een ander deel niet: dan konden ze niet telkens een andere jongen meebrengen. Een van de meisjes, die met de regeling akkoord ging, vroeg of de anderen soms vijf pasjes wilden hebben." „Nu het werk. 's Zaterdags en 's zondags moeten ze dweilen, want wie moet het anders doen? Misschien zijn er wel gegadigden te vinden, maar die willen dubbel worden betaald. Lastig dat mensen ook op zaterdag en zondag ziek zijn!" „Gangen en keukens hoeven ze niet te soppen. Als er een patiënt naar huis gaat, wie zou dan het ledikant moeten soppen? Toch geen verpleeg ster? Stel je voor, dat hoort niet bij de verpleging. Wat verstaan deze meisjes onder verpleging en waarom worden ze verpleegster? Om iets voor de medemens te betekenen of om voor eigen genoegen en plezier te le ven?" „Natuurlijk zijn er wel eens minder prettige hoofdzusters of oudere zus ters, maar in welke werkkring komt het niet voor, dat een oudere een aanmerking maakt op een jongere? Moeten ze niet leren? Kunnen de jongeren trouwens niet begrijpen dat een oudere zuster een grote verant woordelijkheid draagt?" Een oud-verpleegster Geachte LS, „Met aandacht las ik het artikel over de toestanden in het gemeente ziekenhuis te Arnhem. Nu heb ik voor 1950 in Den Haag en Rotterdam in gemeenteziekenhuizen gewerkt, maar dweilen en soppen werd door speciaal personeel gedaan." „De leerlingen van toen zijn de di rectrices en de hoofdzusters van nu. Als de hoofdzusters eens aan hun jonge tijd terugdenken en de leerlin gen, die nog geen enkele ervaring hebben, iets minder brutaal zijn, el kaar wat meer waarderen, gaat het misschien een stuk beter!" „Wat het praten met patiënt-n be treft: als de een loopt te rennen om klaar te komen en de ander staat te praten, valt er wel een- een woord. Dit is een kwestie van collegialiteit en teamgeest." „En als het bezoek van heren op de kamer niet meer mag, zijn de zuster tjes daar zelf schuldig aan. want dan zijn er dingen gebeurd, die niet door de beugel kunnen, en de goeden moe ten onder de kwaden lijden. Ik vind groep uitgroeit tot een politieke par tij, en over vijf jaar deelneemt aan de verkiezingen." Wat vindt Ivón van Von Thaddens NPD? „We zijn tegen die partij, omdat ze een knokploeg in stand* houdt." In een gesprek over zijn liefhebbe rijen vertelt hij een verwoed voetbal liefhebber te zijn, Spaans en Portu gees te studeren als hobby en van beatmuziek, operettes zowel als Fran se chansons te houden. Hij werd ge boren in Heerenveen, verhuisde nogal eens en leert op het internaat voor HBS-A. Zijn vader heeft een stuca- doorsbedrijf. Hij heeft vooral interesse voor de Amerikaanse geschiedenis en bewondert naast president Ken nedy, Mosje Day an, Franco, pre sident Thieu van Zuid-Vietnam en Griekenlands Papadopoelos. Hij heeft een grote waardering voor minister Luns. Yvón is („mits we voldoende aanhang krijgen") van plan in de politiek te gaan. „We staan een eerlijke en open politiek voor het hele volk voor; we zijn voor vrijheid en democratie", onderstreept hij nog eens. „Mijn adres is Lage Bolwerk 45 in Bolsward. Dit voor mensen, die ons willen steunen." Cruyff naar Barcelona? AMSTERDAM Vick Bucking ham. oud-trainer van Ajax en op dit moment in dienst bij FC Barcelona, blijft aandringen op een transfer van Johan Cruiyff naar zyn huidige ver eniging. Een dezer dagen heeft de lei ding van Barcelona Ajax een brief gestuurd, waarin een bod wordt ge daan op Cruiyff. Naast de transfersom die Barcelona schrijft te willen beta len —en die ligt beneden het bedrag dat Ajax en Cruiyff zyn overeengeko men als uitgangspunt voor eventuele transferonderhandelingen te zullen nemen biedt de Spaanse club Ajax aan een wedstrijd te spelen, waar voor een bedrag van 100.000 gulden zou worden betaald. Voorzitter Van Praag van Ajax vertelde woensdagavond: De brief van Barcelona heb ik ontvangen en Ajax heeft hem al beantwoord ook. Wij hebben teruggeschreven dat wij op dit moment niet willen praten over een mogelijke transfer van Cruiyff en ook niet over het bedrag dat daarmee zou zijn gemoeid. Een bedrag overigens dat wij, in overleg met Cruivff, niet openbaar zullen ma ken. Wij hebben gesteld dat Ajax, Barcelona en Cruiyff pas dan rond de tafel gaan zitten voor het voeren van besprekingen als de grenzen van Spanje werkelijk open zijn voor bui tenlandse voetballers. Dus pas als er zekerheid is. Ajax stelt zich op het standpunt dat praten, onderhandelen en marchanderen geen zin heeft zo lang die zekerheid nog ontbreekt. De uitslag van de vierde etappe van de Ronde van Andalusië is 1 Monsere (Bel), 150 km in 3 uur 30 minuten 35 seconden (met tijdsvergoeding 3.30.05), 2. Serpenti (Ned) 3.30,35 (met tijdsvergoeding 3.30.20), 3 Echeverria (Spa), 4. Bella- guez (Spa.), 5. Cifuentes (Spa), 6. Van der Vleuten (Ned.), 13. Zoetemelk al len dezelfde tijd als Monsere. 21 Ot tenbros 3.32.12, 23. Van Katwijk, 30. Dolman, 43. Pijnen zelfde tijd als Ot tenbros. Het algemeen klassement na vier ritten is: 1. Ottenbros 15.20,30, 2. Le- man (Bel.), 3. Linares (Spa.), 4. Mari ne (Spa), 5. Lucas (Spa) allen op 15 seconden. VERDAL Peter Nottet heeft woensdag in het Noorse Verdal bij internationale schaatswedstrijden de sprintersklasse gewonnen. Op de 500 meter werd Nottet derde na Björang en Herjuaune, maar op de 1000 meter maakte hij met het baanrecord van 1 minuut 26,1 seconden zijn verlies meer dan goed. In, de allround-klasse won Jan Bols zowel de 500 meter (42,4 seconden) als de 3000 meter (4.29.4). Ongeveer 500 toeschouwers doorstonden, net als de rijders, een temperatuur van twintig graden onder nul. Een ongewoon gezicht gisteren op het nieuwe Schiphol: passagiers die zich lopend over het platform naar de aankomsthal (voort)bewegen. Oorzaak van dit ongewoon geschuifel: bevroren Aviobruggen. ROTTERDAM Tijdens het inter nationale boksgala dat Neerlands jongste promotor, Aad Veerman, op dinsdag 24 februari in de Rivierahal presenteert, maakt Rudie Lubbers zijn profdebuut. De Amsterdammer die zijn amateurstatus afsloot met de balans 100 partijen gewonnen, acht verloren en twee onbeslist, komt in het middengewicht uit tegen de Fransman José Guillois. De hoofdpartij zal gaan tussen Bas van Duyvenbode en de Westduitser i Amo Prick. Een nogal moeilijke op- I gave voor de broer van Feijenoords j linksback, omdat Prick momenteel als tweede op de Europese ranglijst I staat. Rudie Lubbers' broer Jan bokst een partij van 8 maal 3 minuten tegen de Fransman Fréjules, terwijl Mexico- ganger Jan Ispelen zal aantreden te gen Georges Danien. Ook voor Van het wel goed dat er een beetje con trole is, want ik heb al weer een dochter in de verpleging." „Wat ik over het algemeen hoor is dat de werktijden veel beter zijn, de salarissen hoger, en de studie beter is geregeld, dan vroeger. Maar het gaat er om dat je voor dit werk moet voe len; dat is de hoofdzaak." Met vriendelijke groeten, H. Goudswaard-Bomhof Industriestraat 3 ELBURG. Mijnheer, „De klachten van de leerling-ver pleegsters in Arnhem zijn al heel oud. Alleen halen deze klachten de pers. Protesteren is een vorm van on volwassenheid, en bewijst slechts de onmacht van de protesterenden om zich waar te maken." „Wanneer de hoofdverpleegsters eens werden geïnterviewd, welk beeld was er dan te voorschijn geko men? Denkelijk een overbelast zijn door personeelsgebrek en onverant woordelijkheid en achteloosheid van de jonge zusters." „Waarom zijn de jongeren te goed om gangen te dweilen? Dit heeft al tijd al deel uitgemaakt van de vor ming. Velen hebben nog nooit huis houdelijk werk gedaan. Verplegen is maar niet alleen kussens opschudden e.d. Het vraagt uithoudingsvermogen: naast het werk overdag moeten er cursussen worden gevolgd en lessen uitgewerkt." „Het is ook logisch, dat lege kamers in zustertiuizen eerst worden betrok ken. De controle op zusters die intern zijn is begrijpelijk: het ziekenhuis draagt verantwoording voor degenen, die onder zijn hoede zijn." „Wanneer de jongeren niet willen dienen, geen discipline willen aan vaarden, hoe willen zij dan later ver antwoordelijkheid dragen? Laten ze een „vrije baan" zoeken. En op ka mers gaan wonen, waar hospita's ook lastig kunnen zijn; zeker bij herenbe zoek." „De oproerige elementen dienen uit het ziekenhuis te verdwijnen. Dezen verpesten de sfeer en beïnvloeden goedwillende anderen. Laten de onte vreden n met de directrice spreken, of via de personeelsraad hun grieven uiten." Mej. G. Dood Mr. J, Gerritszlaan 17IV HAARLEM. Terwijl we amper in midden februari zitten en het nóg (wat) sneeuwt en vriest, is Artis weer in lentestemming: drie weken geleden werd dit over wegend witte alpacca lam geboren uit een pikzwart de normale kleur ouderpaar. PARIJS Zestien Nederlandse be roepsrenners, verdeeld over zes ploe gen starten in de etappewedstrijd Parijs-Nice, die van 9 tot en met 16 maart wordt gehouden. Naast de ploegen van Willem 2/Gazelle eb Caballero nemen Jan Jansen (bij Bic), Gerben Karstens (Peugeot/BP), Harry Jansen (Sono- lor-Lejeune), Joop Zoetemelk (Flan- dria-Mars) in buitenlandse ploegen deel. De ploegen van Caballero en Wil lem 2/Gazelle zien er als volgt uit. Caballero: Duyndam, Frijters, Ha- rings, Den Hartog, Steevens, Van Vi- anen, Scheepers en Zoontjes. Willem 2/Gazelle: Van Looy (Belg). Ottenbros, Seis (Belg), Pijnen, Dolman, Van der Vleuten, Van Nue- ten (Belg) en een nog aan te wijzen coureur. MILAAN Gianni Motta en Peter Post hebben woensdag opnieuw de leiding veroverd in de zesdaagse van Milaan. Het Italiaans Nederlandse kop pel dat in de nacht van dinsdag op woensdag nog een ronde achter lag wist in de loop van de dag een voorsprong van 32 punten te behalen op het Belgische koppel Eddie Merckx -Julien Stevens. In derde positie lagen woensdag te 18.00 uur het koppel Dieter Kemper - Norbert Seeuws. AMSTELVEEN De produktie van de KLM in het vierde kwartaal van 1969 is ten opzichte van het overeenkomstige kwartaal van 1968 gestegen met 24 procent. Dit ging gepaard met een verhoging van de bedrijfskosten met 20 procent. Het vervoer in tonkilometers nam toe met 22 procent. Zoals bekend, bedroeg het verlies van de KLM over het vierde kwar taal 9,2 min. Van april tot decem ber werd een winst behaald van 67,2 min. (v.j. 80,7 min.). AMSTERDAM Hoewel de Ne derlanders steeds meer gebruik ma ken van koffie uit automaten, zijn de meesten allesbehalve tevreden over de kwaliteit van het warme vocht. Op stations, in ziekenhuizen, auto matenhallen, kantoren en werk plaatsen worden dagelijks duizenden bekertjes „automatenkoffie" gedron ken, maar 35 procent van de gebrui kers vindt de kwaliteit matig en 19 procent beweert ronduit dat de smaak slecht of zelfs zeer slecht is. Minder dan de helft heeft een waarderend woord over het voor ve len vooral 's ochtends onontbeerlijke vocht. Deze conclusies werden gisteren besproken tijdens een oriëntatiedag van bedrijven, die zich met de verstrekking van voedsel en dranken via automaten bezighouden. Uit een onderzoek van het voor lichtingsinstituut voor distributie door automaten blijkt, dat ongeveer driekwart van de Nederlanders wel eens gébruik maakt van automaten voor warme dranken. Koffie heeft ondanks de niet al te gunstige beoor deling van de smaak de voorkeur. Warme chocolade, waarvan de kwaliteit beter wordt beoordeeld, wordt minde- gedronken. Andere warme dranken, zoals soep, thee en melk, worden in slechts zeer geringe hoeveelheden gebruikt. Ispelen wordt het zijn debuut als professional. Aad Veerman, die zijn vorige gala minder goed geslaagd noemt, ver trouwd er op dat pugilistiek minnend Rotterdam nu wel aan de trekken komt. Van onze pariementsredaktic DEN HAAG De Tweede Kamer heeft een drietal moties verworpen, waarin de regering werd gevraagd het initiatief te nemen inzake wijzi ging van het statuut voor het konink rijk. De minst vergaande motie, die van de heer De Goede (D'66) kreeg de steun van de Boerenpartij, PvdA. D'66, PSP en Groep-Aarden. Een motie van de heer De Goede over een sanerings- en woningbouw plan voor de Antillen en Suriname kreeg de steun van PSP. D'66, Groep- Aarden en de PvdA. Die steun kreeg ook een motie van drs. Den Uyl over het voortzetten van de Nederlandse hulpverlening na een eventuele wijzi ging van de staatkundige banden tus sen Nederland, Suriname en de An tillen. Afschaffing van het Statuut en wel zo snel mogelijk, vastgelegd in een motie van de PSP, kreeg alleen de steun van de CPN. CHICAGO Na veertig uur be raadslagen heeft de jury van het fe deraal gerechtshof van Chicago vijf beklaagden schuldig bevonden aan samenzwering tegen de openbare or de ten tijde van de democratische conventie van 1968 waarbij zich bloe dige taferelen hebben afgespeeld. Zij kunnen worden veroordeeld tot maximaal 5 jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete. Zeven beklaagden werden vrijgesproken. Het proces, dat vier en een halve maand heeft geduurd kenmerkte zich door wanordelijke tonelen. Rechters en beklaagden schreeuwden elkaar om het hardst toe. Twee verdachten werden tot vrijheidstraffen veroor deeld wegens „minachting van het hof." Schoonhovense krant werkt samen met R'dams Nieuwsblad ROTTERDAM Het Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht (Schoonhovense krant) gaat samen werken met het Rotterdams Nieuws- - blad. Deze week is een overeenkomst gesloten, waarbij de firma Van Noo- ten in Schoonhoven, onder meer uit geefster van het Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht, zal fuse ren met de Sijthoff-pers NV. De zestig personeelsleden blijven in dienst. De leiding van het bedrijf blijft in handen van de heren J. H. en T. Kerremans. Het nieuwsblad heeft een oplage van 11.000. Vorig jaar vierde het ?yn 100-jarig bestaan. Het weer in Europa Amsterdam Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen mist Locarno onbew. Londen half bew Luxemburg sneeuw Madrid onbew. Majorca zw. bew. München Nice Parijs Rome Wenen ZUrich

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9